fieidae Qowu Geen vluchten meer naar Sovjet- Unie finale Scheveningse ondernemers op rand van afgrond „De andere kant van kanker" Interessant BON: Maan verduistert planeet Jupiter Voedingsbond reageert woedend op voorstel Homburg „Plaatsing van kruis raketten kan worden voorkomen" Saterdag 10 september 1983,74e jaargang no. 22677 •l li Uitgave Westerpers. behorende tot Sijthofi Pers. Apothekersdiik 34,2312 DD Leiden, Postbus 112300 AA, tel.071 -122244. Giro 103003 Bank.Amro- bank NVLeiden. Directeur-hoofdredacteur. J.J.Hallewas, Chef-redacteur: Wim Buijteweg. Advertenties: (excl.BTW) f 0,58 per mm, kleintjes f 0,40 per mm. Abonnementen: (incl.BTW) per maand f 20.41 (uitsl.aut.betaling).kwartaal f 61,25, jaar f 233,50. Klachten bezorging: maandag t/m vnidag van 18.00 tot 19.00 uur, zaterdag van 14.00 tot 15.00 uur tel. 071-122248. Losse nummers f 0,80. Amerikaanse tenniskampioen schappen vanvond op Ned. I om 23.35 uur. Op Ned. II om 19.40 uur „Nederland-kikker land". Om 23.15 uur nachtfilm „Brokkenpiloten". Morgen op Ned. II om 19.30 uur „Countdown" en om 21.50 uur gesprek Remmers met Amsterdams burgemeester van Thijn. HET WEER Wisselend bewolkt met buien. Middagtemperatuur 17 graden. Vrij krachtige tot stormachtige wind. Zon op: 07.06; onder: 20.07; Schev. hoog water: 6.34 en 18.58; laag water: 2.34 en 14.36 Oer-organismen tot leven gewekt MOSKOU Sovjet-geleerden zijn erin geslaagd organismen tot leven te wekken, die onge veer 12.000 jaar geleden op de Zuidpool zijn bevroren. Dit meldt het Russische partijblad pravda. Oeroude microscopische sporen, die op een diepte van 400 meter werden gevonden, begonnen weer te ontkiemen nadat zij wa ren ontdooid en in een voe dingsbodem geplaatst, aldus Pravda. De geleerden op het poolstation willen nu 50.000 jaar oude micro-organismen opdie pen. Marineman krijgt levenslang wegens brandstichting LONDEN Een Britse ma rineman is gisteren tot le venslang veroordeeld omdat hij brand had gesticht aan boord van zijn schip, waar bij een collega om het leven kwam. De marineman zou in het be voorradingsschip Hebe brand hebben gesticht, na dat het de haven van Gibral tar was binnengelopen. Na 20 minuten sloeg hij alarm, maar toen was een 22-jarige matroos al overleden. Het schip bleek niet meer te red den. Importverbod op zeehondehuiden BRUSSEL De Europese Ge meenschap zal volgende maand vrijwel zeker een verbod instel len op de invoer van huiden van zeehondenbabies. Dit hebben functionarissen van de EG giste ren gemeld. Het verbod zou 1 ok tober al ingaan. Besprekingen met de exporteurs Noorwegen en Canada om de jacht- en conser veringsmethoden te verbeteren zijn op niets uitgelopen, zo werd in Brussel vernomen. Een „hu manere" jachtmethode had de EG-commissie in een eerder be raad als voorwaarde gesteld voor voortzetting van de huiden-ex- port. AMSTERDAM Aanstaande maandagavond doet zich een zeldzaam hemelverschijnsel voor, dat als het tenminste onbewolkt weer is duidelijk waar neembaar is. De planeet Jupiter zal dan enige tijd verduisterd worden door de maan, zo meldt het Zeiss Planetarium in Amsterdam. Een half uur na zonson dergang, om vijf voor half negen, verdwijnt de pla neet achter de donkere maanrand, om ruim een uur later, om negen over half tien, aan de verlichte kant weer tevoorschijn te komen. Volgens Govert Schil ling van het planetarium betreft het hier een vrij zeldzaam verschijnsel: de eerstvolgende in ons land zichtbare bedekking van Jupiter doet zich pas in de loop van de volgende eeuw voor, en alleen tegen het eind van deze eeuw zal zich met de planeet Saturnus een soortgelijk schouwspel afspelen. Leven 0,3 procent duurder DEN HAAG De prijzen zijn tus sen medio juli en medio augustus met 0,3 procent gestegen. Dit is voor al het gevolg van het duurder wor den van kleding, benzine, shag, ver se groenten en aardappelen. Alleen fruit en tweedehands auto's werden goedkoper. De stijging van de prijzen is hoger dan in dezelfde periode van 1982. Toen stegen de prijzen met 0,1 procent. Desondanks blijft de inflatie verder afnemen, aldus een woord voerder van het ministerie van eco nomische zaken. „Dit jaar zal de in flatie dichter bij de 2,5 dan bij de drie procent uitkomen", zo zei hij. Sinds medio augustus 1982 zijn de prijzen met 2,6 procent gestegen. VERKEERS VLIEGERS EN NAVO DREIGEN BRUSSEL Als de Sovjet-Unie niet met ga ranties komt voor de veiligheid van de bur gerluchtvaart, zullen de meeste NAVO-landen alle vluchten naar de Sovjet-Unie met ingang van donderdag voor een periode van twee weken staken. Dit dreigement uitte de NAVO gisteren op een vergadering in Brussel, die gehouden werd naar aanleiding van het neergeschoten Zuidkoreaanse lijnvlieg- tuig. De Nederlandse en Engelse verenigingen van verkeersvliegers hebben hun leden opge roepen al vanaf maan dag geen vluchten meer op de Sovjet-Unie uit de voeren. Gisteren gaf de Sovjet-Unie voor het eerst officieel toe dat het lijnvliegtuig met twee raketten is neergescho ten, maar alle verantwoor delijkheid daarvoor werd re soluut van de hand gewezen. Op een persconferentie in Moskou verklaarde de chef staf van het Russische leger. Volgens de chef staf van het Sovet-leger voerde de Boeing een „doelbewuste spionagevlucht" Nikolai Ogarkow, dat het Zuidkoreaanse toestel wei gerde instructies te landen op te volgen en een „welo verwogen spionage-op- dracht" uitvoerde. Schade vergoedingen worden daar om niet betaald, zo zei hij. De Sovjet-autoriteiten waren gisteren niet bereid de ga rantie te geven dat burger vliegtuigen geen doelwit meer worden van militaire acties. Premier Lubbers zei gisteren na afloop van het wekelijkse kabinetsberaad dat Nederland zijn vluchten op de Sovjet-,Unie zal staken, als dergelijke garanties niet gegeven worden. „We moe ten absolute zekerheid heb ben dat onze vliegers geen gevaar zullen lopen", aldus de premier. „Een ramp als met het Koreaanse toestel mag zich nooit meer herha len". De Russische minister van defensie, maarschalk Dmitri Ustinov, zei gisteren in Se- bastopol dat de Sovjet-Unie geen andere keus meer heeft dan de gevechtskracht van haar strijdkrachten te ver groten, nu de „militaire drei ging uit het Westen" zo sterk is toegenomen. De mi nister voegde daar nog aan toe, dat iedere schending van het Russische luchtruim „op passende wijze zal wor den afgeslagen". Een Japanse vissersboot heeft inmiddels het lijk op gevist van een kind dat ver moedelijk aan boord van het neergeschoten toestel heeft gezeten. Tevens spoelde op het Japanse eiland Hokkaido brokstukken metaal aan aan, die vermoedelijk van de Boeing afkomstig zijn. De Verenigde Staten hebben Amerikaanse toeristen in de Sovjet-Unie opgeroepen dat land zo snel mogelijk te ver laten om moeilijkheden als gevolg van de sancties op het gebied van de luchtvaart te voorkomen. President Reagan heeft zondag voorts uitgeroepen tot dag ban na tionale rouw om de Ameri kaanse slachtoffers van de ramp. In Parijs heeft de F>anse president Francois Mitter rand de Russische minister van buitenlandse zaken Gro- myko er „zonder er omheen te draaien" op de hoogte ge bracht van zijn verontwaar diging over het neerschieten van de Boeing. Gromyko sprak na afloop van het twee uur durende beraad over een gesprek dat „rijk van inhoud" was geweest. Op de vliegtuigramp wilde hij niet nader ingaan. SCHEVENINGEN Tal van Scheveningse onderne mers aan de boulevard en in de Palace Promenade itaan op de rand van bankroet, de mooie zomer en een oenemend aantal bezoekers ten spijt. Volgens direc teur J. van Doorn van het Beheerskantoor Schevenin gen (BKS) is projectontwikkelaar Bredero momenteel verwikkeld in drie processen en twee faillissements- irocedures tegen diverse huurders. Bovendien zag een aantal ondernemers zich vanwege een grote huur schuld genoodzaakt surséance van betaling aan te vra- en. Hun totaal aan schulden en vorderingen loopt in e miljoenen. Anderhalf jaar na de feestelijke opening van de Palace Prome- lade, het Hoog Catharijne van Scheveningen, zijn veel onderne mers in grote financiële moeilijkheden geraakt. De problemen ijn hen zo boven het hoofd gegroeid, dat zij de huur niet meer lunnen betalen en tegen een niet meer in te halen achterstand lankijken. Zeker negen neringdoenden hebben inmiddels hun vinkels moeten sluiten. Enkele bedrijven wisselden al meerma- en van eigenaar. )e eigenaar van een discotheek in het overdekte winkelgebied eidt elders al tien jaar een bedrijf en heeft daar nog nooit schul- en gehad. Na anderhalf jaar Palace Promenade staat hij ruim én miljoen „rood". Hij wijt dit debacle aan een reeks van niet «geleefde toezeggingen van projectontwikkelaar Bredero. !en van de belangrijkste horeca-exploitanten is de heer Th. van Est. Hij huurde ruimte voor twee discotheken en een bar in de 'alace Promenade, waarvoor hij tot op de dag van vandaag geen ent huur heeft betaald. Volgens Van Est omdat Bredero afspra ken, zoals vastgelegd in de huurovereenkomst, niet is nageko men. Hij is één van de drie tegen wie een proces loopt. Voorals- log kreeg hij van de projectontwikkelaar een rekening van 3,5 niljoen gulden gepresenteerd. KS-directeur Van Doorn betitelt de rampspoedverhalen van e Scheveningse ondernemers als „klinkklare onzin". De win kelsluitingen wijt hij veelal aan „externe factoren" en de „in- opperiode die elk nieuw winkelgebied nu eenmaal nodig left". Dat de middenstand aan het zeefront daar duidelijk an- irs over denkt, blijkt uit opmerkingen als: „Vraag nu wie er eg wil uit Scheveningen, en bijna iedereen steekt zijn vinger De Palace Promenade, het overdekte geesteskind van Bredero. SALARIS INLEVEREN OF BEDRIJF SLUIT OLST De Voedings bond FNV is woedend op de directie van het Hom burg vleesconcern. Zon der enige waarschuwing hebben de 775 personeels leden in Cuyck en in Olst (slachterij Salland) van daag een brief van de di rectie ontvangen waarin inlevering van 7 procent van het loon wordt ge vraagd. Als tenminste 70 procent van het personeel per vestiging hieraan meedoet wil Homburg overwegen het bedrijf open te houden. „Niet tekenen!", aldus een woedende reactie van Roel Dik, landelijk secretaris van de Voedingsbond FNV gister avond, „deze chantage van Homburg-directeur Broere moet en zal gestopt worden. Maandagmorgen om 7 uur zul len onze bestuurders bij de poorten in Olst en Cyck circu laires uitdelen, waarin de mensen gewaarschuwd wor den de bereidverklaring om loon in te leveren niet te teke nen", aldus Dik. Homburg, onderdeel van een Engels concern, heeft grote fi nanciële problemen. Van di rectiezijde is steeds aan de vakbonden voorgesteld 7 pro cent van de 15 procent die de werknemers boven het cao- loon zouden krijgen in te leve ren. De FNV-leden in de be drijven hebben dit onlangs van de hand gewezen. De CNV'ers zouden 3 procent wil len inleveren als er harde ga ranties ten aanzien van de werkgelegenheid tegenover zouden staan. CDA-FRACTIE: LAGE VUURSCHE De CDA-fractie is gister avond in een conferen tie-oord te Lage Vuursche tot de slotsom gekomen dat plaatsing van de kruisraket pas „actueel" wordt indien de Geneefse onderhandelingen „geen enkel resultaat opleve ren". Van een „automatis me" bij de plaatsing in deze omstandigheden is overigens volgens de CDA-fractie geen sprake, aldus een persverklaring die na afloop van het frac- tieberaad werd uitgege ven. De CDA-fractie gaat er voors hands van uit dat „daadwerke lijke" Navo-plaatsing kan wor den „voorkomen". De besluit vorming over de eventuele plaatsing van de nieuwe kern wapens zal „uiteindelijk" moe ten plaatsvinden in een gede gen parlementair debat, zo meent de CDA-fractie. Daarbij zal het moeten gaan om een „uiterst zorgvuldige besluit vorming". Over de ethische aspecten merkt de fractie op dat het be zit van kernwapens „alleen voorlopig toelaatbaar is indien dat gericht is op het voorko men van het gebruik van .kernwapens door een ander". Dat wordt vervolgens gespeci ficeerd als „tijdelijke aanvaar ding" die gekoppeld moet wor den aan een „creatief beleid" om kernbewapening terug te dringen. Donderdagavond aanstaande om half tien zendt de NOS een documentaire uit, getiteld „De andere kant van kan ker". Hoofdpersoon in deze documentaire is de 63-jarige Amsterdamse journalist Cors Tonnenman, die in 1978 te horen kreeg dat hij kanker had. Over zijn inmiddels vijf jaar durend monsterverbond met deze ziekte voert hij tij dens een zeiltocht door de Griekse wateren een onthullen de dialoog met fotografe Eva Hendriksen, die haar moeder door kanker verloor. Leo Thuring sprak met Tonneman over diens miraculeuze overwinning op de schijnbaar onoverwinnelijke vijand kanker. In zijn verhaal op de voorpagina van onze bijlage Finale vertelt Tonneman dat zijn leven, vanaf het moment dat artsen hem dë afschuwelijke waarheid onthulden, radi caal veranderd is. Elke dag werd voor hem een kostbaar geschenk. Het enige dat voor hem nog telt is de rijkdom van het leven, dat hem rest. Hij is wel tot het besef geko men, dat kanker een ziekte is, die niet alleen je eigen li chaam probeert te verwoesten, maar ook je relaties en soci ale contacten stuk voor stuk sloopt. „De meeste vrienden bleven weg. Ze durfden het niet aan me op te zoeken, ze hadden me levend opgebaard, terwijl ik op die lange terugreis naar het leven de hand van een vriend zo goed kon gebruikeh", aldus Tonneman. VERDER IN FINALE: Honderd jaar Nederland se bedevaarten: volksge loof in Lourdes goeddeels verdwenen. Visrubriek: Graskarper als sportvis. Dichter-ambtenaar Cees Buddingh bereikt aow-leeftijd. Medische rubriek: nieuw-nieuw vaccin tegen Hepatitis B, veiliger? goedkoper? beter? Na deceptie bij IJsland: jacht op VOC-schatten gaat on verdroten door. Wereldkampioen Greg Lomond is geen tweede Eric Hei den. Sanchez Torres van FC Twente ziet niet om in wrok. Sicco Mansholt 75 jaar: bijzondere boer in Wapserveen. Geen Krant ontvangen? Bel tussen 18.00 en 19.00 uur, zaterdags tussen 14.00 en 15.00 uur, telefoonnr. 071-122248 en uw krant wordt nog dezelfde avond nabezorgd. EVE+ADAM SHOES,Waalwijk, teL04160-37945. 'Is te hopen dat de bewolking optrekt. Niet alleen voor de weekeindevierders, maar ook yoor de sterrekijkers. We hebben nog wel even de tijd, maar maandagavond moet het hemelgordijn toch weer wagenwijd open staan. Anders kunnen we niet genieten van een zeldzaam hemelverschijnsel,'namelijk de verduistering van de planeet lupiter door de maan. En dat is iets, waar zelis de fervenste abonnee van de Leidse Courant zijn krant 's avonds om vijf voor half negen wel even wil neerleggen. Om hem dan meteen om negen over half tien, als het afgelopen is, weer ter hand te nemen. Want om het met een trouwe abonnee te zeggengeen krant zo interessant als deze avondkrant. De Leidse Courant wil ik best 14 dagen proberen. Gratis en geheel vrijblijvend in envelop zonder postzegel opsturen naar. urant, Antwoordnummer 998,2500 VD Den Haag.

Leidse Courant | 1983 | | pagina 1