„S°vjets zullen nooit de waarheid toegeven" VS denken aan monsterlijke vergissing Salvadoraans verzet valt grote stad aan Parlementaire delegatie stelt Moskou-reis uit Gouden trouw in sassenheim y Ceidae Oouoo/nt RUSSISCHE DISSIDENTEN EX VERENIGDE STATEN: Israël aanvaardt geen Syrische aanwezigheid in Shoef-gebied rr 1 vvt Van der Reijden wil harttransplantatie niet in ziekenfonds BUITENLAND MAANDAG 5 SEPTEMBER 1983PAGINAI; Franse gevechtsvliegtuigen voeren schijnaanvallen uit N'DJAMENA Franse gevechtsvliegtuigen hebben herhaaldelijk duikvluchten gesimu leerd, teneinde een aanval van de door Libi sche gesteunde opstandelingen op het stadje Oem Chaloeba af te slaan. Dit is zaterdag be kend gemaakt door westerse woordvoerders. De woordvoerders, die anoniem wilden blij ven. zeiden dat de Franse toestellen enkele malen over de aanvallers warten -gevlogen, maar dat zij niet geschoten hadden. De schij naanvallen zouden de Tsjadische opstandelin gen hebben verdreven, aldus de woordvoer ders. De Tsjadische opstandelingenleider, Goekoeni Oueddei, is gisteren voor het eerst sinds eind juli weer in het openbaar versche nen Oueddei ontzenuwde hiermee geruchten dat hij zou zijn omgekomen. SAN SALVADOR Bij een grootscheepse aanval van guerrillastrijders op San Mi guel, de derde stad in El Sal vador, zijn dit weekeinde ten minste vijftien regeringsmili tairen gedood. De radiozender van het Salvadoraanse verzet, Venceremos, meldde zelfs dat driehonderd regeringssoldaten gedood of gewond waren. Gistermiddag was het weer betrekkelijk rustig in de stad, die 138 kilometer ten oosten van de hoofdstad San Salvador ligt. De guerrillastrijders, die het offensief zaterdag inzetten, zijn er in geslaagd tot het cen trum van de stad door te drin gen, waar ze zich hebben te ruggetrokken. Behalve diverse gebouwen zijn ook drie brug-, gen ten oosten van San Miguel vernietigd, waardoor de stad van San Salvador is afgesne den. Een afgevaardigde van de ex treem-rechtse ARENA-partij betitelde San Miguel, het be langrijkste handels- en door voercentrum in het oosten van het land, als een „klein Viet nam". De guerrillabeweging zou met de aanval zijn positie willen versterken met het oog op de vorige week begonnen besprekingen met de Ameri kaanse gezant Richard Stone en de Salvadoraanse vredes- commissie die namens de auto riteiten optreedt. 'Affaire Emanuela Orlandi afgedaan' ROME De hele affaire rond de ontvoe ring van het 15-jarige Italiaanse meisje Emanuela Orlandi moet als gesloten wor den beschouwd. Een van de twee groepen die de verantwoordelijkheid voor de ont voering opeisen heeft dat gisteren in een boodschap gezegd. Over het al dan niet in leven zijn van het meisje wordt echter niets vermeld. Op een cassette-opname zegt een Italiaans sprekende man met een sterk buitenlands accent dat het ultima tum om tot een oplossing te komen van de ontvoeringzaak op 20 juli is afgelopen. Het bandje werd tegenover het huis waar het meisje woonde gevonden. De ontvoerders eisten de vrijlating van de Turk Mehmet Ali Agca, die in 1981 een aanslag op de paus pleegde. Dode bij vlucht naar W-Berlijn WEST-BERLIJN Twee Oostduitsers zijn zaterdag over de muur naar de Franse sector van West-Berlijn gevlucht, maar een derde man kwam om in een regen van kogels die grenswachters op hem af vuurden. De twee mannen, 19 en 20 jaar oud, staken in het donker het niemandsland over en bereik ten ongedeerd de Westberlijn- se wijk Wedding. Volgens oog getuigen hebben Oostduitse grensbewakers het levenloze lichaam van hun neergescho ten vluchtmakker opgepikt en in een militair voertuig afge voerd. Chilenen demonstreren bij graf Allende SANTIAGO Meer dan driedui-j a zend Chilenen hebben gisteren inA, Vina del Mar gedemonstreerd bij heL graf van ex-president Salvador All lende, ter gelegenheid van de derf tiende verjaardag van zijn verkie zing. Het was de eerste demonstratie voor Allende sinds deze tien jaar ge leden werd vermoord bij de staats greep van generaal Pinochet. Vrij-, wel gelijktijdig werden in Santiago bij protesten tegen het militaire be-; wind twintig mensen gearresteerd! Als het politieke geweld aanhoudt, r wil Pinochet de staat van beleg weer A in voeren. „En. die zal harder zijn^1 dan ooit tevoren", zei hij tijdens een persconferentie. i ge- J its- I rijvJ (Van onze correspondent Mare de Koninck) NEW YORK Een van de belangrijkste Russen, die ooit zijn overgelopen naar het Westen, is Arka- di Tsjevsjenko, voormalig Sovjet-ondersecretaris- generaal van de Verenig de Staten en persoonlijk adviseur van de Russische minister van Buitenlandse Zaken Gromyko. Krem- lin-kenner-van-binnenuit Tsjevsjenko vroeg en kreeg in 1978 politiek asiel in de Verenigde Sta ten. In New York ant woordde hij gisteren op vragen naar het waarom van de Russische vernieti ging van een afgedwaald passagiersvliegtuig met 269 inzittenden. Verbaast het U dat de Sovjet- Unie blijft weigeren toe te ge ven het Zuidkoreaanse lijn- toestel te hebben neergescho ten? Tsjevsjenko: „Nee, helemaal niet. Het regime liegt altijd over feiten die het niet wil be vestigen. Dat is standaardpoli- tiek. De Boeing-zaak herinnert me onder meer aan de Cuba- -crisis van oktober 1962, waar in het Kremlin de installatie van raketten op Cuba tot het laatste moment bleef loo chenen. Het verbaast me dat het anderen verbaast dat het Kremlin liegt. Ze zullen nu bij hun laatste verhaal blijven, dat het toestel een vermomd spionagevliegtuig was, dat hun luchtmacht alleen waarschu wingsschoten heeft afgevuurd en dat het toestel om een of andere reden, maar niet door hun schuld is verongelukt. Ze kunnen deze lezing nu niet meer veranderen, al weten ze dat ze zich met de hele gebeur tenis diep in de nesten hebben gewerkt. Ze hopen dat het in cident over een paar weken vergeten zal zijn. Ze proberen, zoals het Russische spreek woord zegt, droog uit het wa ter te komen". Zal de internationale woede effekt hebben op de leiding in het Kremlin? „Nee, de positie van partijlei der Andropov, van verant woordelijk minister defensie Oestinov en van minister van Buitenlandse Zaken Gromyko zal er niet door worden onder mijnd. Het verhaal dat de hele vrije wereld kent, blijft im mers voor de Sovjet-bevolking onbekend. Het volk kan de verklaringen van de leiders ook niet controleren. Men zal aannemen wat de Pravda af drukt. Geloof me, ook het middenkader, de ambtenaren en de hogere militairen zullen de officiële lezing accepteren. Wat niet wegneemt, dat de wereldreactie het Kremlin wel raakt. Ik kan U verzekeren dat het Politburo in grote op winding bijeen is gekomen. De afgelopen maanden was juist geprobeerd om een imago van Sovjet-vredelievendheid en menselijkheid op te bouwen. De situatie is typisch voor het Sovjet-systeem. De militaire veiligheidsvoorschriften zijn zo rigide, dat het president Andropov zelf kan zijn weest, die er niet onderuit kon en toestemming kan hebben gegeven om de Boeing neer te schieten. Hij kon het zich niet veroorloven om passief te blij ven bij een penetratie van het Sovjet-luchtruim, nadat de luchtmacht groot alarm had geslagen. Ik zeg niet dat het zo gegaan is, maar dat het goed mogelijk is, dat het zo gegaan is. Uiteindelijk is voor het Kremlin niet wezenlijk wat de wereld zegt, maar wat al dan niet past in het eigen systeem. En naast dat alles moet men in Demonstranten in Londen protesteerden gisteren voor een bar in de buurt van de Russische ambassade tegen het neerschieten van de Zuidkoreaanse Boeing. „Weg met de Russiche moordenaars" luidt de opschrift van het spandoek. - Merkwaardig Tsjevsjenko krijgt gedeeltelijk bijval van een andere Sovjet- -vluchteling in de VS, Yitzak Tarasulo, die van 1958 tot 1962 radarspecialist was bij de Rus sische luchtmacht in oost-Azië. Tarasulo: „Ik weet uit eigen ervaring, dat elk niet-geïdenti- cifeerd vliegtuig, dat zich bo ven Sovjet- territorium be vindt en niet reageert op sig nalen van de militaire autori teiten, onmiddellijk als een schietschijf wordt beschouwd. Zelfs Russische vliegtuigen met defecte radio zijn door de eigen luchtmacht neergescho ten. Dat gebeurde ook in 1960, toen wij het Amerikaanse U-2 spionagevliegtuig met piloot Gary Powers neerhaalden. Even tevoren was een eerste Russische raket afgevuurd op een Russische jager, waarvan het code-signaal „ik ben uw eigen vliegtuig" was uitgeval len". Tarasulo is ervan overtuigd, dat het bevel tot het beschie ten van het Koreaanse toestel van het hoogste militaire ni veau is gekomen. „Op zijn minst moet de staf-chef van de Sovjet-luchtverdediging de be slissing hebben genomen. Het is in de Sovjet-hiërarchie on denkbaar dat iemand op lager niveau een dergelijke verant woordelijkheid op zich heeft willen laden, ook al lieten de instructies het neerschieten wel toe. De Russen hebben een traditioneel geloof in de heilig heid van hun grenzen en wij werden er in mijn tijd als ra dar-operateur onophoudelijk aan herinnerd, dat we altijd klaar moesten zijn voor de vernietiging van een indrin ger. Maar dit was een uiterst merkwaardig geval voor de Russische luchtafweer, zo'n reusachtige Boeing Jumbo-jet, die onmiddellijk als zodanig op (Van onze parlementaire redactie) DEN HAAG De parle mentaire „Oost-Westdelega- tie" is vanochtend niet, zoals de bedoeling was, afgereisd naar Moskou. Unaniem is de delegatie tot de conclusie ge komen dat zij na het neer schieten van het Koreaanse vliegtuig boven Russisch grondgebied de Russische hoofdstad van haar reispro gramma moest schrappen. Maar de vice-fractievoorzit- ter van de PvdA, Wim Meij er, betreurt het afgelasten van de reis, die ondermeer had kunnen dienen om in Moskou een verklaring op hoog niveau over het inci dent met het Koreaanse toe stel te eisen. Delegatieleider Relus ter Beek (PvdA) heeft in een het radarscherm moet zijn herkend. In de tweeëneenhalf uur dat de Sovjet-luchtmacht het toestel in de gaten heeft gehad, moet de situatie tot op het hoogste niveau zijn bespro ken". Tarasulo betwijfelt of ook de partijleiding, en met name president Andropov of de ministers Oestinov en Gro myko weet hebben gehad van de militaire actie. Hij zegt: „Misschien dat de politieke lei ders ooit nog eens aan de Amerikanen vertrouwelijk zullen laten doorschemeren dat er een fout is gemaakt door het leger. Dat dan in een poging om de Oost-West-be- trekkingen weer te verbete ren". brief aan de Russische tijde lijk zaakgelastigde in Den Haag, Gnejasev, de verkla ring van het persbureau Tass over het neerstorten van de Koreanse Boeing „volledig ontoereikend" genoemd. De degelatie, die verder be staat uit de fractieleiders Den Uyl (PvdA), De Vries (CDA) en Nijpels (VVD) en het CDA-kamerlid De Boer, zou tot en met vrijdag in Moskou vertoeven. Doel was het ver zamelen van informatie en praten over ontwapening en wapenbeheersing, vooral met het oog op de vraag of er in ons land nu wel of geen kruisraketten moeten komen. De daartoe geplande bezoe ken aan Washington (9-14 september) en Bonn (14-16 september) gaan wèl door. De regering stond voor de zelfde afweging als de dele gatie, omdat minister Braks (Landbouw) woensdag naar Moskou zou gaan. Inmiddels heeft het kabinet besloten dat Braks beter thuis kan blijven. Dit besluit was voor al voor CDA-fractieleider De Vries van groot belang. Zijn VVD-collega Nijpels had al eerder laten weten dat hij niet naar Moskou zou gaan. PvdA-fractieleider Den Uyl nam heel lang het standpunt in dat er meer belangen ge diend zouden zijn met het door laten gaan van het be zoek, waarbij de delegatie in Moskou van haar veront waardiging blijk zou kunnen geven. In Arnhem hebben burgemeester en wethouders de officiële ontvangst van le den van het Russische staats circus afgelast. (Van onze correspondent Mare de Koninck) WASHINGTON In de Verenigde Staten wint de veronderstelling veld dat de Russische autoriteiten wel doelbewust een in hun luchtruim doorge drongen vliegtuig hebben neergeschoten, maar dat zij pas na het gebeurde ontdekten dat het doelwit een Koreaans lijntoestel was geweest met honder den mensen aan boord. De meeste deskundigen in Amerika neigen ook tot de opvatting dat het be sluit tot het neerschieten van het vreemde vliegtuig binnen het militaire Sov jet-apparaat is genomen zij het waarschijnlijk op hoog niveau en dat de politieke leiding in het Kremlin daar niet direct bij betrokken was. Een en ander is voor de auto riteiten in Washington geen aanleiding tot minder veront waardiging over de ramp. „Het betekent alleen dat als de Sovjets niet doelbewust moordlustig hebben gehan deld, ze een even monsterlijke combinatie van onkunde en blind automatisme aan de dag hebben gelegd", aldus een woordvoerder van het Penta gon, het Amerikaanse ministe rie van Defensie. En voorzitter J. Zablocki van de vaste com missie voor Buitenlandse Za ken in het Congres (parle ment) zei: „De wereld mag ho pen dat er aan de Russische atoomknop een meer oordeel kundige vinger zit". Een van de aanwijzingen voor Russische verlegenheid met het drama is volgens Witte Huis-kringen de merkwaardi ge slotzin in het officiële Kremlin-communiqué dat het persbureau Tass afgelopen vrijdag he^ft verspreid. Die zin luidt: „Tass heeft toestem ming om te verklaren dat in de leidende kringen van de Sovjet-Unie het verlies van mensenlevens wordt be treurd". Een zegsman op het ministerie van Buitenlandse Zaken in Washington zei daar over: „Het is een miserabele manier van sorry zeggen, maar dit zou wel eens hun er kenning kunnen zijn van dat ze het niet zo bedoeld heb ben". In de tot dusver drie ofJ ficiële Sovjet-verklaringen aangaande de verongelukte' Zuidkoreaanse Boeing is niet bevestigd dat de Russische luchtmacht op het passagiers.- vliegtuig heeft gevuurd. Onmiskenbaar Deskundigen van het Penta gon opperden gisteren de mo gelijkheid dat de betrokken Russische radartechnici en ge vechtspiloten de Koreaanse Boeing in de desbetreffende nacht voor een van de grote Amerikaanse militaire RC-135 patrouille- c.q. spionagevlieg- tuigen hebben gehouden, die op Aziatische bases zijn gesta tioneerd en regelmatig langs de Russische grens vliegen. „Het kan ook zijn dat men dacht met een afgedwaalde Amerikaanse AWACS, die ook een Boeing 747 is, van doen te hebben. Misschien dachten ze de kans van hun leven te heb ben, dat ze voor het Kremlin de politieke slag van de eeuw konden slaan, door zo'n Ame rikaans ultra-modern spiona gevliegtuig boven Sovjet grondgebied naar beneden te halen. Maar ze maakten de blunder van de eeuw door in vredestijd 296 buitenlandse burgers, onder wie een vijftig tal Amerikanen, te execute ren", aldus een militaire bron op het Pentagon. Hij wees nog op het feit dat er slechts 16 minuten verstreken zijn tussen Het moment dat de betrokken Russische piloot vi sueel contact kreeg met het ongeïdentificeerde vliegtuig, en het moment dat een raket werd afgevuurd. Als de Russi sche vlieger uit eigen waarne ming zou hebben gemeld of hebben bevestigd dat het om een gewoon Boeing lijn vlieg tuig ging, lijkt het niet waar schijnlijk dat binnen enkele minuten op het hoogste poli tieke niveau in Moskou het besluit tot neerschieten dat een internationale crisis moest veroorzaken is genomen. Anderzijds blijven regerings kringen in Washington zich afvragen hoe de onmiskenbare afmeting en vorm van een Jumbo-jet (zonder reusachtige radarschotel zoals de AWACS die heeft) verkeerd kan zijn geïnterpreteerd. Zelfs op ra darschermen zou de Boeing 747, die bovendien relatief laag vliegt, nauwelijks te ver warren zijn met enig ander vliegtuig. Intussen verwachten waarne mers in de V.S. dat in de nas leep van het incident nog een bitter conflict kan ontstaan over de teruggave van de li chamen van de slachtoffers. „Wij willen onze eigen doden begraven", verklaarde een lid van president Reagans staf. Hij wees erop dat de Russen koortsachtig op zoek zullen blijven naar het wrak en met name naar de zwarte doos met vluchtgegevens en cockpitcon versatie van het verongelukte vliegtuig, teneinde uit te slui ten dat buitenlanders bewijs materiaal in handen krijgen. „Ze zullen daarom ook moei lijk kunnen volhouden dat er geen lichamen geborgen zijn", aldus de Witte Huis-bron. SUSKE EN WISKE DE HIPPE HEKSEN (Vervolg van de voorpagina) BEIROET/TEL AVIV De Israëlische minister van de fensie, Arens, heeft gisteren verklaard niet te zullen accep teren dat Syrische militairen het Shoef-gebied binnentrek ken. Hij noemde de gedeelte lijke Israëlische terugtrekking een test voor het Libanese le ger en zei te verwachten dat Syrië niet zal proberen het ge bied binnen te gaan. Drie Israëlische vliegtuigen zijn gisteren in actie gekomen tegen een colonne Syrische tanks, die over de hoofdweg Damascus-Beiroet oprukten naar de plaats Bhamdoen. Deze ligt in het Shoef-gebied. Twee tanks zouden zijn uitge schakeld. Het bleef nog ondui delijk of de tanks door Syriërs waren bemand en of zij Bham doen wilden veroveren. Israël heeft de verantwoorde- Tijkheid voor de gevechten, die uitbraken na de terugtrekking, van de hand gewezen. De mi nister van energiezaken, Mo- dai, zei dat „Israël niet meer verantwoordelijk is voor de gevechten in de Shoef, dan de voor gevechten in Cambodja". De Israëlische regerings woordvoerder, Meridor, zei het betreuren dat het Libanese leger niet het Shoef-gebied is binnengetrokken. In de Libanese media werd Is raël beschuldigd van „dubbel spel" door zich zonder vooraf gaande waarschuwing of coör dinatie met het Libanese leger uit het Shoef-gebied terug te trekken. De commandant van de rechts-chrsitelijke militie, Frem, zei dat „wij bereid zijn al onze posities en kazernes in het Shoef-gebied over te dra gen aan het Libanese leger. Wij weten niet wat er is ge beurd. Nu staan wij voor een oorlog". Egypte beschuldigde Israël er gisteren van plannen te heb ben in Libanon te blijven en riep de VS op te werken aan een volledig Israëlisch vertrek uit dat land. Dit zei de belang rijkste adviseur van de Egypti sche president, Al-Baz. Syrië stelde gisteren in een officiële verklaring, dat Libanon nu is verdeeld en het noemde de te rugtrekking een samenzwe ring tussen Washington en de Libanese regering. Hoewel de VS nog op het laat ste moment hebben gepro beerd de gedeeltelijke terug trekking te voorkomen, vormt dit volgens president Reagan geen belemmering voor de Amerikaanse bemiddeling in het Midden-Oosten Het gouden echtpaar Slingerland. :D B PP ,or u' SASSENHEIM Het echtpaar H. Slingerland/J. v.d. Berg j°n trouwde 21 augustus, 50 jaar geleden, op het raadhuis van Sas- P* senheim. De bruid bracht haar jeugd door in Sassenheim, de T bruidegom in Zoeterwoude. Het echtpaar is altijd in Sassenheim l blijven wonen, ruim 40 jaar in de Hoekstraat, en daarna tot op 1 heden in de Charbonlaan. 1st i v De bruid was tot haar trouwen „dagmeisje", en de bruidegom i t ging na z'n schooljaren werken bij z'n vader op de vrachtvaar- figi der, met zand en grint. Na opleiding tot machinist ging hij in Ijs deze functie varen aan boord van een luxe jacht op zee, alsmede k op de Rijn. In de eerste oorlogsdagen deed hij dienst bij de mari- ne, maar hij kon na de capitulatie niet meevluchten naar Enge land, omdat hij bij de Vaartuigendienst was ingeschakeld. Na de I bevrijding werd de bruidegom kok bij de Binnenlandse Strijd krachten, en kreeg de eervolle opdracht om het koninklijk jacht Piet Hein uit Sleeswijk-Holstein op te halen. Na de oorlog wasr hij werkzaam bij de drukkerij van de Haagsche Courant tot z'n,[D pensionering. In z'n vrije tijd was hij zeer actief in de schaats- en wielriiders- sport. Voor al z'n activiteiten als trainer in de schaatssport kreeg hij de koninklijke onderscheiding, ere-medaille verbonden aan de Orde van Oranje Nassau, en bij het schaatsen behaalde hij vele medailles. Bruid (70) en bruidegom (72) zijn beiden goed ge zond. Ze hebben 1 zoon, 6 dochters en 17 kleinkinderen. Van daag wordt het grote feest gevierd in de Oude Tol met een re- [ns ceptie van half zes tot half zeven. DEN HAAG De kosten voor harttransplantaties kun nen niet door de ziekenfond sen worden vergoed, ook niet als d$ operaties in Nederland zouden worden verricht. Dit schrijft staatssecretaris Van der Reijden (Volksgezondheid) in een brief aan de Nederland se Hartpatiënten Vereniging (NHV). De NHV had de staats secretaris verzocht de kosten a van harttransplantaties door |gp ziekenfonds of particuliereL,, ziektekostenverzekeraar te la-JL ten vergoeden. Van der Reij-^. den is verder van mening datu iniatieven om harttransplanta-I ties in Nederland uit te voe- J!e' ren, niet moeten worden gesti-j v muleerd vanwege de huidigep stand van de wetenschap en'I de in het buitenland geboekte resultaten. fer

Leidse Courant | 1983 | | pagina 6