TAFEL Kolvenbach: een echte jezuïet Paus vraagt aandacht I voor priesterroeping I lïTïïTl I kerk wereld >weer Boete geëist wegens anti-semitisch artikel in De Bazuin Van oriëntatie geen sprakt Levenslooj Benoeming kwam als verrassing Nederlandse reacties instemmend ACHTERGROND CcidócGotmmt WOENSDAG 14SEPTEMBER 1983PAG ,E. Hervormde Kerk Nieuw-Zeeland zoekt correspondentie De synode van de Hervormde Kerk van Nieuw-Zee land heeft besloten, de samenwerking voort te zetten met de Gereformeerde Kerken in Nederland GKN in de vorm van deelnemening aan commissievergaderin gen en andere bijeenkomsten. Ook zal zij corresponden tie beginnen met de Gereformeerde Kerken Vriige- maakt GKV en de Nederlands Gereformeerde Kerken NGK, beide voortgekomen uit de vrijmaking van de GKN. „om te bezien welke mogelijkheden tot samen werking zich kunnen voordoen". Na een langdurig debat over de naam van de Kerk, werd besloten de naam „Reformed Churches of New- -Zealand" te handhaven en niet over te gaan tot de toe voeging „presbyteriaans", waartoe enkele lokale Ker ken al hadden besloten. Die hadden dat gedaan om te ontkomen aan de aanduiding in de volksmond „Neder lands Hervormd", maar zullen nu weer gewoon Her vormd gaan heten. CDA WIL RELATIE MET KERKEN INTENSIVEREN Volgens CDA-partijvoorzitter Bukman is het noodzakelijk dat ook op regionaal en plaatselijk niveau de relatie tussen het CDA en de kerken wordt geïntensiveerd. Hij zei dat gisteravond na afloop van de CDA „Pastores-conferentie". De christen-democratische partijvoorzitter noemt het opbouwen van het regionaal en plaatselijk contact tussen partij en kerk noodzakelijk, omdat beide een gezamenlijke verantwoordelijk heid hebben, te weten het gestalte geven aan het evangelie in de samenleving. Bukman benadrukte dat het onderling contact te meer noodzakelijk is nu er sprake is van een vervreemding tus sen christelijke politiek en christelijke kerken. „Je hebt elkaar hard nodig", zo zei hij. De CDA-studiebijeenkomst voor predikanten en priesters was gewijd aan de relatie tussen gelovig handelen en politiek hande len. Dit thema werd toegespitst op de kwesties van gezin en re laties, van bezit en inkomen en van vrede en veiligheid. Aan de conferentie die zich volgens Bukman leent voor herhaling, werd meegewerkt door onder anderen minister-president Lubbers. Moonsekte in Uruguay superkapitalist De door de Koraan Sun Muyng Moon gestichte sekte bloeit in Uruquay als nooit tevoren. In een decreet, getekend door de minister van buitenlandse zaken, van economische zaken, van financiën en door president generaal Avarez, is de sekte voor negen jaar gevrijwaard van belastingen, als zij 75 mil joen gulden in het land investeert. Voor Moon is dat geen probleem met het geld gaat hij het Vic toria Plaza-hotel in Montevideo aanzienlijk uitbreiden. Dat hotel is eigendom van de sekte, evenals de in grootte tweede bank van het land, de Kredietbank, de uitgeverij „Polo", het dagblad „Ul timas Noticias" en talrijke onroerende goederen. De militaire regering van Uruguay ziet veel in Moon, vooral sinds vorig jaar de schoonvader van generaal Alvarez werd be noemd tot ondervoorzitter van „Causa Uruguay". Die club is als politiek orgaan van de Moonsekte over de hele wereld aan het werk onder de naam „Causa International". Overal worden stu diecongressen gehouden, gewijd aan het anti-communisme en het propageren van een kapitalistische economie. BU BEZOEK AAN BEDEVAARTSOORD MARIAZELL Paus Paulus II heeft gis teren zijn vierdaags be zoek aan Oostenrijk afge sloten met een bezoek aan het bedevaartsoord Mariazell. Het thema „roeping" stond centraal in de preek die de paus hield voor 50 bisschop pen en 30 abten uit heel Europa en van overzee, alsmede tienduizenden pelgrims. In zijn preek gaf de paus al aan voor hoeveel landen Ma riazell een belangrijk oord is. De daar aanbeden maagd Maria heet „Magna Mater Austrae", „Mater Gentium Slavorum" en „Magna Hun- garorum Domina". „Naar haar neem ik in gedachten ook mijn Poolse landgenoten mee, nu wij gedenken de die pe verbondenheid, die drie honderd jaar geleden onder de schutse van Maria tussen Polen en Oostenrijk is ont staan bij het ontzet van We nen", verklaarde de paus. De paus zei weet te hebben van de eenzaamheid van priesters, ook door het toene mende priestertekort in de hand gewerkt. „U voelt zich wellicht onbegrepen in een wereld die anders denkt en u en uw boodschap als iets heel vreemds beleeft", zei de paus woordelijk. Des te meer moet daarom aandacht worden geschonken aan de boodschap van het Tweede Vaticaans Concilie, die oproept tot een innige ge meenschap tussen priesters. In het sacrament van de priesterwijding en het celi baat liggen voor de priester de vrijheid voor de gemeen schap met Christus en de dienst aan de mensen, alsook de engere en diepere ge meenschap onder elkaar, be toogde de paus. Hij noemde het celibaat „het wegens het hemelrijk gekozen afzien van een huwelijk". Naar de mening van de paus komen de meeste roepingen voor in gebieden, waar le vende kloosters zijn, waar zielzorgers broederlijk sa menleven en waar priesters en leken „in de eenheid van het lichaam van Christus" sa mengaan. Kahlenberg Eerder op de dag had de paus met de onthulling van een gedenkplaquette op de gevel van de Josefskerk op de Kahlenberg bij Wenen de herdenking ingeleid van het ontzet van Wenen in 1683. Het Poolse ontzettingsleger vierde op die plaats eerst de mis, alvorens de Turkse bele geraars op de vlucht te jagen. De paus verklaarde dat ook de bevrijders wisten hoezeer zij op „hulp van bóven" wa ren aangewezen. „Zo heeft het vertrouwen op de mach tige voorspraak van Maria de bedreigde volken in die maanden van angst bezield", aldus de paus. Zozeer hebben velen de gelukkige overwin ning toegeschreven aan de „moederlijke tussenkomst" van Maria, dat de 12e sep tember voortaan elk jaar als Mariadag wordt gevierd, zo memoreerde de paus. Die dag in 1683 werd, zo meende hij, beslist over leven en dood van tienduizenden soldaten en burgers en over het politieke en godsdienstige lot van hele volken door de eeuwen heen. In het slot van zijn toespraak tot de vele aanwezigen op de Kahlenberg, onder wie veel scholieren, riep de paus de nd op „zich met Jezus in aten" Hij zei :„Hij heeft jullie nodig, jullie veerkracht, ideeen, bezieling en boven al les jullie jonge hart dat vol hoop is", óm het even of jon geren tot het huwelijk wor den geroepen, tot het pries terschap of het ordeleven, „overal zijn jullie Kerk", be sloot de paus. Bij zijn bezoek aan het bedevaardsoord Mariazell in de Oos tenrijkse Alphen gaf de paus de toon tijdens een concert van een plaatselijk muziekkorps. Theologische hogeschooldag Voor het nieuwe cursusjaar van de Theologische Hoge school van de Nederlands Gereformeerde Kerken Vrij gemaakt hebben 16 nieuwe studenten ingeschreven. Een ongeveer even groot aantal als in voorgaande jaren. „Een Officier van justitie mr. J. Denie heeft gisteren voor de rechtbank in Arnhem geld boetes van 750 gulden geëist tegen twee redacteuren van het weekblad voor kerk en samenleving De Bazuin. Vol gens de officier zijn beide journalisten verantwoordelijk voor het schrijven en publi ceren van een artikel over de situatie in het Midden-Oos ten, dat anti-semitische uitla tingen bevatte. Mr. Denie zei óverigens niet de straf voor beide verdach ten belangrijk te vinden, maar het feit dat de recht bank met een veroordeling aangeeft dat dergelijke publi- katies niet worden geaccep teerd. Het verhaal van beide jour nalisten, de 49-jarige L. van G. uit Nijmegen en de 46-ja- rige K. D. uit Utrecht, werd in juni vorig jaar in De Ba zuin gepubliceerd als onder deel van een reeks artikelen over de situatie in het Mid den-Oosten. Justitie stelde een onderzoek in nadat de Stichting Bestrijding Antise mitisme (Stiba) in maart van dit jaar een klacht tegen De Bazuin indiende. Volgens mr. Denie bevatte mét name een artikel dat verscheen onder de kop „Kritiek op Israël" uitlatin gen, die naar zijn mening neerkwamen op anti-semitis- me en schending van reli gieuze gevoelens. De twee journalisten voerden ter verdediging aan, dat zij voor hun artikel gebruik hadden gemaakt -van een stuk, dat door een jood is ge schreven. „Als ik achteraf geweten had hoe het artikel zou worden uitgelegd, zou ik nog zorgvuldiger zijn geweest met mijn weergave van de citaten", aldus Van G. Hij zei dat De Bazuin geenzins de opzet heeft gehad joden te beledigen. De rechtbank doet op 27 sep tember uitspraak. bewijs dat we in rustiger wa ter komen", aldus prof Dou- ma, „we hebben een heleboel conflicten achter de rug". Op de Theologische Hoge schooldag verklaarde hij: „De scheuring van 1967 ligt nog vers in net geheugen. Maar momenteel heerst in onze Kerken een goede, rustige geest. Wat dat betreft varen we een andere koers dan de meeste Kerken: ons gelaat is daarmee vrij uniek gewor den". Naar zijn mening springen de NG-Kerken niet hoog op bij de grote maatschappelijke politieke spanningen. „Na tuurlijk gaan de maatschap pelijke problemen ook onze Kerken niet voorbij, maar we worden niet door interne tegenstellingen verscheurd en krijgen de kans om als Kerken en als hogeschool rustig ons werk te doen", verklaarde de hoogleraar. £eidóc@ourn De drie fractievoorzitters uit de Tweede Kamer, die en- week besprekingen voeren met politieke leiders in de arv veren daarbij verbluffende staaltjes van onmacht en linge verdeeldheid. Een ware demonstratie dat ook in tiek opzicht een klein land echt klein kan zijn. Dat v meer op, omdat de Amerikaanse regeringsfunctiona Het onder de gesprekspartners van de delegatieleden een ojhe kelijke eensgezindheid aan de dag leggen. Voor hen e geen enkele twijfel dat in december moet worden begc f^r met de plaatsing van de raketten in West-Europa. Nie in Washington gelooft kennelijk nog dat er vóór die tijc akkoord met de Russen kan worden bereikt. Nu is het uiteraard geen verrassing dat de fractie] van CDA, VVD en PvdA over die kwestie onderlin] schillend denken. De heren hadden echt niet helemaj Washington behoeven te reizen om dat uit de doe] doen. Zij blijken het echter nodig te vinden hun ondei verdeeldheid van uur tot uur te demonstreren, niet aan hun Amerikaanse gesprekspartners, maar vooral aan het verre vaderland, via het legertje journalisten, hun uitlatingen de oceaan over stuurt. n I ihrij 'Jfi( 8>*m "fl ;p De fractieleiders hebben niet de zelfbeheersing kunne! brengen om hun reis, bedoeld als oriëntatiereis, ook w EIE lijk te gebruiken voor hun eigen oriëntatie. Twee van di d maken het daarbij wel erg bont: ze zijn voortdurend ïrki weer met het ventileren van hun eigen mening. Dat 5er( vooral VVD-fractieleider Nijpels, die van de reis keni n. slechts een publiciteitsstunt denkt te maken. Ook Pvdj der Den Uyl, die keer op keer bij het geven van zijn ini jpf* ken van de gesprekken met de Amerikanen direct oo)ï°r eigen mening blijft onderstrepen. aar oge WlE dat gekrakeel op afstand volgt, vraagt zich af wa°rC* deze twee fractievoorzitters eigenlijk aan de oriëntat zijn begonnen. Ze gebruiken hun bezoek aan Washii 1 niet om hun standpunt te toetsen aan dat van anderen, om hun mening keer op keer aan de publiciteit vrij te g Daarbij geven zij er geen blijk van ook maar iets van d n sprekken, die zij zo intensief voeren, in hun eigen mi mee te wegen. Vóór het vertrek van de delegatie koe men in politieke kringen in Den Haag de vage hoop, drie fractieleiders in Amerika op onderdelen wel eenl grotere eensgezindheid aan de dag zouden leggen dan mi Washington zou verwachten. Die hoop is ijdel geblekej daarmee de kans om iemand in de VS ook maar één blik serieus aandacht te laten schenken aan de uiteenlopï standpunten in Nederland. ten Buien DE BILT De neerslagkan sen blijven groot. Een depres sie die vanochtend nog boven de Atlantische Oceaan ten zui den van IJsland lag, trekt in oostelijke richting. Een daarbij behorend regengebied kan ons land vanavond al weer berei ken. Ook vannacht blijf* regengebied boven ons lx Morgenochtend trekt het[ Duitsland weg, maar i' kunnen er buien komej temperatuur wordt ongeveer 17 graden. De F kust en op het IJsselmeil hij af en toe hard zijn. AIfy b< donderdag blijft het n\ ,jBC paar dagen wisselvallig met nu en dan regen. D< dagtemperaturen blijvenj* rond de 17 graden. Stamppot rauwe andijvie met gebakhen spek vruchtenkwark Voor twee heeft u nodig: 0,75 1,25 kg aardappe len, zout, 250 g mooie an dijvie, melk; 400 g vet rookspek in blok jes; 250 g kwark, 2 dl karne melk, 1 appel, 1 banaan, circa 35 g basterdsuiker, jam. Neem voor een stamppot roy aal aardappelen. Er wordt door de meesten wat meer van gegeten dan van aardappelen en groenten apart. Waarschijn lijk komt dit omdat er zo wei nig aan te kauwen is. Kook de aardappelen gaar met weinig water en zout, giet ze af en stamp ze fijn. Was in de tijd dat de aardappelen staan te koken de hele krop andijvie en snijd die zo fijn mogelijk. Was de groente daarna nog een keer, maar laat ze niet langer in het water dan nodig is; een fijngesneden groente verliest in water heel vlug veel van haar voedingsstoffen. Roer de goed uitgelekte andij vie door de gestampte aardap pelen met zoveel melk, dat het een stevige stamppot is. Laat de stamppot op een groot vuur al roerende warm worden en serveer hem direkt. Zet het spek in een gesloten braadpan op een kleine pit en laat het rustig uithakken. Re ken een bereidingstijd van een half uur. Haal op het laatst het deksel van de pan en bak het spek goudbruin. Gebruik een deel van het vet als jus bij de stamppot. Wat overblijft kan later gebruikt worden voor het bakken van aardappelen of ei eren (het blijft lang goed). Vet rookspek bevat minder ei wit dan vlees, daarom is het t goed om het in een maaltijd te combineren met een eiwitrijk toetje en kwark bevat veel ei wit. Meng de kwark met kar nemelk, geraspte appel, plak jes banaan en basterdsuiker en garneer het mengsel met jam. JEANNE Geen krant ontvangen 7 Bel tussen 18.00 en 19.00 uur. zaterdags tussen 14.00 en 15.00 uur. telefoqnnr.071- 122248 en uw krant wordt nog dezelf de avond nabezorgd. DYNAMISCHE NEDERLANDER VOLGT ARRUPE OP ALS ZWARTE PAUS (Van onze correspondent Cees Manders) ROME De verkiezing van de Nederlander Pe ter-Hans Kolvenbach tot generaal-overste van de jezuïeten heeft Rome verrast, maar niet in ne gatieve zin. Bij de meeste waarnemers is Kolven bach nog een te gesloten boek om zijn verkiezing toe te kunnen juichen of af te keuren. Mensen, die hem kennen zijn alle maal enthousiast en me nen dat de jezuïetenorde, die wel „het brein van de rooms-katholieke kerk wordt genoemd, een „uitstekende keus" hebben gedaan. Vanwege de onbekendheid van Kolvenbach in het Ro meinse milieu hebben enkele commentatoren slechts in zijn curriculum vitae enige uitgangspunten kunnen aan treffen voor een oordeel over het beleid dat hij als leider der jezuïeten de komende ja ren zal voeren. Kolvenbach is eigenlijk meer Libanees dan Nederlander en die lan ge jaren in het door oorlog e broederstrijd verscheurde Li banon moeten van Kolven bach wel een „man van de dialoog" gemaakt hebben, „een bruggenbouwer", kort om iemand die geleerd heeft boven parijen en stromingen te staan. Zijn ervaringen met de Liba nese, Russische. Griekse en Armeense kerken hebben hem grote deskundigheid be zorgd inzake de Armeense kwestie en op het terrein van de oecumene. Kolvenbach weet hoe je moet omgaan met andersdenkenden binnen het christendom. Het geduld en doorzettingsvermogen dat hij daarbij ongetwijfeld heeft op gedaan, zal de Sociëteit van Jezus, die de laatste vijftien jaar zo verdeeld is tussen conservatief en progressief en tussen voor- en tegenstan ders ten opzichte van Rome, zeker van pas moeten ko men. Aldus enkele commen taren kort na de verkiezing. Kolvenbach is pas twee jaar in Rome, maar die periode was wel genoeg om op zijn omgeving en op het Vaticaan grote indruk te maken. Hij is als rector van de oriëntale en als visitator van de (40) con venten en colleges van de Pater Peter-Hans Kolvenbacht (links) werd onmiddellijk na zijn verkiezing tot generaal-overste van de jezuïeten gefeliciteerd door zijn voorganger pater Pedro Arrupe, de 76-jarige Span jaard die de orde sinds 1965 leidde tot hij twee jaar geleden werd getroffen door een hersenbloeding. Oosterse kerken die er in Rome zijn, in directe dienst van het Vaticaan, waaraan hij verantwoording aflegde. Volgens mensen die hem kennen weet Kolvenbach dus de weg in het Vaticaan en weet het Vaticaan wat het aan Kolvenbach heeft. Niet uitgesloten moet worden ge acht dat de paus zelf Kolven' bach als Libanon-expert ge regeld heeft geraadpleegd wanneer de situatie in de Li banon zorgen baarde. In elk geval is het nu voor de jezuï eten van het grootste belang iemand als leider te hebber die kind aan huis is in hei Vaticaan, die begrip weet te kweken voor de jezuïeten in het Vaticaan en omgekeerd. Volgens zijn omgeving is Kolvenbach geknipt voor de functie die hem wacht, voor al door die Libanese achter grond. In een uiterst inge wikkelde en gevaarlijke situ atie heeft Kolvenbach bewe zen het hoofd koel te kunnen houden. In Beiroet, raakpunl van alle Oosterse kerken had hij geen tijd zich diep gaand met verschillen tussen de stromingen bezig te hou den, maar zocht eerder dat wat allen gemeen hebben. Door zijn leven in de Liba non heeft Kolvenbach, zo meent een van zijn medewer kers, niet de gelegenheid ge had binnen de kerk partij te kiezen, zoals waartoe zijn or de-genoten in Noord- en vooral Zuid-Amerika ge dwongen werden. Om van de situatie in de Nederlandse kerkprovincie maar hele maal te zwijgen. In Kolvenbachs verleden is er van polariseren geen spra ke geweest en dat moeten de 219 gedelegeerde jezuïeten gistermorgen geweten heb ben toen ze hem al direct een meerderheid gaven. Volgens een ingewijde hebben de je zuïeten door de verkiezing van Kolvenbach doelbewust willen voorkomen dat de so ciëteit doorgaat met gekibbel intern tussen de leden en ex tern met de Vaticaanse hië rarchie. Dat Kolvenbach de leidersca paciteiten heeft die nodig zijn om een orde als die van de jezuïeten te leiden, wordt niet betwijfeld. Het feit dat hij zeven jaar lang provinci aal in een heksenketel als het Midden-Oosten was, en twee jaar lang het Oosters Insti tuut in Rome heeft gerund, bewijzen dat. Over Kolven bach als persoon wordt opge merkt dat hij „een echte je zuïet in zijn hele manier van doen" is, aldus iemand uit zijn omgeving, terwijl de Ro meinse pers meer aandacht besteedt aan zijn uiterlijk: „Een lange, magere Hollan der, voorzien van bril en baard", en „een schuw, zwijgzaam iemand, maar wel met pit". Hoe het ook zij, Kolvenbach heeft twee, drie weken de tijd om zijn presen tatie bij te schaven en zijn beleidsprogramma te ontwik kelen, want zo lang de con gregatie van de jezuïeten nog voortduurt worden de publi citeitsmedia uit zijn buurt ge houden. Pater Peter-Hans Koln bach, de gisteren gekozen neraal overste van Socii Jesu is geboren in 1928 Druten. Hij volgde hbs-b-opleiding aan het siuscollege te Nijmegen en aansluiting daarop 1948 een cursus Latijn Grieks. Op 7 september trad hij in bij de jezuïeten Grave. Peter-Hans Kolvenbach deerde in Nijmegen filosfl van 1951 tot 1954, en vert toen naar Den Haag. Daar hij aan het Aloysiuscollege in de Duitse taal en letterk he de en studeerde hij tege Russisch. Op 10 september 1958 beho dei Pi lar dei ROME De verkiezing van de voor het leven gekozen 29e generaal-overste van de Sociëtas Jesu die door zijn grote invloed ook wel de „zwarte paus" wordt ge noemd kwam als een ver rassing. Als kansrijke kandi daten waren vooral de Ita liaan Paolo Dezza en Giusep pe Pittau genoemd die twee jaar geleden door de paus als gedelegeerden in de leiding van de orde waren gesteld, toen pater Arrupe wegens zijn ziekte zijn functie niet meer kon uitoefenen. De jezuïeten waren in de af gelopen jaren nogal eens we gens hun betrokkenheid in wereldse aangelegenheden, zoals bevriidingsstrijd en ra dicale theologie, door de paus gekritiseerd. Van de nieuwe generaal-overste zou daarom worden verwacht dat hij de 26.000 jezuïeten over de we reld verspreid sterker aan de politiek van de Romeinse Cu rie aanpast. Pater Kolvenbach is al in de eerste stemming gekozen. „Dat is een teken dat er geen twijfel over hem bestond", aldus een Vaticaanse kring. Deze zei dat de naam van Kolvenbach als mogelijk kandidaat in de dagen van meditatie die aan de verkie zing voorafgingen, was ge noemd. De voorganger van pater Kolvenbach, pater Arrupe. werd in 1965 gekozen. Hij leidde de sociëteit door een periode die gekenmerkt werd door spanningen tussen „libe rale en conservatieven" bin nen de kerk. Arrupe kreeg in augustus 1981 een ernstige hartaanval en vroeg de paus toestemming om af te treden. Zijn verzoek werd niet on middellijk ingewilligd. Maar de pauselijke bezorgdheid over de progressieve tenden ties in de orde onder pater Arrupe leidden tot de aanwij zing van een speciale pause lijk delegaat, pater Paolo Dezza, om de orde onder het nominale leiderschap van pa ter Arrupe van oktober 1981 tot dit jaar te leiden. Vorige week tipten jezuïeten- kringen pater Dezza (82) als vermoedelijke opvolger. Een dergelijke stap zou gezien kunnen worden als duidelijk signaal van de wens van de orde haar loyaliteit aan de paus te demonstreren, zo zei den zij. Als andere mogelijke kandidaat werd genoemd Gi- usseppe Pittau die pater Dez za hielp de orde in de afgelo pen twee jaar te leiden, en het hoofd van de Vaticaanse radio, pater Roberto Tucci. Maar ook was duidelijk dat de stemming zou kunnen uit lopen op een verrassing als weerspiegeling van de wens van de orde haar eigen vrije keus te maken en als weer spiegeling van het grote aan tal afgevaardigden uit ont wikkelingslanden. DEN HAAG In Ne derlandse jezuïetenkrin gen is de benoeming van de Nederlandse pater Pe ter-Hans Kolvenbach tot generaal overste van de jezuïeten met warme in stemming begroet. Toch kennen alleen ouderen hem. Dr Kolvenbach is sinds 1962 niet meer in Nederland geweest. De jezuïet Tom Sicking die met Kolvenbach in Beiroet heeft gewerkt, zei te ver wachten dat de nieuwe gene raal-overste de lijn van zijn voorganger Arrupe voorzich tig zal voortzetten. „Kolven bach is uit het Midden-Oos ten weggehaald om in Rome rector van het pauselijk oriëntaals instituut te wor den. Ik denk toch dat dat is gedaan omdat ze in hem een goede opvolger zagen." Over de kwaliteiten van de nieuwe generaal-overste zei hij, dat Kolvenbach een man is die zich niet op de voor grond dringt: „Hij laat ande ren in hun waarde" Dr. Loed Loosen, verbonden aan het centrum voor ge loofsverdieping in Deventer, en destijds met Kolvenbach in het noviciaat te Grave, heeft weliswaar zijn oude studiegenoot lang niet meer gezien, maar weet hem nog goed voor de geest te halen. „Hij is heel intelligent en heel ingetogen. Hij zegt niet gauw iets voordat de tijd daar rijp voor is". de Westeuropese hoek maar is hij erg actief geweest in het Midden-Oosten en daar om is het zon juiste keuze. „Het is goed iemand te ne men uit niet-Westeuropese kringen, omdat in Rome vooruitstrevende inzichten toch wellicht vragen oproe pen", aldus dr. Loosen. Kolvenbach heeft in het Midden-Oosten contact gehad met een heel grote sector van christenen die niet Romeins is. „Dat is op dit moment een voordeel", is de overtuiging van dr. Loosen. Hij noemt Kolvenbach: „Nog niet gepo lariseerd, nog niet belast" en vindt het vooral fijn, dat de nieuwe generaal-overste vrij gekozen is door de jezuïeten en niet is opgedrongen door Rome. de hij bij de eerste groep derlandse jezuïeten die n Libanon ging. Daar gaf Kolvenbach onderwijs een r.k. theologische opleiding 1962- Op 29 juni 1961 werd priester gewijd. Van 1962 1964 studeerde pater Kolvi bach Armeens te Beiroet. 1967 promoveerde hij aan £cole pratique des Hav Etudes te Parijs dan ook een proefschrift over Ari ne literatuur. In 1967/68 bracht dr. Kol) bach zijn sabbathsjaar ter r gieuze verdieping door in Verenigde Staten. Van tot 1974 was hij belast met dagelijkse leiding van de zuïetenstudenten in Beifl Libanon. Als hoogleraar in Armeense litteratuur gaf daar colleges aan het Institi voor Oosterse Talen. Van I tot 1974 was hij directeur dit instituut en was hij tl lijk hoogleraar aan de the gische faculteit van de Kal lieke Universiteit Beir Daarnaast was hij in die ja adviseur van de jezuïetei versten in het Nabije OoS De vorige algemene vergt ring van de jezuïeten te R< in 1974/75 heeft hij b( woond. Tot 1981 was pater Kolv bach provinciaal van de jel eten in het Nabije Oosten i als standplaats Beiroet. 1981 werd hij naar Rome roepen als rector van het p selijk instituut voor Oostt Studies, de Oriëntale, en die functie ontwikkelde vele contacten met het V caan. Daar werd hij raadge van de congregatie voor eenheid der christenen, congregatie voor de Ooste Bl Kerken en die voor de re vo gieuzen.

Leidse Courant | 1983 | | pagina 2