Moskou: Jumbo verward met spionagevliegtuig Verkeerschaos bij Van Brienenoordbrug TI m VVD eist ander belastingplan Beeldspraak BON: Libanese regering schort akkoord met Israël op Distillateurs dagen Dirk van den Broek voor de rechter AUTO HEEMSKERK WORTELTJES EN RUNDERTARTAAR DAGBLAD VOOR ZUID-HOLLAND UitgaveWes'erpere, behorende tolSijthol[Pera.Apolhekersdi'jkpl, 2312DD Leiden, Postbus II, 2300 AA, tel.071-122244. Giro) 03003 Bank:Aniro-bankN.V.Leiden. Directeur-hoofdredacteur. J.J.Hallewas, Chef-redacteur: Wim Buijteweg. Advertenties: (excl.BTW) f 0,58 per mm, kleintjes f 0,40 per mm. Abonnementen: (incl.BTW) per maand 1 20.41 (uitsl.aut.betaling),kwaiiaal f 61,25, jaar f 233,50. W Klachten bezorging: maandag t/m vriidag van 18.00 tot 19.00 uur, zaterdag van 14.00 tot 15.00 uur tel. 071-122248. Losse nummers f 0 Maandag 5 september 1983, 74e jaargang no. 22672 Frank Kramer verschijnt weer met zijn „Hints" op Ned. I om 19.20 uur. Mozart deel drie 9m 20.28 uur. In Brandpunt Ned.I om 22.00 uur Reagan over neerschieten vliegtuig. Het jeugdjournaal komt terug op Ned. II om 18.45 uur. 19.59 uur film „Woensdag" over discjockey. HET WEER Opklaringen, maar ook een enkele bui. Middagtempera- tuur omstreeks 19 graden. Ma tige westelijke wind. Zon op: 06.59, onder: 20.18; hoog water Schev.: 02.53, 15.36, laag water: 11.11, 23.37. Dode bij schietpartij op station Hilversum HILVERSUM Bij een schietpartij op het station in Hilversum is gisteravond de 50-jarige A.B. uit die plaats om het leven gekomen. Omstanders hebben de schutter, A.K. uit Hilversum (47), overmeesterd en aan de politie uitgeleverd. Volgens de politie kenden j de twee mannen elkaar al zeker een jaar. De schiet- i partij begon in de tunnel tussen de perrons, nadat de mannen samen in de stationsrestauratie wat gedron- I ken hadden. Er werden tien kogels op het slachtoffer j afgevuurd. Volgens de politie is het een wonder dat niet meer slachtoffers bij de schietpartij zijn geval len. Het was namelijk vrij druk op het perron. Bij het inrekenen van de schutter zijn de omstanders overigens vrij hardhandig te werk gegaan. K. moest met oogletsel, een gebroken kaak en een gebroken neusbeen in een ziekenhuis te Utrecht worden opge nomen. Olietanker op de rotsen De hevige storm van het afgelopen week einde heeft vooral in Engeland flink huisge houden. De olietanker „Hydo" liep aan de Engelse oostkust bij Penhir op de rotsen en brak in tweeën. Er vloeide 180 ton olie in zee. Er vielen echter geen gewonden. Zie verder pag.5: „Stormachtig week einde". Ruimteveer veilig terug BASIS EDWARDS Het Ameri kaanse ruimteveer Challenger is vanochtend om tien over half tien (Nederlandse tijd) geland op de luchtmachtbasis Edwards in Califor- nië. Op de basis was het toen tien over half een 's nachts, reden waar om de landingsbaan was verlicht door acht reuzeschijnwerpers die voor de bemanning van het ruimte veer al vanaf 160 kilometer afstand zichtbaar waren. Om veiligheidsre denen waren op de basis geen bezoe kers toegelaten. Het ruimteveer heeft zes dagen, één uur en acht mi nuten rond de aarde gedraaid. BEIROET/TEL AVIV De Libanese president Gemayel heeft gisteren de gedeeltelijke Israëlische terugtrekking ver oordeeld als een schending van het in mei gesloten ak koord tussen Israël en Liba non. Volgens de Libanese ra dio heeft de Libanese premier Wazzan tegenover de secreta ris-generaal van de Arabische Liga bevestigd dat dit akkoord ïis bevroren". De Libanese ra dio meldde niet wat de bevrie zing van het akkoord inhield, maar waarnemers in Beiroet geloofden dat de regering-Ge- mayel de Israëlisch-Libanese overeenkomst heeft opge schort. Deze reactie van de Libanese regering volgde nadat Israël zaterdagnacht zijn troepen uit het ten zuidoosten van Beiroet gelegen Shoef-gebied had te ruggetrokken. De gedeeltelijke Israëlische, die binnen zes uur was voltooid, leidde onmiddel lijk tot felle gevechten tussen linkse druzen en rechtse chris tenen. De strijd sloeg snel over naar Beiroet, waar links-Liba- nese partijen en de sji'itische Amal-beweging verwikkeld zijn in zware gevechten met het Libanese leger. De zater dag opgelaaide burgeroorlog duurde vanochtend in alle he vigheid voort. Er zouden tien tallen doden zijn gevallen. Het Libanese leger, dat niet was voorbereid om Israëlische stellingen in het Shoef-gebied over te nemen, heeft gisteren geprobeerd zijn gezag te her stellen langs de kustweg, die Beiroet met Zuid-Libanon ver bindt. De Israëlische radio meldde gisterochtend, dat pre mier Begin zaterdag verzoe ken van de VS en Libanon heeft afgewezen, om de ge deeltelijke terugtrekking op te schorten. Pagina 6:Israël aanvaardt geen Syrische aanwezigheid in Shoef-gebied Ziektekostenregeling militairen mogelijk gelijk aan politie DEN HAAG Het ministerie van Defensie bestudeert moge lijkheden militairen dezelfde ziektekostenregeling te geven als politieambtenaren. Staats secretaris Hoekzema heeft dit weekeinde voor $ie AVRO-ra- dio verklaard: „Ik kom met een aantal varianten. Ik wil het overleg weer op gang brengen". Dit overleg is ge- I pland voor 15 september.' Als alternatieve bezuinigings-, I plannen worden op het minis terie bekeken: het bevriezen van toeslagen voor overwerk en oefening (nu al geblok keerd), een korting van 0,8 procent op alle militaire sala rissen en het invoeren van bij dragen naar draagkracht bij de bestaande regeling geneeskun dige verzorging gezinsleden militairen. Er moet 22 miljoen worden bezuinigd. Twee gewonden bij steekpartij LEIMUIDEN Bij een steek partij in Leimuiden zijn vrij dagavond twee mensen ge- Wond geraakt. Eén van de Slachtoffers moest met steek wonden in buik en been naar het ziekenhuis worden ver voerd. De steekpartij ontstond tijdens een burenruzie. De da der, een 28-jarige inwoner van Leimuiden, is in hechtenis ge nomen. Ondanks een vrij goede ver standhouding tussen de twee buren, brak er vrijdagavond 1 rond half negen, een fikse ru- I zie uit. De 28-jarige Leimuide- naar haalde voor de deur van zijn buren een mes tevoor schijn. De 36-jarige buurman en zijn 29-jarige vrouw waren niet gewapend. De 28-jarige man stak de twee enkele ma- WASHINGTON Een hooggeplaatste Russi sche militair heeft giste ren het tot dusverre meest gedetailleerde Russische verslag van het neerschieten wan het Zuidkoreaanse lijn- toestel gegeven. De Russische generaal Se- myon Romanov, aangeduid als de commandant van de Russische luchtverdediging, verklaarde gisteren volgens het Russische persbureau Tass dat „het toestel met ge doofde lichten vloog en de contouren veel leken op die van het Amerikaanse spio nagevliegtuig RC-135". Waarschuwingsschoten wa ren daarom gerechtvaar digd. Hij bevestigde noch ontkende echter dat een Russische raket het lijntoes- tel had geraakt. Wel sprak hij van een „brutale en op zettelijke provocatie". Hij ontkende dat men wist dat het om een burgertoestel ging- Woordvoerder Speakes zei dat een Amerikaans ver kenningstoestel in de buurt was van het gebied waar de Russen het Zuidkoreaanse toestel voor het eerst ont dekten. Volgens Speakes moet de Russen echter al snel duidelijk zijn geworden dat het Amerikaanse ver kenningstoestel en het uit de koers geraakte Zuidkore aanse lijntoestel niet een en hetzelfde waren. Het Ame rikaanse toestel is nooit bin nen het Russische lucht ruim geweest, zo onder- streepte hij. Minstens twee Nabestaanden van omgekomen Japanse passagiers werden gisteren tot vlakbij de plek gebracht waar de Boeing 747 van de Zuidkoreaanse luchtvaartmaatschappij door Russi sche gevechtsvliegtuigen is neergehaald. Zij gooiden bloemen naar de plek waar de Boeing in het water is verdwenen. De Japanse regering heeft echter laten weten waarschijnlijk geen economische of diplomatieke sancties te zullen ondernemen tegen de Sovjetunie. uur waren de Russen er volledig van op de hoogte dat het Zuidkoreaanse toe stel geen Amerikaans ver kenningstoestel was, aldus Speakes. Het Witte Huis heeft aan zes leden van het Congres selecties van band opnamen laten horen waar op het radioverkeer met de piloten van de Russische jachtvliegtuigen is vastge legd. James Wright, leider van de Democraten in het Huis van Afgevaardigden, verklaarde dat de Russische piloten zeiden dat zij een Amerikaanse verkenner van het type RC-135 zagen. Twee advocaten in San Francisco hebben een vor dering ingediend van 99 miljard dollar tegen de Sov jet-Unie en de Koreaanse luchtvaartmaatschappij KAL. Volgens een van hen is het niet zeker dat de Sov jet-Unie zich kan onttrek ken aan de schadevorderin gen. President Reagan houdt vannacht een toe spraak waarin strafmaatre gelen worden aangekondigd tegen de Sovjet-Unie. Op- schoring van het overleg in genève over de middellan- ge-afstandsraketten zou niet beoogd worden. De Russi sche minister Gromyko gaat niet naar Parijs voor een tweedaags bezoek na de fel le Franse protesten tegen het neerschieten van de Boeing. Pagina 6 Russische dissi denten: Sovjets geven waarheid nooit toe. Pagina 2: Feitenkennis van Amerikanen verrast Russen LEIDEN De Algemene Vereniging van Distillateurs en Likeurstokers daagt Dirk van den Broek voor de rech ter, omdat de dochteronderne ming Dirck III Slijterijen ko- renmout verkoopt en daarbij suggereert, dat het om jenever gaat. ,;De opmaak van het eti ket, de benaming van het pro dukt en de fles wekken' de in druk, dat dit produkt jonge je never is. Het is echter een an der produkt met een alcohol percentage van 30". Volgens de vereniging is de presentatie onrechtmatig. De distillateurs eisen, dat Dirk van den Broek de verkoop staakt. Volgens directeur J. van den Broek is de klacht onzin. De verkoop gaat volgens hem gewoon door. ROTTERDAM De Rotter damse politie heeft dit week einde 76 automobilisten een bekeuring gegeven, omdat zij in files op rijksweg 16 voor de Van Brienenoordbrug zware verkeersovertredingen maakten. Volgens een woordvoerder van de politie ontstonden levensgevaarlijke situaties doordat gehaaste au tomobilisten rijbaansignalen negeerden, inhaalden op vluchtstroken en tegen het verkeer inreden om via de aanvoerwegen de file te ver laten. De situatie werd zo ernstig dat de politie zich ge noodzaakt zag extra perso neel in te zetten. In vier uur tijd werden 76 bekeuringen gegeven aan automobilisten die de zwaarste overtredin gen maakten. De files voor de Van Brienenoordbrug ont stonden niet alleen door het slechte weer, maar ook door werkzaamheden aan de weg, waarvan het verkeer nog tot begin december last van zal ondervinden. ADVERTENTIE NISSAN Voor alles en alles en alles en alles. BIJ UW NISSAN/DATSUN DEALER: Alkemadelaan 1, Roelofarendsveen, 01713-2866 Herengracht 79, Leiden, 071-133861 (Van onze parlementaire redactie) DEN HAAG Door toedoen van de VVD-fractie moet het ka binet vandaag overleg plegen over een ander belastingplan voor 1984. VVD-leider Nijpels heeft het plan, zoals dat eerder door het kabinet in beginsel was vastgesteld, op twee punten „onaan vaardbaar" genoemd. Nijpels meent dat het kabinet „zijn huis werk nog maar eens moet overdoen", zo zei hij dit weekeinde voor radio en televis»e. De VVD-fractie eist dat er in de loon- en inkomstenbelasting voor honderd procent inflatiecorrectie wordt toegepast en dat de middeninkomens niet zwaarder worden belast dan andere groe pen. Als de CDA-ministers gebruik maken van hun meerder heid in het kabinet om het „plan-Lubbers" door te drukken, dan zal de VVD „zich niet gebonden voelen aan enig onderdeel van het dekkingsplan", zoals bijv. de verhoging van btw of van ac cijnzen op tabak en alcohol. CDA-fractievoorzitter De Vries toonde zich dit weekeinde verontwaardigd over de uitlatingen van Nijpels. Pagina 5: CDA bereid te praten Ajax ook zonder sterren sterk DEN HAAG Zonder ver trokken sterren als Lerby, Cruijff, Schrijvers en gebles seerden als Rijkaard en 01- sen gaat het ook goed met Ajax. De Amsterdamse club wervelde gisteren met 7-2 langs Helmond Sport en voert met Feyenoord, dat via een treffer van Peter Houtman moeizaam won bij Haarlem, de ranglijst in de hoogste afdeling van het Ne derlandse voetbal aan. De Haarlemse doelman Ed ward Metgod beleefde een dubbel trieste zaterdag avond, omdat een botsing met Gullit hem een gebro ken arm opleverde en zijn plaats in de selectie voor het Nederlands elftal kostte. Jan-Willem van Ede van FC Utrecht is nu door bonds coach Kees Rijvers aan de selectie toegevoegd. PSV viel uit het groepje koplo pers vanwege een thuisne derlaag van 2-1 tegen het weer verbazende Willem II. DS '79 boekte in de uitwed strijd tegen Excelsior zijn eerste overwinning (0-1) in de eredivisie. Een klasse lager solliciteerde FC Twente in het Haagse Zuiderpark duidelijk naar een hernieuwd eredivisie schap. De Enschedese for matie wees FC Den Haag duidelijk terug met 4-2. Teleurstellend verliep het WK wielrennen op de weg voor profs voor Nederland. De Amerikaan Greg Le- mond veroverde de regen boogtrui vóór Adri van der Poel, die daarmee de zilver en medaille greep. Peter Winnen brak in het Zwitser se Altenrhein een sleutel been, doordat hij vlak na de finish in botsing kwam met een fotograaf. mm Verder onder meer in Sporttribune: PSV doet denken aan vorig seizoen FC Groningen na rust voorbeeldig Dames A V Holland onbedreigd kampioen Australië 2 wint derde race Ovett maakt seizoen goed Lugdunum onderuit nij SVPTT Adrie van der Poel mentaal volwassen Vivax derde in eigen toernooi Robert Jan van der Feen en Arnold van der Capellen verrassende finalisten ADVERTENTIE Elke dinsdag en woensdag hebben we groente en vlees in de aanbieding. Geschrapte worteltjes, zak 500 gram Rundertartaar, CQQ 500 g «r250.Z70 's Lands grootste kruidenier blijft op de kleintjes letten. Het is een platrond voorwerp, zegt het woordenboek. Het kan een geldstuk zijn of het draaiende deel van een katrol. Een damstuk wordt ook zo genoemd. Een afgesneden plat stuk, bijvoorbeeld van een koek of cake, kan ook zo worden aangeduid. Er kan op geschoten worden. Kortom, het gaat dus over een schijf. En „over hoeveel schijven" het gaat alvorens die van Nipkow wordt uitgereikt leest u vandaag weer in de Leidse Courant. En wel in de maandagse rubriek „Beeldspraak". De Leidse Courant wil ik best 14 dagen proberen Gratis en geheel vrijblijvend pen envelop zonder postzegel opsturen naar: lourant, Antwoordnummer 998,2500 VD Den Haag. ■8*£eidóe Somcrnt L

Leidse Courant | 1983 | | pagina 1