Doorbraak veredeling narcissen IN EN OM DE KAS Niet bezuinigen op groenvoorzieningen Substraatteelt rukt verder op I „KLEINTJES" 071-122244 Glas van Muiden BV „Gejo Kousenhuis" Te koop: bedrijfshal Accu-Specialist Groenen Adverteer meer Autorijschool Egelantier LANDEN TUINBOUW ÉcidöeSouAuwit MAANDAG 26 SEPTEMBER 1983 PAGlf" Van de ruim 4000 hectaren groenteteelt in Nederland wordt volgend jaar naar verwachting 1500 hectaren op substraat geteeld. Het betreft voornamelijk vruchtgroen ten (komkommer, tomaat, paprika en aubergine). Voor 'andere gewassen als met name sla wordt nog steeds on derzocht of deze teeltwijze daarbij wel toepasbaar is. Een en ander staat in de toelichting op de begroting van het ministerie van landbouw voor 1984. Het onderzoek naar de teelt van bloemisterijgewassen (andere dan pot planten) op substraat krijgt extra aandacht. Substraatteel ten zijn in deze sector in de praktijk nog niet tot ontwik keling gekomen. Een vereiste voor deze teelt is kwalita tief goed water en dat is in West-Nederland een nog knelpunt. Naar verwachting wordt dit in de loop van 1984 en de daaropvolgende jaren opgelost. Zo spoedig mogelijk moet ook met het bedrijfsleven over eenstemming worden bereikt over nieuwe beschikkingen in het kader van het Landbouwkwalitedtsbesluit bloem bollen. Energiebesparing blijft in het onderzoek en bij de voor lichting hoge voorrang houden. Vandaar, dat in de perio de van 1982 tot 1986 extra middelen moeten worden in gezet om het verbruiksniveau van aardgas nog verder te rug te brengen. Na de versnelde ênergieprijsaanpassing is nu hetzelfde prijsniveau als voor de industrie bereikt. Het aardgascontract heeft een looptijd tot 1 oktober 1984. Hoewel de ontwikkeling van de gasprijs, mede door de schommelingen van de dollarkoers, zich moeilijk laten inschatten blijft volgens het ministerie van landbouw gas een belangrijk kostprijselement. Aan nieuwe narcissen is bepaald geen gebrek!... Met name Engelse nar- cissenveredelaars hebben de laatste tientallen jaren alle registers openge trokken. Het resultaat: een stroom nieuwighe den, maar het zijn er maar een paar die het misschien zullen gaan maken. De rest doet van daag mee voor het be kende spek en de even vermaarde bonen. Neem nu de grootkronige nar cissen. Heel wat soorten zijn gewoon plaatjes om te zien: flonkerend-oran je kronen op een stra- lend-geel bloemdek. Het kan haast niet mooier, maar - en dat is in deze rubriek al eens meer be toogd - een „mooi smoel tje" alleen is niet genoeg. Aanvankelijk liepen de Hol landse kwekers te hoop voor deze zaailingen en waren ook bereid er de nodige florijnen in te steken. Inmiddels is veel leergeld betaald, want die nieuwe narcissen mochten er het een en ander aan te man keren. Om te beginnen willen lang niet alle Engelse narcis sen goed groeien en blijken ze niet zelden nogal vatbaar voor diverse aantastingen zoals vi rus. Een nog grotere handicap was dat ze zich niet lenen voor vroegbroei en als men ze later in het seizoen in bloei ging trekken, dan bleek het kruid te welig en de stengel niet ste vig genoeg. Het gevolg was dat het gewas in de kas ging strij ken en dan kan je als broeier je lol helemaal wel op. Daar naast bleek de houdbaarheid van de meeste rassen zonder meer matig en het was geen wonder dat de bloemenhandel niet thuis gaf. Alleen als de bloemen van het vrije veld waren geplukt, konden ze in het pakket worden meegeno men. Een slechte eigenschap van vele grootkronige narcissen is dat de oranje of rode cup sterk verbleekt als de zon maar even gaat schijnen. Ze zijn niet „sunproof". Tot nu toe heeft men bij de veredeling van narcissen met al deze zaken kennelijk te weinig rekening gehouden. En daar plukte men de wrange vruchten van. Wil de nërCi^ jils ^nijblöêm' fhëëf' opgang gaan maken, dan zal men voor alles moeten zorgen voor houdbare bloemen, voor cups die „sunproof" zijn, voor rassen die geschikt zijn voor de broei (en liefst van vroeg tot laat), en voor het overige dienen ze niet vatbaar te zijn voor de vele kwalen die een narcis kan krijgen. Maak zulke nieuwigheden maar eens even! De geringe houdbaarheid van de meeste grootkronige narcissen is waarschijnlijk mede een ge volg van het te geringe aantal chromosomen. Veruit de meeste narcissen zijn diploid, zelden komt men cultivars te gen die tetraploid zijn en hexaploide narcissen moet men helemaal met het be faamde lantaarntje zoeken. Hexaploide narcissen - met ze ven maal vijf is 35 chromoso men - zijn er wèl, maar dan zal men naar oorspronkelijke plaatsen moeten gaan. Onder meer in Spanje. Dergelijke wilde narcissen zal men weer moeten gaan gebruiken bij het veredelingswerk. Verder kan het aantal chromosomen ook langs bepaalde ingrepen wor den verhoogd. Op het Instituut voor Veredeling van Tuin- bouwgewassen slaagde men er in bij tulpen succes te boeken door een lachgasbehandeling te geven. Bij irissen en lelies lukte dat na een toediening van colchicine, een hoogst gif tige stof die o.m. uit de bol van Colchicums, de bekende Droogbloeier of Herfsttijloos kan worden gehaald. Zit de narcissenveredeling dan helemaal in het slop? Geluk- „kigjuetl Met name .veredelaars, als Jaap Leenen uit Sassen- heim en Piet Pouw uit Rijpwe- tering hebben de laatste jaren nieuwigheden geëxposeerd die sterk in de belangstelling kwa men te staan. Leenen kwam o.m. met opvallend mooie grootkronige narcissen die wel ..sunproof" heten te zijn en Pouw spitste zich meer toe op de gele trompetten. Het werd tijd dat daar eens wat gebeur de. Hoewel het aantal gele trompetten niet gering is, blijkt er maar één te zijn die de toon aangeeft. Dat is Gol den Harvest en die werd ge wonnen in 1911. Dat één narcis meer dan zeventig jaar een hoofdrol kon spelen, toont niet alleen aan dat Golden Harvest een hele goede was (en is), maar ook dat er bij de veredeling van de gele trom petten iets mis i Van grootkronige narcissen wordt nu 635 ha. geteeld en ook hier is het er één die de hoofdrol opeist: de gele Carl ton en die werd ook al in 1927 gewonnen. Van deze cultivar staat alleen al 400 ha. In totaal zijn er ruim zestig soorten grootkronige narcissen in cul tuur, en de arealen daarvan zetten geen zoden aan de dijk. In feite zijn die allemaal gewo gen en te licht bevonden. Er gaat nu dus enig licht aan de kim verschijnen nu bijv. enkele zaaiingen van Leenen en ook van Pouw sunproof zijn. Maar zijn ze ook houd baar? Hoeveel chromosomen hebben ze? Zijn ze geschikt voor de broei? Groeien ze goed? Het zijn vragen die pas pa, lijn voor een deel beantwoordjing Het nemen van broei-j;oe houdbaarheidsproeven 'zie meer duidelijk kunnen ma)cel Het is zo klaar als een kli dat sortimentsvernieu^el noodzakelijk is wil mei een vergroting van de komen. Maar dan moet wel gaan om vernieuwii^V die ook verbéteringen zijl Alle „groenwerken." in maken dat de gemeente- in de stad. In onze sterk ver- ons land, hoveniers en lijke overheid zich zelfs vuilde steden door verkeer, groenvoorzieners, hoof- veel geld kan besparen huishoudens en industrieën den van gemeentelijke door de aanleg van goede zx)n-, voldoende bomen en plantsoenendiensten, groenvoorzieningen. Be- struiken essentieel. omdat tuin- en landschapsarchi- sparingen in de gezond- tecten en boomkwekers, heidszorg bijvoorbeeld, zijn een actie begonnen, waarmee ze willen aanto nen dat op de groen voor- J!P zieninpen in de steden Sument voor bezuinigingen ners bij drukke verkeerswe- zieningen in ae sieaen aanvoert maar ze hebben een gen belangrijk is. En iedereen belangrijke functie in de ver- is het er waarschijnlijk over groen zorgt voor voldoende zuurstof en de schadelijke stoffen uit de lucht filtert. niet bezuinigd mag wor den. Zij willen duidelijk soentje een rustgevende „oase" vormt in de heden daagse „beton- en asfaltwoes- tijnen". Energiebesparing, een onderwerp dat de overheid hoog in het vaandel heeft staan, is ook gebaat bij goede Aanplant groenvoorzieningen. Omdat groen kost veel geld, maar be- bomen de wind breken, ont- zuinigen op groenvoorzienin- staat minder afkoeling in wo- gen in de stad brengt andere ningen en gebouwen. Door onvoorziene kosten met zich begroeiing van gevels en da- mee. Daarom pleiten de actie ken kunnen stookkosten tot voerders voor sparen met een stad met mooie parken en recreatievoorzieningen min der snel zullen ontvluchten, wordt op autobrandstof be spaard. onderhoud van tien procent omlaag gebracht betering van het leefklimaat eens dat een vredig plant- worden. En omdat mensen groen in plaats van bezuini gen op groen. LEIDSE COURANT g ONROEREND GOED AANGEBODEN Te koop Voorhout, Willem de Zwijgerstraat 21. appartement op de tweede verdieping. Indeling: hal. meterkast, toilet, woonkamer met bal kon. 3 slaapkamers, badkamer en keuken met balkon. Op de be gane grond is eert berging. Koopsom 67.500.- k.k. Voor Inlichtingen, tijdens kantooruren: Van de Poll Beheer B.V. Te huur: bovenwoning met kantoorruimte op goede stand in centrum Leiden, goede parkeergelegenheid, binnenkort leeg te aanvaarden. Woning best. uit: huiskamer, eet kamer. balkon, grote keuken, toilet, c.v.-gas, 6 slaapkamers, dou checel. Kantoor: 6x7 m met spreekkamer en typekamer. Huur nader overeen te komen. Makelaardij Hillenaar Uhlenbeckkade 18. Leiden. Tel. 071-133854. T.h.a. grote kamer in Voorschoten, liefst studente 375.- incl. Tel. 01717- 8372/6338. 2e jrs. studente letteren zkt. een kamer in Leiden met gebruik van dou che en evt. keuken tot 200.-. Tel. bereikbaar op werkdgn. na 18.00 (m.u.v. do.), weekends hele dag 010-200976. Robert en Christien zoeken woonruimte in Leiden. Br. onder nr. 8510 v.d. blad. WOONRUIMTE gevraagd in Leiden e.o. per 1 oktober, max. 375.-. Tel. 023-280412. I WONINGRUIL Uw pianotransport verzorgd door Brandt-Leiden. betekent ergernis vermijden! Verhuizingen Brandt-Leiden. Tel. 071-12.03.89. Eiken WANDMEUBEL 3-delig. vr.pr. 1200.-. eiken eethoek 4 stoelen, vr.pr. 600.-, eiken salontafel 150.-. 2-pers. bed ombouw toilettafel 300.-. Tel. na 18 u. 079-416180. WOONSCHEPEN Te koop: woonboot met ligplaats. 13x3 m., stalen bak., omg. Oegstgeest. 30.000.- Tel. 071-171925 of 078-161686. Wie kan ik een plezier doen met ONDERHOUD EN REPARATIE Voor glasschade Snelle reparatie voor woningen, fabrieken en scholen en winkelpuien. Specialisten in dubb. beglazing Met échte garantie. Tel. 12.24.69-14.63.20. Radio of tv DEFEKT. bel 01729- 8523, b.g.g. 9251. wij komen di- rekt, oo"k voor wasautomaten geisers, ook 's avonds. Graszoden 1e kw. tuinaarde los en in zak ken, alles gratis aan huis be zorgd. Tuinaanleg en onder houd. Vr.bl. prijsopgave. Van der Meer 01719-13939. Tandtechnisch lab. C. D. M. v. Berge Henegouwen Kunstgebitten reparatie's Leiderdorp Vronkenlaan 23 (Zijlhof). Tel. 071-89.27.77. Binnen enkele uren gereed. Bereikbaar met bus 42 en 15. KLEDING EN KAPSEL Let op! Dameskapsalon Freek Vermeer Morsstraat tO Permanent 55. 65, ten hoogste 75 incl. föhnen of watergolf. Coupe knippen en modeldrogen 20. Föhnen 20. Wassen en watergolven 20 incl. lak. Alle soorten pruikjes voor dames en heren. Tel. 071-126527. 's avonds 071-763836. U koopt prettig op de Haarlemmerstraat klein poesje? Videorecorder verhuur voor dag, week, weekend, maand of langer. Langeraar telf. 01722-2397 of 4730. BEDRIJFSOBJEKTEN Zeer geschikt voor aannemersbedrijf, constructiewerkplaats of voor vele andere doeleinden (autobedrijf uitgesloten). Hal plm. 450 m2 met grote kanteldeur, voorzien van krachtstroom. Totale grondopp. plm. 1100 m2. Ligging: dorpskern Voorhout. Pr. Ber- nhardstr. 6-8. Prijs 269.000. Tel. 02522-10611-12851. Kleding-merkjes Voor kamperen, opname in be jaarden- en ziekenhuizen enz. Vlotte levering. Initialen uit voorraad leverbaar. Fa. Mol. en de Groot Lange Mare 116 (bij de Haarlemmerstr.) tel. 071-131268. KUNST EN ANTIEK De hoogste prijs goud en zilver Goudmunt, Haarlemmerstr. 124, Leiden. Tel. 071-125280. TANDENGOUD. 21.- contant per gram voor oud tandengoud, van Ruiten, antiquair. Kort Ra penburg 12, Leiden. (Maandags dinsdags gesloten). AUTOMARKT Direct van import De importeur van de FSO Polonez personenautomobielen biedt enkele zéér jonge dienstwagens te koop aan. Met erf zonder LPG- installatie. In perfecte staat van onderhoud. Aantrekkelijke prij zen. 3 maanden garantie. Prima service. De Binckhorst Auto 8 Molor Import B.V. Dobbeweg 2, Voorschoten. Tel. 01717-6951. T.k. BMW 520 T.k. gevr. brede VELGEN voor Ford Capri of Ford Taunus. Tel. 01722-4168. Citroen GSA april '83 1 Voor gebruikte en antieke pia no's in perfecte staat, v.a 995,-. is het adres: Korte Mare 12. Leiden, 071-123925. WATERSPORT Winterstalling voor winterstalling van uw boot hebben wij nog enkele plaatsen (buttenstainnij) Scheeps- en jachtwerf H. F. Bocxe en Zonen Hoekse Aarkade 7. Ter Aar. Tel. 01722-2143 of 3228. Jachtwerf Daniël Hel adres voor: gebruikte jachten inbouw scheepsdiesels inbouw Vetus boegschroef Yamaha Dealer BB motoren en generatoren goedkoop hellingen ei reparaties Koperweg 7 - Alphen a/d Rijn Telefoon 01720-22219 Te koop aangeboden spoortreinen Mërklin, Fleischmann, Roco, Lima, Jouef, Minitrix en Arnold met alle acc.. Zandzegge 12, Leiden. Tel. 0871-21.75.20. Bungalowpark Oostflakkee, Oude-Tonge Nog enkele 4-6-7-pers. luxe bung. t.h. Pr. v.a. 36 p.d. Bij 2 wkn. huren 59% korting. Ook nog plaats i.d. herfstvak. Inl. MacolancJ «'.V.'Tel: 020'-1T.43.61.-b:g.g. 01720-45674. B KANTOORMACH./INVENTARISSEN J Nieuw en gebruikt Winkelinventarissen, magazijn- en palletstell., wandstellingen, toonbanken, gondola's, vitrines, glasopbouwsyst., confeclierek- ken, stapelmanden, kleerhangers enz. A. S. Winkel en magazij- ninr. Showroom Nassaukade 1. Rijswijk, 070-993.131. Manege de Poelruiters paardrijcursussen voor junioren en senioij/^'gï ,eL Ha; n h; J< spie Wegens het succes van onze jubileumaanbieding prolongeren wij onze aanb De eerste 10 personenenautorijlessen voor 300. Voor vra to: 3 rijlessen 150. Autorijschool Noordzee Rijnsburg-01718-22458 Te koop Catamaran Hoböy 16. witte rompen blauwe dekken in zeer goede staat. Incl. winterberging dubb. trapeze. Te bez. Hoofdstraat 91. Valken burg ZH. Vr.pr. 5500.-. Tel. 01718-12339, na 18.00 uur. I CARAVANS Nu te zien: modellen '84 Hobby en De Reu. tevens grote sortering gebruikte toercara- vans en vouwwagens. Nu de laagste prijs. Tevens stalling. Caravancentrum Bos, Wouters- weg 8, 's-Gravenzande. Tel. 01748-2683, woensdag koopavond. NISSAN Honda MT bromfietsen, uit voorraad lever baar, ook in spec. uitv. Voor alle onderdelen naar Bert v.d. Meij, Middelweg 30, Leiden (centrum). Te koop gevraagd: gebruikte bromfietsen moeten i.g.sL- verk. Bert v.d. Meij, Middelweg 30, Leiden (centrum). PLAATS EEN KLEINTJE maar niet alleen? 5-d. pei DDR (18 t.m. 22 okt.) exc. Dresden, Potsdam. W.-Berlijn. Busreis halfpens. v.a. 548. Wintersport Oostenrijk in de kerstvak. Busreis halfpens. v.a. 545. Alle info bij Stichting recr.-act. Alleenstaanden. Schrift, t.a.v. F. v.d. Broeke, Horst 11-29, 8225 LA Lelystad (a.u.b. 1.10 aan postzegels voor antw. bijsl.) of bel 03200- 42514 (zie ook rubr. H. K.). De GL heeft allerlei luxueuze verfijningen. Getint glas rond- om. Stoelen met velours be- I kleding. Gescheiden neerklap- II bare achterbank. Van binnen- I uit verstelbare buitenspiegel. IWisser en sproeier op de I achterruit. Digitale klok. De Micra GL, de zuinigste auto van Nederland. Rijdt 1 op 23,8 bijpn >r 90 km/h constant, 1 op 16,4 bij 120 km/h constant en in het stads ns° verkeer 1 op 16,9 (EEG-norm). "Zuinig tot de laatste druppel lerh benzine. Supermoderne 1.0 liter motor van lichtmetaal met vijfvc kt snellingsbaken voorwielaandrijving. Snel en soepel. Kom snel eer |rni€' proefrit maken. Ervaar de ruimte. De zuinigheid. De kracht van puur denkwerk, in j-|j"jjï IP'jfiPj Nissan Micra DX IJ.5SJ' Nissan Micra GL

Leidse Courant | 1983 | | pagina 8