„Met deze uitvinding lopen we in hele wereld voorop" Voorlopig nog geen warmtemeter in flats Looyestein wint „dikke- bandenrace CcidócSouocwt iud-verzetstrijder fan Dam overleden Slachtoffer ongeluk blijkt aangereden ►RODUCENT ENERGIEZUINIGE TNO-THERMOSTAAT: Beheerder Van Rooyen neemt afscheid van 't Poelhuys „Cultuurbarbaren' in gemeentebestuur Leiderdorp Malgem overleden IEDERE WOENSDAG GRATIS Bil DEZE KRANT J INFORMATIE OVER FILMS, MUZIEK. THEATER, RECREATIE, EXPOSITIES EN EEN COMPLETE AGENDA jORDWIJK Oud-verzetstrijder Luc. B. p Dam, drager van het Bronzen Kruis, het [rzetsherdenkingskruis en het Mobilisatie- orlogskruis is deze week op 76-jarige leeftijd zijn woonplaats Noordwijk aan Zee overle- tn. Met als schuilnaam „Louis" zat Van Dam ider- je Tweede Wereldoorlog in de groep „Al- ^'^echt", die in het voorjaar van 1943 begon met vergaren van gegevens voor de geallieer- Volgens het Comité Verzetsherdenkings- veeris verzamelde hij onder meer inlichtingen ajër de Duitse verdedigingswerken aan de fic/hjordzeekust en speelde de geallieerden gege- ■ns toe van de Duitse troepenbewegingen tijr ns luchtlanding bij Arnhem in september 44. Later diende hij nog in Noord-Duitsland k inlichtingenman voor de Engelsen. De be- <ye/)Penis is morgen in Noordwijk-Binnen. IN WASSENAARSE WIJK JERUSALEM Olievaten moeten verkeer afremmen WASSENAAR - In de Wasse- naarse wijk Jerusalem wordt een maand lang een verkeersremmen- de proef gehouden in de vorm van acht met planten gevulde olieva ten. De kosten van deze proef oe- dragen 1400 gulden. Na een maand wordt bekeken of de olievaten af doende zijn geweest, of dat de ver- keersremmende maatregelen moe ten worden uitgebreid. De bewoners van de wijk Jerusa lem (de wijk dankt de naam aan de wit bepleisterde huizen) wer den enkele maanden geleden ge confronteerd met een serie paal tjes, die twee van de drie toegangs wegen tot de wijk afsloten. Alleen via de Johan de Wittstraat was er nog een uitweg. Deze rigoreuze maatregel, waarvan de kosten 6000 gulden bedroegen en die zonder overleg met de buurtbewoners was genomen, bleek voor de bewoners onverteerbaar te zijn. De wijk eiste herstel van de oude situatie. Als de tonnen het verkeer onvol doende beteugelen worden andere maatregelen getroffen, zoals het instellen van een maximum snel heid van 30 kilometer per uur, het aanleggen van een pleintje in de wijk of het verlengen van een trottoir. ALPHEN AAN DEN RIJN De 28-jarige Alphenaar J. Wijfje is in de nacht van dinsdag op woensdag bij een verkeersonge luk niet om het leven gekomen doordat hij zelf een stuurfout maakte, maar doordat hij werd aangereden. Een 28-jarige man uit Alphen heeft dit tegenover de politie bekend. Op de Nieuwkoopseweg reden dinsdagavond drie wagens met grote snelheid achter elkaar. Zij kwamen vanaf het terrein van een voetbalclub waarvan zij alle drie lid waren. Voorop reed het slachtoffer. In de derde wagen zat een 28-jarige Alphenaar. Hij haalde zijn voorligger in en wilde net J. Wijfje inhalen toen een tegenligger opdoemde. Door scherp naar rechts te sturen botste hij met de rechterachterkant tegen de wagen van het slachtoffer. De politie haalde de Alphenaar van huis op toen een getuige verklaarde dat hij Wijfje had aangereden. LISSE De heer Nic. van Rooyen heeft een punt gezet achter zijn 12- jarige loopbaan als be heerder van 't Poelhuys aan de Ruishornlaan in Lisse. Hij maakt gebruik van de VUT-regeling. Eind augustus stapte hij op en morgen kan men afscheid nemen tijdens een receptie in 't Poel huys, van half vijf tot half zeven. Bovendien wordt 's avonds (even eens in 't Poelhuys) een groot afscheidsfeest geor ganiseerd, waaraan mu zikale medewerking wordt verleend door The Swinging Husbands. Ook daar is iedereen welkom. In de twaalf jaren dat het Poelhuys nu bestaat en dat Van Rooyen daar beheerder was bleek flexibiliteit een be langrijke eigenschap te zijn. Stoelen er in, stoelen en ta fels er weer uit, een kinder crèche inrichten en weer af breken, inkopen, representa tief zijn, klanten winnen, be dienen en een goed humeur bewaren in de meest uiteen lopende situaties. Dat bete kende bijvoorbeeld na een paar uur slaap 's morgens vroeg klaar staan om te ka chel te repareren vlak na een uitgelopen verenigingsavond. Ook de handigheid om aller lei klusjes te verrichten zodat niet op monteurs, installa teurs en reparateurs gewacht behoefde te worden bleek be langrijk. Duizendpoot De duizendpoot Van Rooyen stond echter niet alleen. Veel hulp kreeg hij van de men sen van het gemeenschap centrum en de eigen familie. Een bijzondere belevenis uit zijn loopbaan was de tijd dat in Lisse een pyromaan rond waarde, die op diverse ge bouwen zijn vurige lusten botvierde en ook het Poel huys trachtte aan te steken. Die brand kwam niet hele maal uit de verf, zij het dat er toch nog een behoorlijk grote schade werd veroor zaakt. Vanaf dat moment lie pen Van Rooyen en mensen van de Stichting Ontmoe tingscentrum 't Poelhuys 's nachts wacht om een twee de poging te verijdelen. De pyromaan keerde niet meer terug. Van Rooyen heeft ondanks alles veel plezier beleefd aan zijn carrière als beheerder. Hij kon het over het alge meen goed vinden met het sterk uiteenlopende bezoek, variërend van jeugdige disco gangers tot stijlvolle bridgers. Ondanks de onzekere toe komst die 't Poelhuys tege moet gaat heeft de Stichting toch een nieuwe beheerder aangetrokken. Het is de heer C. Schenk, geen onbekende verschijning in het buurtcen trum omdat hij vaak heeft geassisteerd bij activiteiten. DONDERDAG 8 SEPTEMBER 1983 PAGINA 5 LISSE Woningbouwvereniging Volksbelang in Lisse zal voorlopig nog geen individuele warmtemeters aan brengen in de flats die onder haar beheer vallen. Met die warmtemeter kan het energieverbruik per flat worden gemeten en in rekening worden gebracht, in plaats van de energierekening om te slaan over alle be woners van het flatgebouw, zoals nu gebeurt. Er is niet voldoende respons gekomen op een enquête die on langs onder de flatbewoners is gehouden. Minstens zeventig procent van de flatbewoners moet bereid zijn mee te werken. Niemand kan daartoe worden verplicht. Overi gens overweegt men om per voorlichtingsbrief de bewoners nog eens nadrukkelijk te wijzen op een verantwoord stookgedrag en zal men wellicht in een later stadium nog eens op de warmteme ter terugkomen. Uit het jaarverslag over 1982 van de 75 jaar oude woningbouw vereniging blijkt dat splitsing van flatwoningen nog altijd suc cesvol verloopt. Binnenkort zullen er weer 24 gesplitste flats worden opgeleverd. Volksbelang Lisse zal tot voorbeeld worden gesteld aan zusterverenigingen ten aanzien van de splitsing tij dens een nog te houden congres in Den Haag. Kabeltelevisie Minder tevredenheid bestaat er over de bekabeling van het wo- ningbezit van Volksbelang. De kwaliteit van de beelden is is te leurstellend en het is moeilijk om een goedkoper pakket met al leen Nederland I en II te krijgen als aanvankelijk voor alle zen ders is gekozen De woningbouwvereniging heeft een brief naar het Lissese college gestuurd over deze zaak en mogelijk in over leg met andere woningbouwverenigingen uit de streek daarover met Casema van gedachten worden gewisseld. In het financieel jaarverslag staat nog vermeld dat het aantal huursubsidie-aanvragen in 1982 is toegenomen tot 289 en dat in totaal 374.840 gulden is uitgekeerd. LEIDERDORP Het ge meentebestuur van Lei derdorp bestaat uit louter cultuurbarbaren. Deze conclusie leverde het Po litiek Café op dat gister avond werd gehouden. „Hoe staat het kunstbeleid er voor in Leiderdorp", dat was het onderwerp dat door een forum van gemeenteraadsleden on der leiding van Han Wi- SASSENHEIM Vrij onver wacht is dinsdag de heer A. van Malgem op 69-jarige leef tijd overleden. Hij heeft zich op maatschappelijke en kerke lijk terrein zeer verdienstelijk gemaakt voor de plaatselijke gemeenschap. In 1951 volgde de heer Van Malgem de heer J. Wiepkema op als hoofd van de christelij ke lagere school „De Visscher- school", welke functie hij tot 1975 vervulde. Verder was hij een reeks van jaren ouderling van de gereformeerde kerk, en tot heden verzorgde hij re gelmatig weeksluitingen in het bejaardencentrum „de Schut- se Tevens was hij vele jaren bestuurslid van de christelijke nijverheidsschool in Lisse. Ook was hij vele laren be stuurslid van de plaatselijke Anti-Revolutionaire kiesver eniging, waiaronder voorzitter Zaterdagmiddag vindt de be grafenis plaats, met vooraf een rouwdienst in de gereformeer de kerk, die om drie uur be gint. chers werd besproken in het culturele centrum „De Hollandsche Tuyn" aan de Hoofdstraat. Het cen trum had zijn deuren vooi deze gelegenheid geopend in het kader van de cultu rele week waarmee het seizoen wordt gestart Een diaserie van Rien v.d. Nat, waarin pijnlijk de stier op de Leiderdorpse brug werd ge mist, bracht de wantoestanden aan het licht van beeldende kunst die in de na-oorlogse ja ren onder de BKR-regeling tot stand zijn gekomen. Steun voor zijn ironische benadering van het kunstbeleid in Leider dorp kreeg Van der Nat van onverdachte zijde. „De sector kunst is er verschrikkelijk be kaaid afgekomen. Er gebeurt te weinig op het gebied van de kunst. Het kunstbeleid is een sluitpost op de begroting", zo stelde wethouder mevrouw Irma Gehner (VVD) die kunst en cultuur in haar portefeuille heeft. Als voornaamste schuldige wees zii de gemeenteraad aan, die volgens haar initiatieven van het college van B en W had geblokkeerd door geen geld beschikbaar te stellen. Zij stak ook niet onder stoelen of banken dat er in Leiderdorp gespot wordt met de zoge naamde 1%-regeling. Van het bedrag dat het rijk beschik baar heeft gesteld voor de ver fraaiing van het nieuwe ge meentehuis aan de Statendaal- der is nog steeds een bedrag van 70.000,- onbesteed geble ven. „Plantenbakken en prul lenbakken kan men toch moeilijk kunstaankopen noe men", vond zij. Het financiële aspect bleef ui teraard niet onbesproken CDA-raadslid P. v.d. Kwaak vond het bedrag van 9.000,- dat er jaarlijks voor cultuure venementen buiten Muzenhol wordt 'uitgetrokken een arm zalig bedrag. J. de Waard (VVD) vroeg zich af: „Waar halen we het geld vandaan? Als de raad besluit de Maurits- singel door te trekken dan kost dat ons de komende 40 j£ar bijna vijf ton" Het ant woord kreeg hij van zijn par tijgenoot Gehner. „Het is niet van van belang waar we het geld vandaan halen, maar be langrijker is de vraag hebben we het geld er voor over" Alphense beroofd ALPHEN AAN DEN RIJN Een vergeetachtige Alphense is gistermiddag van haar tas beroofd. De vrouw parkeerde haar auto omstreeks één uur aan de Seringenstraat. Zij zette haar tas even op de grond neer toen ze haar sleutels liet val len. Toen ze wegliep, vergat ze haar tas. Even Tater was deze verdwenen waardoor de vrouw een portemonnee met 110 gulden, rijbewijs, paspoort, eurocheques en een kenteken bewijs kwijt is. frvolg van voorpagina) ASSENAAR Rob et, directeur van het r_. assenaarse bedrijf dat triit' produktierechten van ex- Data term-Optimizer het ieft verworven, kon 1 en inrnorgen zijn geluk niet ®J[ Anderhalf jaar lang ,aa;h er constant twee man bi zijn twaalf perso- jelsleden tellende be- fijf Werner Electronics pig geweest het ontwerp deui TNO voor de markt eeirfchikt te maken. Die e/5loeite, waaraan voor en- frfnlfe tönnen werd besteed, :t nu vruchten af te Jt raakt niet uitgepraat over j keg die tot nu toe met de Irmtecomputer" is afgelegd. yyjL |t: „Nadat TNO het principe i de Optimizer had ontwik- id, bleek dat het voor prak- h gebruik veel te groot Als je de mensen een pro- li als dit wilt laten gebrui- i, moet het klein zijn, hand- im en door iedereen te be- Dat was het zeker niet wij erbij kwamen. Met doel voor ogen zijn we aan werk gegaan. Het resultaat u een enorm geavanceerde gecompliceerde uitvinding, zowel door een klein kind door een hoogbejaarde be id kan worden", prototype dat hijop zijn eau heeft staan is slechts n groter dan de gewone mechanische thermostaat, maar heeft veel meer moge lijkheden. Verantwoordelijk daarvoor is de chip, die in dit apparaat een centrale rol in neemt. .^De geavanceerdheid van de Optimizer is enorm. Het is in feite een complete computer, die reageert op de temperatuur in zijn omgeving en zijn wer king daarop aanpast. TNO heeft er jaren over gedaan om dat te ontwikkelen, een heel regelconcept opgeslagen in dit apparaatje. Een enorme klus, want je moet de temperatuur vertalen in computertaal. Dit is dan ook iets waarmee we in de hele wereld voorop lopen", aldus een trotse Rob Post. De bezuinigingsmogelijkheden die de thermostaat biedt wor den bereikt doordat tempera tuurschommelingen worden voorkomen. De thermostaat is „zelflerend", onthoudt hoe het opwarmen en afkoelen ver loopt en zorgt daarna voor de meest effectieve brandmetho- de van de ketel. „Hij verbetert zichzelf constant, tot de aller beste stookmethode is gevon den. Verandert er ook maar iets aan de omstandigheden, dan past hii zich ook daar weer op aan'zo vertelt Post. De thermostaat zal voorlopig geheel in eigen bgheer in Was senaar worden gefabriceerd. In de werkplaats, waar eerder op basis van een bekend prin ciple een eigen pompschakelaar voor de verwarmingsketels werd ontworpen, wordt nu al- Rob Post met de Dataterm-Optimlzer, een apparaat dat zeker vijftien procent van de energiekosten van een verwarmingsketel bespaart. les gedaan om een constante produktiestroom op gang te brengen. Rob Post verwacht dat zijn bedrijf met deze uit vinding aanzienlijk zal groei en. „Ik denk dat we binnen een jaar toch vijf a tien man extra in dienst kunnen nemen. We groeien enorm, nu al. En ondertussen blijven we ook bezig met nieuwe dingen. We gebaseerd, alleen moet het zijn nu de Dataterm-Optimizer meer reactiemogelijkheden geschikt aan het maken voor. hebben. Voor grote bedrijven hele grote gebouwen. Het ap- Is dit ook enorm interessant", paraat is op hetzelfde concept KOOS VAN WEES ,eei astor Straathof Overleden SE Pastor Gerard J.J lathof is gisteren op de ijd van 53 jaar in Lisse leden. Pastor Straathoi sinds tien jaar verbonden de St. Agatha-parochie. vierde het afgelopen voor- nog zijn 25-jarig priester- overleden pastor werd in omd® in Den Haag geboren. Na srugg Klein Seminarie Hageveld htolgd te hebben, werd zijn "logische studie afgerond het seminarie in W'ar- d, in de tijd dat kardinaal Degi lebrands daar nog direc- was. Op de zondag van isteren in 1959 vond de «terwijding plaats in de St. entiuskerk te Rotterdam. 1958 tot 1964 was pastor aathof kapelaan in achter- volgens Pijnacker. Rotter- 1 en Noordwijk. Van 1964 1973 was hij leraar gods- istgeschiedenis en geschie- is aan het kleine seminarie uwen horst en tevens bege er van jongensgroepen in internaat. In 1973 kwam tor Straathof naar de Lisse- St. Agatha parochie. De rledene is opgebaard in de Agathakerk, waar bezoek lelijk is van tien tot acht Zaterdag 10 september staande wordt om elf uur >lechtige uitvaartmis in de Agathakerk opgedragen, a volgens zal de teraardebe- 1 ling plaatshebben in het ïstergraf op het parochie- khof NOORDWIJKERHOUT De Oranjefeesten in Noordwijker- hout zijn dit jaar weer een groot succes. Dinsdagavond werd begonnen met het ty pisch Noordwijkerhoutse eve nement, de etalagewedstrijd. De mensen kwamen massaal de straat op om de kunstig versierde winkels te bewonde ren en om elkaar te ontmoe ten. Aan het tonknuppelen de den dit jaar 190 heren mee. Winnaar werden J. Brama, Jan Spigt, A. Koomen en P. de Haas. Sinds vorig jaar mogen ook dames meeknuppelen. Er waren zoveel inschrijvingen dat er twee banen nodig wa ren. 79 dames deden mee. Winnaressen waren Anita Schrama en Trudie Bergman Aan de prestatieloop door de straten van het dorp waagden zich 450 deelnemers. Voor de wedstrijdloop over 5 km schre ven 250 lopers in. De eerste ronden gingen in een moor dend tempo. Mart Zuiderduin (NSL). die na een ronde nog de leiding had, werd uiteinde lijk derde. Winnaar was Theo van de Veer. Joke van Gerven (NSL) werd de eerste dame. als steeds gevolgd door Ada Steen voorden. Een hoogtepunt bliift de wie lerronde. Bij de liefhebbers won G. Kleinveld uit Lisse. De wedstrijd voor prominenten achter gangmakers werd ge wonnen door de koster van de Witte Kerk, Henk Bouwmees ter. In de dikke-bandenrace, die dit jaar alleen voor Noord- wijkerhouters was, ontsnapten Gerard Looyestein en de 45-ia- rige Koos Nulkes uit het pelo ton. De bloemen en de kus van de miss waren voor Gerard, het applaus was voor de vete raan Koos Nulkes. Het ringste ken op de fiets ging naar Co- rola Muilwijk, op de pony won Anneke Geerling en op het paard wist Jan Noorlander de ring het beste te pakken. De woensdag werd afgesloten met een muzikale show waar tallo ze Noordwijkerhouters naar kwamen kijken Een beeld van de wielerronde door Noordwijkerhout. in krant ontvangen Bel. •en 18.00 en 19.00 uur, za- lags tussen 14.00 en 15.00 telefoonnr.071-122248 en krant wordt nog dezelfde )nd nabezorgd.

Leidse Courant | 1983 | | pagina 5