8owuvnt Ambtenarenbonden vol strijdlust Snoekduik Staking breidt zich uit, veel Belgen in geldnood BON: Advies: loongrens ziekenfonds naar 47.850 Zomaar. Zwarte doos Boeing in internationale wateren Souaa/nt Woensdag 21 september 1983,74e jaargang no. 22686 DAGBLAD VOOR ZUID-HOLLAND Uitgave Westerpers, behorende tot Sijthoff Pers. Apothekersdijk 342312 DD Leiden, Postbus 112300 AA, tel.071 -122244. Giro 103003 Bank: Amro- bank N. V. Leiden. Directeur-hootdredacteur: JJ.Hallewas, Chef-redacteur: Wim Buijteweg. Advertenties: (excl.BTW) f 0,58 per mm, kleintjes f 0,40 per mm. Abonnementen: (incl.BTW) per maand f 20.41 (uitsl.aut.betaling),kwartaal f 61,25, jaar f 233,50. Klachten bezorging: maandag t/m vrijdag van 18.00 tot 19.00 uur, zaterdag van 14.00 tot 15.00 uurtel. 071-122248. Losse nummers f 0 Duitse speelfilm „Die bleierne Zeit" op Ned. I om 21.05 uur. Op Ned. II om 20.10 uur film „Digitaal of analoog" over werkzoekende horlogeverko per. Om 22.00 uur in „Studio Sport" samenvatting België- Nederland. Op België 2 om 20.15 uur speelfilm "De profiteurs". HET WEER Perioden met zon en op de meeste plaatsen droog. Mini mumtemperatuur ongeveer 11, middagtemperatuur omstreeks 17 graden. Matige wind, draai end van noordwest naar zuid west. Zon op: 7.25, zon onder: 19.40 uur. Hoogwater Scheve- ningen: 4.01 en 16.25 uur, laag- water: 12.13 en 00.31 uur. lemier Lubbers zeer populair HAAG Premier Lubbers mag zich ver- :n in een uitzonderlijk hoge waardering on- et Nederlandse volk. Uit een recent onder- van het Apeldoornse bureau Lagendijk blijkt 67 procent van de Nederlanders vindt dat bers zijn functie als premier naar behoren uit. Die waardering ligt een stuk hoger dat 'ertrouwen in zijn kabinet als geheel, wat vol- onderzoeker Lagendijk uitzonderlijk is. Van ndervraagden had 56 procent vertrouwen in iele kabinet. De CDA-kiezers het meest: 90 ent. De VVD'ers 78 procent, terwijl een kwart de PvdA'ers vertrouwen in het kabinetsbeleid Van de drie belangrijkste fractieleiders CD A-voorman De Vries het best te scoren: rocent zegt dat hij zijn functie als fractievoor- naar behoren vervult. Voor zijn collega's Uyl (PvdA) en Nijpels (VVD) geldt een per- age van elk 46 procent. UTRECHT Een commissie van de Zieken fondsraad vindt dat de loongrens voor de ver plichte ziekenfondsverzekering volgend jaar om hoog moet van 46.550 naar 47.850 gulden. De vol tallige ziekenfondsraad brengt morgen aan de re gering een advies over de loongrens uit. De voor gestelde verhoging komt neer op een stijging met 2,79 procent. De loonindex stijgt over de periode 1 november 1982 1 november 1983 vermoedelijk met iets minder dan 1,7 procent. Het gevolg van dit verschil is, dat het aantal verplicht verzekerde werknemers met ongeveer 26.000 zal toenemen. MARGARINE ZESCENT DUURDER DEN HAAG De margarine wordt voor de derde keer binnen twee maanden in prijs verhoogd. Een pakje margarine zal, afhanke lijk van de soort, in de winkel vier tot zes cent duurder worden, halva- rine twee tot drie cent. De prijzen die de fabrieken aan de handel in rekening zullen brengen, gaan met ingang van 26 september voor plantaardige margarine met 24 cent per kilo omhoog en voor de overige margarines met 16 cent. Deze ver hoging zal met enige vertraging doorwerken in de winkels. Rek is uit Poolse onderbroeken WARSCHAU Door een intieme crisis gedwongen moeten de Polen al hun vindingrijkheid aanwenden om hun stand op te houden, zo be richtte gisteren het Poolse persbu reau PAP. Het gaat om een tekort aan elastiek. De vijf Poolse elas tiekfabrieken zijn ver achterge raakt op het produktieschema en de lingerieschappen in de winkels zijn leeg. Volgens PAP wordt op de winkels een beroep gedaan onder broeken in te kopen die met kno pen op hun plaats gehouden wor den of met veter vastgesnoerd. Maar dat laatste is evenmin goed mogelijk, want er is ook een tekort aan veters. Grote goudvondst in Brazilië JlIO DE JANEIRO In het Brazili aanse goudgraversgebied Serra Pelada heeft een zekere Julio de Deus Filho een goudklomp van 62,3 kilo gevonden. Het was de grootste vondst tot dusver in Brazilië en op één na de grootste ter wereld. Volgens het ministerie van mijnbouw en energie vond Julio de Deus de klomp vorige week met be hulp van de klassieke goudzeef. De klomp die er als een vergulde meteo riet uitziet, bestaat voor 80 procent uit zuiver goud. De vinder verkocht zijn vondst inmiddels voor drie miljoen gul den aan een overheidsbank. De vinder is een van de velen die in de staat Para ten oosten van de Amazone op zoek zijn naar goud. Medicijn tegen depressie blijkt gevaarlijk UTRECHT Het Zweedse farmaceuti sche concern Astra heeft deze week in alle landen het anti-depressiemiddel Zel- mid uit de handel genomen omdat het in een aantal gevallen ernstige bijwerkingen, waaronder verlammingen, blijkt te heb ben. De directie van Astra in Nederland heeft dit desgevraagd bevestigd. Het mid del is in ons land ruim een jaar in de han del geweest. In die tijd is het door onge veer 6.000 patiënten van psychiaters ge slikt. Meldingen over bijwerkingen waren in Nederland nooit binnengekomen. Nu het medicijn in opspraak is gekomen heeft één psychiater echter laten weten dat er bij één van zijn patiënten wellicht ook sprake is geweest van de genoemde bij verschijnselen. Zomaar een bloemetje voor de koningin, van zomaar een Hagenaar die gisteren een plek wist te bereiken waar het publiek doorgaans geen toegang heeft. Het gebeurde gisterochtend in alle vroegte aan de achterkant van Paleis Lange Voor hout nog voordat de Oranjemanifestatie, die Prinsjesdag is geworden, een aan vang nam. Een gebaar dat de koningin zichtbaar goed deed. Foto: Milan Konvaiinka Racen op de Solex fOURE De lange lijst wereldkampioen - 'chappen kan binnenkort vorden uitgebreid met Jet WK Solex. Wie in iet bezit is van deze be- oemdemaar op de apenbare weg zo goed als 'erdwenen bromfiets, is 1 oktober welkom in oure om daar te strijden m de eerste wereldtitel dit onderdeel. Er kan Worden ge raced in twee 'lassen: de standaard- asse en de special-klas- In deze laatste catego- 'ie komen de opgevoerde lexen aan de start. Er bben zich al 25 deelne- ers gemeld, onder wie ee Engelsen, zes West duitsers en één Belg. BRUSSEL De staking van het Belgische over heidspersoneel, die inmid dels is verlengd tot van avond, is overgenomen door enkele particuliere bedrijven en dreigt zich nog verder uit te breiden in de privé-sector. De vele werknemers in de glasin dustrie legden gisteravond al het werk neer en zij hebben vandaag gezel schap gekregen van de ar beiders in de petroleum- sector. Bovendien heeft de christelijke onderwijsbond zijn leden voorgesteld met ingang van morgen één dag per week te staken. Heel wat Belgen zijn door de staking in acute geldnood ge komen. Omdat het postver keer volledig ontregeld is, wachten vooral werklozen en bejaarden, die hun uitkeringen via postwissels krijgen, al da gen op hun geld. Vooral de mensen die niets achter de hand hebben, zijn daardoor danig in de problemen ge raakt. Zij hebben zelfs geen geld meer om de noodzakelij ke levenbehoeften te betalen. Een aantal-centra voor maat schappelijk welzijn is daarom begonnen deze mensen een voorschot te geven van 2000 francs, ongeveer 110 gulden. De Belgische staatssecretaris voor PTT-zaken heeft de pos terijen opdracht gegeven de nodige schikkingen te treffen, zodat de gedupeerden zo snel mogelijk hun postwissels kun nen krijgen. Het treinverkeer vanuit Ne derland naar België is, volgens de NS, ook nog altijd niet mo gelijk. Tussen Roosendaal en Oostende rijden helemaal geen treinen, terwijl treinen uit Maastricht met bestemming Luik bij de grensplaats Eijsden terugkeren. AbvaKabo-voorzitter Jaap van der Scheur deelt met collega-bondsbestuurders bij het ministerie van binnenlandse zaken pamfletten uit waarin de ambtenaren tot verzet worden opgeroepen. STREEKVERVOER BEREIDT ACTIE VOOR DEN HAAG De ambte- narenbond AbvaKabo wil massaal verzet tegen de maatregelen die de rege ring denkt te gaan nemen, die neerkomen op een korting van de salarissen van ambtenaren en trend volgers met 3,5 pet per 1 januari a.s. Met de kortin gen die het kabinet voor de jaren '85 en '86 heeft becijferd, is volgens de AbvaKabo van gelijk waardigheid in de belo ning met de werknemers in het particuliere be drijfsleven geen sprake meer. In 1986 zal de ach terstand zijn gegroeid tot 20 procent, aldus de Ab vaKabo. In pamfletten die vanmorgen bij alle departmenten zijn uit gedeeld roept de bond op tot massaal verzet. De ambtena ren zijn wel bereid de prijs compensatie in te leveren. Op 5 oktober gaat minister Riet kerk met de ambtenaren pra ten. Voor die tijd zullen de bonden bij de departementen peilen of er bereidheid is tot harde acties. Ook het christelijk overheids personeel, verenigd in de CCOOP, gaat het conflict met de regering niet uit de weg. De middelbare en hogere ambte naren (CMHA) is eveneens be reid acties te bespreken. Behalve bij de spoorwegen zijn ook in het streekvervoer de komend^ tijd harde acties te verwachten. De werknemers in deze1 vervoerssectoren wil len met bijvoorbeeld stakingen protest aantekenen tegen de regeringsplannen. Nadat eer der al de vervoersbond FNV bij de spoorwegen het sein op groen had gezet voor het voor bereiden van acties, volgde gisteren het streekvervoer. Men bezint zich zowel op sta kingen als op acties waarbij de reizigers gratis worden ver voerd. „Volstaan met een vlaggetje op de bus zien de mensen niet zo zitten", aldus bestuurder Dick Ketting van de vervoersbond FNV. Terugval museumbezoek noopt Rotterdam tot tariefsverlagingen ROTTERDAM De gemeen te Rotterdam is van plan de entreeprijzen voor haar meest bezochte museum, het mu seumschip „De Buffel" te ver lagen, omdat het bezoekers aantal in de eerste helft van 1983 door het voor het eerst heffen van entreegelden sterk is teruggelopen. Het bezoe kersaantal voor alle gemeente lijke musea tezamen is even eens sterker teruggelopen dan verwacht, zodat de verwachte meeropbrengst naar verwach ting niet zal worden gehaald. Het museumschip „De Buffel", in 1982 goed voor ongeveer 200.000 bezoekers, trok in de eerste helft van dit jaar maar 47.000 bezoekers. Öok de te rugloop bij de drie andere ge meentelijke musea (Boymans van Beuningen, Museum van Land- en Volkenkunde en De Dubbelde Palmboom) was fors, maar komt ongeveer overeen met de verwachte daling van een derde. WASHINGTON Een Amerikaans oorlogsschip heeft anderhalf uilr lang signalen opgevangen van de zogenoemde zwarte doos van het neergescho ten Zuidkoreaanse vlieg tuig. De doos is in interna tionale wateren gesigna leerd. De Narrangansett, een van de vier Amerikaanse marinesche pen, die naar wrakstukken zoeken, heeft de signalen op gevangen met een uiterst ge voelige microfoon, die ontwor pen is om onder water signa len op te vangen. Het Amerikaanse schip ving •het signaal een uur lang op, 'raakte het kwijt maar kreeg opnieuw contact. Na een half uur verdween het contact de finitief. De speurtocht wordt gecompliceerd door het groot aantal scheepswrakken in het gebied en de veelheid van schepen. Er ligt daar veel on der water en je pikt gemakke lijk een verkeerd signaal op, aldus een zegsman van het Amerikaanse ministerie van defensie, het Pentagon. De Sovjet-Unie heeft de Ja panse ambassade in Moskou er gisteren van verwittigd dat zij op 26 september „voorwerpen en documenten" van het neer geschoten vliegtuig zal over dragen. Er is niet aangegeven om wat voor materiaal het precies gaat. ADVERTENTIE (M] Het Motorhuis vondellaan 80. Leiden Tel 071-769313 Geen krant ontvangen Bel tussen 18.00 en 19.00 uur, za terdags tussen 14.00 en 15.00 uur, telefoonnr.071-122248 en uw krant wordt nog dezelfde avond nabezorgd. Als voetballer is het zaak met je hoofd bij je werk te blijven en soms gaat dat gezegde ook letterlijk op. Menige fraaie kopbal heeft daarom al heel wat attente keepers verrast en maar zelden hield de speler er zelf hoof dpijnen aan over. Anders was dat nu in Schotland, waar de voetballer Colin Walsh van Notingham Forest schitterende snoekduik, waarmee hij niet alleen Norwich, maar ook zichzelf knock out speelde. En dat is iets waar wij de (toekomstige) lezer van de Leidse Courant toch ernstig voor willen waarschuwen. Houd uw hoof d koel en maak in uw enthousiasme om de krant van de vloer op te rapen nimmer een snoekduik. i De Leidse Courant wil ik best 14 dagen proberen. Gratis en geheel vrijblijvend In een open envelop under postzegel opsturen naar Lèidse Courant, Antwoordnummer 998,2500 VD Den Haag. l

Leidse Courant | 1983 | | pagina 1