Eenmalige uitkering voor zelfstandigen... 111 □Algemene staking bij Belgische ioverheidsdiensten Hongerstaakster voor vrede houdt na veertig dagen op Geen kans op snel akkoord in Genève Gouden munt ...met een minimum of lager inkomen. BUITENLAND ■INA CcidócSotmant WOENSDAG 14 SEPTEMBER 1983 PAGINA 11 „Oostduiste wetgeving in strijd et internationaal recht" AMSTERDAM Amnesty International ringt er bij de Oostduitse regering op aan dat ij een aantal wetten wijzigt op grond waar- an burgers gevangen kunnen worden gezet ils zij gebruik maken van hun recht op vrij- 1 van meningsuiting. Amnesty noemt in vandaag gepubliceerde brief aan de Oost- ,2oluitse leider Honecker de wetgeving in Oost- )uitsland in strijd met het internationale iso recht. Het komt herhaaldelijk voor dat bur- jers gevangen worden gezet omdat zij kritiek iao lebben geleverd op het overheidsbeleid, al- lus Amnesty. Volgens Amnesty zijn de Oost- luitse wetten vaag geformuleerd en „bemoei- ijken ze de mogelijkheden voor de verdedi- ,[ing aanzienlijk". Ter gelegenheid van de Olympische Spelen van komend jaar zijn in de Verenigde Staten nieuwe gouden munten vervaar digd. Aan een zijde van de munt is de traditionele Amerikaanse adelaar af gebeeld, aan de andere zijde een hardlopende man en vrouw. Hoge functionaris vermoord op Corsica BASTIA De voorzitter van de departementale raad van Corsica, Pierre-Jean Massimi, is gisteren is gisteren door onbekenden doodge schoten. De 37-jarige Massimi werd in de omgeving van Bastia door een of twee mannen op een motor fiets met een schot in het hoofd ge dood, toen hij per auto naar huis reed. De dader of daders wisten te ontkomen. Tot nu toe heeft nog niemand de verantwoordelijkheid voor de aanslag opgeëist. Het was de eerste maal dat een hoge over heidsfunctionaris bij het politieke geweld op Corsica is omgekomen. Tientallen doodstraffen voor Turkse Koerden ANKARA Militaire rechtbanken in Turkije hebben gisteren 53 Koerdi sche nationalisten veroordeeld tot de doodstraf. Allen waren lid van de Ar beiderspartij van Koerdistan (PKK) en werden door verschillende tribu nalen in de Oostturkse stad Diyarba- kir gevonnist. Dit is uit welingelichte bron in Ankara vernomen. Na de mi litaire staatsgreep van 12 september 1980 hebben ruim duizend activisten van de Koerdische PKK terecht moe ten staan voor militaire tribunalen in Diyarbakir. De Koerden in Turkije worden bijzonder zwaar vervolgd, omdat zij naar autonomie streven. Croes niet gediend van Nederlandse betutteling ORANJESTAD De leider van de Arubaanse meerderheidspartij MEP, Betico Croes, heeft er gisteren zijn af keuring over uitgesproken dat minis ter De Koning van Antilliaanse zaken de gezaghebber van Aruba, P. Bislip, heeft aangeraden een eventuele motie van wantrouwen naast zich neer te leggen. Croes liet weten dat het hem bevreemdt dat minister De Koning contact heeft opgenomen met de ge zagvoerder over een zuiver Arubaan se zaak. „Ik wil Nederland op niet mis te verstane manier erop wijzen dat de zorg voor het goed functioneren van ons bestuursapparaat allereerst een Arubaanse zaak is", aldus Croes. BEZUINIGINGSBELEID WORDT NIET LANGER AANVAARD Van onze correspondent Aad Jongbloed) BRUSSEL Het is zo ;oed als zeker dat het ge- ïele openbare leven in België morgen lam zal lig- ;en. Naast de spoorwegen, die gisteren hun tweede opnieuw chaotische itakingsdag beleefden en uitbreiding van de itaking door het openbaar /ervoer in Brussel en de jusdiensten in Brabant, :ullen dan ook de posterij en, de telefoondienst, ra dio- en televisie, de zeeha vens en de luchthaven niet functioneren. De minister van Verkeer, Her man de Croo, heeft gisteren al laten weten niet in te willen gaan op de hoofdeis van de stakers om de bezuinigingen in het ambtelijk apparaat terug te draaien. „Als ik daar aan toe geef", zei hij, „ontneem ik het bestaansrecht aan dit kabinet. Ik wil de lijnen van het beleid niet ombuigen." Wel zei hij be reid te zijn te praten met de 'vakbonden over bijkomende zaken als het inleveren v^n premies door ambtenaren, maar de totale bezuinigings som moet wel gehaald worden. De totaal 900.000 Belgische ambtenaren op een bevolking van 10 miljoen zullen volgens de begroting dit jaar in totaal een half miljard gulden moe ten inleveren. Het grootste ge deelte daarvan gaat naar een solidariteitsheffing, maar er wordt ook minder vakantie geld uitbetaald, 100 miljoen gulden, en eenzelfde bedrag moet extra opgebracht worden voor de sociale zekerheid. Bo vendien wordt de automati sche, tweejaarlijkse salarisver hogingen voor de ambtenaren geblokkeerd. Ook zullen bij de spoorwegen nog enkele dui zenden mensen moeten af vloeien via natuurlijk verloop. Vorig jaar waren dat er al zes duizend. De spoorwegstaking, die vrij dagavond in Charleroi begon, verraste zelfs de vakbonden. Toen maandag eerst heel Wal lonië en later ook het grootste gedeelte van Vlaanderen zich In het Brusselse Zuidstation stapelt de post zich op door de treinstaking. bij de staking aansloot, schaar den de christelijke en socialis tische vakbond zich achter de eis dat er niet meer bezuinigd moet worden in de overheid- sector en dat van inleveren helemaal geen sprake meer kan zijn. Ook de socialistische partij heeft zich achter de sta kers gesteld. Volgens de secre taris van de grootste christelij ke vakbond heeft het over heidspersoneel nu al een maandsalaris per jaar ingele verd en hij vond dat de maat vol was. De staking van het openbaar vervoer in Brussel levert een straatbeeld op met kilometers lange files, trottoirs vol voet gangers, lifters op elke hoek van de straat en opmerkelijk veel fietsers. Op de snelwegen werd het verkeer geheel ont wricht doordat normaal per openbaar reizen, de auto namen. Van de 450.000 passagiers, die dage lijks per trein vervoerd wor den, haalden velen het werk niet. Het bedrijfsleven in Brus sel werd daardoor ernstig ge troffen, omdat Vlamingen, die in de hoofdstad werken, er de voorkeur aan geven in Vlaam se plaatsen te blijven wonen en gisteren hun bedrijf niet konden bereiken. Kaal lo.oo as ion ,0.3SW° 166# ^den van de nerikaanse ub van aalhoofdigen (onen in lorehead City w.oohun glimmende "loS schedels aan jury. Ene Mark Adams kreeg de prijs zoor de fraaiste schedel. Bill fhiote voor de .mooiste Jondingen" en kale kop die het 151.50 Van onze correspondent Ge rard Kessels) JONN Heel even verschijnt boven aan de trap. Een ehim, een schaduw. Op het •attekoppie lichte plekken: laaruitval. Johanna Jordan 52) vast al 39 dagen voor de /rede. Morgen op de veertigste breekt ze haar hongersta king af. „Wat er te bereiken hebben we bereikt", zo leeft ze laten weten. Inter- |ews geeft ze deze morgen meer. Daar is ze te zwak Begin augustus, toen ze enkele dagen vastte, ver- elde ze dat ook een tussenop- ossing bij de onderhandelin- r de kernraketten in haar niet tot het opge- haar actie zoii kunnen lewegen. Pas een beslissing de politici dat er geen en- haar er toe kunnen bren- weer enig voedsel te con- Niets van dat alles is chter gebeurd. Toch stopt de rioeder van een 23-jarige zoon. beetje naïef misschien, Johanna Jordan meent ze dat de politici die haar bezocht hebben zich meer voor de vrede in zullen zetten dan tot nu toe. En politici zijn er nogal wat geweest. SPD-voorzitter Willy Brandt, fractievoorzitter Hans-Jochen Vogel van de SPD-Bondsdag- fractie, secretaris-generaal Heiner Geissler van de chris ten-democratische CDU. Kan selier Kohl schreef een brief. Allen deden een beroep op Jo en de andere hongerstakers hun actie te beëindigen. Ook in de brieven, die de post met pakken aflevert, wordt daar voor gepleit. Bisschop Campe van Limburg aan de Lahn: „Ik bezweer u om uw leven te spa ren, zodat het „vasten voor het leven" niet een vasten tot de dood wordt. Ik heb u voorge steld dat anderen uw vasten voortzetten. Vandaag kan ik u meedelen dat een abdij met 100 zusters mij beloofd heeft over te gaan tot een estafette- -vasten. Elke zuster zal een dag vasten tot er in november in Genève een beslissing valt". Ook anderen zijn op tal van plaatsen in de Bondsrepubliek begonnen met vastenacties, zo als het parlementslid van de Groenen, Roland Vogt en de acteur Dietmar Schonherr. Net als een aantal gelijkgezin den in Parijs, San Francisco, Oaklanen Toronto. UITENHEER Syrië: VS riskeren nieuw Vietnam in Libanon (Vervolg van de voorpagina) DAMASCUS/BEIROET Syrië heeft de Amerikaanse regering dinsdag gewaar schuwd dat zij opnieuw een oorlog zoals in Vietnam ris keert als zij de militaire be trokkenheid in Libanon op voert. Hiermee reageerde Da mascus op de beslissing de Amerikaanse mariniers bij de vredesmacht meer vrijheid van handelen te geven om zich „op agressieve wijze te verdedigen". De Syrische minister van staat voor buitenlandse zaken, Fa- roek al-Shareh, zei dat „de Amerikanen voor een militai re escalatie hebben gekozen en wij zien dit als een gevaarlijke ontwikkeling. Dit is precies zoals de Amerikaanse betrok kenheid in Vietnam begon". De Syrische minister voegde eraan toe dat hij zich „niet kan voorstellen dat de Amerikaan se publieke opinie een militai re oplossing aanvaardt of in stemt met een nieuwe Viet- nam-oorlog". Shareh beschuldigde er de Li banese president Gemayel van, dat hij een Saoedisch be middelingsplan heeft getorpe deerd. Het plan, dat door Syrië en de druzenleider Joemblatt was aanvaard, voorzag onder meer in stationering van „neu trale waarnemers" van of de Verenigde Naties of de inter nationale vredesmacht in het Shoef-gebied. 112 wekelijkse lezingen met discussie in praktische FILOSOFIE Vanaf 19 september, maandag t/m donderdag om 20 uur en zaterdag c 10 uur. Scholengemeenschap Westhage, Mgr. Nolenslaan 18. Den Haag. Cursuskosten: f 50.-. Nadere inlichtingen telefoon 070-555990. STICHTING SCHOOL VOOR FILOSOFIE Amsterdam - Oen Haag - Deventer Piloot was kalm na beschieting TOKIO Achtenveertig se conden nadat een Russische piloot zijn basis meldde dat hij het Zuidkoreaanse verkeers vliegtuig had vernietigd, ont ving de controletoren in Tokio de laatste melding van de pi loot die „kalm en niet opge wonden" klonk. Dit blijkt uit bandopnamen van de gesprek ken tussen de piloot en de to ren die het Japanse miniserie van vervoer gisteren vrijgaf. De publicatie van gesprekken over de radio tussen de piloot en de controletoren heeft in Japan geleid tot een golf van speculaties over wat gebeurde tijdens de laatste minuten van het Zuidkoreaanse toestel. Volgens een rapport van de Japanse militaire inlichtingen dienst draaide het toestel na dat het was getroffen door twee Russische luchtdoelraket ten bijna twaalf minuten in het rond voordat het in zee stortte. De Boeing verdween twaalf minuten na de rake- taanval van de radarscher- In Moskou was gisteren nog weinig te merken van de be gin deze week begonnen vlieg- boycot van zestig dagen, omdat de Oosteuropese landen en die van de Derde Wereld op Mos kou blijven vliegen en de boy cot van de Westeuropese lan den zich pas later in de week zal doorwerken. Groot-Brit- tannië heeft inmiddels voor 14 omgekomen personen uit Hong Kong een schadevergoe ding ingediend bij de Russen. Aeroflot krijgt van Canada alsnog toestemming een ge strand Russisch circus, dat zijn toernee na het vliegtuiginci dent moest afbreken, op te ha len. KAMERLEDEN NA GESPREKKEN IN WASHINGTON: (Van onze correspondent) WASHINGTON Na de eerste dag van besprekin gen met Amerikaanse re geringsleden had de Ne derlandse parlementaire delegatie maandagavond (dinsdagochtend Neder landse tijd) in Washington unaniem de overtuiging dat er binnen afzienbare tijd geen Amerikaans- ADVERTENTIE rj1/ wnmauy Zelfstandigen; als U l i IX, B2 - in 1982 een minimum of lager inkomen had, dan is er nu ook voor U een eenmalige uitkering: de EUZ '82. Als U na wilt gaan of ook Uw inkomen tot het minimum gerekend wordt en of ook U recht heeft op een uitkering leest U er dan de folder, die U over de EUZ 1982 heeft ontvangen, nog eens op na. Vraag dan direct met de antwoordkaart het aanvraagformulier aan. In de toelichting, die U daarbij ontvangt staat alles over de Regeling. De folder is ook verkrijgbaar bij het Regionaal Dienstverleningscentrum Kleinbedrijf (RDK) en bij de Kamer van Koophandel in Uw omgeving. U kunt ook direct een aanvraagformulier krijgen Stichting Coördinatie Dienstverleningscentra Kleinbedrijf SCDK Postbus 7278 1007 JG Amsterdam Tel. 020-997595 door een briefkaart met naam en adres te sturen naar SCDK, antwoordnummer 17440, 1000 SN Amsterdam. Zelfstandigen in de agrarische sector en de visserij kunnen het aanvraagformulier verkrijgen bij de districtsbureauhouder van de STULM of een briefkaart zenden aan de STULM, antwoordnummer 10560, 2500 WB "s-Gravenhage. De termijn van inzending van de aanvraag formulieren sluit op 29 februari 1984. Voor werknemers met een minimum inkomen of mensen met een uitkering op het minimumniveau geldt deze Regeling niet. Stichting tot uitvoering van landbouwmaatregelen Postbus 20401 2500 EK 's-Gravenhage Tel. 070-793911 -Russisch onderhande lingsresultaat in Genève over kernwapenvermin dering te verwachten is. CD A-fractieleider De Vries stelde na de gesprekken met minister van defensie Wein berger en de onderministers van buitenlandse zaken Eagle- burger en Dam dat de Ameri kanen pas op resultaat reke nen in Genève, als de Sovjet- Unie er heilig van overtuigd is dat er geplaatst zal worden. VVD-leider Nijpels is van me ning dat een neen van Neder land tegen de plaatsing van ra ketten grote gevolgen voor het Atlantisch Bondgenootschap zal hebben. PvdA-leider Den Uyl noemde de gevoerde ge sprekken „benauwend" omdat aan Amerikaanse kant alleso verheersend was: de kruis- en Pershing-raketten worden ge plaatst tenzij er nog een groot wonder gebeurt. Den Uyl zei „een gevoel van wanhoop" te hebben over het „hopeloos gekunsteld onder scheid" bij het wapenoverleg tussen tactische en strategische kernwapens, waarover de VS in Genève afzonderlijk (INF en START) onderhandelingen voeren met de Russen. „De Amerikanen weigeren die twee onderhandelingsgesprek- ken in elkaar te schuiven, om dat dat de zaak ingewikkelder zou maken en voor extra op onthoud zou zorgen. Maar te gelijkertijd erkende Weinber ger vandaag dat de Russische SS-20 eigenlijk een strategisch wapen is, omdat het vanuit Oost-Rusland direct het Ame rikaans grondgebied kan ra ken. Hoe kun je er dan in he melsnaam nog uitkomen? Ook het feit dat de Amerikanen blijven weigeren uitstel van plaatsing te aanvaarden geeft reden tot pessimisme over het bereiken van overeenstem ming met de Sovjet-Unie, al dus een geëmotioneerde Den Uyl. In een woordenwisseling met Den Uyl verklaarde CDA- - voorzitter De Vries dat de PvdA-voorman blijkbaar op onthoud in het Genève-proces wil aanvaarden, inclusief het gegeven dat de Russen in de tussentijd in hoog tempo hun aantal SS 20-raketten zullen blijven opvoeren. Een boze Den Uyl antwoordde daarop dat er „natuurlijk duidelijk heid moet komen over het productietempo van de SS-20- raketten". Volgens De Vries ligt een be langrijke oorzaak voor de hui dige impasse bij de Sovjets, die principieel het recht ontken nen van de Amerikanen mid- dellange-afstands-raketten in West-Europa tegenover het Oostblok op te stellen. De Vries meende dat de Amerika nen ondanks alles nog wel se rieus onderhandelen, maar dat plaatsing van de atoomraket ten voor de Amerikanen nu op hun beurt een principekwestie is geworden. Een en ander heeft De Vries „duidelijk ge maakt dat de Amerikanen ab soluut niet geloven in de nu loptie". De Vries hekelde het optreden van Den Uyl en Nij pels door tegenover de Ameri kanen uiteenlopende glashel dere standpunten in te nemen. „Het gaat er juist om gezamen lijk als klein land enige in vloed uit te oefenen." Een andere frustratie aan Ne derlandse kant was dat de Amerikaans onderminister van Buitenlandse Zaken Ken neth Dam, die zich speciaal met Europese aangelegenhe den bezighoudt, niet op de hoogte bleek te zijn van het feit dat de Nederlandse rege ring formeel een voorbehoud heeft gemaakt tegen plaatsing Navo-wapens. ter en zijn VVD-coalitiegenoot Nijpels het eens met de ver wachting van Weinberger en Eagleburger, dat het wel mee zal vallen met de Russische dreiging om weg te lopen van de onderhandelingstafel in Genève zodra de eerste mid- dellange-afstandswapens in West-Europa worden opge steld. Volgens Den Uyl is er echter geen enkele reden voor de Russen na plaatsing gewoon door te onderhandelen. Hij ge looft dat de spreiding van kernwapens nog sneller door zal gaan.

Leidse Courant | 1983 | | pagina 11