Koningin Beatrix verbaast legertop „Golden Ten kan in kansspel veranderen Volgens FNV-plan minder stijging werkloosheid ABP gewillig deel woning verbetering te financieren RANS tOLENAAR V) Commissaris Toorenaar ontheven van functie Mengsel van diesel en lpg als brandstof voor vrachtwagens Militairen licht gewond antrekkelijke 2 functionele yllectie ;ieve f idrljfs [ook a dir< !3°e° „JE KON MERKEN DAT ZE ZICH UITSTEKEND HAD VOORBEREID' LANDSADVOCAAT IN KORT GEDING: ZUTPHEN Zelfs als het spel Golden Ten vol ledig een behendigheids spel zou zijn, kan het door de omstandigheden waar onder het gespeeld wordt in een kansspel verande ren. Dat is de strekking van het verweer dat de landsadvocaat mr. D. den Hertog namens de Staat voerde tegen de Apel- doornse casinohouder Van Veen. Deze had het Open baar Ministerie in Zut- phen (mr. L.R. Montijn) beschuldigd van onrecht matig handelen door in vallen te doen en speelta fels in beslag te nemen. Gisteren werd deze kwestie in een kort geding aan de Zut- phense rechtbankpresident mr. J.F. Bellaart voorgelegd. De Apeldoornse procureur mr. W. Antonius zei namens de Apeldoornse casinohouder, dat het geenszins vast staat dat het gelegenheid bieden voor het spelen van Golden Ten straf baar zou zijn. Mr.Den Hertog merkte op dat er pas van een behendigheids spel sprake is als 80 tot 90 pro cent kans op winst bestaat. Volgens hem zou 90 procent van de spelers geen enkele in vloed op het Golden Ten-spel kunnen uitoefenen. Verder* hekelde de landsadvocaat het TNO-rapport van prof. dr W.A. Wagenaar. waarin staat dat Golden Ten een behendig heidsspel is. De president doet op 30 sep tember uitspraak. CeidóeSouAant DONDERDAG 22 SEPTEMBER 1983 PAGINA 9 INENLAND extra geld sloop krotten HAAG Staatssecreta- ikx van Volkshuisves- lenkt er niet aan meer uit te trekken voor de van de 250.000 krotten in land. Hij heeft dit van- u luidelijk gemaakt tijdens jngres „Werken aan wo- van de Nationale Wo- lad. Voor de sloop van igen in 1984 heeft hij ne- miljoen gulden gereser- Voor dat bedrag kun- esduizend krotten tegen ko onc*' Brokx wil het be- 23925 n'et verhogen omdat er i is hem nog steeds men- jn die in een krot willen gezien de lage huur. AMSTERDAM De korpsleiding van de Amsterdamse po litie heeft commissaris G. Toorenaar met ingang van 1 ok tober 1983 ontheven van zijn functie als districtschef van district 3 (Lijnbaansgracht). De korpsleiding meent, dat Toorenaar als districtschef niet naar behoren functioneert. De commissaris krijgt met ingang van dezelfde datum een nieuwe functie, aldus een politiewoordvoerder. Welke func tie dat wordt, kon nog niet worden gezegd. Toorenaar werd enkele jaren geleden naar het derde dis trict overgeplaatst, nadat zijn positie als chef van de narco ticabrigade naar de mening van de korpsleiding onhoud baar was geworden in verband met het veelvuldig vallen van zijn naam rond corruptieschandalen bij de politie. Minister Winsemius wil welstandscommissies (woning)bouw opheffen DEN HAAG Minister Winsemius van Volkshuisvesting, Ruimtelijke Ordening en Milieubeheer wil de zogenoemde welstand- seisen waaraan woningen en andere bouw werken moeten voldoen, alsmede de wel standscommissies die daarover moeten advi seren, bijna volledig afschaffen. Dat blijkt uit een vanmorgen verschenen rapport van zijn ministerie waarin wordt aangegeven welke regels en voorschriften uit de bouw moeten verdwijnen. De minister wil van de welstandscommissies af, omdat hij vindt dat ze veel te subjectief zijn in hun oordeel over bouwplannen. De minister wil alleen een uitzondering maken voor wat hij noemt de „gevoelige gebieden", zoals bij landschappe lijk mooie stukjes natuur. DELFT Een transportbedrijf in het mengsel van diesel en LPG. De aanpas- Westland gaat één dezer dagen op de in- sing van het carburatiegedeelte zoals dat ternationale routes vrachtwagens inzetten nu gebeurt maakt de motor geschikt voor die rijden op een mengsel van diesel en een brandstofmengsel dat voor 35 procent lpg. Het gaat om een experiment dat bestaat uit LPG en 65 procent uit diesel, wordt begeleid door TNO in Delft. De Een elektronische brandstofinspuiting (pi- nieuwe techniek leent zich uitsluitend lot-injectie) kan de motor geschikt maken voor vrachtverkeer en autobussen. voor een mengsel dat voor 80 procent be- TNO "ziel" woral afzetmogelijkheden in van der Weide, medfwerker van de afde^ 'an^" fe de daa^o^nod'XTrdï e"^vem^UendeSmorS?Uth«ien^ni e£ "k^nnS wo^dt die^l^tor ^esehiTrt te maken voor S zi,dOOS,- Eigenaar „Afrika Instituut" verliest rechtzaak brokkeling van werkgelegen heid beperkt. De leden zullen tegelijkertijd worden geconfronteerd met een actieprogramma voor het geval het FNV-alternatief in „Den Haag" geen gehoor zou vinden. „Wij zijn geen roeke loze avonturiers, dit is een ste vig gefundeerd plan en men zal goede argumenten moet aanvoeren om ons alternatief onrealistisch te kunnen noe men". aldus voorzitter Kok. Werknemers hekelen directie kruitfabriek AMSTERDAM De leiding van de kruitfabriek de Krijgs man in Muiden neemt het soms niet zo nauw met de vei ligheidsvoorschriften om zo doende een grotere produktie te bereiken. Zesendertig Ma rokkaanse en Surinaamse werknemers van de fabriek hebben dit meegedeeld aan de Amsterdamse advocaat mr. B.A.M. van Maarschalker- waart. Deze zei gisteren dat de mensen naar hem toe zijn ge komen omdat zij zelf hun grie ven niet aan de directie dur ven mee te delen uit vrees voor ontslag. De 36 werkne mers zijn nog niet aan het werk gegaan na de explosie op 9 september, waarbij één dode viel. De Marokkaanse perso neelsleden zeiden ook nog nooit de in het Arabisch ge stelde veiligheidsregels gezien te hebben. Bestrijding fraude gaat ten koste van privacy UTRECHT De Vereniging van Wetenschappelijke Wer kers (VWW) denkt, dat de door de regering aangekondig de bestrijding van fraude van de sociale verzekeringen en belastingen ten koste zal gaan van de bescherming van de privacy. De VWW vreest voor de invoering van een per soonsnummer in samenhang» met automatische gegevens verwerking. Men stelt dit in een reactie op de Miljoenenno ta. toonden zich verbaasd over de in hun ogen lichtzinnige beveiligheidsmaatregelen rond de koningin. Bij de (in gegraven) 7 September divi sie van het eerste Nederland se legerkorps stelde zij zich uitgebreid op de hoogte van de getroffen verdedigings maatregelen. Gisteren is Atlantic Lion pas goed begonnen. De 16.000 Amerikanen, Nederlanders en Engelsen, die de afgelopen dagen de Maas en de Rijn overstaken, rukken op in de richting van Gronau en Münster, waar het tot een eerste treffen kwam met een kleinere troepenmacht be staande uit Nederlanders, Westduitsers en Amerikanen. Het verloop van de slagen wisseling komt ter beoorde ling van 2.700 scheidsrechters te velde. De oefening duurt tot 29 sep tember. Tot nu toe valt de aangerichte schade erg mee, wat men in legerkringen gro tendeels toeschrijft aan het mooie weer. „De Nederland se eenheden rijden ook zeer schadebewust. We zitten met het totaal aan schademeldin- gen nog onder de honderd duizend gulden", aldus een legerwoordvoerder gister avond. intercouture van Frans aar is plezierig draag- Couture als kijkspel nen vooral aan anderen, outure die draagbaar en meel is heeft de draag- x>k zelf veel plezier. Molenaar is er in zijn •collectie zeker in ge-^ de abstracte modieuze' a's en vormen onderge- te maken aan hun func- jn couture-collectie ziet ?er aantrekkelijk en taar uit. vrouw kan meepraten opgefokte kleding waar n eigenlik alleen maar )p foto's zouden moeten En er bestaan gewaden eigenaardig in elkaar dat de draagster de hele iar hand in de zij moeten om tenminste nog wat figuur te kunnen laten zien. Dat is louter showkleding. De wintercollectie vn Frans Molenaar daarentegen volgt op aangename wijze de na tuurlijke lichaamsvormen. Maar wie zich bijvoorbeeld al te slank acht of juist over en wat minder gevuld figuur zou willen beschikken kan in deze collectie ook prima slagen. De show werd geopend met een prachtige serie zwarte suè- de, lakchintz en leren panta lons met zwarte suède toques die met leer zijn afgezet. Zo'n pantalonpak gedragen met hoge zwarte laarzen staat on gelooflijk pittig. Verder brengt Frans Molenaar bandplooipan- talons met tunneltaille met koordsluiting en rechte pijp. Daar worden ook stijlvolle zij den col blouses bij gecombi neerd. De veelal zwarte wijduitlopen- de ruimvallende capes en mantels kunnen ook bij een rok worden gedragen. Rokken vallen hier net over de knie. ze zijn slankmakend gesneden. Soms zijn ze voorzien van een recht bovenstukje. Ook wor den er korte jasjes van dezelf de stof mèe gecombineerd, soms heeft zo'n jasje een non chalante golvende kraaglijn. Prettig draagbaar lijken even eens de zwarte avond-huisja ponnen. Ze zijn wijd en vallen losjes om het lichaam en vaak zijn ze voorzien van een deco ratieve koordsluiting midden voor. Voor een cocktail kun nen de fluwelen jurken wor den gedragen, zwarte fluwelen jurken met diepe V-vormige decolleté's voor en achter. Ze zijn voorzien van een brede bindceintuur van slang. Elegant zijn rechte zwarte jur ken met grote zijden bloem kelkachtige kragen die ver over de schouders heen wel ven. Naast veel zwart brengt Frans Molenaar ook een enkel koperkleurig of havannabruin ensemble. Artistiek geslaagd en zeer opmerkelijk zijn de driedelige ensembles voor de avond van gestructureerde zij de. Ze bestaan uit een rok, top en een kort jasje. Door de gro te manchetten, de speciale sierlijke stiksels en de vleuge- lachige decoraties op de mouw ontstaat een heel apart effect. In de avondkleding werd naast zwart ook veel brons, okergeel, blauw en lila ge- PHIA BARUCH DEN HAAG Het Alge meen Burgerlijk Pensi oenfonds (ABP) neemt mogelijk al volgende week een besluit over het al dan niet financieren van een groot deel van de verbeteringsplannen voor de 30.000 naoorlogse huurwoningen die in 1984 aan de beurt zijn. Algemeen directeur Kempen van de Nationale Woningraad heeft dit vanmorgen gezegd op het congres van deze koepel van corporaties. Volgens Kem pen heeft de directie van het ABP hem deze toezegging ge daan. Het opknappen van de 30.000 huurwoningen kost 900 miljoen gulden. De staat draagt 300 miljoen gulden bij, de corporaties kunnen er 150 miljoen gulden voor vrijma ken. De corporaties van de Wo ningraad zullen het leeuwe- deel van de 30.000 woningen moeten opknappen. Vorige week heeft Kempen verklaard dat er nog een gat van 450 mil joen gulden is voor de uitvoe ring van de operatie. Hoewel het ABP dat ontken de, lag de oorzaak van de fi nanciële problemen volgens Kempen bij het ambtenaren- pensioenfonds in Heerlen, dat door de schandalen over het optreden van de ABP-top zijn besluitvaardigheid kwijt was. De besprekingen over de fi nanciering waren gevoerd met de inmiddels geschorste direc teur Beleggingen Masson. Amerikaanse soldaat wacht met het portret van koningin Irix en prins Claus onder de arm geduldig op het moment o^JJde vorstin haar handtekening erop zal zetten. Op de ach- rond houdt een andere soldaat het cadeau voor koningin rix vast; een oud zadel uit Texas. Koningin Beatrix onderhoudt zich met enkele Nederlandse soldaten in de ingegraven stelling in de omgeving van Laer. ROTTERDAM De recht bank in Rotterdam heeft giste ren bepaald, dat de verzeke ringsmaatschappij Delta Lloyd de 36-jarige directeur-eigenaar Laurent H. van het „Afrika Instituut" in Rotterdam geen voorschot hoeft uit te betalen op een schadeclaim van 1,1 miljoen gulden die deze heeft ingediend wegens het verloren gaan van Afrikaanse kunst schatten. Laurent H. werd be gin deze week door de recher che van de .rivierpolitie in Rot terdam gearresteerd op ver denking van verzekeringsbe drog, poging tot oplichting en valsheid in geschrifte. Een po litiewoordvoerder verklaarde dat de recherche twijfelde aan het verhaal dat H. heeft ge daan over het verloren gaan van een container met 77 Afri kaanse kunstwerken ter waar de van ruim een miljoen gul den. Volgens de rechtbank heeft onderzoek uitgewezen dat er geen sprake was van slecht weer op de dag waarop volgens H. de container in een vliegende storm overboord sloeg. (Vervolg van de voorpagina) In het FNV-plan stijgt de werkloosheid volgend jaar tot 870.000 personen (900.000 in de rijksbegro ting) omdat er nu eenmaal veel nieuwe mensen (schoolverlaters met name) op de arbeidsmarkt bijkomen. De collectieve lastendruk kan omlaag. En dat leidt weer tot een grotere consumptie dan in de regeringsplannen en draagt bij tot rendements herstel voor het bedrijfs leven. Rendementen en investerin gen kunnen voorts worden verbeterd doordat de FNV in haar alternatief ook een post van vier miljard gulden heeft opgenomen voor gerichte steun, met name voor de bouw. Die vier miljard komt dus in de plaats van de alge mene lastenverlichting, die het kabinet het bedrijfsleven wil geven. De prijs van het stimulerings programma is, dat het finan cieringstekort niet alleen niet omlaag gaat zoals in de rijks begroting maar oploopt tot 12,4 pet, anderhalf procent meer dan minister Ruding net aan vaardbaar vindt. De FNV vindt dit verantwoord gelet op de andere, positieve effecten van haar concept: meer werk gelegenheid (30.000 banen) en, grotere produktiviteit (2 pet). Hierdoor kan in een later sta dium het financieringstekort juist weer dalen. Bovendien is de FNV bereid over vermin dering van dat tekort vanaf 1985 te praten met het kabinet. Dat de werknemers in het be drijfsleven de minimumlo ners na in het FNV-plan meer gaan inleveren dar. in de opzet van het kabinet heeft Kok „de prijs van de solidari teit" genoemd. Afgezien wordt van elke prijscompensatie in 1984; deze dient voor arbeids tijdverkorting. Het FNV-alter- natief zal worden voorgelegd aan politieke partijen, kabinet, werkgevers en uiteraard ook aan de leden, die zal worden voorgehouden dat de regering een afbraakpolitiek voert en dat hun eigen plan de lasten eerlijker verdeelt en de af- RHEINE Door een aanrijding met een vrachtwagen van het Westduitse leger nabij Rheine zijn vijf Nederlandse mili tairen gistermiddag tijdens de NAVÓ-oefening Atlantic Lion licht gewond geraakt. De chauffeur van de Duitse vrachtwa gen raakte eveneens gewond. Het vijftal, twee majoors, een korporaal en twee soldaten, is evenals de Duitser overge bracht naar een ziekenhuis in Rheine. De verwondingen va- rieeren van een gebroken neus tot schouderletsel. ber van de 40.000 man geallieerde troepen, die op Duits grondgebied even ten oosten van Twente, met elkaar slag leveren. De koningin, die zich afwis selend per helicopter, landro ver en te voet verplaatste, werd vergezeld door defen sieminister Job de Ruiter. Ze onderhield zich uitgebreid met de soldaten, van hoog tot laag. Van de commandant van de aanvallende eerste Amerikaanse tankdivisie, met achtduizend man vanuit Texas overgevlogen, ontving koningin Beatrix een histo risch cavaleriezadel als ge schenk. Enkele Amerikanen Poncho's met Shetland cirkels op m crêpe pakken. (Van onze verslaggever) RHEINE Tijdens een zeven uur durend bezoek aan Nederlandse en Amerikaanse legereen heden, die meedoen aan de NAVO-oefening At lantic Lion, heeft konin gin Beatrix veel hoge mi litairen verbaasd met „hele goede vragen". "Je kon merken dat de ko ningin zich uitstekend had voorbereid", aldus de Nederlandse generaal W.J. Loos, de bevelheb

Leidse Courant | 1983 | | pagina 9