„Help, de bibliotheek verzuipt" 'trenge ollectie f ij Frank rovers Kamer laat USO vallen en wil geest APhO behouden OPZOEK NAAR PERSONEEL? DE KRANT KOMT OVERAL Delegatie wil alsnog naar Moskou Kamer steunt beperking toelating vreemdelingen CDA EN PVDA: Hogere ambtenaar moet deel vakantiegeld terugbetalen Protesten tegen Zuidafrikaans bezoek aan Zoetermeer JNENLAND QeidóaQounant VRIJDAG 23 SEPTEMBER 1983 PAGINA 11 pndprijzen stijgen fors I HAAG De grondprijzen stij- onrustbarend. Dit heeft minister (Landbouw en Visserij) giste- ezegd in een overleg met de Ka- ommissie voor Landbouw. Wat 5 gisteren zei steekt schril af te- de tekst van zijn begroting 1984. spreekt hij van een „rustige Ing" van de grondprijzen. Op [persconferentie over de begro- I stelde staatssecretaris Ploeg aan een overheidsingrijpen in grondprijzen te denken. Daar is pis het mee eens. Ingrijpen zou en door de Wet Agrarisch dverkeer in werking te stellen. ]ens die wet kunen eisen aan ko- van grond gesteld worden door hun aantal beperkt en de prijs gedrukt wordt. Drie miljoen voor El Salvador TILBURG Het El Sal- vador Komitee heeft tot nu toe drie miljoen gulden aan giften ontvangen voor de onderstuening van de strijd van het Salyado- riaanse volk. Het geld is ingezameld door de veer tig afdelingen van het Ko mitee en vele andere orga nisaties en particulieren. De driemiljoenste gulden zal zondag tijdens een bij eenkomst in Utrecht wor den overhandigd aan de vertegenwoordiger van de Salvadoriaanse bevrij dingsbeweging in Neder land, Manuel Alvarado. Rietkerk: geen arbitrage in conflict met ambtenaren DEN HAAG Minister Rietkerk vindt dat het conflict over de arbeids voorwaarden over 1983 dat hij met de ambtenarencentrales heeft, niet in aan merking komt voor arbitrage op grond van de onlangs tot stand gekomen ge schillenregeling. De centrales lieten na het vastgelopen overleg op 7 september weten (voor het eerst) van arbitrage gebruik te willen maken. Dat kan echter alleen maar als partijen daarmee instemmen en dat doet Rietkerk dus niet. Het conflict gaat ondermeer over de door de be windsman van de hand gewezen eis van de bonden dat er alsnog uitbeta ling zal geschieden van de prijscom pensatie per 1 juli en de nacalculatie over 1982. Eierhandel in de fik Temidden van het puin trachten twee brandweerlieden de laatste vuurhaarden te blussen die vannacht het fa briekscomplex „Krudde Eierhandel" te Deventer in de as legden. Alleen het kantoorpand bleef gespaard. De schade loopt volgens de brandweer in de miljoenen. Behalve de opslagruimtes gingen ook grote voorraden eieren verloren. „Deel III" alleen voor gekeurde auto's DEN HAAG Op de kosten van auto keuringen kan worden bespaard door de autoverzekering ofwel deel III van het kentekenbewijs alleen af te geven aan au tomobilisten die hun auto, met gunstig re sultaat, aan een keuring hebben onder worpen. Dit heeft mr. Van Vollenhoven als voor zitter van de Raad voor de Verkeersvei ligheid in een advies aan staatssecretaris Scherpenhuizen laten weten. Zoals be kend, beziet het kabinet in het kader van een vereenvoudiging van de overheidsre gels (deregulering) of de opzet van de au tokeuringen veranderd moet worden. Volgens Van Vollenhoven zullen door de periodieke autokeuringen duizenden on gevallen per jaar worden voorkomen. Minister zoekt veteraan als opvolger van Geertsema DEN HAAG Minister Rietkerk van binnenlandse zaken wil de opvolging van Commissaris van de Koningin in Gelder land mr. W. (Molly) Geertsema vóór 1 no vember door het kabinet behandeld zien. Geertsema gaat op die datum met pensi oen. Naar verluidt prijken op de voor dracht nu vijf namen, waaronder die van de burgemeester van Amstelveen, jhr. mr. W.H.D. Quarles van Ufford. Of oud-mi- nister Ginjaar en AVRO-voorzitter Wallis de Vries nog in de race liggen, is niet be kend. Volgens ingewijden uit de VVD moet de opvolger van Geertsema vooral gezocht worden onder burgemeesters van middelgrote en grotere gemeenten. Riet kerk zou de voorkeur willen geven aan een veteraan. Strenge lijnen bij de door de hrenmode geïnspireerde mantelpakken. jke STERDAM De cou- collectie voor de win- van Frank Govers uit terdam heeft een ng en mysterieus ka- -JL er. Hoewel de rokken ÏB maar tot 10 cm de knie zijn gedaald an de collectie toch saai worden ge- iid. Het sterke, door (e schilders geïnspi- rde kleurgevoel van ink Govers laat zich iwens nauwelijks on- Irukken door een en streng silhouet en vereenvoudigd kleu- [amma. Desalniette- kan men na het ob eren van verschillen- •uturecöllecties in ons al wel veronderstel- len. i^at vee* vrouwen zich komende tijd kenne- heel terughoudend, afwerend zullen presenteren. Frank Govers werden al I wat tot de kin toe geslo- urken en ensembles ge- Soms leken het zelfs in men zich op weliswaar charmante ma- probeert te verbergen. In nvormige of gedrapeerde den of in strenge mantel len. Onder zo'n mantelpak hoog gesloten Jhemdblouses met een perstrikje. Ook een vrolijk ipte stropdas kan voor en apart accent zorgen. 'Is spelen trouwens een rol bij deze couturecol- Bij de grote strenge |te mantels die met bont afgewerkt, kunnen de handschoenen soms voor zien van fraaie kappen van slangeleer niet gemist wor den Bij een cognackleurig mantelkostuum met bontman chetten en -kraag hoort een grote bonthoed en een royale vierkante tas van slangeleer Op de gedrapeerde zijden pa relgrijze en zwarte middagja ponnen worden veelal lange, ook dubbele parelsnoeren ge dragen. En de flonkerende kleurrijke oorhangers verle vendigen menige kostschool achtige hoog gesloten., meisje sachtige creatie. Representatief kwam de outfit over die in één geheel nieuwe kleur werd gehouden. Deze kleur lijkt het meest op don kerrood met lila inslag. In deze speciale tint werd een mantel met een klein rond hoedje gedragen. Dit werd ge- Mysterieuze bonthoeden en gedrapeerde middagja- ponnen van Frank Govers. combineerd met een bordeaux rode wijden fluwelen rok en een lila zijden blouse met ru ches. De rok is voorzien van een slankmakend recht boven- stukje waaruit plooien komen. Panties en schoenen zijn pre cies in dezelfde kleur gehou den. En geslaagd was een zachtgrij- ze nappa robe manteau, die best een regenbui kan trotse ren. Er hoorde een schattig klein rond grijs hoedje met een smal randje bij. Het viel op deze show trouwens op dat de knoetjes weer in ons mid den zijn teruggekeerd. Niet de nobele knoetkapsels die oos terse vrouwen doorgaans zo'n onmiskenbare élégance ver schaffen, maar magere gekke knobbeltjes haar die ene beetje propperig en rommelig in el kaar gedraaid voor op het hoofd of ergens opzij van het gezicht er bij bungelden. Het leek soms net alsof iemand vergeten had een krulspeld er uit te halen. Toch werden er prachtige cre aties voor de avond getoond. Vaak gepalletteerd in schilder achtige patronen. Frank Go vers brengt geen verbrede schouderlijn. In de avondkle ding worden echter wel wat schouderaccenten gesigna leerd. Opmerkelijk was tevens een mosgroene zijden strapless avondjurk met gedrapeerd lijf je en losse lange mosgroene mouwen. Deze losse mouwen hebben aan de bovenkant een breed manchet en worden met heel veel kleine knoopjes ge sloten. Naast groen werd er voor de avond ook veel paars, lila en zwart getoond. De bruid was deze keer in het mosgroen en droeg een lieflijk rond groen gouden kapje op haar hoofd. PHIA BARUCH ADVERTENTIE GROOTSE ANTIEKBEURS Kijkduin Paviljoen, Kijkduin, Deltaplein 530, (zelfde organisatie als Circustheater) ra. 24 sept. 12.00 -18.00 u., zo. 25 sept. 11.00 - 18.00 u. Geen krant ontvangen Bel tussen 18.00 en 19.00 uur, za terdags tussen 14.00 en 15.00 uur, telefoonnr.071-122248 en uw krant wordt nog dezelfde avond nabezorgd. MEDEWERKERS VOEREN ACTIE TEGEN BEZUINIGINGEN: AMERSFOORT Meer dan 1.500 medewerkers van de openbare biblio theken in ons land heb ben gisteren in Amers foort luid zingend en ap- plaudiserend een heftig protest laten horen tegen de bezuinigingsplannen van minister Brinkman van Welzijn, Volksge zondheid en Cultuur. Het voornemen van de be windsman komt erop neer, dat een aantal bibliotheken de deuren voorgoed moet sluiten, dat bibliobussen in de garages blijven staan, dat er minder boeken kunnen worden aan gekocht, dat openingsuren drastisch moeten worden ver minderd en dat ongeveer 2.400 meest part-time medewerkers binnen een half jaar op straat staan. Deze bezuinigingsopera tie moet zo'n 55 miljoen ople veren. ,,Het beleid van Brinkman be tekent amputatie van datgene wat in vele jaren is opge bouwd. De maat is vol, we zijn het zat om nog langer geringe loord te worden door het zwartgallige beleid van de mi nister", zo verwoordde drs.J.J.Postma, direkteur van het Nederlands Bibliotheek en Lectuur Centrum (NBLC) het ongenoegen van de biblio theekmedewerkers. Langdurig Met het protest van gisteren en de langdurige aktie die on der het motto „Help, de de bi bliotheek verzuipt" tegelijker tijd van start ging, proberen de medewerkers te bereiken dat het te bezuinigen bedrag niet onaanzienlijk omlaag gaat en dat de operatie wordt uitge spreid over een aantal jaren. Het NBLC heeft de actie in verschillende fasen ingedeeld die achtereenvolgens worden afgewerkt tot het tijdstip, waarop de betreffende Kader wet Specifiek Welzijn en de begroting van minister Brink man bij de Tweede Kamer aan de orde komen. Tijdens elke periode wordt een aspect van de gevolgen van de bezuini gingen belicht. Zo zullen er in oktober en november minder boeken dan normaal in de bi bliotheken zijn, worden er in november sommige filialen ge sloten om te laten zien hoe dat is en werkt er in december minder personeel. Bovendien zijn de bibliotheken in decem ber en januari minder lang ge opend, ook een gevolg van de plannen van Brinkman. In grote getale waren de bibliotheek-medewerkers gisteren naar Amersfoort gereisd. Het meisje rechts maakte haar uitdrukkelijke wens om niet te „verzuipen" duidelijk door het dragen van een solide reddingsvest. Den Haag Een meerderheid van de Tweede Kamer schikt zich met leedwezen in het ver dwijnen van het Utrechts Symfonie Orkest, maar wil dat de geest van het Amsterdams Philharmonisch Orkest en het Nederlands Kamerorkest zal voortleven in het 140-koppig ensemble dat voor de Neder landse Opera Stichting in Am sterdams nieuwe operahuis zal gaan spelen. Dit bleek gisteren tijdens een mondeling overleg van de vas te kamercommissie voor Wel zijn en Cultuur met minister Brinkman (WVC) over de nota orkestenbestel van de werk groep Sutherland. Uiteindelijk schaarde de com missie zich achter de visie van Marten Beinema (CDA) dat het repertoire van Amster dams Philharmonisch en dat van het kamerorkest in kwali teit en kwantiteit in stand ge houden moet worden. De ka mer wil dat de minister deze clausule inbouwt in de taakop dracht aan de nog in te stellen commissie die het symfonisch orkestenbestel daadwerkelijk zal reorganiseren. De Kamercommissie is het in grote lijnen eens met de reor ganisatievoorstellen van de werkgroep-Sutherland. Alleen het Noordhollands Philharmo nisch Orkest zou volgens alle Kamerleden wat groter moe ten zijn dan 48 man, omdat het ook balletactiviteiten moet on dersteunen. Brinkman verzette zich in principe tegen veranderingen in het orkestenplan; omdat het in opdracht van de Kamer is opgesteld in nauw overleg met de betrokken instanties. De or kestdirecties zijn volgens hem bereid te leven met dit resul taat. De tegenstribbelende houding van de minister kwam hem op een waarschuwing van de ka mercommissie te staan. Deze wil de tekst van de opdracht aan de in te stellen reorganisa tiecommissie nog op schrift zien voordat de commissie wordt geinstalleerd. De Ka merleden willen controleren of de'minister hun eisen over de samenvoeging van de or kesten in Amsterdam en Utrecht nakomt. DEN HAAG De regeringspartijen, CDA en VVD, stemmen in met een beperking van de toelating van vreemdelingen die willen trouwen met kinderen van buitenlanders die al jaren in Nederland wonen. Staatssecretaris Korte-Van Hemel (Justitie) wil met ingang van 1 oktober van dit jaar als aanvullende eis stellen dat de huwe lijkspartner in Nederland behalve een woning ook een zelfstan dig netto-inkomen heeft van minimaal het bestaansminimum krachtens de Algemene Bijstandswet, thans 1445 gulden per maand. De staatssecretaris betoogde gisteren in een overleg met de justitiecommissie dat het gaat om een categorie buitenlanders die gezien hun schamele inkomen tegen zichzelf in bescherming moet worden genomen. Krajenbrink (CDA) achtte de maatregel gerchtvaardigd op menslievende gronden. Wiebenga (VVD) stemde er eveneens mee in. De staatssecretaris van justitie antwoordde op voorstel van me vrouw Haas-Berger (PvdA) dat bij de minimum-inkomenseis zal worden betrokken de mogelijke salarisverhoging krachtens de cao als het huwelijk wordt gesloten en de partner naar Neder land overkomt. Bovendien moet de Vreemdelingendienst afgaan op het werkelijk verdiende inkomen, inclusief bijbaantjes. (Van onze parlementaire re dactie) DEN HAAG CDA en PvdA willen dat de beter betaalde ambtenaren als nog een deel van hun va kantiegeld over 1983 te rugbetalen. Dat zou moe ten gebeuren via een ver rekening met het vakan tiegeld dat volgend jaar wordt uitbetaald. Deze wens vloeit voort uit be zwaren tegen het besluit dat het kabinet deze zomer nam om de maximumvakantiebij slag voor ambtenaren te ver hogen van 5200 naar 5600 gul den. Al eind juni vroegen bei de partijen minister Rietkerk (Binnenlandse Zaken) dit be sluit ongedaan te maken. Zij wilden zo de beter betaalde ambtenaren wat meer laten inleveren dan in de regerings plannen was voorzien. De be windsman voelde daar niet voor en voerde de motie niet uit. Hij kreeg gisteren echter opnieuw de wens om zo'n be perkende maatregel voorge legd. Minister Rietkerk blijft zich er tegen verzetten omdat de amb tenaren de laatste maanden al rechten hebben opgebouwd. Bovendien is er destijds een koppeling gelegd tussen de be perkte vakantietoeslag en de ontwikkeling van het mini mumloon, op grond waarvan de maximumgrens voor de va kantietoeslag moest worden verhoogd. fcECHT Zowel de ïrnemingsraad van de als de Zoetermeerse louder E. Groene IA) hebben geprotes- d tegen het bezoek dat Zuidafrikaanse over- sdelegatie vandaag Zoetermeer heeft ge- ht. De spoorwegen en bij dat bezoek be ken, omdat er is ge- ken over de mogelijk eg van een spoorlijn Kaapstad en- de rte stallietstad Atlan- Wethouder Groene heeft van ochtend nog vergeefs gepro beerd het college van b en w van Zoetermeer in vergade ring bijeen te krijgen om het bezoek te verhinderen. Vol gens burgemeester Hoekstra ging het om een gewoon tech nisch werkbezoek, zonder enig politiek karakter. De OR van de spoorwegen had eerder al de directie gevraagd om het bezoek af te gelasten, maar volgens de leiding viel er formeel moeilijk bezwaar te gen de studiereis te maken. „De NS ontvangt uit alle lan den van de wereld spoorweg- collega's en -deskundigen, ook uit landen met min of meer verwerpelijk regimes", aldus de directie. Personeelsleden van NS die problemen hadden met de komst van de Zuidafri kanen waren overigens niet gedwongen mee te werken aan het bezoek. De delegatie heeft vanochtend in Utrecht een uiteenzetting gekregen over de Nieuwe- gein-, de Flevo- en de Zoeter- meerlijn. Vanmiddag maakten de Zuidafrikanen een tocht met de sprinter op de Zoeter- meerlijn. EMELS DEN HAAG De Oost- - West-delegatie uit de Tweede Kamer heeft gste- ren besloten de Sowjet-au- toriteiten voor te stellen haar uitgestelde bezoek aan Moskou alsnog te brengen. Dit zou moeten gpbeuren in de periode van 31 oktober tot en met 4 november. Volgens Ter Beek is 31 okto ber als vertrekdatum gekozen omdat de gespreksronde in het wapenbeheersingsoverleg in Genève op 6 november af loopt. Het lijkt de delegatie be ter in Moskou te zijn op het moment dat men in Genève nog-aan tafel zit. Half novem ber beginnen bovendien in de Bondsrepubliek belangrijke debatten over de plaatsing van Euroraketten op Westduits grondgebied en het is ook te gen die achtergrond dat de eerste week van november is gekozen. VVD-fractievoorzitter Nijpels heeft laten aantekenen dat hij de definitieve beslissing over zijn^deelname aan de reis zal nemen na 22 oktober, de eind datum van de boycotactie die de Nederlandse piloten ten aanzien van de Sowjet-Unie voeren in verband met het in cident met de Koreaanse Boeing-747. Indien VVD-frac tievoorzitter Nijpels mocht be sluiten de reis niet mee te ma ken zal het bezoek aan Mos kou toch doorgaan. „We gaan in elk geval." aldus delegatie leider Ter Beek. INFORMATIE OVER FILMS. MUZIEK. THEATER. RECREATIE EXPOSITIES EN EEN COMPLETE AGENDA

Leidse Courant | 1983 | | pagina 11