Omwonenden klagen over letonmortelcentrale i Ja bij CDA-onderwijscongres weet geen raad met bezuinigingen Voor kleine klusje*. !Bdën pastoor Vreeburg onthult gedenkteken Paulus Plein Festijn £eid&i<2owu fieidócgouumt MAANDAG 12 SEPTEMBER 1983PAGINA 3 lij choorsteenbrandjes EIDEN De brandweer moest giste- n twee keer in actie komen om een hoorsteenbrandje te blussen. Schoor- ntit !nen van huizen aan de Vestwal en Zonnewende vatten vlam. Een be- >ner van een pand aan de Margriet- aat kreeg voor zijn open haard een Lkverbod opgelegd. De rook van de erie andende haard bezorgde omwonen- schu111 vee' overlast. Tevens moest de vi'ci andweer zaterdag een buitenbrandje 'de buurt van de Sumatrastraat blus- gint n ndélsteren moest men het vuur van een brand gestoken graafmachine aan de hipholweg doven en bluste de brand- ier een containerbrandje in de Me- HAJ «wijk. ïcht r'oa God Val van eerste verdieping LEIDEN De 5-jari- ge Dennis uit de Gre- venstraat in Leiden is zondagmiddag om streeks een uur uit het raam van de eerste verdieping gevallen. Hij is met een hoofd wond en kneuzingen aan het linkerbeen naar het Academisch ziekenhuis gebracht. De jongen was op de eerste verdieping aan het spelen. Ravage door hardrijder LEIDEN Een 18-jarige Leidenaar, zonder rijbewijs en onder invloed van drank, heeft zaterdagnacht omstreeks half vier een ravage aangericht op de Vondellaan omdat hij uit de bocht vloog. De jongen reed op de Vondel laan richting Plesmanlaan toen hij waarschijnlijk door te hoge snelheid in de bocht de macht over het stuur kwijt raakte. Hij vloog van de rechter rijbaan naar de linker, ramde een kastje van de kabeltelevisie en daarna ramde hij zes geparkeerde auto's en een stenen paal tje. De jongen liep bij de averij een bloedneus op. Zijn auto, eigendom van een huisgenoot, werd totaal vernield. Stenengooier in Kruisstraat LEIDEN Een 18-jarig meisje uit Oegstgeest en een 24-jarige Leidenaar zijn omstreeks kwart over twee in de nacht van zaterdag op zondag gewond geraakt, doordat een 21-jarige Oegst- geestenaar in de Kruisstraat met stenen aan het gooien was. Het 18-jarige meisje is met een diepe snee van zes centimeter in het gezicht en een hersenschudding overgebracht naar het Academische ziekenhuis. De jongen liep een schaafwond aan hals en een wond aan het hoofd op. De Oegst- geestenaar had al eerder op de avond ruzie gehad in dancing de Koets-o- Theek in de Kruisstraat. De jongen werd de dancing uitgegooid en zinde op wraak. Op straat kreeg hij weer ruzie. Daarna ging hij met stenen gooien. Kindertelefoon kan vaker gebeld worden LEIDEN De Kinder- en Jongerentelefoon (KJT) heeft nieuwe tijden opgesteld, waarop kinderen kunnen bellen. Van nu af aan kun nen zij met vragen of problemen bellen op elke dinsdag, woensdag, donderdag en vrijdag van .17.00 tot 20.00 uur. Het telefoonnummer van de KJT is 071 - 120611. In het verleden belden twee keer zoveel meis jes als jongens naar de kindertelefoon. Meer dan de helft van alle bellers is onder de 16 jaar. Er wordt vooral gesproken over sexualiteit en relaties (met ouders). Uit onderzoek door de universiteit is aangetoond dat er behoefte is aan een kindertelefoon. Het aantal bellers is het laatste jaar bijna verdubbeld. Daarom is de be reikbaarheid van de kindertelefoon uitgebreid tot vier avonden. K SIDEN Bewoners van ;enl Zoeterwoudseweg heb- bij de gemeente ge daagd over de overlast nrn de betonmortelcen- ale. „Een ontoelaatbare nirm van geluidshinder", schrijven omwonenden, de gemeente is men van het probleem be- nkjust. „De enige oplossing bi de centrale te verplaat- ie j d Mi' sen", aldus milieuambte naar G. in 't Veld. De be- tonmortelcentrale is in het provinciaal-sanerings plan opgenomen voor 1984, hetgeen betekent dat er subsidie voor ver plaatsing wordt gegeven indien gemeente en cen trale daar het volgend jaar overeenstemming over kunnen bereiken. De problemen met de beton- mortelcentrale zijn al vrij oud. De centrale draait vol gens een al wat oudere hin derwetvergunning waarin minder strenge eisen zijn vastgelegd dan men heden ten dage gewoon is te doen. Omdat het een bestaand be drijf is, heeft de gemeente geen mogelijkheden deze ei sen op te schroeven. De oorzaak van de overlast is eigenlijk, dat het bedrijf 'uit de jas is gegroeid'. Men is niet bereid investeringen te doen om de overlast te ver minderen, omdat het huidige terrein toch al te klein is. De overlast is voornamelijk af komstig van de aan-en af- voerbewegingen rond het be drijf. „Wij worden 's morgens om zeven uur, maar vaak ook veel vroeger, ons bed uitgetrild door bulderende motoren van draaiende be tonmolens, vlak onder ons slaapkamerraam. Het hek piept en de molens draaien langer dan nodig is, te hard aan- en afrijden wat onnodig veel stof veroorzaakt wat ons hele huis binnendringt, ce- mentstof op onze geparkeer de auto's, morsen van beton, soms tot voorbij de Tomaten- straat", aldus omwonenden. De omwonenden dringen er bij b en w op aan haast te maken met de mogelijke verplaatsing van het bedrijf of, wanneer dit nog lang op zich laat wachten, geluidswe- rende maatregelen aan het bedrijf op te leggen. ew< "I 11 f, Lwijtschelding belastingen imoi H br IDEN De Socialistische Partij gaat in Leiden een actie op- len om meer bekendheid te geven aan de mogelijkheid voor als minimum-inkomens om ontheffing van de onroerend-goed- isting te krijgen. jP had het college van b en w gevraagd bekendheid te ge- ~ian deze mogelijkheid, waarvoor in Leiden grote groepen en in aanmerking komen, zo meent de SP. De partij heeft bijfrnstateerd dat inmiddels wel de aanslagen zijn verstuurd best V dat geen ruchtbaarheid aan de ontheffing is gegeven, it, irom heeft de SP zelf maar een folder gemaakt die één dezer ing en huis aan huis verspreid wordt. Bovendien wil de SP hel ing U bij het indienen van een verzoek om van deze belasting ver- lerlaoond te blijven. bet i kwijtschelden van (onroerend goedjbelasting is mogelijk trs. nneer het inkomen lager is dan volgens de rijksbelasting •stei igestelde richtlijnen. Dit kan gelden voor mensen met een de i limum inkomen of een uitkering, maar ook voor mensen die .600 f extra uitgaven zoals ziekte-kosten, huur, rentelasten en hy- z keek etc. veel uit te geven hebben. Het verzoek om kwijt- dez dding wordt door de belastingdienst van geval tot geval bé de en. f ge eigens vindt de SP het een slechte zaak dat b en w van Lei- o iigeen ruchtbaarheid aan deze zaak heeft gegeven. „Temeer het hier gaat om een kleine bijdrage aan de verlichting van 'oonlasten juist voor die mensen die dat het hardste nodig ben", aldus de SP. ze Ongelukken De Zeeheldenkontaktgroep van het Dienstencentrum Binnenstad/Zeehelden wijk houdt donderdag 15 en donderdag 22 september voorlichtingsbijeenkomsten voor ouderen over eerste hulp bij ongelukken. Het gaat niet om een volledige EHBO-cursus, maar er wordt voor ouderen belangrijke informatie gegeven over dit onderwerp. De bijeenkomst, die wordt gehou den in clubgebouw „Ons Eiland" aan de Kortenaer- straat, begint om tien uur. Kijkhuis In het Kijkhuis (Vrouwenkerkkoorstraat 17) worden drie films van Robert Altman, bekend van de film 'Mashge draaid. Vanavond wordt 'Images' met Susannah York voor deze rol in Cannes uitgeroepen tot beste actrice vertoond. Morgen en woensdag draait 'A Wedding' met on dermeer Geraldine Chaplin. Tenslotte wordt van 15 tot en met 21 september zijn laatste film 'Come back to the 5 Dime' vertoond, een psychologisch drama met in de hood- rollen Sandy Dennis Cher en Karen Black. De aanvang van de film is steeds 20.00 en 22.15 uur. Nieuw Kamerkoor Gepoogd wordt in Leiden een nieuw kamerkoor te for meren. Dit Leids Vocaal Ensemble zal uit ongeveer 24 leden dienen te bestaan. Het repertoire omvat werken uit de renaissance en de barok. Van de adspirant leden wordt voldoende stemscholing verwacht Voor inlich tingen en aanmeldingen: 071-172213. Volkenkunde Het fimprogramma in het Rijksmuseum voor Volkenkun de ziet er voor woensdag als volgt uit: 14.30 uur 'Himalaya', 15.00 uur 'Tibetan traders' over de ruilhandel tussen Tibet en India. Toegangsprijs f3,50 voor volwassenen en/2 voor kinderen en 65+. Kinderfilm In de Kapelzaal van het K&O-gebouw zal woensdag (14.30 uur) een komische (kinder)film te zien zijn, ge volgd door een serie tekenfilms waarin bekende strip figuren als Bugs Bunney, Woody Woodpecker, Moby Dick etc. De toegangsprijs bedraagt drie gulden inclu sief consumptie Toegangskaarten zijn verkrijgbaar bij K&O, Oude Vest 45 tel. 141141. a stoor A. Vreeburg onthulde gisterochtend een houten ornament in de St. Lodewijk- ii 'k aan de Steenschuur. Het houten ornament is een gedenkteken aan de overleden len van het kerkkoor van de St. Lodewijk parochie. Het kerkkoor bestaat deze i ek dertig jaar. In dit kader werd door een koorlid van het eerste uur, de heer B. i i mper, dit gedenkteken ontworpen en vervaardigd. MEMELS De Zeeverkenners- en water- gidsen 'Paulus' uit Leiden be staat 40 jaar de Paulus- groep werd in '43 op initiatief van de Franciscanen opge richt en ter ere daarvan vond zaterdagmiddag op het Stadhuisplein een happening plaats. Met enkele andere groepen scouts werd het wandelende publiek getoond waar hedendaags scouting voor staat. Helaas voor de padvinders werkte het weer niet bijster mee waardoor het grote publiek niet verscheen. Na een spel dat de 250 pad vinders door de gehele bin nenstad voerde werd het fes tijn 's middags besloten met een community-singing waar bij het winkelende publiek enige onvervalste padvin ders-liederen te horen kreeg. LEIDEN „Een ramp jaar voor het onderwijs", noemde CDA-kamerlid en oud-staatssecretaris A. Hermes het jaar '82 waar in de regering de aanzet gaf tot een omvangrijke bezuinigingsoperatie. Be zuinigingen die tezamen met de gevolgen van een dalend aantal leerlingen naar schatting zullen lei den tot een verlies van bijna 24 duizend arbeids plaatsen tot 1987. In een congres met het het motto „hoe anders" ging het CDA-Leiden zaterdag op zoek naar alternatieven, die echter maar moeilijk te vinden bleken te zijn. Nu al zijn er ruim 30.000 lera ren en onderwijzers werkloos, door de huidige bezuinigingen en nieuwe maatregelen in het verschiet komen daar nog eens 30.000 bij, zo wordt verwacht. „Als het beleid niet wordt om gebogen, is in 1987 één op de vier onderwijsgevenden zon der baan", waarschuwde T. van Moorsel, secretaris van de Katholieke Onderwijs Vakor ganisatie (KOV). „Het is duidelijk dat vermin dering van het aantal onder wijsgevenden de kwaliteit van het onderwijs niet ten goede komt", aldus Van Moorsel. Hij waarschuwde er voor dat de regeringsmaatregelen het on derwijs en zijn leerkrachten in De dupe J. Bosch, directeur van de Christelijke Pedagogische Aca demie in Oegstgeest waar het congres werd gehouden zag vooral de jongeren de dupe worden van het regeringsbe leid. „Vooral de jongeren zul len het onderwijs moeten ver laten in een tijd waarin de vruchten geplukt moeten wor den van in de zeventiger jaren voorbereide onderwijsvernieu wing", aldus Bosch. Hij pleitte ervoor de bezuinigingen op het onderwijs terug te schroe ven omdat „in het onderwijs geen alternatieven voor het te bezuinigen bedrag zijn te vin den". Hij riep de bewindslie den van zijn partij op het re geerakkoord op het punt van het onderwijs te wijzigen. Kamerlid Hermes meende daarentegen dat ook het on derwijs „evenredig" moet inle veren. Hermes had drie sug gesties om de pijn wat te ver zachten. Hij stelde dat werklo ze onderwijzers met behoud van uitkering zouden moeten kunnen werken. De omvang van hun werkweek zou afge leid moeten worden van de hoogte van hun uitkering, dit alles op tijdelijke basis. Deze suggestie werd hem door de onderwijsbond niet in dank af genomen. „Een heilloze en ge vaarlijke weg", aldus van Moorsel (KOV). Versobering Een andere mogelijkheid was volgens Hermes versobering bij de bouw van scholen en het gebruik van. leermiddelen. Een suggestie die door de aan wezigen nauwelijks uitvoer baar werd geacht daar slechts 17 procent van de onderwijs begroting hieraan opgaat, .te weinig om substantieel op te kunnen bezuinigen. Tenslotte stelde Hermes voor het onder wijs, waar mogelijk, te concen treren d.w.z. waar twee scho len bij elkaar in de buurt lig gen, deze samen te voegen. Het meest concrete voorstel was afkomstig van het KOV die tezamen met het PCO en het ABOP een onderwijs- werkplan heeft ontworpen, een plan „dat politiek Neder land serieus dient te nemen", aldus van Moorsel. In dit plan wordt uitgegaan van een ar beidstijdverkorting van (ruim) tien procent in het gehele on derwijs, ingaande augsutus 1984, met evenredige inleve ring van salaris. Hierdoor zou den ruim 16.000 (andere wer keloze) leerkrachten aan werk geholpen kunnen worden. Bij komende financiële voordelen (minder uitkeringen) zouden volgens het plan financiële ruimte scheppen voor het beo- houd van bijna 15.000 arbeids plaatsen. „Zo kunnen bezuini gingen bereikt worden door het scheppen van arbeidsplaat sen en niet door het vernieti gen ervan", aldus Van Moor sel. Het congres was (mede door tijdgebrek) niet in staat een oordeel over het .onder- wijs-werkplan uit te spreken maar Hermes zei toe dat in ie der geval de CDA-kamerfrac- tie het plan serieus zou menen. Drukte op Leidato LEIDEN De huishoudbeurs Leidato in de Groenoordhallen heeft een uitermate druk weekeinde achter de rug. Sinds de opening afgelopen vrijdag hebben al 19.760 men sen de toegangsdeuren gepas seerd. Gisteren was het uitzon derlijk druk met 10.877 bezoe kers. De Leidato is nog tot en met het komende weekeinde open. Boete geëist voor vernielingen in politiebureau LEIDEN/DEN HAAG Een Hagenaar die vorig jaar juli voor 11.000 gulden schade toe bracht aan het Leidse politie bureau, hoorde door de offi cier van justitie van de Haagse rechtbank een straf van 500 gulden boete of 10 dagen hech tenis tegen zich eisen. „De gemeente Leiden moet zelf maar proberen de schade aan het bureau op de man te verhalen. Dat lijkt me heel goed mogelijk want hij heeft een behoorlijk inkomen", al dus de officier. De 36-jarige Hagenaar dacht daar echter heel anders over. „Ik voel me niet verantwoordelijk voor de schade", zo zei hij. Vorig jaar juli was hij naar zijn mening ten onrechte in een cel opge sloten. Hij was daar zo kwaad over geworden dat hij zoveel mogelijk probeerde te vernie len. Hij verklaarde bij de rechtbank geen geld te hebben om de schade te betalen. Een netto uitkering van 400 gulden per week en een maandelijkse huur van 170 gulden was voor de alleenstaande te krap om de schade terug te betalen. „Elke gulden boete kan me ten gronde richten", zei hij. Volgens de officier kon de man met zijn inkomen „heel wat stuk maken. Als u geen geld meer heeft, dan verkoopt u uw wagen maar". Uitspraak over twee weken. Dit handige miniatuur bankschroef je krijgt u toegestuurd als dank voor het opgeven van een nieuwe abonnee van de Leidse Courant Naam_ Adres Betaald wordt per maand (met automatische afschrijving) per kwartaal Bank/gironummer: Stuur een miniatuur bankschroefje naar: INaam Adres_ Plaats/Postcode Telefoon Stuur deze bon in open envelop - geen postzegel plakken - naar Leidse CourantAntwoordnummer 998, L2500 VD Den Haag. Ind^n daartoeaanleiding bestaat, kan een vercoe* 2 om een abonnement werden geweigerd

Leidse Courant | 1983 | | pagina 3