Navratilova en Evert weer tegenover elkaar Nieuwe ploeg oor Hinault l Basketbalcoach betaalt vliegreis Beslaglegging op administratie badmintonbond uoetballerlei Werper Haarlem Nicols te sterk voor Neptunus CeidócSouocuit Steve Cram wint prestigeduel Mathieu Pronk neemt revanche uitman in «ympische verk ectie pE iva -ii Mario Kummer dag eerder in leiderstrui Intensieve voorbereiding Nederlands ijsdanspaar 'r ÜORT ZATERDAG 10 SEPTEMBER 1983 PAGINA 11 •avon Mare stand - in ok t< nd a; onke algei vuldi - blee|l 5. Wi Dok ;on Piquet op Monza ZA Nelson heeft gister- ig op het circuit lonza tijdens de training voor Irote Prijs van I de snelste tijd iiseerd. De Bra ise formule 1- ur stuurde zijn iam BMW rond ïinuut en 30,202 Hij was lee iets sneller zijn stalgenoot do Patrese en de an René Ar- Ferrari. df« tg 23 Koeweit wil boycot Spelen KOEWEIT Het Olympisch co mité van Koeweit heeft gisteren opgeroepen tot een boycot van de Spelen van 1984 in Los Angeles. Volgens een bekendmaking van het officiële persagentschap in de oliestaat wordt de „Amerikaanse militaire interventie in Libanon" als reden voor de oproep opgege ven. Het persbureau wijst er op dat de Verenigde Staten in 1980 „op soortgelijke gronden" - ge doeld wordt op de Russische in terventie in Afghanistan - de Spelen van Moskou hebben ge boycot. Koeweit was er in de hoofstad van de Sovjet-Unie wel bij. LONDEN De tweede confrontatie in een maand tijd tussen Steve Cram en Steve Ovett, de twee Engelse middenafstandslopers, heeft gisteravond geen wereldre cord op de mijl opgeleverd. Het prestigeduel werd in het Crystal Palace-stadion van Londen door 17.000 toe schouwers opnieuw beslist in het voordeel van de 22-ja- rige Cram, die vorig jaar september in Athene Europees kampioen op de 1500 meter werd en drie weken gele den in Helsinki de wereldtitel op deze afstand verover de. Ovett eindigde in de Finse hoofdstad als vierde. Het werd opnieuw een taktische race tussen beide Engelsen, waarin Cram na 3 minuten en 52,56 seconden zegevier de. Hij bleef daarmee meer dan vijf seconden verwij derd van het wereldrecord, dat zijn landgenoot Sebasti an Coe op 28 augustus 1981 in Brussel op 3.47,33 bracht. Leverkusen verslaat Dortmund LEVERKUSEN In de Westduitse Bundes- liga werd gisteravond één wedstrijd afge werkt. Bayer Leverku sen won op eigen veld met 4-2 van Borussia Dortmund, dat hier door op de voorlaatste plaats in de algemene rangschikking beland de. International Her- bert Waas hielp Lever kusen met twee tref fers in de laatste tien minuten aan de tweede seizoenzege. FRANKFURT De Nederlandse amateur stayer Matthieu Pronk heeft gisteravond revanche genomen voor zijn nederlaag tij dens de wereldkampioenschappen in Zwit serland. Pronk verwees In Frankfurt de Westduitse wereldkampioen Rainer Pod- lesch na 33 minuten en 50 seconden naar de tweede plaats. De Noordhollander had en kele meters voorsprong op zijn rivaal. Hij won daarmee de Europa Cup voor amateur- stayers, welke beker al vijf keer Podlesch toebehoorde. De voormalige wereldkam pioen Gabi Minneboo werd derde met tien meter achterstand op zijn zegevierende landgenoot. dJrJe 1 Peter Houtman is de lendste naam in de selec- het Olympisch voetbal- - die door bondscoach karillok is uitgenodigd voor ainingskamp. De selectie zich van 19 tot 21 sep- ties r 0p het KNVB-sport- ran d im ,n Zeist voor op de wi ficatiewedstrijd van 5 er in Utrecht tegen Roe- i^Ben Houtman, afgelopen 11 ra"!idag debuterend in het ak hi lands A-elftal tegen IJs- vel b heeft in een gesprek met J^^de uitnodiging aanvaard. Voornaamste door coach s geleide Oranje-elftal op woensdag 21 septem- °l\le oefeninterland tegen ,SPE als voorbereiding op het ;rijke kwalificatieduel Ierland. In Zeist werd niet bevestigd of de figing van Houtman voor lympisch elftal inhoudt spits van Feyenoord il worden opgeroepen selectie van het A-elf- 'entien spelers voor de het Olympisch elf- ir een trainingskamp in an 19 tot 21 september: Cde, Kruys, Adelaar, De FC Utrecht); Storm, Si- (Ajax); Van Tiggelen, ens, Broeken (FC Gro- i); Koevermans, Suvrijn, Maessen (Fortuna S); n (Go Ahead Eagles); (AZ '67), Holverda (Spar- iutman (Feyenoord). NEW YORK Martina Navratilova en Chris Lloyd Evert zullen van middag, in de finale van de open Amerikaanse ten niskampioenschappen, voor de 54e keer sinds 1973 in een wedstrijd te genover elkaar staan. Evert won hiervan dertig keer. Navratilova heeft nog nimmer het enkelspel op Flushing Meadow op haar naam gebracht en won de laatste vijf partijen die beide troeven van het damestennis elkaar sinds vorig jaar hebben betwist. Evert bereikte voor de achtste keer de finale van het Ameri kaanse Open door de Britse Jo Durie met 6-4, 6-4 terug te wij zen. Evert, die het toernooi zes keer (in 1975, 1976, 1977, 1978, 1980 en 1982) won, maakte gis teren gebruik van de fouten van haar tegenstandster. De als veertiende geplaatste Durie bracht „Icy Chrissie" geen mo ment in de problemen. Navratilova zette haar zege- reeks voort met een simpele overwinning op haar dubbel spel-partner Pam Shriver. Het partij was binnen 46 minuten geklaard: 6-2, 6-1. Dat bete kende Navratilova's 65e over winning van dit jaar. In 1983 heeft de vroegere Tsjechoslo- waakse niet meer dan één ne derlaag op haar conduitestaat. De vier halve-finalisten in het herenenkelspel zijn de Ameri kanen Jftnmy Connors, Bill Scanion en Jimmy Arias als mede de Tsjechoslowaak Ivan Lendl. Arias elimineerde in ei gen stad de Fransman Yan- nick Noah in een spannende partij: 7-6, 4-6, 6-3, 1-6, 7-5. John McEnroe, in het enkel spel uitgeschakeld door Scan- Ion, is in het dubbelspel min of meer schadeloos gesteld. Met Peter Fleming behaalde hij gisteren de eerste titel van deze Amerikaanse titelstrijd. In de finale werden Fritz Büh- ning en Van Winitsky met 6-3, 6-4, 6-2 kansloos verslagen. Chris Lloyd-Evert verdedigt vanmiddag op Flushing Meadow haar open Amerikaanse titel tegen favoriete Martina Navratilova. Wils. SOY Bernard Hinault zal volgend seizoen voor een rploeg uitkomen, die als trainer de Spanjaard Luis Ocana ploegleider Philippe Crepel heeft. De viervoudig Tour de :e-winnaar maakte dit gisteren in zijn woonplaats Quessoy d. De Spaanse ex-winnaar van de Ronde van Frankrijk lidde tijdens de afgelopen Tour de Colombiaanse amateur- C repel was tot 16 augustus jongstleden ploegleider van La ite-Motobecane, waar hij werd opgevolgd door Bernard met. Het tweetal is, volgens Hinault, op zoek naar een ir, die wel eens van een buitenlandse nationaliteit zou :n zijn. Crepel en Ocana waren al bezig met sponsors die gstelling toonden voor het steunen van een nieuwe wieler- tie. Hinault kreeg dinsdag van de bedrijfsleiding van Re- Ie horen dat hij in 1984 geen deel. meer zou uitmaken van >eg. Hinault, die het afgelopen seizoen door een kniebles- 'erd geveld, wenste bij voortzetting van zijn contract, dat duurde, het vertrek van ploegleider Cyrille Guimard. i-waarde werd echter niet geaccepteerd en Hinault werd lat gezet. CHACE VERRAING De Oostduitse wielrenner Ma rio Kummer heeft een dag eerder dan verwacht de gele leiderstrui in de open Ronde van de Toekomst veroverd. Vandaag staat namelijk de ploegentijdrit over 76,5 kilometer op het programma en de DDR- coach Wolfram Lindner rekent er steevast op dat zijn team de eerste plaats en de 2 minuten en 15 seconden bonificatie pakt. Kummer bevond zich gisteren tijdens de vierde etappe, een 199 kilometer lange rit van Saint-Nazaire naar Chace-Verraing, ech ter in een achtervolgende groep van 20 renners, die jacht maak te op de ontsnapte Fransman Vichot (die uiteindelijk de etappe won) en de Nederlandse amateur Maarten Ducrot (die opklom naar de negende positie in de tussenstand). De Zwitser Siegfried Hekimi, die de eerste plaats bezette na drie etappes, kwam bin nen in het tweede peloton op ruim twee minuten en duikelde daardoor uit de top van het algemeen klassement. Ludo Peeters zegevierde gisteren in de tweede etappe van de Ronde van Catalonië. De Belg had voor de rit over 168 kilome ter naar Lerida 4 uur, 42 minuten en 33 seconden nodig. De Ne derlander Bert Oosterbosch behield de eerste plaats in het alge meen klassement. HAAKSBERGEN Dat Maarten van Gent, de basketbalcoach van eredivisieclub Haaksbergen, er veel aan gelegen is de eerste ronde van de Europa Cup door te komen, zal niemand bevreem den. Maar dat de Twentenaar daarvoor bereid is diep in zijn ei gen beurs te tasten, zal weinig mensen bekend zijn. Voor de eer ste ronde van het Europese bekertoernooi moet de nummer twee van Nederland op donderdag 29 september uitkomen tegen Solent uit Southampton. Om in Engeland te komen, had één van de sponsors van Haaksbergen geld en een bus beschikbaar ge steld waarmee de complete ploeg naar Frankrijk zou worden ge reden waar de oversteek per boot over Het Kanaal moest wor den gemaakt. Voor Maarten van Gent echter een onaanvaardba re zaak. Hij acht het risico, dat één van zijn spelers op de boot last krijgt van zeeziekte, veel te groot. Van Gent heeft daarom het initiatief genomen de oversteek niet per boot, maar per vliegtuig te maken. De vliegreis wordt door de sponsors niet vergoed. Maarten van Gent is echter bereid om uit eigen porte monnee vijftien keer 415 gulden neer te tellen. Van Gent heeft overjgens een kans om iets van zijn geïnvesteerde geld terug te krijgen. De vereniging kan eventueel een beroep doen op de Ne derlandse Sport Federatie, die maximaal 50 procent van de fi nanciële verliezen voor haar rekening neemt. NIEUWEGEIN Op last van de bedrijfsvereniging voor de gezondheid, geestelijke en maatschappelijke belangen heeft de belastingdienst don derdag in Nieuwegein beslag laten leggen op de administra tie van de Nederlandse Bad minton Bond (NBB). Dit is ge beurd omdat de bedrijfsvere niging nog een vordering van ongeveer 100.000 gulden heeft op de bond. De NBB heeft mo menteel gebrek aan liquide middelen door een tekort van bijna drie ton over 1982 en een vordering op de Stichting Na tionaal Badminton Centrum van 1,3 miljoen gulden. Het ministerie van WVC, dat vier miljoen gulden subsidie heeft gegeven ter financiering van het centrum, is bereid te be middelen om een faillissement te voorkomen. Voorlopig is een adempauze ingelast. De badmintonbond is in samen werking met de subsidiegevers (gemeente Nieuwegein, minis terie van WVC, Stichting Na tionale Sporttotalisator) druk doende de financiële proble men op te lossen. Deze drie in stanties en de Nederlandse Sport Federatie gaan maandag met de badmintonbond om de tafel zitten om de situatie te bespreken. DEN HAAG Het Nederlandse ijsdanspaar Marianne van Bommel en Wayne Deweyert gaat komend seizoen een intensief programma afwerken. Waarschijnlijk zal het uit Canada afkomstige duo op dit onderdeel de eni ge Nederlandse afvaardiging zijn bij de Olympische Winterspelen, die van 5 tot en met 19 februari 1984 in het Joegoslavische Serajevo worden gehouden. De definitieve beslissing zal vallen nadat Van Bommel en De weyert, vorig jaar twaalfde bij de Europese titelstrijd en vijftien de bii het wereldkampioenschap, enkele grote wedstrijden heeft gereden, waaronder de Ennia Challenge Cup van 8 tot en met 13 november op de Haagse Uithof. Tijdens een eerder verblijf in Groot-Brittannië zal het tweetal een trainingsstage volgen onder leiding van de bekende Britse trainster Betsie Galloway die ook het wereldkampioenschapsduo Jayne Torvill/Christopher Dean onder haar hoede heeft. Bij de strijd om de Challenge Cup komen naast Van Bommel en Deweyert ook nationaal kampioene Li Scha Wang, de in de Verenigde Staten woonachtige Barbara van der Hoogen en de Nederlandse Canadees Ed van Campen in actie. Ingrid Aalders, in 1982 nog nationaal kampioene, is op 13 augustus bij een selec tiewedstrijd in Den Bosch afgevallen voor uitzending naar bui tenlandse wedstrijden. De nationaal kampioene van 1981 en de nummer twee in 1983, de Groningse Rudina Pasveer, nam niet deel aan die door Wang gewonnen selectiewedstrijd in Den Bosch. Wang staat als eerste op de nominatie om Nederland te vertegenwoordigen bij zowel de EK (Hongarije) als WK (Cana da). De kans dat, naast Van Bommel en Deweyert, nog een Neder landse kunstrijder en/of -rijdster naar de Olympische Winter spelen wordt afgevaardigd is vrijwel nihil. Daarvoor ligt de norm van het NOC, een goede kans op een plaats bij de eerste acht, te hoog. "IIerland Jennings speelt op 21 h ember in Belfast zijn ansf. i derdste interland voor. ord-Ierland. Het betreft k walifica tiewedstrijd het EK, waarvan het 198 itoernooi volgend jaar in 1ernl inkrijk wordt gehouden, beh en Oostenrijk De 38-jarige ,s)| lman van Arsenal, die vo- jaar zijn duizendste wed- ijd speelde in de Engelse igue, heeft overigens aan- ondigd na het pas begon- seizoen te stoppen. 3 H 'innen toont moeite tj er Uerdingen is de reve- g mi van de start van de Verb stduitse Bundesliga. De b« ma tie van trainer 'Timo nietzka, vorig seizoen nog de Tweede Bundesliga ac- bij Hessen Kassei, draait schr ^er mee Jn (je (Qp en ver_ r afgelopen zaterdag bij russia Dortmund pas voor eerste maal. Bayer Uer- gen, dat in het afgelopen 3-421 ^n naar de hoogste klas- fan het Westduitse voetbal Imoveerde na promotie- ■gradatiewedstrijden tegen tike'04, bezit slechts spe- met een relatief laag ba- ilaris. Door de vele over- am gingen in de maand au- tus hebben zij overigens In rf verdiend. Aan premies atfftóen zij DM 12.500 de binnen. Hoewel de spe lers zich de koningte rijk voelden, overheerst bij aan voerder Matthias Herget nuchterheid. „Ik beschouw de punten die wij nu hebben behaald als punten tegen de degradatie". Blijft Bayer Uer dingen in de Bundesliga, dan wacht de spelers weer een extra bonus van DM 2.800 de man voor klassebehoud. Happel op harde toer Ernst Happel is de laatste weken niet zo tevreden ge weest over het functioneren van sommige spelers uit de selectie van Hamburger SV. Daarom heeft hij doelman Uli Stein en verdediger Hol- ger Hieronymus uit de groep gegooid. Bovendien gaf hij Stein een boete, omdat deze een scheidsrechter zou heb ben toegesnauwd, dat hij zijn fluit maar beter kon weg gooien. Iedereen vreesde het ergste voor Stein, toen een van de Hamburgse dagbladen een foto publiceerde, waarop de doelman in de dug out ge zeten duidelijk zijn tong uit stak naar Happel. Een reactie van de trainer bleef voorals nog uit. Wel liet de Oostenrij ker weten, dat hij Hrubeschs opvolger Dieter Schatzsc- hneider weinig stabiel vond spelen. De spits diende dit te veranderen, anders wachtte hem ook verwijzing naar de reservebank. Schatzschnei- der nam afgelopen zaterdag de gehele Hamburgse pro- duktie (2-0) tegen Arminia Bielefeld voor zijn rekening. belangstelling heeft is de Noo Pat Jennings: jubileum. Alleen interesse van bondscoach Hoe betrekkelijk succes is, ervaart de Noordierse inter national Ian Stewart momen teel op bittere wijze. In het najaar van 1982 was hij de gevierde man, omdat hij het enige doelpunt in de EK- kwalificatiewedstrijd tegen West-Duitsland produceerde. Later was hij weer matc hwinnaar tegen Albanië, ook een kwalificatieduel voor het EK. Echter, bij zijn club Queens Park Rangers ging het met hem hopeloos ver keerd. Hij verloor bij de Lon- dense club, die kampioen werd van de Engelse tweede divisie en nu dus in de eerste divisie speelt, zijn plaats en werd uitgeleend aan Mill- wall, dat uitkomt in de derde divisie. Momenteel is hij wer keloos, staat op de transfer- lijst en wacht op een club, die ongeveer acht ton voor hem wil neertellen. De enige, die voor hem Noordierse bonds coach Billy Bingham. Hij se lecteerde Stewart voor de in terland tegen Oostenrijk op 21 september. Uitgeslapen Zweed Jan Svensson speelt sinds enige maanden bij Eintracht Frankfurt en doet dat tot dusver uitermate succesvol. De door de Westduitse Bun- desligaclub van het Zweedse IFK Nörrköping gekochte spits scoort namelijk aan de lopende band. Hij doet dat zelfs frequenter dan in zijn geboorteland. Svensson heeft er onlangs zelf een opmerke lijke uitleg aan gegeven. „Nu ik fullprof ben kan ik elke dag heerlijk uitslapen. Welis waar is de training zwaarder, maar mijn lichaam komt steeds tot rust, waardoor ik fysiek meer kan presteren. Dat was in Zweden, waar ik semiprof was, anders. Daar moest ik elke morgen om zes uur op om mijn werk als tuinman te doen, daarna snel naar de training en pas na zeven uur was ik 's avonds steeds doodmoe thuis. Als ik de volgende dag om zes uur weer opstond, was ik eigen lijk nog niet helemaal uitge rust". Strafsystcem bijgeschaafd De Engelse voetbalbond heeft weer wat geschaafd aan haar strafsysteem. Door het invoeren van een nieuwe maatregel wordt voorkomen, dat spelers voordcel hebben aan uit het veld gestuurd worden. Van een dergelijke lacune in het strafsysteem heeft Steve Foster van Brighton in het afgelopen seizoen willen profiteren. Deze had een boeking opge lopen in de wedstrijd tegen Notts County. Daar hij aan zijn maximum van twintig strafpunten was gekomen zou zijn schorsing tien dagen later ingaan. Hierdoor zou hij de Cup Final tegen Manches ter United, die veertien da gen later zou worden ge speeld, moeten missen. Hij deed daarom alles om tegen Notts County een tweede boeking te krijgen. Dan zou hij namelijk uit het veld wor den gestuurd. In dat geval zou hij een directe schorsing van een wedstrijd hebben ge had en pas vijftien dagen la ter - één dag na de Cup Final - zou de definitieve (langere) schorsing ingaan. Voortaan gaat ook voor een speler, die uit het veld wordt gestuurd de schorsing na tien dagen ROTTERDAM/HAARLEM De strijd om de Europa Cup honkbal spitst zich dit weekeinde toe op de con frontatie tussen Haarlem Nicols en het Italiaanse Par ma. De nationale titelhouder maakte op de derde wed strijddag van het toernooi korte metten met Neptunus, de tweede Nederlandse vertegenwoordiger in deze be kerstrijd. Met 15-0 werd de Rotterdamse ploeg in het Pim Mulier-stadion van het gras en gravel gespeeld. Nicols kwam zeventien keer via een honkslag op de kussens. Werper Haitze de Vries stond Neptunus geen run en geen geslaagde tik toe. Morrison sloeg een ho merun. Zaterdag ontmoet Nicols Parma, dat de Europe se beker in bezit heeft. Op het werpen van Jan Venema namen de Haarlemmers in de eerste slagbeurt met 4-0 de leiding. In de vierde maakte Nicols duidelijk dat het treffen slechts zeven innings zou duren. Via een homerun nam Morrison zijn ploeggenoot Bos mee over de thuisplaat. De slagbeurt leverde vijf punten op. Een inning later bracht Koot het verschil met de Rotterdammers op de vereiste tien punten De zeer sterk werpende De Vries gaf zijn no-hit-no- -runzege niet meer uit handen. Slechts twee keer bereikte een Rotterdammer de honken. Eén keer op een fout van eerste honkman Bill Groot, de tweede maal door geraakt werper. Met twee runs in de zesde en drie in de zevende inning maakte Haarlem de afstraffing voor Neptunus compleet. Parma behaalde de tweede overwinning in het toernooi om de Europese honkbalbeker door in zeven innings te winnen van het Zweedse Leksand met de opmerkelijke cijfers 32-14. In de zevende slagbeurt, die begon bij de stand" 17-11, besliste Parma het treffen door viiftien keer de thuisplaat te passeren. TENNIS Flushing Meadow Damesenkelspel, halve finales: Mar tina Navratilova (Vst}-Pam Shriver (Vst) 6-2, 6-1; Chris Lloyd Evert (Vst>- Jo Durie (Gbr) 6-4, 6-4. Herendubbelspel, finale: John McEn roe/Peter Fleming (Vst)-Fritz Büh- ning/Van Winitsky (Vst) 6-3, 6-4, 6-2. Damesdubbelspel, halve finales: Ro- salyn Fairbank/Candy Reynolds (Zaf/Vst)-Billie Jean King/Sharon Walsh (Vst) 7-6, 2-6. 7-5; Martina Na- vratilova/Pam Shriver (Vst>-Mima Jausovec/Kathy Jordan (Joe/Vst) 6-3, 6-2. Gemengd dubbelspel, halve final**: John Fitzgerald/Elizabeth Sayers (Aus)-Syd Ball/Kim Shaeler (Aus/Vst) 1-6, 6-4, 6-4. WIELRENNEN Ronde van de Toekomst 4e etappe: 1. Frederic Vichot (Fra) 4.38,46; 2. Maarten Ducrot (Ned) op 0.04; 3. Francis Castaing (Fra) op 0.46; 4. Falk Boden (Odl); 5. Jean- Francois Rault (Fra); 6. John Herety (Gbr); 7. Philippe Leleu (Fra); 8. Tho mas Barth (Odl); 9. Michel Dernles (Bel); 10. Giuliano Pavanello (Ita); 31. Jack van Meer (Ned) op 2.20; overige Nederlanders in dezelfde tijd als Van Algemeen klassement: 1. Mario Kummer (Odl) 13.23,05; 2. Jean-Fran- cois Chaurin (Fra) op 0.09; 3. Charles Mottet (Fra); 4. Philippe Leleu (Fra) op 0.24; 5. Josteln Willmann (Noo) op 0.26; 6. Francis Castaing (Fra) op 0.29; 7. John Herety (Gbr) op 0.30; 8. Frederic Vichot (Fra) op 0.32; 9. Maarten Ducrot (Ned) op 0.39; 10. Falk Boden (Odl) op 1.09. Ronde van Catalonië 2e etappe: 1. Ludo Peeters (Bel) 4.42,33; 2. Theo de Rooy (Ned) op 0 11; 3. Jesus Guzman (Spa); 4. Frank Hoste (Bel) op 0.14; 5. Noel de Jonck- heere (Bel); 6. Guido van Calster (Bel); 7. Didi Jouvert (Bei); 8. Jesus Suarez Cueva (Spa); 9. Miguel Angel Iglesias (Spa); 10. Herman Frisson Algemeen klassement: 1. Bert Oos- torbosch (Ned) 10.24,52; 2. Jesus Blanco (Spa) op 0.05; 3. José Reclo (Spa) op 0.11; 4. Mark Sommers (Bel); 5. Julian Gorospe (Spa) op 0.13; 6. Maurizio Piovanni (Ita) op 0.14; 7. Ludo Peeters (Bel); 8. Pedro Munoz (Spa) op 0.15; 9. Luc Jovaert (Bel) op 0.16; 10. Antonio Coll (Spa) op 0.17.

Leidse Courant | 1983 | | pagina 11