^eiden houdt met noeite stand Gisiger maakt seizoen goed iquet houdt spanning erin PORTTRIBUNE |urnploeg verliest ook tweede duel Driemaal brons van judoka *s - MAANDAG 26 SEPTEMBER 1983 Finale om Amerika-beker uitgesteld NEWPORT De finale in de strijd om de Amerika-beker tus sen de „Australia 2" en het Amerikaanse jacht „Liberty" is in het weekeinde niet doorgegaan. Wegens gebrek aan wind werd de beslissende race uitgesteld en gisteren vroeg de bemanning van de „Liberty" een rustdag. Vandaar, dat de finale voor van middag werd vastgesteld. Weerkundigen verwachten, dat er dan een gunstiger wind zou waaien. Er stond zaterdag voor de kust van Newport slechts een bries van zes tot acht knopen. Dat is te weinig voor de twaalf meter lange boten om het traject van 24,3 mijl binnen de vastgesteld tijd van vijf uur en vijftien minuten af te leggen. De America Cup is de laatste 132 jaar niet uit Amerikaanse han den geweest. schipper van mijmert na- zaterdag niet SchipperDennis Conner van de „Liberty" is zichtbaar op gelucht, nadat de beslissende race tot maandagmiddag werd uitgesteld. Zege op Zolder Van Silfhout ZOLDER Gerrit van Kouwen en Jaap van Silfhout hebben gisteren voor Nederlandse successen bij de interna tionale autoraces op het circuit van Zol der gezorgd. Van Kouwen, vorige week Europees kampioen geworden in de formule Ford 1600, won de race in zijn favoriete klasse met bijna twintig se conden voorsprong op de Belg Harald Huisman. In de formule Ford 2000 was de overwinning voor de Nederlands kampioen Jaap van Silfhout. De cou reur uit Den Haag veroverde, onder andere via de snelste wedstrijdronde, een voordelige marge van zeven secon den op de Belg Dethier. Voor de Neder lander Charles Zwolsman was er ook een plaats op het erepodium (derde). Winst 1,5 miljoen van WK helsinki HELSINKI De Finse atletiekbond heeft aan de organisatie van de eerste wereldtitelstrijd atletiek in Helsinki een batig saldo van 3,5 miljoen Finn- mark (1,5 miljoen gulden) overgehou den. Tegenover de inkomsten van 32 miljoen Finnmark stond de kostenpost van 28,5 miljoen. De inkomsten van de bond kwamen uitsluitend uit de ver koop van toegangsbewijzen. De grootste winst bij het eerste toernooi om de we reldkampioenschappen atletiek ging naar de Internationale Atletiekfedera- tie (IAAF). De organisatie onder voor zitterschap van de Italiaan Primo Ne- biolo incasseerde zowel de sponsorgel den als de tv-rechten. Naar schatting leverde, dat de IAAF een bedrag van 18 miljoen gulden op. Theo Smit wint in Aalsmeer DEN HAAG Theo Smit is zaterdagnacht winnaar geworden van een wielerkoers voor profs, die in de bloemenveiling van Aalsmeer werd gehouden. Ongeveer 20.000 toeschouwers waren getuige van zijn zege op het parkoers van 1350 meter. Nadat eerst Jan Raas, Hennie Kuiper en Joop Zoetèmelk vergeefse ontsnap pingspogingen hadden gedaan, liep in de slot fase van de wedstrijd een groepje van zes ren ners weg. In de eindsprint toonde Theo Smit zich de rapste. Het peloton volgde op een tien tal seconden. Peter Schroen werd gisteren winnaar van de Drielandenomloop, een A-k lassieker voor amateurwielrenners. Schroen klopte in de eindsprint drie medevluchters. Hij legde de 165 kilometer af in 4 uur 34 minuten en 14 seconden. Koppen en Slendebroek wer den tweede en derde. In Rotterdam werd Jan van Dalen uit Den Haag eerste in een koers over 140 km in 3.20,24 vóór Ron Mackay (De Meern) en Erik Breukink (Laag Keppel). lat h hand bij n luwej)EN Elmex is de ive leider van de bas- 'r'Jnefcleredivisie. Leiden hinkj zaterdagavond over- tegen Albert van ——(en/Den Helder (77- jerwijl Den Bosch een t? maakte aan de onge in status van Haaks- ën (71-68). Ex-Leide- Roland van den h zorgde in Den h voor oponthoud voor aanvang van..de Itrijd de basket stuk te fen. n kende veel problemen gjlen Helder, dat na de verrassende competitie-start (winst bij Weert) eerder vorige week kansloos was gebleven tegen Amsterdam (86-110). Balverlies en een slechte ver dediging waren de oorzaak ge weest van het Helderse deba cle en daarom liet coach Bruce McNeely zijn ploeg nu met veel overleg spelen tegen het snellere Leiden. Zijn spelers maakten liever eerst een straatje om alvorens te passen, zodat de bal ook inderdaad op de eigen aanvalshelft zou be landen. Deze tactiek had aanvankelijk succes omdat Leiden stroef draaide. Er was geen constante scorer en Den Helder profi teerde, maar kon desondanks niet ver uitlopen, het verschil kwam nooit verder dan vier punten (24-28). Leiden schud de op dat moment de lethargie van zich af en via 27-30 stond het binnen twee minuten door fraaie scores van Hagens en Kragtwijk 37-30. Den Helder raakte in paniek, begon ballen weg te gooien en toen Leiden ook na rust (45-36) van geen ophouden wist, leek de strijd beslist: 67-46. Harrewijn wilde Erik van Weeren en Jim van Dam speeltijd geven en met een dergelijk ruime voorsprong leek dat een geschikt moment. Het pakte echter heel anders uit: zonder Hagens en Cox miste Leiden een leider. Van Weeren wachtte vergeefs op de bal en liet het spelverdelen over aan Van Dam en Van Helfteren. Juist de meer erva ren Van Helfteren en Kragt wijk lieten het op dat moment afweten en Den Helder had slechts vijf minuten nodig om het verschil tot acht punten te rug te brengen: 69-61. Leiden wankelde en ook het terugbrengen van Hagens en Cox kon niet voorkomen dat Lockhart (18 pnt.) en Pipkin (15 pnt.) hun ploeg nog dich terbij brachten (71-68). Leiden hield evenwel stand en Cox en Hagens redden de wedstrijd: 77-72. Topscorers Leiden: Wiel 19, Cox 19, Kragtwijk 14, Ha gens 12 punten. ;f ece vlammen slaan uit de auto van Danny Sullivan. De Amerikaanse formule 1-coureur uit de Tyrrell-stal st de wedstrijd verlaten, maar kon even later dank zij adequate reacties van het baanpersoneel onge- ,r jd uitstappen. me r re get eidsi ojn INDS HATCH De 'r 'ldkampioen van 1983 racen in de formule 1 ;r. Tit pas in de vijftiende en jatste race bekend. De r Hoesing Piquet, Prost of iddi^ux valt op 15 oktober et circuit van Kyala- -"""&ij Johannesburg. De pioen zal in ieder ge- de eerste titelhouder tlie het succes bereik- et een turbolide. ingelaste wedstrijd om rote Prijs van Europa, op fe #jan van Brands Hatch, £{le Fransman Alain Prost Zangrijkste wereldtitel in tosport nog niet definitief Jihalen. Nelson Piquet, telijgreldkampioen van 1981, ijn (voor)laatste kansen :end waar. De Braziliaan ikv<H ïgeland en liep tot twee punten (57-55) in op ranglij staanvoerder Alain Prost, die na twee puntloze wedstrijden nu via de tweede plaats zes punten aan zijn totaal toevoeg de. René Arnoux, de Franse kop man van de Italiaanse Ferra- ri-stal, verspeelde op Brands Hatch nagenoeg zijn kansen op het wereldkampioenschap. Als voornaamste bedreiger van zijn landgenoot Prost ging Ar noux van start. In de race raakte de winnaar van de Grote Prijs van Nederland van de baan, sloot met zijn wagen op de negentiende plaats aan en eindigde tenslotte als ne gende, op één ronde achter stand van winnaar Piquet. Ar noux heeft met acht punten achterstand op Prost feitelijk slechts een theoretische kans. Nerveus Prost, de laatste tijd nerveus geworden, dichtte zich de grootste kans toe op een defi nitief succes in Zuid-Afri- ka:„Ik sta nog steeds aan kop en ik ben van plan dat zo te houden". Piquet, die dit sei zoen drie Grand-Prixraces won, gelooft in zijn vierde zege in Kyalami: „De succes sen in Monza en Brands Hatch hebben me het vertrouwen ge geven, dat ik de laatste race voor het wereldkampioen schap ook kan winnen. Dat zal voldoende zijn voor de wereld titel, die voor mij net zo be langrijk is als die van 1981". Piquet toonde de 150.000 toe schouwers in Brands Hatch zijn grote vorm. Zijn Italiaanse teamgenoot Patrese schoof bij het vertrek voor De Angelis, de snelste man uit de trainin gen, naar de eerste plaats. Die volgorde werd elf ronden ge handhaafd. In die elfde van 76 ronden trachtte De Angelis zijn Lotus langs Patrese te wrikken, maar een touché wierp beide rijders terug. De koppositie was voor Piquet, die die plaats koesterde. De Angelis viel met motorschade uit, Patrese kon de oprukken de Prost slechts even ophou den in diens achtervolging op zijn Braziliaanse kopman. Halverwege de strijd brachten de pitstops voor nieuw rubber en benzine de spanning enigs zins terug. Piquet verspeelde van zijn voorsprong van veer tig seconden een vierde deel. Waar normaal in het Brab- ham-team de stop in tien se conden wordt uitgevoerd, duurde het zenuwenwerk dit keer ruim twintig tellen. Pi quet kwam met zo'n twintig seconden voorsprong weer op de baan en handhaafde die op verstandige wijze. Pas in de slotfase toen de BMW-turbo- motor van Piquets Brabham begon op te spelen, kon Prost zijn achterstand wat vermin deren. jaj?l de serie van drie voor- dingswedstrijden op de Idkampioenschappen, die 23 tot en met 30 oktober ■afscipedapest worden gehou- (Rod verloren. Het verschil Jelli^ Zwitserland in Graftal echter aanmerkelijk klei- aian enkele weken geleden eva tegen Roemenie, toen lederlandse dames ruim twintig punten moesten toege ven. De Zwitserse dames won nen met een verschil van bijna zes punten: 365,95 - 360,225. Voor Zwitserland, dat twee jaar geleden bij de wereldkam pioenschappen in Moskou als vijftiende één plaats voor Ne derland eindigde, was het een revanche voor de nederlaag, die het bijna een jaar geleden in Culemborg tegen Nederland leed. In de Zwitserse ploeg ontbrak toen evenwel Romi Kessler, de beste turnster van West-Europa. Romi Kessler was er dit maal wel bij. De 19-jarige Zwitserse werd eerste in het individuele klassement met een totaal van 75,35 pun ten, hoewel zij bij de balkoefe- ning twee keer een „afstap- per" had en genoegen moest nemen met 8,60 punten. Haar grootste concurrente was The- rese Wilmink. De Nederlandse kampioene, die met 74,25 pun ten tweede werd, moest in de keuze-oefening ook twee maal van de balk, wat haar op een punt aftrek kwam te staan (8,60). De turnster uit Kampen haalde overigens alleen op de balk (keuzestof) een waarde ring beneden de negen. Op de zeven andere onderdelen bleef zij ruim boven de grens, waar de internationale klasse be gint. De hier op archief dunkende Ron Richel kwam nauwelijks in actie tegen Den Helder. De Amsterdamse Leidenaar was afgelopen donderdag betrokken bij een auto-ongeluk; een rugblessure was daarvan het resultaat. Bondsspeld voor Ton Kallenberg LEIDEN Ton Kallenberg Sr., oprichter van de Leidse basketbalvereniging Bona Stars/Elmex, heeft gistermid dag uit de handen van het NBB-bestuurslid Bongers de bondsspeld van verdienste ontvangen. Kallenberg werd gehuldigd voor aanvang van de wedstrijd van oud-Bona Stars tegen een Haags/Delftse combinatie, be staande uit spelers van de voormalige eredivisionisten Punch, Argus en Suvrikri. De wedstrijd vormde het dubbele sluitstuk van de jubilea van de Vijf Meihal (15 jaar) en Elmex Leiden (25 jaar). Oude tijden herleefden in de sfeervolle Vijf Meihal. Grijze haren en buikjes bij sommigen maakten duidelijk dat het ging om spelers uit een voorbije tijd, maar de 400 toeschouwers zagen dat Har Stol nog steeds rap over het veld gaat en Pe ter de Jong en Wim Stol nog steeds over een fraai afstand schot beschikken. Pieter van Tuijll maakte na twaalf jaar zijn rentree bij Bona Stars en had een belangrijk aandeel in de uiteindelijke Leidse zege: 66-53. Bij „Argus" zorgden ex- Stars Wim Petrici en Rudy van Eijck voor de meeste pun- CANNES De Zwitser Daniel Gisiger heeft giste ren andermaal aange toond één van de beste tij- drijders van de laatste ja ren te zijn. De Zwitserse wielrenner, die werd ge boren in Frankrijk, won voor de tweede keer in zijn loopbaan de Grote Landenprijs, het officieuze .wereldkampioenschap voor tijdrijders". Gisiger benaderde het record van de Fransman Bernard Hi- nault over de 89 kilometer lange wedstrijd tot op twintig seconden. Hij maakte in één klap zijn seizoen goed, dat wei nig hoogtepunten kende. De opmerkelijkste prestatie kwam op naam van de Amerikaanse wereldkampioen Greg Le- mond, die erkende specialisten als Bert Oosterbosch (derde) en Jean-Luc Vandenbroucke achter zich hield en als tweede finishte. Bert Oosterbosch was de grote Nederlandse troef voor de Grand Prix des Nations te Cannes, die onder uitstekende weersomstandigheden werd gehouden. Oosterbosch had zich terdege voorbereid. Afge lopen woensdag trainde hij in Parijs - Brussel 120 kilometer om vervolgens huiswaarts te keren. De rossige Brabander kwam evenwel te traag op gang. Het duurde te lang voor hij het juiste ritme had gevon den en hij kon de opgelopen schade in het tweede gedeelte van de koers niet meer goed maken. Uiteindelijk werd de coureur uit de ploeg Post der de. Gerard Veldscholten, de tweede man van Post, kwam niet verder dan de twaalfde plaats. Verbazing alom In het gevecht om de eerste plaats kwamen beiden niet voor. Dat was weggelegd voor Lemond, de Ier Stephen Ro che en Gisiger. Na 58,5 kilo meter kwam Lemond als eer ste door. Dat wekte alom ver bazing, omdat de wereldkam pioen nog nooit een tijdrit over meer dan vijftig kilometer had afgewerkt. De 89 kilometer aan de Franse Riviera bleken uiteindelijk te lang voor Le mond. Hij verloor 1.47 op Gisi ger, maar pakte veertig pun ten voor het klassement Super Prestige, waardoor hij de lei ding nam. Gisiger tenslotte had de soe pelste pedaaltred en verdeelde zijn krachten het best. De Zwitser rijdt voor de Italiaanse formatie Bottecchia Malvor, dat in de slag was om Bernard Hinault aan zich te binden. Met zijn Italiaanse ploeggenoot Roberto Visentini zegevierde Gisiger vorig seizoen in de koppeltijdrit Trofeo Baracchi. Visentini fietste ook mee in Cannes, maar „bakte" er hoe genaamd niets van. Hij finish te als achttiende en laatste op ruim tien minuten van zijn ploegmakker. Weinig hoogtepunten Gisiger kende dit jaar weinig hoogtepunten. In de Ronde van Zwitserland won hij de proloog en fietste enkele da gen in de leiderstrui. Voorts bleef het stil rond zijn persoon. Hij bereidde zich dan ook ge concentreerd voor op de Grote Landenprijs. Een prestatie van formaat was noodzakelijk om de werkgever tevreden te stel len en volgend jaar in elk ge val weer een goed belegde bo terham te verdienen. Hij bena dert het wielrennen semi-we- tenschappelijk en hield zich aan speciale dieten om zo fit mogelijk aan de start te ver schijnen. Zijn intensieve voor bereiding heeft de goede uit werking niet gemist. In de tijdrit voor amateurs, die over één ronde van 44,5 kilo meter ging, was de overwin ning voor de jonge Fransman Philippe Bouvatier. Deze trad daarmee in de voetsporen van zijn landgenoot Jacques An- quetil. In de jaren vijftig boek te Anquetil, die later tot een wielergrootheid zou uitgroei en, in zijn eerste optreden in de Grand Prix des Nations ook meteen een zege. Bouvatier deed gisteren in Cannes het zelfde. Nico Verhoeven, de enige Nederlandse amateur in het gezelschap, eindigde als ze vende. De Zwitser Daniël Gisiger op weg naar zijn overwinning in de Grote Landenprijs. LUND De Nederlandse juniorenploeg heeft giste ren bij de open Zweede ju dokampioenschappen drie bronzen medailles gewon nen. De Leidschendammer Laurens van As werd in de gewichtsklasse tot 65 kilogram derde. Hetzelfde resultaat werd geboekt door de Amsterdammer Ronald Joorsen (tot 95 kilo) en Ge van der Els- hout (tot 78 kilo). Aan het seniorentoernooi in Lund deden 200 judoka's mee van twaalf nationaliteiten. Heykoop op dreef op Hockenheim HOCKENHEIM De Nederlandse motorcou reur Willem Heykoop heeft zich bij de laatste ra ces uit de Europese titel strijd, op het circuit van Hockenheim, zich in de lichtste klassen in de voorste rijen gereden. In de 125cc-race eindigde de Nederlands kampioen in deze klasse als tweede, achter de Italiaan Gianola. Het Europees kampioenschap in deze catego rie ging naar de Westduitser Hupperich. In de 80ec, waarin volgend jaar voor het eerst een wereldkampioenschap te ver dienen is, finishte Heykoop als vijfde. De Frans/Belgische combina tie Herve Moineau-Richard Hubin heeft gisteren het we reldkampioenschap lange-af- stand motorracen gewonnen. Het duo eindigde in de laatste wedstrijd op het circuit van Mugello in Italië als vierde. Daardoor bleven de Suzuki- -rijders in het eindklassement vijf punten voor op de wirj- naars in Mugello, de Fransen Jean Lafond en Patrick Igoa op Kawasaki. Het slot van het motorrace-sei zoen in Zandvoort werd ge kenmerkt door een grote pu blieke belangstelling (7500) om en veel valpartijen op het cir cuit. Over de twee dagen wer den 25 schuivers genoteerd. Zaterdag werdpn de trainin gen drie keer afgevlagd, giste ren kregen de rijders in twee races voortijdig de finishvlag. Twee rijders moesten met se rieuze verwondingen in het ziekenhuis worden opgeno men. De Westduitser Joachim Kühnle moest na een ongeval in de internationale race voor viertakt-twins ter observatie het ziekenhuis in Haar lem. Bij de Duitser werden le ver- en nierkneuzingen gecon stateerd. Ad Otten uit Nieuwe- gein brak zaterdag bij een trai ningsongeval zijn bekken. De door de wereldkampioen Eric Geboers aangevoerde Bel gische motocross-equipe heeft zondag in Doggenburg (Zwi) het wereldkampioenschap voor landenteams in de 125cc-klasse veroverd. De Bel gen verhinderden de derde achtereenvolgende wereldtitel voor de Italiaanse ploeg. De eerste manche werd gewonnen door Geboers, de tweede reeks ging naar zijn landgenoot Vel- keneers. Het door nationaal kampioen John Hensen gelei de Nederlandse team deelde in Zwitserland de vierde plaats met Oostenrijk. De laatste twee manches van de strijd om het Nederlands kampioenschap motocross in de 500cc leverden in Budel geen verrassingen op. Peter Herlings en Gieljo van Zoggel namen ieder één manche-zege en een tweede plaats voor hun rekening. In de posities achter kampioen Toon Karsmakers, die niet meer te achterhalen was, kwam geen verandering. Alleen Frans Sigmans kwam dankzij zijn vijfde plaats in de eerste manche in de eindrang schikking nog boven de ge blesseerde oud-kampioen Ge rard Rond uit.

Leidse Courant | 1983 | | pagina 11