ran je maar jf minuten slagvaardig itelgevecht Rudi Koopmans hamburger SVzet sociaal-werkers in tegen relschoppers Hrubesch weggestuurd W est-Duitsland overtuigt niet w,PORT SLAND TE ZWAKKE TEGENSTANDER OR SERIEUZE TEST GeidóaQowuvnt DONDERDAG 8 SEPTEMBER 1983 PAGINA 15 HAAG Rudi Koopmans zal erieJ maandag 21 november in het ide de Coubertin in Parijs zijn Eu- iia 2pese bokstitel in het halfzwaarge- .Vandcht vrijwillig op het spel zetten in partij tegen de 27-jarige Frans- pswJn Rufino Angulo. Het zal dan de ld 9 aalfde maal worden dat Koop- jns voor een gevecht om het Eu- <ZvPees kampioenschap in de ring '«.Jbt. Enkele weken geleden was er sprake van dat Koopmans in viffjrseille zijn titel zou verdedigen tegen de Fransman Richard Cara- manolis. Gisteren kwamen Koop mans en zijn manager Henk Rtlh- ling echter tot overeenstemming met Angulo. Het gevecht om het wereldkampioen schap in het halfzwaargewicht, volgens de versie van de WAA (Worlds Athletes As sociation), dat Koopmans op 17 oktober in Rotterdam zou leveren tegen de Ameri kaan Dale Grant, gaat niet door omdat Rühling geen overeenstemming kon be reiken over de beurzen. Als voorbereiding op de partij tegen Angulo zal Koopmans waarschijnlijk nog twee partijen boksen in Nederland. Koopmans, die op 7 juli in Frankfurt zijn titel voor de laatste maal verdedigde tegen de Westduitser Manfred Jassmann, moet in januari zijn kampioenschap opnieuw op het spel zetten tegen een door de Europese Boks Unie aangewezen officiële uitdager. Tot de kandidaten behoren onder meer de Nederlander Alex Blanchard, de Brit Tom Collins, de Westduitser Manfred Jass mann en de Fransman Richard Carama- nolis. BRUSSEL Na vijf speeldagen gaat Beveren alleen aan de leiding in de Belgische voetbalcompeti tie. Het versloeg op eigen veld mede-koploper Lo keren met 1-0. Landskam pioen Standard Luik haakte voorlopig af na de nederlaag (de tweede in vier dagen) bij Antwerp: 2-0. Bovendien zal de club een aantal wedstrijden Horst Hrubesch moeten missen. De Westduitser liep tegen een rode kaart op evenals zijn Joegoslavi sche ploeggenoot Jelikic. Beveren won verdiend van Lokeren. Het combineerde vooral in de eerste helft vlot ter en zette dit om in een tref fer van Ronnie Martens. De tweede helft van dit sportieve duel was evenwichtig en spec taculair, maar Lokeren slaag de er niet in de gelijkmaker te produceren. Antwerp en Standard Luik le ken drie kwartier lang op een doelpuntloos gelijkspel af te gaan. Een doelpunt van Van der Linden brak de wedstrijd evenwel open. Standard pro beerde met hard spel Antwerp te overbluffen, waardoor scheidsrechter Constatin ge noodzaakt werd Hrubesch en Jelikic uit het veld te sturen. Van der Linden legde vlak voor tijd de eindstand (2-0) vast. het overwicht in doelpunten kon worden omgezet. De Groote en Vandenbergh (straf schop) stelden de overwinning alsnog veilig: 2-0. Club Brugge won de derby tegen Cercle door een treffer van Willy Wellens. Roger Raeven (ex- Roda JC) was voor RWD Mo lenbeek op schot. De Limbur ger had met twee doelpunten een belangrijk aandeel in het gelijkspel tegen KV Mechelen (3-3). ;ONINGEN Na dt van het Ne- lands elftal op IJsland I) kan Kees Rijvers een stootje verd ra- Als meester in het lenken van taktische r/Tafcanten bleek de bonds- *r/infch in het verleden !s voor internationals Navolgbaar, zodat Oran- Galteeds dieper wegzakte Ir de kelder van het in- (ïationale topvoetbal, hdaar ook dat de afge- -"JJen dagen nogal scham- werd gereageerd op ^ch<S merkwaardige opstel- ig van het Nederlands 'tal voor het kwalifica- luel met IJsland. posteerde middenvel- ,uud Gullit als libero, een taller in de spits waarin hij liet al te veel vertrouwen iben (Peter Houtman) en liet de kleine bonds- ih de specifieke vleugel- Iers voor een sterk offen- terdave ploeg, toch geen overbo- luxe, hautain op de bank. 'leken geen voorwaarden eindelijk weer eens een i optreden van Oranje forse decepties tegen en Zweden ook diepe len op de begroting van NVB had achtergelaten. If spelers die het vertrou- 1^4van de keuzeheer kregen, ^ben er gisteravond even voor dat Rijvers na afloop opgeheven hoofd het met J toeschouwers karig ge- ri |e Oosterpark-stadion in Singen kon verlaten. Met j eerste helft onverwacht Thairaardig voetbal werd tus- "Me 17e en 22e minuut het t van de IJslanders volle- jebroken: 3-0. Dat het bij treffers bleef, was onge- :ld een minpunt voor het Oranje dat te veel kan- ip hogere cijfers liet lig- Na de pauze werd boven- gedemonstreerd dat er nog bepaald geen reden te denken dat de reste- u kwalificatiewedstrijden >ndeif het Europees kampioen- wordp nu zo maar even gewon- rzorgtzullen worden, oor C zal vermoedelijk over basi* weken tijdens het oefen- l in Brussel tegen de Bel- ien zeker over vijf weken oiblin duidelijk worden, leer het al kansloze Ier zijn sportieve plicht in "onde-groep 7 zal vervul- Nederland wel onder zal zetten. Iets waartoe id ondanks de aanwezig van acht in het buiten onder contract staande itionals geen moment in bleek. Maar misschien dat ook wel een bevesti- van het gegeven, dat het irlandse voetbal het best wanneer het zelf initia tieven kan nemen, op tegen standers kan jagen en zich niet hoeft te bekommeren om een keur van defensieve opdrach ten. Op avontuur Oranje mocht gisteren van Rij vers zelf op avontuur gaan en dat begon al bij Gullit. De Feyenoorder voldeed prima op de stek van vrije verdediger. Gullit had nog geen vijf minu ten nodig om twee keer een redelijk uitzicht op de ope ningstreffer te krijgen. Hij scoorde ook het tweede doel punt uit een vrije trap van uit blinker Gerald Vanenburg, al moet hij zich ook zelf hebben verbaasd over de ongelimi teerde vrijheid die de IJsland se defensie hem bood. Het was desondanks een fraaie treffer, zoals ook de makelij van het eerste en derde doelpunt alles zins hoog van gehalte was. Ronald Koeman zorgde voor de bevrijdende voorsprong door in de 17e minuut ver woestend uit te halen van bui ten het strafschopgebied, nadat de voortreffelijk leidende Poolse scheidsrechter Andrezj Libich de voordeelregel vlek keloos had toegepast bij een overtreding tegen Peter Boe- ve. Voor het laatste succes van Oranje was Peter Houtman verantwoordelijk, die later nog eens de lat zou pijnigen. De spits van Feyenoord knikte op vorstelijke wijze een voorzet van Erwin Koeman in, die voor de rust op links verant woordelijk was voor het leeu wendeel van de aanvoer. Samenwerking Houtman voldeed met dat doelpunt aan zijn zeker niet gemakkelijke taak. Dat gold in wat mindere mate voor Marco van Basten, die als 18-jarige debutant niet erg fortuinlik was bij het afronden van de mogelijkheden die ook hij in ruime mate kreeg. De samen werking met de meer vooruit geschoven Houtman verliep echter geslaagd. Van Basten na afloop: „We hebben lekker gespeeld en ik maak mij er niet ongerust over dat die doelpunten niet zijn gevallen. Ik wacht nu maar af hoe het verder gaat. Nee, Rijvers heeft niets gezegd. Ik zie wel, doe voorlopig gewoon weer mijn best bij Ajax". Met de stuwende kracht van Ruud Gullit en de op het mid denveld als motor fungerende Peter Houtman (links) had tijdens zijn debuut in het Nederlands elftal eenmaal succes. Kort voor de rust raakte de langs de lijn prima op zijn ge- Groningse Ajacied bij een on- mak had gevoeld. Oranje bleef gelukkige botsing fors gebles- echter, ook toen debutant Bud seerd. Een snel zwellende en- Broeken zijn clubgenoot Erwin 0kei deed ziin clubtrainer Aad Koeman was komen vervan- Ronald Koeman kon IJsland de Mos zelfs vrezen voor een gen en de aanval tot drie man niet aan een wurgende greep soortgelijke kwetsuur als -was uitgebreid, kansen bij de ontsnappen. Ook al omdat Pe- Frank Rijkaard, die momen- vleet krijgen, ter Boeve en Ben Wijnstekers teel herstellende is van ge goed doorschoven en Willy scheurde enkelbanden. Door van de Kerkhof en Edo Ophof het wegvallen van de jongste Bevestiging defensief de kruimels naar be- Koeman kwam Michel Valke Zodat Rijvers niet ten onrech ter tot zijn recht dan menigeen gedacht had, de akties waren meestal goed van opzet. Maar over twee weken zal tegen België wel de bevestiging hier van moeten komen". Onder meer Houtman en Gul lit wachten de ontwikkelingen met spanning af. De laatste twijfelt of hij, wanneer bij voorbeeld tegen Ierland de de fensie wel onder druk ge- te de tevredenheid liet over- plaatst zal worden, ook dan zijn rol zo geslaagd zal kunnen izelfdi horen oppeuzelden. als meest linker middenvelder Na de hervatting werd het al- te opereren, wat weer leidde heersen. „Gezien de omstan- lemaal wat minder, mede om- tot een minder opvallende rol digheden is alles naar wens vertolken als gisteren. Gullit: dat Ronald Koeman wegviel, van Erwin Koeman die zich verlopen, dit elftal kwam be- „Het liefst speel ik toch rechts half. Toch moeten we deze lijn doortrekken. Je kunt pas na twee of drie wedstijden bekij ken of het echt loopt. Ik ben nog te gretig met mijn 21 jaar, dat kan fataal zijn tegen ploe gen als Ierland of Spanje. Zo lang je het simpel houdt, is er niets aan de hand. Dan kun je de tegenstander met deze ploeg helemaal dol spelen. Maar ik weet nog dat ik bij Haarlem eens de eerste vijf wedstrijden onder leiding van trainer Barry Hughes libero stond. Het ging prima, maar de zesde keer verloren we met 5- 2. En toen moest ik direct van die plaats af". WILLEM PFEIFFER Nederland-IJsland 3-0 (3-0): 17. Ro nald Koeman 1-0, 19. Ruud Gullit 2-0, 21. Peter Houtman 3-0. Scheids rechter. Libich (Pol). Toeschouwers: 7000. Nederland: Schrijvers: Wijnstekers, Gullit, Ophof, Boeve; Vanenburg, R. Koeman (Valke), Van de Kerkhof, E. Koeman (Broeken); Van Basten, Houtman. IJsland: Bjarnason; Haldarsson, Jonsson, J. Edvaldsson, Rafnsson; Gudmundsson (Eliasson), Sigurvins- son, Gudjohnsson, Ormslev; A. Ed valdsson, Petursson (Hakonarsson). Stand Stand in groep 7: 1. Spanje 6 5 1 0 11 11-3 2. Nederland 5 3 117 12-3 3. Ierland 5 2 1 2 5 7-7 4. Meiand 7 1 1 5 3 3-10 5. Malta 5 1 0 3 2 4-12 Ronald Koeman, de maker van het eerste doelpunt die later moest uitvallen met een enkelblessure, stuit dit maal op de IJslandse doelman Bjarnason. BOEDAPEST Het Westduitse voetbalelftal heeft gisteravond in de vriendschappelijke inter land tegen Hongarije niet kunnen overtuigen. Lang zag het er in Boedapest naar uit dat de gastheren zouden winnen na een doelpunt van Tibor Nyila- si. Halverwege de tweede helft zorgde Rudi Völler echter voor de gelijkma ker: 1-1. De 28-jarige Hongaarse aan voerder Tibor Nyilasi, die on der contract staat bij Austria Wien, werd drie minuten voor het rustsignaal volledig vrij gelaten. Hij had geen moeite de voorzet van Varga met het hoofd te verzilveren: 1-0. In de 67e minuut stond Rudi Völler, die als één van de weinige Westduitsers een voldoende haalde, op de goede plaats om de voorzet van zijn clubgenoot Norbert Meier in te koppen. Even daarvoor zag de Bremer aanvalsleider een doelpunt af gekeurd wegens buitenspel. Met de belangrijke kwalifica tiewedstrijd voor het Europees kampioenschap tegen Oosten rijk (5 oktober) op komst kun nen de Westduitsers allerminst gerust zijn. In de selectie van bondscoach Jupp Derwall ont braken gisteravond weliswaar steunpilaren als Rummenigge, Schuster en Stielike, maar een excuus voor de matige presta tie tegen Hongarije was dat geenszins. Spelbepaler Hansi Müller leverde knoeiwerk af en ook de Westduitse verdedi- In groep 4 van de voorronden voor het Europees kampioen schap verloor Noorwegen op eigen veld met 2-1 van Bulga rije: 2-1. Voor 15.000 toeschou wers in Oslo namen de gasthe ren na vier minuten de leiding door een doelpunt van Harei- de, zeven minuten later maak te Mladenov gelijk. Vijf minu ten na de rust scoorde Zdrav- kov de beslissende treffer. Be tekende dit resultaat het einde van de Noorse droom, de Bul garen behielden door hun overwinning weer hoop op een eindoverwinning in deze voorrondegroep. Stand: 1. Wales 3-5 (6-4); 2. Joegoslavië 3-3 (6-7); 3. Noor wegen 4-3 (6-6); 4. Bulgarije 4- 3 (4-5). Het nationale elftal van Dene marken won een oefenwed strijd tegen Frankrijk met 3-1. Laudrup, die dit seizoen uit komt voor Lazio Roma, gaf de Denen een voorsprong. Plati- ni, de ster van Juventus, zorg de nog voor de pauze voor de gelijkmaker. Na de hervatting liep Denemarken weg door doelpunten van opnieuw Lau drup en de bij Anderlecht on der contract staande Brylle. Zweden won in Helsinki in het kader van het kampioen schap van Skandinavie met 3-0 van Finland door treffers van Ulf Eriksson (2x) en Tho mas Sunesson. De eindstand was al bij de rust bereikt. Polen speelde met 2-2 gelijk tegen Roemenië. In Krakau waren Movila en Irminescu succesvol voor Roemenië, Cio- lek en Mwan voor Polen. Rudi Völler is eerder bij de bal dan de Hongaarse doel man Zsiboras, maar de kopbal van de Westduitse spits zal ditmaal naast het doel gaan. bè MBURGIn Kai tertoto-competitie tussen stadions. Tegenwoordig blijft Jlautern doken on Standard Luik en Fortu- het echter niet beperkt tot igs vlugschriften op die na Dtlsseldorf werd ont- reUetjes- maar wordt olie op uur ^,ren 6ericht aan voet- sierd door vechtpartijen heJvuur Ke*00ld do°r de poli- laag'Supporters met de op- en het schreeuwen van tieJje, meestal rechts-radicale *p aanwezig te zijn bij nazi-leuzen. ondertoon. Om deze ontwik- enf<ï strijd tegen het tuig" keling tegen te gaan publi- 7,50edoplH wnrHt nn Hp in- Het ziJn slechts twee nieuwe ceerde het verantwoordelijke rlanH tiicqpn Wpct voorbeelden op de lange lijst ministerie in West-Duitsland ■iitcLv«j All van wangedrag in het West- vorig jaar onder de naam [U—land en Turkije, die duitse voetbal Al jaren heb- „Sport en Geweld" een visie Zb oktober in West- ben de clubs net als elders in op de toekomst. In het rapport terlijn wordt gespeeld. Europa te maken met de ge- wordt aangedrongen op de in- rkeslfen wedstrijd voor de in- volgen van vandalisme in de zet van sociaal-werkers en so ciaal-pedagogen om het voet balvandalisme het hoofd te bieden. Nauwelijks negen maanden na de tragische dood van een supporter eind vorig jaar zijn bij Hamburger SV de eerste vijf vakmensen aan de slag gegaan om de 3000 leden van de 135 fanclubs van HSV in het gareel te houden. „De clubs in de Bundesliga wor den zwaar op de proef gesteld door het geweld rond het voetbalveld. Vooral ook om dat het een maatschappelijk probleem is". Met deze woor den begroette Wolgang Klein, de voorzitter van HSV, het Hamburgse supporters-pro- jekt. Dertien van de negen tien verenigingen in de hóóg ste afdeling hebben de afgelo pen iaren aanklachten inge diend tegen herrieschoppers wegens huisvredebreuk, ver boden wapenbezit en vernie- Het Hamburgse projekt is ge baseerd op ervaringen, die zijn opgedaan in Bremen waar anderhalf jaar geleden een vergelijkbaar initiatief is genomen. In een 25 vierkante meter grote barak vlak achter het Weser-stadion huizen de twee projectleiders Manfred Knaust en Fritz Linnemann. Bij hen kunnen de georgani- ling. Klein: „En daarmee zijn seerde aanhangers van Wer- der Bremen binnenlopen. Maar meestal is het tweetal actief in „het veld". Beide pedagogen organiseer den bijvoorbeeld bijeenkom sten waar gepraat werd over de betekenis van nazi-symbo len en het roepen van „Sieg Heil" in de stadions. „We moeten de dialoog zoeken en duidelijkheid verschaffen om de criminalisering van de supporters tegen te gaan", omschrijft Manfred Knaust de doelstelling van zijn werk. Hij ziet bovenal het gevaar van het groeiend aantal jeugdigen, dat naar rechts afdrijft en zich daarbij in het kostuum van de voetbalfanaat hult. Door gemeenschappelijke vrije tijds besteding, voetbal toernooien en discussies waar aan ook spelers deelnemen, is het wantrouwen jegens de pe dagogen goeddeels weggeno men. „Iedereen in het beruch te vak van het stadion kent me inmiddels", aldus Knaust.

Leidse Courant | 1983 | | pagina 15