erdachte Delftse cafémoord s toedracht vergeten 3eisa rond Minderhedennota misplaatst DEVA LUEERT DE DROP- MUNTEN. Earner: zieken en gehandicapten moeten per brief kunnen stemmen We moeten het verleden vergeten" CcidócSoiviant IK WORD GEK ALS IK ERAAN TERUGDENK' KASTELEIN VAN 'T KOETSIERTJE: EMIGRATIE MOET GEBASEERD ZUN OP VRIJWILLIGHEID gt 4 l! NNENLAND WOENSDAG 14 SEPTEMBER 1983 PAGINA 13 (Van onze parlementaire redactie) IN HAAG De Tweede Kamer vindt t zieken en gehandicapten in Nederland verkiezingen hun stem per brief moe-' l kunnen uitbrengen, te beginnen bij de I rstvolgende kamerverkiezingen. Minis- Rietkerk (Binnenlandse Zaken) staat hter niet te springen om zo'n regeling in voeren, zo bleek gisteren tijdens een bat over een wijziging van de Kieswet ilgens die wijziging wordt het stemmen per brief mogelijk gemaakt voor Neder landers die in het buitenland wonen of daar tijdelijk hun werk verrichten. Volgend jaar. bij de Europese verkiezin gen, wordt het stemmen per brief voor het eerst ingevoerd. Het zal dan echter al leen gelden voor Nederlanders die in één van de EG-lidstaten wonen, dan wel tijde lijk werkzaam zijn, zoals ambassadeperso neel en militairen. Bij de eerstvolgende Tweede Kamerverkiezingen mogen alle kiesgerechtigde Nederlandse ingezetenen, die waar ook ter wereld wonen, hun stem per brief uitbrengen. Het gaat in dit geval om ongeveer een half miljoen Nederlan ders. Voor vakantiegangers die in het bui tenland op reis zijn geldt de regeling ech ter niet. Zij worden, net als tot nu toe, ge acht gebruik te maken van het stemmen bij v<3macht. De Kamer ging unaniem met de nieuwe bepaling in de Kieswet akkoord. Een meerderheid, bestaande uit de fracties van CDA. VVD. D'66 en PvdA drong er ech ter bij de minister op aan. het stemmen per brief ook in Nederland zélf mogelijk te maken, namelijk voor diegenen die we gens hun lichamelijke of geestelijke ge steldheid niet in staat zijn een stembureau te bezoeken. Mevrouw Wessel-Tuinstra (D'66) wilde dat deze mogelijkheid direct al in de Kieswet zou worden opgenomen, zodat zij ook zou gelden bij de komende Europese verkiezingen. De minister wees haar voorstel echter af: het zou te kort In het algemeen sprak Rietkerk overigens de vrees uit, dat het stemmen per brief door zieken en gehandicapten gemakke lijk zou kunnen leiden tot „ongewenste beïnvloeding en fraude", meer nog dan bij het stemmen via een volmacht. Met grote aarzeling wilde de minister echter toch enigszins tegemoet komen aan een wens van de CDA'er Faber en zijn VVD-collega Wiebenga. In een motie vroegen zij de mi nister. in ieder geval na de Europese ver kiezingen een regeling te treffen voor het stemmen per brief in Nederland. Rietkerk beloofde, dat hij aan de hand van de erva ringen die volgend jaar bij het stemmen per brief worden opgedaan, zal bekijken of een dergelijke regeling in ons land tót de mogelijkheden behoort. IN HAAG/DELFT reconstructiebeelden m de zesvoudige moord het Delftse café 't Koet- rtje. die gisterochtend de rechtszaal van het ,Jtagse Paleis van Justitie den getoond, maakten drama pijnlijk duide- het)t. Cevdet Y. (27) schoot dinsdag 5 april vanaf g geen halve meter Ton ïits (31) in het gezicht. Bij- jf anderen ondergingen lersjtzelfde lot. scène gezet, waren beelden overtuigend genoeg de gruwelijkheid van de lietpartij aan iedereen op de htszitting te onthullen. Na harde knallen zweeg de idsband. hoewel volgens uigen in werkelijkheid Tien xna ten minste nog zeven litie 0ten hadden moeten klin- peii. uuiydet. ,,Ted" voor vrienden, per-de dit alles zelf niet zien. rordl|k voordat de film. startte, P de hij de rechtbank te kennen t-mi- beeldverslag niet te zullen isch« tijken. Omringd door men- kan van de parketpolitie ver- natif hij de rechtszaal. Hij zal weer terugkeren op 8 no- iber als zijn adcvocaat. me- w mr. L. van de Putte- beschikt over het rapport het Utrechtse Pieter Baan rum, dat over Y. wordt festeld. Vandaag wordt de ftenaar door artsen en psy- laters onderzocht op even- lie hersenafwijkingen, iteren kon hij zich niets meer herinneren van de ge beurtenissen in het Delftse café. rond half negen die avond. Rechtbankpresident mr. S.F Kootte: „Kunt u zich echt helemaal niets meer her inneren?" „Nee, ik weet 't niet". „Hoe komt dat?" Stilte. Cevdet haalde zijn schouders op en keek nog eens naar het groepje rechtbankte kenaars dat zijn beeltenis vast legde. Een kalende, kort be baarde man, dié een oudere indruk maakte dan zijn 27 jaar deden vermoeden. Bedeesd en in verstaanbaar Nederlandse formuleerde hij de schaarse antwoorden op de vragen van zijn Rechters. Andermaal her haalde hij de zin die ^feeds weer te horen viel: „Echt. ik ben 't vergeten. Het zal alle maal wel waar zijn". Vlijmscherp beeld De rechter wist het nog wel Uit eerdere verklaringen van verdachte en getuigen be schikte de rechtbank over een vlijmscherp beeld van wat zich in het Delftse kroegje had afgespeeld Mr. Kootte: „U kwam regelmatig in 't Koet siertje aan de Houttuinen. Die avond ging u om ongeveer half zes de zaak binnen. U had elders al een paar biertjes ge dronken. U bent aan een tafel tje gaan zitten en hebt kaart gespeeld, poker. De dag er voor, Tweede Paasdag, of de dag daarvoor, bent u beledigd door Ton Smits. Deze noemde u een uitvreter, die terug moest naar Turkije. Hij zei. toen hij hem vertelde dat u pas Nederlander was geworden: „Dat ben je misschien wel, maar een Hollander word je nooit". Voelde u zich beledigd? Ik kan me zo voorstellen dat ik 't zou zijn" Y. kon het zich niet duidelijk herinneren, maar hield het wel voor moge lijk. Zo goed als zeker was het deze woordenwisseling die op 5 april leidde tot de schietpartij. Smits was de eerste die werd neergeschoten. „Ton, ik heb nog wat met je te regelen", beet Y. zijn rivaal toe. Toen deze op hem afkwam en zei: ..Wat moet je dan", haalde Y. de trekker van zijn 9-millime- ter pistool, type FN-Highpo- wer over. Hierna volgden: W. Janssen (41), W. van Baarle (50), J. van Drongelen (47), mevrouw A. Sneekes-Damen (38) en haar 12-jarige dochter Carmen. Alle slachtoffers wer den dodelijk in het hoofd ge troffen. Vuurwapen Cevdet schoot zich met het semi-automatische vuurwapen een weg naar de uitgang, daar bij over de doden en gewon den heenstappend. „Ik was buiten mijzelf en heb met het pistool geschoten tot het leeg was", zou hij later verklaren. Maar gisteren leek het alsof hij voor het eerst kennis nam van de hem ten laste gelegde moord, subsidiair doodslag. Uit de proces-stukken moest hij vernemen dat hij na de schiet partij tegen een nog net op tijd gevluchte café-bezoeker had gezegd: „Jou krijg ik ook nog wel". Ook dat hij op zijn vlucht z'n hand nog opstak naar een bevriende patatbak ker en vervolgens op de trein stapte naar familie in Zaan stad, wist Cevdet zich niet meer te herinneren. Onopgehelderd bleef de rol die zijn „vriend" Karei B. speelde in het geheel. Van hem wordt beweerd dat hij 's avonds al op de hoogte was van de be doelingen van de verdachte. B. beschouwde „Ted" min of meer als zijn „lijfwacht", die altijd rondliep met een „schiet- klaar", dertien patronen tel lend pistool. Een dronken Ka- rel toonde zich na de moord ook nauwelijks aangedaan. ..Toch handig zo'n lijfwacht Je hoeft maar te kikken en ze ruimen de boel voor je op" Karei verliet enkele minuten voor de executies het café. Extremist Dat Cevdet soms blufte over het feit dat men voor hem moest oppassen, bleek uit een getuigenverklaring van ie mand met wie hij dat onder werp ooit besprak. Verdachte zou zich tijdens dat gesprek hebben voorgesteld als extre mist, huurmoordenaar en ter rorist, die voor hoge bedragen een aantal staatshoofden uit de weg wilde ruimen. „Als je doodt moet je het meteen goed doen en er meer neerschie ten", zou hij hebben gezegd. Daarentegen beschreven weer andere cafébezoekers hem als een matige drinker, een rusti ge man en beslist geen ruzie zoeker. Karei werd afgeschil derd als een bluffer en een zuiplap. Cevdet Y. (rechts) tijdens het proces dat gisteren tegen hem werd gevoerd. Links of ficier van justitie mr. H.J. den Os, in het midden rechtbank president mr. S.F. Kootte en naast Y. zijn advocate me vrouw mr. L. van de Putte- laar. DELFT „Niemand be grijpt wat zoiets bete kent. Al die mensen die erbij waren, waren goede bekenden van me. Daar stap je niet zo makkelijk overheen". Café 't Koet siertje aan de Houttuinen in Delft is al weer twee maanden open. Eigenaar Hans de Hoog en vaste klant Peter Kardolus zijn de enige twee getuigen van de afschuwelijke moordpartij op 5 april van dit jaar. Niets in het café, behalve deze twee. herinnert aan de schietpartij. De vloerbedek king, de barkrukken en de tafelkleedjes, alle stille getui gen van het drama zijn ver vangen. De juke-box speelt iweer, de flipperkast is in vol bedrijf. De trouwe stamgas ten van het Delftse café zit ten weer aan de toog. Eén van hen: „We zijn maar even weggeweest". Hans en Peter sloegen giste ren de rechtszaak vanaf de publieke tribune gade. Peter Kardolus, die een hoofdrol speelde in de reconstructie die de Delftse politie op vi deo vastlegde: „Ik heb de hele nacht niet kunnen sla pen. Vanochtend kwam de pijn weer terug". Kardolus ontsnapte bij de schietpartij op het nippertje aan de dood Hij sprong weg achter de bar en werd „slechts" in zijn been geraakt. Daar had ook Hans de Hoog zich in veilig heid gebracht. De kastelein was in zijn schouder gescho ten. „Met deze helft kan ik niets meer uitrichten. Er is een zenuw geraakt, ik hou er m'n hele leven last van", zegt hij. In het kroegje wordt nau-. welijks meer gerept over de dramatische gebeurtenis van vijf maanden geleden „Wij praten er hier niet over. dat gebeurt in andere café's. Het is tijd om het verleden te vergeten", aldus De Hoog Vast staat dat de in Bogazlu- gan (Turkije) geboren electro- monteur al eens eerder de be zoekers van 't Koetsiertje de stuipen op het lijf joeg. Dat ge beurde drie maanden voor het bloedbad, toen hij zonder eni ge aanleiding met een gaspis tool een kogel afvuurde op de verhoor moet stoppen. Ik voel de rechter-commissans hem afzuigkap van zijn stamcafé me als een ezel en kan niet nadien confronteren met zijn Ook wat dat laatste betreft liet meer denken. Ik word er gek eerdere bekentenissen, zegt hij Teds geheugen hem volledig van als ik er aan terugdenk", steeds: „Het zal wel zo zijn, ik in de steek. Al na de eerste Vanaf het derde verhoor leek heb er spijt van. Dat gevoel twee politieverhoren verdrong het Delftse drama daarmee word met de dag sterker' hij de bloedige taferelen. „Ik compleet uit zijn herinnering KOOS VAN WEES wil niets meer verklaren. Dit weggegrift. Als de politie en PETER VIERING N HAAG Morgen 1 'dt dan eindelijk de iderhedennota gepre- teerd. Voor het eerst' ls men zo'n jaar of vijf ?den begon te beseffen de inmiddels honderd- zenden buitenlanders zouden blijven, doet kabinet een poging een samenhangend be- Maar in deze tijd kan daarbij kennelijk niet rzichtig genoeg zijn. :t ruim een week ge en lekte er iets uit van nota en ontstond er mpt een rel. Een och- dblad wist te melden er een vertrekpremie worden ingesteld voor tarbeiders, die terug jenfê [en Voor de organisa- "7 van buitenlandse jpknemers was dat re- de stormvlag te hij- „Dus toch een oprot- riepen zij in Die verwijten moeten minister Rietkerk (Binnenlandse Za ken), die als coördinerend be windsman de nota heeft on dertekend. zeer bedroefd heb ben gemaakt. Uit de tekst, van de nota. waaraan negen minis teries hebben gewerkt, blijken namelijk heel andere intenties Er is geen sprake van dat het kabinet probeert zoveel moge lijk' buitenlandse werknemers ertoe te verleiden of te pressen Nederland te verlaten. In het hoofdstuk „Remigratie" doet Rietkerk alle moeite zelfs maar de schijn te vermijden De regering wil. zo schrijft hij. „onverkort vasthouden aan het uitgangspunt dat terugkeer dient te berusten op een vrij willige beslissing van de bui tenlandse werknemer en zijn gezin en dat steun slechts ver antwoord is; indien de terug keer perspectief biedt op ge slaagde hervestiging". Voorts is de regering van mening dat blijven of weggaan voor iedere legaal hier verblijvende vreemdeling „een vrije en per soonlijke beslissing behoort te zijn van ieder betrokken indi vidu zelf". Heisa Vanwaar dan alle heisa? De reden daarvan is dat Rietkerk een regeling die allang bestaat voor Surinamers of Surinaam se Nederlanders, ook wil laten gelden voor buitenlandse werknemers uit landen rond de Middellandse Zee. Aange zien onderdanen van EEG-lid- staten worden uitgesloten, denkt men kennelijk vooral aan Turken en Marokkanen. Dezen kunnen nu, als zij zelf om de een of andere reden willen remigreren, een be scheiden vergoeding in de kos ten krijgen. De regering wil de passage be talen. de verhuizing van een beperkt aantal goederen en een bedrag voor levensonder houd „gedurende een beperkte periode in geval van ernstige moeilijkheden, die betrokke nen zelf niet te boven kunnen komen". De ervaringen met teruggekeerde Surinamers le ren dat er per gezin een be drag tussen de zes- en achtdui zend gulden nodig is. Aange zien er per jaar voor dit soort hulp zo'n twee miljoen be schikbaar is. denkt de regering zeer veel gezinnen te kunnen helpen. Maar is dat dan toch niet een beetje een „oprot-premie"? Neen, want minister Rietkerk, de eerste ondertekenaar van de Minderhedennota, doet niet anders dan geld overhevelen. De genoemde twee miljoen wordt nu uitgegeven aan het zogeheten Terugkeer Projec ten Programma (TPP). „Het programma is een zeer kostba re aangelegenheid," aldus Rietkerk. Hij wijst erop dat een project (lees: het opzetten van een klein bedrijfje) gemid deld een ton kost, terwijl het gemiddeld slechts vijf arbeid- plaatsen oplevert. Bovendien stelt het TPP strenge voor waarden aan de deelnemers wat betreft ondernemerschap en vakbekwaamheid, zodat weinig gastarbeiders ervoor in aanmerking komen. In feite gaat het hier om een weinig succesvolle vorm van ontwik kelingssamenwerking. meent Rietkerk. Gegeven de hoge kosten en het geringe bereik, acht hij „voortzetting als her vestigingsprogramma niet lan ger verantwoord" Overgangsregeling Omdat nog een aantal aanvra gen in een gevorderd stadium van behandeling verkeren, zal „om humanitaire redenen" worden bezien of er een over gangsregeling mogelijk is. Aangezien een vorig kabinet heeft toegezegd een beperkt aantal terugkeerprojecten in Spanje te steunen, zal de rege ring ook volgend jaar daarvoor nog geld uittrekken Het beste bewijs dat de rege ring niet bepaald* met grote Minister Rietkerk doet in het hoofdstuk „Remigratie" van de Minderhedennota alle moeite de schijn te vermijden, dat vertrek kende buitenlanders een „oprotpremie" zouden krijgen. plannen bezig is, vormt wel licht de reactie van het CDA- Kamerlid Jan Krajenbrink Hij meent dat er slechts een zeer bescheiden aanzet wordt gemaakt met de uitvoering van het regeerakkoord, waar in staat dat er wat de remigra tie betreft een „voorwaarden scheppend en perspectiefvol" beleid gevoerd dient te wor den. Volgens Krajenbrink zijn er in tegenstelling tot wat hun organisaties zeggen veel buitenlanders, „dié toch wel graag terug zouden gaan". Als voorbeeld noemt hij de oude ren. van wie er velen op hun geboortegrond zouden willen sterven. Maar ook onder jon geren, die in ons land niet (meer) aan de slag kunnen ko men, zou er veel belangstelling zijn voor remigratie. Vandaar dat Krajenbrink nog meer maatregelen van de regering verwacht. Daarmee bedoelt hij niet dat Nederland, zoals in de Minderhedennota wordt voor gesteld, met de regeringen van de „thuislanden" nagaat „wel ke mogelijkheden er zijn voor kredietverlening aan remi granten voor aanschaffing van eigen huisvesting en zelfstan dige bedrijfsvestiging door tus senschakeling van een kre dietcoöperatie of andere daar voor geëigende instelling" Onderwijs Neen, volgens Krajenbrink zal ook dat geen zoden aan de dijk zetten. Hij legt uit dat iemand doorgaans pas zal willen remi greren als hij er zeker van is dat hij zich economisch staan de kan houden. Dus zullen er zoals dat heet „aanvullende fa ciliteiten" voor remigranten moeten worden gecreëerd. Krajenbrink verstaat daar twee dingen onder: 1) het ver zorgen van geëigend onderwijs („leer die jongens een vak") en 2) schep de mogelijkheid dat alle sociale uitkeringen ook „daar" worden uitgekeerd. Alleen in dat geval ziet Kra jenbrink de zaak echt in bewe ging komen. Hij is blij dat de regering de zaak van de uitke ringen nu in studie heeft geno men. Staatssecretaris De Graaf (Sociale Zaken) heeft de Socia le Verzekeringsraad gevraagd „deze kwestie grondig te be studeren". De SVR moet ook bekijken of het mogeliik is dat iemand de door hem betaalde premies terugkrijgt. „De reden hiervan is dat deze mensen liever met een betaling ineens ginnen dan op huin 65e jaar een AOW-uitkering te ontvan gen", aldus de Minderheden nota. Op het ministerie van Sociale Zaken verwacht men dat het een jaar zal duren eer de Soci ale Verzekeringsraad de be treffende studie heeft afge rond. Volgens Krajenbrink zal pas daarna, mits De Graaf het licht op groen zet, het remi gratiebeleid echt in de steigers gezet kunnen worden. RIK IN T HOUT ADVERTENTIE I De lekkerste bezuinigings maatregel staat dit |aar niet in de troonrede 250 gram onbetaalbaar ICO lekkere drop- lOvf munten Geldig t/m 21 september 1983

Leidse Courant | 1983 | | pagina 13