KLM boycot Moskou Pinochet tart oppositie Russische piloot kreeg „definitieve opdracht" Druzen richten opnieuw bloedbad aan onder christenen Japanners zoeken massaal naar wrakstukken Boeing Oppositie Filippijnen wil Marcos vreedzaam ten val brengen MANILLA Na de moord op de belangrijkste oppositieleider, Benigno Aquino, zijn oppositie en organisaties voor mensenrechten op de Filippijnen gisteren een campagne voor burgerlijke ongehoor zaamheid begonnen met het doel het regime van president Ferdinand Marcos op vreedzame wijze ten val te brengen. Dat was ook het „verjaardags geschenk" van de oppositie voor Marcos, die zon dag 66 jaar werd. De eerste fase van de campagne eindigt op 21 september met een godsdienstige plechtigheid voor Aquino. Het passieve verzet moet alle vormen van geweldloze oppositie inhou den zoals studenten-, arbeiders- en eventueel be lastingstakingen, alsmede het boycotten van rege ringsgezinde kranten en de in mei 1984 te houden parlementsverkiezingen. \ANDAG 12 SEPTEMBER 1983PAGINA7 Britse SDP tegen fusie met liberalen MANCHESTER De Britse sociaal-demo craten hebben een volledige fusie met hun li berale coalitiegenoten in een politiek bondge nootschap afgewezen. Wel bevestigden zij hun sterke verknochtheid aan het twee jaar oude samengaan met de liberalen en beloof den zij nauw te zullen samenwerken zonder nochtans de eigen identiteit op te geven. Het bondgenootschap diende zich bij de verkie zingen in juni aan als een belangrijke nieuwe politieke macht, hoewel het door het typische Britse kiesstelsel maar een handvol Lager huiszetels kreeg. Sindsdien is van beide zij den gepleit voor volledig samengaan, maar de sociaal-democraten wezen dit zondag op hun jaarcongres van de hand. Zij zijn vooral bang dat zij bij samengaan geen Labourkiezers meer zouden trekken. (Vervolg van de voorpagina) BEIROET De Libanese radio maakte zaterdag melding van een nieuwe massamoord onder chris tenen. Gewapende druzen hebben in het dorpje El- Bireh, dat 25 kilometer ten zuidoosten van Beiroet ligt, 30 burgers vermoord. De rechts-christelijke ra dio sprak van 110 doden. Sinds Israël ruim een week geleden zijn troepen uit het Shoef-gebied heeft teruggetrokken, zijn er zo wel door druzen als door Falangisten diverse bloed baden onder de burgerbe volking aangericht. Als gevolg van de zware strijd in het Shoef-gebied zijn de af gelopen dagen duizenden mos lims en christenen achter Is raëlische linies in Zuid-Liba- non gevlucht. De meeste vluchtelingen zijn christenen, die naar de havenplaats Sidon trokken waar zij een voorlopig onderkomen hebben gevonden in kerken en openbare gebou wen. Druzenleider Joemblatt, die tevens voorzitter is van het Front voor Nationale Redding waarin de Libanese oppositie is verenigd, heeft gisteren zijn militie opdracht gegeven het Rode Kruis zonder voorwaar den toegang te verstrekken tot het stadje Deir el-Kamar. Dru- zenmilitie hebben Deir el-Ka- mar omsingeld en dwingen op deze wijze eenhedne van rechtse christenen totoverga- ve. In Deir el-Kamar verblij ven duizenden christelijke vluchtelingen. De Israëlische minister van defensie, Arens, die gisteren een „inspectie-bezoek" bracht aan Sidon, heeft de druzen ge waarschuwd geen Palestijnen toe te laten tot de gevechten in het Shoef-gebied. Arens dreig de met militaire acties in het geval van Palestijnse activiteit tegen Israël. Zowel Arens als de Libanese president Gemay- el hebben gezegd dat Palestij nen actief betrokken zijn bij de strijd in het Shoef-gebied. Ook Syrische en Iraanse mili tairen zouden aan de gevech ten deelnemen. In Tel Aviv werd afgelopen weekeinde de mogelijkheid niet uitgesloten dat PLO-voorzitter Arafat plannen zou hebben om met militaire middelen terug te ke ren naar Beiroet. Een jong lid van de sji'itische Amal-beweging, die evenals de oudere leden het hoofd bedekt heeft met een kap. houdt de wacht bij een controle post ergens in de zuidelijke wijken van Beiroet. Êecdóc Qomwnt Seveso accepteert compensatie Seveso Het Noorditaliaanse stadje Seveso, dat zeven jaar gele den dioxinebesmetting opliep, heeft besloten een compensatie van 15 miljoen Zwitserse frank te accepteren van de Zwitserse firma die verantwoordelijk is voor de milieuramp. Gemeentewoordvoer ders deelden mee dat burgemees ter Cassina in de komende dagen vertegenwoordigers van de firma Givaudan uit Lausanne zou ont moeten ter ondertekening van het formele akkoord. Givaudan, een dochteronderneming van de reus achtige groep Hoffman-Laroche, heeft al 103 miljard lire compensa tie betaald aan de Italiaanse staat. Opnieuw zus president Guatemala ontvoerd GUATEMALA De zus van presi dent Oscar Humberto Mejia Victores van Guatemala, de 54-jarige Celeste Aida Mejia de Velasco, is zaterdag ontvoerd. Zij verliet op dat ogenblik het ziekenhuis, waar zij sinds 14 jaar vrijwilligerswerk doet. Op 29 juni van dit jaar werd de zuster van Mejia Vic tores' voorganger, de afgezette gene raal Efrain Rios Montt. de 37-jarige Marta Elena Rios Montt de Rivas, door een guerrillabeweging ontvoerd. De beweging eist voor haar vrijlating publikatie van een politiek manifest- ,maar dat is in Guatemala verboden. Van mevrouw Rios Montt de Rivas is sinds haar ontvoering niets meer ver nomen. SCHIPHOL/NEW YORK Net als veel andere westerse luchtvaartmaat schappijen heeft ook de KLM besloten haar twee wekelijke vluchten naar Moskou vanaf 15 septem ber gedurende twee we ken te staken, in verband met het door de Sovjet- Unie neerschieten van het Zuidkoreaanse passagiers vliegtuig. Volgens een woordvoerder van de KLM is de actie een druk middel om van de Sovjet gedaan te krijgen, dat het garanties geeft voor de veiligheid van het burger- luchtverkeer. De Belgische regering heeft besloten tot een boycot van twee weken van alle luchtver keer van en naar de Sovjet- Unie. In die tijd mogen dus ook geen Russische vliegtuigen landen op het vliegveld Za- ventem bij Brussel. De Ita liaanse en Britse regeringen namen een zelfde besluit. De Nederlandse regering bestu deert nog, of Aeroflot voor veertien dagen een landings verbod op Schiphol kan wor den opgelegd. Verrassend hebben zaterdag ook de Finse vliegers besloten voor een periode van een maand niet op de Sovjet-Unie te vliegen. De Finse regering had, met het oog op de relatie met de machtige oosterbuur, slechst een milde verklaring over het gebeurde afgelegd. Vandaag, tijdens het periodie ke overleg van de NAVO-mi- nisters van buitenlandse za ken, voeren elf lidstaten die verdere sancties tegen Moskou willen nemen (Frankrijk, Spanje, Denemarken, Grie kenland en Turkije doen niet mee) overleg om die maatrege len op elkaar af te stemmen. Zij beschouwen hun optreden als een „politiek signaal" aan Moskou, om het te bewegen tot „constructieve deelne ming" aan de vergadering van de internationale organisatie voor de burgerluchtvaart ICAO op 15 september in het Canadese Montreal. De Verenigde Staten hebben gisteren officieel gerouwd om de 269 inzittenden van het Zuidkoreaanse vliegtuig. Een Nationale Dag van Rouw is historisch voorbehouden aan overleden Amerikaanse natio nale figuren. „Deze misdaad mag nimmer worden vergeten, hier niet en in de hele wereld niet", aldus Reagan, die in Washington een rouwdienst voor de 61 Amerikanen onder de slachtoffers bijwoonde. Eerder had de president ge vraagd om meer geld voor het verzorgen van Amerikaanse nieuwsuitzendingen naar de landen van het Oostblok. „De Russen hebben zich het recht voorbehouden ieder misdaad te begaan, te liegen en te be driegen. Ze hebben de hele re gering betrokken bij pogingen de feiten te verhullen en drei gen nog meer mannen, vrou wen en kinderen te vermoor den", aldus Reagan. Als hij meer geld krijgt voor „The Voice of America" en andere Amerikaanse overheidszen- ders, kunnen de mensen in het OOstblok, zo verkondigde hij, via hun uitzendingen de ware toedracht vernemen. De manier waarop de Russi sche media verlag doen van de nasleep van het incident, lijkt het betoog van Reagan alleen maar te ondertrepen. De Rus sische media zetten gisteren hun felle aanvallen op Was hington onverdroten voort. Volgens westerse diplomaten is dat om de openbare mening murw te maken, na de erken ning vrijdag dat straaljagers het Zuidkoreaans passagiers vliegtuig hebben neergescho ten. Het persbureau Tass betoogt voortdurend, dat de Verenigde Staten verantwoordelijk zijn voor de dood van de 269 men sen aan boord van de vernie tigde Boeing. Volgens Tass wordt dit standpunt gedeeld door de pers in het Westen, wat een westerse diplomaat in Moskou deed opmerken: „Het feit dat de westerse pers vrij wel eenstemmig het tegeno vergestelde heeft gezegd, is ir relevant. Men schrijft zijn ei gen volk voor wat men moet denken en de ironie is dat men er de westerse pers bij haalt voor meer geloofwaar digheid". In de Sovjet-media heerst een totaal stilzwijgen over de wes terse luchtboycot van de Sov jet-Unie en het optreden tegen Aeroflot. Omdat de gewone Rus niet de kans krijgt naar het Westen te reizen, merkt men daar dan ook weinig van. INTERVIEW OP SOVJET-TELEVISIE: EN WISKE DE HIPPE HEKSEN Pakistaanse president in het nauw ISLAMABAD Pakistaanse or detroepen hebben zaterdag in de lucht geschoten en traangas ge bruikt bij het verspreiden van ver scheidene duizenden demonstran ten die het gevolg van de Paki staanse president, Zia oei Haq, wil den tegenhouden bij het verlaten van de stad Dadoe. Deze stad, in de onrustige provincie Sind, wordt verlamd door een algemene sta king. De Pakistaanse president maakt een toernee van vier dagen door Sind. Hem werd bij het bezoek van slechts enkele uren door de plaatselijke notabelen in Dadoe een koel welkom bereid. chandalen 5iaakten de aan opbaan orster PSTAD John jrster, voormalig [mier van Zuid-A- ;a, is dit weekeinde 67-jarige leeftijd •leden. Hij over- in een ziekenhuis, hij was opgeno- vanwege een ;dnekkige longaan- ing. Tussen de wrakstukken van de Boeing die in Noord-Japan zijn aangespoeld bevond zich ook dit identiteistbewijs van de 25-jari- ge Canadese Mary Jane Hendrie, een van de 269 omgekomen inzittenden van het toestel. TOKIO Bergingsploegen van politie, brandweer en vrijwilli gers zoeken sinds eind vorige week aan de noordoostelijke kust van Japan naar slachtoffers en wrakstukken van de door Sov jet-jagers neergeschoten Zuidkoreaanse Boeing 747. Op twee stranden van het noordelijke eiland Hokkaido zijn de afgelopen dagen de lijken aangespoeld van een vrouw en een kind, die zeer waarschijnlijk behoorden tot de 269 inzittenden van het toestel. Ook heeft men meer dan 200 wrakstukken gevonden. Afgelopen zaterdag spoelde op een strand van het schiereiland Shiretoko het lichaam aan van een tussen de 8 en 11 jaar oud kind. Op het lichaampje werden stukken metaal en glas aange troffen. Gisteren spoelde het lijk aan van een vrouw. De politie heeft noch de vrouw noch het kind kunnen identificeren. Sind het aanspoelen van de stoffelijke resten heeft Japan de zoekacties geïntensiveerd. Behalve de duizend bergers langs de ongeveer 450 kilometer lange kust zijn tien schepen en acht vliegtuigen en helikopters ingeschakeld. Verder hebbèn de Ja panse vissers aangeboden met hun enorme vloot mee te helpen zoeken. Volgens de politie heeft de zuidelijke stroming vanaf de plaats waar de Boeing moet zijn neergestort behalve de twee slachtof fers ook al ruim 200 wrakstukken naar de Japanse noordkust gedreven. Daaronder zijn papieren bekertjes, zitkussentjes, een tas met filmrolletjes, stoelen, een stuk van de vleugel en een deel van het staartstuk. ITENLAND 19" and wijst ssen uit LIN Ierland drie Russische di aten uitgewezen, zij zich schuldig gemaakt aan ^e. Dit is in Dub- bekend geworden, noneerden niet in id, maar gebruik- land als basis van lit zij probeerden natie te verzame- NAVO-landen, [name Groot-Brit- De Ierse regering 'fideel geen bijzon den verstrekken de reden waarom ie zijn uitgewezen. Terwijl er in Chili massaal werd gedemonstreerd tegen Pinochet, waren er ook groepjes in Santiago die het opnamen voor Pino chet. Een deegroller en een megafoon werden daarvoor als nutti ge instrumenten beschouwd. SANTIAGO Generaal Pinochet van Chili heeft gisteren verklaard zijn termijn als president tot 1989 vol te zullen maken. Hij deed dit in een rede ter gelegenheid van de of ficiële herdenking van de machtsovername van de regering Allende tien jaar geleden. Volgens de oppo sitie gaat de toestand in Chili echter steeds meer op een burgeroorlog lij ken. In de krottenwijken van San tiago brak gisteravond op nieuw geweld uit na het terzij de schuiven door Pinochet van de protesten. Demonstranten richtten barricades op en ont staken vuren om de wegen te versperren. Eerder op de dag waren er twee mensen omge komen in de krottenstad Pu- dahuel. Met de twee doden van gisteren bedraagt het aan tal burgerslachtoffers sedert het afkondigen van de protest- dagen negen. In totaal zijn er sinds in mei de protesten de kop opstaken 42 mensen om het leven gekomen. Sprekend op de tiende verjaardag van de coup die Pinochet aan de macht had gebracht, noemde de Chileense leider de econo mische crisis en de tegen de regering gerichte protesten slechts tijdelijke moeilijkhe den. In een ruim anderhalf uur durende toespraak hield hij een gloeiend betoog over de verrichtingen van het regiem sedert de marxistische rege ring ten val was gebracht. Aan de vooravond van de offi ciële viering in Santiago deden zich zaterdag opnieuw tot in de nacht voortdurende botsin gen voor tussen tegenstanders en politie, niet alleen in de hoofdstad maar ook in de pro vincie. Daarbij werden tiental len mensen gewond. In Santi ago voerde oproerpolitie char ges uit op een kerkhof waar een van de acht slachtoffers van de protestdag van donder dag werd begraven. Circa tien duizend rouwenden hadden op de tien kilometer lange route door de stad „Pinochet moor denaar" geroepen. In Concep- cion, 500 kilometer ten zuiden van de hoofdstad, werden drie hoogspanningsmasten opgebla zen. De oppositievoerende Demo cratische Alliantie onder lei ding van de christen-demo craat Gabriël Valdes kondigde zaterdag aan dat zij de ge sprekken met minister Sergio Jarpa afbreekt. Valdes sprak van een openlijke burgeroor log. In het weekeinde werd ar- beidsleider Rudolfo Seguel op nieuw opgepakt. Hij is een hongerstaking begonnen die hij desnoods „tot het allerlaat ste" wil doorzetten. Seguel zet te de eerste protestdagen tegen het regime Pinochet op touw. Venster was premier van lSfótot 1978 en hij volgde idit functie de vermoor- Verwoerd op. Toen tster premier was, t in 1976 onlusten uit in zwarte woonstad Sowe- die zich zouden uitbrei- tot over het hele land ten slotte aan meer dan ionderd mensen het le- zouden kosten. Vor- trad af als premier on druk van het zoge- «nde „informatie- Jndaal" dat inhield, dat jeheime fondsen waren >rmd voor een wereld- 1 propaganda-offensief de publieke opinie te- het apartheidsregime, beïnvloeden. Na zijn af- den als premier werd irster president, maar deze functie raakte hij twee acht maanden rijt onder druk van het landaal. Vorster werkte ;r mee aan een plan om diërs en kleurlingen r bevoegdheden te ge- maar zijn reputatie er toch vooral een van man die met harde d regeerde. Johannes ster werd op 13 decem- 1915 als zoon van een in Jamestown, Kaap- fincie, geboren. Tij- i de Tweede Wereld- og was hij „generaal" Ie „Ossewa Brandwag", paramilitaire organisa- van Afrikaners, die on- meer sympathiseerden nazi-Duitsland. i werd de sterke n de „Nasionale Partij" er dramatische c idigheden, een week de moord op premier idrik Verwoerd, is opvolger gekozen. MOSKOU De Russische televisie heeft zaterdag een interview uitgezonden met de piloot, die het Zuidkoreaans passagiers vliegtuig met 269 mensen aan boord zou hebben neergeschoten. Ook twee andere piloten die betrok ken zouden zijn geweest bij de achtervolging van het Zuidkoreaanse toestel kwamen aan het woord. De namen van de piloten werden niet genoemd. De piloot die de Boeing zou hebben neergeschoten, ver klaarde eerst vier maal licht- kogels te hebben afgevuurd. Het vliegtuig bleef echter de zelfde koers houden en op de zelfde hoogte vliegen, zo zei hij, „en ik kreeg een duidelij ke, definiteve opdracht". Hij zei alle procedurele regels voor het waarschuwen van het toestel in acht te hebben geno men, toen hij het achtervolgde boven Russisch grondgebied. Een van de andere piloten zei dat hij er, gezien de gedragin gen van het toestel, van over tuigd was dat het om een spio- nage-vliegtuig of zelfs een bommenwerper ging. Hij zei dat hij niet geaarzeld zou heb ben het toestel neer te schie ten, als hij de opdracht had ge kregen. De derde piloot ver klaarde dat het Zuidkoreaanse toestel geen verlichting voer de. Op de televsie werd gezegd dat op de avond dat de korte interviews waren opgenomen de piloten opdracht hadden gekregen op te stijgen omdat „er weer een poging werd ge daan het luchtruim te schen den". Amerikaanse toestellen, zo werd gezegd, voeren bij de grens wel tien vluchten per dag uit en „werken de man nen van onze luchtmacht voortdurend op de zenuwen. De Amerikaanse toestellen voeren provocerende manoeu vres uit door recht op ons ge bied af te vliegen en dan, als ze bij het Russische luchtruim zijn aangekomen, weer om te keren", aldus de Russische te levisie. Op de Russische televisie werd de piloot geïnter viewd, die het Zuidkoreaanse vliegtuig zou hebben neerge schoten.

Leidse Courant | 1983 | | pagina 7