atwi jk dwingt ibliotheek tot jezuinigingen Oudste Nederlandse paardenmarkt voor1039e maal in Valkenburg Beroepskern brandweer Wassenaar steeds kleiner BEZETTERS TENGRO-HAVEN LATEN ZICH NIET AFSCHEPEN Peuterspeelzaal [aat op zolder ladhuis beginnen Gemaalt je op monumentenlijst Voorschoten verzet zich tegen bodemsaneringsplan .EIDEN Qeid&zQouxa'txt DINSDAG 13 SEPTEMBER 1983 PAGINA 7 VALKENBURG De 1039e editie van de Val- kenburgse paardenmarkt is op handen. Morgen stromen paardenliefheb bers uit de hele regio weer naar het dorpje on der de rook van Leiden. Een hele kermis rondom de markt zorgt voor het vertier. Voor veel oude Valkenburgers gaat het er een beetje te modern' aan toe. Zij denken nog met weemoed aan de tijd terug dat de paarden markt synoniem was met de lucht van paardenvij gen en niet zoals nu met patat. De ras-echte ruim 80-jarige Valkenburger en groot paar denliefhebber Henk de Vries denkt nog vaak aan de markt in de jaren twintig. „Dat was de beste tijd". Toen stroomden de kopers en verkopers uit het hele land naar Valken burg. Prachtige verhalen weet hij nog daarvan te vertellen. „Het hele dorp leefde naar die markt toe. Er waren altijd wel een paar dorpelingen die pro beerden wat aan die dag te verdienen. Ze pachtten met een paar man de markt, voor ieder paard moest men 30 cent staangeld betalen. Ook waren er die hun voorkamer inrichtten, daar konden de marktbezoekers dan een bier tje drinken of brood en koffie kopen, 's Morgens om vier uur stond de markt al hele maal vol. Ik hielp met uit spannen en bracht de paarden aan de lijn. Een beetje bijver dienen kon nooit kwaad". Die gouden tijden zijn een beetje voorbij. „Tegenwoordig zijn er ook weer veel paarden maar dan wel als luxe, er zit geen handel meer in. Ik weet nog dat er eens een paard verkocht werd voor 1350 gul den. Dat was een ongekend hoge prijs want in de regel was de gemiddelde prijs voor ikkens Award voor ilmmaker Ettore Scola jSSENHEIM De Italiaanse filmmaker Et- ,re Scola heeft van de Stichting Sikkensprijs en Award toegekend gekregen. Reden hier- oor is het kleurgebruik en de ontwikkeling ■- rvan in de films „Una giornata particolare ione d'amore" en „La nuit de Varennes". Award wordt dit najaar uitgereikt, i deze drie meeste recente films van Scola inctioneert de kleur als een soort derde per- on, verleent gebeurtenissen een betekenis. In Jna giornata particolare" gebeurt dat volgens stichting door de vale UFA-tint die aan het dperk waarin de film zich afspeelt, is gege- n. In „Passione d'amore" wordt de verwor- ng van zomer tot herft verbijsterend en over igend duidelijk gemaakt, van rood naar grijs, i de* laatstgenoemde film van Scola wordt jor de stichting vooral het weloverwogen ge- uik van licht en kleur geroemd. Biljartcentrum in Oegstgeest OEGSTGEEST De Stichting Biljartcentrum Oegstgeest heeft onlangs het levenslicht gezien in Oegstgeest. Daarin participeren vier biljart verenigingen, te weten de BV's Sport, Centraal, De Roode Leeuw en de onlangs opgerichte be jaarden biljartvereniging De Pedelaars. Het nieuwe biljartcentrum wordt gevestigd in het voormalige Rode Kruisgebouw aan de Vos- cuyl. In het centrum komen een viertal biljarts waarop uitsluitend door leden van genoemde verenigingen mag worden gebiljart tijdens clubavonden. Men verwacht dat het centrum 5 oktober in gebruik kan worden genomen. De officiële opening zal, in verband met een aantal werkzaamheden, eerst later plaatsvinden. Om de kosten te dekken gaat de stichting met in gang van vandaag obligaties uitgeven van 100 gulden per stuk. CDA-raadslid in Valkenburg stapt op VALKENBURG De zes man sterke CDA-fractie in de Valkenburgse gemeenteraad wordt tijdelijk iets minder sterk. Het raadslid D. Dolder- sum heeft namelijk te kennen gegeven een punt achter het raadsw;erk te willen zetten. Hij wil, voor velen onverwacht, om persoonlijke redenen de gemeenteraad verlaten. Het is nog niet bekend wie hem zal opvolgen. Politie zoekt getuigen KATWIJK De politie zoekt getuigen van een ongeval dat gebeurde in de nacht van vrij dag op zaterdag om 0.58 uur. Toen werd een 39-jarige voet ganger geschept door een per sonenauto op de oversteek plaats van de Hoorneslaan na bij de Biltlaan. De voetganger is met ernstig hoofdletsel op genomen in het AZL. De toe dracht van het ongeval is nog niet geheel duidelijk. Vandaar dat de politie getuigen vraagt zich te melden, tel. 01718- 25511. Fietser geschept OEGSTGEEST Een 14-jari- ge fietser uit Sassenheim is vanmorgen met een flinke hoofdwond afgevoerd naar het Academisch Ziekenhuis Lei den. De jongen stak richting Oegstgeest de Haarlemmer- straatweg over en werd ge schept door een 34-jarige auto mobilist uit Leiderdorp. De laatste tijd staat de bewuste oversteekplaats voor fietsers in de belangstelling omdat hij nogal onoverzichtelijk is door het bouwverkeer in de omge ving en de bosschages. Honderd jaar Bonnefanten MAASTRICHT Het Bonnefantenmuseum in Maastricht, het provinciaal museum in Lim burg voor kunst en oudheden, bestaat komend jaar een eeuw. Bij die gelegenheid wil het mu seum zijn provinciaal karakter benadrukken, zijn vaste collecties tonen en wisselexposities inrichten. Aan de vooravond van het eeuwfeest brengt het Bonnefantenmuseum drie exposities van moderne kunst in de serie „Place des traditions modernes", waarvan de eerste van 16 tot en met 25 september een opmerkelijk karakter draagt. In een ren gaat het Maastrichtse mu seum namelijk gedurende die periode twee pauwen showen als symbool van de middel eeuwse onsterfelijkheid. Tevens bestaan er plannen om het uiterlijk en de inrichting van het gebouw (oorspronkelijk een warenhuis) te verbeteren. Een beeld van de paardenmarkt, vorig jaar In Valkenburg. een paard 400 gulden". De drukte die deze jaren rond de markt heerst, is niet meer die drukte van vroeger, constateert De Vries met spijt in zijn Vries trots op het feit dat stem. Botsauto's en het toch altijd nog de schiettenten maken er oudste paardenmarkt van steeds meer en echte ker- ons land is. „De jeugd mis van. Toch blijft De mag dan wat rumoerig zijn, de ouderen zouden hun paardenmarkt voor geen prijs willen missen. Dan zouden het geen ech te Valkenburgers zijn". i ketsen merken in Leiderdorp - EIDERDORP Ook in Leiderdorp zullen binnenkort de fiet- t n worden gemerkt om diefstal te bemoeilijken. Groepscom- andant Heij van de Leiderdorpse rijkspolitie deelde dat gister- 'ond mee tijdens de commissie bestuurszaken. Alle inwoners 1 >n Leiderdorp krijgen de gelegenheid hun fiets van postcode huisnummer te laten voorzien, die in het frame worden ge- agen. Bij het terugvinden van de fiets na diefstal kan dan akkelijk de eigenaar worden opgespoord. e heer Heij verwacht niet voor 1 november te kunnen starten 1 et de actie. Het is de bedoeling dat het merken in het kader j 'n een werklozenproject wordt uitgevoerd. In Leiderdorp is n stichting in oprichting die het vrijwilligerswerk zal gaan f brdineren. Het merken zal vermoedelijk een week in beslag men. Het terrein van de dienst gemeentewerken aa de Simon nitweg wordt waarschijnlijk de „merkplaats". De heer Heij zal oberen ook de lagere en middelbare scholen in Leiderdorp in schakelen. Het ophalen van oud papier wordt mogelijk toch subsidieerd in Leiderdorp. Vorig jaar haalde een voorstel in raad om dat te gaan doen het niet. Een meerderheid van adsleden van CDA, PvdA en PPR voelde gisteravond echter e' wat voor het idee van D'66-raadslid R. Visser om het voor a jaar te proberen. De VVD voelt er niets voor. Door middel an de subsidie krijgen de ophalers van oud papier een mini- jn 'VmP.rijs voor elke kil° papier en blijft de aanvoer constant, uk bij een lage marktprijs. Volgens het voorstel van Visser kan ju 'a een jaar worden bekeken of de subsidie resultaat heeft en of 'J moet worden voortgezet. De gemeenteraad zal zich bij de ko- j *nde begrotingsbehandeling over het voorstel moeten uitspre- niet heeft verhoogd tot een be drag tussen de 22 en 23 gulden per jaar. En verder, zo zei Par- levliet gisteren, zal de biblio theek op een aantal terreinen wat meer moeten snoeien. In de brief aan het biblio- theekbestuur geeft de gemeen te ook de aanschaf van appa ratuur in overweging („tegen aanvaardbare kosten") waar mee op ieder moment gecon stateerd kan worden hoeveel boeken iemand thuis heeft. Met het huidige systeem is dat onmogelijk. In dit verband wil men ook weten hoeveel zoek geraakte boeken (het aantal loopt in de duizenden) men heeft teruggekrgen na de ge voerde acties op dit terrein. „Wij willen de bibliotheek niet teveel bevoogden," zei wet houder Parlevliet, „maar net als de bibliotheek heeft de ge meente zijn verantwoordelijk heid." En we krijgen boven dien de rekening gepresen teerd, zo vulde mevrouw D. van der Pias-van der Plas (VVD) aan. Geen krant ontvangen Bel tussen 18.00 en 19.00 uur, za terdags tussen 14.00 en 15.00 uur, telefoonnr.071-122248 en uw krant wordt nog dezelfde avond nabezorgd. LEIDSCHENDAM „Wij zijn niet zonder meer van plan ons af te laten schepen". Dit stelde de heer R. van der Hulst gisteravond tijdens het spreek recht van de raadscommissie voor ruimtelijke ordening van volkshuisvesting. Hij sprak na mens de bezetters/booteigena ren die vorige week de Ten- ero-haven bezetten nadat de watersportvereniging Leid- schendam de voormalige ha ven volgens afspraak met het gemeentebestuur had ont ruimd. „Wethouder J.J. van Nievelt- Volmuller die ons naar het re creatiegebied Vlietlanden heeft verwezen zou moeten weten dat de vereniging daar voorlopig niet terecht kan en dat andere havens al lang zijn volgeboekt", aldus Van der Hulst. Naar aanleiding van het plan van het gemeentebestuur om een kort geding aan te spannen zei hij dat het beter zou zijn gezamenijk te probe ren de moeilijkheden te over bruggen. Overigens zal wethouder Van Nievelt aanstaande donderdag een gesprek hebben met verte genwoordigers van de water sportvereniging over de kwes tie. Het CDA-raadslid J.C. van Kampen betoogde dat alsnog de haven beschikbaar moet worden gesteld totdat de bo- tenbezitters in de Vlietlanden terecht kunnen. Drs. F. IJm- kers (PvdA) noemde het „op het schijnheilige af" om nu te leiten voor overleg zoals de eer Van der Hulst had ge daan terwijl de bezetters zich zelf niet aan het overleg had den gehouden. Hij pleitte ove rigens voor een handhaven van de huidige grootte van de haven en voor de mogelijkheid de plaatsen in de toekomstige haven aan Leidschendamse watersporters te verhuren. Wethouder Van Erp die het probleem alleen ruimtelijk wilde benaderen, omdat de kwestie eigenlijk op het bordie van wethouder Van Nievelt ligt, antwoordde dat de haven slechts zes acht plaatsen krijgt en dat de Leidschen damse Watersportvereniging zeker een honderdtal boten telt. ter ATWIJK Het ge- eentebestuur is bereid I en n groot deel van het be- ag dat door de landelij- P"e overheid op het biblio- eekwerk gekort wordt eigen middelen aan te illen. Van de 170.000 ilden die men in 1984 linder ontvangt, wil men 20.000 gulden beschik- aar stellen waarmee het tale bedrag dat de ge- eente volgend jaar aan a bibliotheek kwijt is, doopt tot rond de één Ijoen. Dit met inbegrip in de 200.000 gulden ka- Itaallasten voor het eede bibliotheekfiliaal u' at eind dit jaar in de wijk oornes /Rijnsoever geo- end wordt. Het college B en W is van me- tg, zo zei wethouder N. ^Parlevliet gisteren in de voor vorming, zorg en personeelszaken, dat de bibliotheek 50.000 gulden zelf zal moeten zien te bezuinigen. Dit is overigens niet het enige bedrag dat het bibliotheekbe- stuur in de begroting van 1984 zal moeten vinden. De ge meente is van mening dat men met de nu ingediendè cijfers maar liefst 61.200 gulden bo ven het maximaal toelaatbare uitkomt. Het college van B en W noemt dit onaanvaardbaar omdat het in strijd is met wat met het bibliotheekbestuur in januari van dit jaar (bij de dis cussie over het al dan niet doorgaan van het tweede fili aal) is overeengekomen. In een brief aan het bibliotheek- bestuur verzoekt de gemeente dan ook dit bij te stellen. Men geeft in diezelfde brief overi gens al wel een hint in welke richting het bibliotheekbe stuur zal moeten zoeken. Men toont zich namelijk zeer ver baasd over het feit dat de bi bliotheek zijn contributies nog NSATERWOUDE B en W van Rijnsaterwoude ïlen aan de gemeenteraad voor peuterspeelzaal To- fotje Bussekruit zo snel mogelijk op de zolderverdie- pig van het Rijnsaterwoudse gemeentehuis te laten jinnen. Voor een aantal eenvoudige aanpassingen i deze verdieping stelt het college aan de gemeente- 1 voor aanstaande donderdag 1500 gulden beschik- te stellen. kruit, dat in een gebouwtje aan de Herenweg zat, moest op igustus wijken voor de onlangs weer opgerichte Openbare Herschool. Deze school, „De Kleuterweyde", kreeg afgelo- 'zomer plotseling van het ministerie van onderwijs toestem- g om te beginnen. De Kleuterweyde startte onlangs met 6 iters in het gebouw waar de peuterspeelzaal twee ochtenden week met 16 peuters zat. Boze ouders van peuters hebben eenmaal geprobeerd het gebouw van de De Kleuterweyde (zetten. De zaak werd zelfs zover doorgedreven dat het ge- intebestuur besloot de ouders de toegang van de kleuter- hbol te ontzeggen. ethouder Bruins beloofde toen aan het bestuur van de peuter- eelzaal dat voor 31 augustus een nieuwe plaats gevonden zou Drden. Daarbij dacht hij aan de zolder van het gemeentehuis, in et duurde echter langer dan hij had gedacht waardoor de peu- rspeelzaal twee weken lang dicht moest blijven. Dlgens peuterspeelzaal-voorzitter Frans Vink moet de zolder ïri n het gemeentehuis op een groot aantal punten worden aan- its past om de kleuters veilig te huisvesten. „Wij hebben de ge- ch eente gevraagd om een hekje bovenaan de trap. Dat is inmid- ls aangebracht. Verder een hek aan de achterzijde van het ge- uw zodat de peuters ook buiten kunnen spelen. Ook willen we n zandbakje, een berging voor wat materialen en boven eigen- ook een toilet, ook zou er een wateraansluiting boven moe- komen". ^anstaande donderdag krijgt de gemeenteraad een nota van B W over het peuterspeelzaalbeleid van de gemeente aangebo- LEIDSCHENDAM Het gemeentebestuur van Leidschendam is van plan de Monumentenraad te vragen het stoomgemaal „De Antagonist" in de Ge combineerde Starrevaart- en Damhouderpolder op de Monumentenlijst te plaatsen. Het ruim hon derd jaar oude gemaal is eigendom van het water schap „De Ommedijck" en bevindt zich ter hoogte van de Stompwijkseweg nr. 9. Het werd in 1882 opgericht ter vervanging van drie in de Starrevaart tussen 1730 en 1750 opge richte watermolens. Aanvankelijk werkte het ge maal met een stoomcentrifu- gaalpomp die in 1930 werd vervangen door een dieselge maal, een Crossley-ruwolie-be- malingsinstallatie. Deze ma chine die vijftien jaar geleden is gereviseerd verkeert nog in uitstekende staat. Het gemaal is het enige in zijn soort in Leidschendam en omstreken. Enkele maanden geleden werd in Stompwijk een dergelijk ge bouwtje, dat overigens gedeel telijk door brand was ver woest, ondanks protesten van de Stompwijkse bevolking, door het waterschap afgebro ken. De consequentie van het plaat sen van „De Antagonist" op de Monumentenlijst is dat het ge bouw in de toekomst geen we zenlijke veranderingen meer mag ondergaan. Omdat meer en meer tot electrificering wordt overgegaan .denkt men dat het waterschap vanwege besparing van tijd en kosten tegen plaatsing op de lijst zal zijn. Om problemen te voorko men willen B en W zelf het heft in handen nemen en eerst plaatsing op de Monumenten lijst vragen waarna het water schap eventueel bezwaren kan indienen. Vertegenwoordigers van VVD en PvdA waren in de betref fende commissie echter van mening dat eerst de eigenaar, het waterschap, om een me ning moet worden gevraagd. Het ministerie van Welzijn, Volksgezondheid en Cultuur (WVC) heeft al meegedeeld dat een beslissing over plaat sing op de Monumentenlijst wel enkele jaren kan duren. WASSENAAR Het aan tal beroepsbrandweerlie den in Wassenaar moet worden teruggedraaid van dertien naar zes, terwijl het aantal vrijwilligers moet worden opgevoerd van 39 naar 55. Tot deze conclusie komt een ge meentelijke werkgroep, die met deze maatregel over drie jaar ongeveer een miljoen gulden denkt te besparen. De werkgroep, onder voorzit tersschap van de wethouder van financien C.P.M. Barning, gaat er vanuit dat volgend jaar een aantal taken van de brandweer worden overgeno men door de regionale brand weer Haagland. Dat betekent dat de zes beroepskrachten een normale acht-uurdienst draaien en dat de brandweer kazerne alleen gedurende kan tooruren bezet is. Daarna ko men brandalarmen binnen bij de centrale van Haagland, die daarop de organisatie van het Wassenaarse brandweerkorps inschakelt. Naast deze maatregel gaat het takel- en sleepwerk dat mo menteel wordt gedaan voor de politie over naar een particu lier bedrijf. Ook zullen er geen brandweerlieden meer optre den als chauffeur van de am bulancedienst. De controle op de naleving van de brandbe veiligingsverordening bij bouwwerkzaamheden komt bij de technische diensten van Wassenaar te liggen. De werkgroep hoopt voor de vriiwillige brandweer gebruik te kunnen maken van perso neel van de zuivelfabriek Menken. Voor de huidige overtollige beroepskrachten wordt nog een plaatsje gezocht in de gemeentelijke organisa- In Stompwijk werd enige tijd geleden een dergelijk gemaal als de Antagonist door brand gedeeltelijk verwoest en vervolgens afgebroken. VOORSCHOTEN De leden van de raadscommissie finan ciën voelen weinig voor de uitvoering van de interimwet bodemsanering van het pro vinciaal bestuur van Zuid-Hol land. Wethouder Van Dalen (VVD) constateerde dat indien deze wet uitgevoerd gaat wor den, dit de gemeente Voor schoten de financiële rugge- graat breekt. De bodem van Voorschoten is op plaatsen verontreinigd, waar geen wo ningbouw gepleegd wordt en ook nimmer woningbouw zal komen. Op een terrein aan de Rouw kooplaan bleek dat de veront reiniging de waterleiding be dreigde. De zogenaamde PVC- pijp is vervangen door een ko peren leiding en dat bleek vol ledig afdoende. Indien de bo demverontreiniging in Voor schoten ernstig zou zijn, dan zou het ondenkbaar zijn dat gewacht moest worden tot 1986 voordat sanering moge lijk is. Voorschoten moet per verdacht punt 200.000,- plus 10% van de kosten betalen. Daarom wil Voorschoten zelf eventueel in samenwerking met andere gemeenten de zaak aanpakken. Wethouder Van Dalen gaf de verzekering dat Voorschoten de verontreinigde plekken goed controleert en indien blijkt dat er werkelijk gevaar voor de volksgezondheid is, dan wordt ingegrepen. De pro vincie geeft in volgorde van sanering aan: Industrieterrein Rouwkooplaan, Baggerstort- plaats Rouwkooplaan, stort plaats Dobbeweg 9a en Indus trieterrein Dobbeweg 11. Vier plaatsen, die gebruikt worden voor industriële doeleinden. Toren Het voegwerk van de histori sche Dorpstoren moet ver nieuwd worden. De kosten worden begroot op 137.000,-. Verwacht wordt dat Monu mentenzorg eerst over vier jaar gelden beschikbaar stelt. Zesentwintig jaar geleden is de Dorpstoren ook opnieuw ge voegd. Er bestaat volgens wet houder Van Dalen geen ge vaar voor instorten. Het plan is om zo spoedig mogelijk het werk aan de toren te verrich ten uit de pot „onderhoud ge bouwen". De raadscommissie kon daar mee instemmen.

Leidse Courant | 1983 | | pagina 7