TAFEL Paus: vrijheid bedreigt het gezin WÏTïïTl Vakan tiegeld bij loon rampzalig voor recrea tie L) )i ÏI\ kerk wereld EUROPESE KERKEN AANGEKLAAGD brieven ik ACHTERGROND CeidóeSou/umt MAANDAG 12 SEPTEMBER 1983PAGINlEII Indonesische uitnodiging voor paus De leiders van de rooms-katholie- ke kerk in het overwegend mo hammedaanse Indonesië hebben paus Johannes Paulus II uitgeno digd, volgend jaar september bij zijn voorgenomen reis naar Zuid- -Korea en andere Aziatische lan den ook Indonesië aan te doen. Naar eer. woordvoerder van de pauselijke nuntiatuur in Jakarta zaterdag meedeelde, is er nog geen antwoord binnen uit Rome. De paus zou volgens hem Indone sië ook kunnen bezoeken, wan neer hij volgend jaar mei naar Australië en Nieuw-Zeeland gaat. Van de ruim 150 miljoen Indone siërs zijn er circa vijf miljoen rooms-katholiek. Bisschop Ernst zal vredesdemonstratie toespreken Bisschop H. Ernst van Breda zal als voorzitter van de rk vredesbeweging Pax Christi Nederland een van de sprekers zijn op de vredesdemonstratie op 29 oktober te Den Haag. De demonstratie richt zich tegen de plaatsing van nieuwe kernwapens in Nederland en in de rest van Europa. Pax Christi is een van de mede-organisatoren van deze demonstratie. Het landelijk bestuur van Pax Christi sprak op haar jaarlijkse beleids- bijeenkomst, dit weekeinde te Utrecht, over de komende demonstratie. Pax Christi verwacht dat met name de bereidheid van mensen uit het politieke midden om aan de demonstratie deel te nemen, groter zal zijn dan in 1981. Verder besloot Pax Christi haar jaarvergadering die 22 oktober in Amers foort gepland was te verplaatsen naar Roosendaal. Bezoekers van de ver gadering zijn in de gelegenheid 's middags de viering in Roosendaal te bezoeken die IKV, Pax Christi en Kerk en Vrede aan de vooravond van de demonstratie organiseren. De viering wordt gehouden met vertegen woordigers van parochies en gemeenten uit het hele land. De dienst wordt georganiseerd in nauwe samenwerking met pastores uit Woens- drecht en omgeving. Vrouwenpassage uit rk document geschrapt Een passage, waarin „een onbevooroordeeld on derzoek naar de mogelijke toelating van vrou wen tot het diakonaat of het priesterambt" werd gevraagd, is op het laatste moment ge schrapt uit de voorbereidende stukken van de Oostenrijkse Katholiekendagen, die dit week einde te Wenen in het bijzijn van de paus zijn gehouden. Dit heeft de secretaris van de rk vrouwenbewe ging in Oostenrijk, mevrouw G. Ebbner, in een tv-uitzending medegedeeld. Deze zin had vol gens haar van grote betekenis voor de bewust wording van de vrouwen kunnen zijn. Vooral jonge vrouwen zijn door deze ingreep ernstig teleurgesteld, zo liet zij weten. Desondanks moet dit probleem verder besproken worden. Berusting zou volgens haar een slechte reactie op een slecht besluit zijn. Paus Johannes Paulus 2 heeft zondag in Wenen het misbrtiik van de vrij heid een gevaar voor hu welijk en gezin genoemd. Hij riep de rooms-katho- lieken op terug te keren naar de grondwaarden van hun geloof. De paus sprak op de tweede dag van zijn bezoek aan Oos tenrijk, dat tot dinsdagavond duurt. Meer dan 100.000 mensen stonden in de stro mende regen in een park bij de Donau naar de paus te luisteren. De snelle technologische en economische vooruitgang had veel mensen doen geloven dat zij zonder God kunnen. Gevolgen daarvan zijn de vele echtscheidingen en het wijdverspreide kwaad van de abortus, aldus de paus. „Vrijheid heeft zijn prijs en is niet onbegrensd. Waar de grondwaarden niet langer worden gerespecteerd, vallen gezin en huwelijk uit elkaar en is er geen eerbied meer voor het leven van anderen, vooral van de ongeborenen". Deze „crisis van het gezin" is vooral geworteld in een ver keerde opvatting van vrij heid, zo sprak de paus. Het grote publiek stelt het insti tuut gezin ter discussie en tracht andere vormen van samenleven te rechtvaardi gen. De paus mengde zich hier mee in de discussie tussen de overheid en de rooms-katho- lieke kerk in Oostenrijk, waar sinds 1974 abortus tij dens de eerste drie maanden van de zwangerschap is toe gestaan. De paus werd zaterdag op vliegveld Schwechat verwel komd door de aartsbisschop van Wenen, kardinaal Franz König, en de Oostenrijkse' bondspresident, Rudolf Kirchschlager. Het is het tweede bezoek van een paus aan Oostenrijk. Ruim 200 jaar geleden bezocht Pius 6 het lang. Bij aankomst kuste de paus, traditiegetrouw, de grond. Vanaf het vliegveld ging de paus in een speciale kogel vrije auto naar het centrum van Wenen. Langs de route stonden tienduizenden men sen met vlaggen. Enkelen hadden spandoeken van het Poolse vakverbond Solidari teit bij zich. Tijdens een gebedsdienst, die door meer dan 100.000 men sen werd bijgewoond, riep de paus de christenen van Euro pa op zich in te zetten voor het welzijn van de mensen en de maatschappij in eigen land, maar ook daarbuiten. Het Oostenrijk van vandaag kent geen buitenlandse over heersing. Ook wordt het niet van buitenaf bedreigd, aldus de paus. Dit kan jammer ge- iMwy noeg niet voor heel Europa worden gezegd, zo voegde hij er aan toe. De paus herinnerde aan de overwinning in Wenen van de christenen op de Turken, precies 300 jaar geleden. Hij riep op tot verzoening en zei dat te vaak staten en partijen oorlog hebben veroorzaakt. Miljoenen mensen zijn ver moord om hun ras, geloof of ideeën. Hij zei dat ook de kerk en het christelijke ge loof wbt dat betreft schuld dragen. De paus onthulde in de Oos tenrijkse hoofdstad een ne gen meter hoog bronzen kruis. We plaatsen Oostenrijk en Europa onder de hoede van dit kruis, want alleen in het kruis is hoop, zo zei de paus. Op zijn eerste dag van zijn vierdaagse bezoek aan Oos tenrijk had de paus o.a. een ontmoeting met de Neder landse kardinaal Wille- brands (rechts). Synode CGK remt samenwerking met NGK af De generale synode van de Christelijke Gereformeerde Kerken heeft verregaande samenwerking met de Ne derlands Gereformeerde Kerken enigszins afgeremd. Op basis van verschillen in prediking en kerkregering meende de meerderheid van de synodeleden, dat het niet verantwoord is meer toena dering te zoeken dan in het verleden gebeurde. Zo wer den de mogelijkheden tot kanselruil niet verruimd en evenmin worden de Neder lands Gereformeerde Kerken in de toekomst uitgenodigd zich op vergaderingen van de Christelijke Gereformeerde synode te doen vertegen woordigen. Het argument hiervoor was dat de mate waarin de samenwerking tot nu toe is gerealiseerd, derge lijke verdere stappen niet rechtvaardigt. Wel zal de sy node alle plaatselijke Kerken opwekken contact te zoeken of te herstellen met de NGK ter plaatse. Gedurende zijn bezoek aan Oostenrijk wordt de paus| herhaaldelijk onthaald op' bloemen. „De Europese kerken zijn mede schuldig aan de alge mene sociale en economische ongerechtigheid in Afrika, maar een aantal is daarin he lemaal niet geïnteresseerd". Dat verwijt klonk in Napels op een conferentie van de Luterse Wereldbond in Euro pa uit de mond van de Afri kaanse politicoloog dr. Sibu- siso Bengu uit Genève. Hij betoogde, dat zolang de riike kerken van Europa geen'af stand nemen tot het onder drukkende Europese materi alisme, de noodlijdende men sen uit de onderdrukte lan den het christendom als on christelijk zullen beschou wen. Heel wat mensen uit Afrika zien het christendom inder daad als de godsdienst van de onderdrukkers, zei Bengu. Hij ging voort: „Als Zuidafri kaner moet ik zeggen dat miljoenen mensen daar niet weten hoe mensen die ande ren onderdrukken, van zich zelf kunnen geloven christen te zijn". De inleider noemde het ver warrend, dat een groot deel van de christenheid uit alle landen nog altijd weigert apartheid tot dwaalleer te verklaren. Volgens Bengu zien de zwarte inwoners van Zuid-Afrika de instelling van mensen ten opzichte van de rassentheorie en -politiek als een echte toetssteen voor het totale christendom. In wat klonk als een requisi toir brak dr. Bengu de staf over het „christelijke Euro pa", dat met zijn zendelingen en missionarissen samen met de koloniale machthebbers optrok en de traditionele sa menleving in Afrika als „hei dens" vernielde. Naar zijn mening heeft de „theologie van de oude wereld" gefaald toen zij verzuimde zich in overzeese gebieden aan daar aangetroffen omstandighe den aan te passen. Ongelukkigerwijs, betoogde dr. Bengu, werden bij de ver kondiging van het evangelie de westelijke vormen van sa menleving als christelijke modellen gepropageerd, ter wijl alles wat Afrikaans was „als zondig op de schroothoop belandde". Alles wat buiten het theologi sche bevattingsvermogen van zendelingen en missionaris sen lag, werd voorgesteld als zowel heidens als verwerpe lijk. In de koloniale tijd is naar de mening van dr. Ben gu, „christelijke propaganda gebruikt als afschrikkings wapen tegen de Afrikaanse cultuur": Afrikaanse gods diensten werden steevast als „minderwaardig" gezien en „ombarmhartig uitgeroeid". Tot voor kort was „de goede burger" in Afrika volgens Bengu „degene die slechts Afrikaans van geboorte was, de christelijke religie aan hing, en die cultureel en in tellectueel gezien öf Brit, óf FranSfrian was". In bittere bewoordingen vroeg dr. Bengu zich af, waar Europa de euvele moed van daan haalt zich als christelijk voor te doen „met zijn lege kerken, die historisch monu ment zijn geworden". Dr. Bengu stelde de vraag hoe het komt, dat het chris tendom in Europa op z'n re tour is, terwijl het in Afri kaanse landen als Ethiopië, Tanzania en Zuid-Afrika een machtige bloei beleeft. Brieven graag kort en duidelijk geschreven. De redactie behoudt zich het recht voor ingezon den'stukken te bekorten. Westerling Aan het verslag over de reü nie rond de rechtvaardige ka pitein Westerling kan ik nóg wat teovoegen. Hij kon zo mooi zingen, geleund op de piano in de sociëteit van Ma kassar. Aan zijn wraaktochten in de omgeving liet hij gaarne een gevoelig „Parlez moi d'A- mour" voorafgaan. Verleden jaar was ik in een gehucht, dat Westerlings dapperen zich vast nog wel herinneren: Pat- totongan. Er loopt nu een ver harde weg tussen de paalwo ningen en na mijn vertrek be gonnen ze met de aanleg van electriciteit. De verhalen over Westerling heb ik daardoor bij een zoemend campinggazje be luisterd, want vergeten is hij niet. De kapitein verzamelde bijvoorbeeld alle dorpelingen en vroeg: „Waar zijn de natio nalisten?" Die waren natuur lijk allang gevlucht, dus het antwoord was een angstig zwijgen. Dan schoot Wester ling - behalve zingen kon hii ook uitstekend met zijn pistool omgaan - het dorpshoofd een teen of een vinger af en zei: „Ik vraag het nog een keer". Zo viel er altijd wel wat te executeren, want zo'n bloe dend dorpshoofd begon, om zijn hachje te redden, dan maar persoonlijke vijanden aan te wijzen. Nu weet ik best, dat de Makassaren in strijdme- thoden niet voor de Turk on derdeden. Maar dat is geen ex cuus. Mij zijn geen gevallen bekend van geallieerden die in 1945 Duitse dorpen eenzelfde behandeling lieten ondergaan, omdat de SS tenslotte ook niet mis was. „U mag weten dat'ik heb staan trillen als een rietje. Het was alsof ik de gesneuvel de iongens langs zag marche ren zegt een van Westerlings jongens in het verslag in deze krant. Ik tril ook. Omdat zul ke reünies in Nederland moge lijk zijn. Han van der Horst, SCHIE DAM Brieven Ik erger mij al meer dan ge ruime tijd aan een euvel in deze rubriek: 't komt mij voor, dat twee briefschrijvers (uit Den Haag en Leidschendam) zich tot vaste „columnisten" hebben aangesteld. Op zich Tartaar, gebakken courgette met tomaat en kaas, aardappelen chocolade- havermoutvla Voor twee heeft u nodig: 2 tartaartjes, 30 g boter, zout, peper, bieslook; ui, lepel olie, stuk courget te of pompoen, flinke to maat, zout, peper, 50 g ge raspte kaas; 0,5 1 kg aardappelen; 0,5 liter melk, 40 g haver mout, 20 g cacao, 45 g sui ker. Dak de tartaartjes in warme boter al schuivend en optillend bruin in vier a vijf minuten. Laat het vlees beslist niet lan ger in de pan, want het is niet lekker meer als het door en door gaar wordt. Strooi er na het bakken een mengseltje van zout en peper over en wat fijngeknipte bieslook. Maak de jus af met weinig water. Fruit de kleingesneden ui goudgeel in de olie in een hap jes- of braadpan. Spoel jonge courgette of pompoen alleen af, schil oudere exemplaren. Verwijder alleen grove pitten 'en snijd de vrucht in blokjes. Smoor de blokjes vijf minuten mee met de ui. Leg de tomaat even in heet water, haal het vel er af en snijd de vrucht in blokjes. Schep de tomaat door de bijna gare courgette, warm alles nog even door en doe er zout en peper bij. Strooi de kaas over het mengsel, sluit de hapjespan en laat die nog even opstaan. Doe het groehten- mengsel bij gebruik van een braadpan over in een oven schaal, strooi er de kaas op en laat die onder een grill of in een hete oven (hoogste stand) smelten en lichtbruin worden. Breng de helft van de melk aan de kook, strooi er de ha vermout in en laat die een paar minuten koken. Meng ca cao. suiker en weinig koude melk, roer daar de hete pap door en vervolgens de overige koude melk. Laat de vla onder af en toe roeren koud worden. JEANNE Geen krant ontvangen Bel tussen 18.00 en 19.00 uur, zaterdags tussen 14.00 en 15.00 uur, telefoonnr.071- 122248 en uw krant wordt nog dezelf de avond nabezorgd. APELDOORN Niet iedereen is even geluk kig met het plan van mi nister De Koning om over te gaan op een an dere wijze van uitbeta ling van de vakantietoe slag. Tot voor kort kre gen de werknemers hun vakantiegeld in één keer in handen, maar op ad vies van het bedrijfsle ven gaat hierin mogelijk verandering komen. Zo wel de werkgeversorga nisaties als de vakbon den zijn van mening, dat het vakantiegeld een normaal deel van het loon is en dat de over heid zich niet heeft te mengen in de wijze waarop en wanneer dat loon moet worden uitbe taald. Toeristische orga nisaties en andere belan gengroepen als de horeca hebben inmiddels al la ten weten, dat ze het zo ver niet willen laten ko men. Het terugdraaien van vakantiegeld naar normaal loon zou ramp zalige gevolgen hebben voor de recreatie in Ne derland. Werkgevers en vakbonden mogen van minister De Ko ning zelf vaststellen, hoe ze het vakantiegeld willen uit betalen. Hij gaat er in zijn ontwerp-wetswijziging van uit, dat het vakantiegeld in principe in één keer wordt uitgekeerd, maar de contract partijen hebben de vrijheid hiervan af te wijken. Het mi nimum-vakantiegeld blijft echter ongeveer 7,5 procent van het loon uitmaken. De Kampeerraad heeft zich als één van de eerste verzet tegen het plan dat op Sociale Zaken wordt uitgebroed. Dit adviserend orgaan van de re gering heeft in een brief aan minister Braks van Land bouw erop aangedrongen, een dergelijke wijziging te gen te houden. Ondanks het feit dat de Nederlander meer gebruik heeft gemaakt van de recreatiemogelijkheden in eigen land zijn de bestedin gen toch teruggelopen. „Als nu op grote schaal de vakan tietoeslag wordt verlaagd en bovendien in het maandsala- Voorzitter Van der Veen van de Horecaf (links): „De mensen die van een beperkt salaris moeten leven, zul len voor een groot deel hun vakantiegeld besteden aan lopende zaken". ris wordt opgenomen, vrezen wij een verschuiving van de bestedingen die nadelig op de verblijfsrecreatie zal wer ken", aldus de Kampeerraad in de brief. Risico Ook de ANWB laat een der gelijk geluid horen. De heer Woudenberg, chef afdeling recreatie, milieu en land schap heeft het hoofdartikel van „Recreatie en Toerisme", het vakblad van de ANWB, aan de plannen van minister De Koning gewijd. Wouden berg: „Hoe je het ook wendt of keert, ik vrees dat bij ve len het vakantiegeld in het maandelijke budget wordt meegenomen. Dat betekent een aanslag op het welzijn van de mensen. Het risico is groot dat velen niet met va kantie kunnen, hoewel ze die hard nodig hebben. In tegen stelling tot voorgaande jaren beslist men de laatste tijd heel laat waar men tijdens de vakantie naartoe gaat. Men kiest pas op het moment dat men het vakantiegeld in handen heeft. Als dat bedrag bijna nul is, zal men niet met vakantie gaan". Het FNV ziet de voordelen van de nieuwe regel daaren tegen wel. Voorlichter Joop Maat: „De mensen zijn zelf standig genoeg om te sparen. Nu spaart de werkgever en houdt de rente in eigen zak. Vandaar dat er alle aanlei ding voor is om tot een ande re manier van uitbetalen te komen. Bovendien leidt een andere betaling tot een hoge re uitkering aan arbeidsonge schikten en werklozen. Maar om op de vakantie terug te komen, de mensen geven toch al minder uit. Heeft men tegen de vakantietijd minder geld in handen, dan zal een buitenlandse reis niet meer tot de mogelijkheden behoren en blijft men in ei gen land. Voldoende voorde len, zou ik zeggen". Nadelen „De Recron", de Recreatie Ondernemers Nederland, ziet echter alleen maar nadelen. Algemeen secretaris De Zee: „Het is een bijzonder slecht plan. Ik vind dat je de men sen tegen zichzelf in bescher ming moet nemen. Als het vakantiegeld gelijktijdig met maandelijkse loon wordt uit betaald. dan krijgt het va kantiegeld een ander karak ter. Het wordt bij het maan delijkse budget betrokken en op het moment dat men met vakantie wil, is er bij velen geen geld. Niet alleen in onze sector heeft dat nadelige ge volgen, maar ook in de bran che van de duurzame artike len. Vaak wordt een deel van het vakantiegeld besteed aan nieuwe meubels, een wasma chine, dat soort dingen. Maar ik heb de indruk dat de soep niet zo heet zal worden gege ten als ze wordt opgediend. Het plan zal.ongetwijfeld op veel protest stuiten en moge lijk komt de minister tot an dere inzichten". Dezelfde mening is de heer Van der Veen, de voorzitter van de Horecaf, toegedaan: „Binnenkort vragen we na dere toelichting aan het mi nisterie van Sociale Zaken. Maar als het plan doorgaat, dan krijgt met name het soci aal toerisme een klap. De mensen die van een beperkt salaris moeten leven, zullen voor een groot deel hun va kantiegeld besteden aan lo pende zaken. Zij die ver bo ven het gemiddelde zitten hebben voldoende speelruim te om te sparen. Maar de groep, die gebruik maakt van camping tot en met een bud gethotel, waar nu al sprake is van een geringe omzetda ling heeft die ruimte vrij wel niet. De eersteklas hotels, die mensen trekken met rui mere middelen, hebben daar minder last van. Voor de ex ploitanten van eethuisjes, goedkopere restaurants en terrasjes zal de maatregel zeer ongunstig uitvallen. Vergeet niet dat ruim zeven tig procent van hun inkom sten uit het toerisme komt. Hun positie wordt nu ernstig bedreigd, vandaar dat wij heel attent blijven". Omschakeling De touroperators, het Natio naal Bureau voor Toerisme en de VVV's houden even eens de vinger aan de pols. Direkteur Bob Welsing van de VVV in Apeldoorn: „Een ramp is misschien een te zwaar woord voor deze maat regel, maar het is allesbehal ve bevorderlijk voor de zaak die wij behartigen. Het zou negatief zijn voor met name het verblijfstoerisme. In eer ste instantie reageer ik dan ook negatief, maar het kan een gewenningsproces zijn. Jaren geleden moesten de mensen ook wennen aan de omschakeling van week- naar maandloon. Daar heeft men een hele tijd voor nodig gehad". Het Nationaal Instituut voor Budgetvoorlichting (NIBUD) in Den Haag houdt zich op de vlakte. Aangezien het hier een politieke beslissing be treft wil men geen stelling innemen. Adjunct-direkteur mevrouw Van Eek: „Het zou prettig zijn als de bedrijven op de salarisstrook een split sing maken tussen het loon en de vakantietoeslag. Dan kan de werknemer zelf iede re maand iets apart leggen en dan hoeft de maatregel in pricipe geen nadelige gevol gen te hebben. Als men ons om advies vraagt, dan knip- fien wij het geld dat maande- ijks binnenkomt in twaal ven. Legt men iedere maand de vakantietoeslag opzij, dan levert dat ook nog wat aan rente op. Onze taak is te la ten zien wat met een inko men mogelijk is. Vandaar dat wij ons niet uitspreken of deze maatregel nu goed of fout is. Wel is er des te meer reden om de mensen zo breed mogelijk te waarschu wen. Men dient er immers rekerting mee te houden dat er in mei geen aparte portie geld meer binnenkomt". DAVID LEVIE Zonr oner raat k niet zo'n ramp; natuurlij] choo een ieder vrij de pen te gri zodra hij/zij dit nodig vind ook dus: de devote praat' beide pennelikkers begint namelijk zo de keel uit te li hoorst gen, dat gezien de kwantit 2nen 11 en vooral de kwaliteit r7n"r hun geschriften, ik mij vraag of het niet beter isu zij verhuizen naar het 1 wkvei van Snap-ik-'t-wel? Overig anden ook deze krant is schun door steeds weer deze vicii aï1cJ^Vl flauwekul te plaatsen. Ik v dat er meer mensen moin zijn die mijn nuchtere mei delen. Een (nog) vriende sterer doch dringend verzoek namens dezen, aan de bi briefschrijvers. de bi branc hipho Eer ee M. v.d. Heijden, DEN HA] iiwijk. Kloosterzusters Als gevolg van een berich de rubriek „Kerk en Wer komen waarschijnlijk bij gelovigen enige vragen op was tenminste bij mij het val. De 400-vrouwelijke religieu die zich gekant hebben te het bestuur van de Konfei tie Nederlandse Religiei (KNR) vanwege de reactie deze Konferentie op de bei ming van Mgr. Simonis coadjutor van het bis< Utrecht met het recht van volging, hebben met recht klaagd over het gebrek aan spraak bij het opstellen een verklaring die de K EIDE publiceerde bij gelegen! Zoe van de benoeming van 1 ,n bi Simonis. Wat de zusters v<y meedelen zal evenwel som ge gelovigen nogal verba;'r De zusters schrijven name ''e- dat „het enthousiasme van irm nieuwe coadjutor een nie si elan zal geven aan hen, die woorden van de Heer seri nemen en de liefde tot God t tot de medemens in hun leius tot uitdrukking willen bi de c gen". Kardinaal Willebrands zal even moeten slikken als 1 eventueel van deze verklai van de zusters zou kennis men. De inspanning van kardinaal „om een nieuw e te geven aan hen, die de w< den van de Heer serieus men en de liefde tot God tot de medemens in hun lei tot uitdrukking willen bi gen" blijken de zusters niel hoog te hebben aangeslag als ik goed lees. Die gelovi hebben met „een nieuw el moeten wachten tot „het thousiasme van Mgr. Simoi hierin verandering komt bi IDEft gen. 'en De verbazing stijgt nog als minii in het betreffende berichl «stin^ de rubriek „Kerk en WeA lezen, dat de zusters „aaASP bestuur van de Stichting derlandse Vrouwelijke RWer gieuzen vragen er toe bijfcnsta dragen dat het KNR-best ir dj tot standpunten komt, irom meer in overeenstemming en hi met de werkelijke mening bij h de religieuzen in Nederli oond dan bij de brief over de ben ming van Mgr. Simonis het kw val is geweest". Immers, nneei zijn de protesterende zuster igest< weten gekomen, dat de i jmu: ning van de overige 34.600 r e\t ligieuzen betreffende de 2 eek waar het hier om gaat, dez ïdin de is als die waarvan de i en. ters in hun protestbrief ge gen? Hebben ze hiernaar iriger onderzoek gedaan? Zo n geer dan wordt schrijven in na r het van andere religieuzen, z< woon de zusters toch deden een rechtmatige handelwijze, zelfde verwerpelijke wijze i optreden die de zusters j recht in anderen afkeur J. F. J. Jansen, Leidschend schr de :h va ii Is If v< br iel ben", Minder buien DE BILT Voor mor| worden er nog wel enkele l en verwacht, maar het zul er minder zijn dan gistel (Rotterdam 32 mm) en v daag. Voor morgen verwa het KNMI ook af en toe z De wind zal minder zijn (i tig). De tempearuur wo rond zeventien graden, hoger dan vandaag. Dit hangt samen met een depi sie, die van de Noordzee het noorden van het land n de Duitse Bocht is getrok! en die verder naar Oost-Eu pa koerst. In de loop van week komen we onder invli van volgende depressie, en men de regenkansen weer Maar het wordt dan wat w mer, met middagtempeatu van ongeveer achttien grad De Bilt regenb. Deelen regen Eindhoven regen Den Helder regenb. Lh. B'dam regenb. Twente geh bev Vlisslngen regenb. Z.-Llmburg regen Aberdeen regen 12 32 11 16 12 15 Bordeaux Frankfort h.bew. 21 11 0 geh.bew. 22 10 15 onbew. 27 12 0 onbew. 26 17 0 onbew. 25 15 onbew. 29 22 S stoo rk ai ten ■c mpe o.9 ek RIE

Leidse Courant | 1983 | | pagina 2