S Gronings demasqué PSV laat kansen liggen Trots Fortuna speelt Ajax in kaart ;n, ijs, refc, di :hi.1 NK schaatsen extra vroeg fOLLE PEC Zwolle fr zaterdagavond op ei- i terrein niet in ge- ïgd PSV zijn derde ne- 'laag toe te brengen. De ndhovenaren, gedood- 'fd als één van de be- grijkste kampioenskan- laten, wonnen aan de )oravond" van het Eu- Cupduel tegen het igaarse Ferencvaros ft 1-3. Een uitslag, die de tweede helft opval- id gemakkelijk tot id kwam en die gezien loringskansen beter 3- kunnen zijn. Want riante mogelijkheden de équipe van Jan Re- onbenut lieten, waren op de vingers van één id te tellen. En toch had PEC Zwolle ook kunnen winnen. Want met name in de eerste helft was PEC de ploeg, die enige kleur gaf aan een wedstrijd, die door PSV met angst en vreze tege moet was gezien. PSV startte bijzonder voorzichtig. Voort durend bleven 7 tot 8 spelers achter de bal met Jurrie Kool hof en Hallvar Thoresen als vooruitgeschoven spitsen. Kamstra en Van Moorst wer den met beider dekking belast, waardoor IJzerman zonder di- rekte tegenspeler onwennig over het veld liep. Verder schakelden de Eindhovenaren over op een stringente man dekking, waarmee de Zwolse voorhoede volledig werd vast gezet. Het vroeg storen van PSV (Haan, Thoresen, Kool hof, Van de Kerkhof) maakte een rustige opbouw haast on mogelijk. Slechts op links bij Henri Pelleboer lag in de be ginfase nog ruimte, omdat de lange Landsbergen nauwelijks vat kreeg op de IJsselmuider- naar. Reker had verwacht dat PEC Zwolle met Van Roon en Van Kooten samen in de spits zou opereren. Daarom had hij Brandts en Landsbergen opge steld. Maar Van Kooten bleef geblesseerd in de dug out en mocht in de tweede helft nog even opdraven voor Alex Booy. In de kaart Het spelletje dat PEC Zwolle gewoontegetrouw, voor weer 11.000 toeschouwers, op de mat legde, speelde de PSV'ers pre cies in de kaart. Koolhof en Thoresen hadden hun ploeg daarom al hóóg en breed op een voorsprong moeten zetten, maar beiden faalden of strand den op Piet Schrijvers. In de 32ste minuut haalde PEC Zwolle toch nog verrassend uit. De mee opgerukte Klaas Drost speelde de verder onop vallende Rep aan, die op zijn beurt Weggelaar in stelling bracht. Diens schot dwarrelde via de vuisten van invaller doelman Hans Segers tegen de touwen, 1-0. Ondanks de achterstand bleef PSV volharden in zijn behou dende tactiek. Een gegeven, waar PEC in zijn thuisduels voortdurend mee geconfron teerd zal worden. Het was daarom wellicht verstandiger geweest die voorsprong te koesteren en PSV te dwingen om acties te ondernemen, dan zelf het initiatief te houden en daarmee zeer kwetsbaar te worden. Vooral als het om een ploeg van het kaliber PSV gaat. Stempel Het noodlot sloeg voor de thuisclub in de tweede helft toe. Een periode, waarop IJ zerman zijn stempel zou druk ken. Scheidsrechter Bosman, redelijk fluitend al had hier en daar een gele kaart niet mis staan, had nauwelijks twee mi nuten de bal weer laten rollen, toen de Zwolse verdediger een overtreding beging en Valke vervolgens het hoofd van Wil ly van de Kerkhof vond. De geheel vrijstaande internatio nal, die zich merendeels met de dekking van Rep bemoeide, knikte moeiteloos de gelijkma ker in. Rep kwam twee passen te laat om zijn opponent daar bij te storen. Vijf minuten la ter was PEC Zwolle „ge slacht". IJzerman attaqueerde Arie Haan te fel, maar kwam even later toch weer in balbe zit. Haan, geirriteerd, joeg ver volgens de PEC'er op, die blin delings teruggaf op Schrijvers. Koolhof stond echter nog tus senbeide en omspeelde Schrij vers knap, 1-2. Niet fit De achterstand demoraliseerde PEC Zwolle volledig. Booy en Weggelaar werden onmiddel lijk uit het veld gehaald voor Jan Mulder en Kees van Koo ten, maar de laatste bleek nog lang niet fit genoeg om de strijd in zijn voorste linie aan te scherpen. Integendeel, PSV maakte dankbaar gebruik van de soms ongecontroleerde aan valsdrift. De kansen die Tho resen, Koolhof en Valke daar op kregen, waren vaker moei lijker te missen dan te maken. Alleen Thoresen verzilverde nog een combinatie met Kool hof. Onbegrijpelijk dat daarop bij PSV, bij wie Landsbergen in de eerste helft met een lich te hersenschudding per bran card van het veld was gedra gen, toch nog weer in de ver drukking kwam. Trainer Brom van PEC Zwolle wenste daarna traditiegetrouw geen commentaar. HENK WAGEMAN PEC Zwolle - PSV 1-3 (1-0): 30. Weg gelaar 1-0, 47. Van de Kerkhof 1-1, 53. Koolhof 1-2. 69. Thoresen 1-3. Scheidsrechter Bosman. Toeschou wers: 10.000 PEC Zwolle: Schrijvers; Weggelaar (Mulder), Drost, Kamstra, IJzerman; Van Moorst, Booy (Van Kooten), Vis- scher, Pelleboer, Van Roon, Rep. PSV: Segers; Van Aerie, Brandts. Wildschut. Landsbergen (Poortvliet); Stevens, Valke. Van de Kerkhof, Haan; Koolhof, Thoresen. ad de Mos ptimistisch ver Olsen )0 ITARD Volgens trainer id de Mos van Ajax zal Jesper sen woensdagavond in het iropacup 1-duel van Ajax met Griekse landskampioen ympiakos Piraeus tenminste ierve zijn. „Wellicht dat hij al naf het begin ingezet kan irden", aldus een optimisti- De Mos gistermiddag in d. „Uiteraard met een ndage. Maar ik verwacht dat hem zeker in de dug out kan en plaatsnemen. Hij gaat in Ier geval morgen mee naar trainingskamp". Schoenaker wacht straf DEN HAAG Dick Schoenaker van Ajax moet rekening houden met een schorsing voor de nationale competi tie. De international kreeg gisteren in Sit- tard tegen Fortuna zijn derde gele kaart. Hij was de enige in de ere divisie. In de eerste di visie kwamen drie spe lers op drie gele kaar ten te staan: Zwart (Den Haag), Van der Vlag (Veendam) en Nijssen (VVV) Cruijff„Einde seizoen balans opmaken" ROTTERDAM Johan Cruijff, die gisteren voor de tweede keer dit seizoen voortijdig moest afhaken in een thuiswedstrijd van Feyenoord, zei zich niet druk te maken over het wat matige aantal toeschouwers bij het duel met FC Groningen. „Daar maak ik me niet druk over", liet Cruijff, die zoals bekend op recette- basis bij Feyenoord speelt, dapper weten. „Ik zie aan het eind van de rit wel hoeveel ik heb verdiend. Daar kan ik me nu per wedstrijd absoluut niet druk over maken". De wedstrijd Feyenoord-FC Groningen trok ruim 25.000 toeschouwers, maar insiders meenden dat het treffen bij normale weersomstandigheden mis schien wel tienduizend kijkers méér zou hebben ge trokken. Zoals bekend wordt een duel in de Kuip voor Cruijff interessant als er meer dan 22.000 men sen aanwezig zijn. „Ik ben tegen dit soort dingen niet verzekerd", ontkende Cruijff geruchten als zou hij voor een tegenvallende recette zijn ingedekt. Lijnrechter na val van stoel gewond NEW YORK De zestigjarige lijnrechter Dick Wertheimer is zaterdag ernstig gewond ge raakt bij de meisjesfinale van de open Amerikaanse tennisti- telstrijd op Flushing Meadow. Wertheimer werd in de lies getroffen door een bal van de Asutralische juniore Elizabeth Minter. De lijnrechter viel van zijn stoel, brak de schedel op het asfalt en kreeg op weg naar het ziekenhuis nog een hartaanval. De doktoren in New York noemden de toe stand van Wertheimer kritiek. AMERSFOORT De strijd om de Neder landse schaatskampioenschappen bij de all-rounders, dames en sprinters wordt op donderdag 29 en vrijdag 30 december in Groningen gehouden. De nationale titel strijd, die meestal in het eerste weekeinde van januari wordt gehouden, valt extra vroeg in verband met het WK-toernooi junioren in Assen (7 en 8 januari). Die schaatsstrijd was aanvankelijk aan Den Haag toegewezen. In het overladen pro gramma van het Olympische seizoen was in de ogen van de KNSB geen plaats voor een aparte sprint-titelstrijd. Dit jaar werd dat in Utrecht voor het eerst gehouden..-. MAANDAG 12 SEPTEMBER 1983 iTTERDAM In het weekeinde voor at zes Nederlandse vertegenwoordigers eer „Europees gaan" hebben twee van it sextet gisteren in Rotterdam een laat- wapenschouw afgelegd. Die viel voor lyenoord in zoverre gunstiger uit dan lor FC Groningen, dat de Rotterdam- ers er twee punten aan over hielden, it enige dat voor de noordelijke equipe steerde was het besef dat een positie als pploeg nog ver weg ligt. Zelfs een matig ■esterend Feyenoord was in staat om dat onderstrepen: 2-0. |O0 Groningen, dat dus bewees Iflult zijn voorzitter Renze de ies inderdaad vóór de com- fuizen |jtje véél te bombastische ïbbe* spraken heeft gedaan, zal ook weinig opgewekt naar Irid afreizen. Met deze leg behoeft er tegen Atleti- na twee. speelronden nog geslagen, op niet al te veel worden gerekend. Han Ber- de Groningse trainer, ver- rg zijn bezorgdheid - begrij- ijk - achter enige weinig gende opmerkingen. „We droog ^ten proberen zo veel mo- 713-2 ijk onszelf te zijn", ver arde Berger. Om er dapper te laten volgen: „Ik wil lensdag in Madrid niet te concessies doen aan onze lale speelwijze". Ie Groningers slechts in rste kwartier met enige tentoonspreidden. Toen de noorderlingen enig ht te kunnen doen gelden De Vries' prognoses. Maar af het moment dat Feye- d de druk op de ketel wat schrompelde FC iningens pres(en)tatie ineen een wat mager aftreksel, eerste fase rekende FC ingen overigens wel af de wanvertoning van vo- lizoen, toen onder Theo ingen met een defensief ipt in de Kuip werd aan- ;den dat zijn weerga niet ide. Ditmaal trad de ploeg met drie spitsen, van wie echter slechts een enige in- ik kon maken: McDonald. twee vleugelaanvallers, imalige international Broc- en toevalsspits Jans, gin- aan de mentale en fysieke ik tenonder. En doordat FC oningen met een half fitte vin Koeman op het mid- iveld ook geen potten ver- cht te breken en de flanken de verdediging op rechts Steenge en later op links invaller Mulder onthut- d zwak opereerde beleefde (enoord een gemakkelijker Idag dan verwacht. :h sprak trainer Libregts i de thuisclub na afloop van i sterke tegenstander, tegeri een goed resultaat was be- ANS-SUR-SIERRE De Nick Faldo heeft de open itserse golftitel behaald. Hij evierde in een play-off op tweede hole over zijn land- loot Sandy Lyle, die bij het aan van de laatste ronde een voorsprong van vijf [en had. Faldo en Lyle amen uit op een totaal van GALLEN De Westduit- uiter Hendrik Snoek heeft ens het internationale con- rs hippique van St.Gallan Grote Prijs gewonnen. Hij ef met Palma Nova in de rage als enige foutloos. reikt. „En dat geeft vertrou wen", sprak Libregts. „Vooral met eerst woensdag St. Mirren en zondag Ajax". Die verkla ring van Libregts, die ondanks de bijna bij voortduring neer dalende stortbuien op een bankje naast de overdekte dug-out bleef zitten schreeu wen, was nogal geforceerd, want FC Groningen was zoals gezegd bepaald niet overtui gend actief geweest. Zoals dat doorgaans het geval is was dit voor een deel een gevolg van de prestatie van de tegenstan der maar ook wel degelijk ei gen mankeren. Zodat aan de winst van Feyenoord ook weer niet al te overdreven conclusies moeten worden ver bonden. Een aantal zaken dient nog even aangestipt. Zo als het afhaken van Cruijff, die na de rust niet terugkeer de, omdat hij kort na het begin al een trap tegen het scheen been had gekregen. „Het is een behoorlijke bloeduitstor ting", verklaarde Cruijff later. „Ik kon in de rust mijn voet niet meer bewegen. Ik hoop er woensdag bij te zijn. Als ik morgen (maandag; red.) kan lopen speel ik". Dat voortijdige vertrek, de tweede keer in een thuiswed strijd van Feyenoord dit sei zoen, van Cruijff heeft dan misschien voor de duels met St. Mirren en eventueel Ajax vervelende konsekwenties, voor de Rotterdamse ploeg maakte het na de pauze nau welijks verschil. Integendeel bijna. Doordat Jeliazkov als vervanger van Cruijff de posi tie van Gullit op de rechter vleugel innam ging Feyenoord eigenlijk veel beweeglijker en daynamischer spelen. Gullit vestigde de aandacht op zich met energieke soli vanaf het middenveld. Hoekstra be kroonde zijn bewonderens waardige inzet met een fraaie treffer en Vermeulen beleefde bijna een wedergeboorte. De Limburger kwam na voor de rust niet in het stuk te zijn voorgekomen herhaaldelijk met goede acties voor het voetlicht en had pech dat een solo kort na de pauze door scheidsrechter van Swieten niet werd verzilverd. De arbi ter verzuimde om een straf schop te geven, nadat Vermeu len was onderuit gemaaid als beëindiging van een knappe eenmansactie. Op dat moment leidde Feye noord al met 1-0. Traditiege trouw was een minuut voor de pauze de score opengebroken toen libero Duut, die bij zijn offensieve activiteiten slecht werd geruggesteund door Van de Korput, attent reageerde bij een door Keukens van de lijn gekopte inzet van (weer) Hoekstra. „Ik heb Van de Korput in de rust op zijn fou ten gewezen", deelde Libregts later mee, daarmee onderstre- FLUSHING MEADOW Jimmy Connors toont trots zijn net veroverde Cup, die behoort bij de overwinning van de strijd om de open Amerikaanse tennistitel. In een spannend duel met Ivan Lendl bleek Connors voor 20.000 mensen op Flus hing Meadow met 6-3, 6-7, 7-5, 6-0 de sterkste. Zie voor uitgebreide berichtgeving elders in deze sportbijlage. pend dat de oud-speler van Torino in matige doen is. Van de Korput bewees weer dat zijn rentree bij Feyenoord een wat dubieuze transactie is ge weest. „Als Van de Korput de dekking van zijn directe te genstander zo verwaarloost als din de eerste helft geeft dat Duut, als jonge en gretige libe ro, te veel onzekerheid om goed te spelen", meende Li- regts nog. Om tot slot een compliment te geven aan Ver meulen. Op de vraag of dat het eerste pluimpje is dat hij dit seizoen uitdeelt in de Kuip glimlachte de trainer veelbete kenend. Om nog even te me moreren dat hij St. Mirren kwalitatief hooguit onderin onze eredivisie ziet opereren. De wedstrijd van woensdag zal het leren. FC Groningen, dat gisteren zo als gezegd zijn ontmaskering in de Kuip beleefde, zou woensdag in Madrid nog wel eens een stevig lesje in het vat kunnen zitten. De waarschu wing van gisteren in Rotter dam zou misschien nog een gunstig aspect kunnen hebben gehad. FRANK WERKMAN Feyenoord-FC Groningen 2-0 (1-0): 44. Duut 1-0, 55. Hoekstra 2-0. Scheidsrechter: Van Swieten. Toe schouwers: 25.889. Gele kaart: Hid- dink (FC Groningen). Feyenoord: Hiele; Troost, Duut, Van de Korput, Wijnstekers; Hoekstra, Stafleu, Cruijff (Jeliazkov); Gullit, Houtman, Vermeulen. FC Groningen: Schellekens; Steen- ge. Hiddink, Waalderbos, Van Tigge- len; Keukens, Van Dijk (De Jong), Koeman (Mulder) Broeken, McDo nald, Jans. SITTARD Ajax heeft gistermiddag, drie dagen voor de Europa Cupconfrontatie met Olympiakos Piraeus, de competitieontmoeting met Fortuna zonder kleer scheuren doorstaan. De enige dissonant die aan de overwinning van 2-1 kleefde was de derde gele kaart die aanvoerder Dick Schoenaker in ontvangst mocht nemen, waardoor de middenvelder zeker de wedstrijd tegen Feyenoord zal moeten missen. Lang zag het er in De Baandert in Sittard naar uit dat de Limburgers de landskampioen de eerste nederlaag van het seizoen zouden presenteren. De openingstreffer van Win) Koevermans (kopbal) in de 36ste minuut bleef 41 minuten gehandhaafd. De Amsterdammers hadden in die periode zichtbaar problemen met het tactisch concept van zijn tegen stander, die het middenveld grotendeels oversloeg en met lange ballen het doel van Ajax opzocht. Ook toen trainer Aad de Mos van Ajax Koeman vóór zijn defensie liet opereren en Schoenaker hoofdzakelijk in de aanval te vinden was, kon Ajax het hard werkende Fortuna nauwelijks verontrusten. Het team van Frans Körver creëer de zich voldoende kansen om de wedstrijd naar zijn hand te zetten. Van Well zag zijn inzet geblokkeerd door Mölby en schoot net naast uit een voorzet van Hoyer. Doelman Galjé („Hij keepte voortreffelijk", aldus De Mos) behoedde Ajax bij schoten van Ruys en Koevermans voor een grotere achter stand. Het was Marco van Basten, afgelopen woensdag met Oranje tegen IJsland nog zo ongelukkig, die Ajax op het juis te spoor plaatste. Eerst stelde hij via een lepe achterwaartse kopbal Ronald Koeman in staat de gelijkmaker te scoren. Vijf minuten voor het slotsignaal speelde hij zijn bewaker Eleveld knap uit en scoorde beheerst: 1-2. Verschil „Kijk dat was nou het verschil tussen Ajax en Fortuna", zei de zeer teleurgestelde Körver. „Ajax heeft aan twee kleine kansen voldoende om de wedstrijd te beslissen. Wij hebben aan een handvol mogelijkheden nog niet genoeg".De onder gang van Fortuna werd eigenlijk ingeluid toen Chris Dekker (rugblessure) en Anne Evers na ongeveer 70 minuten vlak achter elkaar moesten uitvallen. De organisatie in de Lim burgse defensie raakte zoek en in de voorhoede was geen aanspeelpunt meer te vinden. „Bovendien", zei Aad de Mos, „maakten Koevermans en Maessen de tactische fout door te gaan zwerven, waardoor voor Ajax gaten ontstonden in de acherhoede van Fortuna". Fortuna S - Ajax 1-2 (1-0): 36. Koevermans 1-0, 77. Koeman 1-1, 85. Van Bas ten 1-2. Scheidsrechter: Mulder. Toeschouwers: 14.000. Gele kaarten: Van 't Schip en Schoenaker (beiden Ajax). Fortuna: Hanssen; Maessen. Eleveld. Dekker (Bux), Schrijnemakers; Hoyer. Suvrijn, Koevermans. Van Well; Evers (Boessen), Ruys. Ajax: Galjé; Molenaar (Rijkaard). Koeman. Silooy, Boeve;, Mölby. Gasselich. Schoenaker; Van 't Schip. Van Basten, Vanenburg (Ophof). International Marco van Basten in een spectaculair duel met Fortuna's voorstopper Mario Eleveld.

Leidse Courant | 1983 | | pagina 11