Jan de Ridder verrast John van Overloop LEIDSE COURANT TENNIS CIRCUIT De herinnering zal altijd blijven Gunstige resultaten door goede vraag naar vollegrondsgroenten binnen dé perKen „Marselis was te kritisch" bij Lindehoeve Weer zorgt voor „goede staat" bij snijbloemen Zadenwonderlijk spul kk LAND EN TUINBOUW/SPORT £cicbcSoivumt VRIJDAG 23 SEPTEMBER 1983 PAGINA I -P FRANS GRIMBERGEN „OUDERWETS" GRILLIG LEIDEN Frans Grim bergen was tijdens de tweede dag van het fina- letoernooi van het Leidse Courant Tennis Circuit weer eens ouderwets gril lig bezig in zijn wedstrijd tegen Jos Koemans. De Lissenaar leek in de eerste set naar een kansloze ne derlaag te worden ge speeld (2-6), maar herstel de zich in de tweede set bij een 2-4 achterstand. Toen lukte zijn service volley spelletje wel, Grimbergen won dan ook de tweede reeks met 6-4 en bleef in de derde set tot 5-4 goed bij. Het mis sen van een gemakkelijke smashkans deed de Uni- cummer toen alsnog de das om: 6-4. Bij de dames in B lijkt Henny Fehling op weg naar een ver rassing. De Sassenheimse won de eerste set tegen de als eer ste geplaatste Miriam de Groot en keek in de tweede set tegen een overbrugbare 2-3 achter stand aan, toen de duisternis verder spelen onmogelijk maakte. Vandaag om 17.00 uur zetten de dames de strijd voort. Ingelise Driehuis kwam zoals verwacht niet in de pro blemen tegen Margot van Overloop en won overtuigend met 6-2, 6-2. Michael van der Berg (heren C) moest tegen Dick Zaad- nöordijk een 2-4 achterstand goedmaken. Toen dat was ge lukt en de eerste set met 7-5 binnen was, kwam Van der Berg in het tweede deel niet meer in de problemen. Freek Tónis legde een goede vorm aan de dag. Olav ten Bosch kwam niet verder dan een to taal van drie games: 6-1, 6-2. Hetty Bosch had bij de dames in C de handen meer dan vol aén Margo van den Oudenrijn. De Bodegraafse nam een 5-0 voorsprong in het eerste deel, om die pas bij 6-4 te beslissen. In de derde ^et moest Hetty Bosch nog een 1-3 achterstand wegwerken om met 6-4 de set en de partij te winnen. Marion Post had tevoren ook al een driesetter nodig gehad- om Tiny van Velzen de baas te blijven. Na een verloren eerste set nam de Leiderdorpse het heft in handen. Goed sprei dend tegen haar sterk lopende opponente haalde zij de partij met 6-3, 6-4 binnen. Bij de heren lijkt Jan de Rid der zich na één partij in de ca tegorie kanshebbers te hebben geschaard. De Noordwijker, die als zesde geplaatst van start ging, won met zeer over tuigende cijfers van de papie ren nummer twee John van Overloop: 6-2, 6-2. Enigszins geflatteerd, overigens. Het grote verschil tussen de twee spelers was, dat de Ridder zich op de belangrijke momenten koelbloediger toonde. D-dames Irma van den Ou denrijn en Petra Guyt werk ten een enerverend duel af. Aanvankelijk zag het er naar uit dat de als derde geplaatste Petra Guyt op weg was naar een eenvoudige zege. De speel ster van Zee en Duin won de eerste set met 6-2 en kwam in het tweede part met 5-3 voor. Twee matchpoints bleken bij die score evenwel niet vol doende, Van den Oudenrijn vocht terug en pakte de set met 7-5. Hoewel Guyt in het beslissende deel nog met 2-0 voorkwam, was het Katwijkse meisje toch duidelijk aangesla gen; Irma van den Oudenrijn, de nummer twee op de plaat- Hetty Bosch toonde karakter In haar wedstrijd tegen Margo van den Oudenrijn. Een zwaar bevochten drie- setszege was het resultaat. profiteerde en verslagen: 6-4, 6-1, de tweede schreef die derde set en daar- zege op rij voor Kortmann. mee de partij op haar naam: 6- Margo van den Haak, tenslot- 2. Bernadet Kortmann plaatste te, klopte Ariënne de Vos. Na zich in het DED vrijwel zeker een moeizaam gewonnen eer voor de laatste vier. Tilly van ste set (7-5), werd de tweede Overloop werd in twee sets met 6-2 afgesloten. VOORSCHOTEN Het Voorschotense D'66-raads- lid J. Aikens is niet erg ingenomen met de manier waarop wethouder L.L. Marselis het woord heeft gevoerd op de receptie naar aanleiding van het 10-jarig bestaan van jon gerencentrum De Linde hoeve op 15 september. Het raadslid heeft naar aanleiding van de rede van de wethouder een aantal schriftelijke vragen aan het Voorschotsense college voorgelegd. „De heer Marselis heeft ge meend zijn bijdrage aan de feestelijkheden bij de Linde hoeve te moeten verpakken in overwegend kritische op- en aanmerkingen. Toegegeven moet worden dat hij niet is vergeten De Lindehoeve te fe liciteren met het jubileum, maar verder liet hij duidelijk blijken dat hij zacht gezegd niet positief staat tegenover de wijze waarop het centrum functioneert", aldus Aikens in zijn brief. Het D'66-raadslid wil van de gemeente weten of de wethouder bij zijn redevoe ring het bestuur van de ge meente vertegenwoordigd heeft en namens het voltallige college heeft gesproken. Volgens Aikens bestaan er be tere momenten om te dicussië- ren over het al dan niet be hoorlijk reilen en zeilen van gesubsidieerde instellingen dan recepties. Volgens het raadslid zou een wethouder al tijd terüghoudend moeten zijn met het uitspreken van ver manende woorden bij een der gelijke gelegenheid, omdat daarmee in ieder geval de in druk wordt gewekt dat hij na mens het college spreekt. De heer Aikens verzoekt het col lege richtlijnen op te stelen voor deze gevallen zodat raadsleden niet plotseling ge confronteerd worden met poli tiek getinte uitspraken die be schouwd zouden kunnen wor den als de mening van het vol ledige gemeentebestuur. Fonds bezorgd over inkomen schrijvers AMSTERDAM Het bestuur van het Fonds voor de Letteren maakt zich ernstig zorgen over de inkomensontwikkeling van de schrij vers in ons land en over het plan van de mi nister van Welzijn Volksgezondheid en Cul tuur om de werkbeurzen die het fonds de schrijvers kan verstrekken, fors te verlagen. Daarom heeft het fonds er bij de bewindsman op aangedrongen zijn standpunt in deze te herzien en de „bescheiden middelen" die voor het letterenbeleid beschikbaar worden gesteld te verruimen. De verkoop van kinder- en jeugdliteratuur is sterk gedaald en ook bij andere sectoren van de literatuur tekenen zich een stagnerende afzet en nieuwe problemen af, aldus het Vaarwel Mickey Mouse Als zijn lezers de keus hadden gehad, dan was de Britse schrijver Len Deighton (54) tot in lengten van dagen verder gegaan met het schrijven van de pure spionageromans, waarmee hij tussen het begin van de jaren zestig en de helft van de jaren zeventig furore maakte. Maar Deighton koos in elk geval voor een tijd je voor een andere richting: de militaire geschiedenis van de Tweede Wereldoorlog. „Vaarwel Mickey Mouse", on langs verschenen bij Elsevier in Amsterdam, is een van de pennevruchten van deze nieu we Deighton. Geen spionage roman maar wel een thriller, al is het dan in de klassieke betekenis van een spannende avonturenroman. „Vaarwel Mickey Mouse" speelt in de winter van 1943-1944 en be schrijft op de van Deighton bekende, indringende wijze het leven van Amerikaanse vliegers, die vanaf een lucht machtbasis in Engeland zeer gevaarlijke verkenningsvluch ten uitvoerden boven bezet Europa. Len Deighton: Vaarwel Mic key Mouse. Uitgeverij: Else vier, Amsterdam. prijs: 16,50. Afkortingen Letterwoorden (KLM), afkor tingen (o.a.) en verkortingen (bios) zijn schrijfwijzen die korter zijn dan de volledige woorden. Er zijn er vele en ons schrift èn spraakgebruik raken er meer en meer door beïnvloed. De afkortingen, want daaronder vatten we ze allemaal samen, zijn vaak zo ingeburgerd dat ze als nieuwe woorden kunnen worden be schouwd, soms zelfs met een ander geslacht dan het volledi ge woord waar ze van afstam men. De vele nieuwe afkortin gen die veelal uit nieuwe organisatievormen, vaak ook uit het buitenland onze taal binnensluipen, maken het de lezer en luisteraar echter niet gemakkelijk. Vandaar dat de derde en zeer vermeerderde druk van het boekje „Afkor tingen" in de reeks Prisma Woordenboeken een welkome verschijning is. De opgenomen afkortingen liggen o m. op po litiek, militair, sociaal, econo misch, verkeers-, internatio naal en kerkelijk terrein. Ver klaringen worden niet gege ven, vertalingen alleen waar het Italiaanse en Latijnse be treft. Desondanks 300 dicht bedrukte pagina's vol. Dr. C. G. L. Apeldoorn, Af kortingen, PFisma Woorden boek; uitg. Het Spectrum; prijs 7,50. Bridgedrives voc thuis, deel II jj? Er zijn nog altijd veel bridj spelers die nooit aan een br }SE gedrive hebben deelgenom* vo Deze uitgave komt tegemi ig i aan de wens van deze gro1 v; spelers. Het biedt me 00 1 door de duidelijke handleidijtel de mogelijkheid om huiskamer met vier sj wedstrijdbridge te spelen zodoende kennis te maken r dit fascinerende element het bridgen. De spelopgaven zijn gespeel door diverse bridgeclubs. Dcfc uw eigen „thuisdrive" te sa len komt u tot inzicht in u. eigen speelsterkte, u kunt in. mers de zelf behaalde puntibli, vergelijken met de resultati van andere bridgeparen. L_ Mede door de overzichtelijk indeling en vormgeving ici deze uitgave bij vele (thuil bridgers een hoge score hala Uitgeverij Bigot en Rossum BV., v.d. Krol, gedrives om thuis te sp deel 2. Prijs f 9,90. Dolf Kloek heeft met „De herinnering zal altijd blijven" weer een kloek boek afgeleverd. Deze nieuwe uitgave is een dubbelroman, waarin de titels „Logies zonder ontbijt" en „De wijngaard is groot" zijn opgenomen. „Logies zonder ontbijt" gaat over Albert Lusink, een notaris zoon, die zijn rechtenstudie heeft opgegeven en zich met hart en ziel bezighoudt met het verwezenlijken van zijn ideaal; een stormachtige maatschappelijke carrière. Albert, een heerszuchtig type, ontmoet Lydia Temming. Zij is een meisje dat zich bekommert om het lot van haar medemens. Albert raakt gefascineerd door het meisje en gaat twijfelen of hij wel op het goede levenspad is. In „De wijngaard is groot" is Simon Duivenbode de hoofd persoon. Hij is een boekhouder, die een rustig leventje leidt. Zijn leven verandert echter drastisch wanneer hij voogd wordt over Corrie, een 18-jarig meisje dat volledig is ont spoord. Simon neemt de uitdaging aan. „De herinnering zal altijd blijven". Dubbelroman met „Logies zoder ontbijt" en „De wijngaard is groot". Door Dolf Kloek. Uitgeverij Zomer Keuning. Prijs 19,90. Na 1 november 29,90. -L_ Horizontaal: 1. soort antilope: 6. ningdrank; 7. voorzetsel: 9. paar( slee; 10. overbrenger van bericht| 15. Europeaan; 16. einde; 17. rivier Italië; 18. voorzetsel; 19. karakter; vogel; 23. heilige taal van de oude diërs; 25. voorzetsel; 26. muzieknc 27. aanwijzend vnw.; 29. inv zekere Europese hoofdstad. Verticaal: 1. kussenovertrek; 2. inj zonden mededeling (afk.); 3. reclar licht; 4. persoonlijk vnw.; 5. hard* bovenlaag; 8. in aardgas voorkom* stof; 9. naamloos; 11stekel; oosterlengte (afk.); 13. Ned. Spoi wegen (afk.); 14. bewijs dat dens het plegen v.e. misdaad eld* 19. toevluchtsoord; 20. ti (afk.); 21. titel (afk.); 22. rund; 24. deel v.h. been; 27. de d (afk.); 28. voegwoord. Oplossing et j •us 02 -PP lz :e] t ■pz :jaus zz J| 12 "sa 02 :i :iq!iB *n "S N ei "to zi :ujoop '.uieiuoue 6 'ueedojd q :isjo>j g ".uoau e Wl '2 :doo|s i ^eeoijj ïtn jeeuepuoi - dei :s!p lz :|UI 9z :ui gz ueu>tsues fek :siqi vz 'pjee 61 :ui ai :od li :»c nn '91 !|OOd SI '-sueuuopjo -01 !jb e '-f L :eeuj -g :*oq6u|Jds "i :|BB|uozM(erz< VOO! Er kan worden gezegd dat in het algemeën de snijbloemen mo menteel in een goede staat verkeren, mede als gevolg van het weer. Er gaan echter waarschuwingen uit aan de kwekers van wege de Planenziektekundige dienst en andere instanties, om waakzaamheid te betrachten. Dit houdt verband met het nade rende najaar, waarin de kassen weer verwarmd moeten wor den. Gezien de hoge energiekosten bestaat het streven om het zo zuinig mogelijk aan te doen en hier kan de zuinigheid de wijsheid weieens bedriegen. De kwestie is dat door de weers omstandigheden de kassen 's morgens vaak nogal vochtig zijn en dat eveneens geldt voor de bloemen. Hierdoor krijgen de diverse schimmelziekten een goede kans, hetgeen nadelige invloed kan hebben op de handel. Tijdig ver warmen wordt dan ook geadviseerd. De gang van zaken in de bloemenhandel verschilt aanzienlijk van die van vorig jaar om deze tijd. Toen liet de zomerse temperatuur nog volop gelden, zelfs tot ver in het seizoen. Het gevolg was ook, dat de buiten bloemen nog lang in zodanige staat bleven, dat zij goed ver koopbaar waren en dus de kasbloemen aardig in de weg zaten. Daar komt bij, dat ook tuintjes nog langs in de bloemen zaten en dat was toen merkbaar in de handel. Door de nu geldende meer gure en regenachtige weersomstandigheden is dat alles volkomen gewijzigd en krijgen de kasbloemen een betere kans. Gevolg is dat er aanzienlijke prijsverschillen bestaan tegenover vorig jaar. Daar staat wel een heel wat matiger oogst en dus beperkter aanvoer. Dat laat zich ook in het buitenland gelden, zodat er een goede exportmogelijkheid bestaat. Zo had de Bloe menveiling Westland afgelopen week een aanvoer van 32 mil joen bos of stuks tegen vorig jaar 37 miljoen. Opvallend is dat de perkplanten dit jaar veel langer aan de markt blijven, nu een aanvoer van 21.000 stuk tegen vorig jaar 15.000. Het ziet er naar uit dat dit produkt een groot deel van het jaar in de markt blijft, mede doordat door nieuwe aanplanten er meer worden gebruikt. De potplanten zijn ook goed in trek vooral ook wat de grote soorten betreft. Als geheel hebben de bloemenveilingen afgelo pen week goed „gedraaid". Gemiddelde prijzen met tussen haakjes die van vorig jaar zijn: alstroemeria 58 (30) amerillys 68 (44), Am. anjers 48 (26), tro- sanjers 42 (18), anthurium 183 (133), asp. plumoses 23 (13), bou- vardia 53 (48) troschrysanten jc 56 (30), idem geplozen 68 (63), item tros. nc. 75 (89 idem geplozen 72 (67), euphorbia 67 (57), freesia 48 (30), gerbera 64 (38), gladiolen off 16 (13), idem colf nam 23 (14), irissen 35 (31), leliekelken 31 (52), lelietak 92 (85), nerine 72 (45), cymbidium groot 115 (90), idem kleine tak 567 (397), rozen groot 36 (22), idem klein 24 (15), gypsophilia 72 (36), streletzia 381 (290). De Bloemenveiling Westland had afgelopen week een aanvoer van 32.230.844 met een omzetbedrag van 17.977.122,62 en vorig jaar aanvoer 37.781.600 bos of stuks en omzet van 12.618.568,46. Een hoger omzetbedrag dus van ruim 5 miljoen gulden bij een lager aanvoer. Vanaf 1 januari tot en met 16 september be droeg de aanvoer 1.500.306.708 bos of stuks en omzetbedrag van 644.310.993,13 tegen vorig jaar aanvoer 1.479.849.858 bos of stuks en omzetbedrag van 590.857.646,75 zodat het beeld tot dusver dus niet ongunstig lijkt bij de nadering van het vierde kwartaal. Dan kan er met het komende winterprogramma nog van alles gebeuren, maar gezien de gang van zaken tot dusver is er reden tot zekere tevredenheid. Voor de meeste vollegronds- gewassen werden er in de af gelopen week goede prijzen betaald. Dit was lang niet al tijd een gevolg van kleine aanvoeren, want van een aantal gewassen was het aan bod duidelijk groter dan vo rig seizoen. Vooral de goede vraag zorgde voor de gunsti ge resultaten. Bij enkele ge wassen was het aanbod klei ner dan vorig seizoen en hier liet de vraag te wensen over met als gevolg lagere prijzen. De aanvoer van natuursla werd kleiner, toch kon een prijsdaling niet voorkomen worden. De gemiddelde prijs daalde naar 29 cent per krop. Deze prijs naderde de prijs, die er voor de glassla betaald werd, want voor dit gewas werd er 24 cent per krop be taald. De aanyjaer van na tuursla blijft kleiner worden, daar staat tegenover dat het aanbod van glassla groter wordt, Er ontstaat dus nage noeg geen ruimte voor prijs herstel, de prijs lijkt de ko mende week niet veel te ver anderen. Voor het kleiner geworden aanbod van ijs bergsla bestond grote belang stelling. Voor een deel wordt dit veroorzaakt door het gro te aantal Amerikaanse solda ten dat voor een NAVO oefe ning in West-Europa ver blijft. De prijs liep op naar 1,21 per stuk. vorig jaar werd er bij een kleiner aan bod 70 cent per stuk betaald. De aanvoer wordt kleiner en er wordt een aanhoudend goede vraag verwacht, waar bij de prijzen stand zullen houden. Het aanbod van spruiten groeit nu snel, een prijsdaling kon dan ook niet uitblijven. De gemiddelde prijs kwam op 1,79 per kilo uit. Deze prijs steekt erg gun stig af bij die van vorig sei zoen, want toen werd er in dezelfde verslagweek slechts 7 dubbeltjes per kilo betaald. Door het groeiende aanbod daalt de spruitenprijs verder. Het aanbod van prei schom melt rond de 900 ton per week, gemiddeld werd er 99 cent per kilo betaald. In zo wel vraag als aanbod wordt er weinig verandering ver wacht, zodat ook de prijs niet Goede prijzen in de groen tehandel. veel zal veranderen" De be langstelling voor Chinese kool was matig. Er was geen sprake van een overvloedig aanbod. Gemiddeld kwam de prijs niet verder dan 35 cent per kilo. Aanvoer en prijs zullen in de komende week niet veel veranderen. Door het zeer ruime aanbod van spitskool, waardoor de prij zen al en aantal weken onder druk staan, trad er ook in de afgelopen week weinig ver-, andering in prijs op. De ge middelde prijs kwam uit op 48 cent per kilo, deze prijs kan ook weer niet slecht ge noemd worden, want vorig jaar werd er bij een kleiner aanbod 34 cent per kilo be taald. Voor de komende week wordt er op gelijke of hogere prijzen gerekend. De export van knolvenkel ver loopt duidelijk vlotter als vo rig seizoen. Frankrijk is de belangrijkste buitenlandse af nemer gevolgd dóór West- Duitsland. Samen waren bei de landen goed voor 70% van de Hollandse export. Er kwam de afgelopen week dan ook een uitstekende prijs op de veilingklok tot stand, nl. 2,82 per kilo. Het is niet uitgesloten dat de belangstel ling voor dit gewas de ko mende week wat afneemt, waardoor het hoge prijspeil van de afgelopen week in de komende week niet haalbaar zal zijn. De aanvoer van snij bonen neemt nu snel af, de prijs trekt hierdoor wekelijks verder aan. Er werd gemid deld 5,20 per kilo betaald. Het aanbod van sperziebonen is nog aanwezig groter dan dat van de snijbonen. Dit is vrij normaal omdat het aan- voerseizoen voor dit gewas langer doorloopt. Er werd 1,64 per kilo betaald. Het is niet uitggsloten dat de prijs ondanks een kleiner wor dend aanbod toch zal dalen, Door het verder toegenomen aanbod van bloemkool nam de prijsdruk toe. De „zessen" daalden naar f 1,28 per stuk en de „achten" brachten 1,21 op. Door een afne mend aanbod zal de prijs ge leidelijk weer wat oplopen. Het ruime aanbod van broc coli wordt tegen goede prij zen verhandeld, de kilo-prijs lag op 3,55. Deze ontwikke ling werd mogelijk door een groeiende export. De aanvoér wordt kleiner en de prijs zal gelijk blijven of verder oplo pen. Het zeer beperkte aan bod van spinazie liep verder in prijs op, en wel naar 1,75 per kilo. De aanvoer wordt weer groter en dit gewas wordt weer goedkoper. An dijvie werd iets goedkoper, maar is voor de tijd van het jaar toch nog stevig aan de prijs met f 1,07 per kilo. In aanvoer en prijs wordt wei nig verandering verwacht. Glasgroenten De aanvoer van ronde toma ten kwam een heel stuk be neden de aanvoer van vorig seizoen te liggen. Daarnaast is er sprake van een grote be langstelling van Frankrijk voor het Hollandse produkt. In dé week van 5 t/m 10 sep tember werd er ruim 2100 ton naar dit land geëxpor teerd. Deze hoeveelheid was bijna 3 maal zo groot als vo rig seizoen. Engeland en West-Duitsland namen wat minder tomaten af, dit ging echter niet ten koste van de prijsvorming, want de gemid delde prijs liep op naar 1,90 per kilo. Vleestomaten wer den iets goedkoper, de ge middelde prijs kwam op f 2,13 per kilo uit. Het totaal aanbod van tomaten lijkt niet veel te veranderen. De prijs lijkt zich redelijk te handha ven. De prijsvorming voor komkommers verliep in de afgelopen week zeer gunstig. De prijs varieerde van 33 cent tot 1,29 per stuk (vorig seizoen van 24 tot 67 cent). Deze goede prijzen werden mogelijk door een vlot verlo pende export naar alle bui tenlandse afnemers. West- Duitsland, Frankrijk, Enge land en Scandinavië namen allemaal grotere hoeveelhe den af. Er wordt voor de ko mende week op een groter aanbod gerekend, dat tegen gelijke of lagere prijzen afge zet zal worden. Aubergines, daalden iets in prijs, maar voor de komende week wordt er weer op hogere prij zen gerekend. Groene papri ka's veranderden met een prijs van 1,50 per kilo niet veel. De rode sorteringen daalden naar 2,40 per kilo. Door een kleiner aanbod zul len de groene sorteringen iets in prijs oplopen. Voor rood wordt er op lagere prijzen ge rekend, omdat er voor deze sortering een ruimer aanbod verwacht wordt. Door het beperkte aanbod van radijs liep de prijs verder op, er werd 57 cent per bos betaald. Door een beperkt aanbod zal de prijs zich goed weten te handhaven. k A Kil uil AtLjj ensi ika; |t ei bef Wie gewend is zelf zaad te winnen van zaaibloemen bijvoor beeld kan nu aan de slag, want zo langzamerhand zijn ze uit-| gebloeid en is de zaadproductie begonnen. Daar belanden We meteen bij een geheimzinnig iets: dat zaad. Ogenschijnlijk dood spul, dat echter in het komend voorjaar onder invloed van wat vocht en warmte ineens weer tot leven schijnt te komen. Uit dat zo'n klein zaadje kan een enorme plant of boom groeien. Denk maar eens aan dat kleine beukenootje en de enorme beuk, die er uit kan groeien! Natuurlijk hebben de geleerden zich al lang geleden op het raadsel van het zaadje geworpen. Interessant waren b.v. de proeven, die in Amerika de bioloog F.W. Wendt opzette en waarvan men de resultaten wil nagaan tot ver na onze tijd. Wendt verzamelde de zaden van zo'n honderdtwintig wilde ge wassen, droogde die chemisch en sloot ze vervolgens in, lucht dicht verzegeld. Zijn bedoeling was - hij begon deze proef in 1947 - dat om de twintig jaar wat zaadjes tevoorschijn zouden [jta1 worden gehaald om na te gaan, of ze nog willen ontkiemen. Men wil daarmee doorgaan tot... het jaar 2300. Dan zal men eindelijk een afdoend antwoord hebben op de vraag, hoe lang zaden hun kiemkracht blijven behouden. Misschien, dat het voor verschil lende soorten nog uiteenloopt ook. Niet, dat ze vroeger al niet bezig geweest zijn met zaden, inte gendeel. In de vorige eeuw hebben onderzoekers daar ook al heel wat tijd aan besteed. Men wist van bepaalde woestijnplan- ten, dat ze makkelijk een temperatuur van tachtig graden Celci- us verdroegen. Men wist ook, dat sommige zaden „goed" bleven nadat ze een paar uur aan een temperatuurtje van zo'n honderd graden waren blootgesteld! i Trouwens: we weten van heel wat bessensoorten, dat ze het spijsverteringskanaal van een vogel kunnen passeren, zonder dat deze zure omgeving hem wat doet. Op die manier zorgen vogels immers ongewild voor de verspreiding van diverse zaad jes! Het mooiste verhaal kwam overigens uit Egypte. Daar zou men in oude koningsgraven een aantal graankorrels gevonden heb ben en die - eeuwenoude - zaden zouden ontkiemd zijn, nadat men ze uitgezaaid had en het zogenaamde „Pharao-graan" opge leverd hebben. Nu is er in oude Egyptische graven inderdaad wel eens een kleine hoeveelheid graankorrels gevonden, maar,., nog nooit is ook maar één korreltje daarvan ontkiemd; dat graan was zo dood als een pier! Hoe zouden zulke verhalen eigenlijk ih de wereld komen? We weten een ander sterk verhaal, dat wél op waarheid berust. In Japan waren eens ('t was in 1951) archeologen bezig en bij hun opgravingen vonden ze onder meer een tegenhanger van de boot van Pesse: een verzonken kano. In die kano, die natuurlijk nauwkeurig onderzocht werd, kwamen uit de modder drie lotus zaden tevoorschijn. Twee van die drie zaden bleken na een des kundige behandeling inderdaad nog te ontkiemen en planten op te leveren; men beweert tweeduizend jaar nadat ze daar in de grond terechtgekomen waren. Of zou men zich daar toch nog op >ta de een of andere manier vergist hebben? Dat zullen de proefne mingen van prof. Wendt eens aan het licht brengen, maar geen onzer zal dat nog meemaken, 't Is voor ons trouwens ook niet zoL. belangrijk, wij zijn al best tevreden als onze zaden van groenten F en bloemen hun kiemkracht een paar jaar blijven behouden. e Informatie over automatisering^ In het winterseizoen worden in 'sGravenzande weer informatie middagen gehouden voor tuinders, die de Hoogendoorncompu- ters gebruiken. Nieuw dit jaar zijn de themamiddagen over sub- straatregelinen, energiedoek en C02 en ketelregeling. De bijeen komsten worden gehouden in het instructielokaal aan de Fran- klinstraat 3 in 's-Gravenzande. Voor meer informatie: H. Hoog- endoorn Automatisering BV, Postbus 125, 2690, 's-Gravepzande, tel. 01748-5741. X

Leidse Courant | 1983 | | pagina 8