Steun voor vertrekkende gastarbeiders jVS: Sovjet-Unie liegt nog steeds Kantoor innovatie 831 Claus dankt voor medeleven Muziek BON 7as t,l cent luurder Pater Duin overleden Middeninkomens en modaal worden ontzien Ook Britse en Franse raketten betrekken bij het wapenoverleg Ceidae 6owatitiH 11 Uitgave Westerpers, behorende tol Sijthoif Pers. Apothekersdijk 342312 DD Leiden, Postbus 112300 AA, tel.071 122244. Giro 103003 Bank: Amro- bank N.V, Leiden. I Directeur-hootdredacteur: IJ.Hallewas, Chef-redacteur: Wim Bunteweg. Advertenties: (excl.BTW) f 0,58 per mm, kleintjes f 0,40 per mm. Abonnementen: (incl.BTW) per maand 120.41 (uitsl.aut.betaling),kwartaal f 61.25, ïaar f 233,50. t Klachten bezorging: maandag t/m vri|dag van 18.00tot 19.00 uur, zaterdag van 14.00 tot 15.00 uur tel. 071-122248. Losse nummers f 0.80 Woensdag 7 september 1983,74e jaargang no. 22674 Opnieuw wordt „De lijn" ge trokken in Amsterdam op Ned. I om 20.28 uur. Op zoek naar Mozart om 21.57 uur. Op Ned. II om 20.10 uur tv- spel „Oude makkers" en films in „Cinevisie" om 21.32 uur. Op Duitsland 2 om 22.55 uur Italiaanse speelfilm „Ook de engelen eten bonen". Opklaringen; later op de dag bewolking. Middagtempera- tuur 19 graden. Matige wind. Zon op: 07.02; onder: 20.13. Schev hoog water: 4.24 en 6.56; laag water: 12.40 uur. finochet: Ik i niet weg ^NTIAGO De Chileense esident. generaal Augusto nochet. denkt niet aan aftre- n en wil tot 1989 blijven re- ren. In dat jaar loopt vol- ns de grondwet zijn ambts- •mijn af. „Ik heb geen poli ce concessies te doen'', zo rklaarde Pinochet in een aaggesprek. In het centrum in Santiago kwam het gister- vond tot een gewelddadige nonstratie tegen het militai- regime. Honderden perso- in probeerden een mars te iden. De politie greep ech- met waterkanonnen, en honden. Tiental mensen zijn gearresteerd. Hoogheid in zwart-wit Deze pen-tekening die de Britse prinses Diana tijdens een tochtje aan boord van het koninklijke jacht Britan nia achterop een kladblaadje maakte van haar zoontje Wil liam, is een van de 140 (zelf portretten van en door be roemde Britten, die zijn op genomen in een boek waar van de opbrengst bestemd is voor een goed doel. De teke ning van prins William is ook te zien in een Londense gal- lerie, waar de originelen van alle 140 portretten zijn ten toongesteld. Den Haag wil van toerist één gulden per nacht DEN HAAG De gemeente Den Haag wil met ingang van volgend jaar van de toerist die in Den Haag verblijft één gulden per nacht. Daarmee hoopt het gemeentebestuur de gemeentekas met in totaal ruim één miljoen gulden te kunnen spekken. Dat blijkt uit een voorstel van het college van burgemeester en wethouders over de invoering van toeristenbelasting per 1 januari 1984 dat de gemeenteraad nog deze maand moet behandelen. B en W stellen voor om van elke toerist die in Den Haag overnacht, of dat nu is in een hotel, tent of eigen boot, één gulden per nacht aan toe ristenbelasting te heffen. Alleen de bezoekers van jeugd herbergen zullen in de collegeplannen kunnen volstaan met het betalen van twee kwartjes per nacht. Bruto levert dat naar verwachting van het college 1,3 miljoen gulden op. Om de belasting te heffen en te innen is een bedrag van 150.000 gulden nodig, aldus het college. Staatslening tegen 9 pet DEN HAAG Het ministerie van financiën heeft vanmor gen een nieuwe staatslening aangekondigd. Het is de zesde lening van dit jaar. De lening, 'die loopt tot 1993, draagt een rente van negen procent. De vorige lening bracht bij een rente van 9,5 procent het re cordbedrag op van 8,5 miljard gulden. Totaal leende de Staat dit jaar 17,6 miljard op de openbare kapitaalmarkt. Op de nieuwe lening kan 13 sep tember volgens het tendersys teem worden ingeschreven. ;n haag inister Van irdenne (Eco- imische Zaken) il de gasprijs kleinver- •uikers op 1 ja- jari verhogen >t 62,6 cent per ubieke meter, iclusief 19% r. De huidige .ijs is 58,5 cent iclusief 18% 3tU\ )e minister zal jn standpunt orgen meede- n aan de Gasu- e en de vereni ng van gasbe- •ijven VEGIN. e Gasunie wil e prijs van het as op 1 januari iet vier cent per ubieke meter iclusief btw (in et Gasunievoor- el nog 18%) irhogen. De EG IN wenst tlemaal geen »rhoging van gasprijs. DEN HAAG Buitenlandse werknemers, die voor goed te rug willen naar hun eigen land. kunnen financiële steun krijgen. De regering wil voor hun een „eenvoudige en sobe re" regeling treffen, vergelijk baar niet die voor Nederlan ders, die gaan emigreren. Die regeling kómt erop neer dat voor de minst draagkrachtigen de reiskosten geheel worden vergoed. Het een en ander staat in de Minderhedennota, die minister Rietkerk (Binnenlandse Za ken), als coördinator van het betreffende beleid, binnenkort zal uitbrengen. Het kabinet heeft geld vrij gemaakt voor de nieuwe regeling. Volgens Binnenlandse Zaken is er geen sprake van een zogeheten ro- top-premie, zoals hier en daar wordt gefluisterd. Het Minder hedenbeleid gaat er vanuit dat de meeste buitenlanders per manent in ons land zullen blij ven. Of iemand terug wil naar eigen land, dient een „vrijwil lige en persoonlijke beslissing van betrokkene" te zijn, aldus het communiqué. Het is' nog onzeker of gastar beiders een eventuele sociale uitkering ook in eigen land uitbetaald kunnen krijgen. In de nota wordt de mogelijkheid geopperd van afkopen, maar dat is niet eenvoudig uit te voeren. De sociale verzekerin gen worden betaald uit de pre mies die binnenkomen. Er zijn dus geen reserves, waaruit af koopsommen zouden kunnen worden geput. Het minderhedenbeleid in ons land zal geconcentreerd wor den op veertien zogeheten aandachtsgebieden. Hiertoe behoren de vier grote steden en andere centra, waar veel (ex-)buitenlanders wonen. Mi nister Rietkerk denkt 655 mil joen gulden nodig te hebben voor de uitvoering van het Minderhedenbeleid; dat is 25 miljoen meer dan dit jaar voor dit doel werd uitgetrokken. MOSKOU GEEFT NEERSCHIETEN TOE De WASHINGTON - ovjet-Unie „liegt nog leeds" over de omstan- igheden rond het „tragi- che lot" van de Zuidko- eaanse Boeing. Dat heeft e Amerikaanse ondermi- ister van buitenlandse aken Lawrence Eagle- urger vanmorgen in Washington gezegd. In en scherpe verklaring re geerde hij op de jongste erklaring van Moskou, raarin volgens westerse Waarnemers voor het eerst npliciet werd toegegeven at het lijntoestel is neer- eschoten. de Russische verklaring Fordt de verantwoordelijk heid voor het gebeurde geheel en al bij de VS gelegd. Gezegd wordt dat het Zuidkoreaanse toestel een spionageopdracht vervulde. Zo zouden code- boodschappen zijn opgevan gen. Volgens Moskou konden de pi loten die de onderschepping uitvoerden niet weten, dat het om een burgervliegtuig ging. Het toestel vloog, zo werd ge zegd, bij slecht zicht zonder nav'igatielichten en antwoord de niet op de signalen. Daarop zou zijn gereageerd met het af schieten van lichtspoorminu- tie. In de Russische verklaring wordt het wordt „neerschie ten" niet gebruikt. Deze nieuwe verklaring van Moskou strookt echter niet met de tekst van de geluids banden, die gisteren werden afgedraaid tijdens een zitting van de Veiligheidsraad in New York. Op die banden staat de conversatie tussen de Russi sche piloten die de aanval uit voerden en hun grondstation. Op een gegeven moment zegt een van de piloten: „Het doel heeft zijn navigatielichten in geschakeld". De Zuidkoreaan zou verder te kennen hebben gegeven, dat hij de Russische aanwijzingen wilde opvolgen. Op de banden is niets te horen vap een waarschuwing. Even min wordt gesproken van lichtspoormunitie. Volgens de Amerikaanse onderminister Eagleburger heeft „de wereld gemeenschap nog steeds be hoefte aan duidelijke antwoor den. We zijn moe van leugens en halve waarheden". Pagina 11: Shultz wil alleen over incident praten. AMSTERDAM Geheel onverwachts is gisteren op 65-jarige leeftijd overle den pater Johan Duin, se dert april 1975 op Schip hol de eerste luchthave naalmoezenier die ons land heeft gekend. Hij was verbonden aan het luchthavenpastoraat en toonde zich als „man van de praktijk" uitnemend geschikt voor dit werk. In zijn vaak vluchtige contac ten met passagiers die zijn na bijheid zochten, wist hij zich door het juiste woord op de juiste plaats zeer geliefd te ma ken. Dank zij zijn grote inzet is hij ook voor veel op Schiphol werkenden een steun en toe verlaat geweest. Na de opstand in Belgisch Congo, waar hij ze ventien jaar als missionaris had gewerkt, kwam hij naar Nederland, waar hij o.m. aal moezenier in de militaire strafgevangenis Nieuwersluis was. (Van onze parlementaire redactie) )en HAAG Mensen net een modaal inkomen ca. 35.000 gulden bruto) twee keer modaal zul- en er in 1984 volgens de >elastingplannen van het abinet 0,6 procent in koopkracht op achteruit laan. Dit is beduidend ninder dan degenen die iet iets boven het mini- numloon zitten (achter uitgang in koopkracht 1,1 procent), zij die het mini mumloon verdienen (-3,5 procent) en de hoger be taalden, de inkomens tot vier keer modaal (-2,2 procent). De laatste wijzi gingen in de belasting plannen voor volgend jaar hebben in deze percenta ges nauwelijks verande ring gebracht. De achteruitgang voor het mi nimumloon wordt enigzins op gevangen door een belasting verlaging voor de laagste inko mens (het laagste belastingta rief gaat van 17 naar 16 pro cent) en een verlaging van so ciale premies. De netto achter uitgang van de minimuminko mens wordt daardoor waar schijnlijk rond de drie procent. Voor de gezinnen die rond moeten komen van één mini mumloon of één minimumuit kering zal het kabinet in 1984 de koopkracht gedeeltelijk op peil houden door een éénmali ge uitkering. Dit gaat het kabi net ongeveer een half miljard gulden kosten. Behalve de maatregelen voor de echte minima heeft het ka binet ook besloten de hogere ambtenaren te ontzien door het vakantiegeld in 1984 niet af te toppen. Daardoor wordt de achteruitgang van koop kracht voor deze ambtenaren beperkt tot 3,5 procent. Indien het vakantiegeld zou worden afgetopt zouden de hogere ambtenaren een koopkrachtof fer van zes tot zeven procent moeten brengen. ADVERTENTIE 51 m 8 september dagelijks van 10-20 uur, donderdag 8 september - van 10-17 uur, toegang f 10,- AMSTERDAM LUBBERS EN VAN DEN BROEK: (Van onze parlementaire redactie) DEN HAAG Premier Lubbers en minister Van den Broek (Buitenlandse Zaken) zijn het eens met de Tweede Kamer, dat de Franse en Britse atoomwapens „op enigerlei wijze" be trokken zouden moeten Gisteren bracht prins Claus samen met koningin Beatrix zijn oudste zoon Willem Alexander naar Wales, waar deze op het Atlantic College zijn middelbare schoolop leiding gaat voltooien. Links naast de koningin House master David Hobman, uiterst links Gerald Gerritsen, le raar Nederlands. DEN HAAG Prins Claus heeft gisteren, op zijn 57e verjaardag in een brief zijn dank uitgesproken voor de vele blijken van medeleven, die hij sinds geruime tijd krijgt in verband met zijn gezondheid. In de brief zegt de prins iedereen liefst een meer persoonlijk antwoord te willen geven, maar dat dat gezien de vele duizenden brieven, kaarten en andere tekenen van medeleven niet meer uitvoerbaar is. „Daarom richt ik mij nu met deze brief aan allen die hun war me belangstelling hebben getoond om hen van ganser harte te danken voor de ondervonden blijken van sympathie. Die posi tieve belangstelling betekent veel voor mij en ook voor mijn vrouw en kinderen. Het heeft ons allen goed gedaan. Claus", zo eindigt het schrijven. Koningin en prins hebben gisterochtend vroeg hun oudste zoon Willem Alexander naar Llantwit Major in Wales gebracht, waar de kroonprins zich meldde voor zijn studie aan het Atlantic Col lege. Het koninklijk paar is dezelfde middag weer in Nederland teruggekeerd, waar op paleis Huis ten Bosch de verjaardag van de prins in huiselijke kring wordt gevierd. Het is nog niet bekend wanneer prins Claus terugkeert naar Bad Driburg in West-Duitsland, waar hij de laatste tijd bij vrienden verbleef. Wel zal de prins deze week naar het buitenland ver trekken, aldus de RVD. De artsen zijn over zijn gezondheid niet ontevreden. Over zijn aanwezigheid op Prinsjesdag staat nog niets vast. Pagina 3: Willem Alexander op kostschool in Wales Man uit Alphen gedood bij verkeersongeluk ALPHEN AAN DEN RIJN ting Alphen. Ter hoogte van De 28-jarige J. Wijfje uit Al phen is vannacht bij een ver keersongeluk in zijn woon plaats omgekomen. De man reed omstreeks middernacht op de Nieuwkoopseweg rich- de Treinweg begon hij aan een inhaalmanoeuvre waarbij hij een tegenligger over het hoofd zag. Door weer scherp naar rechts te sturen, voorkwam de man een frontale botsing. De bocht naar rechts nam hij ech ter te snel waardoor de wagen kantelde en met een harde, klap tegen een boom in de rechterberm tot stilstand kwam. De Alphenaar overleed ter plaatse. irnliïifïii'n JÜHet Motorhuis vondeHaanSO. lelden Tel 071-769313 INFORMATIE OVER FILMS. MUZIEK. THEATER, RECREATIE, EXPOSITIES EN EEN COMPLETE AGENDA Geen krant ontvangen Bel tussen 18.00 en 19.00 uur. zaterdags tussen 14.00 en 15.00 uur. telefoonnr.071- 122248 en uw krant wordt nog dezelf de avond nabezorgd. worden bij de onderhan delingen over wederzijdse wapenbeperking in oost en west. Van den Broek wil echter onder geen be ding dat de Franse en Britse kernsystemen deel gaan uitmaken van de zo juist weer in Genève be gonnen onderhandelingen over middellange-af- standswapens (Pershings, kruisraketten en Russi sche SS-raketten). Premier Lubbers houdt wat dit betreft een slag om de arm. In een interview met het „IKV-Kernblad" van deze maand zegt hij: „Als het bij die ■onderhandelingen uiteindelijk vast zou komen te zitten op de Franse en Britse wapens, dan vind ik dat zij toch op eniger lei manier een bijzondere rol zouden moeten kunnen spe len". Volgens Van den Broek is het alleen haalbaar de Fran se en Britse wapens te betrek ken bij de besprekingen over vermindering van de lange-af- standsraketten, het zgn. START-overleg. De minister zal dit binnenkort voorstellen aan de Navo-bondgenoten. Pag 9: IKV ziet enige kan sen op uitstel kernwapens. Concert voor dertig auto's op Maasvlakte ROTTERDAM De Rotter damse beeldend kunstenaar Herbert Verheij heeft een con cert geschreven voor dertig auto's. Het gecomponeerde stadsgeluid wordt onder zijn leiding 2 oktober op een heli- kopterveld ten noorden van de het concert, dat ten hoogste een kwartier duurt, kreeg de gelegenheidscomponist de me dewerking van de gemeente Rotterdam en de VPRO. De laatste wil het starten van mo toren, onderlinge ruzies van bestuurders, het knarsen en dichtslaan van portieren, toe teren en andere geluiden uit zenden. Concertbezoekers zul len geen gierende banden of piepende remmen horen, aldus de componist, die de dertig voertuigen van vrienden en kennissen in een cirkel om zich heen weet als de uitvoe ring om drie uur begint, nadat vanaf elf uur is gerepeteerd. É>s-. Soms wordt pas later ontdekt, dat iets waar lange tijd niet naar is omgekeken, eigenlijk heel mooi is. Zo is het wellicht ook met die drie in het begin van deze eeuw gecomponeerde, maar nooit uitgevoerde cantates van Maurice Ravel. In de jaren zestig kwamen ze uit een stoffige bibliotheek van het Parijse conservatorium tevoorschijn. Pas volgende week woensdag worden ze in Utrecht voor het eerst uitgevoerd. Hoe de werken van deze Franse componist klinken blijft dus nog even een kwestie van afwachten. Iemand, die nu pas ontdekt wat hij mogelijk al jarenlang aan de Leidse Courant heeft gemist hoeft geen dag te wachten om te horen hoe het klinkt als deze krant met een plof door de brievenbus op de mat valt. Als hij de bon nu invult klinkt ook hem dat al snel en zelfs dagelijks als muziek in de oren. jÊ •m De Leidse Courant wil ik best B 14 dagen proberen. Gratis en geheel vrijblijvend In een open envelop xonder postzegel opsturen naar Leidse Courant, Antwoordnummer 998,2500 VD Den Haag. Indien daartoe aanleiding beslaat, kan een verzoek j mïT £cidöc (Bouiont -

Leidse Courant | 1983 | | pagina 1