leestenspul weer groot familiefeest 1 MÊm P Minimale belangstelling voor Arts and Crafts HINDERWET >NDANKS MINDER BEZOEKERS Auto totaal vernield Piraat betrapt Man overvallen Deelname aan Singelloop teleurstellend Breestraat slechts voor voetgangers Voor het eerst sinds tijden was het as falt van de Breestraat weer het domein van voetgangers. De droom van menig Leids stadsbestuurder. De winkeliers denken daar anders over. Steen en been wordt er geklaagd over dalende omzetten. Om de verkoop weer wat op te vijzelen, organiseerden de Bree- straat-winkeliers zaterdag een braderie. Begeleid door een jazzband en volge stopt met bloemen en folders, baanden vele duizenden winkelenden zich een weg door de Breestraat. „Familie- breed": kinderen, pa en moe en het huisdier, sukkelden ongestoord over het rode asfalt. Eindelijk had iedereen de ruimte in de Breestraat. Helaas is het maar voor korte tijd, want dan teis teren de vierwielers het wegdek weer. Water Tribunaal Om voorlichting te geven over het Internationaal Wa ter Tribunaal (IWT) dat van 3 tot en met 8 oktober in Rotterdam wordt gehouden, wordt morgenavond een bijeenkomst gehouden in het Botanisch Laboratorium aan de Nonnensteeg 3. Jan van der Sluis van de stich ting IWT houdt een lezing met dia's over het ontstaan en de opzet van het tribunaal en Wim Wiersinga zal vertellen over de lozing van PCB's op de Rijn door di verse bedrijven. De bijeenkomst begint om acht uur. Naa aanleiding van het tribunaal is van 26 tot en met 30 september een kleine expositie ingericht in het Leid- se stadhuis. EIDEN De gezellige Vlaamse Reuzen, de poes- :estenboel in de Leidse jes en honden van het asiel en de paarden van manege Liethorp. 1 vop Inzamelingsactie werd een fiasco De door minister Braks bij de opening van „Beestenspul" inge luide inzamelingsactie voor een Noordhollands vogelopvang centrum, is tot nu toe op een groot fiasco uitgelopen. Door vijf gulden te betalen kreeg de bezoeker een certificaat waarmee hij symbolisch een vogel adopteerde. Deze prijs bleek echter veel te hoog. Vooral de kinderen waarvoor de actie was be doeld, begrepen niet preies waar het om ging. De bereidheid van de ouders om de knip na het betalen van een toegangsprijs van zes gulden per persoon nogmaals open te doen, bleek niet erg groot. Zondagmiddag werd besloten de bijdrage voor de op vang van vogels te halveren tot een rijksdaalder. Toch leverde Beestenspul niet meer dan 140 gulden op voor de noodlijdende vogels. Door vanavond in het NOS-jeugdjournaal de actie op nieuw onder de aandacht van de jeugd te brengen, hoopt het Noordhollandse opvangcentrum wat meer respons te krijgen. meeste dieren goed terecht te zijn gekomen". roenoordhallen trok za- rdag en zondag tussen 35.000 en 40.000 bezoe- :s. Geblaf, gemiauw, hinnik, gekukel en ge- aat en een doordringen- lucht van dierenuit- erpselen stonden weer irant voor een hoop fa- ilieplezier bij Beesten- iuI. Ook deze keer wa in er in de „Ark van liden" weer nieuwe at actics. Vooral het die- jncircus en de politie- _fJndendemonstraties ver- •ugden zich in een grote .langstelling. Minder po- ulair was minister Braks &n Landbouw en Visserij Ie oüe zaterdagmorgen de hngfeurs opende. Ondanks i de brhaalde oproepen van /ell% organisatoren om de naijinister aan te horen, nu jisterde slechts een uitandvol mensen naar zijn 'an |de. Zijn goedbedoelde oplijoorden moesten het af- Jgen tegen de vertede- inde koppen van de Klimpalen Minister Braks bracht in zijn openingstoespraak naar voren dat de mens een „tweeslachtig dier", is. „Aan de ene kant be steden we duizenden guldens om gestrande zeehonden een onderkomen te geven en aan de andere kant dragen we bij aan de vervuiling van de zee waardoor deze dieren in moei lijkheden komen", aldus de minister die met vrouw en kinderen naar de Sleutelstad was gekomen. De opvoedkun dige les leek echter alleen be steed aan een glazig kijkende herkauwende koe. Door als openingshandeling vijf gulden te geven, adopteer de de minister symbolisch een vogel. Net als ieder jaar draai de Beestenspul om een thema. Centraal stond deze maal vo gelopvangcentrum „De Horst" in het Noordhollandse Bergen. Dit centrum heeft jaarlijks veel geld nodig voor de op vang van vogels die gewond raken of onder de olie aan de kust aanspoelen. Jaarlijks ver zorgt De Horst zo'n 5.000 in De levende have van de Leiderdorpse manege „Liethorp" stond paraat om jeugdige bezoekertjes een ritje te laten maken. nood geraakte gevederde vrienden. Asiel Ook dit jaar was het Leids Dierenasiel weer aanwezig om voornamelijk „probleemgeval len" aan een baas te helpen. De wat oudere honden en kat ten die al vele maanden in het asiel zitten, komen niet zo makkelijk meer aan de man. Bij Beestenspul stonden deze oude baasjes weer volop in de belangstelling. Alle 15 honden waren binnen korte tijd bij een nieuwe eigenaar onderge bracht. Van de 42 katten ble ven er slechts enkele over. Behalve de publiekstrekkers waren er dit jaar ook weer heel wat handelaren present met de prachtigste accessoires. Uitblinker was een stand van „Pussicat Diermeubelen". Voor de som van 1400 gulden levert deze firma een complete klautertoren van velours en si sal voor de teerbeminde kat ten. „Gegarandeerd dat ze dan niet meer aan uw meubelen komen", aldus de verkoper die daaraan toevoegt dat deze to rens vooral bij grote tentoon stellingen als warme broodjes over de toonbank gaan. In Leiden deed hij echter geen goede zaken. Dat werd mede veroorzaakt door het toch wat minder grote aantal bezoekers. Mocht de kassa vorig jaar 43.000 maal rinkelen, dit jaar werd de 37.000 niet gehaald. Het mooie weer (de laatste Mevrouw Eefting: „We geven die dieren niet zomaar mee. Eerst vragen we de belangstel lenden het hemd van het lijf mogelijkheid dit jaar om naar en als ze dan na een tijdje be- buiten te gaan), de vele evene- sluiten het dier mee te nemen, menten in Leiden, en zo wa krijgen ze binnen korte tijd een controleur van het asiel op bezoek. Bij controles na eerde re tentoonstellingen, bleken de ren er volgens de organisato ren nog wel een paar redenen op te noemen voor de tegen vallende belangstelling. veer twee vrouwen angerand EIDEN Weer hebben WA ree vrouwen aangifte gedaan R(j de politie van aanranding ji weer werden de vrouwen istiggevallen door een man worle bij hen achterop de fiets ^Hrong. Volgens de politie gaat «P* „vrijwel zeker" om de de- er ^tlfde man die eerder andere ^..fouwen lastigviel en achterop fiets sprong. eDiJ«V 'ëg6i3e twee vrouwen deden vrij- [ebielgavond aangifte van de aan- ran Indingen die woensdagavond laats hadden na een oproep oceaan de politie. Een 19-jarige ofrouw reed 's avonds op de ijk Jaagweg en daar sprong een 'an 4an op de fiets en greep de rouw vast. Hij pakte haar bij 'ië. 1 keel, maar toen de vrouw ;ek k man een trap tussen de be- onsen gaf ging hij er vandoor, ts "ten minuten eerder, om tien por negen, sprong vermoede- n jk dezelfde man achterop de Min ets van een 21-jarige vrouw t«mp|e jn de fietstunnel aan de 8 llaagweg reed. De vrouw fiet- 7 -|e door en waarschuwde een jgenmoet komende fietser 5 -oor hem klem te rijden. De ;lnrander ging er toen van- 7 Ibor. Op de oproep van de po- 7 -tie van vorige week donder- 3 lig hebben nog vijf mensen 0 -ïreageerd, die menen wat ge- ^en te hebben of die de aan- 7 -inder menen te herkennen. ;et onderzoek van de politie o .?eft nog niets opgeleverd. olon;' wooNi'Ë&njiu 53 KEUKENS GEDEKTE TAFELS BLOEMSIERKUNST V°" DOE HET ZELF EN HOBBY- Bei' D0E HET ZELF EN H0BBY' nm modetheater Zi HOUTRUST DEN HAAG en oil 'RIEMELS GEN MOOIE BIEFSTUK St/öEft- IET. QêELfflED Ondanks dat zijn auto totaal werd vernield kon een 19- jarige Leidenaar gisteravond zonder verwondingen uit stappen. De man werd op de kruising van de Schiphol- weg en de Rijnsburgerweg door een andere auto aange reden, die volgens de getuigen met grote snelheid door het rode licht reed en de auto van de Leidenaar ramde die linksaf de Schipholweg op reed. De bestuurder van de andere auto, een 31-jarige Noordwijker verklaarde dat hij door het groehe licht reed en ongeveer vijftig ki lometer per uur reed. De voorkant van zijn auto werd zwaar beschadigd. NOORDWIJK Een 22-jari- ge Noordwijkse etherpiraat is zaterdagmiddag bij een routi necontrole van' zijn auto ont maskerd. In zijn auto bleek zich een illegale FM-zender te bevinden. Bij hem thuis aan de Rademakersstraat werd ver volgens nog een complete FM- zendinstallatie aangetroffen. Het geheel, ter waarde van vele duizenden guldens is in beslag genomen. De piraat opereerde overigens niet on der een bepaalde naam in Noordwijk, maar zond onre gelmatig uit. LEIDEN Een bewoner van de Muiderkring is avond overvallen toen hij thuiskwam. Hij parkeerde zijn auto in de garage en toen hij uitstapte verscheen er een man die hem bedreigde met een wapen dat hij mogelijk in zijn jaszak had. De overvaller eiste geld, de Leidenaar moest zijn zakken leeg maken, maar hij had niets bij zich. De overval ler zette het vervolgens op een lopen. LEIDEN „Arts and Crafts"-organisator M. Kimble moest zaterdag middag de toegang tot de Stadsgehoorzaal gratis ma ken om een behoorlijk aantal bezoekers naar bin nen te lokken. Tot half één 's middags passeerden slechts honderd mensen de kassa waar zij elk een rijksdaalder achterlieten. Een mislukking? „Ik als orga nisator ben er natuurlijk wel aardig wat bij ingeschoten, handwerk en aardewerk ston- Maar ik denk dat alle ama- den in zo'n veertig kramen in teurkunstenaars die hier voor de Stadsgehoorzaal aan de een klein bedrag een kraam Breestraat opgesteld, huurden, eindelijk eens de Algemeen waren de standhou- mogelijkheid hebben gekregen ders het erover eens dat er om hun werk aan een wat gro- maar bitter weinig werd ge- ter publiek te laten zien", al- kocht. „Zeefdrukjes ter grootte dus Kimble. Hij en zijn vrouw van een briefkaart verkoop ik hadden gegokt op een kleine nog wel, maar de grote ingelij- duizend betalende bezoekers ste zeefdrukken raak ik niet aan de voor Nederland onge- kwijt", aldus een Alphense te- wone markt waar allerhande kunstwerken aan de man wer den gebracht. Zeefdrukken, gegraveerd glas, poppen, Opslag verontreinigde grond Energiebedrijf Rijnland aan de Maresingel/Koningstraat. Op 19 augustus j.l. is in de gemeentelijke advertentiepagina kennis gegeven van indiening van het verzoek van het Energiebedrijf Rijnland om vergunning ingevolge de Hinderwet voor opslag van verontreinigde grond op het gashouderterrein aan de Maresingel/Koningstraat en tevens van de mogelijkheid tot het indienen van bezwaren tegen de vergunningverlening. Op 21 september j.l. heeft overleg plaatsgevonden tussen het Energiebedrijf Rijnland, de provincie Zuid-Holland en de gemeente Leiden in het kader van de bodemsanering op de lokatie Langegracht. Uit dit gesprek is gebleken dat de vergunningaanvraag abusievelijk bij het college van Burgemeester en Wethouders van Leiden is ingediend, aangezien alleen het college van gedeputeerde staten van Zuid-Holland op grond van artikel 4, lid 2 onder c van de Hinderwet bevoegd is de gevraagde vergunning te verlenen. Dit artikel luidt: "het provinciaal bestuur is bevoegd te verlenen, indien de inrichting behoort tot een krachtens artikel 19, eerste lid van de Wet inzake de luchtverontreiniging aangewezen katégorie." Aangezien met de elektriciteitscentrale aan de Langegracht ook hét gehele E.B.R.-terrein .tt, inklusief het gashouderterrein aan de Maresingel/Koningstraat onder de Wet inzake de luchtverontreiniging valt, dient bedoelde aanvraag geadresseerd te zijn aan het college Mg van gedeputeerde staten. Dit houdt in dat de aanvraag niet verder in behandeling wordt genomen. kenleraar die het meest pro fessioneel ogende werk van de tentoonstelling probeerde te slijten. Twee van oorsprong Engelse vrouwen uit Noord- wijkerhout die zelf gegraveerd glas tentoonstelden, kwamen eveneens niet tot verkopen van enig gewicht. „Het is ook gewoon leuk om hier te zitten en wat met de mensen te pra ten". In forma tiea vond De gemeente is van plan begin oktober het bestemmings plan Zuid-West ter inzage te leggen. Hierin is een herzie ning van de bestemming voor het braakliggend terrein aan de Haagweg tussen de percelen 58 en 60 opgenomen. De gemeente wil hier de bouw van zes woningen in de vrije sector mogelijk maken. Over de herziening wordt morgen een informatieavond gehouden in het Leonardus-clubhuis aan de Haagweg 14, aanvang acht uur. Cursus politiek In het Leids Volkshuis wordt dit seizoen weer een cur sus politieke vorming gegeven. Het is een oriëntatie cursus voor degenen die meer inzicht in de politiek willen krijgen. Ook staat er een bezoek aan de Tweede Kamer op het programma. De cursus begint in oktober en wordt elke vrijdagmorgen van tien uur tot half twaalf gegeven. Meer informatie over de cursus is te krijgen bij Hilde Jansen, Apothekersdijk 33, tel 149180. An unmarried woman De film „An unmarried woman" van de regisseur Paul Mazurksky, wordt morgenavond vertoond bij K&O aan de Oude Vest 45 in Leiden. In deze film is Jill Clayburg te zien als een plotsklaps door haar man Michael Murphey) verlaten vrouw. Haar evenwicht is gebroken, maar ze slaat zich herkenbaar en dapper door de problemen heen en vindt in een kunstschilder (Alan Bates) een nieuwe part ner. Het is een schitterend integere film, waarbij humor niet op de laatste plaats komt. Kaarten kan men kopen of bestellen bij het bureau K&O, tel. 071 - 141141. Schrijfavond De Leidse werkgroep van Amnesty International houdt deze maand nog een aantal schrijfavonden: mor genavond om acht uur in de Vredeskerk en om half acht in de Bevrijdingskerk en donderdagavond om acht uur in het gebouw van de studentenekklesia. Op deze bijeenkomsten wordt geschreven voor politieke gevangenen uit verschillende landen, ondermeer uit Tsjecho-Slowakije en Soedan. Win terkledingbeurs In het voormalige Marinecomplex aan het Noordeinde 2a wordt morgen en woensdag de winterkledingbeurs gehou den. De organisatie van de beurs is in handen van de Ne derlandse Vereniging van Huisvrouwen en de Unie van Vrijwilligers. Morgen kan men van tien tot vier uur kle ding inleveren, ook schoenen, schaatsen en tassen zijn wel kom. Er wordt streng geselecteerd. Morgenavond is er ver koop van zeven tot negen uur, volgnummers worden vanaf half zeven uitgegeven. Op woensdag wordt er van tien uur tot half twee kleding verkocht, er wordt dan niet gewerkt met volgnummers. Voor meer inlichtingen: tel.: 132920. Fotocursus Buurthuis Het Mierennest begint morgen met een foto cursus voor beginners. De cursus wordt eenmaal per veertien dagen gehouden op de dinsdagavonden. Na vijftien lesavonden zijn de cursisten in staat zelfstan dig te werken in een doka. De prijs bedraagt een rijks daalder per avond. Voor inlichtingen: 071-760580. Ouderenraad De Ouderenraad Meren wijk begint in oktober met een aantal activiteiten voor wijkbewoners van 55 jaar en ouder. De activiteiten zijn creatieve handvaardigheid, bloem schikken en volksschilderen. Voorts wordt een begonnen met een gespreksgroep over het onderwerp „Ouder wor den in deze tijd en maatschappij". Alle actviteiten worden gehouden in het buurtcentrum Op Eigen Wieken aan het Valkenpad. Voor inlichtingen: dienstencentrum Meren wijk tel. 071-214808. Staatssecretaris Van der Reyden van WVC loste gisteren het startschot voor een Singelloop van muziekvereniging Concordia. De organisatie verwachtte ongeveer 500 hardlopers voor de afstand van 7.5 kilometer. Helaas werden het er veel minder. Aan de start verschenen 185 deelnemers. Toch is organisator de heer Baulée niet ontevreden. „We hadden heel wat con currentie van de amateursport die in de hele regio op volle toeren draaide en ook waren 6r veel andere activiteiten in Leiden". Volgend jaar organiseert de vereniging weer een Singel loop maar dan onder de naam 'Concordia dwars door Leiden'. De opbrengst van deze singel loop bedraagt ongeveer duizend gulden. De helft hiervan overhandigt de muziekvereniging deze week aan Club '58. Dat is een vereniging die sportevenementen voor gehandicapte kin deren organiseert. De snelste hardloper liep de afstand van 7.5 kilometer binnen 18 minuten. De langzaamste was een 60-jarige vrouw die drie kwartier na sluitingstijd binnenkwam. Ze was onderweg moe geworden en had de afstand vervolgens wandelend afgelegd. EIDEN •Afrit Hoge Rijndijk week lang dicht ^EIDEN De A4 op- en afrit Alphen, Leiden loge Rijndijk is deze week tot .en met vrijdag ~"4gesloten. Door de afsluiting ontstonden van- lorgen al lange files op de A4 tussen Zoeter- Irtude en Leiden. De Sleutelstad gaat weer een euwe periode van verkeerschaos in. Het ver ier wordt met borden omgeleid. Vrijdagmid- ig om vijf uur gaat de afrit Hoge Rijndijk eer open. jsjesroof WW 5IDEN Een 60-jarige Leidse is gistermid- g op de Middelstegracht van haar tasje be- jofd, door een ongeveer 20-jarige man. Hij oeg haar de weg, greep de tas zette het op een pen. De tas werd even later teruggevonden, „•n portemonnee met een gering bedrag was rdwenen. Vragen over Zoutkeet-terrein LEIDEN Het CDA heeft het college vragen gesteld over het verspillen van 50.000 gulden door laks- optreden. Het betreft hier de sloop van monumenten op het Zoutkeetterrein door het bedrijf Fredido uit Warmond. Het bedrijf had eigenlijk vijftig mille moeten betalen voor het onttrekken van de betreffen de panden aan het woningbestand. De gemeente stelde dit bedrijf pas drie jaar later van deze voorwaarde op de hoog te. De provincie heeft vastgesteld, dat de gemeente wel terecht een vordering indiende, maar dat men te laat was om het bedrag te kunnen opeisen. De CDA-fractie wil weten hoe dit soort za ken in de toekomst kunnen worden voorkomen. CeidóQ Qowtant MAANDAG 26 SEPTEMBER 1983 PAGINA 3

Leidse Courant | 1983 | | pagina 3