Meer mogelijkheden voor bewoners Dm parkeerontheffing te krijgen Werkloosheid bleef in augustus stabiel Burgemeester krijgt het 75-ste Leids Jaarboekje ^Bewoners „Rijn en Vliet roeren actie voor renovatie Tg EIDEN ^Modelvliegtuigjes bedreigen vogelkolonie in polderpark )OK BEDRIJVEN KOMEN NU IN AANMERKING :e) - Exhibitionist aangehouden De werkloosheid in de diverse gemeenten CeidaeSomcuit WOENSDAG 14 SEPTEMBER 1983PAGINA3 ADVIESCOMMISSIE AAN GEMEENTEBESTUUR: 1 LEIDEN - Ben w moeten de Leidse .uchtvaartclub geen toestemming ge en om haar hobby het laten vliegen an modelvliegtuigjes in het polder- ark Cronesteyn tot uitvoering te bren- die en. De modelvliegtuigjes zullen de de anwezige vogelkolonies bedreigen en erjagen. Dit heeft de adviescommissie4 oor Polderpark Cronesteyn aan b en laten weten. k in at iona Het polderkarakter, waarin de natuur het beleven daarvan door bezoekers belangrijkste elementen zijn, wor- i bedreigd door een vliegveld", zo irijft voorzitter J. Otten van de ad viescommissie. Hij wijst er op dat de landelijke rust nu al doorbroken wordt door het monotone achtergrondgeruis van het verkeer op Rijksweg 4. Nog een geluidsbron erbij zal de bezoekers doen wegblijven, verwacht Otten: „Het geluid van modelvliegtuigjes is uiterst irritant voor degenen die zich niet bij het vliegen betrokken voelen", aldus Otten. Wie ook verdreven zullen worden, zijn volgens Otten de vogels in het polder park. Vooral weidevogels zijn bijzonder gevoelig voor overlast, vooral vlak voor en vlak na het broedseizoen. „Sluiting van het vliegveld de eerste vijf maan den van het jaar komt slechts ten dele aan deze bezwaren tegemoet. De kans op terugkeer een volgend jaar wordt beduidend verkleind als de vogels met een na het broeden worden geweerd", aldus Otten. Ook de blauwe reiger-ko lonie, die nestelt in de houtwallen van de voormalige boomgaarden niet ver van de spoorlijn, wordt bedreigd. De reigers halen hun eten vooral uit de Roomburgerpolder maar zullen afge schrikt worden door de vliegtuigjes. Ot ten houdt er zelfs rekening mee dat met de model-vliegtuigjes op de reigers 'gejaagd' gaat worden. Hij vreest voor de gehele kolonie. Tenslotte is de heer Otten bang dat de vliegtuigjes voor roofvogels zullen worden aangezien. Ook hierdoor zullen verschillende vo gelsoorten vertrekken, vreest hij. De adviescommissie dringt er dan ook met klem op aan geen vergunning aan de Leidse Luchtvaartclub te verstrek ken. Al eerder haddeh omwonenden, bang voor geluidsoverlast, zich met een dergelijk verzoek tot het stadsbestuur gewend. Tuinhuisje in brand gestoken LEIDEN Een tuinhuisje op het terrein van turnvereniging „Ons Buiten" is gisternacht ge heel afgebrand. De schade loopt in de enkele 10.000 gul dens. De 53-jarige eigenaar van het huisje was niet verze kerd. Het vuur is hoogst waar schijnlijk aangestoken. In een tuinhuisje naast het geheel af gebrande huisje was ook brand gesticht. Daar brandde een deel van de inboedel af. De vermoedelijk brandstichters hadden een ruit gebroken en daar een brandende lap door naar binnen gegooid. De 61-ja- rige eigenaar van dit huisje was wel verzekerd. k w EIDEN De gemeente van 720 gulden per jaar, in di de richtlijnen voor het wordt verleend. B en W >rkrijgen van een par- stellen bovendien voor de Dat eerontheffing versoepe- blauwe zöne uit te brei- kem n- Meer bewoners van den. 3vdi binnenstad komen in ardoor in aanmerking Wanneer men volgens de nu „r dp.p nntheffine n0S geldende regels in aan- 00' merking wil komen voor een aarvan overigens ook de ontheffing, moet men bewoner ogelijkheden zullen van het blauwe zone-gebied en orden uitgebreid. Voor gehuwd dan wel minstens 26 t eerst kunnen bedrij- jaar zijn. De ontheffing geldt n nu ook een parkeer- vo°r parkeerplaatsen zonder 1 itheffing aanvragen, zij t dat per bedrijf maar parkeermeter en op parkeer terreinen met een parkeerau tomaat. In de nieuwe regeling ontheffing a raison komt het 'gehuwd zijn^ te ver vallen, de aanvrager mag ook samenwonen. De leeftijd van 26 jaar is gehandhaafd om te voorkomen dat te veel studen ten van de regeling gebruik gaan maken. Voor bewoners van de binnenstad met onre gelmatige werktijden geldt geen leeftijdsgrens om een vergunning te krijgen. Naast bewoners zullen ook be drijven in aanmerking komen. De regeling is bovendien uit gebreid. Voortaan mag met vergunning overal geparkeerd worden behalve op de kort- parkeerplaatsen (parkeerplaat sen waarop een maximaal ver blijf van 1 uur is toegestaan), inkomsten van parkeren De vergunning kost (jaarlijks) verhogen. Voor dit doel zal op Het korps parkeercontroleurs zal met 2 tot 14 mensen wor- parkeeniu- den uitgebreid. In de toekomst zullen er zodoende dagelijks tien wachters op pad kunnen - - zijn. Tenslotte wil de gemeente ven dienen te betalen, is zo maat krijgen. Nadat de Digros- een onderzoek gaan houden vastgesteld omdat deze dit be- parkeergarage is geopend drag kunnen beschouwen als voorjaar 1984 is het de be- bedrijfsonkosten. B en W wil- doeling dat het terrein een 180 gulden (ma t/m vr 9-18 de Kaasmarkt uur) of 270 gulden (ook don- tomaat geplaatst worden. Het derdagavond en zaterdag). De parkeerterrein van Molen de hogere vergoeding die bedrij- Valk zal een tijdelijke auto- naar tarief zonering (hoogte van het tarief afhankelijk van waar men parkeert) en tarief- len de binnenstad in vijf zones slagboom met personele bewa- differentiatie (hoogte van het verdelen, de ontheffing is king krijgt. Voorts wordt on- tarief afhankelijk van hoe slechts in een zone geldig, Fer derzocht of het mogelijk is om lang men parkeert). De boven- zóne zal een maximaal aantal Gp donderdagavond de par- staande voorstellen komen uit te geven ontheffingen wor- keerterreinen bij Molen De vanavond in de raadscommis- den vastgesteld. Valk (in afwachting van de sie ruimtelijke ordening en definitieve slagboom) en de verkeer aan de orde. Kaasmarkt de slagboom in te B en W zijn voorts van plan de voeren. Lr> leke nloj EIDEN Bewoners van en Vliet is volgens de bewo- biü et bejaardencentrum ners dringend geboden. Als ons Rijn en Vliet" hebben deze renovatie geen door- the en werkgroep gefor- gang zou vmden, zou er spra- ke zijn van afbouw en na en- leerd om actie te voeren keje jaren sluiting van het "or renovatie van het verzorgingstehuis. In het re- itrum. De werkgroep novatieplan dat al gereed is, irdt gesteund door een is ingespeeld op de grotere ital wijkbewoners. functie die het bejaardencen- [ftjbewoners van het bejaar- trum, mede vanwege de be- :entrum zijn geschrok- p-™van de bouwstop die mi- pffter Brinkman heeft inge- Imefjant n-ftfcbi n\ iaci zuinigingen, in de wijk krijgt voor de zelfstandig wonende bejaarden. Door afname van jvenperd voor nieuwbouw en bet aantal kamers, onstaat er novatie van bejaardente- immers ruimte voor diverse lizen. Renovatie van Rijn wijkvoorzieningen in het ge- Of bouw. Uitstel van de renova tie zou tevens een gevaar be tekenen voor de werkgele genheid van de 55 perso neelsleden. Op grond van deze argumen ten heeft de werkgroep het provinciebestuur uitgenodigd zich persoonlijk op de hoogte te komen stellen van de zeer slechte toestand van dit ge bouw. Van de provincie wordt dan gevraagd de reno vatie van „Rijn en Vliet" eerste prioriteit te geven op de lijst van te renoveren be jaardencentra. INFORMATIE OVER FILMS, MUZIEK. THEATER, RECREATIE, EXPOSITIES EN EEN COMPLETE AGENDA. LEIDEN De Leidse politie heeft gistermiddag een 19-jari- ge Leidenaar aangehouden, die inmiddels heeft bekend ver schillende malen schennis der openbare eerbaarheid te heb ben gepleegd. Hij zou zich vooral in de binnenstad en in de Havikshorst hebben geëxhibitioneerd. De jongen kon wor den aangehouden omdat hij leek op het door verschillende mensen opgegeven signalement. B33WCWAfl tro|e Brand in slooppand LEIDEN Enkele dagen nadat de sloopwerkzaam heden aan het voormalige pand van Clos- en Leem bruggen aan de Lange- gracht in gang waren ge zet, is vanmorgen om streeks kwart voor acht brand uitgebroken in een lege ruimte van het pand. Uit een voorlopig onder zoek is gebleken dat het vuur is aangestoken. Toen de brandweer vanmorgen arriveerde stond de ruimte reeds in lichterlaaie, maar de brandweer had het weer vrij snel onder con- 941 ijn. LEIDEN Het 75-ste Jaarboekje van de Vere niging Oud-Leiden is gis termiddag officieel uit gereikt aan burgemees ter C. Goekoop. Sinds 1902 is het uitgeven van een jaarlijks boekje over erkij het historisch erfgoed van Leiden een taak van de Vereniging Oud-Lei- iehojden. Doel van de vereni ging is „de beoefening van de lokale geschied vorsing, het nemen van maatregelen tot behoud van gebouwen, die be langrijk zijn vanwege hun kunstwaarde, of die aan de historie van Lei den herinneren". Ook stelt de vereniging zich tot taak bij zoveel moge lijk mensen belangstel ling op te wekken voor het historisch verleden van de stad en haar om geving. tal opmerkelijke artikelen, bliek door mr. W. Leemans Uiteraard een terugblik op en een verhandeling over de het verleden van de vereni- uitbreiding van Leiden in de ging en diens geproduceerde dertiger jaren van C. Waal, boekjes in het kader van •- de huidige wethouder van haar vijftiende lustrum, maar ruimtelijke ordening. Ook re- ook verhalen over „Homo- centelijke gebeurtenissen sexualiteit en sodomie in Lei- hebben er een plaats gekre- den 1533-1811", door drs. D.J. gen. Zoals het archeologisch Noordam, een bijdrage over nieuws van 1982 en een over- de rivierhandel in de Repu- zicht van de veranderingen Burgemeester C.Goekoop neemt het Leids Jaarboekje In ontvangst uit handen van prof. H. van Soest, voorzitter van de Vereniging Oud-Leiden. in het stadsbeeld in datzelfde jaar. Het eerste boekje, dat in de cember 1903 verscheen, kreeg de nog wat omslachtige naam „Jaarboekje voor Ge schiedenis en Oudheidkunde van Leiden en Rijnland". Dat boekje werd voor 1,50 gulden door de drukker Sijthoff op de markt gebracht. Het uiterlijk vaa alle boekjes, bij elkaar ongeveer één me ter en vijfendertig centimeter kastplank ruimte, is in de loop der tijd veel veranderd, meestal afhankelijk van de veranderingen in de mode en soms van de financiële posi tie van de vereniging. Het jaar 1966 bracht pas echte verandering in het gezicht van het periodiek. Tot die tijd hadden de omslagen steeds een uniform uiterlijk met het wapen van Leiden erop. Daarna kwamen er om slagen die sloegen op verha len in het jaarboekje. In 1975 kreeg men voor het eerst te maken met de computer, waar de drukker nog wat moeite mee had. Echter bij zondere ingrepen in het ui terlijk van de jaarboekjes zijn er niet geweest. Met kleine veranderingen en verfraaiin gen is het uiteindelijk gewor den wat het is. De Vereniging Oud-Leiden heeft zich in het verleden (en nu nog steeds) ingezet voor het behoud van bedreigde monumenten in en om Lei den. Niet alleen door akties, maar ook door voorlichting. De vereniging organiseert elk jaar een reeks excursies en lezingen. De leden van de vereniging ontvangen elk jaar het Leids Jaarboekje gratis. Parochiedagen In de Romanuszaal van de Hartebrugkerk aan de Lan ge Mare worden 24 en 25 september twee parochieda gen gehouden in de Romanuszaal. Tijdens deze paro chiedagen heeft tevens een rommelmarkt plaats. De bedoeling van de dagen is de onderlinge band te ver stevigen en de contacten tussen de diverse groepen te bevorderen. Daarbij zullen de rommelmarkt en de di verse attracties voor wat baten zorgen die een goede bestemming zullen krijgen. Zaterdag kan men terecht van tien tot vijf uur en zondag na de hoogmis van kwart voor elf. Mensen die goederen voor de rommel markt hebben, wordt gevraagd even te bellen naar de pastorie (120401). Vrouw Kunst Het politiek vrouwencafé (gevestigd in het Vrouwenhuis aan de Hooigracht 79) heeft het deze maand over het the ma vrouw en kynst. Morgenavond om acht uur wordt de expositie 'Leidse kunstenaressen' geopend. Ter gelegenheid van deze opening treedt de muziekgroep Vrouwenkruid op en leest Joyce Hes voor uit eigen werk. De expositie is tot en met 26 oktober te zien. Dinsdag tot en met zaterdag vanaf negen uur en op zondagen vanaf twee uur. Op 22 september is er een discussie over de relatie kunst en de vrouwenbeweging en op 29 september wordt een introduc tie-avond over workshops gehouden. Bridge-drive Na een stilstand van 11 jaar is het de bedoeling om weer een 3 Oktober bridge drive te houden. Dat ge beurt dan op zondag 2 oktober in de Stadsgehoorzaal. Maximaal 168 paren kunnen deelnemen aan de strijd om wisselbeker „De Zilveren Hutspot" en de diverse geldprijzen. Elf jaar geleden werd de drive voor de laatste maal gehouden. Het echtpaar De Jong uit Lei derdorp, bekenden in de bridge-wereld, gaan proberen deze traditie te laten herleven. Inschrijving is nog mo gelijk. Voor inlichtingen: 071-895396. Tekenen en schilderen Voor beginnende en gevorderde amateurs geeft de Leidse kunstenaar Henk Hollebeek in zijn atelier aan de Galjoen- wal 25 teken- en schilderlessen. De cursustijden zijn elke dinsdagmorgen en woensdagavond. Voor inlichtingen: tel. 071-210911. Hebt u belangstelling voor de geschiedenis en de monumenten van Leiden en omgeving wordt dan lid van de VERENIGING OUD-LEIDEN Lidmaatschap 25,- p.j. (jeugdleden tot 25 jaar 17,50) giro 175228, waarvoor u het JAARBOEKJE en gratis toegang tot de lezingen ontvangt. Bovendien kunt u deelnemen aan excursies. Adres Postbus 917, 2300 AX Leiden, tel. 121418. LEIDEN De werkloos heidscijfers over de maand augustus zijn bij het Gewestelijke Arbeids bureau Leiden stabiel ge bleven, terwijl bij het GAB Lisse van een lichte daling sprake was. In de regio Alphen steeg de werkloosheid met enkele procenten. In Leiden lieten zich 841 men sen als werkzoekenden in schrijven, terwijl er zoveel mensen konden worden uitge schreven dat de toename slechts 19 bedroeg. In Lisse dienden zich 246 werkzoeken den aan, maar was het aantal uitgeschreven hoger zodat er van een vermindering van 117 werklozen sprake was. Op merkelijk was hier, dat het aantal werkzoekende vrouwen afnam met 99. Het aantal werkzoekende mannen in Leiden en omge ving bedroeg eind augustus 7222, het aantal vrouwen 3524 (In totaal 13,1 procent van de beroepsbevolking). De jeugd werkloosheid bleef in de afge lopen maand op hetzelfde ni veau; de schoolverlaters na men, naar verwachting, licht in aantal toe. In Leiden staan er thans 728 mannen en 946 vrouwen als schoolverlaters geregistreerd. Daarvan zijn er nog ongeveer 600 van het vo rige jaar. Opmerkelijk was in augustus de forse groei van het aantal werkzoekende onder wijsgevenden (totaal thans mannen 452 en vrouwen 459). Overigens is het aantal werk zoekenden heel wat hoger dan in augustus vorig jaar. In au gustus '82 stonden 5936 man nen en 2409 vrouwen geno teerd. De onwikkeling in au gustus was echter gunstiger dan vorig jaar, want toen was een sterke toename te consta teren en thans is er sprake van een stabilisering of daling. In het gebied van het GAB Lisse stonden eind augustus 1859 mannen en 1070 vrouwen als werkloos geregistreerd. Dat is in totaal 9,3 procent van de beroepsbevolking. De belang rijkste daling in het aantal werkzoekenden kwam door meer vraag in de agrarische sector. In deze sector daalde het aantal werklozen met 31 naar 149 bij de mannen en met 98 naar 155 bij de vrouwen. Rond Alphen steeg het aantal werkzoekende mannen van 2140 naar 2214. Van hen zijn er 899 langer dan een jaar werkloos. Van de 2214 inge schrevenen zijn 218 mannen jonger dan 19 jaar. De werk loosheid onder de vrouwen steeg van 1209 naar 1253. 272 van hen zijn jonger dan 19 jaar. De vraag naar personeel nam de laatste maand toe van 70 naar 77. Plaats Ter Aar Alkemade Alphen aan den Rijn Benthuizen Hazerswoude Hillegom Katwijk Koudekerk Leiden Leiderdorp Leimuiden Lisse Nieuwkoop Nieuw veen Noord wijk Noordwijkerhout Rijnsaterwoude Rijnsburg Sassenheim Valkenburg Voorhout Voorschoten Warmond Woubrugge Zevenhoven Zoeterwoude Overige LEIDEN Geboren: Pascal z.v. A. G. Noort en C. H. M. Smit Robert z.v. J. van der Meij en T. Kromhout. Ismay Naomi d.v. J. H. A. van Loon en C. H. Engels. Cornelis Gerrit Anne z.v. A. H. F. J. Kanis en J. Ra-, vensbergen. Gerrit Jan z.v. J. de Mare en T, H. van Delft. Roel Peter z.v, J. A. M. Meesterburrie en B. A. Roeterink. Yvonne Elizabeth d.v. H. J Lubbe en A. C. M. van der Voort. Léon z.v. A. J. R. Jansen en J. van Duijn. Gaby Maria Anna d.v. W. F. Tuinhof de Moed en M. C. T. Knijnenburg. Renate d.v. G. Hou- waart en W, A. van Hensbergen. Wil lem z.v. G. Ouwehand en C. Krijgs- Tsahellp d v BURGERLIJKE STAND Plas en S. C. de Mooij. Maria Adriana d.v. J. M. J. van Rijn en P. M. C. de Groot Egon z.v. A. Spaanderman en J. G. Hazekamp. Erica Mia d.v. J. L. Knödler en A. S. Donker. Patrick Paolo z.v. F. M. M. van der Ploeg en T. H. A. M. Cornelisse; Layla Leintje d.v. L. J. E. de Jonge en M. F. R. Cms An pol a dv F Konin^n on A. C. M. Cozijn. Gerardus Marcus Jo seph z.v. L. H. P. Steenvoorde en M. H. T. Bos. Ramona d.v. H. F. B. de Vrind en C. den Boer. Gijsbertus z.v. G. Delmeer en E. Vermeulen. Kate- liin d.v. E. J. M. Lebens en A. J. M. L. Claus. Jan-Jeroen z.v. J. den Hollan der en K. W. Bamhoom Roelof-Jan z.v. A. Imthorn en S. Balkenende. Natascha d.v. J.J. Toren en T. van Dijk. Kimberley Georgina Charlotte d.v E.G. Westbrook en H. C. B. Looijestijn. Marloes Anna Maria d.v. J. A. Keek en A. E. G. Alink. Marcel Johannes z.v. J. W. Mesman en J. M. van der Ploeg. Alexander Sebastian z.v. J. Glasbergen en C. H. M. Bak-

Leidse Courant | 1983 | | pagina 3