8Vi% Bommelding verhindert Steenkamps eerste rede als senaatsvoorzitter Donderspeech van ds. Jesse Jachson tegen apartheid EEN PRACHTIGE RING VOOR EEN PRACHTIG ROND PRIJSJE. Veel negatieve reacties op plannen hbo ïlacht is )en \aring Vogelstand verstoord, flora sterk achteruit HETZEKERE VOOR HET ONZEKERE. De uitvinding van de eeuw nü in het Boek van de Maand voor slechts f 14,90. JÏNNENLAND ficidicSouaaut WOENSDAG 14 SEPTEMBER 1983 PAGINA 9 Durnalist Telegraaf brug uit Suriname 19 i| ;N HAAG De Nederlandse Tele- iaf-journalist Guido van der Kreeke, ruim twee weken terug door de Su- laamse autoriteiten werd gearres- uicanfcrd, is gisteren vanuit Suriname in odernfederland teruggekeerd. De verslagge- 3544.fr verkeert in goede gezondheid en is tijdens zijn gevangenschap in Pa- laribo correct behandeld. Van der ike was op 28 augustus met de in ins-Guyana wonende Nederlander <rman van den Berg door de Suri- imse autoriteiten aangehouden om- zij niet over geldige papieren be- likten. De twee zouden zijn opgepakt zijn foto's maakten bij de woning de Surinaamse dictator Desi Bou- (Van onze parlementaire redactie) DEN HAAG De plannen van minister Deetman (Onder wijs) om het minimum aantal studenten aan instellingen voor hoger beroepsonderwijs op 600 te stellen, zijn door de betrok ken organisaties zeer kritisch ontvangen. Zowel de Algemene Bond van On derwijzend Personeel (ABOP) als de Centrale van Middelbare en Hogere Ambtenaren (CMHA) en de hbo- raad hebben laten weten weinig heil te zien in de plannen. Hbo-instellingen met minder dan 600 studenten moeten vóór eind 1984 laten weten hoe ze al dan niet door fusie met andere instellingen aan het gewenste aantal denken te komen. Die tijd is volgens woordvoerder In 't Groen van de hbo-raad te kort, omdat dit fusieproces zijn weerga niet kent. De minister onderschat bovendien de kosten die zijn verbon den aan de uitvoering van zijn plan". Ook de CMHA betreurt de plannen. Volgens de ambtenaren ontbreekt een sociaal plan, waardoor bij het betrokken personeel grote onzeker heid kan ontstaan over zijn toe komst. De ABOP noemt de plannen van Deetman onaanvaardbaar. De bond is bang dat er eerste- en tweederangs scholen zullen ontstaan. „Wat de mi nister met de ene hand geeft, pakt hij op grove wiize bij de kleinere in stellingen weg' Het hbo moet, zo vindt de ABOP, niet zelf voor de kosten van de hele operatie opdraaien. Ook moeten er garanties komen voor de werkgele genheid van het personeel en voor de studiemogelijkheden van de stu denten. „Horeca ziet suiker patiënt niet staan" UTRECHT De horeca houdt veel te weinig rekening met suikerpatiënten. Veel dia beten stoten hun neus als zij in een restaurant een maaltijd willen bestellen. De Diabetes Vereniging Nederland (DVN) schrijft dit in het maandblad Diabc. „De gedachte 250.000 diabeten de kost te kunnen ge ven zou de horeca toch moeten doen watertanden", aldus de DVN. „Het moet de restaura teurs toch niet veel moeite kosten aan de wensen van de diabeten tegemoet te komen". Die wensen: Wat meer aange paste maaltijden voor diabeten op de menukaart en zoetstofta bletjes naast de suikerpot. Prinses Juliana naar Antillen DEN HAAG Prinses Juliana zal van 4 tot en met 24 november de Neder landse. Antillen be zoeken. Zij gaat pro jecten bezoeken die zijn gefinancierd uit giften, die zij ont ving bij haar 70ste verjaardag. Deze projecten bevinden zich allemaal op de eilanden van de Ne derlandse Antillen. Dit heeft de Rijks voorlichtingsdienst gisteren bekendge maakt. 'Weet Ploeg wel dat niet- joodverklaring strafbaar is?' DEN HAAG Is staatssecretaris Ploeg (Landbouw) er wel van doordrongen dat het afgeven van een niet-joodverklaring straf baar is in Nederland? Dat is een van de vra gen die het Tweede-Kamerlid Van der Burg (CDA) aan de regering gesteld heeft. De achtergrond van de vragen is dat Ploeg net een overeenkomst heeft gesloten met de Arabische Organisatie voor Agrarische Ont wikkeling. Op basis hiervan gaat de Neder landse overheid, de Landbouw Hogeschool in Wageningen en een aantal agrarische be drijven 14 Arabische landen helpen met de ontwikkeling van hun landbouw. De Ara bieren eisen nogal eens niet-joodverklarin- gen, maar Ploeg zei gisteren geen proble men te verwachten. Van der Burg heeft echter begrepen dat de Arabische Organisa- tie wel degelijk niet-joodverklaringen zal ei- Het hoeft niet altijd op déze manier TERDAM Er blijken in Nederland nog altijd linaire inventievelingen te zijn die zich niet neerleg- i bij de door de traditie bepaalde bereidingswijzen diverse gerechten. Het produktschap voor vlees 1 onlangs met groot succes een beroep op de dingrijkheid van de keukenprinsen en -prinsessen t als resultaat een aantal totaal nieuwe gehaktbal- Het Visserijschap wilde daarbij niet achterblijven Ischreef een wedstrijd uit voor haringrecepten t kun je nu met hóring doen. Schoonmaken en dan in het lgat laten glijden, al dan niet vergezeld van ui. Of hem con- leren als zure haring dan wel als haring-uitje-augurkje-hout- ilias rolmops. Meer niet. Wie zulks denkt, onderschat de in- Ltiviteit van de ware haringliefhebber. Het schap kreeg enke- Bonderden recepten voorgelegd, en gisteren werden de vijf lte, bereid door de chefkok van de Bols' Taveerne in Amster- n, ter beoordeling gelegd op de smaakpapillen van een alles- I deskundige jury. Bene die aan het stalletje zijn haring pleegt te nuttigen zal Licht gruwen van een stuk zeebanket dat wordt opgediend F sinaasappellikeur en camembert, en dat nog in de oven |ft gestaan ookHij zal zich verre houden van een haring- met spek, kalfslever en slagroom. En ook zal hij zich niet [en aan haring met rijpe bananen en zoete mosterdsaus, (ef mij alleen maar een uitje erbij". (Hoewel een glaasje ijs- ide Corenwijn met de haring ook een uiterst gelukkig huwe- Ikan aangaan). far de haringenthousiast zal hoogstwaarschijnlijk in luid vis- fcbel uitbarsten als hij wordt geconfronteerd met het gisteren oonde recept van mevrouw S. Nassy uit Utrecht, die er de „Hollandse Nieuwe IJsschotsjes" aan gaf en dat geschikt is Fborrelhapje voor een heel speciaal bezoek of als onderdeel i een koud buffet". ^*§Msomen gefileerde haring, verse rijpe vijgen, zure room, (ver- 0 dille en wat kaviaar aan te pas. Wie deze tongstrelende com- JcViatie zelf wenst te bereiden, kan het recept aanvragen bij de lactie van de Viskrant, Postbus 27, 2770 AA Boskoop. rge K erheid wil buitenlandse ^jelieden laten ontslaan N HAAG De overheid, vertegenwoordigd door de scheep- Irtinspectie (onderdeel van het ministerie van Verkeer en Iterstaat), gaat in beroep tegen een uitspraak van de president de Haagse rechtbank, dat Nedlloyd 222 buitenlandse zeelie- niet mag ontslaan. De overheid is van mening dat een ratio- >atie van de Nederlandse vloot op zich minder mensen igt, maar ook mensen met een betere opleiding. Zeelieden ;ten daarom de Nederlandse taal machtig zijn en ook Neder- examens af kunnen leggen. De buitenlandse zeelieden in het besluit van Nedlloyd als discriminatie aangevochten igen daarin onlangs gelijk van de rechter. Ierland laat vluchtelingen toe HAAG Nederland gaat Cambodjaanse vluchtelingen iten. In kampen in Zuidoost Azië verblijven momenteel nog meer dan 70.000 Cambodjanen voor wie repatriëring voor niet te verwachten is, zo heeft een woordvoerder van Bui- indse Zaken gisteren meegedeeld. verleg met het Hoge Commissariaat voor de Vluchtelingen de Verenigde Naties zal worden bepaald hoeveel vluchtelin- Nederland op zal nemen. Tot nog toe bleven de Nederlandse »n gesloten voor vluchtelingen uit Cambodja, wel worden ;ele jaren vluchtelingen uit Vietnam en Laos toegelaten. (Van onze parlementaire redactie) DEN HAAG „Ik heb een vervelende medede ling voor u. Er is zojuist een bommelding binnen gekomen. Ik moet daarom allen vragen dit gebouw te ontruimen". Zo luidden gistermiddag de eerste woorden van de nieuwe voorzitter van de Eerste Kamer, prof. dr. P.A.J.M. Steenkamp (CDA), nadat hij kort na zijn verkiezing de voorzittershamer ter hand had genomen. Aan de officiële toespraak ter gelegenheid van zijn ambts aanvaarding kwam Steen kamp daarna niet meer toe. Het onschadelijk maken van het verdachte voorwerp, ge plaatst tegen de buitenkant van het Senaatsgebouw, bleek zoveel tijd in beslag te nemen, dat Steenkamp besloot de ver gadering te schorsen tot vol gende week dinsdagmiddag (Prinsjesdag). De „bom", een gele zak waar uit draden staken, was ge plaatst door een actiegroep die zich de „Rode Leger Fractie" noemde, een voor de politie to taal onbekende groepering. Rond half vier kwam bij zowel het ANP als de Haagse politie een anoniem telefoontje bin nen, waarin een woordvoerder van deze groep uiteen zette, dat het een protest betrof te gen de boycotmaatregelen van de Nederlandse regering je gens de Sovjet-Unie, vanwege het neerschieten van het Zuid- koreaanse verkeersvliegtuig. Nat röntgenfoto's van het ver dachte pakje waren gemaakt, bleek deze niet veel meer dan een lege metalen kruik met was losse tape te bevatten. Kamer, als opvolger van prof. dr. Th.L.M. Thurlings, kwam tijd was bekend dat Steenkamp de enige kandidaat niet als een verrassing. Al ge- de partij waarvan hij de gees telijke vader wordt genoemd. Het CDA vormt momenteel de grootste fractie in de Eerste Kamer. Steenkamp blijft naast zijn nieuwe ambt zijn werk zaamheden als hoogleraar So ciaal Recht aan de Technische De nieuwe Senaatsvoorzitter Steenkamp kon gisteren niet anders doen dan de leden te verzoeken het kamergebouw te verlaten. Hogeschool te Eindhoven ver richten. Het was voor het eerst, dat de Eerste Kamer zijn voorzitter zelf kon kiezen. Tot nu toe werd de senaatsvoorzitter door de koningin benoemd. (Met kans op IBM personal computer!) 'Kijk, automatisering', verplichte lectuur voor iedereen die in de ban is van de computer. In 146 pagina's alles over de automatiseringsgeschiedenis en de ontwikkelingen die voor de deur staan. Rijk geïllustreerd. Met bovendien gratis kans op IBM personal computer. Op naar de boekwinkel dus! Zolang de voorraad strekt. - r0SI r/v Na I oktober: f26,50. INSTITUUT ECOLOGISCH ONDERZOEK WAARSCHUWT: HETEREN De vogelpo pulatie in ons land loopt in verscheidenheid snel achteruit, terwijl de aan tallen van enkele soorten snel toenemen. De achter uitgang van de flora is zelfs schrikbarend te noe men. Dit constateert dr. J. Woldendorp, directeur van het Instituut voor Ecologisch Onderzoek, dat gisteren zijn nieuwe be huizing in Heteren offi cieel in gebruik nam. Volgens Woldendorp zijn vooral de populaties weide- en moerasvogels sterk uitgedund, ien, Dit komt omdat de hooilanden _oed eerder worden gemaaid en be- konden gedijen. Van de 1300 ter worden bemest, waardoor hogere plantensoorten die er het gras harder groeit. Een an- in het begin van de eeuw nog der voorbeeld is de merel, die waren, zijn er nu nog maar 400 oorspronkelijk een bosvogel in voldoende mate aanwezig, was, maar steeds meer naar de Ongeveer 800 soorten zijn zeer stad toetrekt, zeldzaam geworden. In samenwerking met de tech- nisch-fysische dienst van de Als oorzaken voor deze ver- Landbouwhogeschool in Wa- schuivingen ziet Woldendorp geningen heeft het instituut onder meer de verstedelijking, van Woldendorp een apparaat- wegenaanleg en overbemes- je ontwikkeld waarmee het ting. Door allerlei menselijke vluchtgedrag van vogels exact activiteiten verandert er onder kan worden geregistreerd. Het de vogelpopulatie in ons land apparaatje, dat onder de vleu- veel, aldus Woldendorp. Uit gels van een vogel wordt ge- onde'rzoek is bijvoorbeeld ge- plaatst, telt het aantal vleu- bleken dat de kievit sinds het gelslagen. Op die manier kan begin van deze eeuw bijna drie worden nagegaan wanneer en weken eerder is gaan broeden, hoe lang een vogel vliegt. ADVERTENTIE Vaste Termijn Spaarrekening. Hoogste rente bij 6 janr vast. unt u een gedeelte van uw spaargeld een jaar of langer missen? Verzeker u an tot maximaal 6 jaar van de hoge rente van nu. li Lacht u straks misschien in uw vuistje als de rente weer daalt. iortingen vanaf f1.000,-. Opname gedurende de looptijd niet mogelijk. "~p het NMB kantoor weet men er alles van. NmB BANK lDE NMB DENKT MET U MEE. _JIEMELS Geen krant ontvangen? Bel tussen 18.00 en 19.00 uur. zaterdags tussen 14.00 en 15.00 uur. telefoonnr. 071-122248 en uw krant wordt nog dezelfde avond nabezorgd. Muiden wil opschorting produktie kruitfabriek MUIDEN Het gemeen tebestuur van Muiden wil dat de kruitfabriek De Krijgsman de produktie staakt totdat de oorzaken van de ontploffingen op 30 mei en 9 september be kend zijn. B en W hebben dit gevraagd in een brief aan de fabriek en het mi nisterie van sociale zaken en werkgelegenheid. De Industriebonden zullen vanavond in een gezamenlijke ledenvergadering bij de kruit fabriek met de werknemers overleggen over hun wensen aangaande de veiligheid. Met de directie is overeengekomen dat de feitelijke produktie pas wordt opgestart, als hierover duidelijkheid is. Niet-produk- tiegebonden afdelingen, zoals de administratieve afdeling, zijn gisteren weer aan het werk gegaan. AMSTERDAM De te gen het racisme, Zuid- Afrika en de bewapening afgestoken donderpreek van ds. Jesse Jackson viel gisterenmiddag aan de Amsterdamse Vrije Uni versiteit in een zeer goed toebereide akker. Een donderend applaus volg de. Slechts het geblaf van een door één der studen tes meegebrachte viervoe ter, overstemde het geheel nog. Het was de enige wanklank in een goed be zochte vergadering. De 41-jarige Jesse Jackson, die kan worden beschouwd als de opvolger van de op 4 april 1968 vermoorde negerleider Martin Luther King, dingt mee naar het kandidaatschap voor het presidentschap van de Democratische Partij en zoekt daarbij steund vah een 'regenboogcoalitie' van zwar ten, spaanssprekenden, vrou- ,wen en andere minderheids groepen. De vijfdaagse reis, 'die Jackson momenteel door Europa maakt, moet danook in dit licht worden bezien. Jesse Jackson viel hard de apartheid en het racisme aan, terwijl hij ook nog een tip had voor Andropov en Reagan: zet 'Mister USSR' en 'Mister Ame rica' in een kamer, en haal ze er niet eerder uit voor ze een bruikbaar voorstel over ont wapening hebben. Nadat hij zijn toespraak had gehouden op de Vrije Uni versiteit bracht ds. Jackson gisteren een bezoek aan het graf van de op 22 augustus doodgestoken Antilliaanse jongen Kerwin Duinmeijer, die het slachtoffer is gewor den van een racistische twist. Hij sprak de pleegouders van Kerwin bemoedigend toe. De Verenigde Staten en Euro pa moeten van hun traditione le superioriteit afstappen en naast de Derde-Wereldlanden gaan staan, in plaats van er te genover. Pas dan kan de spi raal armrijk worden door broken. „We moeten een to taal nieuwe koers inslaan. Ra cisme is a-biologisch, a-weten schappelijk en gericht tegen alle economische wetten bo vendien". Een deciderend ap plaus volgde. Het apartheidsregime van Zuid-Afrika kreeg het daarna' zeker een kwartier lang te verduren. Jackson riep zijn ge hoor op een petitie tegen het apartheidsbewind te onderte kenen die in de gehele wereld honderd milioen handtekenin gen moet opleveren. Glansaanbieding: Rood -, wit-en geel goud. Drie ringen ineen. In vier breedtes: 129,-, 159.-. 198.-en 269,-. In zilver 16,- Bijpassende oorknoppen, hanger en armband resp. 139.-. 79.- en 498.-. In zilver 19.-. 9.- en 59,- Aparte geel- of wit gouden V-ring met 14 bnljanten (0.26 kar. wsi wit) 1395,- Elegante oorknoppen in combinatie van wit- en geel goud met cultivé parels en 6 briljanten 398,- Bijpassende ring 470,-, hanger 245,- Geel-of wit gouden solitair-ring meteen loepzuivere, witte briljant van 0.12 kar. van 750.- voor 498,- Met een briljant van 0.05 kar. (piqué wit) van 375,-voor 249,- Briljant, goud, horloges. Nergens vindt u zo'n groot assortiment als bij Siebel. Nergens vindt u, elke maand opnieuw, zoveel interessante aanbiedingen. Siebel, al meer dan 70 jaar een vertrouwd adres. Siebel weet er meer van. Geel- of wit gouden hanger met dne loepzuivere witte briljanten (0.12 kar) exd. collier 595,- Gouden olifant met cameool. tijgeroog. onyx. bergkristal, rosekwarts of aventunjo exd. collier 99,- De gouden en zilveren bol-oorknopjes vindt u alleen bij Siebel zo voordelig. 3 mm resp. 29,- en 7,- 4 mm 34. en 8.-. 5 mm 39.- en 9.- Hebt u nog geen gaatjes in de oren? Bij Siebel gaat dit pijnloos en stencL Indusief de bolletjes voor 1730! SIEBEL HEEFT ER MEER VAN. Grote keuze in lange gouden colliers van 70 tot 100 cm. Afgebeeld collier 80 cm met 5x3 cultive parels 880,- Met bloedkoraal, granaat of jade 730.- i. Stadhuisplein 24-28 Utrecht Bakkersi 63-65. Lid van de Beurs

Leidse Courant | 1983 | | pagina 9