peelt egen >5t. Mirren 1ERSTE RACE OM AMERICA'S CUP AFGELAST Directeur Spee badmintonbond ontslag aangezegd Espanol heeft trainersprimeur NEDERLAAG VAN HAMBURGER SV -FORT QeidóaQowumt WOENSDAG 14 SEPTEMBER 1983PAGINA li Veldscholten klimt omhoog MANRESA De Spanjaard Jose Recio heeft gisteren tij dens de zesde etappe de lei ding in het algemeen klasse ment van de Ronde van Cata- lonie overgenomen van de Belg Ludo Peeters uit de ploeg van Peter Post. In de berge tappe tussen Gerona en Man- resa over 204 kilometer be kroonde de 25-jarige Span jaard een lange solo met de etappezege. De Belg Rudy Pevenage won de sprint van een groepje ach tervolgers. dat bijna vijf minu ten achterstand had op de eindstreep in Manresa. In die groep werd Gerard Veldschol ten achtste. Hij steeg naar de derde plaats in het klassement Peeters werd met een achter stand van ruim zeven minuten twaalfde. Weer volley zege GIESSEN Het Nederlandse herenvolleybalteam heeft gis teravond ook de tweede oefen wedstrijd tegen de Westduitse kampioensploeg USC Giessen met 3-1 gewonnen. De setstan den waren 15-9 15-11 7-15 15-13. GEEN TREFFERS OP IJSLAND REYKJAVIK De eerste wedstrijd voor de eerste ronde van het toernooi om dt UEFA-beker tussen IB Vest- mannaeyjar uit Ijsland en FC Carl Zeiss Jena uit Oost-Duits- land is gisteravond in Reykja vik in een gelijkspel geëin digd. De uitslag was 0-0. sportuitslagen VOETBAL Bekercompetitie district West II RAVA- SW 2 2-3. Valken '68- Tone- gido 1-3, SC Everstein- Unitas 0-1 Wit Rood Wit- SNS 6-0, Honselers- dijk- VELO 0-3, SC Voorne- SCO '62 1-3, Rijsoord- Papendrecht 1-1 ver lenging woensdag 21 september i.v.m. duisternis, Die Haghe- Ver- burch 0-0 verlenging dinsdag 20 sep tember i.v.m. duisternis, GJS- Put- tershoek 0-3, HWD- Bolnes 1-4 Oegstgeest- Foreholte 1-2, Hazersw Boys- ROAC '79 0-1, Voorburg- DSO zat. 5-1, De Groenwitten- SV Hoog vliet 1-0, Delft- Zwarl-Wit '28 0-3 BASKETBAL Europees kampioenschap dames in Miskolc: Groep A: Roemenie - Spanje 83-64 (43-36), Joegoslavië - Polen 68-6C (33-24): Groep B: Bulgarije - West- -Duitsland 88-62 (47-31), Italië - Zwe den 72-58 (32-31). PAARDESPORT Koersen Hilversum Eerste koers, 2440 m: 1. Vina O (F Ordas) 1.23.3 - 2. Victor Express - 3. Vedan. Toto: winnend: I. 3.80 - plaats: f. 1.50 - f. 2.70 - f. 1.50 - kop pel: f. 26.00 - trio' f. 241.90. Tweede koers. 2000 m: 1 Wino We ber (A. de Wrede) 1.21.9 - 2. Wendy Compaen - 3. Worthy Weber Toto winnend: f 1.70 - plaats: f 1.30-1 6.10 - f. 2.30 - koppel: f 30.30 - trio f. 162.10. Derde koers. 2000 m: 1. Viola Weber (C. Wortel) 1.23.7 - 2. Wylster B - 3 Vrolijke Wiebe. Toto. winnend: f 34.70 - plaats: f. 4.10 - f. 1.20 - f. 1 50 - koppel: f. 40.00 - trio: f. 605.90. Niet gestart. Urgent Diepnow. Vierde koers. 2440 m: 1. Volita Fan Skarn (L. Dooper) 1.22.4 - 2. Ulino Buitenzorg - 3. Uncle Tom. Toto: win nend: 1 8.90 - plaats: f. 3.30 - f. 4.60 - t. 4.30 - koppel: f. 94.50 - trio: f. 1225.70. Vijfde koers, 2000 m: 1. Wilka Axkit (S. Hartman) 1.20.7 - 2. Vincent For- tuna - 3. Whippet Postille. Toto: win nend: f. 2.50 - plaats: f. 1.20 - f 2.30 - f 1 50 - koppel: f. 15.30 - trio t 115.20 Niet gestart: Unexspected Zesde koers. 1609 m: 1. Uno Haze laar (W. Velis) 1.17.2 - 2. Unie Loe - 3 Greatest Action. Toto: winnend: t. 1 60 - plaats: f. 1.10 - f. 1.60 - koppel f 10.60 - trio. f. 17.70. Niet gestart Nanouk. Zevende koers. 2440 m: 1. Udeo (P de Bruyn) 1.22.8 - 2 Tamara Ees - 3. Tulipier du Bois Toto: winnend: f. 8.50 - plaats f 2.90 - f-3.00 - f 15 80 - koppel, f. 29.40 - trio: f. 934.90 Achtste koers. 1609 m: 1. Uno Haze laar (W. Veils) 1.17.5 - 2. Monty Bui tenzog - 3. Greatest Action Toto winnend t. 1.40 - plaats: f. 1.20 - t 3.90 - koppel: f. 2.60 - trio: I 8.50 Niet gestart: Nanouk. Na optelling van de tijden uit de twee heats werd de Matadorenprijs gewonnen door Uno Hazelaar voor Monty Buitenzorg en Unie Loe. Negende koers. 2440 m: 1. Uno Windspiel (W Strooper) 1.22 7 - 2. Urmke B - 3. Un Phantom. Toto: win nend: f 3.00 - plaats: f. 4.80 - f. 4.10 - f. 7.80 - koppel: f. 67.10 - trio: f 1946.90 Tiende koers. 2900 m: 1. Welcome Jacky (C Wortel) 1.22.1 - 2 Susanne Belwin - 3. Redwood du Bois. Toto winnend f 1 40 - plaats: f. 1.50 - f 5.30 - koppel, f 7.90 - trio: f. 56.10 Elfde koers. 2000 m: 1 Timbre (H Schoonhoven) 1.20.2 - 2. Wina Oost- land - 3. Uviane di Robles, toto: win nend: 1 12.90 - plaats: f. 4.50 - t 6.30 - I. 1.70 - koppel: f. 118 80 - trio I 1229.40. Totalisatoromzet: f. 368.402. SOFTBAL Pley offs dames: Terrasvogels-DSS 2-0. WIELRENNEN Ronde van Catalonia zesde etappe 1. Jose Recio (Spa) 204 km In 5 41.27 (gem. 35. 847 km/u); 2. Rudy Pevena ge (Bel) op 4 48; 3. Henk Lubberding (Ned) z.t 4 Fpustlno Ruperez (Spa) z.t 5 Josef Thalmann (Zwt) z.t. 8. Ge rard Veldscholten (Ned) z.t. 12. Ludo Peeters (Bel) op 7.15; 15. Ludo de Keulenaer (Bel) z.t. Algemeen klassement: 1 Recio 28.25 44; 2. Ruperez op 4.56; 3. Veld scholten op 4 58; 4 Thalmann op 5.04; 5 Lubberding op 5 30; 8 Pee ters op 5.50 HAAG Feye- rd zal vanavond in de te wedstrijd voor het nooi om de UEFA-be- in Paisley, een voor- je van Glasgow, met an Cruijff tegen St. •en aantreden. De ssure, die Cruijff zon- t in het duel met FC jiningen aan zijn penbeen opliep, is zo hersteld, dat hij in elk lal in de basis zal staan. :t gaat elk uur beter", lis Cruijff gisteren in iley. egts maakte zich gisteren wel enigszins zorgen om Gullit, die maandag op aining bij een sliding ge- eerd raakte. „Hij heeft van een been. omdat dit ongelukkig onder het an dere terecht kwam". Wanneer Gullit fit is zal Libregts slechts op één plaats een wijziging aanbrengen in de ploeg, die zondag met 2-0 van FC Gro ningen won. De voor de com petitie geschorste Nielsen zal op het middenveld spelen. De Deen neemt de plaats in van Stafleu. Ricky McFarlane, de 38-jarige manager van St. Mirren, kampt met grote problemen. Hij mist in elk geval 'vier spe lers, die tot de vaste kern van zijn elftal behoren. Logan, McDougall en Wilson zijn ge blesseerd en Abercromby moet wegens de twee gele kaarten, die hij drie jaar geleden in de tweede ronde van het UEFA- -Cuptoernooi tegen St. Etienne -het was de laatste maal dat de Schotten Europees voetbal speelden - opliep, nog een schorsing van een wedstrijd uitzitten. McFarlane heeft geen zekerheid over het mee spelen van zijn rechterspits Alexander, die vóór het nieu we seizoen werd aangekocht, maar door een blessure nog geen wedstrijd in het eerste team heeft gespeeld. Wanneer Alexander aan de kant moet blijven, wordt hij vervangen door de vorige week zeventien jaar geworden Cameron. De vermoedelijke opstellingen van Feyenoord is: Hiele; Troost, Van de Korput. Duut en Wijnstekers. Hoek stra, Cruijff en Nielsen; Gullit. Houtman en Vermeulen Zes debutanten FC Groningen, groentje in het Europese bekervoetbal, krijgt vanavond te maken met het gereputeerde Atletico Madrid, dat in de eerste ronde van het UEF A-bekertoernooi '83/'84 evenwel met zes debutanten aantreedt. Doelman Mejias, verdediger Prieto, aanvaller ZURICH Alle wedstrij den in de eerste ronde van de drie Europese beker toernooien zullen woens dag beginnen met een mi nuut stilte. Dit ter nage dachtenis van Artemio Franchi, de vorige maand bij een auto-ongeluk om het leven gekomen voor zitter van de Europese voetbalbond (UEFA). Pedraza en de middenvelder Marina, Landaburu en Votava hebben net als het tiental van FC Groningen (Erwin Koe man vormt de uitzondering) nog geen wedstrijd in het Eu ropese bekervoetbal achter de naam. In 1982 kwalificeerde het jeugdige Atletico zich, bij wijze van uitzondering, niet voor de Europese competitie. Pedraza en Votava hebben wel andere internationale routine opgedaan. Pedraza speelde twee keer voor het Spaanse A-elftal. Votava, de ervareTi Westduitser van Tsjechoslo- waakse afkomst, fungeerde zes keer als middenvelder in het Duitse elftal. Trainer Luis Aragones ziet voor de bekerwedstrijd tegen de Nederlandse opponent slechts twee kleine vraagte kens in zijn formatie. Pedraza heeft een rugblessure. San chez, de Mexicaanse spits, kampt met een pijnlijk scheen been. Luis, in 1974 voor Atleti co nog scorend in de Europa cup 1-finale tegen Bayern Munchen, rekent er echter op dat hij tegen Groningen het elftal kan inzetten, dat zater dag Sevilla met 1-0 versloeg. Pas vanmiddag De medische staf van Ajax be slist pas vanmiddag of Jesper Olsen zodanig van zijn enkel blessure genezen is dat hij vanavond in de eerste wed strijd voor de eerste ronde van het toernooi om de Europese beker voor landskampioenen tegen Olympiakos Pyraeus in gezet zal kunnen worden. Als Olsen niet speelklaar is staat Van 't Schip in de basisopstel ling. Frank Rijkaard begint in ieder geval op de bank. De opstelling van Ajax is: Galje; Molenaar, Koeman, Si- looy en Boeve; Moelby, Schoe naker en Gasselich; Vanen burg, Van Basten en Van 't Schip of Olsen. Rentree Lokhof f Ton Lokhoff maakt vanavond tijdens het duel met Ferencva- ros in het toernooi om de UEFA Cup zijn rentree bij PSV. De middenvelder, die door trainer Jan Reker de laatste twee competitieduels van zijn club buiten de basis opstelling werd gelaten, is de vervanger van Rob Landsber gen, die aan de competitiewed strijd tegen PEC een hersen schudding overhield. Vanwege zijn grotere aanval lende kwaliteiten krijgt Lok hoff tegen de Hongaren de voorkeur boven Jan Poort vliet, die Landsbergen zater dag in Zwolle kwam vervan gen. Door de terugkeer van Lokhoff in de ploeg verhuist Berry van Aerle van het mid denveld naar de positie van rechtsback en schuift Arie Haan door naar het centrum van de aanval. Zoals verwacht, is Pim Doesburg voldoende fit om het doel van PSV te kun nen verdedigen. De opstelling: Doesburg; Van Aerle, Stevens, Brandts en Wildschut; Lokhoff, Van de Kerkhof en Valke; Koolhof, Haan en Thoresen. [ovenkamp speelt ee tegen Köln NSBRUCK Hugo Hoven- mp speelt vanavond met zijn uwe club Wacker Inssbruck &r de Europese bekerwinnaars ier tegen 1FC Köln. De oud- ternational raakte zondag ge- sseerd. Hij kwam in botsing !een betonnen muurtje. Het luk liet zich aanvankelijk stig aanzien. Hovenkamp rd voor observatie naar het versiteits-ziekenhuis overge- :ht. Daar bleek geen sprake een shock of een hersen- udding. Gisteren trainde Ho- ikamp volop met zijn ploegge- en mee voor de Europese be- wedstrijd tegen 1. FC Köln. Voetbaljeugd naar winst HELSINGOR Het Nederlands jeugdvoet balelftal, bestaande uit spelers tot 16 jaar, heeft gisteren in Helsingor een wedstrijd voor groep vier van het kwa lificatietoernooi voor het Europees kampi oenschap tegen Dene marken met 2-0 gewon nen. Deze stand was al bij de rust bereikt door doel punten van Baas en Berghuis. Er waren slechts 400 toeschou- Handbalmeisjes winst/verlies GORSSEL De Nederlandse jeugdploeg (meisjes) is gisteren in Gorssel het vijflanden zaalhandbaltoernooi begonnen met een forse nederlaag van 12-22 tegen West-Duitsland. Bij de rust stond Jong Oranje al met 6-12 achter. In de tweede wedstrijd van de avond versloeg de jeugdploeg van Frankrijk het A-team van Is rael met 28-14. Bij de rust stonden de Francai- ses voor met 14-9. Het Nederlands Handbal Verbond werd de af gelopen dagen getroffen door twee sterfgeval len. In het weekeinde overleed op 57-jarige leeftijd in Sittard Hans Stitzinger. die van 1979 tot 1981 NHV-voorzitter was. En maandag stierf de huidige competitieleider Ben ten Have in Zwanenburg. Hij was 59 jaar. BARCELONA Espanol heeft dit seizoen de primeur. De club uit Barce lona werd gisteren de eerste Spaanse vereniging, die zijn trainer de laan uitstuurde. De Joegoslaaf Milorad Pa- vic werd verantwoordelijk gesteld voor de twee nederlagen in de prille competitie. Espanol verloor twee maal met 1-4. van Atletico Madrid, vandaag tegenstander van FC Groningen in het UEFA-bekertoernooi, en Betis Se villa. Dat was voor het bestuur van Espanol aanleiding Pavic op staande voet te ontslaan. Zijn functie wordt tijdelijk waargenomen door Xavier Azkargorta, die voorheen als zijn as sistent werkzaam was. Weer verlies basketbaldames MISKOLC Het Neder- landse dames basketbal team heeft gisteren in het Hongaarse Miskolc ook de derde wedstrijd in het toernooi om het Europees kampioenschap verloren. Tegen Hongarije werd de eindstand 55-72. Bij rust was de stand 26-34. Anita Blangé maakte 14 punten, Herma van de Lagemaat 8 en Macky Steenmetz 6 punten. Voor Hongarije maakte Lenke Kiss 26 punten en Agnes Nemeth 16. LEVERKUSEN Hamburger SV heeft gis- tergavond in een inhaalwedstrijd de eerste ne derlaag in de Bundesliga geleden. De titelver dediger verloor de uitwedstrijd tegen Bayer Leverkusen met 2-0. Jeugd-international Waas maakte voor 20 000 toeschouwers beide doelpunten. Het was een matige wedstrijd. De Europese bekerhouder, die vrij is in de eerste ronde van de Europese toernooien, stond de gehele wedstrijd onder druk en was kansloos. De nederlaag had hoger uit kunnen vallen. Waas, Voge en Cha misten echter goede kan sen. Scheidsrechter Wald trok zes keer de gele kaart, waarvan vijf keer voor Hamburgers. Door dit verlies kwam HSV op de vierde plaats te staan, een punt achter leider Bayern Mlinchen. Sportprijsvragen DEN HAAG De gege vens van de sportprijs vragen van afgelopen weekeinde zijn; Lotto 36 le prijs: geen winnaar. 2e; 1 x f. 300.000.00, 3e: 35 x f. 9.234,60, 4e: 3 294 x f. 98.10, 5e: 62.434 x f. 5,00 Toto 36 le prijs: 40 x f. 1.447,80. 2e: 814 x f. 33,00, 3e* 6.140 x f. 10,90. Toto-gelijk 36 le prijs: geen winnaar. 2e: geen winnaar, 3e: 19 x f. 280,20, 4e: 479 x f. 15,10. :WPORT De eerste ice in de zeilwedstrijd de America s Cup is iteren afgelast en een ig verschoven. De orga- jsatoren moesten dit be- lit na twee uur regle- (entair wachten nemen idat de wind in het irtgebied op de zee voor ■wport te veel draaide. len was daardoor niet in staat op de juiste wijze een startlijn te leggen. De meest getipte winnaar in de „zeeslag van de eeuw", is het 19,5 meter lange Australi sche jacht Australia II. In de vele voorwedstrijden was het zo snel, dat geen ander schip er' aan te pas kwam. De voor naamste reden van dit alles: de Australia II heeft een kiel, die het sneller maakt dan al zijn concurrenten. Die kiel is in Australische opdracht ont wikkeld door het Maritiem Research Instituut Nederland in Wageningen (MARIN). Het is een instituut, dat voor 50 procent door de overheid wordt gefinancierd en voor de andere helft door de indus trie. De kiel van de Australia II, dje met veel geheimzinnig heid wordt omringd, heeft twee vleugeltjes, die minder weerstand in het water tot ge volg hebben en het schip veel wendbaarder maken. Dat is de enige informatie die over de Nederlandse ontwikkeling in Australische opdracht be kend is gemaakt. Een kiel bij een jacht dient normaal om het schip stabiliteit te geven. De nieuwe kiel heeft behalve deze taak ook nog een andere: als 'draaipunt te fungeren voor het jacht. Wanneer de Australia II in de afgelopen maanden in het wa ter werd gehesen, gebeurde dat binnen een schutting van zeildoek, die 'de kiel verbor gen moest houden voor spion nen van de concurrenten. Dat heeft niet kunnen verhinde ren dat er toch iets van het geheim is uitgelekt. Knappe tekenaars hebben het onderwaterschip van de Au stralia II al op papier gezet, voor een Engels jachttijd schrift. Een Canadese concur rent heeft al duikend gepro beerd foto's van de kiel te ne men. Het is hem niet gelukt," de kikvorsman is gearres teerd. Amerikanen hebben bij het MARIN geprobeerd de Australiërs te overtroeven door meer geld te bieden en zo achter het geheim te ko men. Dat is niet gelukt. Met een zeilwedstrijd als die om de America's Cup zijn vele, vele miljoenen gemoeid. Geen wonder dat er van zo veel kanten geprobeerd wordt om de trofee in de wacht te slepen. Waar gaat het nu alle maal om? Om miljoenen dol lars? Nee, om een simpele zil veren beker. Maar het presti ge. die beker te behouden, is de Amerikanen miljoenen waard. Gaat de Australia II winnend over de finish, dan zou dat voor het eerst in 132 jaar zijn. Er zit nog een vervelend kan tje aan voor de Amerikanen. Al die tijd hebben zij de zeil wedstrijden mogen organise ren en dat heeft hen beslist geen windeieren gelegd. Als ze verliezen gaat de. organisa tie over naar het winnende land. m»—«y* Echte Boter, die laat je je neus niet voorbijgaan. Want waar blijf je als zelfs de echt lekkere dingen geschrapt worden? Bovendien is Echte Boter lichter verteerbaar. Er zitten natüürlijke vitaminen in. Daarom mag Echte Boter hoog op uw boodschappenlijstje blijven staan. Zo is het toch? Als 't éven kan. NIEUWEGEIN Rob Spee, direkteur van het bondsbureau van de Ne derlandse Badminton Bond (NBB), is door het bestuur van zijn bond ont slag aangezegd. Het be stuur stelde na inzage van de rapporten van vier stuurgroepen en de ac countantsverklaring vast, dat een vruchtbare sa menwerking niet langer tot de mogelijkheden be hoort. Tegen Spee is een ontslagprocedure in gang* gezet en vooruitlopend hierop werd de bondsdi- recteur reeds enige dagen geleden geschorst. De ontslagaanvrage is een di rect uitvloeisel van de bevin dingen van de stuurgroepen en de accountant, die de oor zaak op tafel moesten brengen van de financiële wanorde binnen de NBB. De bond heeft een begrotingstekort van bijna 290.000 gulden en een niet-in- bare vordering op het nationa le badmintoncentrum (NBC) van 1,3 miljoen gulden, waar door de bond op de rand van faillissement verkeert. Zoals bekend heeft door het wanbe heer het district Zuid-Holland, dat een kwart van het leden aantal herbergt, er toe ge bracht openlijk te rebelleren en afscheidingsplannen te ma- Verleden week dinsdag wer den de bondsproblemen door bondsvoorzitter Snellens en Spee zelf voor de radio, geba gatelliseerd. Daarbij hield Snellens zijn direkteur na drukkelijk de hand boven het hoofd. Spee was niet geschorst, maar er waren werkafspraken gemaakt „zoals in elke zichzelf respecterende bond het geval is". Enkele dagen later legde de belastingsdienst op verzoek van de bedrijfsvereniging ad ministratief beslag op de in ventaris. Min of meer uit vrees dat de vordering van honderd duizend gulden op de NBB an ders de mist in zou gaan. Daarna raakte de zaak in een stroomversnelling. Spee werd officieus geschorst in afwach ting van de rapporten van stuurgroepen en accountant. Bovendien werd afgelopen maandag een vergadering be legd met vertegenwoordigers van de plaatselijke en landelij ke overheid, de Nederlandse Sport Federatie (NSF) en de Stichting Nationale Sporttota- lisator (SNS). Doel van het eerste oriënte rende gesprek was alle betrok ken instanties op de hoogte te stellen van de financiële toe stand van de bond en het bad mintoncentrum, zodat geza menlijk naar oplossingen kun nen worden gezocht. Daarbij moet vooral gedacht worden aan een rendabele exploitatie van het badmintoncentrum, dat zeer ambitieus is opgezet, maar forse verliezen lijdt. Bo vendien heeft de NBB de grond waarop het NBC staat, voor één miljoen te koop aan geboden aan de gemeente Nieuwegein. De gemeente be raadt zich momenteel hier over. De financiële situatie van NBB en NBC, die door een zogenaamde paraplu-ban krekening verstrengeld raak te. is zo nijpend, dat zonder steun van derden een bank roet onontkoombaar is. Scheu ring in de bond door afschei ding van een of meer distric ten leidt vrijwel zeker tot di rect faillisement. Daarvan zijn maandag alle partijen op de hoogte gebracht. De diverse instanties zullen de informatie in eigen kring verder bespre ken. Een tweede overlegronde volgt over veertien dagen. Na de vergadering met exter ne organisaties kwam het be stuur van de NBB maandag avond bijeen. Daar werd be sloten tot een reorganisatie van het bondsbureau, zodat herhalingen in de toekomst uitgesloten zijn. Dit besluit is eveneens een direct gevolg van de rapportage van stuur groepen en accountant. Gelijk tijdig nam het bestuur de nodi ge maatregelen om de dage lijkse gang van zaken op het bondsbureau normaal door gang te laten vinden. Het per soneel werd gistermorgen door het bestuur op de hoogte ge steld van de laatste ontwikke lingen. De blessure van Johan Cruijff is zover hersteld dat hij vanavond zal aantreden tegen St. Mirren.

Leidse Courant | 1983 | | pagina 15