(Somcwit Kabinet verwacht herstel Staatssecretaris Van Zeil ongedeerd bij ongeval Leefklimaat BON Compact disc in de auto GEHEIMZINNIGE WAPENVONDST SPOORWEGVAKBOND: STAKING BIJ NS )rie jaar cel oor doodsteken egenstander pnrust onder raanmachinisten i& haven Rotterdam mT Cekbe Sou/tont Dinsdag 20 september 1983,74e jaargang no. 22685 DAGBLAD VOOR ZUID-HOLLAND Uitgave Westerpers. behorende tot Sijthoff Pers. Apothekersdiik 34,2312 DD Leiden, Postbus 112300 AA. tel.071 -122244. Giro 103003 Bank: Amro- bank N. V. Leiden. Directeur-hoofdredacteur: J.j.Hallewas, Chef-redacteur: Wim Buijteweg. Advertenties: (excl.BTW)f 0,58 per mm, kleintjes f 0,40 per mm. Abonnementen: (incl.BTW) per maand f 20.41 (uitsl.aut.betaling),kwartaal f 61,25, jaar f 233,50. 18.00 tot 19.00 uur. zaterdag van 14.00 tot 15.00 uur tel. 071-122248. tnummers i Prinsjesdag samengevat op Ned. I om 18.00 uur. Om 20.28 uur gala van het Prinses Bea trix Fonds met talrijke arties ten. Op Ned. II om 19.45 uur nieuwe quiz „Spelregel" van Robert v.d. Spek. Miljardenno ta in Den Haag Vandaag om 22.45 uur. Speelfilm „Een na middag in de herfst" op België 2 om 21.15 uur. HET WEER Perioden met zon, later op de dag meer bewolking en moge lijk regen. Minimumtempera tuur 12, middagtemperatuur 18 graden. Matige wind. Zon op 07.23, onder 19.43. Schev. hoog water 3.18 en 15.52, laag water 11.40 en 23.59. tmbtenaar voortaan liet openbaar vervoer JN HAAG Op alle departementen zal het ken van dienstreizen per openbaar vervoer rden gestimuleerd. Deze maatregel maakt deel van de versobering die op last van Minister ding op de ministeries wordt doorgevoerd om dienstreizenbudget te beperken. Er moet zo inig mogelijk gebruik worden gemaakt van de istauto's. Ook wordt de kilometervergoeding r de ambtenaren met een privé-auto verlaagd, k gaat het rode potlood door goedkoop eten in kantines. Door een geleidelijke prijsverhoging i een aantal veel verkochte artikelen in de ntines van de ministeries en rijksdiensten wil nister Ruding het profijtbeginsel krachtig door- eren en deze kantines weer kostendekkend ma il. Verder wordt er bezuinigd op op de voorlich- g, documentatie en bibliotheekvoorzieningen n de departementen. Op de internatio nale elektronica tentoonstelling in West-Berlijn was het prototype te zien van deze pla tenspeler voor compactdiscs voor in de auto. Volgens de fabrikant komt het apparaat bin nen drie jaar op de markt. VELP In de bossen tussen Velp en Rozendaal bij Arnhem heeft zich mogelijk een geheime opslag plaats bevonden. Politie en het ministerie van defen sie doen uiterst geheimzinnig over de vondst van wapens en munitie. Mededelingen hierover zouden strijdig zijn met het staatsbelang. De opslagplaats werd door schoolkinderen ontdekt. In de zomerva kantie vonden ze pistolen, munitie, handgranaten en zware automatische wapens. De zaak kwam in de be langstelling toen op 28 juli een granaat door het toi- letraam van het politiebureau in Rozendaal werd ge gooid. De politie hield hiervoor vorige week een 17- jarige scholier aan, die bekende uit balorigheid de granaat te hebben gegooid. Thuis trof de politie een pistool en patroonbanden aan. Vijf anderen, in leef tijd variërend van 15 tot 35 jaar, bleken ook gevon den wapens in hun bezit te hebben. UTRECHT De Federatieve Spoorweg Vakvereni ging (FSV) heeft gewaarschuwd dat er meerdaagse stakingsacties bij NS voor de deur staan als de plan nen van het kabinet om volgend jaar 3,5 procent te korten op salarissen van ambtenaren en trendvolgers niet van de baan gaan. Ook wordt gedacht aan sta kingen voor onbepaalde tijd, aldus een woordvoerder van de FSV. Leden van de FSV deelden vanmorgen op de stations in Den Haag folders uit aan het pu bliek waarin eraan wordt herinnerd dat vorig jaar november het spoorwegpersoneel in grote delen van het land het werk één dag neerlegde uit protest te gen de plannen die het kabinet toen voor de lonen van NS'ers in petto had. „Toen hebben we keurig één dag actie gevoerd. Nu kunnen we het niet meer bij één dag staken laten", aldus de FSV-woordvoer- der. AMBTENARENEN (Van onze parlementaire redactie) DEN HAAG Het kabinet-Lubbers laat in zijn begroting voor 1984 een voorzichtig optimisme doorklinken. Het spreekt van een aarze lend herstel van de nationa le economie, die zich mani festeert in stijgende export en toenemende investe- ringslust bij het bedrijfsle ven. Ook in de rijksbegro ting zelf is een keerpunt be reikt: Na jarenlange stijgin gen van de overheidsuitga-* ven en begrotingstekorten zullen beide volgend jaar dalen. Daarvoor waren wel bezuinigingen nodig tot een bedrag van twaajf miljard gulden. Deze bezuinigingen treffen in belangrijke mate de amb tenaren en uitkeringtrek kers. Hun inkomens gaan op 1 januari meteen al met 3,5 procent omlaag, vele uit keringen later in het jaar (1 juli) nog meer. Daar komt nog bij dat vele belastingen omhoog gaan. De werkne mers in de particuliere sec tor komen er vooralsnog veel beter af. Uiteraard worden ook zij door de be lastingmaatregelen getrof fen, maar dat wordt groten deels gecompenseerd door een verlaging van de sociale premies. De regering verhoogt vol gend jaar de btw (het hoge en lage tarief), de accijnzen op sterke drank, bier, siga retten en shag. Ook de ta rieven van de loon- en in komstenbelasting gaan om hoog, vooral die voor de ho gere inkomens, omdat deze Wat wordt in 1984 duurder? DEN HAAG Uit de verschillende begrotingen die het kabinet vandaag heeft ingediend blijken de volgende prijs verhogingen: BTW. Alle goederen en diensten worden in principe één procent duurder door de verhoging van het lage en hoge tarief van de btw met één procent. Het is echter aan de ondernemers om te beslissen of zij de verhoging in de prij zen doorberekenen of uit hun winsten betalen. GAS. De gasprijs voor gezinnen gaat drie cent per kubie ke meter (exclusief btw) 4,1 cent inclusief btw om hoog. Eenzelfde verhoging is voorzien voor 1985 en 1986. ELEKTRICITEIT. De prijs van stroom voor kleinver bruikers gaat twee procent per kilowatt-uur omhoog. STERKE DRANK. Gedistilleerd (jenever e.d.) wordt zes tien procent duurder door een verhoging van de accijns. BIER. Acht procent duurder door verhoging van de ac- SIGARETTEN EN SHAG. Een pakje sigaretten en een pakje shag worden 40 cent duurder door verhoging van de accijns. OPENBAAR VERVOER. Bovenop de „normale" verho ging vanwege de inflatie (ongeveer 2,5 procent) zullen de tarieven in 1984 nog extra stijgen. Minister Smit-Kroes (Verkeer en Waterstaat) was dit al eerder nïet de Tweede Kamer overeengekomen. De tarieven .voor een spoorkaar tje gaan drie procent extra omhoog, die in stads- en streek vervoer met tien procent extra. Wanneer de tariefsverho gingen ingaan staat nog niet vast. HUREN. Het percentage zal eind dit jaar in overleg met de Tweede Kamer worden vastgesteld. GIRO. Voor het betalen per giro zal men een vergoeding moeten gaan betalen. Hoe hoog dit „servicebedrag" wordt staat nog niet vast. De PTT en de banken overleggen daar nog over. SCHOOLGELD. Voor alle leerlingen in het voortgezet onderwijs zal voortaan schoolgeld betaald moeten worden. Tot nu' toe werd alleen schoolgeld geheven voor leerlingen boven de zestien jaar. COLLEGEGELD. Voor het studiejaar 1984-1985 worden de collegegelden voor hoger beroepsonderwijs en universi tair onderwijs verhoogd met respectievelijk 120 gulden en 138 gulden. Prins Claus toch naast koningin DEN HAAG Prins Claus heeft vandaag ko ningin Beatrix kunnen vergezellen naar de Verenigde Vergadering van de Staten-Generaal waarin de Troonrede werd uitgesproken. Prins Claus heeft dit gedaan „vanwege het bijzondere belang van deze gebeurtenis". Vanmorgen" liet hij boven dien via de RVD weten ver moedelijk ook aanwezig te zijn op het balkon van het paleis Lange Voorhout na afloop van de rijtoer. Het was lange tijd onzeker of de prins de feestelijkhe den van Prinsjesdag zou bij wonen. Minister-president Lubbers zei gisteren bij de toelichting voor de pers op de miljoenennota „van har te te hopen" dat de prins er bij zou zijn. Dat de beslis sing op het laatste moment is genomen komt door het ziektebeeld van de prins. Hij zou het als een te grote druk ervaren als ruim tevo ren werd meegedeeld dat hij erbij zou zijn. „De ge dachte alleen al dat hij er aan zou vastzitten, zou vol doende geweest zijn om hem een inzinking te bezor gen", aldus ingewijden. Dat prins Claus nu toch is meegegaan betekent niet, dat hij zijn werkzaamheden en openbare taken nu al zal hervatten. In overleg met zijn geneesheer, prof.dr S.J. Nijdam zal de prins beslis sen wanneer en in welke mate dit zal gebeuren, aldus de RVD. het meeste baat hebben bij een volledige inflatiecorrec tie, waartoe eveneens is be sloten. Op deze manier hoopt het kabinet een even wichtiger lastenverdeling te bereiken dan dit jaar. Alle maatregelen tezamen betekenen het volgende koopkrachtverlies in 1984: minimumloon (24.000 gld. bruto) 3,5 pet, net boven minimumloon 1 pet, modaal (35.000 gld) 0,5 pet, 2 x modaal 0,5 pet, 4 x modaal 2 a 2,5 pet. Het koopkrachtoffer van ambtenaren en trendvolgers is duidelijk zwaarder: 3.5 pet voor de minima, 3 a 3,5 pet voor modaal, 3 pet voor viermaal modaal. De echte minima zullen weer een uit kering-ineens krijgen, waardoor de 3,5 pet voor hen wegvalt. Pagina 9: Bedrijfsleden profiteert het meest N HAAG/ALPHEN AAN DEN RIJN/LEIDEN De Haag- ;c echtbank heeft een 21-jarige Alphenaar veroordeeld tot drie |e r gevangenisstraf wegens doodslag. Het beroep op noodweer verdachte werd verworpen. De officier van justitie had vier gevangenisstraf geëist, o Alphenaar behoorde tot de Alphense jongerengroep „Madon- iidie in de avond van 29 mei van dit jaar in Leiden slaags kte met een andere jongerengroep, „Thé Convicts" uit Lei- et i. De moeilijkheden waren ontstaan in een Leidse discotheek. - Alphense jongeren werden na sluitingstijd achtervolgd door Ar Leidse groep en er ontstonden vechtpartijen, waarbij de Al- ii inaren het hard te verduren kregen. Toen de Alphenaar door i lid van „The Convicts" werd bedreigd, trok hij een mes en cht zijn tegenstander enkele steken toe, aan de gevolgen ei irvan deze overleed. TTERDAM Onder de vierhonderd kraanmachinisten die de stukgoedsector in de Rotterdamse haven werken, is groot lenoegen ontstaan over de uitleg die de werkgevers geven j enkele bepalingen in de deze zomer overeegekomen cao. lgens de Vervoersbond FNV zijn de kraanmachinisten woe- nd over werkgeversplannen om sommigen van hen al of niet J ijwillig over te plaatsen van het eigen bedrijf naar de arbeids- erve van de Rotterdamse haven, de SHB (Stichting Samen- rkende Havenbedrijven). De kraanmachinisten menen dat zij vallen onder de tijdens de onderhandelingen afgesproken ding, dat ongeveer 800 stukgoedwerkers zullen worden over- 'eveld naar de arbeidspool SHB. De Vervoersbond heeft hun ndpunt bevestigd. erplaatsing naar de SHB is bedoeld om noodlijdende stuk- dbedrijven te ontlasten van een overcompleet aan personeel, ïalve de kraanmachinisten vrezen de meeste andere werkne- ts in de stukgoedsector dat zij via de „arbeidspool" in de WW anden, als de komende twee jaar zou blijken dat er sprake is een structureel overcompleet in het stukgoed. De uit de bocht geraakte dienstauto. LEIDEN Staatssecreta ris Van Zeil van Economi sche Zaken was gistermid dag rond één uur betrok ken bij een eenzijdig on geval op de Rijksweg A4. De staatssecretaris zat in een dienstauto die met hoge snelheid van de weg raakte en uiteindelijk tus sen de struiken bij de Hoge Rijndijk tot stilstand kwam. De vier inzitten den kwamen met de schrik vrij. Van Zeil maakte deel uit van een gezelschap van het minis terie van Economische Zaken, dat in twee auto's van Amster dam op weg was naar Heine- ken in Zoeterwoude. Met hoge snelheid reed de eerste dienst auto, bestuurd door een 39-ja- rige beroepschauffeur uit Den Haag, de afrit naar de Hoge Rijndijk op. De chauffeur keek in zijn spiegel of de andere auto volgde. Toen hij weer voor zich keek, bleek dat hij de bocht met een te hoge snel heid had genomen. Hevig remmen kon niet voorkomen, dat de wagen van de weg raakte, over het talud en gras reed om in de struiken tot stil stand te komen. Het viertal stapte in de tweede auto en heeft zijn weg vervolgd. Toegesnelde persfotografen kregen het aan de stok met werknemers van Rijkswater staat. Het werd de fotografen verboden om de rijksweg te betreden. Dit omdat de foto grafen niet de vereiste kleding (oranje vest) droegen. Mede werkers van de ongevallen- dienst hebben bemiddeld zodat de fotografen alsnog hun werk konden doen. Stelende toerist krijgt vier maanden ATHENE Een rechtbank in Athenè heeft een 62-jarige toe rist uit West-Berlijn tot vier maanden gevangenisstraf ver oordeeld, omdat hij gepro beerd had een vijf kilogram wegend stuk marmer van de Akropolis als souvenir' mee te nemen. De man was door een wacht gesignaleerd toen hij het stuk oppakte en het wilde meenemen. De beklaagde ver klaarde niet geweten te heb ben dat hij een strafbare daad pleegde. De toerist, die nog op vrije voeten is, is in beroep ge gaan. Engeland wil EG- protest tegen VS- belastingherziening BRUSSEL Engeland heeft de andere landen van de EG gevraagd er bij president Reagan op aan te dringen om de voorgestelde wijziging van de vennootschapsbelasting voor Amerikaanse bedrijven met buitenlandse dochteron dernemingen niet in te voeren omdat dat de EG tientallen miljoenen dollars per jaar kan gaan kosten. Het gaat om het Amerikaanse fiscale eenheids systeem dat volgens Engeland tot dubbele belastingheffing kan leiden. Reagan heeft nog maar een paar dagen om uit te maken of hij een wetsontwerp zal bekrachtigen dat Amer- kaanse staten waar multinatio nale ondernemingen gevestigd zijn, de bevoegdheid geeft be lasting te heffen over de in komsten van die ondernemin gen over de hele wereld. Het overige nieuws over Prinsjesdag en de rijksbegroting vind u op de pagina's: Pagina 2: beschouwing prof.dr. C.J. Rijnvos Pagina 9: Troonrede: kritiek Raad van State; reacties Pagina 11: interview minister Ruding: ambtenaren leveren 3 miljard in Pagina's 14,15 en 16: nieuws uit de begrotingen Leiden is gewaarschuwd! De Consumentenbond gaat tussen 26 september en 7 oktober diverse steden in het land op hun voorzieningenpeil testen. Niet alleen wordt gekeken naar de openstellingstijden bij de poliklinieken, maar ook naar het prijspeil van de kruideniers en van de benzinepompen. Kortom er wordt van alles gedaan om aan de weet te komen of het met het leefklimaat in de stad wel goed zit. Of de bond ook naar Leiden komt is nog niet zeker. Dat houden ze nog even geheim. Zo ja, dan schijnt de mogelijkheid niet te zijn uitgesloten, dat men komt controleren of iedereen de Leidse Courant wel leest.... De Leidse Courant wil ik best 14 dagen proberen. Gratis en geheel vrijblijvend In een open envelop zonder postzegel opsturen naar Leidse Courant, Antwoordnummer 998,2500 VD Den Haag. Indien daartoe aanleiding besloot. kan een *ertoek ,j

Leidse Courant | 1983 | | pagina 1