Australia II heelt kans op zege in zeeslag van de eeuw" Redders weer in conflict over hulp op Usselmeer Kamerdelegatie peilt Amerikaanse opstelling in ontwapeningsoverleg Kamminga (VVD) noemt het CDA een verhoogde risicofactor Marine-officieren hekelen politici NENLAND CeidócSouocmt MAANDAG 12 SEPTEMBER 1983 PAGINA 5 litie treedt weer op en Golden Ten ERDAL De politie is in de nacht zaterdag op zondag in de plaatsen Nij- al en Goor opgetreden tegen het om- len spel Golden Ten, volgens sommigen gokspel en tegen de wet, volgens ande een behendigheidsspel. In beide plaat- iah viel de politie rond middernacht een ho- fnis .pand binnen. In beide plaatsen werden erlc jen enkele spelers aangehouden, alsme- tstt roupiers en de organisatoren van het De arrestanten werden na verhoor en et opmaken van een proces verbaal op voeten gesteld. De president van de tbank in Den Haag bepaalde eind au- is, dat het openbaar ministerie mag op- eld'fn te8en Golden Ten en dat het vervol- aan de strafrechter is om uit te maken t spel tegen de wet op de kansspelen is. Dode bij steekpartij BEST Bij een steekpartij in het Brabantse Best is gister avond de 22-jarige J.B. uit die plaats om het leven gekomen. In verband daarmee is een 21-jarige inwoner van Best aangehouden. Het slachtoffer werd door de politie die avond levensgevaarlijk gewond aan getroffen op de Hoofdstraat in Best. De jongeman overleed op weg naar het ziekenhuis. De politie hield even later de verdachte aan, die nog gewa pend bleek te zijn met een mes. Volgens de politiewoord voerder maakten het slachtof fer en de verdachte vermoede lijk deel uit van twee groepen jongeren, die om een meisje vochten. Politie Amsterdam in actie tegen krakers AMSTERDAM De Amsterdamse politie is gisteren in actie gekomen tegen een groep kra kers, die in een truck door de Rivierenbuurt reed en kennelijk het één en ander wilde on dernemen na de ontruiming van het gekraakte pand aan de Winterdijkstraat. Op de wagen stonden 24 krakers, van wie er twee aangehou den werden omdat ze wapenstokken bij zich hadden. In de laadbak van de truck vond de politie helmen, stokken en keukenmessen. Ook de truck werd in beslag genomen op grond van een wet, die voorschrijft dat er alleen mensen vervoerd mogen worden als er voor hen deug delijke zitplaatsen zijn, wat niet het geval was. Later op de dag zijn de ruiten van het huis van wethouder Wolffensperger van herhuisvesting ingegooid en werd er verf tegen de gevel ge smeten. De ruiten van deze Amsterdamse wei houder moeten het regelmatig ontgelden. Wilde staking treft treinen met Belgie UTRECHT Het treinverkeer tus sen Nederland en Belgie is vanoch tend vroeg getroffen door een plotse linge wilde staking onder het Belgi sche spoorwegpersoneel. Daardoor reed de nachttrein uit Parijs (aan komst Roosendaaal 07.45) niet ver der dan Brussel-Zuid. Óp de lijn Roosendaal-Oostende werd de dienst aanvankelijk slechts uitgevoerd tot Antwerpen, maar later helemaal ge staakt. De uurdienst Amsterdam- Brussel ging niet verder dan Meche- len. Maastricht-Luik hield op bij de grenspost Eijsden. Achtergrond van de wilde staking is een geschil over de arbeidsvoor waarden. Plastische chirurgie wil eigen afdeling DEN HAAG Wil de plastische chirurgie in Nederland gelijke tred houden met de ontwikkelingen op dit gebied elders in de westerse wereld, dan moeten in ziekenhui zen plastisch chirurgische afdelingen van ten minste 25 bedden worden gevormd. Op zo'n afdeling zouden dan drie of meer plas tisch chirurgen moeten werken. Dat zegt de Nederlandse Vereniging voor Plastische en Reconstructieve Chirurgie in een rapport over de positie van de plastische chirurgie. De vereniging constateert, dat plastische chirurgie onderhand in de medische wereld wel erkend wordt, maar daarbuiten nog lang niet. Meestal is alleen de zogenoemde cosmetische chirurgie bekend. Hierdoor wordt plastische chirurgie gezien als luxe. Discriminatie door overheid en verzeke ringswezen is daarvan het gevolg. Defensienota komt nog dit jaar uit DEN HELDER De defensienota, waar in het defensiebeleid voor de komende tien jaar wordt uiteengezet, verschijnt in november of december. „In ieder geval nog dit jaar, maar zeker niet voor eind ok tober, omdat er dan nog de nodige consul taties in NAVO-verband moeten worden afgehandeld". Dit heeft minister De Rui ter (Defensie) zaterdag tijdens de viering van het 100-Jarig bestaan van de VMO, de Vereniging van Marine Officieren gezegd. De Ruiter vindt de rede van voorzitter Brand, die kritiek leverde op de politici, „te zwaar aangezet". Vooral de constate ring dat het ministerie van defensie niet open zou zijn over bezuinigingen wijst de bewindsman af. [EWPORT Voor het eilende bevolkingsdeel an de Verenigde Staten n Australië begint mor en de 'zeeslag van de euw'. Voor de kust van lewport (Rhode Island) indt voor de 25ste keer et oudste, duurste en ïeest spectaculaire jortevenement ter we- eld plaats: de strijd om America's Cup, de neest begeerde bokaal de zeezeilwereld. Het 9,5 meter lange, met de ■evolutionaire vleugel- ,iel uitgeruste, zeiljacht Australia II' zal de al 132 lar durende Amerikaan hegemonie in de strijd m deze trofee trachten breken. Het bezit van e Australische miljonair ilan Bond ontmoet in de inale de Amerikaanse lertegenwoordiger 'Li- *?e|berty'. i Verenigde Staten hebben knds 1851 de America's Cup ■handen. In dat jaar moest A Britse koningin Victoria w/'het eiland Wight toezien, oe de Amerikaanse zwart elakte schoener „America" iventien Britse jachten ach- r zich liet. Sinds die over- ■inning, halverwege de ne- entiende eeuw, hebben merikaanse zeelui steeds itriomfeerd in de strijd om America's Cup. t aar schatting hebben En gelse en Zweedse, Australi sche en Franse, Canadese en Italiaanse rijkaards sindsdien meer dan 700 miljoen gulden uitgegeven om de Amerika nen de zilveren 'emmer zon der bodem' te ontnemen. Te vergeefs. Alleen al de Britse theekoning sir Thomas Lip ton en de Franse jachtbou wer baron Marcel Bich heb ben de laatste jaren zo'n 45 miljoen gulden uitgegeven voor een succes in deze zeil- strijd. Het bleek voor dat doel weggegooid geld. Dit jaar lijkt die rij van mis lukte troonaanslagen geen verlenging te krijgen. De 'Australia II' is met zijn ge vleugelde kiel in de ogen van de kenners favoriet, al geven de Engelse bookmakers de 'Liberty' met 11 tegen 8 nog als voornaamste kanshebber. Veel indruk De 'Australia II' maakte in de voorronden voor de nie- t-Amerikaanse landen veel indruk. In 54 races eindigde schipper John Bertrand, de 36-jarige oud-wereldkampi oen in de Finn-klasse, 50 keer als winnaar. De ver dachtmakingen over illegale praktijken kwamen al snel los. Maandenlang hebben de organisatoren van de New York Yachting Club, een ex clusief groepje van miljo nairs, de startvergunning van de 'Australia II' ter discussie gesteld. De Amerikanen wil den de door Ben Lexcen ge construeerde kiel verboden zien. Zo ver kwam het niet. Mor gen wordt de strijd niet in de De 12 meter lange Australia II (KA-6) gaat aan de leiding bij de selectiewedstrijden die vroeg in de zomer bij Newport (Rhode Island) zijn gehouden. Morgen gaat het om America's Cup. rechtszaal, maar op het water uitgevochten. Voor de Vere nigde Staten komt de 40-jari- ge Californische textielfabri kant Dennis Conner naar de Atlantische Oceaan. De zeiler uit San Diego verdedigde in 1980 al met succes de Ameri kaanse eer in de America's Cup. De 'Courageous' werd in de handen van Conner tot een beroemd schip. Tussen Bertrand en Conner zal het tot maximaal zeven botsin gen komen. De zeilcombina- tie, die het eerst vier over winningen achter de naam krijgt, is de nieuwe bezitter van de loodzware beker. John Bertrand, een zeilma ker uit Melbourne, heeft de Amerikanen een hete strijd voorspeld: „We zijn niet naar de Verenigde Staten geko men om als tweede te eindi gen. We zijn hier slechts om te winnen. Koelbloedig De Australiërs lijken dit keer in mentaal opzicht superieur aan de Amerikanen. De Au stralische équipe presenteert zich in Newport als koelbloe dig. De ploeg van de Vere nigde Staten, normaal vol zelfvertrouwen en gevoel van superioriteit, stapt ner veus rond. Om het moreel van zijn ploeg hoog te hou den heeft geldschieter Alan Bond, die voor de vierde keer een boot heeft uitgerust voor de regatta om de Ame rica's Cup, de Australische bemanningsleden een gouden schroevendraaier geschon ken. De bedoeling van het cadeau is symbolisch: met dat vergulde handwerktuig moe ten de schroeven, waarmee de Cup aan de eiken tafel in de New York Yachting Club vernageld is, worden losge draaid. „Vooral de afloop van de eer ste twee wedstrijden zal be langrijk zijn. De Amerikanen zijn de betere zeilers, maar technisch heeft Australië een voorsprong. Niet alleen de kiel, maar het gehele onder watergedeelte van het Bond- -jacht is revolutionair", zijn de meningen van de kenners, die zich in Newport hebben verzameld. Voor het duel op de 24,3 zeemijlen lange drie- hoeksbaan bestaat een onge kend grote belangstelling. De organisatie verwacht voor de finale-races vijf miljoen kij kers op de kust van Rhode Island. De bemanningen van beide schepen hopen op redelijk zeilweer. De boten zijn ge bouwd om bij lichte tot mati ge wind te zeilen. Bij zwaar weer lopen de hoog opgetuig de jachten vol en zullen, in het ergste geval, zelfs zinken. ADVERTENTIE t fc Jaarbeurs-Utrecht U Jegangsprijs f 7,50 p.p. 5*/kinderen f 5,50 p.p. islagtank ,t zoutzuur VORDEN Op een in- ïeterrein in Coevorden gisteren tientallen liters 'u' uur met een concentratie aze 30% in een droge sloot ge- md nadat een opslagtank - 3750 liter door nog onbe- Ie oorzaak was gaan lek- Personeelsleden van een Y.° rhoudsbedrijf pompten de riI ud van de tank in andere tanks over, maar daarbij nog een aanzienlijke ^°j eelheid zoutzuur op de J id terecht. De brandweer Coevorden verdunde de larlijke stof door er water er? een loogmiddel aan toe te en. Gekleed in gasdichte ken hebben brandweerlie- het lek in de opslagtank P u! '°lgens provisorisch ge- i t. Er is geen gevaar -voor ®.j bijgangers of omwonen- WASHINGTON De Nederlandse parlementai re delegatie zal tijdens be sprekingen met Ameri kaanse hoge functionaris sen, die vandaag van start is gegaan, proberen in lichtingen te krijgen over Amerika's positie in het ontwapeningsoverleg in Genève, dat vorige week is hervat. In de Amerikaanse pers circu leerden de afgelopen dagen geruchten over een nieuwe in breng van Amerikaanse zijde in de onderhandelingen en de delegatie acht het van belang daarover meer aan de weet te komen. Volgens delegatievoor zitter Relus tér Beek, lid van de Tweede Kamer en voorzit ter van de vaste kamercom missie voor buitenlandse za ken, kan de delegatie, waar van de fractievoorzitter Den Uyl (PvdA), De Vries (CDA) en Nijpels (VVD) en het ka merlid De Boer (CDA) deel uitmaken, tevreden zijn over het door de Amerikanen uitge zette programma. „We krijgen echt de hoogst aanwezige functionarissen te zien, met uitzondering van president Reagan", zei Ter Beek giste- Lawrence Eagleburger stond vanmiddag als eerste op het programma Hij is onderminis ter van buitenlandse zaken be last met politieke aangelegen heden. Daarna wordt de dele gatie ontvangen door Roger Molander, directeur van de Ground Zero-beweging, die deel uitmaakt van de Freeze- beweging die zich tegen de kernbewapening uitspreekt. Vanavond (Nederlandse tijd) volgt dan een onderhoud met Caspar Weinberger, de Ameri kaanse minister van defensie, en met James Thompson die staflid was van de nationale veiligheidsraad ten tijde van de regering-Carter. Hij was destijds nauw betrokken bij de formulering van het Ameri kaanse standpunt ten aanzien van het NAVO-dubbelbesluit van december 1979 over de plaatsing van 572 raketten op Europees grondgebied. Onder minister Kenneth W. Dam van buitenlandse zaken is maandag de laatste gespreks partner van de 'Nederlandse politici. In de delegatie vreest men enigszins dat het incident met het Koreaanse verkeers vliegtuig de discussies met de Amerikaanse politici zal over heersen. Ter Beek is .van oordeel dat de delegatie voldoende gelegen heid krijgt om ook de tegen standers van kernbewapening te beluisteren. Met name zal dat morgen kunnen gebeuren tijdens een lunch in het Capi tol, waar verscheidenen leden van de senaatscommissie voor buitenlandse zaken zullen aan zitten. Veehouder komt goed weg De 38-jarige vee houder T. Kloos ter is vrijdag goed weggeko men nadat hij met zijn trekker met giertank on der een trein was gekomen. Hij hield er alleen een gebroken rib aan over. URK De bemanning van de reddingboot Jansje Baart uit Lemmer en het duik- en bergingsbedrijf Scheffer uit Urk zijn dit weekeinde ernstig met elkaar in conflict geraakt over het verslepen van jachten die tijdens het slechte weer op het IJsselmeer in moeilijk heden waren geraakt. Een overeenkomst tussen de Koninklijke Noord en Zuid Hol landse Reddingmaatschappij (KNZHRM) en Scheffer zegt dat reddingboten alleen mogen mensen redden en geen jachten vlot- trekken en naar een haven verslepen. Toch komt het volgens eigenaar Scheffer van het bergingsbedrijf regelmatig voor dat de overeenkomst door de bemanning van de reddingboten wordt geschonden. Scheffer beschuldigde de bemanning dit weekeinde zelfs van pi raterij. Gisteren vroeg het Duitse jacht Lelee via Scheveningen Radio dringend om sleepboothulp. Hierop waarschuwde Scheve ningen Radio het duik- en bergingsbedrijf, dat zich met een ber gingsboot naar het in moeilijkheden verkerende jacht spoedde. Zonder Scheveningen Radio er echter van in kennis te stellen en zonder dat daar opdracht voor was gegeven voer de redding boot Jansje Baart uit en was als eerste ter plaatse. De redding boot nam daarop de bemanning van het Duitse jacht aan boord, stationeerde daarna enkele mensen aan boord van het jacht en versleepte het later naar Lemmer. Toen de bestelde sleepboot bij het jacht aan kwam en een slee plijn wilde overgooien op het jacht, werd de lijn door de beman ning van de reddingboot van boord gegooid. Zoiets deed zich een tweede keer in het weekend voor. „Ik heb mijn bemanning de volgende keer niet meer in de hand. Er gebeuren beslist onge lukken", aldus Scheffer. De bemanning van de reddingboten kaapt schepen voor onze neus weg, terwijl wij uitdrukkelijk de opdracht hebben gekre gen om te verslepen. Op deze manier gaat ons bedrijf naar de knoppen. Dit grapje kost mij duizenden guldens. De reddingbo ten zijn er voor het redden van mensen, wij zijn er om te versle- pen". j Volgens woordvoerder J. van Noordt van de KNZHRM speelt dit conflict al langer. Piraterij en oneerlijke concurrentie wijst I hij van de hand. „Ik kan mij best voorstellen dat je als bergings- I bedrijf alles naar je toe wilt trekken omdat het je brood is. Bij ons is dat niet zo". j „Wij verdienen er geen dubbeltje aan. Maar een bergingsbedrijf kan niet altijd standby liggen, omdat een sleepboot vaak ook an der werk moet doen", aldus Van Noordt. Hij kondigde aan de zaak „tot op de naad" te zullen uitzoeken. (Van onze parlementaire redactie) DEN HAAG Het CDA vormt een „verhoogde risico factor voor het voortbestaan van het kabinet", omdat de christen-democraten er in de opiniepeilingen slecht voor staan, zo meent VVD-voorzitter Jan Kamminga. „Als gevolg van zijn dalende aanhang zoekt het CDA wanhopig naar middelen om die lijn om te buigen. Daardoor kan het kabinet gevaar lopen", aldus Kam minga zaterdag in een gesprek met de TROS-radio. „GEGOOCHEL MET CIJFERS" DEN HELDER De officieren van de Koninklijke Marine willen dat er een einde komt aan „het gegooc hel van de policiti met cijfers over de krijgsmacht, dat alleen maar tot doel heeft het onmogelijke op defensie gebied politiek haalbaar te maken". De marine-officie ren denken dat de krijgsmacht over drie tot vier jaar weer financieel en politiek in de problemen komt. Deze kritiek heeft voorzitter Brand van de Vereniging van Ma rine-officieren (VMO) zaterdag bij het 100-jarig bestaan van de VMO geuit. Brand achtte het overigens mogelijk dat de krijgs macht zelf verweten kan worden dat zij de situatie bij de krijgs macht voor het volk en de politici afschermt. „Wij zijn ook niet gewend de vuile of schone was buiten te han gen, hoewel dat in de huidige situatie wellicht ten onrechte is". De marine-officieren denken er nu echter verstandig aan te doen de hun bekende en niet op vertrouwelijke basis verkregen feiten niet meer voor zich te houden. Brand had ook kritiek op volksvertegenwoordigers „die zich meestal direct bij allerlei organisaties op de hoogte stellen van wat daar leeft, maar de militaire leiding wat dat betreft niet zien staan". Voorzitter Evenhuis (VVD) van de vaste kamércommis sie voor Defensie is het niet eens met de kritiek van Brand. Evenhuis heeft zaterdag in een reactie gezegd dat de Tweede Kamer zeker niet doof is voor wat de organisaties zeggen. Het VVD-Kamerlid benadrukte „dat de fracties in de commissie voortdurend werk voor de krijgsmacht verrichten en dat Brand met zijn kritiek op de defensiecommissie aan het verkeerde adres is". IjJ voor wielrijdster TT Via deze uitspraken speelt de VVD de bal terug die ruim twee Hersenschudding maanden geleden van CDA-zijde op de liberalen was afgescho- I ten. Premier Lubbers noemde toen VVD-fractieleider Ed Nijpels een risicofactor voor het voortbestaan van de regeringssamen werking tussen CDA en VVD. Overigens ziet Kamminga „geen direct gevaar" voor een crisis in de coalitie. „Wij willen niet aansturen op verkiezingen en ik weet zeker dat het CDA dat ook niet wil. De VVD wil een solide bondgenoot zijn en er aan meewerken dat dit kabinet de rit volmaakt. Ik vertrouw erop dat dat ook voor het CDA geldt", aldus Kamminga. De VVD- voorzitter zei dat zijn partij „zich niet het hoofd op hol zal laten VOORSCHOTEN Een 11- jarig meisje uit Voorschoten liep zaterdag een hersenschud ding op toen zij met haar fiets tegen een auto opreed. Het meisje stak van de Piet Hein- laan de Admiraal De Ruyter- singel over zonder uit te kij ken. Een 39-jarige Voorscho- tense automobilist kon haar niet meer ontwijken. Het slachtoffer werd met lichte verwondingen naar het AZL overgebracht. Souvernirjagers bij Casba gepakt HAZERSWOUDE De ver- zamelwoede van een Hazers- woudse en een Leidse jongen brak hen zaterdagnacht op toen zij vlaggen bij Casba aan de Rijndijk probeerden te ste len. Toen zij 's nachts rond twee uur een vlaggenmast en zes vlaggen in een gereed staande zeilboot hadden gela den, werden zij opgemerkt door personeel van een nabij-, gelegen bedrijf. De gewaar schuwde politie kon de 15- en 16-jarige oppakken. Tegen het tweetal is proces verbaal opge maakt. voorzitter zei dat zijn partij „zich niet het hoofd op hol zal lat brengen door de gunstige opiniecijfers voor de VVD". „Die fers behoren geen politieke consequenties te hebben", meent Kamminga. Dieven bekennen acht inbraken WASSENAAR De politie van Wassenaar heeft vrijdag twee Hagenaars aangehouden, die in het weekeinde een acht tal inbraken in Wassenaar hebben bekend. Het tweetal, 26 en 21 jaar oud, wordt woensdag voorgeleid aan de officier van justitie. De Hagenaars werden vrijdag avond door de politie aange houden op de Rijksstraatweg na een tip van een burger dat zij zich verdacht bij een villa gedroegen. In de auto van het duo trof de politie een groot aantal gouden en zilveren sie raden aan ter waarde van 200.000 gulden. In de woning van het tweetal, zij wonen op het zelfde adres, trof de politie verder nog aan enkele hon derden scherpe bukspatronen, diverse sieraden en voorwer pen die bij een inbraak op 5 september in Wassenaar wa ren verdwenen. Britse zeilers in moeilijkheden KATWIJK De Britse zeil- boot Abacadabra is vanmor gen, na eerst voor de kust van Katwijk aan de grond te zijn gelopen, aangespoeld op het strand van Wassenaar. De be manning had het schip bij Katwijk reeds verlaten. Dit tweetal, een 31-jarige man uit Londen en een 29-jarige Schot was op weg naar Hoek van Holland, waar een familielid woont. Vrijdag vertrokken ze uit En geland. Door de storm raakten de Britten in moeilijkheden. Voor de Katwijkse kust brak de mast van het acht meter lange zeiljacht, waarbij de Londenaar licht gewond raak te. Met enige moeite werd de kust bereikt, waarna het twee tal zich meldde bij camping Zuid. Vervolgens werden ze door de politie opgehaald, om later door het familielid uit Hoek van Holland te worden opgehaald.

Leidse Courant | 1983 | | pagina 5