3verheidspensioen niet in gevaar Vliegtuigcrisis overschaduwt slotakkoord conferentie Madrid Kabinet tegen afschaffing motorrijtuigen belasting MINISTER LAAKT OUD-ABP-BAAS: Produktie kruitfabriek voorlopig stopgezet Dienstenbond roept op tot staking bij ziekenfondsen en GAK INNENLAND/BUITENLAND QeidóaOowiant ZATERDAG 10 SEPTEMBER 1983 PAGINA S loedische olie iat de grond weer in )NDEN Saoedi-Arabië wil grote eveelheden ruwe olie weer terug de »nd inpompen. Dit meldt het in Lon- i verschijnende weekblad Middle East Dnomic Digest. Volgens het blad wordt res jaar gewerkt aan plannen voor het graven van reusachtige ondergrondse mten in de buurt van het petrochemi- ie centrum Janboe aan de Rode Zee. kosten worden op vijf miljard dollar aamd. Het plan zou deel uitmaken i een omvangrijke reorganisatie, die doel heeft de olieproduktie -distribu- en -opslag te verplaatsen van het oor- sgebied aan de Perzische Golf naar Rode Zee-gebied. De opdracht wordt gens „Economie Digest" binnen een aanbesteed. Nieuwe luchtaanval guerrilla's Nicaragua MANAGUA Tegenstanders van het Sandinistische bewind in Nica ragua hebben gisteren opnieuw luchtaanvallen uitgevoerd. Ditmaal vuurden twee vliegtuigen raketten af op de haven van Corinto op de Nicaraguaanse kust aan de Stille Oceaan. Volgens het ministerie van defensie in Managua is een brand stofdepot beschadigd. Donderdag hadden twee vliegtuig jes het vliegveld van de hoofdstad Managua aangevallen. Tevens werd de residentie van de minister van buitenlandse zaken in Mana gua onder vuur genomen. Ook gis teren konden de vliegtuigen ontko men. Verstekelingen teruggevlogen BREMERHAVEN De twee Al- gerijnse verstekelingen die twee weken op het schip de Anny Da- nielsen gevangen zaten, zijn weer terug naar hun vaderland. Het Algerijnse consulaat in West- Duitsland heeft hen in Bremer haven de papieren verschaft waarmee ze van boord mochten en naar Algerije konden vliegen. De Algerijnen waren in de Alge rijnse havenstad Skikda aan boord gegaan. Pas drie dagen la ter werden ze ontdekt. Kapitein J.H. Smeenk had vervolgens in Portugal, Engeland en Duitsland vergeefs geprobeerd de twee ver stekelingen „te lossen". Gasunie verrijkt Fries gas LEEUWARDEN De NV Nederlandse Gasunie zal een hogere concentratie Sloch- teren-gas toevoegen aan het gas afkomstig uit Friese lokaties. Op deze manier blijft het gas acceptabel voor de Friese gasbedrij ven. Het conflict tussen de Gasunie en de Friese gasbedrijven, die uit protest tegen de kwaliteit van het geleverde gas hun con tract met de Gasunie wilden opzeggen, is daarmee van de baan, zo heeft het Leeu warder gasbedrijf Frigas meegedeeld. On derzoeken hebben onlangs uitgewezen dat het Friese gas bij een te hoge concentratie risico's met zich mee kan brengen. Zo bleek uit laboratoriumproeven dat het gebruik van het gas met de laagste waarde 30 pro cent van de waakvlammen dooft. Verdachten Slavenburg- affaire vrijgelaten ROTTERDAM De twee voormalige topfunctionaris sen van Slavenburg's Bank in Rotterdam, de 60-jarige Ruud Slavenburg en de 62-jarige M.C.V. die vorige week maandag werden gearresteerd, zijn gistermiddag op vrije voeten gesteld. Dit heeft het openbaar ministe rie in Rotterdam meegedeeld. Volgens de officier van justitie is het onderzoek naar de zwart-geldpraktijken bij de bank nu zover gevorderd, dat het niet nodig is de twee mannen nog langer vast te houden. De afgelo pen maandag gearresteerde directeur van Slavenburg, de 57-jarige C.R. is inmiddels ook vrijgelaten. De drie worden zij ervan verdacht feitelijk leiding te hebben gegeven aan valsheid in geschrifte, gepleegd door me dewerkers van de bank. Met het in hechtenis nemen van de drie wilde het openbaar ministerie voorkomen dat zij contact op zouden nemen met medeverdachten die nog verhoord moesten worden. Wereldhave doet bod op BBVG DEN HAAG Beleggingsmaat schappij Wereldhave wil het Bin nenlands Beleggingsfonds Vast Goed (BBVG) overnemen. Wereld have zal een openbaar bod in aan delen uitbrengen op alle 705.000 uit staande participatiebewijzen van BBVG. Hierbij wordt in ruil voor 1 participatiebewijs BBVG 1 gewoon aandeel Wereldhave verkregen, rechtgevend op het slotdividend over 1983, zo hebben de besturen van beide maatschappijen bekend gemaakt. Wereldhave heeft reeds de beschikking over de helft V3n de uitstaande participatiebewijzen BBVG. (Van onze lementaire redactie) HAAG Minister ïtkerk van Binnenland- Zaken heeft nadrukke- afstand genomen van atingen van dr. Wiar- de vorige hoofddirec- n tenjir van het Algemeen roy'* nsioenfonds. „Ik be ur zijn uitspraak omdat hierdoor veroorzaakte rust bij huidige en toe- mstige gepensioneerden heel ten onrechte is", lt Rietkerk tegenover arda's opvatting dat de nsioenrechten van het overheidspersoneel in ge vaar zijn gebracht. Wiarda zei onlangs in inter views, dat wat er de laatste tijd te doen is rond onroerend goed-transacties van het Alge meen Burgerlijk Pensioen fonds volkomen in het niet zinkt vergeleken met wat de overheid zelf het fonds aan doet, namelijk het onttrekken van ontzaggelijke kapitalen aan het ABP en het leggen van enorme lasten op het fonds. Afdracht Hierover aan de tand gevoeld door de CDA-kamerleden Paulus en Van den Burg zegt minister Rietkerk dat er hele maal geen sprake is van het in gevaar brengen van pensioen rechten. De overheid heeft weliswaar haar jaarlijkse af dracht aan het fonds in 1981 verlaagd (van 22 naar 21 pet van de salarissen) en een tweetal „afbetalingen" (teza men 212 miljoen gulden) niet voldaan, maar dat was geen bezwaar gezien de gunstige ontwikkeling van de financië le positie van het fonds. Het parlement heeft hiermede in gestemd. Voorts heeft de overheid in 1982 en 1983 telkens 900 mil joen gulden minder aan het ABP afgedragen dan de voor geschreven 21 pet, vooruitlo pend op plannen tot wijziging van de pensioenrechten van het overheidspersoneel. Bij die wijziging geldt als uitgangs punt, dat de pensioenvoorzie ning alleszins redelijk moet blijven. Ook dit is door het parlement aanvaard via de miljoenennota's. De herziening (in feite beperking) van de pensioenaanspraken is nog steeds in studie. Rietkerk be nadrukt, dat alles in volle openheid is gebeurd en dat er geen reden is voor onrust. Intussen zijn er al weer nieu we schriftelijke vragen op mi nister Rietkerk afgevuurd in verband met de ABP-affaire. De PvdA-kamerleden Kom brink en Alders haken daarbij in op een recente publikatie in Vrij Nederland. Daarin wordt gesteld dat Rietkerk in het re cente verleden, toen hij nog kamerlid was, commissaris is geweest van een bouwbedrijf. Dat bedrijf wilde ook wel een graantje meepikken van de beleggingen die het ABP deed. Daarom liet Rietkerk, aldus nog steeds de publikatie, zijn VVD-fractiegenoot Koning (thans staatssecretaris van Fi nanciën) een goed woordje doen. Koning vroeg de top van het ABP, die hij zelf had be noemd en dus goed kende uit de dagen toen hij nog staatsse cretaris van Binnenlandse Za ken was, aan Rietkerks bedrijf bouwopdrachten te verstrek ken. De kamerleden willen weten welk effect dat verzoek heeft gehad. En als er bouwopdrach ten uit voortvloeiden, wat denkt Rietkerk dan van amb tenaren die voor zo'n verzoek zwichten nu hij minister is En, zo vragen zij verder, wat vindt Rietkerk nu hij verant woordelijk bewindsman is van pogingen van kamerleden om ambtenaren te bewegen tot een handelen ten gunste van bedrijven warbij die kamerle den een persoonlijk belang hebben merikaans oofdkwartier ibanon weer nder vuur JROET De Amerikaanse lepenmacht in Libanon is in hoogste staat van paraat- 1 gebracht, nadat gister- Idag het Amerikaanse ofdkwartier in Beiroet op- iuw onder kanonvuur was men te liggen. Volgens arnemers trof geen van de ca 12 granaten doel. Amerikanen hebben naar rluidt niet, zoals donderdag •urde, teruggeschoten. Niet •el duidelijk was waar de Baten vandaan kwamen, fr- aangenomen wordt dat aj afkomstig zijn van Druzi- he stellingen ten oosten van iroet. een eerder tijdstip gisteren gen Franse gevechtsvlieg- jen laag over de Libanese ifdstad, nadat een Franse j litair in de tuin van het I mse hoofdkwartier in Bei- i t door granaatvuur was ge- nd. Het Britse ministerie defensie heeft gisteren Hts zes vliegtuigen naar Cy- is gedirigeerd, waar ze ach- de hand worden gehouden eval de burgeroorlog in Li- lon verder mocht escaleren. Israëlische minister van ensie, Mosje Arens, heeft leren gezegd dat hij van ning is dat zijn land te zij- tijd de bezette westoever de Jordaan zal moeten an- eren. „Ik ben ervan over- ;d dat de Israëlische soeve- liteit tot Judea en Samaria moeten worden uitge- ikt", aldus Arens. en Bosch helpt SI met order N BOSCH De gemeente Bosch wil 450 bolkop- rijfmachines van het in séance van betaling verke- de bedrijf BSI in Den ch in onderpand nemen, irmee is exclusief btw een rag gemoeid van 380.000 den. Dat heeft wethouder G. Verkuijlen gisteravond egedeeld. De bewindvoer- van BSI, mr J. Banning ift dringend 760.000 gulden lig om de sociale lasten te alen over de lonen van de werknemers die hij in au- tus netto heeft uitbetaald, nderdag liet Banning nog ten dat hij het geld voor jdagmiddag vijf uur moest iben omdat anders een fail- ement zijns inziens onver- delijk zou zijn. Bij de aan- ip gelden een aantal voor arden, onder andere dat de machines terugkoopt het bedrijf kan blijven be an en er nieuwe orders bin- ikomen. Verder heeft de neente als voorwaarde ge il dat het koopbedrag moet rden gebruikt voor het vol- n van de sociale lasten. Overzicht van het gebouw na de brand. Door de gasontwikkeling bij het ontbranden van het kruit werden de glazen voorwand van de soorteerafdeling en het golfplaten dak weggeblazen. MUIDEN De produktie van de kruitfabriek De Krijgsman in Muiden is door de gisteren bij het ongeluk opgelopen schade voorlopig stilgelegd. De getroffen afdeling, waar kruit wordt gesorteerd, is essentieel voor de produktie. Dit heeft de directeur van de kruitfabriek, W. de Vries, gisteren gezegd tijdens een persconferentie naar aanleiding van het onge luk waarbij één dode viel. Volgens de Vries heeft er zich geen éxplosie voorgedaan, maar is een container met 800 kilo kruit in brand gevlogen, toen die werd aangesloten op de sorteerinstallatie. Hoe dat kon gebeuren, is nog niet be kend. Een onderzoek van ar beidsinspectie, rijksrecherche en deskundigen van TNO zal dat moeten uitwijzen. De scha de bedraagt ongeveer 500.000 gulden. Ook naar aanleiding van de explosie van 30 mei werd een onderzoek ingesteld naar de veiligheid binnen het bedrijf. Staatssecretaris Kappeijne van de Copello van sociale zaken en werkgelegenheid, die ook op de persconferentie aanwe zig was, vertelde dat de resul taten daarvan inmiddels be kend zijn, maar zij wilde er nog niets over zeggen. Volgens de staatssecretaris zullen de rapporten binnenkort aan de Tweede Kamer aangeboden worden. AANVARING TUSSEN SHULZ EN GROMYKO MADRID In Madrid heeft de veiligheidsconfe rentie gisteren na drie jaar moeizaam onderhandelen dan toch een slotdocu ment opgeleverd waarmee alle 35 deelnemende lan den het eens konden zijn. De conferentie werd een. half jaar later dan de be doeling was afgesloten, in een sfeer die meer in het teken stond van de span ning dan de ontspanning. De vliegtuigcrisis overscha duwde op de conferentie alle oproepen, zowel van Oosteuro- pese als van Westerse zijde, tot een hernieuwde dialoog. In de marge van de conferentie had de Amerikaanse minister Ge- rorge Shulz van buitenlandse zaken gisteren nog een onder houd met zijn Russische colle ga Andrej Gromyko, waarin hij zich in ongemeen harde be woordingen uitliet over het neerschieten van het Koreaan se passagiersvliegtuig. Shulz sprak van „belachelijke verklaringen" die de Sovjet autoriteiten hebben afgegeven en hij noemde de verdeling van Europa een „fundamen teel obstakel" voor de veilig heid en samenwerking in Eu ropa. De aanvaring tussen Shultz en Gromyko bracht de ijzigste dagen van de koude oorlog weer in herinnering. Ook minister Van den Broek van buitenlandse zaken ver klaarde gisteren dat Gromyko de verhoudingen tussen Oost en West „alleen maar heeft verslechterd". Niettemin lag er dan toch een slotakkoord, waarover in de eindtoespraken alle regerings leiders zich tevreden toonden. Met name de bepalingen over de vakbondsvrijheid werd in het Westerse kamp gezien als een goede aanvulling op de akkoorden van Helsinki van 1975. Verder deden de Oost bloklanden de concessie de fa miliehereniging en -bezoeken in volgende besprekingen aan de orde te stellen. Op het gebied van de veilig heid is overeengekomen dat in Stockholm volgend jaar een ontwapeningsconferentie be gint op het niveau van ambas sadeurs. De voorbereidende besprekingen beginnen al vol gende maand. Treinbotsing Brandweermannen trachten een conducteur te bevrijden uit de verwrongen locomotief van de trein die gistermiddag door nog onbekende oorzaak in Stenlose, ten noorden van Kopenhagen, op een ander rijtuig botste. Bij het ongeluk vielen drie doden en raakten veertien mensen ernstig gewond. (Van onze parlementaire redactie) DEN HAAG Er zitten belangrijke voordelen aan een verlaging of zelf alge hele afschaffing van de motorrijtuigenbelasting en gelijktijdige verhoging van de benzine-accijns. Het kabinet geeft dit toe. Toch heeft de minister raad gisteren besloten, voorlopig niet tot een der gelijke maatregel over te gaan omdat in de huidige economische omstandig heden de nadelen groter zijn dan de voordelen. Een werkgroep van ambtena ren uit verschillende ministe ries heeft onlangs een onder zoek ingesteld naar de voor en nadelen van afschaffing van de motorrijtuigenbelasting en. een forse verhoging van de benzineprijs. Het voordeel daarvan is, dat de autokosten sterker worden bepaald door de afstand die men rijdt dan door het bezit van de auto zelf. Daardoor gaan de autobezit ters ook selectiever van hun auto gebruik maken, hetgeen weer gunstig is voor het mi lieu. De werkgroep adviseerde ech ter het kabinet, de voornoem de maatregel niet te nemen omdat die op dit moment te veel verlies aan werkgelegen heid (onder meer van de pomp-houders) met zich mee zou brengen. Geschat wordt dat er 4000 arbeidsplaatsen verloren zouden gaan. Bovendien is er het nadeel, dat er dan een enorm prijsverschil zou ontstaan tussen benzine in Nederland en in Duitsland of België, waardoor velen over de grens zullen gaan tanken. Tenslotte zou er naar ver- wachting ook minder belas tinggeld binnenkomen. Dit al les heeft het kabinet doen be sluiten, het advies van de werkgroep te volgen. Omhoog Het kabinet besloot gisteren verder op voorstel van minis ter Smit-Kroes (Verkeer en Waterstaat) de motorrijtuigen- i belasting met ingang van 1 ja nuari aanstaande tien jaar lang met een bepaald bedrag te verhogen. Óp die manier wordt de motorrijtuigenbelas ting regelmatig aangepast aan de inflatie. Het extra geld komt ten goede aan het Rijks wegenfonds, dat bestemd is voor wegenonderhoud. Hieronder enkele voorbeelden van de verhoging van de tarie ven voor de motorrijtuigenbe lasting per 1 jaunuari: Personenauto's met benzine motor: 700 kg. 12 extra 900 kg. 10 extra 1200 kg. 14 extra Motorfietsen van 200 kg: 5 extra Bestelauto van 1200 kg: ƒ23 extra Vrachtauto van 7000 kg: 37 autobus van 10.000 kg: 49 ex- RIEMELS de IUK. V^NJCU Maner S0£P,2g.? UTRECHT De Diens tenbond FNV gaat de cir ca 23.000 werknemers bij ziekenfondsen en sociale verzekeringsorganen (GAK, bedrijfsverenigin gen) oproepen om woens dag stakingsacties te voe ren tegen het besluit van minister De Koning om deze sectoren trendvolger te maken. De protestactie zal variëren van werkonderbrekingen tot een hele dag staken. Het is de bedoeling dat de stakers woensdag kamerleden en an dere politici gaan bombarde ren met telefoontjes, zowel op kantoor als thuis, om uiting te geven aan hun ongenoegen, aldus heeft een woordvoerder van de Dienstenbond FNV gis teren meegedeeld. In een brief aan alle leden van de Tweede Kamer wijst het bestuur van de dienstenbond erop, dat niemand het trend volgerschap eigenlijk wil. Werkgevers en werknemers in de SER, de Sociale Verzeke ringsraad en de Ziekenfonds raad hebben het afgewezen. Volgens de Dienstenbond is de actie van woensdag dë eerste in een reeks dit najaar. Op 4 oktober, wanneer de bonden de trendvolgerskwestie met de minister bespreken, is de vol gende stakingsdag gepland. De Dienstebond CNV en de Unie BLHP doen niet mee, hoewel ook zij gekant zijn tegen de be slissing van De Koning.

Leidse Courant | 1983 | | pagina 5