Staande ovatie na elf doelpunten West Ham United nog zonder puntverlies HELMOND SPORT ONTNUCHTERD Sparta vijzelt zelfvertrouwen op 1 Roda JC nog ongeslagen Eenvoudige zege voor Haarlem 31 1 SPORTTRIBUNE MAANDAG 12 SEPTEMBER Eerste divisie Programma Topscorers DS '79-Sparta FC Utrecht-Excelsior Willem ll-Roda JC PEC Zwolle-PSV Volendam-AZ '67 Helmond Sp-G A Eagles Forluna S-Ajox Feyenoord-Groningen Den Bosch-Haarlem A|ax Feyenoord Roda JC PSV G A Eagles Groningen FC Utrecht Sparta PEC Zwolle Fortuna S Haarlem Willem II AZ '67 Excelsior Volendam DS '79 Den Bosch Helmond Sp 0 11 21- 6 0 11 18-6 0 9 10- 6 2 8 13- 5 1 8 14- 9 1 8 12- 7 1 8 12- 8 1 7 12- 9 2 6 10-10 3 5 11-12 3 5 6-7 3 5 13-17 3 4 5-9 4 3 10-17 4 3 7-15 4 3 5-15 4 2 5-14 4 2 5-17 Telstar-Den Haag Veendam-MVV RBC-Heracles Vitesse-FC WV Heerenveen-Cambuur Eindhoven-Wageningen SVV-NAC FC Twente-NEC Graafschap Cambuur MW Vitesse FC Twente NEC Wagenlngen Den Haag Heracles SW NAC Eindhoven Veendam FC VVV RBC Heerenveen 6 2 2 2 3-1 9 10- 6 9 13- 8 9 10- 5 8 10- 5 6 10- 7 6 9-9 6 12-10 2 2 2 6 9- 5 13 15 7- 5 2 12 8-11 4 13-14 3 9-12 3 8-12 3 6-13 2 7-13 Eredivisie Zaterdag PSV-Volendam Go Ahead Eagles-Fortuna S. Zondag DS'79-FC Den Bosch Sparta-FC Utrecht Excelsior-Willem II AZ'67-Helmond Sport Ajax-Feyenoord FC Gronlngen-Haarlem Eerste divisie Zaterdag MVV-RBC FC VW-Heerenveen SC Cambuur-Eindhoven NAC-NEC Zondag Telstar-FC Twente FC Den Haag-SC Veendam De Graafschap-SVV Heracles-Vitesse Eredivisie 1. Van Basten (Ajax) 2. Bosman (Go Ahead) Lengkeek (Sparta) 4. Jellazkov (Feyenoord) Llnford (DS'79) Smeets (Fortuna S) Houtman (Feyenoord) Ridderhof (Excelsior) Nelemans (Willem II) Helling (Volendam) Thoresen (PSV) Koolhof (PSV) McDonald (FC Groningen) Eerste divisie 1. Boere (Vitesse) 9 2. Janssen (Eindhoven) 6 3. Leeuwerik (De Graafschap) 4 Meyer (Telstar) Sörensen (FC Twente) Ashcroft (FC Twente) 7. De Leeuw (Cambuur) 3 Ursem (Wageningen) Van der Pol (Wageningen) Brandts (WV) Geels (NAC) Zwart (FC Den Haag) Monick (Eindhoven) Anema (Cambuur) Peltzer (Cambuur) Prijsvragen LOTTO 36: 11 - 15 - 29 - 30 - 31 - 36. reserve: 14. Deelnemers: 547.442. Inleg: f. 2.835.803.00. prij zen: f. 1.347.006.00. TOTO 36: 2-1-2-2-1-2-2-1- 2-3-2-1. Deelnemers: 68.765,in- leg: f. 282.893.00 prijzen: f. 147.866,00. TOTO-GELIJK 36: 7 - 13 - 14 - 16 - 19. toegevoegd: 3. Deelnemers: 6290. Inleg: f. 26.974.00 prijzen: f. 13.751.00. CIJFERSPEL 36: 3 6 2 2 2 8. Deelne mers: 242 879. inleg: f. 364.319.00 SUPERTRIO: De ren met de super trio werd gereden in de Kijkduin- -prijs te Duindlgt: Volgorde van aan komst: 5 - 12 - 2 1. nr. 5: Happy Warrior (T. Cain) 2. nr. 12: Asia's Prince (L. Charnock) 3. nr. 2: Blan- dor (K. Davies) Niet gestart: Marmo- rera (nr. 1). Golden Lisle (nr. 6). Longway (nr. 9). High Wave (nr. 14) en Maher (nr. 15). Supertrio: f. 376,60 Omzet: I. 87.896.00. WESTDUfTSE LOTTO: 6 - 27 - 31 - 41 - 45 - 46. reserve: 10 SPEL77 0 8 8 7 4 3 8 (herhaal: 0887438) BELGISCHE LOTTO: 5 - 8 - 12 - 31 - 36 - 38. bijkomend: 14. Deelnemers: 2.400.000, inleg: ongeveer f. 1.372.000,00. Schumacher w onder de lat KEULEN Harald Sch cher staat woensdag wee der de lat bij FC Köln. rim-trainer Hannes Löhr voor het Europese beke met de Oostenrijkse bekei naar Wacker Innsbruck Hugo Hovenkamp) gel voor de routine van de lerende nationale doel Schumacher werd dondf wegens aanhoudende ki op de leiding van de Ki club voor éen wedstrijd schorst en op de transfe geplaatst. Zaterdag werd macher, die berouw toom verklaarde bij FC Köln len blijven, in de compe wedstrijd tegen Mannheim (2-2) verva door Gerald Ehrmann, meteen de grote uitbli was. Löhr, de opvolger va nus Michels, zei toch vcx wedstrijd in Innsbruck ervaring van Schumachi vertrouwen. TILBURG Willem II staat weer met beide be nen op de grond. Na de ruime zege (6-4) op Go Ahead Eagles en de ver rassende winst bij PSV (2-1), zette Roda JC zater dagavond een domper op de vroege feestvreugde, die er bij de Tilburgse club heerste: 2-1. Tegen het nog ongeslagen Roda JC leek Willem II, dat thuis slechts één punt (AZ '67) veroverde, eerst op een gelijk spel af te stevenen. Pas zes minuten voor het eindsignaal van scheidsrechter Geurds kon de ploeg van Hans Ey- kenbroek de Tilburgse ploeg van zich afschudden. Peter van der Ven. die de lastige taak had gekregen technicus Toon Nelemans af te stoppen, wandelde probleemloos door de Tilburgse defensie om zijn eerste offensieve daad met een onhoudbaar schot af te ronden: 2-1. Willem II, toch al gehandicapt door een uitge dunde selectiegroep, had al vroeg in de wedstrijd de ge blesseerd geraakte midden velder Bastiaansen verloren en verloor daarmee tevens de slag op het middenveld. Willem II-Roda JC 1-2 (1-1): 22. Guthrie 0-1. 32. Nelemans (straf schop) 1-1. 84. Van der Ven 1-2. Scheidsrechter: Geurds. Toeschou wers: 8000. Willem II: Formannoy; Van de Ven, Steyaert. Huybregts, Braam; Feskens, Bastiaansen (Cohen), Sof- fers; Gozems, Van Gils (Donders). Nelemans. Roda JC: Smits; Van der Ven. De gens. Calderwood. Hanssen; Zuiders- ma, Marijnissen. Van Geel; Hofman (Cremer), Guthrie, Eriksen. UTRECHT Soms smaakt een ordinaire zak patat-met beter dan een toastje zalm. In de Gal genwaard kregen FC Utrecht en Excelsior van de 8000 toeschouwers voor de 7-4 een staande ovatie. Het scoreverloop heerste zo nadrukkelijk over de tekortkomingen in de beide elftallen, dat het uitermate matige voetbal plotseling mooi en de plichtmatige ont moeting in de marge van de eredivisie een spekta kelstuk van de eerste orde werd. Bij de ruststand van 4-1 voor Excelsior grepen verschillen de Rotterdamse bestuursleden naar hun jas om alvast oude kranten op te halen voor de uitbetaling van een extra overwinningspremie. Ze kon den binnen twintig minuten worden teruggeroepen. FC Utrecht onderging bij de thee in de pauze een gedaantever wisseling. De thuisclub kon ineens wel agressief spelen. De ploeg begon in hoog tempo en onvermoeibaar aan een groot offensief. Het nette Ex celsior had nauwelijks ver weer meer en kreeg, tot woe de van trainer Jacobs die deze sof voelde aankomen en er voor had gewaarschuwd, een grote nederlaag te verwerken. Niets vermoedend Dat was ook waar de spelers van FC Utrecht voor het be gin vanuit waren gegaan. Niet vermoedend, dat Excelsior ook in uitwedstrijden scoort als daar een kans voor is, werd eenvoudigweg vergeten te verdedigen. Heel Utrecht viel aan en stond binnen vijf minuten op 0-1 door Van Goozen. De irritatie bij Utrecht verdween toen Riet veld direct gelijkmaakte. Zo bleef achterin de deur wijd openstaan. De Rotterdammers kregen vrije doortocht en HELMOND Met vier in plaats van drie man in de frontlinie koos Helmond Sport zaterdagavond tegen Go Ahead Eagles massaal voor de aanval om twintig minuten voor tijd door de Deventer ploeg ontnuchterd te worden. „Zonder meer de slechtste wedstrijd tot nu toe", beaamde na afloop trainer Jan Brouwer, die tegen de Deventer ploeg op twee punten had ge rekend, maar met lege handen bleef. En dat met een aantal zeer moeilijke wedstrijden voor de boeg. In een 4-2-4-formatie (middenvelder Edelbloedt stond ook al in de spits) ging Hel mond Sport onvervaard richting Jongbloed, die alleen behoef de toe te kijken hoe ballen over en naast werden geschoten en hoe een kopbal van Cramer op de lat afstuitte. Alleen in de 35ste minuut werd hij gedwongen tot een spectaculaire sprong naar de bovenhoek, toen zijn teamgenoot Voskamp bijna in ei gen doel schoot. De Deventer aanval was met de grillige Ten Cate en Eykelkamp vooral bij de uitvallen niet ongevaarlijk. Laatstgenoemde, die kort daarvoor tegen de lat had geschoten, slaagde er twintig tninuten voor tijd in zijn ploeg twee kostbare punten in èen uitwedstrijd te bezorgen. Wat Helmond Sport daarna nog probeerde, de ploeg vocht vergeefs tegen zichzelf en een tegenstander, die in de slotfase nog onverwachte kan sen kreeg, maar die in dit slechte duel evenmin kon gebruiken. Helmond Sport: Versfeld; Vincent, De'Wert, Lacroix, Theunissen; Andries, Roosen (Corbijn); Cramer, (Dijkstra), Lubse. Edelbloedt, Van der Hooft. Go Ahead Eagles: Jongbloed; Oostrom, Veldmate, Oude Wesselink, Witb- aard; Woudsma, Bosman, Voskamp; Ten Cate, Small (Boerebach), Eykel- scoorden bekwaam. De ma nier waarop Van Tour met een vrije schop de nationale reserve-doelman kleineerde was tekenend voor de loom heid bij FC Utrecht. Loom was na de pauze ineens nie mand meer. Hughes verklaar de later verrast te zijn door de „geen-paniek-houding" van zijn spelers bij de achterstand van 1-4. Van Kelle, de doelman van Excelsior, droeg het zijne bij tot de vlotte doelpuntenpro- duktie. Hij had geen bal vast, zodat invaller Wouters, Van der Lem en Van Veen in de rebound de stand tot 4-4 ohi- zetten. Het bewerkstelligen van de overwinning was in feite een formaliteit. Het aan geslagen Excelsior wachtte geduldig op de knock-out, die door Rietveld werd uitge deeld. Misschien was alles an ders gelopen als.jeugdintema- tional Snoei bij 1-4 en 2-4 niet twee grote kansen, als voor de rust, had gemist. FC Utrecht - Excelsior 7-4 (1-4): 5. Van Goozen 0-1, 10. Rietveld 1-1, 15. Jalink 1-2, 28. Van Tour 1-3, 34. Pat- tinama 1-4. 51. Wouters 2-4, 54. Van der Lem 3-4, 64. Van Veen 4-4, 65. Rietveld 5-4. 74. Van de Akker 6-4, 78. De Wit 7-4. Scheidsrechter: De Schepper. Toeschouwers: 8000. FC Utrecht: Van Ede; Tervoort. Du Chatirrier, Van Veen, Flight (Wou ters); Van de Akker, Van der Lem, Kruys, Adelaar; Rietveld. De Wit. Excelsior Van Kelle; Leenheer, Bijl, Pattinama, Pijpers (Van der Padt), Ridderhof; Jalink, Van Tour; Beukers, Van Goozen, Snoei. DORDRECHT Sparta heeft gisteren het duel tegen DS'79 dankbaar aangewend om vertrouwen te kweken voor de Euro pa Cupontmoeting van woensdag tegen het Noordierse Colerai- ne. DS'79 speelde de Rotterdammers daarbij in de kaart door op eigen helft af te wachten en bijzonder angstig te reageren op de in het begin van de tweede helft verworven voorsprong. Sparta op zijn beurt kon het geduld opbrengen te wachten tot de grotere kwaliteit werd beloond: 1-4. Het verschil tussen beide ploegen bleef een uur lang onduide lijk. Sparta had in de eerste helft met de stormachtige wind in de rug weliswaar een veldoverwicht, maar gevaarlijk werden de Rotterdammers niet. De beste mogelijkheden ontstonden zelfs nog voor de geisoleerde Dordrechtse spits Linford. De En gelse aanvaller, die nauwlettend in de gaten werd gehouden door scheidsrechter Severein, zorgde na de pauze ook voor de verrassende voorsprong van de thuisclub. Hij versloeg Sparta- -doelman Van Noortwijk met een uiterst beheerst lobje (1-0). Sparta schrok in het geheel niet. De weelde van een voor sprong werkte juist verlammend op DS'79. Het veel betere spel van Sparta, met opnieuw Louis van Gaal als uitblinker, werd ook al snel uitgedrukt in doelpunten. En wat voor treffers. Van Gaal kopte persoonlijk een vrije trap van Verbeek door, waar na Van den Berg eveneens met het hoofd de gelijkmaker ach ter Bloem werkte. Vier minuten later was de Dordtse doelman opnieuw kansloos op een enorme knal van de Rotterdamse voorstopper Van Oosten: 1-2. De Maasstedelijke formatie dacht er ook toen niet over krach ten te sparen: 4-1. DS'79 - Sparta 1-4 (0-0): 51. Linford 1-0, 62. Van den Berg 1-1. 66. Van Oos ten 1-2, 69. Olde Riekerink 1-3, 85. Lengkeek 1-4. Scheidsrechter: Severein. haus. Toeschouwers: 3500. Haarlem: Mcpzo; Masefield, Huyg, DS'79: Bloem; Lees, Mühren, Wijnberg, Bartelings; Gorter, Van der Steene, Verschoor, Leysner; Nijholt (Van Spaan (Melis); Matena (Braham), Linford, Meijer. Leen). Kleton, Balm; Tol (Keur). Sparta: Van Noortwijk; Blind, Van Oosten, Andriessen, Verbeek; Van den Buckling, Van der Waart. Berg, Van Gaal, Lengkeek; Van de Weel (Eijer).-Holverda, Olde Riekerink. DEN BOSCH Dat routine en werklust allang niet meer zaligmakend zijn in de eredi visie, ontdekte FC Den Bosch tot zijn schade en schande te gen een zeker zo matig, maar toch met nog iets meer fanta sie voetballend Haarlem: 0-2. Naast De Jong op het midden veld speelde nu voor het eerst in de achterste lijn als vrije verdediger Peter van der Leij. Beide spelers bleken echter geen steunpilaren. Ze werk ten rémmend bij het scheppen van aanvalsvariaties. Haarlem kon dan ook spoedig meer het accent op offensief voetbal leggen dan verwacht was. Het leverde de Noordhollanders de verdiende zege op. FC Den Bosch - Haarlem 0-2 (0-1): 28. Bóckling 0-1, 69. Böckling 0-2. Scheidsrechter. Holbe. Toeschou wers; 5000. !"C Den Bosch: Van Grinsven; (Groenendijk). Adriaanse, Van AZ '67 weer kwetsbaar VOLENDAM AZ wilde in Volendam uitpakken, maar de Alkmaarders werden op een ontluisterende manier in gepakt. De uitslag van 4-0 vertekent het beeld van het duel in het geheel niet, maar onderstreept wel de kwets baarheid van AZ. Al in de vijfde minuut brak het zelfvertrouwen door een, gemiste strafschop van Tiktak en een kwartier later, na een prachtig doelpunt van Hel ling, was iedere zekerheid bij Alkmaar verdwenen. Volen dam met eigen sterke vleugel verdedigers Schokker en Zwarthoed en door Helling en Tuyp met een dominant mid denveld, kon naar na de ope ningstreffer naar believen voetballen. De Alkmaarse Spits Loggie werd door nieu weling Klepper volledig in de teugels werd gehouden. Volendam - AZ'67 4-0 (3-0): 22 Hel ling 1-0, 32 Jonk 2-0, 40 Helling 3-0, 87 Helling 4-0. Scheidsrechter: Tho mas. Toeschouwers: 4500. Volendam: Hoek; Schokker. Jonk, Klepper. Zwarthoed; Tuyp. Helling. Holshuijsen; Blanker (Tol), Guyt, Steur (Kemper). AZ '67: Treytel; Van der Meer, Fi- lippo, Haar. Steinmann; Arntz, Schinkels, Van dc Poppe (Talan). Tiktak; Loggie. Tol. Wim Kleft maakte bij Plsa zijn competitiedebuut. De ex-Ajacied had evenals zijn club zich bij titelverdediger Roma (op foto in actie tegen Claudio Righettl) geen moeilijker begin kunnen voorstellen. Volgende week w de klus tegen Juventus. LONDEN West Ham United is na vijf ronden in het Engelse voetbal de enige club, die nog geen punt verloren heeft. De Londense club ver sloeg Coventry City met 5-2.' Ipswich Town (5-0 te gen Stoke City) en Man chester United, dat met 2-0 van Luton Town won, blijven de voornaamste concurrenten. West Ham koos tegen Coven try, tot zaterdag nog zonder nederlaag, de moeilijke weg. In de zevende minuut stopte Perry Suckling, de 17-jarige doelman van de gasten, een strafschop en West Ham kwam door treffers van Peake en Platnauer zelfs met 2-0 achter. De Londense ploeg sloeg echter hard terug met drie doelpunten in drie minu ten en na de hervatting voeg de West Ham er nog twee aan toe. Swindlehurst scoorde drie keer, Whitton maakte twee treffers tegen zijn oude club. Arnold Mühren speelde een belangrijke rol voor Manches ter United. De Nederlander trof doel vanaf de elf-meter- stip, maar een kwartier voor tijd jniste hij van dezelfde af stand tegenover Lutons doel man Sealey. Albiston pikte de bal echter op en scoorde toch: 2-0. Liverpool won in Londen met 2-0 van Arsenal. West-Duitsland Bayer Uerdingen heeft zater dag zijn positie als topploeg in de Westduitse Bundesliga be vestigd. De ploeg uit Krefeld won op eigen veld met 3-2 van VfB Stuttgart, dat tot zaterdag nog ongeslagen was. Net bo ven Uerdingen en Stuttgart bleven de top-twee van vorig seizoen, Hamburger SV en Bayern München. De Zuid- aan, HSV heeft één punt acl terstand maar ook nog één wedstrijd, tegen Leverkusen, tegoed. Hamburger SV won de uit wedstrijd tegen Fortuna Düs- seldorf, maar raakte voor een aantal weken linkerspits Wuttke kwijt. Wuttke spuwde tegenstander Löhr en mocht iets eerder dan de anderen naar de kleedkamer. Na het openingsdoelpunt van Weikl gaven Hartwig en Schroder Hamburger SV een voor sprong. Zewe zorgde van de elf-meterstip voor evenwicht, maar Schatzschneider verbrak dat weer met een doeltreffen de vrije trap: 3-2. Uerdingen won niet onfortuin lijk van Stuttgart. Twee van de drie doelpunten van de Krefelders werden gemaakt door Funkel uit strafschoppen. Uerdingen nam drie keer een voorsprong. De tijd na de der de treffer, de tweede straf schop van Funkel, was voor Stuttgart te kort om nog eens gelijk te maken. Eintracht Braunschweig was niet opgewassen tegen Bayern München, dat door Michael Rummenigge en Grobe op 2-0 kwam. Eintracht kwam niet verder dan een doelpunt van Lux. België Inter Bratislava: dubbele cijfers op Malta VALLETTA Inter Bra tislava heeft gisteren in Valletta 'op het eiland Mal ta de eerste wedstrijd voor de eerste ronde van het toernooi om de UEFA-be- ker tegen Rabat Ajax met 10-0 (5-0) gewonnen. De schutters waren Brezik (4), Reznak (2), Konik (2), Hu- dek en Tomcak. Beveren heeft in de zesde competitieronde in de hoogste Belgische voetbalafdeling de voorsprong op de vier naaste belagers vergroot tot drie pun ten. Beveren won zelf van Lierse dank zij een doelpunt van Kusto en zag LokerenSe- ratng, Club Brugge en Ander- lecht een punt inleveren. Ant werp raakte zelfs nog verder achterop door op eigen terrein te verliezen van Cercle Brug ge Standard Luik had tegen Lo keren wel een veldoverwicht, maar kon dat niet op het sco rebord tot uitdrukking bren gen. Larsen bezorgde de be zoekers een voorsprong. Grun- del nam de gelijkmaker voor zijn rekening. Na de pauze miste Lokeren de winst, omdat Mommens vanaf de straf schopstip tegen de paal schoot. Het duel tussen Seraing en Anderlecht (1-1) was af en toe erg pittig. Anderlecht, met ou- d-Ajacied Frank Arnesen als uitblinker, deed er alles aan om te winnen, maar kwam niet verder dan een overwicht. Oude bekenden gaven de overwinning (3-0) van Gent bij Kortrijk gestalte. De Oostenrij ker Welzl trad op als de Gen- -tse regisseur en Aad Koudijzer nam de drie treffers voor zijn rekening. Antwerp was tegen Cercle Brugge bijna onafge broken in de aanval, doch ver zuimde te scoren. Bij een van de weinige tegenstoten liet Verheecke zien hoe het wel moest: 0-1. Doelpuntenfestijn Het Italiaanse competitievoet bal is begonnen met een waar OlympiakosJS verliest ATHENE Olympial Piraeus, dat woénsdag het toernooi om de Euro Cup I in Amsterdam treedt tegen Ajax, heeft weekeinde in de Grii competitie met 1-0 ver ren van Larissa. Atletico Madrid, dat Groningen ontmoet in strijd om de UEFA-Ci behaalde op de twee speeldag van de Spaa competitie een thuisz van 1-0 öp Se villa. St. 1 ren, de Schotse tegensts der van Feyenoord in df Europese bekerstrj kwam zaterdag tegen Dundee niet verder dan 1. éJM. doelpuntenfestijn: 33 tn in 8 ontmoetingen. De h score kwam op naam val ventus, dat in eigen hui Ascoli met 7-0 versloeg, ni en Boniek scoorden b tweemaal. De Braziliaan eiste met twee treffers ee langrijk aandeel op in de "gt van 5-0 van Udinese op en nua. Napoli, de club van irog Krol, verloor met liefst 5 rjjf Fiorentina. Pisa, de club j: t ex-Ajacied Wim Kieft, ve bij kampioen Roma met 1 j.n Real Madrid heeft op de t «gr de dag van de Spaanse 'ölc balcompetitie de grootst! fier derlaag sinds 1977 gel jet Malaga vernederde voor |y publiek de Koninklijke 6-2. Trainer Di Stefano10er Real kan inmiddels wel vi voor zijn baan.' Bareelon at haalde een nauwelijks ovi ?el gende zege van 1-0 op Oi'8e 1 na. oxe' In Portugal is eentonij troef. Zoals jaren het gev 'P dl maken Porto, Sporting Benfica weer de dienst ui Pr°k drie ronden staat het trio 'ant der puntverlies op kop. I |aan ca won royaal met 4-1 bij ?n ril, Porto bleef met 4-0 de 00r over Espinho en Spc ?r a* moest wel knokken voo ob 1 zege op Boavista (3-2). 01 1 In Frankrijk bleef Au ,nop leider door een zege val op St. Etienne, dat hiel voorlaatste werd.

Leidse Courant | 1983 | | pagina 12