Sanchez Torres ziet niet om in wrok reg Lemond leen tweede I Cric Heiden ZATERDAG 10 SEPTEMBER 1983 I !N HAAG De 22-jarige merikaan Greg Lemond is m et alleen de eerste Ameri- an in de regenboogtrui van beroepsrenners, de jongste Ier wereldkampioenen Iaarschijnlijk ook de eerste, e na de huldiging de beurs i de knip heeft gehouden, ij hoefde afgelopen zondag emand te betalen voor be- ezen diensten. De Australiër lil Anderson, de enige die nd- en spandiensten voor >m verrichtte, deed dat on- zijn wereldtitel is Lemond irgedrongen tot de top van de ernationale wielerwereld. Hij ed dat op een leeftijd, dat de este coureurs in de wereld nog lateur zijn en bij successen voor- 'itig de overstap naar het prof- ieu wagen. Lemond is al een er- ren prof, die als jongen al precies st wat hij wilde. In februari '80 hij achttien en liep hij aan het ndje van zijn fietsenmaker in lerika in Maastricht op Peter af. De invloedrijke ploegleider le in Limburg de nieuwe Ra- i-ploeg met Joop Zoetemelk Dit is Greg Lemond", zei de nmaker tegen Post. wijzend le blonde jongen met lichtblau- 'fgen-en puistjes in zijn gezicht, 's achttien en wil beroepsren- orden". „Sorry", was het ant- rd van Post, „ik heb nu geen ik ga met vakantie, mijn vlieg- wacht". {Maastricht stond misschien wel [rootste kampioen van de jaren itig voor Post en hij had niet roor hem over dan een hand- Al snel bleek Lemond een it talent te zijn. Een van de wei- [n die kan sprinten, tijdrijden •venal klimmen. Een renner bovendien een niet te stuiten ndrang. Post zag het later wel 'pijt had hij nog steeds niet. it moest ik nou met een ventje achttien jaar beginnen. leder- zou me voor gek hebben ver- Lemond vond Posts reactie ijpelijk. Hij was tevoren over- ;d afgescheept te worden. „Ik niet bedelen voor een con- Jetje. Mijn vriend, Michael Fatka, ïl jdei g ïior die in Amerika ook een Raleigh- -ploegje begeleidt, meende dat ik een kans had. Hij betaalde de over tocht. Zonde van het geld". Min of meer door toeval rolde Le mond in de wielersport. In de ber gen van de Sierra Nevada was hij skiër met olympische dromen toen een winter nauwelijks sneeuw met zich bracht. Fietsen was een alter natief, dat hem aanstond. Twee jaar later was hij in Buenos Aires we reldkampioen der junioren en vijf tien maanden later beroepsrenner naast Bernard Hinault. Hij is een echte na-oorlogse Amerikaan, die eerst de wereld rondreist alvorens een plaats in de maatschappij te zoeken. Als junior sjouwde Lemond zijn racefiets mee in plaats van een knapzak en begon er hard mee te fietsen. Hij ontdekte snel dat het echte wielrennen in Europa te doen was. De Belgische sprinter Noel de Jonckheere werd zijn vriend en adviseur. Hij raadde de Amerikaan aan alleen bij een zeer goede ploeg (Guimard of Post) een profcontract te tekenen. Gecharmeerd De Breton Cyrille Guimard was di rect van Lemond gecharmeerd toen hij hem in zijn enige seizoen bij de amateurs het Circuit de la Sarthe de complete Oosteuropese top zag afdrogen. Met zijn negen tien jaar was Lemond één der jong ste beroepsrenners. „Ik kreeg van Guimard alle gelegenheid om te le ren. Prestaties werden van mij niet verwacht. Bernard Hinault ver diende het geld voor de ploeg wel. Als amateur fietste ik 30.000 dollar (80.000 gulden) bij elkaar. Als eer- ste-jaarsprof was mijn salaris aan zienlijk minder'. Ik durfde best wat risico te nemen. Ik kon altijd nog teruggaan en weer amateur wor den". Met Guimard, die inmiddels de slag met Hinault heeft gewon nen en als ploegleider aanblijft, als raadgever volgde Greg Lemond de zelfde weg als Hinault. Stapje voor stapje naar de top. Geen Tour de France de eerste jaren, weinig wed strijden en veel rust. Had hij een dag geen zin om te koersen, dan was dat altijd goed. „Ik heb drie seizoenen lang nooit druk op de schouders gevoeld van moeten presteren. Bij andere ploegen had ik vanaf het begin van elk seizoen op jacht moeten gaan naar over winningen om brood voor de rest van de ploeg te verdienen. De Jonckheere waarschuwde me daar voor. In de ^meeste andere ploegen was ik beslist kapot gegaan". Le mond heeft in alle rust naar de top kunnen toewerken. Het bracht hem de wereldtitel. Hij zou nu de verantwoordelijkheid over een hele ploeg aan moeten kunnen. „Mis schien is dat wel zo. Toch wil ik liever nog wat wachten. Ik zou het in elk geval zeer betreuren als Hi nault bij ons weggaat. Dat zet mij en Fignon te veel op de voorgrond. We zijn immers nog jong". Geen Frans Amerikanen spreken over het alge meen geen Frans en Fransen geen Engels. Om hem niet te laten ver eenzamen contracteerde Guimard voor Lemonds eerste prof jaar de al enkele jaren in Europa rondtoeren de Amerikaan Jonathan Boyer. Ze kenden elkaar niet, maar ze kon den elkaar tenminste verstaan. In woorden alleen, want binnen een paar weken groeiden ze uit tot ge zworen vijanden. „We gingen el kaar haten. Mijn eerste seizoen was net begonnen. We fietsten in de Ronde van Corsica. In één van de ritten raakte ik tien minuten ach ter. Na de finish stond Boyer onder de douche te zingen, dat ik tien mi nuten verloren had. Hij vond dat kennelijk leuk. Hij strooide ook het praatje rond dat ik last had van heimwee. Zijn vrouw zei tegen de mijne dat alle beroepsrenners met doping fietsten. Hij is gek, geloof ik. In het wereldkampioenschap in Praag stelde hij voor, dat wij twee ën voor de Amerikaanse titel zou den rijden". Na afloop van het eerste seizoen werd Boyer ontslagen door de sponsor. Lemond had geen Ameri kanen meer nodig om een weg te vinden. „In Amerika heeft nie mand verstand van wielrennen. Als ik naar de Amerikanen geluis terd had, zou ik nooit meer dan honderd kilometer trainen en reed ik nu nog bij de amateurs". Met Boyer rekende Lemond negen maanden later tijdens het WK in Goodwood ook persoonlijk af. Tij dens de laatste kilometers ontsnap te Boyer uit een selecte kopgroep, waarin de gevestigde orde elkaar beloerde. Lemond sleurde de groep naar zijn landgenoot toe en won zilver achter de Italiaanse sprinter Saronni. De toekijkende wereld nam hem zijn landverraad kwalijk, zonder te weten wat de achter grond was. Lemond investeerde vijfduizend gulden in dat wereld kampioenschap, dat hij individueel reed. „Voor de tweede plaats had ik dat geld over. Niet voor iemand, die mij alleen maar dwars heeft ge zeten". i Lemond trok zich van de critici niets aan. De besten zijn vaak de moeilijksten. Lemond voelde zich niet geroepen een uitzondering op die regel te zijn. Hij is overigens prettig in de omgang, behalve als geld in het geding is. Hij is prof om te innen, het liefst zoveel mogelijk en als het even kan in dollars, niet om af te schuiven. Dit jaar sukkel de hij wat met zijn gezondheid. Hij debuteerde in de Ronde van Spanje en had voortdurend zware benen. Pas in de Dauphiné Liberé kwam de vorm. Hij won drie etappes en weken later ook het eindklasse ment toen Pascal Simon door do ping werd gedeklasseerd. In de Ronde van Zwitserland (derde) reed hij ook goed. Hij weigerde echter een start in de Tour na het afhaken van Hinault. Dat recht had hij. Ook het recht van vakan tie. Zo bouwde hij krachten op voor het wereldkampioenschap. Lemond deed interval-training in de Neder landse criteriums, maakte lange oe fentochten en voelde in de Ronde van Nederland de vorm terugke ren. In Altenrhein kon Lemond zo veel dat hij alleen beter was dan gebundelde krachten. Hetgeen alles zegt over zijn klasse. Opkrikken Is het toeval dat een Amerikaan aan de wielertop plaatsneemt juist als in Amerika dollars in de wieler sport geïnvesteerd worden? Vol gens Lemond wel. Hij heeft niets te maken met de mensen, die bezig zijn de wielersport in de Verenigde Staten op te krikken. Van de eerste Ronde van Amerika bleef hij weg. De organisatoren weigerden hem, en alle anderen, startgeld te beta len. Lemond: „Ze wilden alles voor niets. Zelfs als mijn manager optre den. Ik heb er feestelijk voor be dankt". Trots Lemond is trots op zijn land. Zijn activiteiten in de wielersport zijn puur voor hemzelf. Als de ijveraars in zijn land daar automatisch van meeprofiteren is het hem best. Wil len zij iets van hem gedaan krijgen, dan moet er geld op tafel komen. „Ik vraag mij af of ik het wielren nen wel groot zou kunnen maken", zegt de wereldkampioen. „Voor de Olympische Spelen wist haast geen enkele Amerikaan wat hardrijden op de schaats was. Toen kwam Eric Heiden. Hij won gouden medailles. Een schitterend succes, maar het schaatsen had er niets aan. Bij het afscheid van Heiden viel die sport terug naar het oude niveau van nul. Ik bedoel maar. Wielrennen heeft misschien meer kans, omdat het niet zo afhankelijk is van een piste en op elk stukje weg beoefend kan worden. Ik weet niet of deze titel wat helpt. Het is ook mijn zorg niet". o|NEKAMP Drie maanden één dag nadat hij naar zijn om] te overtuiging in Bentheim zijn vaal tste (vriendschappelijke) wed- noe ijd voor FC Twente had ge-, uni eld, trok Manuel Sanchez Tor- ;t vorige week toch weer het shirt „A i de Enschedese club over de ouders. De 23-jarige Spanjaard, zich al een aardige voorstelling it hebben gemaakt van wed en in het kolossale Bernabeu- Real Madrid, vierde j op I rentree tegen een decor dat wat bescheidener was. Drie- liderd toeschouwers hadden zich góe moeite getroost de terugkeer end i de rechterspits bij de naar de i w 6te divisie verbannen Ensche- geb rs, persoonlijk gade te slaan. In o\f tweede elftal van FC Twente te verstaan, want oefenmeester lz Korbach heeft besloten, de r o ivaller eerst wedstrijdritme te n opdoen bij de reserves, alvo- hem weer in zijn A-selectie op ie t kernen. In het overtuigend ge- 2lbe men duel met FC Den Haag zo >kte Sanchez Torres afgelopen au dag zijn rentree, zij het als in- d vi Ier en op een moment dat zijn :n Eg al een riante voorsprong had. ialb ergor Manuel Sanchez Torres kon moment, waarop hij weer deel maakte van de hoofdmacht van Enschedeërs, niet snel genoeg breken. Zeker nadat zijn zaak- irnemer Albert Löwik met de ing van FC Twente na enkele moeizaam onderhandelen, akkoord had bereikt over een J uw éénjarig contract, met daarin cn clausule dat hij tussentijds en r een gelimiteerd transferbe- aar( g mag vertrekken, indien zich )roJ serieuze belangstellende meldt. :el 7 bn ilgelukkig ben dolgelukkig dat ik weer ?gge1 sPelen". aldus een ondanks al- opgewekte Manuel Sanchez lYfjl tes. „Want op een gegeven mo- „Mijn toekomst ligt toch in Spanje" Manuel Sanchez Torres maakte afgelopen weekeinde zijn rentree bij FC Twente in de voor de Twentenaren succesvol verlopen wedstrijd tegen FC Den Haag. Rechts Marco de Vroedt. ment gaat het echt eentonig wor den. Je zoekt weliswaar steeds weer wat anders om een beetje in conditie te blijven, maar ideaal is het allemaal niet. Je loopt dan eens vijftien kilometer, de volgende keer pak je ergens zeven rondjes en dan weer zoek je het bos op. Maar het wordt een keer geestdodend. Ik schopte alleen tegen een bal als m'n vriend langs kwam, maar die moest op een gegeven moment weer naar school en dan sta je weer te kijken. Natuurlijk, ik mis wed strijdritme, so what. Als ik een beetje steun krijg van mijn mede spelers, moet ik snel weer een eind kunnen komen". Sanchez Torres is ook niet bang voor gezichtsverlies nu hij is terug gekomen op eerder gedane uitlatin gen, nooit meer voor FC Twente te zullen uitkomen. Uitspraken, die hij nu toeschrijft aan de mentaliteit van de modale Spanjaard, per defi nitie emotioneel. „Real was bereid een miljoen voor me neer te tellen en Twente vond het niet genoeg, daar ben ik toen verschrikkelijk kwaad om geweest. Ik dacht dat Twente me wilde blokkeren. Ach teraf komt dan die onzekerheid en, ook typisch Spaans, steeds de op merking vanuit Madrid dat ik me toch vooral niet ongerust moest maken, dat alles wel goed kwam en ik vertrouwen in een goede afloop moest houden. Maar het kwam dus niet goed. En ik had dan wel kun nen teruggaan naar mijn oude club PH Almelo, maar dan zou ik nog veel verder weg zijn geweest van de publiciteit die je eigenlijk nodig hebt om je in de kijker te kunnen spelen. In de eerste divisie kun je in elk geval alsnog bewijzen dat je in die afdeling eigenlijk niet thuis hoort". Laten gaan Hij vindt trouwens nog steeds dat FC Twente hem had moeten laten gaan, toen de „koninklijke" een miljoen wenste neer te tellen om hem te kunnen inlijven, hoewel hij ook enig begrip kan opbrengen voor het standpunt van de club en om die reden ook niet wenst te worden afgeschilderd als dat zielige jongetje dat z'n droomwens in rook zag opgaan. „Om je de waarheid te zeggen hebben mijn vader en ik die dag in Amsterdam zelfs krom gele gen in de auto. Die Spanjaarden wilden toen gewoon een beetje on derhandelen, maar Twente kwam om 450.000 dollar op te halen, zoals men dacht dat afgesproken was. Toen Real niet verder wilde gaan dan 350.000 dollar, konden de he ren de koffers pakken en naar huis gaan. Het was eigenlijk echt lach wekkend allemaal. Maar beide clubs hebben natuurlijk schuld. Als één van beide had toegegeven, had ik nu bij Real gezeten en het is maar de vraag of ik zo'n kans ooit weer krijg". Dat Spanje voor hem blijft trekken, staat vast. Het weekje sfeer proe ven in mei bij de zesvoudige Euro pa-Cupwinnaar voor landskampi oenen heeft Sanchez Torres im mers, nog meer dan voorheen al het geval was, de overtuiging gege ven dat de terugkeer naar zijn ge boorteland niet snel genoeg gestalte kan krijgen. „Spanje is me altijd blijven lokken en omdat ik toeval lig profvoetballer ben, zou het na tuurlijk het mooist zijn om bij een Spaanse club te kunnen spelen. En wat dat betreft is Real natuurlijk het einde. Weet je dat ik nooit ge weten heb wat een echte topclub was? Dat weet ik inmiddels dus wel. Als je die organisatie daar ziet, van medische staf tot de schoen poetser toe. dat houdt je niet voor mogelijk. Bij Real zeggen ze: „Is bij je thuis een kraan kapot, ga er dan niet zelf aan knoeien, want je kunt je bezeren". Het enige, dat je zelf moet doen is voetballen, dat is voor die mensen genoeg. Daar zou je er ook nooit een beroep naast kunnen hebben. En weet je wat ik ook zo grandioos vind? Spelers die daar gezeten hebben, komen altijd goed terecht in de maatschappij, je hebt er meteen zekerheid voor later, nog afgezien van al dat geld dat je er al tijdens je carrière kunt verdienen. Die zekerheid was me een hoop waard geweest. Een studiehoofd ben ik namelijk nooit geweest, ik heb geen beroep geleerd. Ach, stu deren ging me redelijk gemakke lijk af, ik heb mijn mavo-4 ook wel gehaald, maar daarmee kom je te genwoordig ook al niet ver meer". Ambiance „En dan die ambiance daar, hè, die is natuurlijk niet te vergelijken met hier. In januari heb ik Barcelona tegen Las Palmas zien spelen. Een bar slechte wedstrijd, maai" de mensen maakten er iets moois van door constant te blijven klappen en zingen. Hier merk je het direct. Als er niet best gevoetbald wordt, is het doodstil op de tribunes. Vergeet daarnaast niet, dat er in Spanje meestal wel tien keer zoveel toe schouwers op de tribunes zitten als in Nederland. Ik denk dat iedere voetballer dat heerlijk zou vinden. Maar ook als ik dat voetballen bui ten beschouwing laat, zeg ik: mijn toekomst ligt in Spanje". Voorlopig zal Manuel Sanchez Tor res zich echter moeten behelpen in de eerste divisie. In de huidige situ atie wil hij FC Twente echter niet slechts als springplank beschouwen naar de door hem begeerde top en wenst hij evenmin om te zien in wrok. „In het belang van alle par tijen is dit onder de gegeven om standigheden de beste oplossing. Natuurlijk, ik wil bij een topclub terecht komen. Maar ik kan alleen weg als een club interesse heeft en die belangstelling kan ik alleen maar wekken door goed te preste ren. Om goed te draaien heb ik de ploeg nodig en op mijn beurt hoop ik voor de jongens een versterking te zijn. Samen moeten we zien weer uit die eerste divisie te ko men. Het collectief belang staat voorop". WILLEM PFEIFFER Flessen en tillen is niet nieuw Onlangs bereikte mij de hartekreet van de penningmeester van een Limburgs sportclubje. De goede man klaagde zijn nood over de zijns inziens te eenvoudige mogelijkheid van frauderen. „Als je wilt", zo luidde de kern van zijn betoog, kun je de zaak van alle kanten flessen", 's Mans gemoed werd door dit probleem zodanig zwaar belast, dat hij zelfs de geringste be koring voor altijd en eeuwig het hoofd wilde bieden. In een onge twijfeld bewogen bestuursvergade- rihg kreeg de pecunia-bewaarder het voor elkaar dat voor elke trans actie in het vervolg ook de handte keningen nodig waren van zijn voorzitter en zijn secretaris. Lof, hulde en waardering voor deze bewonderenswaardige be stuurder, van wie het nu als een paal boven water staat dat hij in elk geval boven alle verdenking is verheven. Tenzij deze brave borst nog slimmer is dan u en ik samen en onder de dekmantel van drie handtekeningen zijn zaakjes zo ge raffineerd en geroutineerd voor el kaar heeft dat hij toch nog alle kanten uit kan. Want als het op slimmigheidjes, sluwigheidjes en slordigheidjes aan komt staat de Nederlander zijn mannetje. Niet voor niets is het enige dat ontbreekt aan de meest populaire volkssport „fiscus tillen" een al of niet open Nederlands kampioenschap. Toegegeven: er is weinig lichamelijke soepelheid voor nodig, een naarmate de om vang van de bewuste til-discipline toeneemt groter wordende geeste lijke souplesse is daarentegen wel buitengewoon handig. Zelfs aan te bevelen. Waar het ministerie van financiën geregeld het bezwaarde hart lucht en weer wat nieuwe belastingmaat regelen aankondigt om enige ma zen in de wet te dichten zal het kwaad nooit in de kiem te smoren zijn. Die illusie schijnt overigens ook niemand op het Binnenhof te hebben. Het is tenslotte een bekend verhaal, dat zwart geld bijna net zo nuttig is voor 's lands economie als een legale rooie rug of een fiscaal belast geeltje. Maar dit terzijde. Even terug naar het begin, naar de Limburgse penningmeester. Van wie ik voor het gemak aanneem, dat hij geheel te goeder trouw is en bij wie daarom naar mijn smaak onverwijld de hoogste in den lande voorhanden zijnde onderscheiding dient te worden opgespeld. Een ko ninklijke voor mijn part. Dat brengt mij meteen terug in de sportwereld, waar ook regelmatig affaires opduiken die vodr de nodi ge opschudding zorgen. Voor het gemak ga ik voorbij aan FC Utrecht. Daarover heeft de rechter inmiddels geoordeeld. Ik wil ook niet meer die zaak bij de judobond oprakelen, waar enige bestuursle den hadden geknoeid. Ook de ge vulde enveloppes, die enige jaren geleden in Joegoslavië onder de hotelkamerdeur van spelers van het Nederlands elftal werden ge schoven laat ik buiten beschou wing. Evenmin wil ik nu nog veel woorden vuil maken aan de ge ruchtmakende escapades van Dé Stoop, die zelfs enige weken in het gevang belandde omdat hij de staat de nodige duizendjes lichter zou hebben gemaakt. De bij MVV re centelijk onder geheimzinnige om standigheden verdwenen boekhou ding laat ik ook links liggen. De di verse pogingen van (ex-)sporters om een verzekeringsmaatschappij om de tuin te leiden eveneens. Nee, waar het me ditmaal om gaat is de badmintonbond, de NBB. Daar zijn ze er in geslaagd om in kort tijdsbestek het niet kinderach tige bedrag van 1,3 miljoen te ver donkeremanen. Een lichtend voor beeld derhalve van hoe het niet moet. Maar veroorzaakt naar ver luidt door een wat al te lichtvaar dig met bondsgeld omgaande en zwaar aan eigen belang tillende functionaris. Die er geen been in schijnt te hebben gezien een aantal functies zodanig met elkaar te com bineren dat allerhande revenuen ontstonden, die vooral in zijn rich ting stroomden. Het is overigens niet nieuw voor de NBB. een organisatie die jarenlang alleen van zich deed spreken door het uitblijven van resultaten op enig niveau maar een desondanks gestaag wassend ledenbestand. Een kleine tien jaar geleden dook er in deze bond. waarin een kleine stro ming, in een hardnekkige poging om de voertaal Nederlands te ma ken, sprak van pluimpjes in plaats van shuttles, óók een aantal duiste re figuren op. Die niet als voor naamste oogmerk hadden zich te laten voorzien van een pluim op de hoed doch veeleer van een flapje in de portefeuille. Lang leek het daar na goed te gaan met de NBB Tót een oplettende accountant de boe ken wat beter bekeek en een frau deur in spé daadwerkelijk leek te hebben toegeslagen. Het draait alle maal om een bondsgebouw in Nieu- wegein. Voor mij is er echter niets nieuws onder zon. Het is gewoon een oud geintje. De boven vermel de penningmeester in het Limburg se weet er alles van. BUYS

Leidse Courant | 1983 | | pagina 21