Oorlog in Shoef- gebied bepaalt toekomst Libanon ►kinawa steeds belangrijker steunpunt In Amerikaanse defensie tegen Sovjets Saoedi-Arabië geeft bemiddelingspoging op Vier doden Israël indirect erkend op Palestina - conferentie Nederlandse vliegers vachten nog met boycot SPIONAGE-VLIEGTUIGEN ONDANKS SATELLIETEN NOG VOLOP IN GEBRUIK BUITENLAND* CeidócSowumt DONDERDAG 8 SEPTEMBER 1983 PAGINA.11 ^Handleiding voor opzetten /an alternatieve bedrijven ^pEN HAAG De vereniging Vrij laan heeft een handleiding uitgege- -en voor het beginnen van projecten -oor werklozen. Vrij Baan is een |oor de provincie gesubsidieerde in- telling die probeert werklozen zelf edrijfjes op te laten zetten. In de jandleiding doet Vrij baan uit de oeken welke moeilijkheden werk- tegen kunnen komen als zij werkproject willen beginnen, at zoiets gaat kosten en waar zij jbsidies kunnen krijgen. Zo zijn er ijvoorbeeld mogelijkheden om een Immerwerkplaats of een kaarsen makerij op te zetten. De folder is te ■stellen bij Vrij Baan, tel. 070- 6347. Boeken van Mao op beurs in Moskou MOSKOU Op de jaarlijkse boe kenbeurs, die dinsdag in Moskou is geopend, zijn voor het eerst wer ken van Mao Zedong te zien. Dit is een teken van „dooi" in de koele betrekkingen tussen de twee lan den. Op de dag dat een Chinese delegatie de beurs bezocht werden naast de militaire en politieke werken van Mao nog ongeveer 2.000 andere Chinese boeken ten toongesteld. Maar het befaamde „rode boekje" ontbrak, zo zeiden bezoekers. Vorige maand ver klaarde de president van de Sov jet-Unie, Andropov, dat hij on danks de gespannen betrekkingen een vooruitgang bespeurde. Lancering Intelsat uitgesteld PARIJS Op verzoek van de In ternationale Organisatie voor Te- lecommunieatiesatellieten (Intel sat) heeft de Europese Ruimte vaart Organisatie ESA (European Space Agency) de lancering van de communicatiesatelliet Intelsat V F7 uitgesteld. Intelsat wil nog enkele extra technische onderzoe kingen aan de kunstmaan verrich ten alvorens deze de ruimte in gaat. De communicatiesatelliet zou de in de nacht van donderdag 15 sep tember met de Europese raket Ari ana L7 van de lanceerbasis Koeroe in Frans Guyana in een baan om de aarde worden gebracht. BUS RIJDT OP TOURINGCAR: MUNCHEN Bij een busonge luk op de autosnelweg Mün- chen-Nürnberg zijn dinsdag nacht vier personen gedood en raakten er 48 gewond. De chauffeur van een Neder landse touringcar met 50 Turks cyprioten had de bus op de vluchtstrook geparkeerd, omdat een van de banden lek was. Een Oostenrijkse oplegger reed ver volgens op de bus en haalde de linker zijde van de bus open. Vier Turkscyprioten werden op slag gedood. Reagan draagt gehoorapparaat WASHINGTON De Amerikaanse president Ronald Reagan draagt sinds zijn vakantie, vo rige maand, een gehoor apparaat. Dit heeft de arts van Reagan meegedeeld. Het apparaat is in zijn rechteroor geplaatst. Aanleiding was een on derzoek door een spe cialist in Los Angeles, drie weken geleden. Rea- gans gehoor was al minder sinds in de dagen van zijn filmcarrière een losse flodder vlak bij zijn oor was afgeschoten. De laatste jaren is zijn gehoor verder achteruit gegaan. GENEVE In Genève is gisteren de VN-conferejj- tie over Palestina beëindigd met het aannemen van een resolutie, waarin het bestaansrecht van alle sUj- ten in de regio, inclusief Israël en een te vormei Palestijnse staat, wordt erkend. Het is voor het eerst dat in een VN-document indirect het bestaan van de staat Israël wordt erkend. In de slotresolutie wordt tevens opgeroepen tot een vredesconferentie voor het Midden-Oosten waaraan alle betrokken partijen en ook de Sovjet-Unie „op voet van gelijkheid" dienen deel te nemen. Westerse waarnemers noemden de resolutie gematigd. De Pa- lestina-conferentie was tien dagen geleden begonnen met scherpe aanvallen op de VS en Israël omdat zij de zitting hadden geboycot en vanwege hun politiek in Libanon. 'KIO Een aspect in zaak van het neerge- hoten Koreaanse passa- iersvliegtuig waaraan nauwelijks aandacht besteed, is de rol van t eiland Okinawa (in lite één Amerikaanse mi- ns]jtaire kolonie in Japan), thuisbasis van de RC- 15 verkenningsvliegtui- Zoals bekend heeft Sovjet-Unie steeds ver- ilaard dat het Koreaanse jerkeersvliegtuig werd langezien voor zo'n Ame- k ikaans verkenningstoes- Militaire deskundigen verkla gen met grote stellgheid dat de i Kadena op Okinawa de enige basis in het gebied van de Stille Oceaan is, waar RC- 135 verkenningsvliegtuigen zijn gestationeerd. Dat klopt dan niet met eerdere berichten uit de VS, als zou de RC-135 die zich enige tijd in de „buurt" van het neergeschoten toestel heeft bevonden, afkom stig zin van een basis op de Aleoeten, een kleine (Ameri kaanse) eilandengroep tussen Alaska en het strategisch zo belangrijke Russische schierei land Kamtsjatka. Interventiemacht Okinawa is voor de VS van groot belang. Zo is er een snel le interventiemacht gelegerd van zo'n 20.000 mariniers. In geval van nood kunnen zij binnen een paar uur worden ingezet in het gebied van de Stille Oceaan, van de Indische Oceaan en zelfs in het Mid den-Oosten en Afrika. Op de basis Kadena bevindt zich de helft van de Amerikaanse luchtmacht voor het gebied van de Stille Oceaan. Zeker zo belangrijk is Okina wa voor het in de gaten hou den van de militaire ontwik kelingen in Oost-Azië. Een on bekend aantal RC-135 toestel len en de op zeer grote hoogte vliegende SR-71's zien neer op de militaire en industriële in stallaties in Noord-Korea, Chi na en de Sovjet-Unie. Volgens zegslieden op Okinawa is, sinds de Sovjet-Unie haar ba ses op de Koerilen, een groep eilanden ten noorden van Ja pan, heeft versterkt, de activi- tiet van de RC-135 vliegtuigen in het betrokken gebied sterk opgevoerd. Een en ander geeft al een indi catie dat de rol van Okinawa in de zaak van het Zipdkore- aanse vliegtuig waarschijnlijk nog veel belangrijker is, dan de meeste Japanse functiona rissen bereid zijn te erkennen. In eerste instantie was Okina wa vooral een defensieve basis voor de bescherming van Ja pan, Korea en Zuidoost-Azië. Maar in de voorbije jaren is zij, met instemming van de Ja panse regering, veel belangrij ker geworden. Het recente conflict onderstreept boven dien hoe gemakkelijk Japan, meer in het bijzonder Okina wa, betrokken kan raken bij een geschil tussen de super machten. In de mini-crisis rond het Ko reaanse toestel bleek snel het belang van Okinawa in de Amerikaanse strategie tegen over de Sovjet-Unie. Zodra de Amerikanen wisten dat het vliegtuig was neergeschoten, werden op Kadena gestatio neerde HC130 verkennings vliegtuigen de lucht in ge stuurd voor zoekacties. Later werden nog eens zes gevechts vliegtuigen en een AWACS- radervliegtuig naar een basis in het noorden van Japan ge stuurd, om de bewegingen van Russische vliegtuigen en sche pen in de gaten te houden. Bevolking niet blij De bevolking van Okinawa leeft in de schaduw van de Amerikaanse bases, maar is daar niet blij mee, zeker niet nu Okinawa zo'n belangrijke rol speelt in een conflict. Maar met hun wensen wordt door de militairen geen rekening gehouden. De Ryukyu Shinpo, een be langrijk dagblad op Okinawa, verwoordde de mening van veel eilandbewoners, toen het veronrust opmerkte dat Oki nawa steèds meer de rugge- graat vormt van de Ameri kaanse afweer tegenover de Sovjet-Unie. De krant schreef verder dat „het verspreiden van anti-Russische gevoelens onder de Japanners het land zou leiden naar nauwere mili taire banden met Zuid-Korea en de VS, wat weer zal leiden tot een versterking van de ba ses op Okinawa". Een gezag hebbende journalist, Tomoka- zu Takamine, schreef gisteren dat „de spanning verder zal stijgen, wanneer op Okinawa meer vliegtuigen worden ge- stationeeerd. Dat maakt ons een vrijwel zeker doeltwit als ooit een oorlog uitbreekt". ROBERT WHYMANT Copyright The Guardian MSTELVEEN De Vereniging van Nederlandsde Verkeers- Segers (VNV) ondersteunt de oproep van de Internationale Fe- Iratie van Verenigingen van Verkeersvliegers (Ifalpa) om over gaan tot een boycot van zestig dagen van de vluchten naar de bvjet-Unie, als de Russische autoriteiten geen garanties geven kt aanvallen zoals onlangs op het Koreaanse passagiersvliegtuig Iiooit meer zullen gebeuren. De Vereniging doet echter pas mee ils alle andere middelen om deze garanties te bereiken zijn uit geput. Het bestuur van de VVN besloot dit gisteren op een fpoedvergadering in Amstelveen. Ook de Westduitse piloten teunen de oproep van de Ifalpa. Maar zij kunnen zich niet bij In boycot aansluiten tenzij de Lufthansa een clausule in hun ntract die boycots verbiedt wil schrappen. In Zwitserland oegen de piloten aan Swissair hen te ontlasten van de plicht ar Moskou te vliegen. Een woordvoerder van de Finse vlie rsvereniging zei in Helsinki dat de Finse piloten niet voor ld volgende week zullen besluiten of zij .zich bij een boycot llen aansluiten. Geenspoorvan wrakstukken Japanse vliegtuigen en schepen hebben de af gelopen dagen zonder succes in internationale wateren gezocht naar wrakstukken van het neergeschoten Kore aanse vliegtuig. Bij hun zoekactie werden de Ja panners voortdurend in de gaten gehouden door Russische verken ningsvliegtuigen (foto). Omdat in het gebied waar het toestel waar schijnlijk Is neergeko men veel Russische schepen zijn waargeno men, vermoedt men dat de Sovjets druk bezig zijn de wrakstukken te bergen. EIROET Het Shoef- bergte heeft altijd als ;n zwaard van Damocles >ven het hoofd gehan- >n van de Libanese pre- dent Amin Gemayel, die jn omstreden „wettelijk izag" in Beiroet heeft vestigd. Vanuit het ïoef-gebied en eveneens muit de andere door uzen bevolkte delen in t Libanese gebergte die )or Syrië worden gecon- oleerd, kunnen door iddel van lange af- ands-geschut elk doel "nnen Gemayels gebied worden beschoten. 1 evens zijn de door Syrië ge- I leunde druzen in staat om po- 'es van de rechts-christelijke g 'lange-partij in Oost-Beiroet bestoken. Met uitzondering n enkele extreme rechtse ristenen erkent de Falange- rtij het gezag van Gemayel heeft zij hem trouw be- ofd. Zolang de Shoef in han- n is van Gemayels vijanden, n dit gebied gezien worden het zwaard dat het streven n de Libanese president kan snijden om zijn gezag in ge el Libanon te vestigen. Juist I streven vormt de raison §tre van de huidige Libanese I gering. I >it kon het Libanese leger vreedzaam het Shoef-gebied binnentrekken. Er nu echter kan geen twijfël over bestaan dat na acht jaar oorlog en bloedvergieten vrijwel elke Libanees hunkert naar herstel van het Libanese staatsgezag. Ook weet elke Libanees dat alleen het leger dit gezag kan herstellen. Zelfs nu nog leeft bij sommigen de vage hoop dat het Libanese leger vreedzaam het Shoef-gebied kan binnen trekken. Maar onder de huidi ge omstandigheden kan het le ger slechts gewapenderhand het gebied binnendringen en daar overwinnen of verslagen worden. Hoewel de druzen enige tijd geleden nog in principe in stemden met de aanwezigheid van Libanese militairen in hun gebied, hebben zij de af gelopen weken het onomstote lijke bewijs geleverd zich te gen de komst van het Libane se leger te zullen verzetten. Het verzet van de druzen te gen de Libanese machthebbers ontstond na de Israëlische in vasie vorig jaar juni in Liba non. Zij zien het „wettige Li banese gezag" als een instru ment in handen van de Falan- gisten. De druzen weten maar al te goed hoe zij door de eeuwen heen door veroveraars werden onderworpen. Ooit vormde de druzen de dominerende ge meenschap in het Libanon-ge- bergte, maar zij zagen hun macht zowel politiek als geo grafisch geleidelijk afbrokke len. De angst zit diep gewor teld dat een door Falangisten gecontroleerde Libanese staat het einde zal inluiden van de druzische gemeenschap. Een tweede, maar niettemin even belangrijke reden voor het verzet van de druzen ligt gelegen in het feit dat hun lei der, Walid Joemblatt, geheel afhankelijk is geworden van de Syriërs. Een afhankelijk heid die slechts uit nood is ontstaan, omdat Joemblatt net zo afkerig is van Syriërs als van maronieten. Maar de Sy riërs zullen niet rusten voor dat zij, hetzij goedschiks hetzij kwaadschiks, de Libanese re gering zover onder druk heb ben gezet dat het Libanees-Is- raëlische akkoord wordt ver worpen. Als de kleine druzische ge meenschap erin slaagt de be oogde uitbreiding van Gemay els gebied te dwarsbomen, dan zou dat zoals de Libanezen zelf beseffen een zware klap voor Libanon zijn. Immers, het fail liet zou zijn aangetoond van het machtssysteem waarop de Libanese staat is gebaseerd en dat elke gemeenschap een deel van de staatstnacht toekent. Hei stel van deze Libanese machtsstructuur wordt in theorie nog altijd door de di verse gemeenschappen nage streefd. Als de strijd in het Shoef-gebied nadelig uitpakt voor de huidige Libanese pre sident, dan zullen de gemeen schappen niet alleen conclude ren dat Gemayels regime nooit in staat zal zijn om Libanon weer tot een geheel te maken, maar tevens zal de conclusie worden getrokken dat niet, langer de maronieten die be voorrechte positie in het staatsbestel innemen die hen door de overige gemeenschap pen was toegestaan. Het is waar dat de niet-maro- nitische gemeenschappen mis schien minder baat hebben bij deze constateringen, dan de maronieten zelf. Want de Fa langisten hebben het gebied tot enkele tientallen kilome ters ten noorden van Beiroet, waar vrijwel alleen christenen wonen, geheel onder controle. De Falangistische partij is er altijd vanuit gegaan dat de ma ronieten een bijzondere plaats dienen in te nemen onder de Libanezen. Rechtse christenen menen dat de staat zich inzet voor de „bevrijding" van de door Israël en Syrië bezette Libanese gebieden en in ruil daarvoor moeten de gemeen schappen, die voor het meren deel uit moslims bestaan, een Falangistische overheersing accepteren. In het geval de overige gemeenschappen een Falangistische overheersing niet accepteren, dan laat dat de rechtse christenen in feite koud. De Falangisten redene ren vervolgens dat zij zich zelf maar moeten bevrijden, terwijl de maronieten zich handhaven in hun mini-staatje. Christelijk getto Maar diep in hun hart besef fen de maronieten dat hoewel zij niet fysiek worden bezet, zij toch min of meer de gevange nen zijn van de overige Liba nese gemeenschappen. Want als de Syrische kanonnen zou den blijven waar zij zijn, dan nog zou de Arabische wereld zich verplicht voelen dit door Israël gesteunde christelijk getto te mijden. van het staatsgezag in het Shoef-gebied een stap voor waarts betekenen naar de nieuwe eenwording van Liba non. Maar kan het regime-Ge- mayel iedereen hiervan over tuigen? Zoals de zaken er momenteel voor staan, mag aangenomen worden dat, nu de Israëlische troepen uit het kleine maar politiek zeer gevoelige Shoef- gebied zijn teruggetrokken, de Libanese regering alles in het werk zal stellen om ook in de veel grotere delen van Liba non, die worden bezet door Syrië en Israël, weer het staatsgezag te willen vestigen. Verovering van de Shoef zou, zoals de Syriërs gisteren zelf hebben gezegd, leiden tot de definitieve verdeling en ont manteling van van Libanon. Het Syrische leger zou zich in dat geval genoodzaakt zien de „patriottische" Libanezen te verdedigen tegen het „zionisti sche imperialisme". Als het zo ver komt, dan wordt de Shoef een vazalstaat van Syrië. Als Syrië in Libanon blijft zitten, dan is het zeer waarschijnlijk dat Israël aanwezig zal blijven in Zuid-Libanon. Hoe de strijd in de Shoef zal verlopen, wordt in belangrijke mate worden bepaald door de Amerikaanse diplomatie en de kracht waarmee de VS en zijn bondgenoten het Libanese re gime, waarin de Amerikaanse regering willens en wetens steeds meer moet investeren, zullen steunen. Een succesvol le Gemayel betekent een suc ces voor de VS in haar globale strijd tegen de Sovjet-Unie, die in toenemende mate steun verleent aan Syrië. Maar wat betekent in feite zo'n succes als Syrische kanonnen het ge bied van Gemayel kunnen be strijken en president Assad meer dan ooit besloten is om met alle mogelijke middelen datgene te vernietigen wat de Amerikanen in Libanon heb ben opgebouwd? David Hirst Cr.T>vrTfrV,t TVo BRUSSEL Spionagevlieg- tuigen blijven praktisch, on danks het groeiend gebruik van steeds perfectere observa tiesatellieten. Dit menen mili taire deskundigen van de NAVO in Brussel, naar aanlei ding van het neerschieten van het Zuidkoreaanse passagiers vliegtuig. Volgens Moskou voerde dit toestel een spiona- ge-opdracht uit. Volgens de deskundigen zijn verkenningsvliegtuigen zelfs in het tijdperk van zeer mo derne en geperfectioneerde sa tellieten onmisbaar om radio verbindingen af te luisteren en foto's te nemen. Terwijl een satelliet rond de aarde draait. kan een vliegtuig op grote hoogte boven een gegeven punt blijven en honderden zo niet duizenden foto's nemen. De spionagevliegtuigen, die zijn voorzien van een vracht aan de modernste elektroni sche apparatuur, kunnen de totale militaire telecommuni catie van het betrokken gebied en uitgezonden signalen regis treren, evenals kernproeven. Westerse deskundigen schat ten dat permanent ongeveer vijftig spionagevliegtuigen van het Warschau-pact en de NAVO in de lucht zijn om door satellieten geleverde in formatie te completeren en te verfijnen. In het algemeen schenden de toestellen bij hun opdracht niet het luchtruim van het geobserveerde gebiCfl, Ze kunnen in de vlucht wór den bijgetankt en zodoende enkele dagen in de lucht blij ven. Dat is ook het geval met de RC-135 toestellen, waarvan zich een in de buurt van het neergeschoten Koreaanse ver keersvliegtuig heeft bevonden. De RC-135 heeft een zijwaarts gericht radarsysteem, waar mee verafgelegen posities kunnen worden „afgeluis terd". Met de Amerikaanse SR-71 „Blackbird" wordt op grote hoogte zeer snel over verboden gebied gevlogen. Een druzische strijder schiet zijn automatische leeg in een huis in Bhamdoen. Dit strategische zeer belangrijke plaatsje werd maandag door de progressieve druzen veroverd op de rechtse christe nen. (Vervolg van de voorpagina) J EDD AH BEIROET De regering van Saoedi- Arabië heeft gisteravond al haar pogingen opgege ven om tussen de strijden de partijen in Libanon te bemiddelen. Dat heeft de Saoedische minister van voorlichting, Al-Sjaher, na een spoedzitting van de regering bekendgemaakt. In de bekendmaking drukt de Saoedische rege ring haar spijt uit, dat zij er niet in is geslaagd de crisis in Libanon te be zweren. De Saoedische be kendmaking kwam enke le uren na aankomst in Jeddah van de minister van buitenlandse zakewn van Koeweit. Er gingen toen nog geruchten dat de gemeenschappelijke be middelingspoging zouden ondernemen. De strijd in en rond Beiroet, die zondag oplaaide na de te rugtrekking van Israëlische troepen uit het Shoef-gebied, heeft al veel slachtoffers ge ëist. Radio-Beiroet schatte het aantal doden, dat de afgelopen vier dagen is gevallen onder burgers in Beiroet en onder de troepen van rechtse christenen en het Libanese leger, op dui zend. Hierbij zijn niet de slachtoffers gerekend, die zijn gevallen onder de druzeneen- heden. Ook de door Falangis ten begane massamoorden ge durende de afgelopen onder druzen in het Shoefgebied zijn niet in het officiële dodental verrekend. De Palestijnse Bevrijdingsor ganisatie PLO heeft ontkend, dat haar troepen betrokken gebied. Dit heeft het hoofd van de voorlichting van de PLO, Rabbo, gisteravond in Damascus meegedeeld. De PLO bestreed daarmee berich ten van de kant van de Liba nese regering als zouden Pa- lestijnen deelnemen aan de ge vechten. Wel lijkt het waar schijnlijk dat zo'n 2.000 Pales- tijnen, die aangevoerd worden door de Palestijnse rebellenlei der Aboe Moessa en die onder grote invloed van Syrië staan, actief zijn in de Libanese bur geroorlog. Israël heeft zich tot nu toe niet in de strijd rond Beiroet ge mengd. De Israëlsiche minister van buitenlandse zaken, Sha mir, zei gisteren in een radio interview, dat Israël op diplo matieke wijze een einde tracht te maken aan de gevechten. „Israël is niet van plan militair in te grijpen in een oorlog die niet direct de veiligheid van

Leidse Courant | 1983 | | pagina 11