Leden PvdA tegen bezuinigingen bij Welzi jnsraad Zuidhollandse parlementariërs werden door de provincie naar Leiden verscheept „Groenoord 'geen gif-oord" Kleiden, QeidóaQowumt II* Vrijspraak verkrachting wegens gebrek aan bewijs „Te veel woningen aan Raadhuislaan" GEEN GIF-OORD Henk Molenberg bakt voor Leidato-show koekje van eigen deeg ZATERDAG 10 SEPTEMBER 1983 PAGINA 3 Jan Vossenbrug eopend LEIDEN Wethouder C. Waal van ruimtelijke ordening opende gistermiddag de gerenoveerde Jan Vossenbrug over de Oude Vest. De uit 1927 daterende brug was de afgelopen twee maanden voor het verkeer afgesloten omdat hij gedeeltelijk uit elkaar gehaald moest worden. In zijn huidige vorm kan de brug niet meer ™open; het is een vaste brug ge worden. De bovenbouw is dan lan ook verwijderd. Waal opende de igtij brug door met een kraan een iep; oude lantaarn één van de twee "die de brug zullen gaan sieren tc plaatsen. Koffie-concert Arti et Religioni ZOETERWOUDE De Zoeterwoud- se Sint Jans fanfare, die volgende maand het tachtig jarig jubileum viert, zet dit seizoen de maandelijkse serie koffieconcerten voort. De mu ziekvereniging Arti et Religioni uit Langeraar zal zondagmiddag vanaf kwart over twaalf de start van de nieuwe cyclus muzikaal opluisteren. De toegang tot het koffieconcert in het Muziekcentrum aan de Schenkel- weg is gratis. In de loop van dit jaar worden voor een koffieconcert nog verwacht fanfarekorps Juliana uit Stompwijk, een big band uit Voor schoten en het gemengd zangkoor Ka meleon uit Hazerswoude. DEN HAAG/LEIDERDORP Een 40- jarige man uit Leiderdorp is vrijgesproken van poging tot verkrachting wegens ge brek aan bewijs. De man werd ervan be schuldigd afgelopen april een vrouw naar zijn huis te hebben meegenomen om haar daarna te willen verkrachten. De aanran ding mislukte omdat de vrouw zich ver zette. Tijdens de zitting bij de Haagse rechtbank gistermiddag was het zijn woord tegen het hare. De enige getuige die er was, bleek een huisgenoot van het slachtoffer te zijn die verklaarde gehoord te hebben dat de deur op slot werd gedraaid. Verdachte verklaarde dat dit niet was gebeurd. Dit ontlokte de president de opmerking dat de verdachte aantoonbaar loog en dat daar om de rest van zijn verklaring misschien ook wel niet zou kloppen. De Leiderdor per hield echter vast aan zijn ontkenning. De vrouw verklaarde tegenover de politie, dat zij door de verdachte was bedreigd met een mes. Dij een huiszoeking werd een uitbeenmes in zijn kamer gevonden, maar de politie kon niet aantonen dat dit was gebruikt tegen de vrouw. Volgens Of ficier van Justitie Klein Breteler was de bewijsvoering „uiterst mager". Hij vroeg dan ook vrijspraak. De president was het hiermee eens. Rijnsburgse Boys en Lugdunum openen Zilveren Molentoernooi LEIDEN LFC houdt ook dit jaar weer het traditionele voetbaltoernooi om de Zil veren Molen. De 33ste uit voering van dit gebeuren gaat dinsdag om 20.00 uur van start met het treffen tussen Rijnsburgse Boys en Lugdunum. Voor aanvang van dit duel zal het Leids damesteam op het veld aan de Boshuizerkade een wed strijd tegen de LFC dames afwerken. LEIDEN Een meerder heid van de leden van de IltflU VcUl UC 1CUC11 V<1H uc 3n Leidse afdeling van de PvdA is tegen het voorstel van het college, om de subsidie voor de Stichting Welzijn het volgend jaar korten met twee ton en Ie sivoor de drie jaren daarna nog eens vier ton. Als ge volg van deze bezuini gingsmaatregel zouden zes arbeidsplaatsen moeten -ege verdwijnen bij de Stich- Irorjting. Wethouder J. Peters verde digde zijn bezuinigingsvoor stel, door te stellen geen af braakbeleid te voeren ten aanzien van de Stichting Welzijn, maar weloverwogen deze keuze had gemaakt. Hij stelde dat verschillende functies in de sector samen levingsopbouw door de grote groei, elkaar zijn gaan over lappen en dat een inkrim ping van arbeidsplaatsen niet ten koste hoeft te gaan van de kwaliteit. Alle andere mo gelijkheden zouden in eerde re bezuinigingsrondes al te ver zijn „uitgekleed". Het verlies van de arbeids plaatsen woog zwaar bij de leden. Enkele leden meen den het idee te hebben, dat arbeidsplaatsen buiten het gemeentehuis minder zwaar telden dan die daarbinnen. Geopperd werd daarom om ook binnen de eigen gelede ren te onderzoeken of ver schillende functies elkaar niet zijn gaan overlappen. Een meerderheid van de le den was ook tegen het inzet ten van chemische middelen tegen het bestrijden van on kruid. gevraagd werd of er niet meer creatieve manie ren waren aan te geven om tot een kostenbesparing te komen. Dit bijvoorbeeld door mensen uit de buurt te laten zorgen voor een eigen stukje groen in de wijk. De financiële consequentie van het stemmen tegen be paalde bezuinigingsvoorstel len van b en w is nog niet helemaal duidelijk. In de raadsvergadering van afgelo pen maandag is een motie aangenomen, waarin wordt gepleit dat verdere lasten verzwaring voor de burger niet langer toelaatbaar is. Het college heeft echter een ruimte van zo'n vier miljoen gulden ingebouwd in haar voorstellen. Mevrouw van Puffelen weer op oorlogspad: LEIMUIDEN Mevrouw Van Puffelen (Leimuiden 2000) neemt geen genoegen met de houding van het ge meentebestuur ten aanzien van de bouw van woningen aan de Raadhuislaan. Zij is van plan het provinciaal be stuur in te lichten over de CROENOORD EN -NOORD HOORZITTING IN BUURTHUIS: LEIDEN Onder het motto „Groenoord en Noord geen gifoord" wordt komende woens dagavond in het buurt centrum aan de Pasteur- straat een informatieve bijeenkomst gehouden. In de proclamatie voor deze bijeenkomst wordt ge steld, dat de bewoners een vuist moeten maken tegen het opslaan van verontrei nigde grond in een oude gashouder op het terrein van het Energiebedrijf Rijnland, midden in de woonwijk, omdat dit als een „chemische bom" kan worden beschouwd. Te vens wordt men opgeroe pen zich te verzetten te gen de voortgaande ver vuiling vanuit de schoor stenen van de Vuilver brandingsinstallatie en de stankoverlast van het slachthuis. De organisatoren van de bij eenkomst zeggen ernstige be denkingen te hebben tegen de opslag van sterk verontreinig de grond in de gashouder. Men is bezorgd over de toestand van de gashouder en twijfelt aan de stevigheid van de bo dem, die straks 10.000 ton grond zou moeten dragen. Daarbij is men uitermate on gerust over het explosiegevaar, dat door uitgassing van de grond kan ontstaan. Daarbij stelt men vast, dat de gashou der op enkele tientallen me ters van woningen staat. Dat er zich explosieve mengsels kunnen vormen, heeft men ontleend aan voorlopige voor schriften die de gemeente het EBR voor de opslag heeft voorgeschreven. Tijdens de bijeenkomst gaat men ook in op de nieuwe hin derwetvergunning voor de vuilverbrandingsinstallatie. Deze hinderwet zou het moge lijk maken, dat gevaarlijkse gissen worden uitgestoten, mdat de installatie midden in de stad staat, neemt het aantal klachten van omwo nenden sterk toe, soms tot op grote afstand. handelwijze van het Leimui- dense college, dat zij verwijt vier woningen te willen doordrukken op de betref fende bouwlocatie waar er maar twee mogen komen volgens het bestemmings plan. De gemeenteraad weigerde af gelopen donderdag terug te komen op een besluit genomen in de vergadering van 7 juli waarbij werd besloten een stuk grond te verkopen aan de Raadhuislaan ten behoeve van de bouw van vier woningen. Volgens mevrouw Van Puffe len heeft het college verkeer de voorlichting verschaft, om dat volgens de vierde herzie ning van het bestemmingsplan op deze plaats slechts twee wo ningen mogen komen. „De ge meente benadeelt en handelt onbehoorlijk ten aanzien van de omwonenden", stelt me vrouw Van Puffelen. „Leimui den 2000 is van mening dat de raad zelf de door haar ge maakte fouten moet corrige ren. Mede, gelet op de wijze waarop vanuit het gemeente huis wordt voorgelicht, zullen wij de informatie inzake het bestemmingsplan in dit besluit ter kennis van Gedeputeerde Staten brengen", aldus me vrouw Van Puffelen in een notitie aan de raad. Volgens de heer Manintveld, hoofd algemene zaken van de gemeente is het huidige be stemmingsplan nog niet defi nitief en ziin wijzigingen nog mogelijk. Omwonenden heb ben bezwaren gemaakt tegen de plannen op grond van argu menten als minder uitzicht, minder zonlicht en dergelijke. Het Leimuidense college ver klaarde die bezwaren gisteren ongegrond. DE WERKENDE JONGERE BAARDE OPZIEN EN TEGEN „MEDISCH MUSEUM" ZEI MEN: NOU NOU DERS Met werkelijk veel ver bazing riep de gedepu teerde uit: „Verdraaid! Verdomme. Kijk, ik zie er één!" Het was bij de Hoge Rijndijk, op de hoek met het Utrechtse Jaagpad waar je het Veerhuis hebt. Een groot, wat stil aandoend gebouw, jaren terug uit de grond gestampt voor Leidse werkende jonge ren. En ja hoor het is net zoals in de natuur: als je een ree in z'n om geving wilt zien, moet je geluk hebben de hal ve bus zag hem: een wer kende jongere, echt le vend, die met ontbloot bovenlijf op een tra- pleertje het plafond van zijn keukentje stond te kwasten, ergens op de derde verdieping. De bus sidderde, overrompeld door ontroering. Voor de meeste Kamerleden was hun komst naar Leiden nu al geslaagd. Daarmee zou mijn verhaal reeds voltooid kunnen zijn. Maar nee: „Je ziet dat de op zet aan het doel beantwoordt, SpraS hier", zei er één, onder de in- druk. Leidse wethouder Dick Tesselaar, toffe knul van Volkshuisvesting maar je kunt geen loopje met hem nemen haalde opgelucht adem. Hij had nog iets zin nigs over premiewoningbouw willen zeggen dat zei ie ook wel met mogelijkhe den van 5000 tot 10.000 vier kante meter grond, maar hij wilde het provincialaat en parlement niet onnodig ver ontrusten. Toch zou nog tweemaal zijn neus krullen van niet veel gewende trots. Bij het Sandersterrein riep hij, nog net niet tè enthou siast, door de microfoon: „Rechts ziet u de grond waar de tweede Leidse parkeerga rage zou moeten komen! Zou Nlem moeten komen, ziet u". Naar mijn gevoelen, zagen maar weinigen het. Rijdend over de Langegracht twinkelden zijn ogen nog meer dan ge woonlijk, toen hij de inzitten- JWEN den van zijn bus attendeerde ven. op Leidens eerste parkeerga- rage, „hier gebouwd door een particulier. Digros". Het klonk bijna als een vies woord. Later zou zijn collega- wethouder Cees Waal, die de eerste bus gidste, hem toef luisteren: „Man, je had ze langs de Ir. Driessenstraat Wethouder Dick Tesselaar, aan boord van de Triton als Leids Huisvestingsspecialist, prinsheerlijk en ontspannen tussen twee~ Zuidhollandse gedeputeerden, met een verraderlijk toefje „voorjaarsbloemen" voor z'n neus. Ontwikkelingen Gisteren was het een dagje uit voor ongeveer dertig „Zuidhollandse" leden van de Tweede en Eerste Kamer, die door het provinciaal be stuur van Zuid-Holland wa ren uitgenodigd om zich te vergewissen van wat aan ontwikkelingen en proble men in dit lage land leeft. Als zeer tastbaar item van stadsvernieuwingsprojecten was Leiden uitgekozen. Zuid hollandse parlementariërs moesten meer van hun pro vincie te weten komen, want zoals heer Waal me later toevoegde „Veel Kamerle den denken dat de problema tiek in hun provincie alleen maar ligt in de paar grote steden en enkele probleem gebieden elders in het land, maar zo is het niet hè?" Onderwerpen van gesprek waren, onder meer, het eco nomisch beleid en de werk gelegenheid, de gemeentefi- nanciën (in het kader van het provinciale toezicht daar op), de gemeentelijke herin deling, bodemsanering, bouwlocaties, randstad- groenstructuur, het ouderen beleid, het openbare biblio theekwerk, gezondheidszorg en wegen. Enfin, een heel gamma aan zwarigheden ging gistermorgen lichtelijk onbekommerd de boot in, aan boord van rondleidings kruiser „Triton", aan de Prins Hendrikkade in Kat wijk aan Zee. Op weg naar de Sleutelstad. Iedere aanwe zige gedeputeerde, als pro vinciaal bestuurder, stipte op deze bestuurlijke bedevaart gedurende vijf minuten een onderwerp aan. Daarna rie pen de reeds goedwillende Kamerleden telkens „hear, hear!". Bindingen Maar de voornamelijk gedu peerde gastheer mr. Maarten Vrolijk, de commissaris der koningin in deze regionen, keek desondanks zorgelijk en lichtelijk ironisch, alsof hij wilde zeggen: ze menen er geen barst van. Wat hij wel, aan ons tafeltje, bij een glas witte wijn naproevend zei, was: „Vooral in de zuidelijke provincies bestaan meer, en betere, bindingen tussen Ka mer en provinciaal bestuur. En straks komen we in Lei den. Dan zal het ongetwijfeld gaan regenen. Daar heeft het gemeentebestuur wel voor gezorgd, vrees ik. Die lui werken altijd goed samen, weet je". En dan kan de com missaris zo mooi de handen gespreid op tafel leggen. Goed verzorgd. Eindelijk weer een teken van decorum. Maar het heeft niet geregend. Het was waarlijk een werk bezoek, vooral aan boord van de Triton. Het hardst werd gewerkt bij het apéritief en het opengewerkt koud buf fet. Daar waren de proble men van gans andere aard. Zoals het uitzoeken van be ten zalms en tong, het prik ken van druifjens daarom heen, het bemachtigen van een sliertje rode aalbessen, het lepelen van compote uit een reusachtige open schelp, het delen van een gepo cheerd ei en het vullen van bakjes met warme ragout. Hoewel niet onverantwoord uitgelaten, waren de Kamer leden toch goedgemutst, en naar hun aard sloten de pro vincialen en Leidenaars zich daar graag bij aan. De Triton was toen afgemeerd bij de Wilhelminabrug, en dreef steeds een half metertje af en weer terug, waarna de boot „boem!" deed tegen een due d'alf en de serveersters van het cateringbedrijf (uit Kat wijk, jawel) steevast kleine angstkreetjes slaakten. Dat gaf iets baroks aan het werk bezoek. Het was mooi. Zonder meer. Ook tijdens het vertreden door de Leidse city met z'n florissante stadsvernieu wingsprojecten, zoals daar zijn Galgewater en Rem- brandtbrug, Mors, het weer opengelegde Kort Rapenburg (voor een maand of wat). En dat Webster College hè, aan de Boommarkt, University of St. Louis, een Amerikaanse werkwijze voor hen die zich willen bekwamen in mana gement en economy. Tiental len jaren niet te verkopen en vervallen; en opeens binnen vijf maanden gloedvol geres taureerd. Als je het gebouw nu ziet, zeg je zonder meer: ia, dit is eeii „College", dat het zelfs in de States niet gek zou doen. Naar mijn smaak nog steeds een opzienbarend iets in deze gemeente. „Ach, geld meneer", zei Tesselaar; „dan kan het wel; met een paar miljoen er tegenaan". Overigens mag je Webster College (niet al te serieus) „de tweede universiteit bin nen Leiden" noemen. Argwanend Een enkele maal drong bur gemeester Cees Goekoop, met z'n haren in een kastan- jen gloed, dwarrelend door tot de kop van het wande lend gezelschap, dat alom argwanend werd gadegesla gen door betamelijke Leide naars langs de route die trouwens wel doorhadden dat het hier om meer dan een inspannend werkbezoek ging. „En dan de wijn nog hè!'of iets dergelijks, riep een werker het hoge gezel schap toe. Dr. Eijsink, thans senator, glimlachte fijntjes. Welnu, Cees Goekoop raakte bijkans in vervoering, toen hij bij de Boerhaavezalen, het Caeciliacomplex dus, krach tig beklemtoonde, dat hier Boerhaave nog les had gege ven en dat er, na restauratie, die al tien jaar in de pen is, een soort medisch museum ingericht zou worden. Nou nou, dat kwam eventjes aan, bij sommige Kamerleden, die perplex van aandoening rea geerden. Behalve bij enige permanen te grappenmakers en voorzit ter Dick Dolman, die met een aantal collegae een lobby bleef onderhouden, omdat ze onder een vergadering uit trachtten te komen. „Niks daarvan", zei Dolman; „Op zaterdag en zondag voetbal ik, maar dinsdags komt de Kamer bijeen, en daarmee basta!" „Dick, doe nou niet zo flauw, we zitten toch al mid den in die commissievergade ringen". „Jongens, jullie hebt het gehoord: het blijft dins dag! En je zorgt maar voor het quorum". Dolman ging niet verder met de wande ling en bus mee. Maar dat zal wel om een andere reden zijn geweest. Geslaagd huiswerk Fijn, om zoiets weer eens te mogen meemaken, zo'n werkbezoek op vooraan staand niveau. En ik zag ir. Houtman weer eens terug. Vandaag Statenlid, jaren te rug nog als SGP-er in de prot. chr. fractie van de Leidse gemeenteraad. Een best raadslid, vonden Waal en Tesselaar ook, en nog al tijd gemeentelijk werkzaam. Na de trip door Leiden, met het, voor mij, geslaagde huis werk van Goekoop, Waal, Tesselaar en adviseurs al thans Joop Walenkamp, voorzittende CDA-er, was er ook bij, in z'n wapperende donkere regenjas, als een drooggelegde Sandeman. „Toch heb ik het idee, dat er iets van zal blijven hangen bij die Kamerleden", ver trouwde heer Waal, die in tern parlementariërs bena derd had over contingenten; „en zo niet, dan was het toch een aardige vingeroefening voor ons. En zet ons nou maar af bij het stadhuis, als je wilt". Zo vervoerde ik, met alle Elezier, twee liftende, tijdens et werkbezoek afgestapte, progressieven (Tesselaar, Dick, was er ook bij) naar de, nauwelijks bereikbare, spe lonken van hun beleidvoe ring. Want ze hadden hun fietsen laten staan. Parle ment en provincialaat dob berden toen nog op de kop pen van de Kaag, bezig met groenstructuur, landschaps- zorg en bouwlocaties. „Dan is het wel weer mooi geweest. Net voldoende", had een ge acht Kamerlid eerder over het programma gezegd, toen hij nog bezig was met een ge vulde tomaat; „mmm, prima, die mayonaise. Net voldoen de". TON PIETERS. Henk Molenberg slaat een affiche aan flarden: de Leida- to is weer geopend. LEIDEN Henk Molenberg opende gisteravond de 22-ste Lei- dato-huishoudshow. Als officiële openinghandeling sloeg hij een affiche aan stukken, maar aardiger was de voorafgaande presen tatie van het speciaal voor de beurs vervaardigde koekje, dat de toekomst in gaat als „Koekje van Henk". Het waren de culinaire bezigheden van acteur Henk Molenberg, die hem naar de Leidato hadden gebracht. Tijdens de openings ceremonie vertelde Leidato-secretaris J. van Zijp, dat de Leidse huishoudbeurzen in de loop der jaren al meer dan twee miljoen bezoekers hadden getrokken. Voorts kocht hij een eerste lot van de Stadsloterij die door de Stichting Vrienden van de Hutspotten is opgezet ter viering van het lustrumjaar. De belangstelling voor deelname aan de Leidato van potentiële standhouders was dit keer weer bijzonder groot. Secretaris Van Zijp: „De huidige economische situatie weerspiegelt zich in het aanbod. Zo zijn ër minder keukens, maar is een duidelijke ople ving van de meubelbranche te herkennen. We hebben zelf het aanbod in deze categorie moeten beperken om van de Leidato geen echte meubelbeurs te maken". De beurs is volgens Van Zijp „tot aan de nok gevuld". De Leida to telt zo'n 240 stands, die in afmetingen variëren van 500 tot 4 vierkante meter. Het aanbod is uiterst veelomvattend. Enkele zaken springen eruit. Zo staat er een fraaie, met de hand gesne den houten woonwagen opgesteld. In die wagen een heuse waarzegster. Bezoekers kunnen zich door een fotograaf in kos tuums van rond de eeuwwisseling laten vereeuwigen. Ook is er een stand waar „magisch" afslankwater wordt gepresenteerd. En bij de entree heeft firma Chrispijn gezorgd voor een antiek- boerderij, waar wat kleinvee ronddartelt. Voorts is er de Trend- tent, de plaats waar evenementen worden gehouden zoals dage lijkse modeshows, demonstraties aerobics, lingerieshows, kap- Eersdemonstraties en de verkiezing van een miss en een mister eiden. Voor de miss-verkiezing hebben zich 40 dames gemeld in leeftijd variërend van 12 tot 29 jaar. Tien heren, van 14 tot 37 jaar, zijn kandidaat voor de mister-titel. Koekje Tijdens de wat slordig verlopende openingsceremonie presen teerde Henk Molenberg zijn koekje en alle genodigden ontvin gen het recept. Voor de keukenprinsessen die niet aanwezig konden zijn hierbij zijn handleiding voor de bereiding van zestig van zijn koekjes. 300 gram bloem, 150 gram basterdsuiker, snufje zout, twee pakjes vanillesui ker en 100 gram gehakte noten amandel, pinda of hazelnootin een kom. Hak 200 gram koude boter in stukjes en meng dit door elkaar Doe dit met twee mesjes. Daarna een losgeklopt ei toevoegen. Dit alles met de geraspte schillen van een citroen en een sinaasappel, 50 gram rozijnen, en drie eetlepels gehakte gemer kneden met natte, koude handen tot een samenhangende bal (eventueel wat water toevoegen). Maak van de deegbal twee rollen van 30 cm lang met een middellijn van 3 centimeter. Snij de rollen in plakjes van 1 cm. Oven voorverwarmen. Bak de koekjes gaar bij 150-175 graden stand 2 of 3) boven in de oven. Tijd: 20 tot 25

Leidse Courant | 1983 | | pagina 3