Voor de minderjarige gelden veel plichten, naar ook rechten? kwakkels voor morrend CDA-volk «s»sijthoffpers 5nquetes dwingen lubbers tot koerswijziging )IK RAPPORT OVER VERWARRENDE WETGEVING AUVERGNE 295.- Politiek Partij Parlement ais INNENLAND CeidóeSoutant ZATERDAG 10 SEPTEMBER 1983 PAGINA 7- its ON Wee maanden geleden ubliceerde het studiebu- >au van de Raad voor het eugdbeleid het rapport Wetten op leeftijd". Het apport is een overzicht an wetten die gebonden ijn aan de leeftijd van de- enen op wie ze gericht in. Er zijn nogal wat van e wetten. Wie jonger is an 25 jaar kan nauwe- jks een stap verzetten ander geconfronteerd te forden met beperkende verbodsbepalingen, kn onzer verslaggevers itte een paar van die retten op een rij. et rapport van de Raad voor et Jeugdbeleid is eigenlijk een ongelukje. In den beginne was er een vraag van de Inter departementale Stuurgroep Jeugdvragen. Die stuurgroep wilde wel eens weten „of en hoe de Raad zou kunnen bij dragen aan het wegnemen van de spanning, die nu nog be staat tussen maatschappelijke ontwikkelingen en wettelijke en andere bepalingen die nor merend zijn voor leeftijdsgren zen". Wat de stuurgroep wilde was vertaald dat de Raad voor het Jeugdbeleid eens keek of de theorie van de wet en de praktijk van het dage lijks leven niet te ver uiteen lopen. Bijvoorbeeld: is het geen vreemde zaak dat jonge ren pas volwassen zijn op hun 21ste, maar al kunnen stem men als ze achttien zijn? En dat is nog maar één voorbeeld. ADVERTENTIE Een bijzondere reis van uw krant: 8-DAAGSE LUXE TOURINGCARREIS NAAR vertrek maandag 3 oktober a.s. succesvolle reisbestemmingen dit keer eens een speciale reis voor Ti Frankrijk. Een reis waarin rijke historie- en cultuurschatten laraoen ioi een unieke belevenis. Reisdoel is Auverane. alwaar we verblliven VIC SUR CÈRE, de parel van het groene land. Ons verblijfshotel Is Hotel Via- ite. DeKena om zijn unsieKenae KeuKen en vrienaeiiike bediening. Alle kamers hebben_douche en toilet, er is een lift, een lounge, een bar, een gezellige tele- de liefhebbers IDAG 3 OKTOBER itwerpen en Lille naar Parija tagny voor overnachting. naaT Pflr2v Monlal en Vlchi (bekend als residentie van nlet-bezet •rankrljk gedurende de 2de wereldoorlog). Vervolgens vla Clermont Ferrand. de Puy de Domo (1465 m) en La Bourbouie naar Vic sur Cère. Woensdag na de middag excursie via Murat naar St. Flour (880 m) bekend vanwege zijn Middel eeuwse bovenstad. Donderdag maken we een bijzonder fraaie tocht naar het Middeleeuwse stadje Salera en gaan langs de Puy Marry (178-7 m) en de prach- jge Route des Cretes terug. Vrijdag dagtocht via Raulhac en Entraques naar ,onquo» met z'n beroemde kathedraal en uniek abdijmuseum. Zaterdag be- oek aan Aunllac. Zondag langs Clermont Ferrand en Issoire naar Nevers met de prachtige kathedraal en een kort bezoek aan de schrijn met het gaal geble- yen lichaam van de H. Bernadette. Vervolgens door naar Parijs. Maandagmorgen krijgt u gelegenheid om in Parijs nog wat te winkelen en rond I H feche'd«'^UUf vertrekken we via Lille en Antwerpen naar Rijsbergen 3.V. ities - Ég Mr tc w t Is De reissom voor deze prachtige reis bedraagt ƒ695.- per persoon op basis van een twee-oersoonskamer met douche en toilet en vol- pension met uitzondering van de lunches op de beide heen en terugreisdagen tenter met inbegrip van het afscheidsdiner. De tocht wordt begeleid door een deskundige Nederlandse reisleider voor uitgebreide uitleg en informatie. De loeslag voor een 1-persoonskamer bedraagt ƒ75.- (slechts 3 beschikbaar!) Reisverzekering 16.- per persoon f 5.- poliskosten. Annuleringsverzekering 3 1/2 van de reissom 6 -poliskosten. Inlichtingen en boekingen: telefonisch onder nr. 070-190882 (van maandag t/m vrijdag van 9 tot 13 uur) of persoonlijk in onze vestigingen Spuistraat 71. Den Haag (op de hoek van het Spui) en Coolsingel 67. Rotterdam (t.o. stadhuis). i8"sijthoff pers POSTBUS 16050 2500 AA s-GRAVENHAGE TEL. 070-190882 (MAANDAG T/M VRIJDAG TUSSEN 9 EN 13 UUR) De vraag van de stuurgroep leidde tot het plan om een re gister van wetten op leeftijd te maken. Dat plan bleek onuit voerbaar, want een register was te mager. Nu is er dan het duimdikke rapport, een compleet over zicht van „leeftijdswetten" en het is een rapport dat de ge middelde jongere zeer treurig maakt. De samenstelster heeft dat ook begrepen. Logisch dat zij haar inleiding beëindigt met de zin: „En gezien de vele en verschillende personen en instanties die op zo verschil lende terreinen bij wetgeving betrokken zijn, is het niet ver bazingwekkend dat aan die wet- en regelgeving meerdere en soms tegenstrijdige visies ten grondslag liggen". Voor de laatste keer met andere woor den: het is een rommeltje. De ene wet geeft de jongere de verantwoordelijkheden, die volwassenen ook hebben, ter wijl de andere wet hem weer als een wat dom kind be schouwt. Tegenstrijdig De mindeijarigheid is de kern van alle wettelijke tegenstrij digheid. Op het ogenblik ligt de meerderjarigheidsgrens op 21 jaar. Daarvoor is het slacht offer van die wet onderwor pen aan het ouderlijk gezag of de ouderlijke macht, moeten ouders opvoeding, onderhoud en verzorging regelen, zijn ou ders aansprakelijk voor het kwaad dat hun, inwonende, kinderen aanrichten en mogen jongeren geen rechtshandelin gen verrichten. In die verplichting tot onder houd zit een redelijk element, want de wet vermeldt ook dat minderjarigen dezelfde plicht jegens hun ouders hebben, als die behoeftig zijn. Maar in de minderjarigheid zitten tegen strijdige elementen. In princi pe is de minderjarige geen vol waardig lid van de maatschap pij, terwijl de maatschappij van hem wel dienstplicht ver langt. Niet in staat om naar de rechter te stappen, maar wel geschikt om het land te verde digen. Geen mogelijkheid om zelf recht te halen, maar wel bevoegd om auto te rijden. Ouders hebben een plicht tot verstrekking van levensonder houd en een verzorgings- en opvoedingsplicht, terwijl min derjarigen een woonrecht heb ben vanaf 18 jaar. Dat wringt. De ouderlijke plichten krijgen iets merkwaardigs als minder jarigen wel op zichzelf mogen wonen van de regering, maar tegelijkertijd geacht worden nog geheel afhankelijk te zijn van hun ouders. Hoe moet je een kind verzorgen en opvoe den dat 200 kilometer van je vandaan woont? Hoe kun je daarvoor verantwoordelijk zijn? De regering heeft ook wel door dat er met die minderja righeid iets niet klopt. Er ligt dan ook al geruime tijd een wetsontwerp om de grens van 21 naar 18 jaar te brengen. Voor wanhopige jongeren die nu al iets aan hun minderja righeid willen doen is er een mogelijkheid om in één keer alle rechten en plichten van een 21-jarige te krijgen: trou wen. Strafrecht Het strafrecht is deels ook af hankelijk van leeftijd. Jeugd strafrecht is toepasbaar op minderjarigen, als die een mis drijf begaan, in de leeftijd van 12 tot 18 jaar. Datzelfde straf recht kan ook gelden voor minderjarigen die ouder dan achttien jaar zijn, als de rech ter tenminste vindt dat de per soonlijkheid van de dader daartoe aanleiding geeft. Het is echter ook mogelijk dat 16- tot 18-jarigen onder het volwasse nenstrafrecht vallen. Merk waardig, omdat die jongeren dan tot volwassenen gerekend worden, terwijl ze dat niet zijn en zelf „onbekwaam zijn tot het verrichten van rechtshan delingen", zoals de wet het noemt. De straffen voor jongeren zijn ook aangepast aan de leeftijd. Tot de jeugdstraffen worden onder meer gerekend: plaat sing in een tuchtschool tot maximaal 6 maanden, arrest tot maximaal 14 dagen, boete en berisping. Terbeschikking stelling van de regering kan ook, als de minderjarige ten minste een misdrijf heeft be gaan. Verder kan de jeugdige misdadiger nog in een „inrich ting voor buitengewone be handeling" worden geplaatst. In geval van landloperij, bede larij of souteneurschap is, be halve plaatsing in een inrich ting voor buitengewone be handeling, ook ondertoezicht stelling mogelijk. Geen beroep Samengevat: de wet heeft spe ciale maatregelen om lastige jongeren te corrigeren. Die jongeren hebben geen moge lijkheden om zelf een beroep te doen op de wet. Een nog sterker voorbeeld: kinderen beneden de leeftijd van 12 jaar kunnen door de politie staande worden gehouden, onderzocht worden „aan lichaam en kle ding" en vastgehouden wor den voor verhoor. Een aardig arsenaal van mogelijkheden om criminelen die nog in de kindermaten vallen, in de kraag te vatten. Volwassenen die jongeren te serieus nemen, kunnen zich aardig in de vingers snijden. Komt er een minderjarige, jonger dan achttien, bij u om een fiets te kopen, geachte rij wielhersteller (zoals de wet u met name noemt), dan is het oppassen. U mag van hem geen tweedehandsfiets aanne men, in pand of bewaring ne men. Doet u dat wel, en dit geldt ook voor goud- of zilver smeden, kashouders, horloge makers en opkopers, dan loopt u de kans veroordeeld te wor den tot maximaal zes maanden hechtenis of een maximale boete van zesduizend gulden. Ook liefde bij jongeren mag niet serieus genomen worden, want wie denkt zijn liefde door middel van schaking te moeten bewijzen, snijdt zich in de vingers. Op schaking van een minderjarige vrouw, met of zonder haar. toestemming, staat nog steeds een forse straf. Politiek Minderjarigen worden in staat geacht een oordeel te hebben over de politieke toekomst van het land. Vanaf hun achttien de jaar mogen zij stemmen. Zij mogen ook worden verkozen als lid van het parlement, pro vinciale staten, de gemeente raad en het Europees parle ment, maar hier maakt de wet een voorbehoud. „Zolang die civielrechtelijke minderiarig- heidsgrens nog niet is verlaagd tot achttien jaar, zal voor het lidmaatschap van de Eerste en Tweede Kamer een leeftijds- vereiste van 21 jaar worden aangehouden". Datzelfde geldt voor provinciale staten, de ge meenteraad en het Europees parlement. In praktijk is er dus een verschil tussen kiezen en gekozen worden. Wel ge noeg bij zinnen om uit te ma ken welke partijen dit land moeten besturen, maar niet helder genoeg om zelf aan dat besturen mee te doen. Van de dienstplicht hebben we al gezegd dat die met name voor jongeren geldt. In geval van overtredingen en misdrij ven in militaire dienst geldt geen speciaal militair jeugd strafrecht. Wel zijn er bijzon dere bepalingen. Zo mag de doodstraf niet worden opge legd aan militairen die jonger zijn dan achttien. En dat is al tijd meegenomen. Iets wat lucht-, zee- en landmachtfans ook zal aanspreken is dat rangverlaging als straf alleen mag worden opgelegd aan mi litairen beneden de 25 jaar en uitsluitend buiten oorlogstijd. Burgemeester Voor benoemingen in oVer- heidsfunkties gelden ook re gels die met leeftijd te maken hebben. Niemand jonger dan 25 jaar kan burgemeester wor den. Daarentegen kunnen jon ge carrièremakers wel vanaf hun 23ste gemeente-secretaris worden. En dat is een aardig opstapje. Wie zijn toekomst ziet in de burgerlijke stand moet ook een leeftijdsgrens overwinnen. Men wordt op een dergelijke afdeling slechts ambtenaar, als men ouder is dan 23 jaar. Valt dat nog mee, voor andere functies dient men toch al aardig te grijzen alvorens een aanstellingsbrief in de bus valt. Lid. plaatsver vangend lid of secretaris van de Algemene Rekenkamer, bijvoorbeeld, ongetwijfeld niet de meest swingende functie die voorhanden is, daarvoor geldt een leeftijdsgrens van 30 jaar. Voor de Sociaal Economi sche Raad geldt hetzelfde. De leerplicht gaat volledig in op 1 augustus van het jaar, waarin een kind de leeftijd van zes jaar en acht maanden bereikt. Van die plicht komt de jongere af als hij tenminste tien jaren heeft doorlopen of de zestienjarige leeftijd heeft bereikt. Er zijn echter moge lijkheden tot ontduiking. Als de ouders bijvoorbeeld „over wegend bezwaar" hebben „te gen de inrichting van het on derwijs op alle binnen redelij ke afstand van de woning ge legen scholen of onderwijsin stituten". Wie onder de leerplicht uit is en aan het werk gaat, loopt te gen andere barrières op. Een minderjarige mag bijvoorbeeld geen arbeidsovereenkomst sluiten zonder machtiging van zijn „wettelijke vertegenwoor diger", vader in dit geval. En loon, dat mag in principe wor den uitbetaald aan een min derjarige, tenzij er is altijd een tenzij de wettelijke ver tegenwoordiger zich daartegen schriftelijk verzet. In dat geval gaat het loon naar de bank- of girorekening van vader. Om zoveel loon zal het trouwens niet gaan, want er is ook nog zoiets als een minimumjeugd loon. Regelingen Tja, en dan zijn er nog de soci ale voorzieningen die met leef tijd rekening houden, evenals het verkeer en de filmkeuring. Er zijn regelingen voor alco hol, tabak en andere drugs, voor kansspelen, voor vergun ningen en gevaarlijke stoffen. Er zijn overal regelingen voor. De maatschappij is opgehan gen aan regelingen en vrijwel al die regelingen hebben een leeftijdsgrens ingebouwd. Soms is die grens in het voor deel van jongeren, als het gaat om het strafrecht bijvoorbeeld, soms nadelig, als een ouder vindt dat het loon van zoon of dochter beter op zijn rekening gestort kan worden. Dan zijn er nog die wetten die in tegen spraak zijn met andere wetten. Het is een behoorlijk onover zichtelijk geheel. Want wie denkt dat hij ambtenaar van de burgerlijke stand kan wor den als hij ook in staat is het land te verdedigen, vergist zich. Ambtenaren van zo'n af deling hebben blijkbaar meer zwaarwegende verantwoorde lijkheden dan de soldaat, die een kanon bedient. De wet is ondoorzichtig en loopt achter de maatschappe* lijke ontwikkelingen aan. Dat laatste is goed. Wetten beho* ren onveranderlijk te zijn tot; de samenleving bèwijst, dat haar ethische code zich tot een nieuw evenwicht heeft ont* wikkeld. Het wordt alleen wel tijd om stemgerechtigde jongeren niet alleen politiek als volwassenen te beschouwen. Want de maat schappij heeft al heel lang ge leden geaccepteerd dat 18-jarU gen een eigen leven leiden eni in staat zijn met evenveel re» delijkheid beslissingen te ne men als, bijvoorbeeld, 21-jari-» gen. MARCEL MÖRING ADVERTENTIE Een bijzonder aanbod van uw krant: 10 DAGEN COSTA BRA VA voor slechts per persoon op basis van VOLPENSION U verblijft in MALGRAT DE MAR, een gezellige, gemoedelijke badplaats, welke nog niet door het massatoerisme is aangetast. Het hotel SORRA D'OR (met zonneterras, zwembad, lounge, T.V., lift en internationale keuken) ligt 25 meter van het strand aan een ca. 2 km lange boulevard, waaraan de meeste hotels, bars. restaurants, nachtclubs en winkels liggen en waar het 's avonds gezellig druk Is. Malgrat heeft een mooi zandstrand met ver spreide groepjes pijnbomen. U kunt er vele takken van watersport beoefenen. Het station ligt nabij het hotel zodat ook bijv. een bezoek aan Blanes (tropische tuinen) en' BARCELONA (de op één na grootste stad van Spanje) tot de mogelijkheden behoort. Onze doorlopend ter plaatse aanwezige Nederlandse hostess zal u daarover gaarne alle gewenste inlichtingen verstrekken. U vertrekt per super de luxe touringcar van MAASKANT REIZEN (voorzien van toilet, bar, t v. en video) rond het middaguur uit Den Haag en Rotterdam. Aankomst in Malgrat de andere dag omstreeks 9 uur v.m. Tijdens de reis wordt gedurende de nacht doorgereden. De vertrekdata zijn maandag 3 OKTOBER, 10 OKTOBER en 17 OKTOBER a.s. Deze reis is eveneens mogelijk met een overnachting op de heen- en terug reis en een dagtocht naar Barcelona en Montserat. een middagtocht naar Blanes voor bezoek aan de botanische tuinen alsmede een zondagmorgen- bezoek aan de markt in Tordera. Vertrek op dinsdag 20 SEPTEMBER en 27 SEPTEMBER a.s. Kosten 475.- per persoon. Vertrek op dinsdag 4 OKTOBER en dinsdag 18 OKTOBER a.s. alsmede van een speciale extra HERFSTVAKANTIEREIS op vrijdag 14 OKTOBER a.s. Kosten 435.- per persoon. Tijdig boeken wordt dringend aangeraden! Gecombineerde reisverzekering 20 - per persoon 5 - poliskosten. Annuleringsverzekering 3 1/2% van de reissom 6.- poliskosten. Inlichtingen en boekingen: telefonisch onder no. 070-190882 (van maandag t/m vrijdag van 9 tot 13 uur) of persoonlijk in onze vestigingen Spuistraat 71, Den Haag (op de hoek van het Spui) en Coolsingel 67 Rotterdam (t.o. stad huis). POSTBUS 16050 47//hfiM/ 2500 AA s-GRAVENNAGE AjiT TEL 070-190882 arige in uv, tde EN HAAG Eén van grote raadsels in de va- irlandse politiek placht tijd Ruud Lubbers te |n. De Rotterdamse ex- Idernemer maakte er lfs zijn handelsmerk in, dat het niemand ge kte ,,zijn diepste ziele- erselen" te doorgron- Maar sinds hij als emier leiding geeft aan n kabinet van CDA en VD, zijn er mensen die im gepeild menen te iben. Als het erop. aan imt is hij toch eigenlijk aur rechts, zeggen zij. Al it semi-progressieve ge doe van de afgelopen tien jaar zouden maar praatjes voor de vaak geweest zijn, met als voornaamste doel zich af te zetten tegen Van Agt en zo binnen het CDA een eigen positie te creë ren. Als belangrijkste bewijzen voor die stelling worden aan gevoerd het tot nu toe gevoer de inkomensbeleid van het ka binet en Lubbers' uitspraken met betrekking tot de kernwa pens. En inderdaad: in een tijd dat iedereen moet bezuinigen waren het notabene de men sen met de topinkomens die er in koopkracht nog iets op vóóruit gingen. Voorts doet al geruime tijd het gerucht de ronde dat de premier voor zichzelf allang besloten heeft dat de kruisraketten er moe ten komen, waarbij alleen het aantal nog een open zaak zou zijn. Is het immers niet zo dat Lubbers al één en andermaal heeft laten weten dat de Rus sen door almaar meer SS-20's op West-Europa te richten „zelfs e'en land als Nederland" tot deze houding zullen bren gen. Men hoorde Luns grijns lachen op de achtergrond. Niet te rijmen Edoch, hoe is dat alles te rij men met de gebeurtenissen van de afgelopen dagen? Want daar was dan ineens een Lub- DUITENHEER bers, die in het kabinet zo lang knokte totdat de VVD ermee had ingestemd dat de vier keer modalen (140.000 gulden bruto per iaar) volgend jaar ruim drie keer zoveel koop kracht inleveren als de éen keer modalen (35.000). En nog voordat politiek Den Haag van deze verrassing was bekomen, lag er het Kernblad van het Interkerkelijk Vredesberaad (IKV), met daarin een inter view van Mient Jan Faber met de minister-president. In het vraaggesprek wekt de premier de indruk alles te zul len doen om de kruisraketten buiten de deur te houden. Vol gens Lubbers is het zelfs niet zeker dat Nederland volgend jaar zomer de cruciale beslis sing gaat nemen: plaatsen of niet plaatsen. Een zeer opmer kelijke uitspraak, als men zich het betoog herinnert van mi nister De Ruiter (Defensie) in het Woensdrecht-debat. Vol gens deze bewindsman, die toch ook namens de regering sprak, moet uiterlijk medio 1984 de bouw van de raket bunkers in Woensdrecht wor den aanbesteed, willen zij nog op tijd (1986) klaar zijn. Die aanbesteding is, aldus De Rui ter, zo'n belangrijke voorberei ding, dat de regering daartoe niet zal overgaan zonder eerst de beslissing over plaatsing te hebben genomen, aldus De Ruiter. Maar Lubbers zegt nu, dat die beslissing volgend jaar zomer alleen valt, als de onderhande lingen tussen de Sovjet-Unie en de Verenigde Staten dan definitief beëindigd zijn. De premier zelf ziet het zo'n vaart niet lopen, ook al heeft de NAVO tegen die tijd de eerste moderne raketten in Duits land, Groot-Brittannië en Ita lië opgesteld. Volgens Lubbers zullen de onderhandelingen dan vermoedelijk in de een of andere vorm worden voortge zet (topgesprek Reagan-An- dropov) en krijgt Nederland de kans zich nog een tijdje na der te bezinnen. Puzzel Voor Mient Jan Faber was dit reden afgelopen dinsdag een nieuwe strategie ten doop te houden. Het IKV heeft voort aan als eerste doel het ijveren voor uitstel van de beslissing over de plaatsing van de kruisraketten. Want daarmee zitten „Lubbers en het IKV op één lijn," kraaide Faber verge noegd in elke microfoon, die hem werd voorgehouden. Men hoorde Luns knarsetanden op de achtergrond. Het ontbrak er nog maar aan dat de minis ter-president werd aangekon digd als deelnemer aan de gro- Wie zei er ook alweer dat hij Lubbers eindelijk door had? Bij zoveel ongerijmdheid is de verleiding groot het hoofd in de schoot te leggen en te be rusten in de onoplosbaarheid van het raadsel-Lubbers. Deze rubriek heeft echter juist de bedoeling de stukjes van poli tieke puzzels net zolang te rangschikken totdat zij wel in elkaar grijpen en het tot dan toe verborgen plaatje zichtbaar wordt. Het jekkertje dus maar weer aan, om met Godfried Bomans te spreken, en op naar de christen-democratische ver blijven op het Binnenhof. En o wonder! De bonzen in het CDA blijken helemaal niet zo verbaasd over de koerswij ziging van Lubbers. „Welnee, Ruud heeft eventjes zijn mi- nisterssteek afgezet en zijn CDA-pet opgezet". Maar waar om dan? Op fluistertoon wordt onthuld dat het niet zo best gaat met de partij. Uit geheime opiniepeilingen, die wekelijks door een groot bureau worden verricht, blijkt dat als er nu verkiezingen zouden worden gehouden, het CDA acht tien zetels zou kwijtraken. Die situ atie is nu al vele maanden zo en geleidelijk aan beginnen de christen-democraten onrustig te worden. Volgend jaar juni worden er verkiezingen gehouden voor het Europees Parlement. Als het CDA bij die gelegenheid een historische nederlaag lijdt en wellicht zelfs kleiner wordt dan de VVD, die in de peilin gen een lichte winst boekt, is het leed niet te overzien, meent men. Ed Nijpels zal een nog grotere mond opzetten en de PvdA, die in de enquêtes groeit en groeit en groeit, zal het kabinet kunnen verwijten dat het eigenlijk geen meer derheid meer heeft in de Tweede Kamer en dat er dus maar snel vervroegde verkie zingen moeten komen. En wie weet of de VVD, als zij de kans ruikt het CDA in grootte te passeren, dat idee van de PvdA niet steunt? De CDA-top is derhalve tot de conclusie gekomen dat het roer om moet. De rechtse koers, door Van Agt uitgestip peld, blijkt naar gevaarlijke kusten te leiden. In de publie ke opinie is er zo weinig ver schil meer tussen CDA en VVD, dat het enigszins pro gressieve kerkvolk zich niet meer thuis voelt bij de eigen partij en onderdak zoekt bij de PvdA. Datzelfde geldt voor talloze „kleine" mensen, die zich door CDA-ministers in het loonzakje gepakt voelen. Wil het CDA dus weer met succes een appèl op de wegge lopen kiezers kunnen doen. dan dienen de progressieve christenen en de kleine man (met z'n confectiepakkie an) door een koerswijziging van het CDA bewogen te worden _i tot een terugkeer. Op het par tijbureau schijnt het een eri" ander beschreven te zijn in een uiterst geheime nota met de titel: Het Volk Mort. Die naam is ontleend aan het Bijbelboek Numeri, waarin de Israëlieten in de woestijn zich tegenover Mozes jammerend beklagen dat hij hun heeft weggevoerd van de vleespot ten van Egypte. Deze crisis wordt bezworen, doordat God een zwerm kwakkels (kwar tels) laat neerstrijken rond het legerkamp en zo voor vlees zorgt. De CDA-leiding blijkt het hoofdstuk zorgvuldig te hebben gelezen, zie het feit dat Lubbers zijn naar sociaal en progressief vlees hongerende achterban prompt heeft be diend. Of hij zelf de gepresen teerde gerechten ook zo lekker dan wel gezond vindt, wordt door zijn omgeving sterk be twijfeld. Zo niet, dan kan het hem een troost zijn dat de zich met kwakkelvlees volprop pende Israëlieten gestraft wer den voor hun gulzigheid. RIK IN T HOUT

Leidse Courant | 1983 | | pagina 7