HÏÏÏÏ71 TAFEL Sieg Heil in de poldergemeente? Focolarebeweging Nederland met oecumenisch centrum verrijkt brieven lezers PvdA, CDA en VVD bezorgd Lutherse bisschop blij met veranderd r.-k. Lutherbeeld Andere opzet voor Kerstgroetenactie KORTE METTEN ACHTERGROND Ccidóe Qowumt VRIJDAG 23 SEPTEMBER 1983PAGINJ - In het Lutheijaar 1983 is in de rooms-katholieke kerk een nieuw en posi tief beeld van de refor mator Luther zichtbaar geworden. Deze zienswij ze uitte bisschop Ulrich Wilckens uit Lubeck deze week op de genera le synode van de Vere nigde Evangelisch-Lu- therse Kerk van Duits land (VELKD) te Co- burg. Hij had opgemerkt, dat Luther in officiële stukken van de katholie ke kerk tegenwoordig niet meer voor ketter wordt uitgemaakt. In de rooms-katholieke theo logie bestaat, naast het tradi tionele Lutherbeeld als kerk- scheurder, in toenemende mate de neiging, Luther als „vader in het geloof" te schetsen, aldus de Lutherse bisschop. Hij vond het verba zingwekkend, met welk een ijver in „onze rooms-katho lieke zusterkerk" Luther wordt gelezen. Wilckens, die zich voor de VELKD bezighoudt met het onderhouden van contact met de Duitse r.-k. kerkpro vincie, sprak de hoop uit dat komend jaar „een aanzienlij ke stap vooruit" zal worden gezet op de weg die leidt naar „wederzijdse erkenning". Teleurgesteld toonde hij zich evenwel door de weigering van de katholieke bisschop pen hun gelovigen bij uitzon dering toestemming te geven een lutherse kerkdienst te bezoeken. „Het valt de lu therse kerk zwaar dit verbod te begrijpen, dat tot een ver zwaring van moeilijkheden in het gemengde huwelijk van luthersen en rooms-ka- tholieken zal leiden", zo zei hij. De lutherse bisschop vroeg zich af, of dit verbod niet kan worden toegeschre ven aan een „al te angstige zorg om de eigen schapen". Met een landelijke ontmoe tingsdag in de Expohal in Hilversum viert de Focolare- beweging Nederland zondag de in gebruikneming van een nieuw oecumenisch ontmoe tingscentrum. De opening van dit, in Baak bij Zutphen gelegen, gebouw markeert een mijlpaal in de groei van de Nederlandse tak van de Focolares die in 1965 vaste voet kregen in ons land. Ont staan in 1943 rond de toen 23-jarige Italiaanse Chiara Lubich heeft deze. katholiek gewortelde, spirituele bewe ging een wereldwijde vlucht genomen en een aanhang verworven die inmiddels wordt geschat op een miljoen gelovigen. Onder hen ook vele niet-ka- tholieken en niet-christenen, want de Focolares hebben een uitgesproken oecumeni sche gerichtheid. Kenmer kend voor hun opvatting van oecumene is echter dat ze de eenheid zoeken zonder ook maar de geringste afbreuk te willen doen aan de gelovige tradities van de verschillende deelnemers. Katholieke, pro testantse en andere kerk diensten worden doorgaans afzonderlijk gehouden en vinden slechts gezamenlijk plaats als daardoor geen con flict ontstaat met het leerge zag van de betrokken tradi ties. Ook zondag in Hilver sum zal er weer gescheiden „gekerkt" worden. Naar verwachting zal Chiara Lubich daar zelf aanwezig zijn om een rede uit te spre ken over haar „spiritualiteit van de eenheid" die de drij vende kracht is van de bewe ging. Helemaal zeker is de komst van mevrouw Lubich niet. Zij woont in Rocca di Papa bij Rome en haar ge- zonheid laat te wensen over. De naam van de beweging, die in 1962 officieel werd er kend door paus Johannes XXIII, is afgeleid van het Italiaanse woord voor vuur haard: focolare. In de termi nologie van de „Focolarini" wordt hiermee een leefge meenschap van ongehuwden aangeduid, die zo radicaal mogelijk proberen gestalte te geven aan de evangelische idealen van liefde en een heid. Daarbij is de bedoeling, dat deze vuurhaarden zo'n gloed afstralen, dat zij ook de omgeving aansteken. Nederland kent thans vijf fo colares. Het aantal gelovigen dat er, op welk wijze dan ook, mee in contact staat, be loopt de tienduizend. Dat het Mariapoli-centrum, zoals het nieuwe trefpunt in Baak wordt aangeduid, hen niet al lemaal tegelijk zal kunnen ontvangen, is duidelijk. Van daar dat voor de openings plechtigheid naar Hilversum wordt uitgeweken. De voor iedereen toegankelijke sa menkomst begint om elf uur en wordt opgeluisterd door de internationale muziek groep van de Focolares „Gen Verae", afgelopen zaterdag nog veel succes oogstend met een optreden in het Haagse Congresgebouw. Financiële situatie van hervormde kerk valt mee De financiële situatie van de Nederlandse hervormde kerk voor de nabije toekomst is minder ongunstig dan eerder werd gevreesd. Dit heeft het breed moderamen van de her vormde synode tijdens zijn laatste vergadering geconsta teerd aan de hand van een nota van de Generale Finan ciële Raad. waarin het budget 1983 wordt bekeken en een vooruitblik gegeven voor 1984. Wel blijft de noodzaak tot be zuinigingen nog duidelijk be staan met het oog op de ver grijzing van de kerk, de toene mende werkloosheid en de ge ringe aanwas. Dit heeft het moderamen de synodeleden per brief laten weten. Het tempo van de bezuinigin gen kan echter worden bijge steld, zodat er meer tijd be schikbaar is voor zorgvuldig overleg met alle betrokken in stanties binnen de kerk. Vori- fe week hebben de provinciale erkvergaderingen van de hervormde kerk scherpe kri tiek geuit op het feit, dat zij niet aanwezig zijn geweest bij de discussies over de bezuini gingen. In de juni-synode werd besloten tot een bespa ring van vijftien procent op de uitgaven 1984 tot en met 1986. Bij gelijkblijvende inkomsten zijn de personeelskosten dit jaar niet gestegen (het perso neel heeft de prijscompensatie ingeleverd). Mogelijk zullen de personeelskosten in 1984 da len. Verder heeft de hervorm de kerk profijt getrokken uit een gunstig rendement van de huidige beleggingen en de te ruggedrongen inflatie. Boven dien is het niet meer noodza- e algemene verhogen. Het breed moderamen heeft nu besloten, dat de bezuini gingscommissie haar werk zaamheden zal voortzetten tot april 1984. Inmiddels voert het moderamen gesprekken met de bezuinigingscommissie en de stuurgroep landelijke orga nisatie over een bij te stellen opdracht. Die opdracht zal worden geformuleerd in de volgende vergadering van het breed moderamen in oktober. De Werkgroep Mensenrechten, die binnen de Raad van Ker ken in Nederland verantwoordelijk is voor de coördinatie van de jaarlijks terugkerende kerstgroetenactie voor gevangenen, heeft wijzigingen aangebracht in de opzet. In overleg met de Europa-Commissie en Amnesty International is besloten, in het vervolg geen kerstgroeten meer te sturen aan gevangenen, maar aan directeuren van gevangenissen en inrichtingen, waarin politieke gevangenen zich bevinden. Gebleken is, dat in het verleden sommige gevangenen veel kaarten kregen en andere geen, wat tot grote spanningen heeft geleid. Voorts is het erg moeilijk, het adressenbestand van indi viduele gevangenen bij de tijd te houden. Ook is van veel poli tieke gevangenen het aares niet bekend. De Raad van Kerken stuurt zelf de brieven aan directeuren van gevangenissen, dit jaar in de Sovjet-Unie, Zuid-Korea, Haiti, Chili en Zuid-Afrika. Behalve een kerkelijke groet bevat de brief een oproep om de gevangenen menswaardig te behan delen. Voor de Sovjet-Unie bevat de brief een verwijzing naar de eigen wetgeving inzake gevangenen. Vanuit de plaatselijke kerkelijke gemeenten en parochies kan op deze actie worden ingehaakt met het sturen van kaarten aan gevangenisdirecteuren. Ook kunnen kinderen eigenge maakte tekeningen bijsluiten, die de gevangenen in hun cel als teken van bemoediging kunnen ophangen. De kerstgroetenactie is in 1977 in de adventstijd begonnen en is vanaf 1982 gebracht in het verband van de Raad van Kerken, zodat toen ook parochies konden meedoen. De Europa-Com missie is het samenwerkingsorgaan van de kerken voor activi teiten, gericht op Oost-Europa. De theologe mevrouw drs G. M. Speelman (27) is door het breed moderamen van de hervormde synode benoemd tot functionaris voor de rela tie tussen moslims en christe nen. Mevrouw Speelman stu deerde theologie aan de Vrije Universiteit te Amsterdam met als hoofdvak godsdiens twetenschap, vooral islam. Zij schreef een doctoraalscriptie over de invloed van de vroege islam op de positie van de vrouw. Na haar studie woon de zij een jaar te Cairo. Mo- Xavier Zubiri, beschouwd ls een van de grote denkers an Spanje, is 84 jaar oud in Madrid overleden. Aanvanke lijk was hij priester, maar hij mocht later met toestemming van paus Pius XII, met wie hij bevriend was, uittreden om te trouwen met de schrijf ster Carmen Castro, dochter van de Spaanse historicus Americo Castro. Zubiri was een leerling van Edmund Husserl, Martin Heidegger en José Ortega y Gasset. Hij schreef talrijke grote wijsgeri ge werken, waaronder „Na tuur, historie, God" en „Vijf lessen in filosofie" Tijdens het provinciaal ka pittel van de Kruisheren (osc) is pater Rein Vaanhold voor een periode van drie jaar her kozen als provinciaal overste. Pater B. Bax werd vicaris en de paters M. van Dijk, L. van Noort en L. Sips werden tot bestuursleden gekozen. Bij de Broeders van Onze Lieve Vrouw van Lourdes (Broeders van Dongen) werd broeder Benedictus van Heivoort ge kozen tot provinciaal overste. Bii 'de congregatie van de Kleine Zusters van de Heilige Joseph te Heerlen werd zuster Marie Giovanni Appelman gekozen tot algemeen overste. Vicaresse werd Mericia Arts. Generale assistentes werden de zusters Marie Claire Hus- tinx, Karin Takkenkamp, Virginie Voet, Josephine Bouwels en Christianne El ders. ju 'pi Brieven graag kort en duidelijk geschreven. De redactie behoudt zich het recht voor ingezon den stukken te bekorten. Bede De vereniging „Oranje Hof stad" heeft een brief met de volgende inhoud naar premier Lubbers gestuurd: „Het be stuur en de leden van de Oranjevereniging „Oranje Ho- stad" betuigen met verschul digde hoogachting hun dank aan Uwe excellentie en aan Uw Kabinet voor het terugke ren van de bede aan God, aan het einde van de troonrede uitgesproken door H.M. de Ko ningin". DEN HAAG, P. de Jong. se cretaris „Oranje Hofstad" Uiverrace Dat Nederland in 1934 tijdens de luchtrace LondenMel bourne op „z'n kop" stond weet ik me zelfs nog te herin neren, alhoewel ik toen pas negen jaar was. In de meeste sigarenwinkels stonden des tijds in de etalages landkaar ten opgesteld, waarop nauw keurig de stand van de vlieg tuigen werd bijgehouden, ter wijl de jeugd in die tijd voor een groot deel een speldje van de Uiver droeg. De Uiver werd toen eerste in de handi cap-race en tweede in de wed strijdrace. Met belangstelling volg ik dan ook de berichtge ving hierover in deze krapt. Ik meen echter te weten, dat de foto die onlangs bij een stuk werd gepubliceerd, niet geno men is op Schiphol, maar na de noodlanding van de Uiver op de renbaan te Albury (Au stralië), toen de bewoners al daar spontaan medewerking verleenden om het toestel uit de modder te trekken. L.M. Verspaandonk, DEN HAAG (Naschrift: Het ging inderdaad om de inmiddels vermaarde foto, waarop de bewoners van Albury de Uiver na de nood landing uit de modder van hun renbaan trekken. Redac tie). Weerbaarheid (2) In de dertiger jaren heb ik het omdat de duidelijkheid er mee was gediend in de,NSB gewaardeerd, dat deze organi satie openlijk toegaf niets te zullen ondernemen om een in vasie van de nazilegers te ver hinderen. Ook al weer omdat de duidelijkheid er mee is ge diend kan ik dezelfde waarde ring opbrengen voor men zoals pastoor Olsthoorn Waddinxveen c.s., die eenj de standpunt inneemt t.a.v Russische heerscharen. L.. pastoor is, zo heeft hij gesc r ven, bereid 30 tot 50 jaar, '8 der verzet, onder Russii111 dictatuur te leven. Dat is 0 goed recht, maar hij moet lts bedenken wat hij zijn mi il« burgers wil aandoen, en ja; wat de H. Schrift en de j hierover zeggen. Staat er er melijk in de Bijbel niet ;h over een hoofdman, die bewapent om zijn gezin te U( dedigen, maar wordt versla door een beter bewape^, man die zijn vrouw en kir cj. ren als slaven wegvoert? Is pastoor Olsthoorn niet bek dat het Gods natuurwet voor mens en dier zich koste van eigen leven te dedigen? Heeft de paus aan Brezjnev geschreven, hij de barricaden op zal g om Polen tegen een Russis invasie te verdedigen of is j toor Olsthoorn plus catholi que le Pape? Ik ben (en niet?) tegen oorlog en bewa ning, maar meen in alle rechtheid: liever raketten i Russen. H.M. Borsboom sr., VO( BU Mogelijk regen DE BILT Het is niet ui sloten dat er morgen in land regen valt. Deze neer hangt samen met een dep sie, die zich vanmorgen ten westen van Ierland vond. Dit lagedrukgebied ti snel naar het noordoosten zal in de komende nacht ven het zeegebied tui Schotland en Noorwegen i komen. Aan de achterzijde van stroomt morgen koe lucht de Noordzee op. voorste begrenzing ervan ons land tegen de middag reiken. Het is dan half zwaar bewolkt en moge valt uit die bewolking dan (0 ge tijd regen. Voor deze re uit kan het in het zuiden een graad of 20 worden. In waddengebied ligt de midd temperatuur enkele graden ger. Na deze inval van koelere lucht herstelt het w ft zich zondag. Weerrapporten van vanmorgen 07 u Oeelen Eelde Eindhoven Den Helder Vllsslngen temp temp al j|j| 17 7 o.; 17 6 0 S. 17 6 o hc 17 5 0 DU 17 7 0 16 9 0.. 16 7 0 if pi Gevulde courgettes of aubergines met tomatensaus en rijst vegetarisch Voor twee is nodig: 2 klei- ne courgettes of aubergi nes, zout, 2 lepels olie, ui, knoflook, 1 tomaat, basili cum, 3 eieren, 3 lepels ge raspte kaas 2 lepels kaas; 500 g soeptomaten, 1 ui, 1 lepel olie, basilicum, peter selie, selderij, ketjap; 250 g droogkokende zilver vliesrijst, 4,5 dl water, zout. Was de courgettes of aubergi nes, snijd ze in de lengte door en schep er met een lepel zo veel vruchtvlees uit dat er een stevige wand overblijft. Kook de vruchtenhelften vijf minu ten in water met zout, laat ze uitlekken en zet ze naast el kaar in een ingevette ondiepe ovenschotel. Fruit de kleinge sneden ui met de geperste knoflook lichtbruin in de olie. Smoor het kleiner gesneden binnenste van de vruchten met de ontvelde en kleinge sneden tomaat een paar minu ten mee met zout en basilicum. Klop de eiren los met drie le pels water, en de eerste portie geraspte kaas en roer ze door de gesmoorde vruchten. Laat de eieren stollen, maak het mengsel op smaak af met zout en vul er de vruchtenhelften mee. Strooi er de tweede por tie kaas over. Schuif de schotel in een oven. die op 5 of 200 staat en laat de kaas in twintig minuten smelten en licht kleu ren. Leg de tomaten even in heet water, ontvel ze dan en snijd ze klein. Fruit de kleingesne den ui licht in de olie met wat basilicum. Voeg de tomaten toe en smoor ze twintig minu ten mee. Meng de fijngeknipte peterselie en selderij door de saus en breng haar op smaak met ketjap. Geef er drooggekookte zilver- vlies rijst bij. JEANNE Geen krant ontvangen Bel tussen 18.00 en 19.00 uur, za terdags tussen 14.00 en 15.00 uur. telefoonnr.071-122248 en uw krant wordt nog dezelfde avond nabezorgd. ALMERE SCHRIKT VAN SUCCES CENTRUM PARTU ALMERE Bracht lijsttrek ker Willem Vreeswijk van de Centrumpartij in Almere de fascistengroet na de verkie zingen deze week, of stak hij alleen een bos bloemen in de lucht? Het is het eerste poli tieke conflict dat de gemoede ren in deze nieuwe gemeente bezighoudt, sedert de Cen trumpartij deze week bijna tien procent van de stemmen verwierf. Lijsttrekker Rob Schaeffer van de PvdA: „En kele socialisten hier barstten in tranen uit, toen ze hem Sieg Heil hoorden roepen. Een ander wilde met Vrees wijk op de vuist". VVD-lijst- trekker J. Hartman: „De ril lingen liepen me over de rug, toen ik dat zag. Met zo ie mand moet je dan politiek gaan bedrijven". De omstre den politicus zelf ontkent het incident glashard. „Pure las ter", werpt Vreeswijk tegen. „Als de krant die dit publi ceerde binnen drie dagen geen rectificatie plaatst, span ik een kort geding aan". Politiek Almere zal intussen moeten leren leven met een gemeenteraad waarin twee le den van de Centrumpartij de komende vier jaar stevig ge zeteld zijn. Vooral specule rend op angst voor toenemen de criminaliteit en de „drei gende komst van nieuwe hor den buitenlanders", heeft de Centrumpartij in deze ge meente een verkiezingszege behaald waar de overige poli tieke partijen flink van zijn geschrokken. Welgeteld 1.196 inwoners van Almere stemden op de partij van Vreeswijk. Is Almere daarmee nu een politiek bui tenbeentje geworden? „Nee", zegt Han Lammers die nu nog landdrost is van de IJssel- meerpolders, maar genoemd wordt als de toekomstige bur gemeester van Almere. „Be slist niet", beaamt de PvdA- lijsttrekker Rob Schaeffer. „Wat hier gebeurt is een lan delijke trend. In de eerstvol gende gemeente waar verkie zingen worden gehouden komt de CP óók aan de bak. Daar kun je donder op zeg gen". Almere kent geen stadsver- nieuwingswijken. In deze ge meente in opbouw zijn ethni- sche minderheden vergeleken met veel andere gemeenten in Nederland sterk onderverte genwoordigd. Alle inwoners Landdrost Han Lammers en zijn echtgenote brengen hun stem uit in Almere: „Het succes van de Centrumpartij heeft niets met onze gemeente te maken". DEN HAAG De grote politieke partijen hebben gisteren verontrust gerea geerd op het feit dat de Centrumpartij bij de raads verkiezingen in Almere twee zetels heeft behaald. PvdA-fractieleider Den Uyl zei dat het verkiezingsresul taat van de Centrumpartij een diepe schaduw werpt op de overwinning die PvdA in Almere behaalde. „Dit dwingt ons tot een harde democratische strijd om de sociaal-economische depres sie te overwinnen", zo zei Den Uyl. CD A-fractieleider De Vries sprak van een „zeer beden kelijke ontwikkeling". Hij zei de indruk te hebben, dat de Centrumpartij langza merhand dezelfde functie gaat krijgen als de Boeren- parij in de jaren zestig had. De Vries: „Het wordt een vergaarbak van ontevre denheid. Je zou kunnen spreken van een Koekoek effect. Het is dan ook van het grootste belang dat we de kiezers duidelijk maken," dat de sociaal-economische problemen niet afgewenteld mogen worden op minder heden in de samenleving". Ook VVD-leider Ed Nijpels toonde zich bezorgd over het grote aantal stemmen dat de Centrumpartij in Al mere wist te verwerven. „De opiniepeilingen van de laatste tijd wezen al steeds op een groeiende aanhang, maar toch is het een schok te moeten constateren dat die enquêtecijfers werke lijkheid zijn geworden", al dus Nijpels. van de gemeente zijn comfor tabel gehuisvest in nieuw bouwwoningen, waarvan con structiefouten nog moeten' worden aangetoond. Sociale problemen, spanningen tussen bevolkingsgroepen: Almere kwam er nog niet mee in het nieuws. Waarom kon de Cen trumpartij dan toch zo'n forse aanhang krijgen? Landdrost Han Lammers wil er niet lang over uitwijden. „Het heeft niks met Almere te maken. Bij andere gemeen teraadsverkiezingen zal zich hetzelfde afspelen. Door de bezuinigingen is er landelijk een groot stuk onvrede en daardoor krijgen de mensen meer aandacht voor dergelij ke groeperingen". De heer Lammers ziet in de overwin ning van de CP geen aanlei ding om zijn ambitie eerste burgervader van Almere te worden, te laten varen. „De bestuurbaarheid van de ge meente is beslist niet in het geding", meent hij. „Integen deel: nu de PvdA en VVD sa men 15 van de 23 zetels heb ben is de bestuurbaarheid er zelfs op vooruit gegaan". Rob Schaeffer (PvdA) rea geerde gistermiddag wat emo tioneler op het succes van de Centrumpartij. „Gelukkig hebben we dank zij de sterke vertegenwoordiging van de PvdA en VVD voldoende de mocratisch gehalte om dat tuig binnen de perken te hou den". Ook Schaeffer meent dat de stemverhoudingen in Almere het landelijk beeld weerspiegelen. „De meeste kiezers wonen nog maar net in Almere. Hun partijkeus is dus vooral gebaseerd op lan delijke motieven. En het is helaas zo dat de landelijke po litiek veel mensen ongericht agressief maakt. 2e hebben het gevoel dat ze gepakt wor den en ze kunnen niets terug doen. De minderheden wor den dan een soort bliksemaf leider voor alle problemen, net als de joden voor de Tweede-Wereldoorlog", zo re deneert hij. „Verder zijn veel inwoners van Almere afkom stig uit Amsterdamse stads vernieuwingsbuurten en die hebben de oude woonsituatie misschien nog een beetje iri het hoofd". P. de Booij, lijsttrekker voor het CDA in Almere. ziet het behalen van twee zetels van de Centrumpartij als een slag in het gezicht voor iedereen die zich heeft ingezet voor de opbouw van de gemeente. De Booij: „De politiek is zo druk bezig geweest met de opbouw van de nieuwe stad dat daar door waarschijnlijk het con tact met de nieuwe burgers is verloren". De PvdA wil samen met de andere partijen in de raad be spreken hoe men zich tegen over de nieuwe collega's, die overigens niet in Almere zelf wonen, zal moeten gaan op stellen. Schaeffer: „We kun nen die partij isoleren door gebruik te maken van demo cratische maatregelen. Wij zouden de burgemeester bij voorbeeld kunnen vragen de spreektijd van de Centrum partij te beperken. Dat is één mogelijkheid. We kunnen ook besluiten geen leden van die partij mee te laten praten in de commissies. Ik denk dat daar een vrij gesloten front DEN HAAG Het (nieuwe) CPN-kamerlid Ernsting zal geen deel uitmaken van de kleine groep parlementariërs, die dinsdag een werkbespreking heeft met koningin Bea trix. De reden is, dat ook het kamerlid Janmaat (Cen trumpartij) van de partij is. Vertrouwelijke ontmoetingen tussen vorstin en kamerleden vinden regelmatig plaats, waarbij dan van gedachten wordt gewisseld over die on derwerpen, die door de betrokken groep van kamerleden worden behartigd. De verantwoordelijkheid voor de sa menstelling van de delegatie berust bij het presidium van de Kamer. De CPN-fractie deelde gisteren mee, dat wegblijven in dit geval de voorkeur verdient, omdat men de koningin niet in persoon mag confronteren met een kamerlid dat dezer dagen zeer „laatdunkende" vragen over haar echtgenoot, te weten prins Claus, heeft gesteld. Het Presidium van de Kamer is van de beslissing van de fractie op de hoogte gesteld. voor te vinden is". De grootste politieke partijen in Almere (PvdA, 10 zetels; VVD, 5 zetels, CDA 2 zetels) willen de Centrumpartij toch niet, zoals in het parlement praktisch is gebeurd, geheel negeren. J. Hartman, lijsttrek ker van de VVD: „We kijken eerst de kat uit de boom. Wij willen met open vizier strij den. Door uit vergaderingen weg te lopen, zoals in de Tweede Kamer wel is ge beurd, vererger je de zaak al leen maar. Dat lijkt ons niet verstandig". Schaeffer: „Wij zullen het ge bazel van de Centrumpartij steeds opnieuw met harde fei ten en argumenten moeten weerleggen. Je kunt ze niet met de nek gaan aankijken. Dan roep je alleen maar het beeld van de underdog op en dat is precies wat ze willen. Dat zo'n partij tien procent van de stemmen behaalt, dat is toch een veeg teken. Na de verkiezingen was op onze partijbijeenkomst dan ook het enige gespreksonderwerp: hoe pakken we dit aan? Een fors deel van de CP-stemmers komt uit PvdA-kringen. We zullen moeten proberen de band van die mensen met hun oude partij weer te herstel len". De dagbladen in Almere be zinnen zich intussen over de vraag hoe verslag te doen van de strijdtonelen in de politie ke arena. Peter Contant, chef van het Dagblad voor Almere (een kopblad van de Gooi en Eemlander) wil voorkomen dat zijn krant spreekbuis wordt voor fascistische gelui den, maar geheel doodzwijgen wil hij de nieuwe raadsleden toch ook niet. Contant: „De Centrumpartij zal zeker in het begin heel geringe aandacht krijgen. Wij willen zo min mogelijk over hen schrijven, zeker als de publiciteit ge zocht wordt door relletjes te schoppen en incidenten uit te lokken. Maar als deze partij met een nota op de proppen komt, dan kunnen we daar toch niet omheen. Dat gaat dan in de krant. Waarbij we ons natuurlijk wel kritisch op zullen stellen". De Anne Frankstichting in Amsterdam heeft gisteren in een persbericht blijk gegeven van haar ongerustheid over de verkiezingswinst van de CP. Volgens de stichting heeft een aantal factoren een rol gespeeld bij de uitslag van de verkiezingen. De stichting vermoedt allereerst dat veel inwoners bewust uit de oude stadswijken van Amsterdam zijn weggetrokken vanwege de problemen in de buurt. Problemen die naar het oor deel van de stichting vooral worden toegeschreven aan de etnische minderheden. Ver der bevestigt de uitslag naar de mening van de stichting wel de stelling dat de CP niet het hoogste scoort in wijken waar naar verhouding veel minderheden wonen, maar juist daar waar bewoners bang zijn dat buitenlandse ge zinnen zich in de buurt gaa^ vestigen" Op dat punt zit de stichtin vreemd genoeg op één lijp-" met Vreeswijk. De lijsttreï ker: „Zestig tot zeventig pr< cent van de inwoners in A en mere zijn gevlucht uit An1S sterdam, omdat de woonsitu; ®e' tie daar door het slapp* PvdA-beleid onleefbaar is g<1, worden. Ze zijn bang dat hie 5* hetzelfde gebeurt. Vandaa ons succes". gt Zeewolde - ltJ* Overigens kon de Centrumls' partij in Zeewolde bij de vei kiezingen woensdag geen voes aan de grond krijgen. De uit' slag in deze gemeente, mc circa 800 inwoners, wijkt nau 8 welijks af van die van de ver 4 kiezingen vorig jaar, voor he adviescollege. Het CDA en d 1 VVD wonnen één zetel, d Bir overige partijen behielde P,1* hun kiezers. In deze voora agrarische gemeente wonei S1 overigens nauwelijks uitgewe,rz ken Amsterdammers. Vreeswijk verwacht niet da1(1 de Centrumpartij in alle ge? meenten flinke verkiezings"6 winsten zal behalen. „In agra 01 rische provincies zoals Fries1 c land en Groningen wordt he^1' moeilijk voor ons. Maar on?at succes in andere vluchtgelzei meenten zoals Zoetermeer ei 8 1 Zaandam zal overweldigen!1 zijn". rei En terugkomend op de omn- streden fascistengroet: „Zo'ichl groet heb ik beslist niet ge' 1 bracht. Dat weet ik heel zeke,rd' omdat ik de hele avond in he Is 1 gemeentehuis een bos bloe!uv? men in mijn rechterhand helP01 gehad. Die bos bloemen hel 'st ik geen moment losgelaten e Wel heb ik de commissari1 ri van politie in het voorbijgaai '8e vriendelijk gegroet. En me '8e de linker hand heb ik everco gezwaaid. Maar ik heb zeke "00 geen bepaalde houding aangemt* nomen. Dat zou politieke zelf ,v moord zijn". lde Bracht Vreeswijk nu een fas131" cistengroet of bloemengroet ii orc het Almeerse gemeentehuis Pc Het blijft duister. Ook politie 'PP' commissaris E. Wilde kaï str geen licht in de zaak brengentuu Hij zegt: „Persoonlijk heb iiar het niet gezien, al was er weln wat consternatie omdat tegen standers van de Centrumpar tij op de vuist wilden. Sommi gen vertelden me dat ze he BI hebben gezien, maar anderei j01 spreken dat weer tegen. En kelen hebben Sieg Heil horer fee roepen, maar ik heb ook men 6pri sen gesproken die dat weef^j ontkennen. Maar dat Vrees- wijk mij persoonlijk vriende lijk gegroet zou hebben, zou me zeer verbazen. Onze ver Dte houding is niet zo harte bsei lijk pAUL KOÖpMAi "c

Leidse Courant | 1983 | | pagina 2