„VS hebben zelf schuld aan negatieve beeldvorming" W oningbouw vereniging ïist schadevergoeding AMERIKAKENNER PROF.SCHULTE NORDHOLT NEEMT AFSCHEID 3ER JÜIDEN ËaidóaOowuwt VRIJDAG 23 SEPTEMBER 1983 PAGINA 7 ^ieuw raadslid n Valkenburg VALKENBURG De heer D. de Vries gaat in de nabije toekomst deel it maken van de uit zes man sterke I :DA-£ractie in de Valkenburgse ge- I ieenteraad. Hij neemt de plaats in van et huidige raadslid D. Doldersum, die g kennen heeft gegeven een punt ach- tr het raadswerk te willen zetten. Ie Vries volgt al vijf jaar het raads- rerk op de voet in zijn functie van ■actieassistent. Hij is afkomstig uit de :HU. De heer A. de Haas kwam eigen- jk in aanmerking om de heer Dolder- jm op te volgen. Hij heeft evenwel te ennen gegeven niet tot de raad te wil- n toetreden. Mr. Luns in Wassenaar WASSENAAR De secreta ris-generaal van de NAVO, mr. H.M.A.H. Luns zal op maandag 7 november een le zing houden over het kernwa- penvraagstuk. Plaats van han deling is het Jeroenshuis aan de Kerkstraat 75 in Wasse naar. De bijeenkomst, die om kwart over acht begint, wordt georganiseerd door de VVD- Wassenaar, die eerder in het kader van een serie lezingen over het onderwerp Vrede en Veiligheid staatsecretaris Bol- stein, IKV-secretaris Mient- Faber en oud-ambassa- oeur Dyess (VS) naar Wasse naar haalde. Taptoe Lisse LISSE De taptoe is één van de vele evenementen, die in het kader van de harddraverijfeesten in Lisse zullen worden gehouden. In voorgaande jaren was dit steeds een zeer succesvol gebeu ren, dat grote belangstelling onder vond. Het parkeerterrein van de Hobaho aan de Schoolstraat zal dit jaar voor de tap toe van een kunstverlichting worden voorzien, hetgeen natuurlijk een extra dimensie aan het geheel zal geven. Naast de beide plaatselijke korpsen Ca- nite Tuba en Trou Moet Blijcken, zal ook het Wierings Trompetterskorps uit Amsterdam van de partij zijn, alsmede de vermaarde band Adest Musica uit Sassenheim. De taptoe wordt morgen gehouden vanaf acht uur. Nationale Radio Zelfbouwdag in Katwijk KATWIJK Radiofanaten kunnen morgen terecht in het Rijn lands Zeehospitium in Katwijk. Daar houdt de Vereniging voor Experimenteel Radio Onderzoek in Nederland (VERON) de Na tionale Radio Zelfbouwdag. De toegang tot dit gebeuren dat van tien tot vier uur duurt, is gratis. Het gebouw is toegankelijk voor rolstoelgebruikers. Allerlei legale zendamateurs uit heel Nederland zijn aanwezig om hun zelfbouw-apparatuur te tonen. Geïnteresseerden op het gebied van computers, micro-processors, viewdata en teletekst kunnen ook aan hun trekken komen. Tot slot wordt er een don kere kamer door Philips ingericht waarin het mogelijk is bij bij- na-daglicht foto's af te drukken. Ook de Radio Controle Dienst van de PTT is met een peilwagen aanwezig en het ruimtevaart- onderzoekscentrum Estec laat een expositie zien over ruimte vaartsondes, -fotografie en -artikelen. Tot slot zullen allerlei on derdelen te koop zijn en worden er demonstraties gegeven. Provincie wijst bezwaren Oosthout af VOORHOUT Gedeputeerde Staten (GS) van Zuid-Holland blijven bij hun besluit dat in een bepaald deel van Oosthout geen woningen mo gen worden gebouwd zolang het dierenpension daar staat. GS verwerpen daarmee de bezwaren van de dierenpension-eigenaar en bouwonder neming Noorlander, die Oosthout volbouwt. Deze protesteerden tegen het feit dat GS geen toestemming had gegeven 60 woningen in de buurt van het pension te bouwen. GS blijven erbij dat die woningen pas gebouwd mogen worden als het pension verdwenen is. Overi gens heeft Noorlander de pension-eigenaar aangeboden een dierenpension elders te bou wen, maar beide partijen hebben daarover nog geen overeenstemming bereikt. QORDWIJK De Noord- Sjkse Woningbouwvereni- jng stelt de gemeende aan- jrakelijk voor de schade, die i vereniging lijdt als gevolg in de wijzigingen in de Xiwplannen voor de eerste ise van de woningbouw in et Vinkeveld. Het aantal daar bouwen woningwethuizen is )or allerlei omstandigheden ïzakt van 174 naar 55 wonin- ïn, hetgeen nadeel voor de ereniging heeft opgeleverd, eze schade dient de gemeen- i te vergoeden, schrijft de oordwijkse Woningbouwver- tiiging in een brief aan het fmeentebestuur. ürgemeester en wethouders ijzen de claim van de hand. In een uitvoerige toelichting zet het college uiteen hoe het aanvankelijke plan voorzag in de bouw van 378 woningen in de gesubsidieerde sector. Al lerlei omstandigheden, waar onder een beperking van de contingentering door het mi nisterie en het niet-gereed zijn van het plan voor de woning- wetbouw, bleken er toe te heb ben geleid, dat er uiteindelijk slechts 55 woningwetwoningen in dit gedeelte van het plan Vinkenveld konden worden gebouwd. Alle bouwpartners, dus ook de Noordwijkse Wo ningbouwvereniging moeten hebben beseft, dat de moge lijkheden om het plan in de gewenste verdeling (174 wo ningwetwoningen, 133 premie huurwoningen, 29 premie A- koopwoningen en 42 premie B-koopwoningen) te realiseren afhing van de mate, waarin het rijk de benodigde geldelij ke steun zou verstrekken, al dus, burgemeester en wethou ders en een mededeling aan de gemeenteraad. Het college merkt in de toelichting verder op, dat het vrij normaal is, dat in bouwplannen wijzigingen worden aangebracht als gevolg van de financiële toewijzingen van het rijk. Dit is steeds een zeer ongewisse factor. De tegenvaller voor de wo ningbouwvereniging behoort tot de normale risico's als men initiatieven tot bouwen neemt. Wanneer hieruit financiële schade voortvloeit moet deze worden gedekt uit de algeme ne bedrijfsreserve, aldus bur gemeester en wethouders. Om de woningbouwvereniging gelegenheid te geven zo'n al gemene reserve op te bouwen, heeft de gemeente een reke ning- courantverhouding aan geboden voor het geval, dat de woningbouwvereniging op zwart zaad zou komen te zit ten. Burgemeester en wethouders stellen de gemeenteraad voor aan de woningbouwvereniging mede te delen, dat- er geen grond bestaat voor enige scha devergoeding. Opgemerkt wordt nog, dat de bouwvereni ging in de toekomst niet meer aan de planontwikkeling zou kunnen deelnemen als de hui dige situatie grond zou zijn voor schadeloosstelling. De ge meente zal dan de woning bouw weer ter hand moeten nemen met eventueel latere overdracht van de woningen aan de vereniging. INFORMATIE OVER FILMS, MUZIEK THEATER, RECREATIE, EXPOSITIES' EN EEN COMPLETE AGENDA KLINKERS IN JAGHTLAAN VALKENBURG De Jaght- laan krijgt een klinkerbestra ting in plaats van een eerder geplande asfaltlaag. Dit deelde wethouder H. v.d. Nagel gis teravond mee in een vergade ring van de raadscommissie openbare werken. De voetbrug aan de Oosterlee- straat kan nog niet worden verlaagd. GS hebben hiervoor nog geen toestemming gege ven. De voetbrug is met zijn huidige hoogte vooral tijdens regenachtig weer, levensge vaarlijk. De gemeente Valkenburg buigt zich momenteel ijverig over de kwestie regeling Af- valstoffenplan Zuid-Holland. Per gezin wordt in Valken burg 300 kilo huisvuil langs de straat-gezet die verwerkt zou kunnen worden in zogenaam de VAM-vaten. De gemeente- betaalt voor afzet van iedere ton huisvuil 60 gulden. In de toekomst zal Valkenburg aan zijn inwoners VAM-vaten aan bieden voor 60 gulden. Deze vaten kosten de gemeente 112 gulden en 50 ct. De raadscom missie openbare werken staat welwillend tegenover deze plannen. Heemsteedse korpschef mag op konijnenjacht in Noordwijk NOORDWIJK Als de ge meenteraad akkoord gaat met een voorstel van burgemeester en wethouders, krijgt de Heemsteedse korpschef C.J.A. Couzijn vergunning om op Noordwijkse bodem konijnen te schieten. De gemeente heeft aan de Kapelleboslaan een perceel grond ter grootte van ruim twaalf hectare in eigen dom, waarvan een gedeelte is verpacht aan de firma C. A. van Paridon uit Noordwijker- hout. Deze firma ondervindt veel overlast van konijnen, die de gewassen opvreten en daar om heeft zij aan het gemeente bestuur van Noordwijk ge vraagd jachtrecht op de grond te verlenen aan de vlak bij het terrein wonende heer P.G.Th. Warmerdam. In 1977 stelde het gemeentebe stuur zich op het standpunt, dat het jachtrecht op het per ceel niet meer moest worden afgestaan, een stelling die in gegeven werd door nieuwe op vattingen op het gebied van flora- en faunabeheer. Men meende toen dat voor overlast van schadelijk wild geen vrees behoefde te bestaan, aangezien de minister incidenteel af schotvergunningen zou kun nen verlenen. Deze vergun ningen blijken niet meer te worden verstrekt zodat aan de vraatzucht van de konijnen op andere wijze paal en perk moet worden gesteld. Het afstaan van het jachtrecht aan de heer Warmerdam stuit op het bezwaar dat hij raadslid is. De gemeentewet staat niet toe, dat het jachtrecht aan hem wordt overgedragen. Burge meester en wethpuders stellen nu voor het jachtrecht af te staan aan korpschef Couzijn uit Heemstede, die reeds op een aangrenzend terrein de jacht heeft. Hij krijgt het recht voor zes jaar. VASSENAAR De ,eidse universiteit, maar igenlijk heel in Amerika eïnteresseerd Nederland al het vertrek van de ichter-historicus irof.dr.J.W. Schulte ordholt betreuren. Deze ijd en zijd bekend ge- orden specialist, wel- laast monopolist, op het ibied van de Noordame- kaanse geschiedenis en ltuur heeft zich van- lag officieel terugge- rokken uit het actieve i/etenschappelijke leven, lij deed dit door middel ran een afscheidscollege lan de Leidse universiteit, (la afloop hiervan werden |em door de staatssecreta- voor Buitenlandse Za len, W.F. van Eekelen, de (ersierselen behorende bij koninklijke onder- heiding van Ridder in orde van de Neder- ndse Leeuw opgespeld. igelopen voorjaar werd prof. hulte Nordholt getroffen XNfloor een hartinfarct. Hij besef- J ..niet het eeuwige leven te v lebben" en zette daarom twee ^ar vroeger dan hij had ge- oopt, als 63-jarige, een streep nder zijn carrière. Ook wil hij toppen met veel van zijn ne- lenactiviteiten. Dat betekent: een lezingen geven, geen her- enkingsactiviteiten als bij de icentennials van 1976 en 1982 neer mee helpen organiseren. Als de telefoon gaat heb ik J (ie voorgenomen om „nee" te eggen. Ik bind me nergens heer aan; ik wil spelenderwijs por mezelf wel doorgaan. Vat lezingen geven in Ameri- ja, reizen en misschien wat h/er Wilson (President ••••iW.Wilson van Amerika van 1(12-1920 -red.) schrijven". Filson is Schulte Nordholt's f lieuwste wetenschappelijke L. liefde". Dat blijkt uit onder B^tneer het feit dat deze presi- 5*£lent onderwerp was in het af- Axcheidscollege, zij het in diens 'eel onbekendere hoedanig- tftt ™eicL namelijk als historicus en m,el „tussen letterkunde en ptenschap". Al eerder had hij --_Tote figuren uit de Ameri- iaanse geschiedenis „bij de rl«nd!°P genomen; bij zijn aan aarding van het ambt als lec- )r in Leiden in 1962 was dat -jen staatsman in de poezie HC«i%hn Quincy Adams en bij de ïaugu.rele rede als hoogleraar Leiden in 1966 stond de ichter in de politiek Ralph taldo Emerson centraal. Hij •ebruikte de drie zoals hij zelf *gt telkens als een soort spie- el. Aan de hand van hen wil- e hij iets over zichzelf en ver zijn werk als historicus -4ten horen. fietstochten lp de vraag of hij zich in deze jguren herkent, antwoordt ij: „Je interesseert je voor be- aalde mensen omdat je vindt at zij boeiende kanten heb- en. Om met de dichter Leo- pld te spreken, „wie anderen espreekt, bespreekt zichzelf". He de gedichten van de heer Kangoeroefietsen in Sassenheim De slotdag van de najaars feesten in Sassenheim werd gisteren uitbundig gevierd met allerlei spelle tjes. Om zeven uur gister ochtend begon de viswed strijd al waaraan zeventig personen deelnamen. Twee uur later gingen een kleine 170 wandelaars op pad voor een tien kilome ter lange wandeltocht in de omgeving van Sassen heim. Het straattekenen in de Slotlaan trok zo'n 35 kinderen. Het tobbetje ste ken zorgde voor heel wat opwinding op het school plein aan de Wilhelmina- laan. In totaal namen 35 paren van boven de 16 jaar deel aan de strijd. On der hen een groot aantal fraai uitgedoste mensen. Het kangoeroefietsen in het Koningspark was bij de jeugd erg in trek. Om half vier begonnen de wedstrijden waaraan 45 jongens en meisjes deel namen. Bij de meisjes werd Esther Wouters eer ste en bij de jongens was Bas Winnudst de snelste. De festiviteiten werden om vier uur besloten met touwtrekken waaraan acht teams van vier personen deelnamen. De Van Oeke- len-boys sleepten de eer ste prijs van 75 gulden in de wacht, de tweede prijs was voor de Adest Musi- ca-boys en derde werd Ni- colaas-boys. Prof. Schulte Nordholt: „G Schulte Nordholt heeft gele zen, weet dat zij vaak religieus getint zijn en romantisch van stijl. Studenten kennen boven dien zijn woordenrijke, gloed volle colleges. Deze hang naar het romantische („een zeer moeilijk uit te leggen begrip in de geschiedwetenschap", aldus de hoogleraar) ziet hij ook bij Wilson. „Wilson's bewonde ring voor de Romantische En gelse dichter Wordsworth deel ik van a tot z. Wilson heeft bij voorbeeld toen hij hoogleraar was fietstochten gemaakt door Engeland, langs plaatsen waar dichters en met "name Words worth over hadden geschre ven. Zo heb ik toen ik jong was, net als Wilson indertijd op een heuvel naar Tintern Abbey op de grens met Wales zitten kijken, met het gedicht van Wordsworth over de abdij in de hand. Kijk, dat spreekt mij nu zo aan in de persoon Wilson". Reizen maakt een niet weg te denken deel uit van het leven van professor Schulte Nord holt. Van zijn hand versche nen diverse gedichten naar aanleiding van plaatsen die hij bezocht. Maar voor de histori- Dte menigten toespreken vin cus ziet hij een speciaal belang in het reizen: hij staat op het standpunt dat een historicus zijn studieobject ook „in het echt" moet hebben gezien. Door het onderwerp „reizen" direct enthousiast geraakt, veert hij op van zijn praatstoel om een boek van de historicus S.E. Morison te pakken. „Dit vind ik nou prachtig. Deze Amerikaan was zelf groot zei ler, maar op het laatst van zijn lange leven vloog hij alleen. Hij maakte onder meer de we reldreis van Magelhaen. Dan liet hij de piloot zo laag moge lijk vliegen, om zich zo goed mogelijk te kunnen inleven in de situatie van de mensen op het kraaienest. Dat zijn zaken die tot de verbeelding van de historicus spreken. Maar, dat neemt niet weg dat ook het ar chiefwerk niet moet worden verwaarloosd. Dat deed Wil son eigenlijk wel een beetje. Hij was dan ook geen ras-his toricus. Hij ging al snel een heel andere richting op, die van het besturen, van de poli tiek", aldus de heer Schulte Nordholt. Op het punt van bestuur en ik heerlijk". olitiek houdt de overeen- omst in interesses tussen Schulte Nordholt en Wilson geen stand meer. Op de subfa culteit geschiedenis in Leiden was zijn afkeer van de be stuurlijke kant van het hoogle raarschap genoegzaam bekend. Hij zegt uit de grond van zijn hart: „Ik heb nooit ook maar de kleinste behoefte gehad om iets te besturen. Ik heb het op de subfaculteit geschiedenis uit plichtsbetrachting gedaan, maar wel met veel verdriet en tranen. Dat hele gedoe met die tweefasenstructuur kon me ook geen draad schelen. Wat dat betreft ben ik echt blij dat ik wegga". Het meest in zijn element voelde hij zich tijdens het ge ven van college. „Een menigte toespreken vind ik heerlijk". Studenten waardeerden zijn voordrachten, want de zalen zaten altijd vol. De heer Schulte Nordholt is in de Amerikaanse geschiedenis en cultuur al in zijn jeugd -ge ïnteresseerd geraakt. ^.Uit een romantische hang naar hel denverering", zoals hij zelf aangeeft. Abraham Lincoln was zijn held en zijn ideaal was een boek over deze presi dent te schrijven als hij groot zou zijn. Deze jongensdroom werd werkelijkheid in 1961. Daarnaast kreeg hij belang stelling voor de negerlitera tuur en neger-spirituals. In 1962 werd hij lector en in 1966 hoogleraar op de toen ingestel de leerstoel voor de „Noord- amerikaanse geschiedenis en cultuur". Deze leerstoel werd ingesteld vanwege de enorme Amerikaanse vloed na 1945 van cultuur en produkten, eerst van boeken en films, la ter van cola tot en met Dallas nu. Men had de behoefte dit alles ook eens met een weten schappelijk oog te bekijken. Bovendien kwam men net in die tijd hier een beetje los van het Europa-centrische denken. Men kreeg interesse in andere dan Europese volken. Eigen schuld Wat de heer Schulte vooral aantrekt in het historicus-zijn is het bestuderen van het beeld dat mensen van elkaar hebben. „We zien in een ander land vaak een soort dubbel heid: aan de ene kant bewon dering en aan de andere kant afkeer. Amerika is daar een schitterend voorbeeld van en ook hierdoor trekt mij dat land erg aan. De bewondering is er „omdat alles er mogelijk is", en de afkeer is er omdat het een land „zonder cultuur- "is. Die dubbelheid is voorna melijk door de schuld van de Amerikanen zelf ontstaan. Zij waren het zelf die zoveel op hef hebben gemaakt over hun ideale wereld, met „hun unie ke, democratie". In het begin, na de onafhankelijkheidsver klaring in 1776, geloofde bijna iedereen dat ook. In Neder land waren dat vooral de pa triotten. Pas toen men het land ging bezoeken zag men dat die „American Dream" niet zo ge weldig was. Ook daar bleken immers mensen te wonen die lelijke en gemene dingen de den, net als bij ons dus. Het Amerikabeeld is na 1945 posi tief geworden. Denk maar aan die algemene geschoktheid toen Kennedy en King waren vermoord. Na de Vietnamoor- log en het Watergateschandaal is de publieke opinie ten nade le van Amerika omgeslagen". „Maar, als historicus spreek ik niet graag in termen als „gun stige" of „ongunstige" beelden. De werkelijkheid is immers zoveel ingewikkelder dan al die beelden die worden ge vormd. Het leuke van ge schiedschrijving vind ik dan ook om te zien wat mensen over elkaar denken. Dit is na melijk vaak een hoop onzin: discriminatie, oorlog en veel narigheid komen eruit voort. En dat alleen omdat de men sen geneigd zijn over groepen te denken in stereotiepen. Dat gebeurt vooral als meerderhe den zich een beeld vormen van minderheden. Een heel aardig voorbeeld hiervan is te vinden bij de Fransen. Fran sen in België zeggen vaak over Vlamingen dat deze boers en niet rationeel maar emotio neel. Aan de andere kant wor den dergelijke argumenten te gen de Fransen gebruikt, maar dan door de Engelssprekende Canadezen tegenover de Franssprekenden in Canada. Dit is ook weer een van de ap- secten die ik zo aardig vind in het land Canada. Hoewel dit land ook tot nmijn leerop dracht behoorde, ben ik daar helaas niet veel aan toe geko men". Bicentennial Al snel gebombardeerd tot dè Amerikadeskundige van Ne derland werd Schulte Nord holt al snel een bron van in formatie voor alle mogelijke Nederlandse instanties. Zo werd hij betrokken bij de voorbereidingen voor de Bi centennial in 1976. Hij werd voorzitter van het comité dat de Nederlandse bijdrage aan het Amerikaanse feest, ter ge legenheid van 200 jaar onaf hankelijkheid, moest voorbe reiden. Hij organiseerde toen een tentoonstelling rond de fi guur John Adams, de eerste Amerikaanse gezant in Neder land. Dit inspireerde hem tot het schrijven van een boek over deze Amerikaan. Vervol gens werd hij betrokken bij Hollands eigen Bicentennial- viering: die van vorig jaar, toen de 200 jaar bestaande di plomatieke betrekkingen van ons land met Amerika moest worden gevierd. „Dat was ook leuk werk, hoewel het geheel een beetje opgeblazen was. Frasen als „die edele vriend schap met Amerika" liggen mij niet zo erg. Maar, mijn va derlandsliefde gaat wel zo ver dat ik eraan meewerk. Boven dien kregen we op deze ma nier bij wijze van uitzondering in deze tijden van bezuinigin gen gemakkelijk geld los. Zo konden we in Amsterdam een historisch congres organiseren, waar we alle grote Ameri kaanse historici met goed fat soen konden uitnodigen. Ja, dat was een mooie herden king". Hij gaat verder: „Overigens ben ik wel een beetje beducht voor die toenemende herden kingswoede. .Het meewerken daaraan houdt je als historicus wel van je eigenlijke werk af. Je wordt teveel op bepaalde onderwepen vastgenageld. Volgend jaar is Willem van Oranje bijvoorbeeld aan de beurt. In mijn vaderstad Zwol le is twee jaar geleden het 750- jarige bestaan gevierd en vol gend jaar is de herdenking van de sterfdag 200 jaar gele den van Johan Dire van den Capellen". Hoewel hij „emotioneel nog zeer verbonden"is met Zwolle denkt de heer Schulte Nord holt niet aan terugkeer naar die stad. „Wij wonen hier nu al 30 jaar en zijn intens geluk kig. De natuur is om ons heen, het is lekker rustig en boven dien woon ik vlak bij de bi bliotheken. Maar bovendien zeg, verhuizen? Wie zou dan al die boeken moeten verhui zen", besluit hij lachend, naar de enorme boekenwanden wij zend. MARILOU DEN OUTER FOTO'S: CEES VERKERK

Leidse Courant | 1983 | | pagina 7