Sensationale moordzaak brengt ritse society in opschudding Air France doet niet mee met boycot Moskou Rechter in Palermo stapt op omdat hij „in reuk van de maffia staat" Suriname staat voor bankroet" X Nieuwe Israëlische egering handhaaft olitiek van Begin UITENLAND EalcUcSotixant DINSDAG 13 SEPTEMBER 1983 PAGINA 11 'eel doden bij lijnexplosie Zuid-Af rika HANNESBURG Bij een zware ex- öie in een kolenmijn zijn gisteren in de idafrikaanse stad Vrijheid 63 mijnwer- rs om het leven gekomen. Zestig van de chtoffers zijn zwarten. Een onbekend mannen werd gewond, van wie vijf De ontploffing, die vermoedelijk /eroorzaakt door mijngas, deed zich or op een diepte van zeshonderd meter, i het moment van de explosie bevonden h bijna duizend mijnwerkers onder de ind. Het mijnongeval is een van de erg- in de geschiedenis van Zuid-Afrika. ernstigste mijnramp deed zich voor in iO toen 432 om het leven kwamen in mijn in Oranje Vrijstaat. Meer goedkope kerstboter STRAATSBURG De begrotingscom missie van het Europees Parlement heeft zich gisteravond in Straatsbur^ unaniem uitgesproken voor het op nieuw verstrekken van goedkope kerstboter. Er zijn zelfs plannen om vanaf 1 december 150 tot 200.000 ton meer boter tegen de helft van de nor male prijs beschikbaar stellen dan de 120.000 ton die verleden jaar voor de kerstactie ter beschikking was. De landbouwlobby ip het parlement is tegen het voorstel. Morgen wordt er over gestemd. Het parlement gelooft dat kerstboter een goede reclame is voor het' meer consumeren van room boter waarvan de EG te veel produ ceert. Vliegtuig verliest vleugels tijdens demonstratievlucht Toeschouwers, die naar de vliegshow in Plainview in Texas waren gekomen, zagen met grote schrik hoe dit twee-motorig Par- tenavia toestel tijdens een demonstratievlucht neerstortte. Op onver klaarbare wijze verloor het toestel zijn vleugels, die op links de foto door de lucht zweven. De pi loot van de Partenavia was op slag dood, toen zijn vliegtuig op de grond was neergekomen. t echtpaar Telling In gelukkiger tijden: óp hun trouw- g in november 1981. Russische )ionnen it Thailand ertrokken" iNGKOK In de afgelo- twee weken hebben 33 ssische functionarissen ailand verlaten, omdat zij rokken zouden zijn geweest spionage-activiteit. Dit eft de Bangkok Post giste- gemeld op gezag van krin- van de militaire contra-s- nagedienst. in vertrek volgt op de ont- iling in enige Aziatische den van namen van enkele ssische spionnen die in dat lied actief zouden zijn. Een crdvoerder van het minis-' ie van buitenlandse zaken Bangkok zei dat het bericht rdt nagetrokken. Een leger- ordvoerder verklaarde van ts te weten en de Sovje- mbassade weigerde com- ntaar te geven. (Van onze correspondent Ro ger Simons) LONDEN De Britse po litie heeft een 33-jarige Australiër, Michael Tel ling, aangehouden op ver denking van moord op zijn vijf jaar jongere Ame rikaanse vrouw Monika Zumsteg. De moord heeft in Groot-Brittannië nogal wat opschudding veroor zaakt en is uitgegroeid tot een „high society-schan- daal" omdat Telling een achterneef is van de Brit se multimiljonair Lord Vestey, die weer een goe de vriend tè van kroon prins Charles. Vorige week was achter een niet meer gebruikte tribune van de paardenrenbaan in Exeter (Zuidwest-Engeland) een onthoofd lijk aangetroffen. Het duurde verscheidene da gen eer de politie dit stoffelijk overschot kon identificeren. Dat raadsel werd pas opgelost toen een vriendin van Monika Telling-Zumsteg de politie op belde. Zij had gehoord dat het vrouwenlijk zonder hoofd zij den shorts droeg, afkomstig uit Thailand, en een T-shirt, waarop in grote letters stond geschreven: „Souvenir du Ma- roc". De vriendin had Monika al geruime tijd niet meer ge zien. Zij vertelde dat mevrouw Telling afgelopen Kerstmis naar Engeland was terugge keerd van een vakantie in Ma rokko en dat zij dergelijke kle dingstukken droeg. Na enig onderzoek deed de po litie afgelopen zaterdag in de garage van het luxueuse huis dat de Tellings tot een paar maanden terug bewoonden een gruwelijke ontdekking. Een oude aardappelzak bevat te het hoofd van Monika Tel ling-Zumsteg. De politie is tot de conclusie gekomen dat de vrouw met drie geweerschoten is ver moord. Een vierde schot in de nek zou haar onthoofd heb ben. Het gerecht meent ook te weten, dat deze moord al maanden geleden is gepleegd. De dader zou het lijk in een diepvries hebben gestopt, waarin hij het bewaarde tot hij ermee naar West-Engeland kon rijden om het in Exeter achter de in onbruik geraakte tribune te verbergen. Veron dersteld wordt dat Telling dit gedaan heeft terwijl op de baan een spannende wedren aan de gang was. Michael Telling leerde Monika Zumsteg kennen in Amerika. Zij had journalistiek gestu deerd aan de universiteit van San Mateo. Haar vader is een welgestelde zakenman. In hun Engelse landhuis een grote, eeuwenoude omgebouwde schuur ter waarde van 600.000 gulden zette Monika gere geld luisterrijke feestjes op touw voor Amerikaanse en andere vrienden. Haar man en moordenaar wordt door de politie juist om schreven als een stille man, die zijn leven lang nog nooit heeft gewerkt. In zijn landhuis Eeri Londense politieman (links) begeleidde de onder een deken verborgen Michael Telling gisteren van de rechtbank, waar hij werd voorgeleid, terug naar de gevangenis. speelde hij zo'n beetje de rol van kasteelheer. Op geld hoeft hij niet te kij ken, want net als de meeste andere leden van de schatrijke familie Vestey geniet hij een royale toelage, afkomstig uit een fonds dat is opgericht om de belastingdruk op miljonairs gevoelig te verminderen. Het totale fortuin van de fami lie Vestey wordt geschat op bijna zeven miljard gulden. Zij hebben in 27 landen niet min der dan 250 verschillende maatschappijen in hun macht. In Groot-Brittannië exploite ren zij een uitgebreide serie slagerswinkels. In Canada, Zuid-Afrika, Australië en Bra zilië bezit de familie uitgestek- te boerderijen, die enorm veel geld opbrengen. AMSTERDAM De toestand in Suriname wordt met de dag slechter. Arrestaties, afpersingen, corruptie en terreur zijn aan de orde van de dag. Het regiem van Desi Bouterse wordt steeds kwaadaardiger. Geld uit de staatskas wordt voor privé-doeleinden gebruikt. Bo vendien staat Suriname economisch aan de rand van de afgrond. Het land holt naar een totaal faillissement Dit zei oud-president Henk Chin A Sen gisteren in Amsterdam op een persconferentie van de Raad voor de Bevrijding van Suriname, waarvan hij voorzitter is. Een ander lid van de raad, oud-minister van financiën Edgar Wijngaarde, onderstreepte met cijfers van de Centrale Bank van Suriname de opmerking van Chin A Sen over het dreigende faillissement. De dekking van de Surinaamse gulden is in korte tijd in sneltreinvaart gedaald, door gebrek aan produktie in landbouw en industrie. Het regiem laat geld drukken, wat meer inflatie tot gevolg heeft. Bij elkaar genomen zijn er volgens Chin A Sen duidelijke aan wijzingen dat het militaire bewind van Bouterse met de rug te gen de muur staat. Dat wordt volgens hem aangetoond door de bekendmaking dat de Surinaamse regering er plotseling geen bezwaar tegen heeft, dat een commissie van de Internationale Arbeidsorganisatie (ILO) in Genève een onderzoek komt instel len naar de moorden van 8 december 1982. Tot dusver heeft het regiem zich daar altijd fel tegen verzet. Volgens Chin A Sen neemt het verzet in Suriname toe: er wor den zowel in Paramaribo als in de districten tegen het regiem gerichte pamfletten uitgedeeld en er zijn ontploffingen geweest. De oud-president verwacht geen grote volks-opstanden. Hoewel de bevrijding van Suriname een zaak van het volk zelf is hoopt hij op steun van buitenaf. In dit verband betoogde hij dat de Nederlandse regering niet voor de druk uit Paramaribo moet zwichten om de ontwikkelingshulp aan Suriname weer op gang te brengen. „Dat zou verraad aan Suriname betekenen", aldus Chin A Sen. Pinochet verscherpt ordemaatregelen SANTIAGO Na vier dagen van onrust heeft het regime van 'generaal Pinochet nieuwe maatregelen aangekondigd om de orde te handhaven. De Chileense oppositie beschuldigde Pino chet ervan dat zijn beleid het land meer en meer in moeilijkhe den brengt. De minister van binnenlandse zaken, Sergio Jarpa die overleg voerde met president Pinochet en veiligheidsfunc tionarissen, gaf geen nadere bijzonderheden over de nieuwe or-j demaatregelen. Sinds vorige week donderdag zijn er tien doden gevallen bij de ongeregeldheden rond de de herdenking van de instelling van de militaire dictatuur tien jaar geleden. Italiaanse gevangenen in hongerstaking ROME In vier gevangenis sen in Italië zijn gisteren ruim duizend gedetineerden in hon gerstaking gegaan om hervor ming van de strafwetgeving te verkrijgen. In brieven aan ge vangenisdirecties zeiden de ge detineerden dat hun grootste grief was de lange duur van het voorarrest, dat momenteel kan oplopen tot tien jaar. Het parlement in Rome houdt zich met wetsontwerpen bezig ter verkorting van deze tijd en het nieuwe kabinet van de socia listische premier Craxi heeft gezegd dat hervorming van de strafwetgeving een van zijn prioriteiten is. AMSTERDAM/PARIJS Terwijl veel' westerse landen met ingang van morgen het vliegverkeer van en naar de Sovjet-Unie voor een periode van twee weken stilleggen, als protest tegen het neerschieten van het Zuidkoreaanse vlieg tuig, zal de Franse maatschap pij Air France haar vluchten op Moskou gewoon blijven uit voeren. Weliswaar heeft de Franse organisatie van ver keersvliegers zich aangesloten bij de internationale boycot, maar voor de vluchten naar de Sovjet-Unie zal Air France nu een beroep doen op de twintig procent van de vliegers die geen lid is van de pilotenvere niging. Tot eind september laat ook ons land geen Aeroflot-toestel- len op Schiphol toe. Nederland sloot zich gisteren op een ver gadering van EG-ministers van buitenlandse zaken aan bij de landen die Aeroflot 15 da gen weren. Het afgelopen weekeinde had premier Lub bers al verklaard dat het erg vreemd zou zijn, wanneer de Russische maatschappij ge woon op Schiphol zou kunnen blijven vliegen zodra de KLM haar vluchten op Moskou zou hebben geschrapt. West-Duits- land, dat eerst geen sancties tegen de Sovjet-Unie wilde, besloot gisteren eveneens het vliegverkeer van en naar Mos kou stil te leggen. Zowel binnen de EG als bin nen de NAVO blijft echter een verschil van mening bestaan over de houding die men te genover Moskou moet inne men. Vandaar dat gisteren in de EG -verklaring niet werd gesproken van „sancties", maar van „een politiek sig naal". Frankrijk, Denemarken, Grie kenland en Turkije (de eerste drie zijn ook lid van de EG) doen niet mee met de boycot. Zij beperken zich tot eerdere verklaringen, waarin „diepe emotie" wordt uitgesproken over het gebeurde. Vooral de houding van de Grieken gisteren nog voorzitter van de EG-vergadering heeft bij de overige EG-lidstaten wrevel gewekt. De Grieken weigerden gisteren eerst over het vliegtuigincident te spre ken. Maar onder druk van de andere ministers kwam de zaak alsnog op de agenda. Op een strand op het Japanse eiland Hokkaido is gisteren het lijk van een derde slacht offer uit het Zuidkoreaanse vliegtuig aangespoeld. Ook zijn weer talrijke wrakstukken aan komen drijven. De zoek acties op de Japanse stranden en met schepen voor de kust zijn nog in volle gang. De Sovjet-Unie heeft gisteren een Amerikaanse eis tot scha devergoeding voor de nabe staanden van de 61 Ameri kaanse passagiers van het Een functionaris van de Zuidkoreaanse luchtvaartmaat- dëhandrewezenEeTsOTrtóe" schaPP'J inspecteert een van de met kogels doorzeefde lijke eis van Zuid-Korea wlrd wrakstukken, die de afgelopen dagen op de Japanse eveneens geweigerd. kust Zijn aagespoeld. Saoedische bemiddeling op niets uitgelopen BEIROET De besprekingen over een bestandsakkoord tus sen de strijdende partijen in Libanon zijn gisteren vastgelo pen. De Libanese president Gemayel heeft gisteren ver geefs intensief overleg gevoerd met zijn kabinet, het hoofd van de strijdkrachten en twee Amerikaanse gezanten, over een Saoedisch wapenstil standsplan. Het reeds door de druzenleider Joemblatt en Syrië goedge keurde Saoedische plan is door president Gemayel verworpen, omdat de druzenleider weigert eenheden van het Libanese le ger in zijn Shoef-gebied toe te laten. Gemayel eist statione ring van het Libanese leger in dit gebied. Terwijl gisteren naarstig werd gezocht naar een politieke regeling, gingen de gevechten tussen rechtse christenen en het Libanese le ger enerzijds en de door Syrië gesteunde progressieve druzen onverminderd voort. De strijd concentreerde zich ook van ochtend nog rond het plaatsje Soekh el-Gharb, dat enkele ki lometers ten zuiden van Bei roet ligt en van grote strategi sche betekenis is. Drie Amerikaanse mariniers van de internationale vredes macht raakten gisteravond ge wond, toen een granaat ont plofte bij hun post bij het in ternationale vliegveld. Enkele uren daarvoor waren drie Amerikaanse oorlogsschepen met 2.000 militairen ter hoogte van de Libanese kust gearri veerd. Volgens onbevestigde berichten zouden de militairen vannacht aan land zijn gegaan om de in Beiroet gestationeer de mariniers te versterken. RUZALEM De Israëli- ren. De nieuwe regeringscoali- ie minister van buitenlandse tie zal over 62 van de 120 par ten Shamir, die onlangs is lementszetels beschikken. Sha- tozen tot opvolger van pre- mir heeft laten weten, dat hij er Begin, is erin geslaagd Begins orthodoxe politieke nieuwe regering te forme- met betrekking tot Libanon en De weg is nu voor premier Be gin vrij gekomen om af te tre den. Begin, die enkele weken zijn aftreden aankondigde, wilde zijn ontslag bij president Herzog pas indienen, nadat zijn partij een nieuwe coalitie regering had gevormd. indienen van Begins ontslag, zal Herzog hoogst waarschijn lijk Shamir aanwijzen tot ka binetsformateur. De 70-jarige Begin heeft de afgelopen twee dagen niet gewerkt, omdat hij zich, volgens een officieel commnuniqué „niet goed voel de". UITENHEER (Van onze correspondent Cees Manders) ROME In Palermo op Sicilië heeft een hoge rechter ontslag genomen om te voorkomen dat er een onderzoek naar zijn contacten met de maffia zou worden ingesteld. Francesco Scozzari, rech ter bij het Hof van Paler mo, is genoemd in de aantekeningen die de vermoorde onderzoeks rechter Chinnici heeft nagelaten. Enkele dagen voordat hij door de maf fia zou worden omge bracht, schreef Chinnici in zijn dagboek: „Als mij iets ernstigs mocht over komen, ga dan eens pra ten met Scozzari". De hoogste Italiaanse Raad voor de Magistratuur heeft dit dagboek vorige week bestu deerd en de beschuldigingen die daarin tegen Scozzari wor den geformuleerd niet onge grond geacht. Rechter Scozza ri „staat in de reuk van de maffia", zo luidt het oordeel van de Raad voor de Magi stratuur en Scozzari krijgt het bevel zich niet meer in het Hof van Justitie in Palermo te laten zien. Bovendien zal een disciplinair onderzoek tegen hem worden gestart. De maffia-rechter heeft het echter niet zover laten ko men, want zaterdag al vroeg hij vervroegd pensioen aan, hetgeen hem volgens de wet niet kan worden geweigerd. Met zijn pensionering komt ook het disciplinair onderzoek tegen hem te vervallen. Maar het dagboek van Chin nici heeft nog meer verrassin gen opgeleverd. Enkele woor den daarin zijn ook gewijd aan de Hoge Commissaris voor de strijd tegen de maffia en prefect van Palermo, De Francesco, de man die de vo rig jaar vermoorde generaal Dalla Chiesa opvolgde. Chin nici, die bezig was met het on derzoek naar de moord op Dalla Chiesa, schreef in zijn dagboek dat hem is gebleken dat De Francesco enige ver dachte ondernemers uit Cata nia voortdurend over de vor deringen in het onderzoek op de hoogte houdt. Deze bezwarende opmerking aan het adres van De Fran cesco heeft in Italië de pole miek over zijn optreden als hoogste maffia-bestrijder van het land verhevigd. Dalla Chiesa, zijn voorganger, ram melde voortdurend met de wapens om de misdaad en de politiek te overtuigen van zijn vastberadenheid om Italiës grootste kwaal, de georgani seerde misdaad, met wortel en tak uit te roeien. Dalla Chiesa werd door de maffia ver moord, en opgevolgd door De Francesco, een man die als chef van de geheime dienst geleerd heeft in stilte te ope reren. De Francesco is meer wetenschappelijk aangelegd en hij beweert dan ook dat de maffia niet alleen met wapens kan worden aangepakt, maar pas door een mentaliteitsver andering van de Italianen he lemaal zal kunnen verdwij nen. De Italianen denken, volgens hem, nog te veel dat de staat hun vijand is in plaats van hun bondgenoot die ze moeten en kunnen vertrou wen. Volgens De Francesco is de maffia een gevolg van dat wantrouwen dat de Italianen en vooral de Sicilianen jegens hun staat koesteren. Om dat idee te veranderen zijn gene raties nodig, en vandaar dat De Francesco pas voor de vol gende eeuw, en misschien zelfs voor na 2100, de uitroei ing van de maffia in Italië ziet gebeuren. Voor de critici van de perfect zijn deze termijnen al te ruim. Zij willen snel en spectaculai re acties tegen de misdaad, die het publiek ervan moeten doordringen dat de staat het initiatief in handen heeft. Verschillende politici hebben dan ook al gevraagd om ver vanging van De Francesco. den besproken door de specia le anti-maffia-commisisie van het Italiaanse parlement.

Leidse Courant | 1983 | | pagina 11