Mildere belasting progressie acht op herstel economie CDA en VVD: Minima moeten straks nog verder omlaag teventien hbo's n de regio noeten fuseren Scheidende Thurlings: deskundigheid in Eerste Kamer is afgenomen Prijscompensatie ruilen voor korter werken CeidócSoivtfwit Justitie: einde aan Golden Ten Gezinsproef in jeugdherbergen geprolongeerd VDA EN CDA OP DE BRES VOOR LAGERE INKOMENS Gesprek met oningraad niet afgebroken Het maakt niet uit of Kamer buiten spel staat" Honderd jaar Vereniging Rembrandt AMBTENARENBONDEN: NNENLAND DINSDAG 13 SEPTEMBER 1983 PAGINA 9 een overheidsgeld voor ■strijding betonrot ;N HAAG Staatssecretaris okx van Volkshuisvesting, limtelijke Ordening en Milieu- heer is niet van plan financië- steun te geven aan woning- rcorporaties in de bestrij- van betonrot. De aanpak irvan hoort tot de reparaties voor rekening van de ver- urder komen en waarvoor e een reserve dient te vormen, t betekent, aldus Brokx, dat verhuurder voor het treffen .1 deze maatregelen geen huur- rhoging in rekening mag bren- i. Hij heeft dit geantwoord op igen van het Kamerlid De te (PvdA). Deel personeel kruitfabriek op zoek naar ander werk MUIDEN In een reactie op de ontplof fing die vrijdag het leven kostte aan een 25-jarige Muidenaar, hebben 25 medewer kers van kruitfabriek De Krijgsman in Muiden zich bij het arbeidsbureau gemeld voor ander werk. Ze vinden het te ge vaarlijk om nog langer hun boterham te verdienen met de produktie van legermu- nitie. „Ze zijn bang geworden", zei dis trictsbestuurder Piet Swart van de Indus triebond CNV, die vanochtend met de on dernemingsraad en het voltallige perso neel vergaderde. De produktie van de kruitfabriek zal nog de hele week stil lig gen. Het personeel heeft op aanraden van de Industriebond CNV besloten om pas weer aan het werk te gaan als er meer duidelijkheid is over de oorzaak van de ontploffing van vrijdag, de tweede binnen vier maanden. BREDA De officieren van justitie in alle achttien arron dissementen hebben met elkaar afgesproken dat vanaf vrijdag pseudo-roulettes, zoals 'Golden Ten' en 'Roulet- te-24', gesloten moeten zijn. Volgens mr J. van Woensel, officier van justitie in Breda, zijn de officieren overeengekomen dat begin deze week de politie de haar bekende exploitanten moet gelasten vóór vrijdag te sluiten. Indien daar geen gehoor aan wordt gege ven, gaat de politie tot sluiting over. Tot nu toe voerde elk arrondissement een eigen beleid, In het ene geval werd wel tegen de pseudo-roulettes opgetreden en in het andere liet justitie exploitanten ongemoeid. Nederland in gebreke bij erkenning artsen DEN HAAG Nederland is meer dan enig ander EG-land in gebre ke gebleven bij de erkenning van buitenlandse diploma's van art sen, tandartsen, dierenartsen en ziekenverplegers. De EG-richtlij- nen op dit gebied worden niet goed nageleefd. Dit schrijft de Europese Commis sie, het dagelijks bestuur van de Europese Gemeenschap, in ant woord op vragen van het West- duitse parlementslid Fritz Gau- tier. De Commissie wil Nederland voor het Europese Hof dagen om erkenning van artsendiploma's uit andere EG-landen af te dwin gen, zo blijkt uit het antwoord. WAO-ers bouw kregen 57 min gulden teveel ZOETERMEER Het arbeidsonge schiktheidsfonds (AOF), dat de WAO- -gelden beheert, is van mening dat de bedrijfsvereniging voor de bouw 57 miljoen gulden teveel heeft uitgekeerd aan WAO-uitkeringen. Dat is gebeurd in de periode 1967 tot 1981, toen de bouw naar het oordeel van het AOF de hoogte van de uitkeringen onjuist heeft berekend. Dit blijkt uit een mededeling van de Sociale verzekeringsraad (SVR) die daarover donderdag in een besloten vergadering een uitspraak zal doen. De SVR, die het toezicht heeft op de uit voering van de sociale zekerheid, moet dan beslissen of het geld teruggevor derd kan worden. DEN HAAG De proef van de Ne derlandse Jeugdherbergcentrale (NJHC) om een aantal jeugdherber gen van april tot en met juni ook voor gezinnen open te stellen, is ge slaagd. De NJHC heeft daarom de proef deze maand weer hervat en denkt er over dit ook volgend jaar te doen. In totaal hebben 15 van de 52 jeugdherbergen aan de proef meege daan. In de periode tussen Pasen en 20 juni hebben 122 gezinnen met ge middeld 4 personen per gezin van deze nieuwe gelegenheid gebruik ge maakt. Van onze parlementaire redactie) :N HAAG Er hoeft t op te worden gere nd, dat de progressie in loon- en inkomstenbe- ting op korte termijn lder wordt. Eerst zal de momische bedrijvigheid beterd moeten zijn, zo minister Ruding van lanciën gisteren in de reede Kamer. Maar hij egde er troostend aan dat de economie wei- zal aantrekken. Dan er ruimte komen voor ias'tingverlaging, al zal getemperd blijven om- het financieringste- t ook nog omlaag iet. De minister zei dit tijdens de behandeling in commissiever band van de zogenaamde con tourennota betreffende herzie ning van de loon- en inkom stenbelasting. Die nota is nog van Rudings voorganger Van der Stee. De herziening werd nodig geacht omdat door het steile tarief en door de inge wikkeldheid van het systeem belastingfraude in de hand wordt gewerkt. Aan de ene kant wilde Van der Stee het tarief verlagen. De daardoor veroorzaakte la gere inkomsten zouden moe ten worden goedgemaakt door vermindering van het aantal aftrekmogelijkheden, verho ging van de btw en verzwa ring van de gemeentelijke be lastingen. Ruding erkende gis teren, dat de midden- en hoge re inkomens er het meeste profijt van zullen hebben; de nieuwe aanpak werd denivel lerend. Juist tegen die denivellering tekenden Couprie (CDA) en Kombrink (PvdA) verzet aan. Zij verlangden via een motie, dat de huidige verhoudingen van de netto-inkomsten niet veranderd mogen worden. Ook wilden zij meer aftrekmo gelijkheden schrappen van aftrekposten profiteren vooral hogere inkomens dan in de nota werden genoemd. De nota heeft het over giften, het arbeidskostenforfasit, het reis kostenforfait en de buitenge wone lasten. Ruding bleek dat lijstje wel te willen uitbreiden. Kombrink dacht daarbij aan te betalen rente, Couprie noemde geen onderwerp met name. Het debat kreeg iets schim migs omdat volgens geruchten het kabinet volgende week al een soort voorschot gaat ne men op een aantal in de con tourennota voorgestelde maat regelen, zoals beperking van enkele aftrekmogelijkheden en verhoging van de btw, maar dan niet om de kosten van verlaging elders in het sy steem op te vangen maar om het begrotingstekort te ver minderen. Dat beperkt de mo gelijkheden voor herziening, zo werd opgemerkt. BTW „De praktijk is anders dan de theorie", zei minister Ruding, die overigens niet op Prinsjes dag vooruit wilde lopen. Maar indirect gaf hij btw-verhoging toe toen hij zich fel verzette tegen een motie van Couprie, waarin werd gesteld, dat de btw pas mag worden verhoogd als er een herschikking is ge maakt van de goederen die on der het lage en het hoge tarief vallen. Nu reeds stelde de CDA'er, dat alle levensmidde len en ook geneesmiddelen on der het lage tarief (4 pet) moe ten komen. Ruding rekende hem snel voor, dat dit de schatkist 600 miljoen per jaar zal gaan kosten en daarom vroeg hij Couprie deze motie in te trekken. De liberaal De Korte wilde de achterstand in de inflatiecor rectie van de laatste tien jaren alsnog in de tabellen opgeno men zien. Kombrink wilde be lastingen en sociale premies in elkaar schuiven tot één aftrek post. Kombrink en Couprie botsten opnieuw tegen de mi nister toen zij verlangden, dat vaste aftrekposten en vrijstel lingen telkens worden aange past aan de inflatie. Ruding ontraadde een dergelijke mo- (Van onze parlementaire redactie) SN HAAG In de regio's Den Haag-Rijswijk, Lei- n-Leiderdorp en Boskoop zullen vanaf augustus 1986 totaal zeventien instellingen van hoger beroepson wijs (hbo) moeten fuseren. Minister Deetman (On- wijs) wil dat elke sociale academie, kunstacademie hogere technische school vanaf die tijd ten minste ge ihonderd studenten heeft. De bewindsman zegt dat 3i de nota „Schaalvergroting in het hoger beroepson- wijs", die vandaag openbaar is gemaakt. Voor de rdere toekomst wil Deetman de, grens van minimaal 3 ihonderd studenten nog verder optrekken naar 2500 yw aralsnog vallen ook pedagosische academies onder deze nieu- f 1 regeling. Dat kan echter veranderen als de minister de nieu- wet op de hbo's uitbrengt, waarin nieuwe eisen worden ge- md waaraan deze academies moeten voldoen. - dit moment zijn er in Nederland bijna 350 instellingen voor f [er beroepsonderwijs. Ongeveer de helft daarvan heeft min- M; dan zeshonderd studenten in opleiding. Deetman vindt dat w voortbestaan van zoveel kleine hbo-scholen verschillende leien heeft. Éen kleine instelling heeft doorgaans te weinig 9izemogelijkheden voor de studenten, het invoeren van mo- ne onderwijsmethoden krijgt nauwelijks kans doordat er te nig personele en materiële voorzieningen zijn en bovendien ebleken dat het leiding geven aan kleine hbo-scholen vaak te professioneel gebeurt. Schaalvergroting in het hbo-on- zal naar "verwachting aan deze nadelen een eind maken. fdien zullen de instellingen in hun niéuwe, vergrote om- >g, een grotere vrijheid krijgen bij het besteden van hun fi- iciële middelen, minister stelt voor, dat de hbo-instellingen met minder dan ïonderd studenten zélf plannenmaken om met andere, |(j ïtbij gelegen scholen te gaan fuseren. Zij moeten dit doen in rleg met de hbo-raad. De plannen moeten voor 31 december 1 klaar zijn. De minister zal dan, na raadpleging van de eede Kamer, vóór de zomer van 1985 definitieve besluiten len omtrent de fusies die zullen plaatsvinden. ERLEN Het Algemeen Burgerlijk Pensioenfonds (ABP) 'ft gisteren „ten stelligste" ontkend dat de besprekingen met Nationale Woningraad over financiering van verbouwingen ïbroken zijn. Volgens het ABP heeft waarnemend directeur jingen G. Soeteman die de geschorste Masson vervangt atregelen genomen „die een ongestoorde voortgang van de 'kzaamheden garanderen". „Met de in de raad v^n toezicht r minister Rietkerk (Binnenlandse Zaken) gedelegeerden ineveld en Holthuis is afgesproken dat hun toezicht niet tot emmeringen in de besluitvorming zal leiden". Burgemeester Schols van Den Haag (rechts) was een der vele aanwezigen op de afscheidsre ceptie van prof. Thurlings (midden). Links mevrouw Thurlings. DEN HAAG Het aan tal deskundige Eerste- -kamerleden met een be zonken oordeel is in de laatste tien tot vijftien ja ren afgenomen. Dit con stateerde de scheidende voorzitter dr. Th. Thur lings (CDA) gistermiddag in zijn afscheidsrede in de Eerste Kamer. Hij is bijna 27 jaar lid geweest van de Eerste Kamer, de laatste tien jaar als voor zitter. Thurlings reageerde op het voor de getrapte verkiezing van de Eerste Kamer nogal eens gehanteerde argument dat dit systeem de mogelijk heid biedt om mensen voor het kamerlidmaatschap te in teresseren, wier deskundig heid en bezonken oordeel hoog wordt aangeslagen, maar die geen zin hebben zich te mengen in het gewoel van een verkiezingsstrijd". Namens het kabinet dankte premier Lubbers de schei dende senaatsvoorzitter voor zijn werk. Lubbers ken schetste de Eerste Kamer als „het huis van wiisheid en te rughoudendheid' Wat hem betreft dient dat ook zo te blijven. „U moet niet het huis zijn dat het altijd beter wil weten. Uw taak ligt eerder in het voorkomen van kwaad, dan in het stichten van het goede", aldus Lubbers. Hij vroeg zich daarbij wel af, of de Eerste Kamer niet het recht zou moeten krijgen, wetsontwerpen ter nadere overweging terug te sturen naar de Tweede Kamer. Nu kan de Senaat een wetsont werp dat door de Tweede Kamer is goedgekeurd, al leen maar aannemen of ver werpen. Met ingang van vandaag gaat, na de beëdiging van 23 nieuwe leden, de Eerste Ka- mer-nieuwe-stijl van start. Dit houdt in dat de Eerste Kamer voortaan om de vier jaar in zijn geheel door de le den van de provinciale staten wordt gekozenen. Tot nu toe hadden de senatoren een zit tingsduur van zes jaar, waar bij om de drie jaar de helft aftrad. Na de afscheidsbijeenkomst in het gebouw van de Eerste Kamer vond in de Ridderzaal een receptie plaats waar ve len de ex-voorzitter de hand kwamen drukken. Renovatie voor deGliphoeve Burgemeester Van Thijn van Am sterdam heeft gisteren het startsein gegeven voor de renovatie van 365 woningen in Gliphoeve in de Bijl mer. De Gliphoeve, ooit bedoeld als voorbeeld voor nieuwe wooncul- tuur, staat de laatste jaren model voor een onleefbare situatie en ver krotting. 9? DEN HAAG Ruim veertig procent van de Nederlanders denkt dat het voor het re geringsbeleid niets zou uitmaken als de Tweede Kamer, zoals in België het geval is, buitenspel zou worden gezet. Slechts zeven tien procent meent dat bijvoorbeeld het werkloosheidsprobleem sneller zou worden opgelost, als het kabinet niet gecontroleerd zou worden. Zesentwintig procent verwacht dat het land dan minder goed geregeerd zou worden. Het een en ander blijkt uit een enquête die Veroni ca Radio heeft laten houden onder zeshonderd Ne^ derlanders. Daaruit bleek voorts dat een kleine meerderheid (51 procent) het niet eens is met de manier, waarop de regering de werkloosheid be strijdt. Van de werklozen zelf is een nog groter deel deze mening toegedaan: 63 procent. Verras send is dat 33 procent van de werklozen meent dat zij het wel zouden kunnen opbrengen, als de rege ring hun en alle Nederlanders zou vragen vier procent netto van hun salaris in te leveren. Van alle ondervraagden vond. slechts 27 dat er bij de werklozen nog wel iets te halen zou zijn. AMERSFOORT De mi nimum-inkomens moeten volgens CDA en VVD na de verlaging van 1 januari (met 3'/2%) nog verder om laag. Dat hebben de Tweede-Kamerleden Weijers (CDA) en Nijhuis (VVD) gisteren laten we ten op een discussiedag van de FNV over het soci aal-economische beleid. De noodzaak om uitkeringen te verlagen is na januari niet verdwenen, aldus de rege ringspartijen, die overigens wel vinden dat huishoudens die van een minimumuitke ring- of loon moeten rondko men straks een vaste toeslag moeten krijgen. Volgens Weijers is een garan tie dat het minimum-inkomen niet lager kan niet te geven, „omdat de regering de uit de hand gelopen kosten van de collectieve sector zal moeten terugdringen". De CDA-fractie bestudeert mogelijkheden de pijn voor jonge uitkeringsgerechtigden te verzwaren en voor ouderen wat te verzachten door bij de hoogte van de uitkering de leeftijd meer mee te laten tel len. FNV-voorzitter Wim Kok waarschuwde voor de gevol gen van een „hautain doorzet ten'' van de plannen om de laagste uitkeringen en lonen grof aan te pakken. „Wat de regering doet is het onnodig slopen van onze sociale zeker heid". Kok deed een dringend beroep op de politiek om de adviezen van werkgevers en werkne mers in de SER serieus te ne men. „Als de regering die ad viezen in de wind blijft slaan zal elk beleid onuitvoerbaar worden". Weijers meent echter dat er voor de SER in 1984 weinig eer te behalen is met betrek king tot bezuinigingsmaatrege len van 1 januari 1984, „van wege de dringende noodzaak tot bezuinigingen". Een verontwaardigde FNV vi- ce-voorzitter Herman Bode: „Dat is het nou juist. We krij gen iedere keer te horen dat er de volgende keer echt naar ons geluisterd zal worden en dat gebeurt dan weer niet. Wat heeft het dan nog voor zin om adviezen te geven?" De FNV wil al in een vroeg stadium meepraten over het sociaal-economische beleid, ze ker als de regering niet vier miljard gulden uittrekt om de economie te stimuleren. De re gering en de regeringspartijen willen daar echter niet aan. AMSTERDAM „Het beste bewaard" is de naam van een tentoonstel ling van tekeningen in het Rijksprentenkabinet van het Rijksmuseum in Amsterdam van 25 sep tember tot en met 11 de cember. De tentoonstelling, die wordt gehouden ter ere van de dit jaar een eeuw bestaande Vere niging Rembrandt, omvat te keningen van onder meer Rembrandt, Van Dijck, Aver- camp, Van der Velde en Adriaen van Ostade. De ten toongestelde tekeningen maakten deel uit van de ver zameling vSn Jacob de Vófc Jbzn, die in 1883 onder de ha mer ging. Een aantal ongerus te Amsterdamse kunstvrien den, die de collectie van de in 1878 overleden Vos kenden, wond zich op over de veiling, omdat deze verzameling dreig de de weg te gaan van zovele kunstschatten voordien: naar het buitenland, versnipperd over vele openbare en particu liere verzamelingen. Deze kunstvrienden besloten een poging te ondernemen al thans een deel van de belang rijkste tekeningen voor ons land te behouden. In korte tijd wisten zij een aanzienlijk be drag bijeen te brengen, waar mee zij op de veiling De Vos bijna 500 bladen verwierven. Ook werk van Rubens en 21 tekeningen van de zestien- de-eeuwse 'meester Hendrick Goltzius behoorden naast on der meer de Rembrandt-ver- zameling tot de aangekochte werken. Een deel van wat toen werd verworven is nu op de exposi tie in het Rijksprentenkabinet te zien. De veiling was de start van de Vereniging Remr brandt, die het gehele bezit ter beschikking stelde van het Ne derlandse Openbaar Kunstbe zit- T"V De afgelo pen tien jaar stelde de Vereni ging Rembrandt gemiddeld 1.684.926 gulden per jaar voor aankopen door musea ter be schikking. (Van onze sociaal-economische redactie) ZOETERMEER Met de bij de FNV aangesloten bonden van overheidsper soneel en trendvolgers valt nog wel te onderhan delen over het omzetten in de komende jafren van prijscompensatie in ar beidstijdverkorting. Maar die bereidheid houdt op als de regering op de sala rissen gaat korten (op 1 ja nuari gebeurt dat, op de lonen wordt dan 3Vé% ge sneden) of de arbeidsvoor waarden aantast. De bonden (ambtenaren, poli tie, welzijn, onderwijs, gezond heidszorg, openbaar vervoer), die samenwerken in de ACOP, hebben dit minister Rietkerk (Binnenlandse Zaken) geschre ven. Zij wijzen extra kortingen van de hand en willen gelijk op blijven lopen met de werk nemers in het bedrijfsleven. Aan de ruil prijscompensatie- korter werken stelt de ACOP als extra voorwaarde, dat deze écht meer banen oplevert. De centrale wil het vakantiegeld ook weer naar 8% (nu 7,5%) te rugbrengen. Dit alles moet worden opgenomen in een meerjarenbeleid. De christelijke centrale wil over dit alles met de minister onderhandelen vanaf 21 sep tember. Eerder had de centra le om 19 oktober als eerste on derhandelingsdag gevraagd .omdat ze niet eerder klaar kan zijn met de ledenraadple ging-

Leidse Courant | 1983 | | pagina 9