lë Sicco Mansholt 7 5 jaar i na EEN BIJZONDERE BOER IN WAPSERVEEN EE ZATERDAG 10 SEPTEMBER 1983 Éco Leendert nsholt luidt tijd en wijle noodklok. heeft roepen om n nieuwe irx, hij larschuwt ;en een ngerramp in wereld, hij ïdt het monisch dat in Genève er Pershings Sicco Mansholt.een man om naar te luisteren \PSERVEEN Alfred Mozer, de vluchteling die <,;ral thuis was in Europa, moest Konrad Adenauer ar eens gaan polsen. De Partij van de Arbeid wil- 4 Mansholt als voorzitter van de Europese Commis- Mozer belde „der Alte" op en maakte een af- w; aak. Hij ging in Bonn vertellen wie Mansholt was. oollenauer: „Een boer èn een socialist? Dat is van het 'de te veel". Het heeft Mansholt nooit aan het ede ontbroken. Hij is later toch, als opvolger van Istein, opperhoofd van Europa geworden, de he ining van een indrukwekkende loopbaan. Hij zit sku een wereldreis van elf maanden met een goed- ovois eigengebouwd jacht weer op zijn boerderij in v0t rust van het Drentse Wapserveen. Volgende week dstn sdag, op 13 september, wordt hij 75 jaar. nten c°n praten met deze bijzondere r (s< over de bijzondere familie °ie ruit hij is voortgesproten. Derk Isco f Mansholt, de grootvader van voolo Leendert, was Duitser. Hjj opi 1 in Ditzumerhamrik geboren. e8- over de grens in Oost-Fries- Hij kwam in 1862 naar Ne- va nd, omdat hij het politieke kli- rta^ hier beter vond. Van hem 5t 1 de uitspraak: „Het verschil e k n Nederlanders en Duitsers is de Duitsers onderdanen en de erlanders staatsburgers zijn", ging werken in Meeden en wde daar met Aaltje Dijkhuis, uwe op de boerderij Vogelen - In 1875 kochten Derk Roelf sholt en zijn broer twee grote nife derijen in de Groningse West van er, in Ulrum, niet ver van de dan verszee. Die polder was pas in- /72fi kt en na een stormvloed was Beel lijk doorgebroken. Na herstel de dijk stonden er twee boer- jen te koop. links Mansholt: „Opa was erg links, tende Domela Nieuwenhuis en heeft hem financieel en ook eel en politiek gesteund totdat lela Nieuwenhuis naar zijn me- de verkeerde kant op ging. de ementaire democratie vaarwel n in feite de revolutie preekte, was in hart en nieren demo mijn grootvader. Hij was be- t nd met Eduard Douwes Dek- Multatuli. De schrijver van de Havelaar logeerde op de boer en correspondeerde met OIitvader vanuit Nederlands-In- ege Ze schaakten ook per brief. Die Ven zijn voor een groot deel oren geraakt. Slechts een klein j elte is bewaard gebleven. Als ie niet vfergis zijn ze door K. ter n, een sociaal-democraat, vroe- burgemeester van Zaandam, J(Verkt in „Brieven Multatuli- b, nsholt". Het is mogelijk, maar weet ik niet zeker, dat Garmt veling, die een kritische sa- yatting van het totaal van het ;ta 're van Multatuli schrijft, ze a 1 wtvader publiceerde veel, ook t conomisch terrein. Hij had een pen. Hij was Georgeïst, dat wil z en een volgeling van Henri rge, die een bepaalde visie had we rondrente en pacht. Hij ver- Sec 'e ook boeken uit het Frans het Nederlands, wat voor een in die tijd heel uitzonderlijk denk ik. Hij heeft een boek een Franse econoom vertaald: donkere zijde van de handel", al zijn geschriften blijkt wel kritische visie op handelsprak- in. Hij was geen vrijhandelaar oj lij wenste voor de Nederlandse en een beschermde markt. Hij t daar vaak voor gepleit. Ik het dus niet van vreemden. Ik zelf het Europese landbouwbe- ontworpen en dat ademt ook v geest: de landbouw mag niet n den overgeleverd aan de wille- van de wereldmarkt. Opa was belezen en ook erg muzikaal, kon prachtig zingen. Opa is gebleven tot 1905". mpjaar ve5en 1905 en 1922 boerde vader lioj( sholt, die op de boerderij „Vo- kgS nzang" was geboren op het be- nti 'n Ulrum, dat de bijnaam „de T(jj( i plaotse" zou krijgen. Het jaar is voor Sicco Mansholt een worden verkocht, o Mansholt: „Toen opa over- konden de kinderen het niet eens worden over de opvolging op de boerderij. Er waren vijf kinde ren, allemaal mensen van aanzien. Een was arts, directeur van het Academisch Ziekenhuis in Gronin gen; een andere broer van vader was waarnemend directeur-gene raal van de landbouw in Den Haag, een was een befaamd landbouwle- raar in Arnhem en een zuster van vader was de grondlegster van het openbare landbouw-huishoudon- derwijs in Nederland". „Vader kon de boerderij kopen, maar hij durfde de financiële last niet op dq. schouders te nemen. Binnen drie maanden waren we van de boerderij af. Ook als kind vind je dat verschrikkelijk. Vader had waarschijnlijk gelijk, want toen zeven jaar later de crisis uit brak zijn heel wat boeren, die te zwaar zaten, failliet gegaan". De boerderij, waarop Sicco Mans holt tot zijn veertiende jaar woon de, was eèn rood nest. Beroemde socialistische voormannen kwamen er aan huis. Vliegen en Schaper werden door Sicco Mansholt „oom" genoemd. Troelstra was daar mis schien net iets te ontzagwekkend voor. Moeder was fel en bewogen, vader was meer beschouwend van aard. Inpoldering Sicco Mansholt: „Vader werd in 1914 gekozen tot gedeputeerde en hij is dat 26 jaar met hart en ziel geweest, tot in 1940 de Duitsers kwamen. Als bestuurder had hij de zorg voor wegen, dijken, de haven van Delfzijl, het elektriciteitsbe drijf. Hij was bovendien lid van de Zuiderzeeraad. Hij was oorspronke lijk tegen de inpoldering en de af sluiting van de Zuiderzee geweest, evenals grootvader. Hij schreef te gen de inpoldering 'om verscheide ne redenen: financieel was het een veel te zware last voor Nederland, het geld kon beter gebruikt worden om bestaande gronden in het hele land te verbeteren en bovendien waren ze bevreesd dat de storm vloedhoogten van de Friese en Groningse dijken opgejaagd zouden worden door afsluiting van de Zui derzee". „Naar aanleiding daarvan heeft de regering destijds besloten om een commissie in te stellen onder voor zitterschap van professor Lorenz, de bekende wetenschapper van Lëiden, om te berekenen wat de invloed van het leggen van de Af sluitdijk zou zijn op de stormvloed- hoogten in Noord-Holland, Gronin gen en Friesland. Dat is voor die tijd een baanbrekend werk ge weest. Ik herinner mij nog dat ik, veel later, op een wereldtentoon stelling in Luik was. Er was daar een kamer gewijd aan de Europese Nobelprijswinnaars. Daar was ook Lorenz bij. Ieder had daar een nis; er stond een borstbeeld in en daar onder een lessenaar waarop te le zen was waarom de Nobelprijs ei genlijk was verstrekt. En onder Lo renz lag het rapport over de in vloed van de Afsluitdijk op de stormvloedhoogten aan de Gronin ger en Friese kusten. Heel merk waardig". Lely „Vader werd, juist omdat hij zo kri tisch stond tegen de inpoldering van de Zuiderzee gekozen als lid van de Zuiderzeeraad, als ik me het goed herinner door Lely. Hij schreef erg veel over de inrichting van de polders, over de verkave ling. Misschien is het wel mede daardoor dat wij ons erg aangetrok ken voelen tot de Zuiderzeepolders. Mijn broer en ik zijn boer gewor den in de Wieringermeer, Derk Roelf in 1931 en ik in 1935. Derk Roelf. genoemd naar grootvader, was een van de eerste boeren in de Wieringermeer". De moeder van Mansholt was een juffrouw Andreae. Wabina An- dreae. Ze was een van de eerste vrouwelijke studenten. Zij studeer de in Groningen staatsinrichting en economie. Ze predikte het socialis me vanaf een boerenkar en was een van de grote strijdsters voor vrouwenkiesrecht. De overwegend rechtse boeren in de Westpolder probeerden de rode boer Mansholt de ,,prik" van Seyss Inquart te straffen door zijn zaaigoed te boycotten. Sicco Mansholt: „Moeder is oud ge worden. Vierennegentig. Politiek is ze tot in hoge ouderdom actief ge bleven. Ze was zes- of zevenent achtig toen ze nog op een congres van de Partij van de Arbeid twee dagen lang op een hard stoeltje no tities zat te maken, nog helemaal 'gegrepen door de politiek. Ze was vierentachtig toen ze met een emi grantenschip naar Nieuw-Zeeland reisde, waar ik een zuster had. Jo zef Luns meldde mij toen dat hij een brief van de kapitein van het emigrantenschip had gekregen. „Lees zelf maar", zei Luns. De ka pitein schetste de toestand aan boord en liet weten dat er een oude dame aan boord was, mevrouw Mansholt, moeder van de minister van Landbouw, die hem had ver zocht Engelse les te mogen geven. Ze had ontdekt#dat negen van de tien emigranten geen woord Engels kenden. Elke morgen werd de ont bijtzaal ingericht als klaslokaal en dan, gaf mevrouw Mansholt aan en kele honderden mensen Engelse les". Bordewiik „Ze was al ziek en lag op bed toen ik als minister van Landbouw er gens in het land moest spreken, ik geloof voor het Koninklijk Neder lands Landbouwcomité. Het was in de tijd dat we bezig waren met de Pachtwet. Ik sprak daarover. Een moeilijk onderwerp, vond ik altijd. Ik hield een rede en een paar da gen later kwam er een briefkaartje van haar. Ze schreef: „Sicco, niet aardig van je dat je me niet ge waarschuwd hebt dat je voor de ra dio zou spreken. Maar toevallig hoorde ik je verhaal over de zuive re grondrente in verband met de Pachtwet. Je moet dat beter bestu deren. Dat is een oude theorie die jij verkondigt. Lees jij maar Borde- wijk (ze gaf er de pagina bij aan, vijfhonderd zoveel!) Mocht je het echt niet begrijpen, vraag het dan aan Jan Tinbergen, die kan je wel wijs maken". „Een tweede voorbeeld. Ik was toen al in Brussel. Toen komt Hal- stein, die voorzitter was, naar me toe (wat niet zo vaak gebeurde, want je moest altijd naar Halstein komen) en hij zegt: Lieber Mans holt, daar heb ik zowaar een brief van uw moeder gekregen. Wass ist denn los, zeg ik tegen hem. Ja, zei hij, dat herinnert u zich wel. Ik heb twee weken geleden in Straatsburg het standpunt verdedigd van de commissie ten aanzien van de par lementaire controle. Ik herinnerde me dat zeer goed, want daarbij was het langs het randje gegaan van wat wij geoorloofd vonden. Daar had hij namelijk gezegd: ja, natuur lijk parlementaire controle, budget recht, maar dat is allemaal nog ver in de toekomst. In elk geval moe ten wij zelf als commissie de ver antwoordelijkheid nemen voor de begroting en we moeten maar zien of in de toekomst het parlement bevoegdheden krijgt om ons op dat punt te controleren". „Hij had daar de parlementaire controle ook moeten eisen, maar dat had hij niet gedaan. Nou, daar waren al wat woorden over geval len en toen kwam er een brief van moeder Mansholt. Lesen Sie mal, zei Halstein. Er stond: Lieber Hal stein. Ik heb toevallig gehoord wat u daar heeft staan vertellen over parlementaire controle. Dat is on aanvaardbaar. Als u het begrotings- recht vraagt zult u eerst ook moe ten eisen dat er parlementaire con trole is. Keine Exekutive ohne Par- lementëare Kontrolle!" Ze had er- een nijdig uitroeptekentje achter gezeu Halstein was diep onder de indruk". Th^gl^te^ Na de middelbare landbouwschool in Deventer is Sicco Mansholt en kele jaren theeplanter geweest in de Preanger op Java. „Vader schreef: kom terug, je kunt een boerderij pachten in de Wieringer meer". Het bleek dat Sicco Mans holt eerst nog drie jaar als landar beider moest werken. Tijdens de Tweede Wereldoorlog organiseerde Sicco Mansholt de illegale voedsel voorziening in Noord-Holland en. vanaf 1943, illegale wapentranspor ten. De verzorging van talrijke on derduikers kwam voornamelijk op de schouders van zijn vrouw te recht. Voor het vervoer van voed sel naar de grote steden kreeg Mansholt vergunningen en andere papieren van de directeur-generaal van de voedselvoorziening in Den Haag, S. L. Louwes, een neef. Sicco Mansholt: „Louwes wist niet dat er onder dat voedsel wapens vervoerd werden en dat is zonder ongelukken gegaan. Ik deed alles per schip. In het begin hebben we met vrachtauto's gewerkt en daar hebben we vreselijke ongelukken mee gehad. Zoals de moordpartij bij Ursum tussen de Schermer en Alk maar. Een vrachtwagen beladen met wapens liep toen in een hin derlaag. Er ontstond een schietpar tij, waarbij aan beide kanten vier doden vielen. Een van de jongens van het verzet werd op straat zo vreselijk mishandeld dat hij door sloeg. De vrachtauto stond altijd bij de Boer in de Schermer, de man van Trien de Boer. Zij was een nicht van Schermerhorn, de eerste minister-president van na de oor log. De Boer werd tegen de muur gezet en doodgeschoten en de boer derij werd platgebrand". Wieringermeer „Toen zeiden we: stoppen met vrachtauto's, dat is te gevaarlijk. Met schepen hebben we nooit moeilijkheden gehad. Stenguns, brenguns en dynamiet gingen via de sluis van Medemblik naar de Wieringermeer. Achteraf waren die wapens totaal overbodig, maar dat konden wij niet weten. Pas nu is me overigens duidelijk geworden waarom op 17 april 1945 de Wierin germeer onder water is gezet. Jac ques van der Gaag, oud-ambassa deur in Cuba. die met onder ande ren Drees, Cramer (later commissa ris van de Koningin in Drente) en Neher (later directeur-generaal van de PTT) door de regering Gerbran- dy was benoemd in een college van vertrouwensmannen in bezet Ne derland, schrijft er over in zijn me moires, die binnenkort zullen ver schijnen". „Seyss Inquart en het college van vertrouwensmannen hadden vlak voor de bevrijding een akkoord be reikt. Het kwam kort gezegd hier op neer: de geallieerden zouden op houden met bombarderen en de Duitsers zouden de wapens neer leggen, maar zich nog niet overge ven. De geallieerden, die voor de IJssel en de Rijn lagen, mochten de IJssel niet overtrekken. Als ze dat toch zouden doen dreigde Seyss In quart het Westen van Nederland onder water te zetten. Van der Gaag kreeg van Seyss Inquart op dracht die kwestie bij de regering in Londen aan de orde te stellen. Toen de Canadezen de IJssel over trokken gaf Seyss Inquart een prik". Twee dagen voor de Wieringer meer onder water liep had me vrouw Mansholt de SD op bezoek fehad. Ze wilden weten waar Sicco lansholt was; ze hadden haar be dreigd en tegen de muur gezet. De SD dreigde terug te komen en de boerderij plat te branden. Tijdens de nacht werd de hele inventaris van het bedrijf door verzetsmensen op wagens geladen. Toen de polder onder water liep ging Mansholt per Sicco Mansholt voor zijn boerde rij in Wapserveen: Europees staatsman uit een roemrijk ge slacht. fiets op pad om te zien hoe zijn ge zin het rooide. Sicco Mansholt: „Alles goed en wel, ie denkt alleen aan je vrouw en cinderen. Ik vond de boerderij leeg. Alleen mijn vaste arbeider- was bezig alle machines aan elkaar te koppelen om ze met de trekker eruit te rijden. Terwijl ik met hem stond te praten zag ik langs de weg de SS op mijn boerderij afkomen. Ik stap op mijn fiets en rij zo rustig mogelijk de weg af. Zij stormen de boerderij op en vragen, zo hoorde ik later, waar Mansholt is. Ik meng me tussen de vluchtende bevolking uit de Wieringermeer die over de dijk de polder uitloopt". Droge sloot „Ik loop met ze mee. naast de fiets. Ik krijg te horen dat de dijk is af gezet; de Duitsers verwachtten lei ders van het verzet te kunnen grij pen. Ik ben toen een kilometer door een dfoge sloot gekropen en op mijn buik de dijk over geslopen naar het oude land, zoals we dat noemen. In het dorp hoqr ik van het verzet dat de SS die bij mij op het erf kwam om mij te pakken is doorgereden naar de boerderij van De Graaf. Arie de Graaf was mijn vriend en mijn directe chef in het verzet. Zij vonden hem daar, hij was, net zoals ik, op de fiets geko men om te kijken of zijn vrouw en kinderen het konden redden. Ze namen hem mee naar de Ortskom- mandantur in Hoorn en onderweg hebben ze hem in de berm van de weg doodgeschoten. Hij was een heel bijzondere figuur. Hij was an ti-revolutionair, wethouder en een neef van Colijn. Hij was de laatste die we in het verzet verloren heb ben". De oorlog was over. Enkele weken na de bevrijding kreeg Sicco Mans holt een telefoontje van Schermer horn die hem op zijn laboratorium in Delft ontbood. Daar waren man nen als Willem Drees, Lieftinck. Van Kleffens en Neher. Hij stemde ermee in dat hij minister van voed selvoorziening en landbouw zou worden. Hij zou dat werk twee jaar doen en dan weer terugkeren naar zijn boerderij. Maar Sicco Mansholt zou twaalf en een half jaar achter een minister zijn en daarna Euro pees staatsman worden. BERT VAN VELZEN

Leidse Courant | 1983 | | pagina 23