Opnieuw Connors Routinier wint van aanvaller Prost ziet kansen slinken wi Records De Brui en Van Noort Snelheidssporten eisen drie doden Surfend in recordtijd over Kanaal Zijspanduo prolongeert wereldtitel WEST-BERLIJN Drie doden en een zwaar gewonde vielen er te betreuren in het afgelopen sportweekeinde. Bij de West- duitse speedboatkampioenschappen in West-Berlijn kwam de 55-jarige piloot Karl-Heinz Kahl om het leven na uit zijn boot te zijn geslingerd. De Oostenrijker Bernhard Schuier (26) kwam om tijdens een training voor een motorrace op de Oostenrijkring bij Zeltweg. Bij de negentiende ADAC-bergklim in Neuffen (West-Duitsland) belandde een auto in het publiek. Een negenja rig meisje kwam om het leven, zes toeschouwers werden ge wond. De Poolse wielrenner Andrzej Sikorski raakte in een klassementskoers in Hannover zwaar gewond door een zware val. De 22-jarige coureur viel met zijn hoofd tegen een betonnen paaltje. Sikorski liep een zware hersenschudding op en er moest een half afgerukt oor opnieuw worden aangezet. De Westduitser Ernst Degner, in 1962 de eerste wereldkampioen in de toen nieuwe 50cc-klasse. is zaterdag in zijn huis op Tenerife dood aangetroffen. Degner, die 51 jaar werd, is een natuurlijke dood gestorven. wint MONZA De finale van het formule I-we reldkampioenschap spitst zich twee races voor het einde toe tot een driekamp. Oud-wereld- kampioen Nelson Piquet naderde door zijn overwinning in de Grote Prijs van Italië, giste ren op het circuit van Monza, koploper Alain Prost (uitgevallen) tot op twee punten. René Arnoux kroop door zijn tweede plaats eveneens dichterbij. Met 46 punten voor het wereldkam pioenschap heeft hij slechts vijf punten achter stand. Piquet (31) stuurde voor 200.000 toeschouwers zijn Brabham in het hol van de leeuw - Monza is de thuishaven van Ferrari - vrijwel van start tot finish leidend naar zijn eerste zege op Euro pese bodem. Drie ronden lag zijn stalgenoot Pa- trese op de eerste plaats. De Italiaan blies zijn motor op, waarna de Braziliaan de leiding over nam en die niet meer afstond. Zelfs de tradition nele pitstop om banden te wisselen en bij te tanken, die iets meer dan tien seconden in be slag nam, bracht daarin geen verandering. Meer moeite had thuisrijder René Arnoux om zijn tweede plaats te waarborgen. De Ferrari- -coureur werd op korte afstand gevolgd door de Renault van Eddie Cheever. Pas in de slotfase slaagde Arnoux er in zich enigszins los te ma ken van zijn belager. Na Cheever werd de tweede Ferrari, bestuurd door Patrick Tambay, vierde. Alain Prost, aanvoerder in de rangschikking van het wereldkampioenschap, haalde de eind streep niet. Hij viel in de 26e ronde uit. Daar mee haalde Prost voor de tweede opeenvolgen de keer de finish niet en werden zijn kansen op de wereldtitel aanzienlijk gereduceerd. Proble men met de ophanging noopten Prost in Monza voortijdig de strijd te staken en devalueerden zijn kansen aanzienlijk. in Assen ASSEN Een wereldkam pioen, een Europese kampioen en twee Nederlandse kampioe nen: dat was gisteren de oogst van de motorwegraces op het tot 3900 meter verkorte TT-circuit van Assen. Tiendui zend toeschouwers trotseerden wind en regen en zagen hoe de Hans Spaan en de combinatie Egbert Streuer/Bernard Schnieders de nationale titels in de 80 cc-klasse en de zij spannen veroverden. De regen werd spelbreker in de 500 cc race. Na driekwart van de wedstrijd vlagde de commissa ris de wedstrijd af. Jack Mid delburg werd tot de reglemen taire winnaar verklaard. CALAIS De 22-jarige John van der Starre is er gisteren in geslaagd het Kanaal tussen Dover en Calais op een surf plank in recordtijd over te ste ken. Bij een windkracht van zeven (ZW) legde hij de ruim 32 kilometer af in éen uur en vier seconden, waarmee hij ruim onder het record van de Fransman Arnaud de Rosnay bleef, die in juli 1982 de over steek in 1.04.34 voltooide. De vierdejaars student tand heelkunde uit Sliedrecht had zaterdag een poging in omge keerde richting gewaagd. Vlak voor de kust van Dover brak door de harde wind en zware golfslag de giek, waarna hij spoelend de kust bereikte. Na die tegenslag werd besloten de dag erna opnieuw een aanval op het record te doen. Van der Starre ging om kwart voor een in Dover van start. Een uur la ter, na een loodzware tocht, stapte hij in Calais aan wal. Weer winst volleybaldames DREUMEL Het Nederlands damesvolleybalteam heeft gis teren in Dreumel nabij Tiel ook de tweede interlandwed strijd tegen Zweden in winst omgezet. Werd het donderdag in Bedum een benauwde zege met 3-2, in Dreumel was Oranje over alle linies de bete re ploeg. Met 3-0 (15-13,15-7,15-4) werd Zweden moeiteloos langs de kant gezet. CINGOLI De Zwitsers Emiel Bollhalder en Karl Büs- ser hebben gisteren hun we reldtitel zijspancross geprolon geerd. De Westduitser Josef Brockhausen deed met bakke nist Hubert Rebele in het Ita liaanse Cingoli wat in zijn ver mogen lag om nog iets aan de eindrangschikking te verande ren. Hij won beide manches met overmacht en schoof in het klassement op naar de tweede plaats. Bollhalder bleef echter beide keren dicht in de buurt. In het dagklassement eindigden Mari Bens en Piet van Deutekom als derde. In de stand om het wereldkampi oenschap werden de Neder landers vijfde. Vierde daarin werden Muller/Van der Bijl. Theo Eggens schreef gisteren in Holten de achtste en laatste wedstrijd van het Nederlandse kampioenschap in de I25cc-klasse op zijn naam. Van belang was dat niet meer, om dat John Hensen zich. al van de titel had verzekerd. FLUSHING MEADOW Een geweldig spelende Jim my Connors heeft gisteren voor 20.000 toeschouwers net als vorig jaar Ivan Lendl afgehouden van de open Amerikaanse tennisti- tel. Ook deze keer zegevier de Connors op Flushing Meadow in vier pakkende sets: 6-3, 6-7, 7-5, 6-0. Toen eenmaal het derde speeluur aanbrak, was een furieus acterende Connors niet meer te houden. Na in de derde set nog met 3-5 te hebben achter gestaan greep de 31-jarige Ameri kaan de volgende tien ga mes achtereen. Het was niet alleen de vijfde keer dat Connors de open Ameri kaanse titel voor zich opeis te (na 1974, 1976, 1978 en 1982), bovendien boekte hij zijn honderdste toernooize ge als professional. De acht jaar jongere Lendl won tot nu toe 35 keer, maar daarbij was geen en kel Groot Slem-toernooi. In de halve finales had Lendl afgerekend met het aanstor mende talent Jimmy Arias (6-2, 7-6, 6-1) en was Con nors veel te sterk voor zijn landgenoot Bill Scanion (6-2, 6-3, 6-2). Flushing Me adow kreeg dit keer in Mar tina Navratilova en Jimmy Connors twéé linkshandige winnaars. Voor het ingaan van de fi nale, die wederom in ver zengende hitte werd ge speeld, had Lendl nog geen enkele set behoeven af te geven. Connors had maar één set verloren. Na zijn winst op Scanion zei Con nors al strijdlustig: „Ik ben van plan tegen Lendl de bal keihard te slaan naar alle kanten van de baan. Hij moet geen kans krijgen zich uit te leven. Mocht hij een complex hebben over het niet kunnen winnen van Groot Slem-toernooien, dan hoop ik dat hij daar op nieuw niet overheen komt". Dertien keer hadden beide matadoren elkaar al ont moet, tienmaal zegevierde Connors. De laatste keer, in augustus, leed Connors ech ter in Montreal een zware nederlaag tegen Lendl: 2-6, 1-6. Het spel van Connors was gisteren echter op de van hem bekende wijze ge baseerd op een enorme kracht en een niet aflatende strijdlust. Zijn energie-re servoir leek onuitputtelijk. Waar Lendl tegen het eind van de partij haast omviel van uitputting, bleef Con nors jagen alsof hij nog maar net met het duel, dat niet minder dan zeventien doorbraken zou tellen, was begonnen. Vuisten De eerste set kwam op naam van Connors. De be slissing viel in de achtste game toen Lendl, die een ongewoon aantal wilde mis sers sloeg, andermaal zijn service moest afgeven. Voor de eerste maal balde Con nors woest de vuisten. Hij zou dat karakteristieke ge baar nog enkele malen ma ken. In net iets meer dan een half uur was de eerste set vervolgens met 6-3 voor de titelverdediger, die in de spectaculaire tweede set na 6-6 en een verloren tiebre ak (7-2) het onderspit dolf. In de derde set volgde het herstel van Connors. De druk bleek voor Lendl te groot, zijn ogen leken steeds dieper in de kassen te schuilen. Terwijl de zon de hemel boven het stadion in een oranje gloed zette, was Connors weer helemaal te rug in dé wedstrijd. Hij streed met volledige over gave voor elke slag, voor ie der punt en werd beloond met setwinst door een door braak in de twaalfde game. Lendl zou geen game meer maken. De 1,88 meter lange Tsjechoslowaak wankelde onder de geselende mokers lagen van Connors. Met 6-0 pakte de Amerikaan de vierde set en met een India nen-kreet gaf hij uiting aan zijn vreugde over zijn ge slaagde missie, die ook nog een eerste prijs van 120.000 dollar opleverde, waardoor hij zijn totale winstsom sinds 1973 boven de vijf miljoen dollar uittilde. In vervulling Op 26-jarige leeftijd zag Martina Navratilova zater dag in Flushing Meadow een lang gekoesterde wens in vervulling gaan. Na ja renlange vergeefse pogin gen veroverde zij eindelijk de open Amerikaanse ten- nistitel, het enige Grand Slamkampioenschap, dat nog aan haar indrukwek kende erelijst ontbrak. Ook de twee jaar oudere Chris Lloyd-Evert, die dit toer nooi al zes keer op haar naam schreef, kon een ont ketende Navratilova niet afstoppen. De in Tsjecho-Slowakije ge boren en getogen speelster, die in 1975 de Verenigde Staten tot haar nieuwe va derland koos, was als een wervelwind door het toer nooi gegaan. Ze behoefde geen enkele set af te geven Martina Navratilova maakt het bekende gebaar, de vreugde van de Amerikaanse over het behalen van de titel is er niet minder om. en was telkens binnen het uur klaar. Chris Lloyd kon Martina Navratilova abso luut niet verontrusten. Het feit, dat Chrissie van de 53 onderlinge partijen in een periode van elf jaar er der tig had gewonnen, speelde geen enkele rol. De laatste vijf confrontaties waren im mers overtuigend een prooi voor de wilskrachtige Na vratilova geworden. Ook nu was Navratilova, voor 20.000 toeschouwers, superieur in alle onderdelen van het spel. Het hoogst be reikbare voor Chris Lloyd was dat zij Navratilova wel geteld drie minuten langer dan het uur op 'de baan hield. De setstanden waren er niet minder ontluiste rend om: 1-6 3-6. Zo snel mogelijk „Ik wilde perse aie eerste set zo snel mogelijk win nen", zei Navratilova nadat ze overweldigd door vreug de de winnende cheque van 120.000 dollar in ontvangst had genomen en een dan kwoord tot de menigte had gesproken. „Dat was van het hoogste belang om mijn tegenstandster, die ik zeker niet onderschatte, de moed te ontnemen",. Chris Lloyd begon de tweede set met di rect al haar servicegame te verspelen. „Mijn service was een ramp", gaf ze later toe. „Ik miste trouwens al lerlei punten, die ik nor maal nooit laat liggen. Ik kwam bijna geen moment in mijn spel. Pas toen ik in de tweede set met 0-2 ach ter was geraakt, probeerde ik nog één keer alles op al les te zetten. Toen ik drie games achtereen pakte, ge loofde ik weer echt in mijn kansen. Maar op onbegrij pelijke wijze vergat ik ver der te gaan met aanvallen en liet ik het initiatief weer aan Martina". Martina Na vratilova zei op haar beurt geen moment getwijfeld te hebben, ook niet toen ze met 2-3 was achtergeraakt. „Ik voelde me nog steeds erg sterk. Mijn service was nog altijd goed genoeg en toen ik op de service van Chris drie goede passeersla- gen kon afgeven wist ik dat het niet meer mis kon gaan. Eindelijk is voor mij het ijs van Flushing Meadow ge broken. Ik hoop dat ik op de volgende overwinningen hier niet meer io lang be hoef te wachten". Overigens was het voor Martina Navratilova de 66e zege in 67 partijen, die ze dit jaar speelde. Ze verloor slechts tijdens de open Franse titelstrijd van haar landgenote Kathy Horvath. Sinds januari 1982 won Na vratilova niet minder dan 156 partijen en verloor ze er slechts vier. Haar officiële verdiensten in toernooien zijn een abso luut record in het dames tennis, namelijk 5.589.756 dollar, meer dan zestien miljoen gulden. Uitslagen finales herenenkelspel: Connors (Vst) - Lendl (Tsj) 6-3, 6- 7 (2-7), 7-5, 6-0; damesenkelspel: Navratilova (Vst) - Lloyd-Evert (Vst) 6-1, 6-3; gemengd dubbel spel: Sayers/Fitzgerald (Aus) - ZEVENKAMPSTERS PROMOVEREN NAAR A-GROEL >r DEN HAAG Erik de Bruin en Peter van Noort hebbel0v weekeinde ieder met de kogel een Nederlands record verbe n' De Bruin bij het stoten, 17,60 meter en Van Noort bij het sl:mi ren, 61 meter. Erik de Bruin schijnt topprestaties bij het k stoten dit seizoen gereserveerd te hebben voor openingswee den op gerenoveerde atletiekbanen. De atleet uit Hardinx -Giessendam verbeterde het record voor de vierde maal di zoen en de zesde keer sinds hij op 12 juni 1982 in Athene rea houder werd. Voor Peter van Noort (De Spartaan) was h tweede maal dit seizoen dat hij het record scherper stelde. 11 augustus schrapte de atleet uit Lisse bij de finale van de om de Europese beker~ heren in de C-groep een van de oi nationale records uit de boeken. Hij verbeterde de inmiddel j gentien jaar oude 59,35 meter van Jan Romani toen tot 60,IC 11 ter. De Bruin werd in Rotterdam tweede achter de Rus Do die met 19,50 meter zegevierde. Voordat de organisatoren besloten tot afgelasting van de strijden in verband met de voortdurende regenval waren j de omstandigheden toch nog enkele aardige prestaties gelj Elly van Hulst won de 800 meter dames in 2.08.39 voor dej voudige Olympische kampioene Tatjana Kazankina. Bea V' won het discuswerpen met 51,60 meter. pm De Nederlandse zevenkampsters wonnen gisteren in het Fier Montargis de B-finale van de strijd om de Europese beker Nederlandse viertal Tineke Hidding, Els Stolk, Marjon Wijr en Liesbeth Gijsen bereikte met die overwinning de prora naar de A-groep, waarin de acht sterkste Europese landen u s*e men. Tineke Hidding, die na de eerste dag reeds eerste ii rk individuele klassement stond, verdedigde die positie en k ste uit op een totaal van 5986 punten. In het individuele klasse jg bleef ze de Zweedse Annette Tanander 62 punten voor - Stolk werd de tweede Nederlandse met een vijfde plaats en punten. Jeugdrecordhoudster Marjon Wijnsma vergaarde punten, waarmee zij als zesde eindigde. Liesbeth Gijsen Se twaalfde met een totaal van 5276 punten. De Nederlandse n kampers zijn bij de B-finale van de strijd om de Europese ire kampbeker in Graz als vijfde geindigd met een totaal van 21 jje punten. de Vollebregt voldoet niet aan limii MEDEMBLIK De Canadees "Hans Fogh heeft zijn open 1 e pese titel in de Olympische Soling-klasse geprolongeerd. rm won zaterdag op het IJsselmeer bij Medemblik de zevend 'Ja.' laatste race. Dat betekende voor hem de vierde zege bijt' Noordhollandse havenstadje. Zijn concurrent uit de Sovjet-1 Boris Boednikov, had in het eindklassement 24 strafpu1 meer dan Fogh. De Nederlander Peter Vollebregt voldeed p? Europese Soling-titelstrijd niet aan de Olympische eis: een p rtii bij de eerste acht landen. Vollebregt eindigde met bemann Iar' leden Heemskerk en Den Outer als negende land op de "n tiende plaats. Ilt- 5t 1 De derde race om het Nederlands kampioenschap in de Sai |tei se-klasse was voor de Groninger Hosman. Wijbenga uit J eft sum eindigde op het Veluwemeer voor Harderwijk als twe [err Gerard Pabruwee uit Lemmer voert na het eerste weeki wi van de wedstrijden om het open Nederlandse in de zestien Igi: draatsklasse de ranglijst aan. Zijn plaatsgenoot Jentsje Schi int. tweede, Wouter Haagoort uit Hazerswoude is derde. tek n k rlo ENSCHEDE De routi nier won het tenslotte (toch weer) van de aan valler. Lang zag het er za terdag tijdens de 19e in ternationale marathon van Enschede naar uit, dat Barry Kneppers Cor Vriend de nationale titel afhandig zou maken. Maar de Eindhovenaar bleek uiteindelijk over de wat langere adem te beschik ken. Even voor de 35ste kilometer passeerde de PSV-er zijn voornaamste concurrent, die niet kon aanklampen. Hoewel Kneppers in de slotfase de mentale tik goed ver werkte, kwam de Amster dammer op de streep ruim tweehonderd meter te kort om Vriend van zijn vijfde nationale kampi oenschap te kunnen af houden. In de wedstrijd zelf werd Vriend met een tijd van 2.16.43 na zijn knappe inhaalrace nog fraai derde, Kneppers moest ook nog de Pool Jerzi Skarzynski voor la ten gaan. Vriend voldeed daarmee aan de opdracht, die hij zichzelf had gegeven. Ditmaal niet proberen om, zoals twee jaar geleden, het volledige deelne mersveld zijn wil op te leggen. Wél om althans Nederlands beste marathonloper te blijven. Vandaar ook dat Cor Vriend zaterdag al snel besloot de kopgroep niet te volgen, toen deze zich onder aanvoering van „haas" Paul Campbell van de meute losmaakte. Bewust liet hij daarmee ook Kneppers gaan. Cor Vriend: „Van tevo ren wist ik niet hoe het zou gaan na mijn blessure (een spierscheuring, opgelopen tij dens de marathon van New Caledonia wierp hem vrij lang uit de roulatie, red.). Ik was, vier weken nadat ik weer met trainen was begonnen, niet honderd procent in vorm, de conditie niet optimaal. Daarom ook heb ik niet voor de eerste f>laats willen lopen, maar al- een voor de Nederlandse titel. Achteraf had er misschien nog wel meer ingezeten, maar ik mocht me gewoon niet force ren". In de tweede helft van de ma rathon onderstreepte Vriend evenwel de woorden van Ge rard Nijboer, („Als Cor hele maal fit was geweest had hij ook de wedstrijd gewonnen") en knabbelde hij zienderogen steeds meer van de achter stand op Kneppers af, die meer dan een minuut had be dragen en die bij het keerpunt in Haaksbergen nog altijd 54 tellen omvatte. Kneppers, toen al in de steek gelaten door een voor hem uitvleugelende Sven-Erik Kristensen, in wiens gezelschap hij vergeefs had gejaagd op de ontketende Kevin Forster, incasseerde de teleurstelling vervolgens gela ten. „Ik had mezelf die titel het meest gegund", sprak hij heel eerlijk, „maar je weet dat je op Cor voor moet liggen bij de veertig kilometer om een kans te hebben. Hij heeft in elk geval correct gewonnen, misschien wel door zijn erva ring. Zelf was ik toch wel blij, dat ik niet helemaal in elkaar gestort ben toen hij me pas seerde. Het was gewoon een kwestie van vermoeidheid. Tussen de 25 en 35 kilometer kreeg ik last van bolle kuiten, toen kwam ik even te zwem men". Cor Vriend, die daar dankbaar gebruik van maakte, had er rekening mee gehouden dat Barry Kneppers een alles of niets poging zou wagen samen met hem naar de streep te gaan. „Ik ging echter in een streep over hem heen. En dat viel me erg mee, want ik had het echt halverwege nog don ker ingezien en het kostte ook nogal was energie om terug te komen". Nummer drie van Nederland werd de sterk lopende Gerrit van Essen uit Edam, die pre cies twee minuten meer nodig had dan Kneppers (2.17.33 Om 2.19.33). Superieur Eefje van Wissen toonde zich superieur in de strijd om het nationaal kampioenschap bij de dames. Ruim zes minuten, nadat zij in 2.41.36 de finish gepasseerd was, rondde ook Gerrie Timmermans haar 42.195 meter af. Trijnie Smeenge was goed voor het brons. Beste dame van het ge hele veld was de Engelse Pris- cilla Welch, die met een tijd van 2.36.32 op de 71ste plaats heslag legde. HES LAGRAND Cor Vriend passeert Barry Kneppers en titel. op weg naar de Nederlandse marathon- rkt Jan Vlieg coacl tafeltenoisdam DEN HAAG Jan Vli door de Nederlandse Tafe it nisbond (NTTB) aangestel ichl de nieuwe damescoach. contract tussen de NTTB 33-jarige Vlieg heeft de van één jaar met de prin an -overeenkomst voor een lenging met twee jaar. Jan Vlieg, momenteel Ier/trainer van de lands pioen bij de heren, De Ve is voornemens na het kot seizoen niet meer clubgt den te zijn. Met het aantrekken van heeft de NTTB de al enig bestaande vacature van mescoach vervuld, die ontstaan na de schorsinj Gerard Bakker. Deze wei rig jaar opgevolgd door Bakker, die na het Tc waalftoernooi in Thornal leurgesteld afhaakte, strijd om de wereldkampi schappen in Tokio funge Theo Bakker, de broer| Gerard, op ad-interim-1 bondscoach bij de dames. Bakker had geen trek zijl 'et( delijke verbintenis te ve:jst gen. Jan Vlieg heeft na zijn: stelling getracht tot ei sprek te komen met L-_ Vriesekoop. De Hazerswo t ging niet op de uitnodigin Dtst !lk< ee~ ib eet

Leidse Courant | 1983 | | pagina 18