Snelle Franse trein brengt passagiers in twee uur van Parijs naar Lyon (Afloop Belgische Making nog onzeker Reagan menselijker met gehoorapparaat Canada boos op Nederland Ark van Noach voor Falkland Eilanden Optimisme in Beiroet over een spoedig staakt-het-vuren ssXhssT" UITENLAND CMd^Gomont VRIJDAG 23 SEPTEMBER 1983 PAGINA >3 leen stappen tegen Mé Royale in Londen „ONDEN Een rechtbank in Lon en heeft het gerenommeerde restau rant Café Royale vrijgesproken van bur| vertreding van de gezondheidsvoor- hriften. Een controleur van de des- 'tjetreffende dienst had in het restau- int meer dan 25 kakkerlakken aan troffen. echter Terence Maher seponeerde zaak woensdag op de juridische litsvondigheid dat de aanklacht in «rhalingen viel en in slechte be woordingen was gevat. „Hier mag niet it worden afgeleid dat de openbare- '0 jezondheidsdiensten mogen verslap en in hun waakzaamheid tegen kak- erlakken", zei hij. Amerikaanse Senaat verlaagt VN-bijdrage WASHINGTON De Amerikaan se SX enaat heeft zich uitgespro ken voor een verlaging van de Amerikaanse bijdrage aan de Vere nigde Naties. Met 66 tegen 23 stem men nam de Senaat een amende ment aan om de komende vier jaar de Amerikaanse bijdrage aan de in ternationale organisatie te verlagen met 1,5 miljard gulden. Het huis van afgevaardigden, waar de democraten de meerderheid hebben, moet zich nog uitspreken over het amendement. De stem ming lijkt aan te sluiten bij de hui dige kritische stemming jegens de VN in de Verenigde Staten. Leider Tsjadische opstandelingen wil onderhandelen PARIJS De leider van de door Libië gesteunde opstandelingen in Tsjaad, Ouedddei, heeft gisteren gezegd, dat hij bereid is te onderhandelen met president Habré, zelfs als de Franse troepen in dat land blijven. De vroegere Tsjadische president Ouedde- di zei dat in een interview met de Franse televisie vanuit de Libische hoofdstad Tri poli. Oueddei benadrukte „geen voor waarden te zullen stellen als de Franse re gering echt de bedoeling heeft het Tsjadi sche volk te helpen bij het streven naar vrede door onderhandelingen, die worden geleid door de Organisatie van Afrikaanse Eenheid". Derde verdachte F ranse hotelmoord opgepakt ARLES De Franse politie heeft gisteren een verdachte gearresteerd, die bekend stond als de derde man van de hotelmoord in Zuid-Grank- rijk, waarbij enkele maanden geleden zeven mensen om het leven kwamen. De 25-jarige Gerard Rolland werd in de Zuidfranse stad Arles opgepakt. Volgens de politie heeft de man be kend mede schuldig te zijn aan de moorden in het Sofitel hotel in Avig non. Drie hotelmedewerkers, waaronder twee Nederlanders, en vier gasten werden gedood, toen drie overvallers het hotel binnendrongen en de safe wilden leeghalen. „Zwarte doos van Boeing wordt spoedig gevonden" SEOEL De Verenigde Sta ten hebben de regering van Zuid-Korea meegedeeld dat het vinden van de zwarte doos van de door de Russische ja gers neergeschoten Boeing op handen is. Dit is vanochtend uit betrouwbare kring in Seoel vernomen. Gezegd werd dat dit nieuws door de autoriteiten was ontvangen na de publika- tie in Washington van infor maties volgens welke een Amerikaans, schip dat voor de kust van het Sovjet-eiland Sa- chalin voer, gedurende 90 mi nuten signalen van de „zwarte doos" had opgevangen. (Van onze correspondent Jan Drummen) PARIJS De landkaart van Frankrijk is gisteren wat ingekrompen nadat de TGV (Train a Grande Vitesse), de snelste trein ter wereld, op de lijn Pa- rijs-Lyon-Marseille zijn kruissnelheid bereikt heeft op meer dan de helft van de afstand. Tot dusver moest op een aan tal trajecten, als gevolg van het feit dat de spe ciaal voor de hoge snelhe den aangelegde spoorlijn nog niet geheel en al be drijfsklaar was, minder snel gereden worden. Sinds gisteren wordt het tra ject Parijs-Lyon (ruim 500 ki lometer) in twee uur afgelegd. Tijdens de ochtend- en avond spitsuren is er om het half uur een TGV tussen Parijs en Lyon. Gedurende de minder drukke uren gaat er om het uur een TGV. De snelheid be draagt 270 kilometer per uur. maar de TGV is in staat 380 kilometer per uur te rijden, hetgeen een wereldrecord be tekent. Het profiel van de spoorbaan maakt het op een aanzienlijk aantal baanvakken mogelijk de elektriciteit uit te schakelen en de trein op eigen kracht te laten voortrijden. De trein kaartjes van de TGV zijn ge lijk aan die van de gewone trein. De TGV blijkt het meest economische vervoermiddel tussen Parijs en Lyon te zijn. Per auto duurt de rit vijf uur, het benzineverbruik voor een middelmatige auto bedraagt 400 franc, het tolgeld voor de autoweg 87 franc. De TGV blijkt een zeer ge duchte concurrent te zijn voor de luchtvaart. Toen de trein op het traject Parijs-Lyon in gezet werd daalde het percen tage passages op de acht dien sten per dag van de lucht vaartmaatschappij Air Inter met ruim dertig. Nu de TGV op het traject Parijs-Lyon zijn kruissnelheid bereikt heeft, verwacht Air Inter nog eens een derde van zijn passagiers te verliezen. Om te kunnen concurreren biedt de lucht vaartmaatschappij haar passa giers op de plaats van bestem ming huurauto's tegen zeer lage tarieven aan en garan deer* bovendien een zeer snel le afwikkeling op de luchtha vens. Tussen Lyon en Marseille wordt nog met gereduceerde snelheid gereden, omdat daar een aantal baanvakken van de nieuwe lijn nog niet geheel en al klaar is. Het TGV-net wordt binnen enige tijd uitgebreid tot West- en Zuidwest-Frankrijk. (Van onze correspondent Roger Simons LONDEN Uit het Engelse Poole is gisteren een soort Ark van Noach vertrokken naar de Falkland Eilanden. Hij heeft 224 ver schillende dieren aan boord. Deze zullen op de Falkland Eilan den de plaats innemen van beesten, die het afgelopen jaar om kwamen in de Argentijns-Britse oorlog of later door landmijnen gedood werden. Het Deense schip Dina Khalef (521 ton) zal dertig dagen nodig hebben om de dieren naar hun bestemming te brengen. Er zijn paarden, koeien en schapen bij. Verscheidene drachtige Shet- land-koeien zullen begin volgend jaar op de Falkland Eilandên gemolken kunnen worden. Melk is daar een zeldzame luxe. Er reizen ook drie geiten mee. Falklanders. die niet van koe melk houden, zullen dus geitemelk kunnen drinken. Tijdens de langdurige zeereis wordt door twee dierenartsen voor het wél zijn van de luidruchtige lading gezorgd. Het vee, dat aan de Falklanders geschonken wordt, heeft meer dan 150.000 pond gekost. Dit geld werd ingezameld onder lei ding van een gepensioneerde Engelse generaal, die afgelopen zo mer een beroep deed op de marine om pluimvee en zangvogels, waaronder vinken en kanaries, naar de Falkland Eilanden te brengen. - J; 4*t"~ I J# iÉ£k 4 - 1 Schapen gaan op transport naar de Falkland Eilanden. urt (Van onze correspondent iS Aad Jongbloed) vj IRUSSEL Pas vandaag ral duidelijk worden of de Belgische ambtenarensta al ;ing werkelijk beëindigd n zordt. socialistische bond van verheidspersoneel heeft giste- en laten weten niet eerder an vandaag zijn besluiten aan e regering mee te kunnen de in, omdat men het niet voor lkaar kreeg de gehele achter in nog gisteren te raadple- en. Ook de christelijke bond al vandaag pas officieel rea- ereri, maar het antwoord was isteren al duidelijk: de chris- ilijke georganiseerden zullen goed als zeker weer aan het zerk gaan. De liberale bond eeft de leden inmiddels gead- iseerd het werk weer te her atten. nmiddels liep ook de onder handelingen in het grote socia- 8 overleg, dat ambtenaren en eorganiseerden uit de privé- ctor omvat, zo vast, dat de iristelijke bond dacht aan en algemene 48-uurs-staking, lie dinsdag zou moeten begin- len. Voornamelijk omdat men a vakbondskringen vond dat bereidheid van de werkge- ers om tot een sociaal ak- loord te komen zeer ras., In het Belgische regeringscen trum veronderstelde men gis teren, dat de socialistische vakbond niet goed raad weet met zijn advies. Met name in Antwerpen en Walloniëe is het compromis-voorstel tussen de regering en de vakbonden bij de socialisten niet goed ge vallen. Zij vinden dat ze in het nieuwe systeem van achteraf betalen en ondanks premies en garanties er nog slecht afgeko men zijn. Al met al is er door het accoord van de liberalen, naar een positief antwoord neigende christelijk georgani seerden en een aarzelende op stelling van de socialisten een breuk in het stakingsfront ont staan, die in het voordeel van de regering werkt. JEIROET De kansen op en staakt-het-vuren tussen iet Libanese leger en de dru- enmilities, die bij Beiroet in ware gevechten zijn verwik- :eld, zijn toegenomen. Dit is 'anochtend vernomen uit Li- >anese regeringskringen. laoedi-Arabië en de Verenig- !e Staten zijn al enkele weken Iruk doende om een bestand e bewerkstelligen tussen de trijdende partijen in Libanon. )e Amerikaanse afgezant IcFarlane besprak gisteren in )amascus met de Syrische mi- lister van buitenlandse zaken, Ihaddam, en de druzenleider Joemblatt het Saoedische be middelingsplan. Dit plan voor ziet niet alleen in een staakt- het-vuren, maar bevat tevens richtlijnen om in Libanon een nationale verzoening tot stand te brengen. Eerder deze week mislukte het Saoedische be- middelingsstreven nadat Syrië te kennen had gegeven niet akkoord te gaan met deelname van bepaalde Libanese politici aan een nationaal verzoenings- gesprek. Gisteren zou Syrië met betrekking tot dit punt enkele wijzigingsvoorstellen hebben overhandigd aan McFarlane. Ondertussen gaat de strijd in en rond de plaats Soek el- Gharb voort. Voor het eerst hebben gisteren Franse ge vechtsvliegtuigen van het type Super Etendards aanvallen uitgevoerd op stellingen van de druzenmilities. Dit gebeur de nadat Franse troepen van dé internationale vredesmacht in Beiroet opnieuw waren be schoten. De Franse minister van defensie, Hernu, heeft ge zegd dat het ingrijpen van de Franse luchtmacht niet gezien mag worden als een aanval maar als een daad van zelfver dediging. Als president Reagan te genwoordig een perscon ferentie geeft houden zich gemiddeld meer fo tografen op aan zijn rechterzijde dan aan zijn vóór-, linker- of achter kant. De lieden met de camera's en de telelen zen mogen sedert enkele weken graag een plaatje schieten van het rechter oor van de het Ameri kaanse staatshoofd. En om nog wat gedetailleer der te worden: ze hebben het in dat oor gemunt op het gaatje van de uitwen dige gehoorgang. In dat gaatje vertoont zich een miniscuul plastic knopje. Het is het uiteinde van een ultra-modern hoorapparaatje, dat Reagan zich stilletjes tij dens zijn voorbije zomerva kantie in Californië heeft la ten aanmeten. Het dingetje is een triomf van de electroni- sche ontwikkeling. Micro foontje, versterkertje en luid sprekertje (want dat zijn voorlopig nog de aloude in grediënten) huizen in een kunststoffen maatwerkbuisje, dat 2,5 centimeter lang en hier en daar maar een paar millimeter dik is, en dat he lemaal in het gehoorkanaal verzonken ligt. Dat de president van de Ver enigde Staten een gehoor- stoornis heeft, was anderhalf jaar geleden al door wakkere journalisten ontdekt. Zij kwamen erachter dat com municatiespecialisten van het Witte Huis versterkers ver stopten in elk podium waar op hun hoogste baas vragen vanuit de zaal moest kunnen verstaan. Nadien begon het iedereen op te vallen dat de 72-jarige Reagan, vooral als er veel rumoer om hem heen was, een hand achter het rechter oor bracht en het zwart gekuifde hoofd naar de afzender van een al dan niet vriendelijke opmerking draaide. „Pardon?", riep hij soms terug. En als zijn Nancy zich aan zijn linkerzijde be vond, dan herhaalde zij de vraag in zijn goede oor. Rol van geheim agent De beschadiging van Reagans gehoor dateert eigenlijk al van heel lang geleden en wel uit de tijd dat hij als filmac teur actief was in Hollywood. In het jaar 1939 speelde de huidige Amerikaanse presi dent de rol van geheim agent Brass Bancroft in een twee derangs rolprent, toen een collega acteur vlak bij het hoofd van Ronald een pis toolschot van 140 decebel af vuurde. De gehoorzenuwen op de 16.000 haarcellen van Reagan's rechter binnenoor werden door de klap blijvend gedeeltelijk uitgeschakeld. Hij zou daardoor blijven lij den aan een lichte „lawaai doofheid" van het zelfde soort als popmuzikanten zich aandoen. Problemen had Reagan, die na de Tweede Wereldoorlog in de lokale Californische politiek stapte, er nauwelijks mee, totdat on langs de gewone ouderdoms- hardhorendheid een woordje ging meespreken. Omdat niemand ter ore was gekomen dat de president al begin dit jaar aan de beroem de oorarts John House in Los Angeles opdracht had gege ven een hoortoestelletje voor hem te bouwen, waren veel mensen in Amerika al in de veronderstelling geraakt dat hun leider ten "prooi gevallen was aan de even typische als misplaatste trots, welke veel oudere gehoorgestoorden er van weerhoudt om hun han dicap met een hulpmiddel zo wel te omzeilen als zichtbaar te maken. Reagan kreeg tien tallen brieven, waarin bur gers er bij hem op aandron gen om zijn Hollywood ijdel- heid te laten varen, om ten behoeve van de naar schat ting 11 miljoen stijfkoppige Amerikanen, die slecht ho ren maar er niets aan doen. uit te komen voor zijn kwaal en om kortom hetzelfde te doen voor de gehoorgestoor- President Reagan is gelukkig met zijn gehoor apparaat, dat zijn kansen op een herverkiezing zeker niet verkleint. den wat Betty Ford (echtge note van ex-president Gerald Ford) deed voor de alcohol verslaafden. Nu de president gedaan heeft wat er van een groot man verwacht mag worden, is ie dereen die in de Verenigde Staten met slechte oren te maken heeft, opgetogen. Reagan is het erelidmaat schap aangeboden van de stichting zelfhulp voor hard- horenden, die ook al de be roemde opera-ster Nanette Fabrey en de filmacteur Lor- ne Greene (pa uit Bonanza) onder de leden heeft. Stich tingsvoorzitter Joseph Rizzo zegt: „De hoogste drempel voor gehoorgestoorden is de aanvaarding van hun pro bleem. Het is van onschat baar belang dat een succesvol iemand als Ronald Reagan een hoorapparaat is gaan dragen. Talloze mensen zul len nu gaan zeggen: als de president het durft, dan ik ook". Harry Rosenwasser van de Stichting Wetenschappelijk Doofheidsonderzoek legt uit wat de hoofdbewoner van het Witte Huis deze dagen doormaakt. Hij wijst erop dat het euvel bij Reagan vooral- in de hogere tonen ligt en dat.- zijn apparaatje zo is ontwik keld dat het niet alleen de niet ter zake doende achter grondgeluiden wegfiltert, i maar hogere frequenties bo- 1 vendien meer versterkt dan de lagere. „De president leert nu opnieuw te luisteren", zegt Rosenwasser, zonder po litieke bijbedoeling. „Het is, een cerebraal proces. Hard- horenden ziin vaak vergeten hoe hard allerlei geluid was. En opeens horen ze weer op volle sterkte. Een andere bron meldt ech ter dat Reagan bepaald geen aanpassingsmoeilijkheden heeft. „Integendeel, hij is er verzot op. Hij zit de hele dag met het apparaatje te spelen- en te experimenteren als een lagere schooljongen met een huiscomputer. En om de tien dagen moet hij zelf het batte-, rijtje vervangen", zegt Micheh Deaver, lid van de presiden-' tiële Witte Huis staf. Hij vult., aan dat Reagan het hifi-won- dertje niet cadeau heeft ge kregen, maar met eigen geld- heeft gekocht voor 3000 gul den. Wie zich tenslotte ook geluk kig toont met de aanschaf is Nancy Reagan. „Als ik nu lieve woordjes in zijn oor' fluister, weet ik tenminste- dat hij ze kan horen", ver trouwde ze een verslaggever toe. Een en ander geeft Reagans politieke adviseurs het ver trouwen dat het veelbespro ken gehoorapparaat de kan sen van het staatshoofd op herverkiezing in november volgend jaar, bepaald niet. verkleint. „Uit niets blijkt dat het publiek de gehoor-' stoornis van de president as- socieert met ouderdom of de- generatie. De kiezers vinden hem alleen maar menselijker. En bovendien is dat knopje# in zijn oor zo klein dat wie" het niet wil zien, er gemak kelijk langs kan kijken", al dus iemand uit de befaamde- naamloze Witte Huis krin gen. MARC DE KONINCK BUITENHEER OVER VERBOD OP INVOER ZEEHONDENBONT OTTAWA Minister van den Broek van buitenlandse zaken krijgt bij zijn bezoek aan Ca nada vandaag de wind van vo ren. De kwestie van het vooral door Nederland bepleite EG- verbod op de invoer van de huiden van zeehondjes, dat 1 oktober van kracht wordt, wordt hoog opgenomen door zijn Canadese collega Allan MacEachen. De minister is af komstig uit het gebied waar door het wegvallen van de Eu ropese markt vele duizenden vissers werkloos dreigen te worden. Volgens Canada is het gewoon onjuist dat de zeehondenstand door het doden van de jonge dieren wordt bedreigd. De vis stand zou daarentegen in ge vaar komen als de zeehonden- jacht werd stopgezet. Het doodknuppelen van de jonge dieren om de huid niet te beschadigen is volgens de Canadezen niet minder hu maan dan een andere manier van doden. 1 Iwpa tronenj»"*>en I mode-modet-

Leidse Courant | 1983 | | pagina 13