Langs Omwegen Catch egg as catch can" als Ben Whet goed vinden; en waarom zouden ze niet? Een Filmhuis dat bij hetLVCeen onsmakelijke naam kreeg Verkeersveiligheid t Lien onvoldoende 3? j ezwaren tegen a annen Gemiva op Ie Gravenlaan Oecumenische catechese bij Zoeterwoudse kerken J Vredesweek in i Voorschoten ZIDEN/REGIO ficidócSouoont WOENSDAG 14 SEPTEMBER 1983 PAGINA 5 Op mijn omwegen door stad en land kom ik graag mensen tegen. U kunt mij telefonisch of schriftelijk vertellen wie u graag in deze rubriek zou willen tegenkomen. Ik ben bereikbaar via 071 - 12 22 44 op toestel 10. \IEUWGOOI- EN VANGWERK OPLEIDS3 OKTOBERFEEST r, en B en W nu naar, of it de politie naar? Niet de politie of B en W jd naar doen, maar in geval vreest Hans iveld dat ze toch een naar doen. En arom? Om een lolletje te kappen? Omdat een ksvermaak niet hele- al zou passen in het ij- en kader van de 3 ok- J erviering? Vraagte- voor Hans Seisveld, opperschenker van Kruik", een geest- overvloeiend tapbe- aan de Leidse Haar- nerstraat. Ook de 3 ober Vereeniging is de opzet gekend, maar sveld heeft nog steeds in uitsluitsel over de neentelijke vergun- die hij een week of geleden heeft aange- agd om een plezierige li- en smijtpartij te gen bedrijven aan de len van de Apothe- ii_ re «dl kersdijk naar de over kant, aan de Boom- marktzijde. Wat is nu het geval? Hans Seisveld dan behalve waard een man van vele an dere lijfelijke festiviteiten; van fietstoestanden tot en met vletroeiwedstrijden en touwtrek wedstrijden op 3 ok tober wil dit jaar op de Leidse feestdag een eieren- gooi- en vangwedstrijd orga niseren. Op de Apothekers- dijk, tegenover „Schouten" aan de Boommarkt. Het gaat om het onderhands (want dan kun je beter richten) gooien van eieren naar ie mand op die Boommarkt; „over een sloot van een me ter of 20". Die eieren moeten heelhuids opgevangen wor den. En wie de hele eieren het verst vangt, wordt de uitgekookte winnaar. „Ze moeten wel heel ingeleverd worden, als ze zijn opgevan gen met de blote hand. Ze moeten ook met de blote hand worden gegooid. Gooi je dus vijf meter verder dan de walkant, dan is dat mooi meegenomen. Je snapt het wel hè: gooien, met een aan loopje van een meter of drie, en dan hup, over de sloot, en daar staat dan een ander te amlid dat het ei in tact pro beert op te vangen". Gemerkt Seisveld zorgt dan wel zelf voor de eieren, „want je hebt van die uitgeslapen slimmeri ken die de eieren eerst ko ken; die eieren blijven langer heel. Nee, ze gooien met mijn gemerkte legsels". Dat gaat dan in „equipes" van twee man elk. de gooier op de ene oever en de vanger op de an dere; de bowler en de cat cher. met granaten die niet „hard boiled" zijn. „Het is niet zo professioneel, zoals met die touwtrekwedstrijden (met ook ploegen van De Kruik), want het is geen gein om heren in lange zwarte jas sen omver te trekken. We doen het alleen voor de lol. Deelnemers moeten boven de 21 zijn, want we hebben geen zin in kinderachtig gedoe". De start is die maandagoch tend, 3 oktober, om half tien. Vijf eieren per equipe wil Seisveld laten gooien. Hij re kent vijf minuten voor elke ploeg. Dan kom je met vijf entwintig equipes ruim op twee uur gooi- en vangwerk. Dat is honderdvijfentwintig eieren, plus een aantal reser ve-eieren, met struif. Aanloopje Mogen de deelnemers een aanloopje nemen? „Ja, dat mag. Een paar pasjes en hup, je kent dat wel. We hebben het al geprobeerd, en we haalden drie keer ruim de overkant". Hoe zit het op het water?; blijft het ei drijven? „Zeker; een vuil ei blijft proefondervindelijk drijven. Maar denk eraan: we doen het met z'n allen voor onze lol, tegenover een originele jury. Niet om wie „de mooi ste vanger" is of zo, maar het gaat om het afleggen van de grootste afstand", benadrukt Seisveld. Er zijn dus prijzen te verdie nen. Maar daar hebben de organisatoren nog niet van wakker gelegen. En het schoonmaken van de troep? Hans Seisveld: „Okee, dat doe ik zelf; ook als er een paar honderd (eieren) te plet ter vallen. Nou, en verder: twee dranghekjes bij de aan loop op de Apothekersdijk, dat kost één parkeerplaats. En aan de overkant hebben we tien meter nodig, voor het uitwijken, inclusief. Alleen hebben we nog geen vergun ning ervoor, die ik een paar weken geleden al heb aange vraagd. De politie moet B en W adviseren. Nou, wij doen niemand schade en we rui men onze eigen troep op. Om 12 uur, highnoon, is de zaak bekeken. Het wordt gewoon een gezellig spelletje, een beetje onzin maken, zonder narigheden of wat. 3 Oktober is toch feest? Of niet soms? Enfin: het is inschrijven voor mensen die graag een keer plezierig en legaal met eieren willen prijsgooien. Men kan daarvoor terecht bij „De Kruik", Haarlemmerstraat 22. Van harte welkom, tot 2 oktober, „of we moeten al veel eerder volzitten", voor ziet Hans Seisveld,1 redelijk enthousiast. Hoe een oude, voormalige katholieke inrichting voor bijzonder lager onderwijs kan vervallen tot een insti tuut waar heel misschien oude mannetjes hun spuw- sel met een wijde boog de poneren in een bak, een sputum. Hoogst onsmakelij ke aangelegenheid, maar het onderwerp van dit praatje met plaatje geeft daartoe alle aanleiding. Ik heb het over het pand nummer 66 (anno 1887) aan de Leidse Breestraat, waar in tot jaren geleden de St. Pancratiusschool gevestigd was, totdat het gebouw met die hoekig streng versierde, van een bruidssluier voor ziene, gevel brandgevaarlijk werd bevonden, waarna de toekomst in handen werd gelegd van het Leids Vrije Tijds Centrum, het LVC. Sindsdien wordt daar kranig en uitbundig werk verricht. Aan de vensters zijn mede delingen geplakt aangaande de activiteiten die binnen shuis bedreven worden. Zo heb je daar niet slechts de elektronica knutselklup en de beoefening der zeefdruk kunst, je kunt er ook terecht voor jazzballet, dansexpres- sie en mime-clowning. Als dit alles zou vervelen, kan er ook aandacht worden besteed aan swing-avon den. Bij tijd en wijle kan men er tevens kennismaken met UK Subs; althans, dit staat er in krijt geschreven boven de voordeur, tussen een ontstellende hoeveel heid gegevens waarmee je alle kanten uit kunt. Er blijkt, trouwens, ook een fili aal van de Klussenbank ge vestigd te zijn. Maar wat me vooral trof en wat de aanleiding was tot mijn opmerking hierbo ven was de ontroerende poging om in letters aan te duiden, dat het LVC ook een Filmhuis is. Je hebt op de eerste verdieping name lijk geblindeerde ramen met een blauw fond. En daarte gen ging men plakkend te werk. Waarschijnlijk onge coördineerd, zoals een echt doe-huis betaamt. Tegen dat blauw verschenen oran je letters in een willekeurige volgorde, paar bij paar. Al dus ontstond het woord, van links naar rechts: FLUIMHIS. De U kon er achter de H niet meer bij, want daar zat een stenen muur. Ik wens u nu een smakelijk eten straks. Dan kan een fluimhuis u gesto len worden. i DERZOEK WOONGERIEF ;c MIDDENGEBIED NOORD IDWIJK De Vrouwen Advies Commissie (VAC) voor ningbouw houdt deze maand een enquete over het woon- en de woonomgeving in het Middengebied Noord in Iwijk. Het gemeentebestuur en de wijkvereniging- staan po ten opzichte van dit initiatief. De bedoeling van deze en- is inzicht te krijgen in de door de bewoners aangevoelde i van de woningen en woonomgeving, zodat deze fouten in komst in andere projecten vermeden kunnen worden. De bemoeit zich namelijk met nieuwe woningbouwplannen. bewoonbaarheid omdat vooral de huisvrouw lee te maken heeft. In ongeveer 200 gemeenten in Neder- verken VAC's. In het hele land worden enquetes gehou- tal een tot twee jaar na de oplevering van de nieuw- De gegevens die nu, onder meer in Noordwijk, worden leid, zullen landelijk worden samengevoegd zodat men ikort een goed overzicht heeft van de zich steeds herha- fouten. De bouwwereld kan in de toekomst daaruit zijn isies trekken. LEIDSCHENDAM Vol_ gens de enkele maanden geleden opgerichte werk groep „Veiligheid in 't Lien" bestaat in de nieuw ste woonwijk in Leid- schendam een totaal ge brek aan bescherming van de voetganger. In een brief aan burgemeester en wethouders zegt de groep dat in 't Lien is gekozen voor een ongebruikelijke verkeersinrichting die aanleunt tegen het woon erf-idee maar op princi piële punten daarvan af wijkt. De groep heeft al een gesprek gehad met de verantwoordelijke wet- houder, mevrouw J. J. van Nievelt-Volmuller, die een aantal aanbevelin gen in overweging zou ne men. van de wethouder dat de groep de exacte plaatsen voor verkeersdrempels en dergelij ke zou moeten aangeven. De werkgroep vindt dat het ge meentebestuur dat verder moet invullen. De uit acht per sonen bestaande groep heeft een enquête gehouden en ge sprekken met de bewoners ge voerd waaruit allereerst bleek dat men vindt dat bij de entree het aparte karakter van de wijk duidelijk moet blijken. Men is het in 't Lien echter Alle vier invalswegen moeten niet eens met het standpunt worden voorzien van ver keersdrempels en van borden met die aangeven dat er maar 30 kilometer per uur mag wor den gereden en dat parkeren uitsluitend in de parkeervak ken is toegestaan. Overigens heeft ook het be stuur van de speeltuinvereni ging achter de Prins Hendrik laan al gewezen op de gevaren voor kinderen door de toege nomen drukte op de Rozen- laan. De werkgroep heeft acht aanbevelingen gedaan over verkeersdrempels, onduidelij ke uitritten, sluiproutes van fietsers en bromfietsers en dergelijke. De wethouder heeft toegezegd een aantal za ken te bespreken met de (ambtelijke) commissie ver keer en vervoer. Met" de PTT zou bovendien contact worden opgenomen over het plaatsen van een brievenbus in de wijk. De aanbevelingen van de werkgroep hebben betrekking op het reeds bestrate deel van de wijk maar gevraagd wordt ze ook te verwezenlijken in de komende fases van de bebou wing van 't Lien. Mu'ERWOUDE Er zijn elf intal bezwaren ingediend or 1< het plan van de Stich ten j Jemiva om twee garages het pand Jan Albert de eca ïnlaan 2 in Zoeterwoude ke oonruimte te verbouwen, ie 11 pand zijn zes pupillen en" Jemiva ondergebracht in en g ader van de integratie ros ;eestelijk minder valide morfen met de bevolking van uui rwoude. De raadscom- ^rijd ruimtelijk ordening zal dag vanavond over de plan- ?yep an Gemiva buigen, agai de" van de bezwaarschriften dag! zich tegen het bewonen er en pand door geestelijk te »r validen en de bestem- ?msl van twee garages tot f's" nimte. Burgemeester en agai luders wijzen dit bezwaar gmii e hand. Het maakt de ge er te niet uit of de Stichting va het pand aan de De it ïnlaan wil laten bewonen o-ex 'eestelijk minder validen - en een n iet-gehandicapt ge ek 1 ch in het pand vestigt. De woning wordt immers niet onttrokken aan de bestem ming „woondoeleinden". Hinder Het ondervinden van geluid hinder of andere vormen van hinder, zoals de indiener van het bezwaarschrift stelt, wor den door het college niet ge deeld. De indiener van het be zwaarschrift woont namelijk op 65 meter afstand van de woning van Gemiva. Het ont trekken van één garage aan de bestemming ter verkrijging van meer slaapruimte vindt het college een aanvaardbare zaak. Aan de garage zal bij de herziening van net bestem mingsplan Westeinde I de be stemming „woondoeleinden" worden gegeven. Het gemeentebestuur heeft alle vertrouwen in de toe komst. De pupillen die door Gemiva in het pand zijn ge huisvest zitten boven het ge middelde niveau. Het komt de Het pand met garage aan de De Gravenlaan in Zoeterwoude. ontwikkeling van de geestelijk minder validen ten goede wanneer zij op een bepaalde manier zelfstandig kunnen functioneren. Overigens zijn overdag de meeste bewoners van het pand Jan Albert de Gravenlaan 2 niet aanwezig wegens het verrichten van werkzaamheden elders terwijl in het weekend de meeste pu pillen in de regel bij hun ou ders verblijven. Tot op heden zijn ook geen klachten binnen gekomen over verstoring van de orde. Overigens hebben prettige er varingen in het verleden Ge miva geleerd, dat overleg met de bewoners veelal een nega tief resultaat oplevert. In het verleden heeft Gemiva name lijk gepoogd pupillen onder te brengen in een woning aan het Watertje, doch dat stuitte op (onoverkomelijke) bezwa ren. Gemiva stelt zich nu op het standpunt, dat overleg met buren over een voorgenomen vestiging niet noodzakelijk is, omdat andere mensen die een woning willen kopen, ook geen overleg met de buren of de buurt voert over een even tuele vestiging. Uit de infor matie-avond die is gehouden op 14 juni is ook overduidelijk naar voren gekomen dat de buurtbewoners een resoluut „neen" zouden hebben laten horen als er vooraf overleg zou zijn geweest. BEZINNING OP DE TACHTIGER JAREN ZOETERWOUDE Sinds enige jaren is er in Zoeterwoude een groeiende samenwerking tussen de rooms-katholieke parochie en de hervormde gemeente. In het kader daarvan organiseert de plaatselijke Raad van Kerken ook een oecumenische catechese onder de titel: „Samen groeien en samengroeien". Nadat al drie seizoenen achter de rug zijn gaat half september een nieuwe cy clus van start. Het thema van de vijf gespreksavonden zal dan zijn: „de economisch/maatschappelijke en de sociaal/politieke veranderingen in deze tijd en de verantwoordelijkheid van de christenen daarin". De nieuwe cyclus gaat morgen van start in „Ons Huis" met als spreker prof. H.M. de Lange. Dat is dan een eerste aanzet tot inventarisatie van de hedendaagse economisch/maatschappelij ke, sociaal/politieke vragen. Op woensdag 28 september, op nieuw in „Ons Huis" komen vragen aan de orde over de aard van onze economische orde met betrekking tot de consumptie maatschappij en de gevolgen daarvan. Gespreksleider die avond is prof. W A.A.M. de Roos. Woensdag 26 oktober, in de Christus Dienaarkerk komt prof. dr. R. van Kessel een inleiding houden over de problematiek van het arbeidsvraagstuk, mede naar aan leiding van de bisschoppelijke vastenbrief en de snel veranderde arbeidsmarkt. Voor de bijeenkomst van 17 november wordt thans nog overleg gevoerd met mevrouw dr. M.A.M. Klompé. Als thema voor die avond is gekozen: emancipatieproblematiek, veranderd rolpa troon man/vrouw in onze samenleving, in het gezin en in het arbeidsproces, alsmede de rol van de vrouw in het werk van de kerken. De oecumenische catechese wordt afgesloten op donder dag 8 óf 15 december door professor dr. B. Goudzwaard. Er zal dan een afsluitende beschouwing plaatsvinden over hetgeen aan de orde is geweest in de inleidingen, vragen en discussies. Even tueel komen ook vragen omtrent de bewapeningsindustrie aan de orde. Misschien is het mogelijk dan tevens tot enkele conclu sies te komen. De avonden beginnen om acht uur en eindigen in principe om tien uur. Naast een vergoeding voor de koffie zijn er geen verdere kosten aan verbonden. VOORSCHOTEN Het Samenwerkingsverband Voorschoten organiseert van vrijdag 16 tot zaterdag 24 september activiteiten in het kader van de Vre desweek. In het Samen werkingsverband zijn on der meer Amnesty Inter national en de Wereld winkel vertegenwoordigd. Het thema is dit jaar „Eer lijk delen voor de vrede". De hele week is er een infor matiestand in de openbare bibliotheek aan de Wijngaar denlaan 4. Vrijdag 16 sep tember staat het Samenwer kingsverband op de markt. Dan zal ook het poppenthea ter Wellus Nietus optreden om 16.00 uur. Zondag 18 sep tember besteden de Voor- schotense kerken aandacht aan de vrede. Maandag en dinsdag vertoont het Green- way Theater de film Die Blechtrommel van Volker Schlöndorff, steeds om 14.00 uur. Woensdag 21 september wordt een demonstratieve optocht door Voorschoten ge houden. Start om 19.30 uur op de parkeerplaats aan de Churchillweg, afsluiting om 20.30 uur in het JP-huis aan de Leidseweg 33. Op vrijdag 23 september wordt een vredesmanifesta- tie in de aula van het scho lencomplex aan de Thorbec- keweg in Noord-Hofland ge houden. Aanvang 20.00 uur. /Op het programma staan on der meer poppentheater, Zuidamerikaamse muziek door Paella en het stuk Ver mist door de theatergroep van Amnesty International. De hele week is het mogelijk steunkaarten voor een gul den per stuk te kopen waar mee het werk van het Sa menwerkingsverband wordt ondersteund.

Leidse Courant | 1983 | | pagina 5