Strandtenten op nippertje ontsnapt aan stormramp FELLE STRUD ROND BEIROET Hoop op akkoord in Genève groter Zeeslag BON: PREI EN SPEKLAPJES 1.38 ÊeicUe (Bou/ta/ntSB Uitgave Westerpere, behorende tot Sijthoff Pers. Apolhekersdijk 34,2312 DDLeiden, Postbus 11,2300 AA, tel.071-122244. Giro 103003 Bank;Amro- bank N.V. Leiden. Directeur-hooldredacleur: I J.Hallewas, Chef-redacteur: Wim Buijteweg. Advertenties: (excl.BTW) f 0,58 per mm, kleintjes f 0,40 per mm. Abonnementen: (incl.BTW) per maand f 20.41 (uitskaut.betaling),kwartaal f 61,25, jaar f 233,50. Klachten bezorging: maandag t/mvnjdag van 18.00 tot 19.00 uur, zaterdag van 14.00 tot 15.00 uur tel. 071-122248. Losse nummers f 0 80 Maandag 12 september 1983, 74e jaargang no. 22678 Anna en de koning van Siam blijven elkaar in de haren zit ten op Ned. I om 19.25 uur. In „Brandpunt" de hongerstakers bij het kernwapenoverleg in Genève. Op Ned. II om 19.12 uur opnieuw „Gloria" en om 19.35 uur Schlagerfestival. Op Duitsland 1 om 23.00 uur speelfilm „Phönix an der Ecke". HET WEER Af en toe zon en ook nog een enkele bui. Minima rond 10, middagtemperatuur rond 17 graden. Matige, naar west draaiende wind. Zon op: 07.10 uur, onder 20.02 uur. Scheveningen hoogwater 07.48 en 20.09 uur, laagwater 03.38 en 15.51 uur. Nederlandse Marouschka Detmers opwindendste actrice in Venetië (Van onze correspondent Cees Manders) VENETIË/ROME De Italiaanse pers is vol lof over Marouschka Det mers, het Nederlandse meisje dat de hoofdrol speelt in de Franse film Prénom Carmen, winnaar van het filmfestival van Venetië. Marouschka viel in voor de Franse topactrice Isabelle Adjani, aan wie regisseur Jean- -Luc Godard aanvankelijk de belangrijkste rol in de film had toever trouwd. Isabelle Adjani wilde niet omdat ze vond dat ze in de film niet mooi genoeg was. Jbb Volgens het Romeinse dagblad II Messagero is het maar goed dat Adjani het heeft laten afweten, want de 18-jarige Nederlandse doet het beter dan haar Franse concurrente het ooit zou hebben gedaan. „We weten niet of Marouschka Detmers zichzelf in de film heeft gezien en of ze zichzelf daarin wel mooi genoeg vindt, maar voor ons is ze stukken mooier dan Adjani: ze is frisser, sensueler, naïever, en zeker de meest aan opwindende actrice die we op dit festival bezig hebben gezien". Ma rouschka. die op het ogenblik in Zwitserland verblijft, liet vanmorgen weten dat ze erg verrast en blij is met dit succes. „We wisten dat het een ;oede film was, maar dit had ik persoonlijk niet verwacht". »agina 8 Godard speelt in eigen film rol van cineast Vuurwerk ontploft te vroeg FRANEKER De ope- ning van de agrarische dagen in Franeker is za terdag gepaard gegaan met het voortijdig ont ploffen van vuurwerk. Het vuurwerk ontplofte niet in de lucht maar op de grond. De ramen van een bakkerij en een mu seum sneuvelden door rondvliegende brokstuk ken. Volgens de politie mag het een wonder he ten dat niemand gewond is geraakt; er waren veel mensen op de been. Tom Jones door MIGs onderschept LONDEN De Britse zanger Tom Jones kreeg de schrik van zijn leven, toen hij vorige week met zijn particuliere straalvlieg tuig voor een tv-optreden naar West-Berlijn reisde en daarbij als gevolg van het slechte weer per ongeluk boven Oost-Berlijn te recht kwam. Zijn vliegtuig werd onmiddellijk onderschept werd door twee Oostduitse MIGs, die het toestel teruggeleidden naar het westelijke stadsdeel. „Gezien het lot van de Zuidkoreaanse Boeing, voelde ik me niet erg op mijn gemak", aldus Tom Jones nadat hij veilig in West-Berlijn was geland. Hongkong verbiedt tv op motoren HONGKONG De regering van Hongkong wil dat motorrij ders op de weg en niets anders letten. Daarom is met onmiddel lijke ingang, in „het belang van de veiligheid", het hebben van televisietoestelletjes op motoren verboden. De maatregel is genomen uit vrees dat motorrijders, mogelijk verveeld door de vaak voorko mende opstoppingen in de Brit se kroonkolonie, gekluisterd ra ken aan het beeldscherm. Over treders van het verbod kunnen een boete van 3.800 gulden en een half jaar gevangenisstraf verwachten. lOud-deken Geraets overleden DEN HAAG In ling iet Haagse Brono- oziekenhuis is gis- nodterochtend op 62-ja- delirige leeftijd pater Th.J.A. Geraets s.j. jverleden. Drs. Ge raets was van 1968 ot 1980 deken van Den Haag. Daar- ■óór was hij gedu- ende drie jaar rec- [or van het Aloysius College aan de Dostduinlaan. een idres waar hij ook le laatste jaren »scl voonde en lienstles gaf. Don- lerdagmiddag om .3.00 uur wordt een litvaartmis voor iater Geraets opge- Jragen in de Pa- id6t ;chaliskerk aan de Neuhuyskade, toi waarna hij om 15.00 jur in het cremato- ïum van de Alge- nene Begraafplaats Cikelenburg in Rijs wijk wordt gecre- ai a erh del, fieen krant ont- ir(j vangen? Bel tus sen 18.00 en 19.00 uur, zaterdags tus sen 14.00 en 15.00 .uur, nummer 071- ,ie-i 122248 en uw Ka.T krant wordt nog re,cl dezelfde avond nabezorgd. >0.. Enkele terrassen weggespoeld; seizoen voortijdig beëindigd ■H Zo "troosteloos, als hier de volledig vernielde trampolines, zag het Scheveningse strand er vanmorgen uit. SCHEVENINGEN De wester storm, die de meeste houders van strandtenten in Schevenin gen er vanochtend in alle vroeg te toe noopte hun inventaris in veiligheid te brengen, heeft de paviljoens op het nippertje ge spaard. Tussen kwart over zeven en kwart voor acht, toen het wa ter zijn hoogste stand bereikte, werden de meeste paviljoens door het zeewater omspoeld. En kele terrassen vielen ten prooi aan de golven. Vooral de houders van strandtenten ten noorden van de pier mogen van geluk spreken dat de storm niet naar het noordwesten is gedraaid, maar uit het zuidwesten bleef waaien. De gol ven rolden daardoor niet recht op het strand af. Een woordvoerder van de vereniging van pachters in Scheve ningen zei te verwachten dat zeker negentig procent van de tenten in de loop van de komende week geheel wordt afgebroken. Normaal gespro ken loopt het seizoen pas ^an het eind van deze maand af. Op Rijksweg 4 waaiden vanochtend over een lengte van 100 meter vijf bo men om, die het verkeer voor een deel hinderden. Rijkswaterstaat ver wijderde de obstakels. Omdat zendamateurs weigerden ka naal 22 vrij te houden, heeft de orga nisatie van een zeilwedstrijd op het Veluwemeer bij Harderwijk zaterdag de deelnemers niet tijdig kunnen waarschuwen voor het noodweer, waardoor 35 boten omsloegen. De ma teriële schade wordt geschat op bijna honderdduizend gulden. De 18-jarige windsurfer Christiaan Prince uit Goes heeft zaterdagvond en -nacht een kleine twintig man politie op en rónd de Oosterschelde handen vol werk bezorgd. Hij ging zaterdag avond bij Colijnsplaat nog even sur fen, maar werd pas na een groot scheepse zoekactie om kwart over één 's nachts verkleumd aangetroffen op het werkeiland Neeltje Jans, waar hij naartoe was gedreven door de sterke stroming. Pag. 5: Redders opnieuw in con flict. Connors wint op Flushing Meadow NEW YORK De Ameri kaan Jimmy Connors heeft voor de vijfde maal de open Amerikaanse tennistitel veroverd. Hij versloeg van nacht in de finale de Tsje- choslowaak Ivan Lendl met 6-3 6-7 (2-7) 7-5 6-0. Con nors werd eerder titelhou der in 1974, 1976, 1978 en 1982. Feyenoord en Ajax blijven de toon aangeven in het Ne derlandse voetbal. Feyen oord hield het pretentieuze FC Groningen met 2-0 on der de duim. Ajax had het heel wat moeilijker bij For- tuna S, dat ternauwernood met 2-1 werd bedwongen. De meest opmerkelijke uit slag was die van FC Utrecht-Excelsior (7-4). De ruststand was trouwens al even opmerkelijk (1-4). Een divisie lager boekte FC Den Haag zijn tweede zege. Ook ditmaal geschiedde dit in een uitwedstrijd; 1-3 bij het stugge Telstar. Nelson Piquet won in Mon- za de Grand Prix van Italië voor formule 1-coureurs. De Braziliaanse autocoureur kroop op de ranglijst voor het WK iets dichter naar leider Alain Prost, die in Monza uitviel. Verder onder meer in Sporttribune: Opnieuw Nederlands record voor Peter van Noort. Quick Boys winnaar van matige streekderby. Roodenburg op valreep naast Aalsmeer. LSRG verplettert DIOK. lederlanders in Italië omgekomen 40VARA Twee Nederlandse toeristen, Johanna Meijnik- nann (69) uit Heiloo en de 71-jarige Theodorus Hoff uit Box meer, zijn zaterdag in de Italiaanse provincie Nova ra bij Verba- nia verdronken. Zij kwamen tijdens zwaar noodweer om in neer dan vier meter hoog water op de Camping „Valle Roman- ica". De slachtoffers probeerden het aanstormende water per luto te ontvluchten, maar hun wagens werden overspoeld. Het ijk van Hoff is nog niét gevonden. 5) 61 Extreem rechts wint gemeenteverkiezing in Frankrijk PARIJS De tussentijdse ge meenteraadsverkiezingen in het stadje Dreux honderd kilo meter ten westen van Parijs heeft gisteren een aanzienlijke nederlaag opgeleverd voor de vertegenwoordigers van het socialistische communistische bewind. De overwinning ruim 55 procent van de stem men tegen ruim 44 procent voor de communisten en socia listen) werd in de wacht ge sleept door de rechtse opposi tie die voor de tweede kiesron- le een verbintenis aangegaan was met het extreem rechtse Nationale Front. Rechts en de neo-fascisten van Nationaal Front hadden van de aanwe zigheid van 23 procent immi granten in dit stadje hun voor naamste argument gemaakt en het racistische karakter van de campagne bleek tal van dege nen die eertijds voor de com munisten en socialisten stem- den, overgehaald te hebben. De neo-gaullisten en de aan hangers van oud-president Giscard d'Estaing hadden ge mene zaak met de neo-fascis ten gemaakt om de socialisten te kunnen verslaan. Politiepaard springt in water BODEGRAVEN Een open .dag van de politie Bodegraven liep uit op een demonstratie politie redden. Een landende helikopter maakte zaterdag een politiepaard van de bere den groep uit Wasenaar zo aan het schrikken dat het dier in een moddersloot sprong. Met een takelwagen moest het dier uit de modder worden getrok ken. De agent raakte niet ge wond bij de sprong. Daarente gen stond hij wel een uur in de wind, aldus zijn collega's. ADVERTENTIE Elke dinsdag en woensdag hebben we groente en vlees yjr in de aanbieding. Prei, per kilo Speklapjes, 5001 kilo ■'">^3ÏÏ&.98 albert heijn Lands grootste kruidenier blijft op de kleintjes letten. Op de vuist met de politie Een grote demonstratie in de Chileense hoofdstad Santiago ont aardde gisteren in massale vechtpartijen met de politie. Chili be leefde dit weekeinde een uiterst rumoerige herdenking van het feit dat tien jaar geleden de marxistische president Salvador Al- lende werd vermoord. Bij de vechtpartijen kwamen twee mensen om. Ook elders, waaronder in Amsterdam, werd massaal gede monstreerd tegen de militaire dictatuur van generaal Pinochet. Zie verder pagina 7. Oostenrijk: vier miljoen Nederlandse overnachtingen DEN HAAG Het Oostenrijks Toeristenverkeersbureau in Ne derland verwacht dat komende wintervakantie het „magische" getal van vier miljoen Nederlandse overnachtingen in Oosten rijk wordt overschreden. De afgelopen winter is het aantal Ne derlandse bezoekers aan dat land met 2,4 procent gestegen ten opzichte van het jaar daarvoor. Oostenrijk is als wintersportland bij Nederlandse vakantiegangers het meest favoriet. Druzen naderen Libanese hoofdstad BEIROET Leden van de is lamitische Amal-beweging hebben gisteravond vanuit Zuid-Beiroet opnieuw het Li banese leger en de Ameri kaanse mariniers van de inter nationale vredesmacht onder vuur genomen. Volgens Radio- Beiroet werden de aanvallen van de sji'iten met artillerie vuur vanuit de door druzen gecontroleerde gebieden on dersteund. De mariniers heb ben hebben teruggeschoten, maar er zouden geen slachtof fers zijn gevallen. De felle strijd tussen het door rechtse christenen gesteunde Libanese leger en de druzen- militie, die door Syrië wordt bevoorraad, concentreren zich op het 15 kilometer ten zuiden van Beiroet gelegen plaatsje Soek el-Gharb. Mochten de druzen erin slagen dit plaatsje te veroveren, dan controleren zij een gedeelte van de kust weg en kunnen de aanvoersli- nies naar de zuidelijke stellin gen van het Libanese leger worden afgesneden. Tevens zijn de druzen dan in staat contact te maken met hun linkse en sji'itische bondgeno ten in Beiroet. Prins Bandar bin Sultan, afge zant van de Saoedische koning Fahd, zou enige vooruitgang hebben bereikt in zijn bemid delingspoging. Vanuit Tel Aviv werd vanochtend ge meld, dat hij in Damascus met de Syrische minister van bui tenlandse zaken, Khaddam, en de leider van de Libanese op positiepartijen, Joemblatt, tot een akkoord is gekomen. Van daag bespreekt hij het bemid- delingsplan, dat onder meer voorziet in een onmiddellijk staakt-het-vuren, met Wadie Haddad, de nationale veilig heidsadviseur van de Libanese president. Pagina 7: Druzen richten op nieuw bloedbad aan onder christenen BRUSSEL De NAVO buigt zich vandaag over de jongste Sov jetuitspraak inzake de aparte status van de Britse en Franse kernwapens. De Russische minister van buitenlandse zaken Gromyko liet eind vorige week in Parijs aan president Mitter rand weten dat de Franse en Britse kernwapens een aparte cate gorie vormen. Partijleider Andropov had er tot nu toe steeds op aangedrongen dat deze wapens in het overleg in Genève zouden worden betrokken, ook al waren zij eerder „meegeteld" in de SALT-akkoorden tussen de supermachten over de interconti nentale raketsystemen. Dit probleem vormde een van de voor naamste obstakels in Genève. Daarnaast zouden de Amerikaanse onderhandelaars in Genève machtiging hebben om bepaalde concessies te doen. Volgens de New York Times zouden de Amerikanen nu gelijkheid in Euro pa willen nastreven op basis van ongeveer 300 kernkoppen aan beide zijden. Daartegenover zou de Sovjet-Unie bereid moeten zijn haar op Azië gerichte raketten te beperken tot een niveau van 324 koppen op 108 SS-20-raketten. Elke SS-20-raket telt drie koppen. Pagina 7: Kamerdelegatie peilt Amerikaanse opstelling in ontwapeningsoverleg ADVERTENTIE STAAT DER NEDERLANDEN 9% LEIMING 1983 PER 1999/1993 inschrijving op 13 september 1983 van 9 tot 15 uur via banken en commissionairs Het verschi j nsel dat de één de ander wil voorbijstreven is al zo oud als de wereld. Niemand zal er dan ook vreemd van opkijken, dat tijdens het zeezeilevenement, dat de zeeslag van de eeuw wordt genoemd en dat morgen begint, het trotse zeilschip „Australia II" wil proberen de „Liberty" te verslaan. En dat allemaal in de race om America's Cup, de felst begeerde bokaal in de zeezeilwereld. Dat wordt dus dringen geblazen voor de kust van Rhode Island en later voor de brievenbus van menige Leidse Courant abonnee. De laatste natuurlijk om te weten te komen hoe het is afgelopen. Dus; zorg dat u daar óók bij bent. De Leidse Courant wil ik best 14 dagen proberen. Gratis en geheel vrijblijvend In een open envelop zonder postzegel opsturen naar Leidse Courant, Antwoordnummer 998,2500 VD Den Haag. Indien daartoe aanleiding bestaat, kan een verzoek om een proelabonnemenl worden geweigard. «^CeidoeSoura/nt

Leidse Courant | 1983 | | pagina 1