Mentaal sterke Van der Poel vindt voldoening in troostprijs Uwe Raab ongenaakbaar Nederlandse dames in de achterhoede SPORTTRIBUNE UCI wijst Duits protest van hand io MAANDAG S SEPTEMBER h Winnen breekt sleutelbeen Voor Peter Winnen liep het WK wielrennen in Altenrhein slecht af. Na als twintigste door de finish te zijn gekomen, kon hij een fotograaf niet ontwijken. Winnen viel en brak zijn linker sleutelbeen. Het is( een moeilijke breuk, een operatie is noodzakelijk en volgens dokter Schattenberg is zijn seizoen verder verloren. Winnen was gisteravond niet de enige geblesseerde Neder lander. Steven Rooks hield aan een vroege valpartij enige bloeduitstor tingen, een pijnlijke rug en talrijke schaafwonden over. Henri Manders liep al in de eerste ronde een ka potte knie op. Zoetemelk gaat door Joop Zoetemelk tekent nog voor een jaartje bij. Het we reldkampioenschap in Altenr hein achtte de Nederlander zo goed verlopen, dat hij weer vertrouwen in de toekomst heeft gekregen. „Volgend jaar ga ik weer in trainingskamp", grijnsde hij. „Weliswaar komt op 29 september die rechtszaak in verband met die doping- kwestie nog aan de orde, maar ik wacht de uitspraak niet af. In de Tour had ik geen animo meer, na dit wereldkampioen schap wel. Ik zal er in 1984 dus nog bij zijn". DDR blijft anti-Tour Hoewel iedereen er van overtuigd is, dat de Oostduit- se wieleramateurs zich moei teloos met de professionals kunnen meten, zullen de pu pillen van coach Lindner dat duel mijden. Hij: „We blijven principieel tegen be- roepssport. Daar wordt te veel gerommeld. Wij zullen dan ook nooit aan de Tour de France meedoen. De dit jaar door de Columbianen behaalde successen maken voor ons geen enkel verschil uit". ALTENRHEIN De Westduitse wielerbond heeft zaterdag officieel geprotesteerd tegen de uitslagen van het dopingonderzoek bij de wereld kampioenschappen op de baan. De medische commissie van dé wereld- wielrenunie (UCI) heeft het protest van de Westduitsers tijdens een zit ting in Altenrhein niet ontvankelijk verklaard. Weliswaar erkende de commissie dat er procedurefouten waren gemaakt. Het ge bruik van efedrine was echter onomstote lijk vast komen te staan. Alle straffen blij ven daarom gehandhaafd. De tandemrij ders Fredy Schmidtke en Dieter Giebken en de sprintster Claudia Lommatsch wer den betrapt op het innemen van efedrine. Zij werden een maand geschorst en ge dwongen hun gewonnen medailles in te le veren. Dokter Huber, de medische begeleider van de Westduitse baanploeg, heeft verklaard voor een raadsel te staan. Hij ontkende de betrokkenen een middel te hebben ver strekt, dat efedrine bevatte. De Westduitse ploegleider protesteert tegen procedurefou ten. De Zwitserse dopingonderzoekers van het laboratorium in Magglingen hebben zich niet gehouden aan de juiste tijdspanne tussen het eerste onderzoek van de urines- talen en de contra-expertise. Ook vinden de Duitsers de aangetoonde hoeveelheid efedrine veel te gering om als doping aan geduid te kunnen worden. ALTENRHEIN Toen de laatste supporters al lang waren verdwenen, de campinggasten hun spulletjes hadden opge ruimd en de tribune half was afgebroken, vierde Greg Lemond samen met vrouw Cathy in de buurt van de finish in Altenr hein, waar hij zojuist we reldkampioen was gewor den, nog altijd een beetje feest. „Dit was mijn wraak", riep hij uit. „Vo rig jaar werd ik in Good wood bekritiseerd omdat ik mijn landgenoot Boyer achterhaalde. In Amerika wordt echter anders ge dacht dan in Europa. Ik wilde winnen. Dat was al les". Toch vertelde dezelfde Le mond (vorig jaar tweede ach ter Saronni) eerlijk, dat hij niet had verwacht zo snel de top te zullen bereiken. In Al tenrhein werd hij echter defi- tinief de aanvoerder van een nieuwe lichting jonge wielren ners. Na een korte, sterke solo bereikte hij, zoals een groot kampioen betaamt, alleen en onbedreigd de finish. Ruim een minuut later zag hij goed keurend toe hoe twee andere nieuwkomers (Adrie van der Poel en Stephen Roche) beslag legden op de zilveren en bron zen plak. Het was de even ver rassende als boeiende ontkno ping van een overigens tegen vallende wedstrijd bij de profs. Nog meer dan de zege van Le mond was het verschijnen van Adrie van der Poel op het ere podium een complete sensatie. Bijna niemand had er reke ning mee gehouden, dat de 24- jarige coureur uit Hoogerheide tot een dergelijke prestatie in staat zou zijn. Zeker, de insi ders wisten dat hij zich voor treffelijk had voorbereid, maar dat was nog niet beslissend. En ook zijn constant presteren ge durende dit nog lopende sei zoen betekende nog niet alles. Uiteindelijk was Van der Poel in de echte grote wedstrijden maar twee keer in beeld geko men. Vorig jaar kreeg hij de Grote Prijs van Zürich ge schonken omdat de Nieuwzee- landse winnaar McKenzie op doping werd betrapt en dit jaar won Van der Poel welis waar de Grote Prijs van Frankfurt, maar toen reageer de hij zelf positief bij de do pingcontrole. wassen te zijn geworden en had geen enkele moeite om zijn belagers af te schudden. „Dat was niet moeilijk gezien de sprintkwaliteiten van de anderen. Bovendien waren mijn benen nog goed". Merkwaardig De tweede plaats van Van der Poel betekende het slot van een mondiale titelrace, voor Nederland een uiterst merkwaardig verloop kende. In de beginfase zat alles tegen. Er waren nog geen drie kilo meters gereden of Rooks zag al zijn illusies vervliegen. Man ders volgde hem even later. Van Vliet hield het ook snel Terwijl de finale in volle he vigheid was ontbrand, moes ten de Nederlanders Lubber- ding en De Rooy zich gewon nen geven. De Rooy was volle dig leeggereden en Lubber- ding had last van kramp. Ook de twee kopmannen van de ploeg, Peter Winnen en Joop Zoetemelk, konden gedurende de laatste kilometers niet veel meer dan meerijden. Het was derhalve Van der Poel, die in de slotfase het initiatief tot zich trok door op een demar rage van Roche te reageren. „Ik had goed naar Jan Janssen geluisterd. Die had me op het hart gedrukt voorin te blijven rijden en geconcentreerd te blijven". Van der Poel, die weinig criteria had gereden en veel had getraind („Soms kom ik helemaal suf thuis"), redde zo de eer van het Nederlandse team! Met het zilver van Van der Poel was de missie van Oranje geslaagd, al werd voor de eer ste keer sinds vele jaren geen goud veroverd. Dat was in Al tenrhein wel weggelegd voor de nieuwe grote leider van het peloton, Greg Lemond. Als het aan de Amerikaan ligt, zal zijn regime nog een jaar of zes du ren. „Als ik dertig ben, stop ik. Dan ga ik terug naar Amerika, naar mijn huis in Californië. Ga ik de studie weer opnemen en zakendoen. Als ik de kans krijg vwil ik iets in de sport op bouwen". PETER VAN PUTTEN Marianne Berglund heeft alle reden tot juichen. De blo Zweedse wint het wereldkampioenschap voor de Amerika*™ Rebecca Twigg en de Italiaanse Maria Canins. ^VJ UP (Van onze verslaggever) ALTENRHEIN Marianne Berglund bleef voor boeiend optreden zorgen. Bijna nonchalant verteld* 20-jarige Zweedse vier maanden in Amerika te heb p01 doorgebracht ten einde zich goed op het wereldkar*, oenschap wielrennen te kunnen voorbereiden, daarbij opgedane ervaring kwam haar zaterdag in Zwitserse Altenrhein goed van pas. Op de laatste f30' ters versloeg zij zelfverzekerd de grote favoriete, Amerikaanse Rebecca Twigg. De bronzen medaille JJla voor Maria Canins uit Italië, die titelverdedig Amanda Jones net achter zich hield. T Iet Voor Nederland was er geen eer te behalen. Al vanaf de ei'j ronde behoorden de Oranje-rensters tot de groep kanslozen leen Leontien van der Lienden hield nog even de hoop leve door op korte afstand te blijven van de kopgroep, die tijder1 eerste beklimming van de Rorscharcherberg was ontstaan. Iie,' duurde dat echter niet, want ook zij kon zich niet handhaj^ Samen met Hennie Top eindigde zij tenslotte in de grote f 1 waaruit Thea van Rijnsoever kort voor de finish nog was snapt. Het leverde de Nederlandse kampioene een achtste püj] op, maar daarvan lag niemand wakker. Stella van Kuyen, ke Havik en Heieen Hage eindigden ver in de achterhoed^, j Coach Cor Bijster maakte zijn pupillen geen verwijt. Hij wis étu zij hun best hadden gedaan. „Maar", zo sprak hij, „wat mo >g0 we? Er is geen geld voor een goede voorbereiding. Er zou an vaste mecanicien en een verzorgster aan het team moeten den toegevoegd en we zouden naar het buitenland moeten nen, ten einde ons in het gebergte voor te bereiden". voor gezien. Na Kuiper te heb ben geholpen, ging hij als een echte knecht langs de kortst Zo beleefde Van der Poel gis teren dan ook het hoogtepunt uit zijn carrière. Hoewel in de topsport eigenlijk alleen maar de eerste plaats telt, trok de aanstaande schoonzoon van ex-wereldkampioen Jan Jans sen, zich daar niets van aan. „Ik ben dolgelukkig met dit zilver. Het is een bevestiging van mijn constante rijden in dit seizoen", aldus de Braban der. Van der Poel: „Misschien had ik mee moeten gaan met Le mond. Ik zag hem en Ruperez vertrekken. Maar ik was bang het dan niet vol te kunnen houden. Ik gokte op de laatste klim. Toen heb ik alles gege ven. In de afdaling kon ik evenwel niets meer goedma ken". Samen met Roche en de eveneens op avontuur gegane Belg Criquielion werd de ach tervolging ingezet. Ruperez, die Lemond niet tijdens de laatste klim kon bijhouden, werd achterhaald. Lemond niet, en dus bleef de troostprijs van het zilver over. Van der Poel toonde aan mentaal vol- mogelijke weg terug naar het hotel. Kuiper kwam terug in het peloton, maar had de pech dat de groep toen juist aan de snelste ronde van de hele race begon. Hij kreeg niet de tijd om te herstellen en verdween eveneens vart' het toneel. Ook Lammerts kon het tempo niet blijven volgen. Bij het ingaan van de dertien de ronde had Oranje alleen nog Winnen, Zoetemelk, Veld- scholten, Lubberding, De Rooy en Van der Poel in de strijd. Toen echter was al duidelijk dat in de finale van De Rooy niet al te veel meer mocht worden verwacht. Hij reed weliswaar voortreffelijk, maar bevond zich in de kopgroep die volgens de door de profs toegepaste wetten onherroepe lijk zou worden ingerekend. Een kleine vijftig kilometer voor het einde was de her groepering dan ook een feit. Alleen Demierre nam nog een vooruitgeschoven positie in. Toen kwam het moment van Lemond. Hij demarreerde en kreeg Ruperez mee. Argentin scheen ook nog even de goede aansluiting te hebben gevon den, maar moest al snel de tol betalen en viel terug. In de laatste ronde ontdeed Lemond zich vrij gemakkelijk van Ru perez. Peter Hogervorst sterk in Engeland DEN HAAG Tijdens wielerwedstrijden in het Engelse Ba singstoke kwam amateur Peter Hogervorst afgelopen weekeinde sterk voor de dag. De Westlander eindigde zaterdag tweemaal als tweede in criteriums van respectievelijk 70 en 80 kilometer. Gisteren besloot Hogervorst een omloop over 125 kilometer als vierde. In het algemeen klassement legde hij beslag op de derde plaats. Rick Zackee werd achtereenvolgens 28e, 22e en 17e in Engeland. (Van onze verslaggever) ALTENRHEIN De re genboogtrui bij de ama teurs bleef in Oost-Duits- land. Nadat Bernd Drogan vorig jaar in Goodwood het wereldkampioenschap op zijn naam bracht, was het zaterdag de beurt aan Uwe Raab. Na een zinderende finale re kende de pas 21-jarige coureur uit Leipzig op indrukwekken de wijze af met zijn laatste ri vaal, Niklaus Rütimann. Hoe wel de Zwitser in de slotfase geen meter kopwerk wenste te doen, was hij kansloos. En pas sant besliste Raab in zijn een tje ook nog een duel met de Pool Serediuk, die de twee koplopers nog trachtte te ach terhalen. Raab was evenwel ongenaakbaar en realiseerde een moyenne van bijna veertig kilometer per uur. Eigenlijk nifet eens zo verwonderlijk, want het was natuurlijk geen toeval dat hij de laatste twee jaar de nationale titels had ge pakt op de 50 kilometer tijdrit. In Uwe Raab kreeg de wieier- wereld een kampioen die de ter niet meedoen in de strijd titel waardig was. De 21-jarige om de medailles. Oostduitser, die vorig jaar nog Veel hoger aangeslagen Oran te licht werd bevonden om je-amateurs brachten het er dens de ploegentijdrit tegen Russen niet meer mee. Ook de overige Oostduitsers waren voorin te vinden. Thomas Barth werd vierde, Olaf Lud- wig zesde en Falk Boden acht ste. Op Barth na allemaal ren ners die enkele dagen eerder hadden deelgenomen aan de slopende ploegentijdrit waarbij - en dat was een pikant detail - Uwe Raab zelfs nog de gaten had moeten dichtrijden, die de toen falende Ludwig liet val len. De Nederlandse ploeg werd zaterdag nog enigszins gered door Peter Hofland. Uitgere kend een amateur waarvan ei genlijk niets was verwacht. De Brabander was geheel uit vorm, maar werd toch door coach Liebregts opgesteld. En zowaar werd Hofland met een twaalfde plaats de beste Ne derlander. Het was uiteinde lijk slechts aan hem te danken dat alles nog redelijk goed af liep. Twee keer snelde Hof land in de slotfase naar de kopgroep, toen de beslissing nabij leek. Eenmaal zelfs door een felle, korte solo. In de laatste ronde kon ook hij ech- aan de Vredeskoers deel te ne men, demonstreerde zijn klas se later in de Ronde van de Toekomst. Hij won in Frank rijk de proloog en reed enkele dagen in de leiderstrui. Dit taar was Raab echt ontstuit- >aar. In de Vredeskoers won hij drie ritten en reed in de gele trui toen een val hem kansloos maakte. In totaal leg de de pupil van trainer Klaus Ampel dit seizoen al beslag op acht internationale overwin ningen. Het DDR-gezelschap straalde, aanzienlijk slechter af. Bert Wekema ging huilend door de zijdeur af. Toen de Drent zijn fraaie, zelfs internationaal ge zien al geslaagde seizoen moest bekronen, werd de spanning hem te veel. De 26-jarige voor man van de Nederlandse ama- teurploeg beleefde het wereld- ste beklimming gemerkt had dat het zijn slechtste dag sinds jaren was. Wekema wilde van Uwe Raab bezorgt Oost-Duitsland de tweede achtereenvolgende amateur-wereldtitel. De Zwitser Niki Rütimann is kansloos. zijn laatste grote wedstrijd amateur iets moois maken, is zijn instelling. Hij vlo* toen hij afstapte, hij moest troost worden als een kind net zijn mooiste stuk speel| had verloren. Wekema: „Ik ben hier niet ee komen om af te stappen, ^el honderd procent heb ik n,p dit kampioenschap toegele raj Zo iets heb ik nog nooit ee meegemaakt. Aan het ver 'ur nog had ik het idee dat iïen helemaal stond, maar snelle begin gaat de hele gifan de berg op en wie moet eipe, eerste af? Ik. De kleinste,* snelling deed mij al zeer. wanneer je er een keer w afgereden, kom je nooit n at terug. Deze wedstrijd was ïHOI mij heel belangrijk. Ik whel wat laten zien bij mijn yj scheid en dan gebeurt dit ben waarschijnlijk te gesj nen geweest". Ook Matthieu Hermans ha«Vi de eindstreep niet. Nico hoeven, Gert-Jan TheunSL] en Maarten Ducrot kwa jyd wel in de uitslagen voor, n?|s konden niet of nauwelijks poneren. Desondanks bondscoach Piet Liebregts delijk tevreden. Hij gaf renners een compliment de opgebrachte discipline, werd gewerkt en geleefd gens het Oostduitse systéftrg Zij leefden als monniken, devies was eten, slapen koersen. Iedereen hield aan de afspraak. Met het re IV taat ben ik redelijk tevreij» We zijn niet afgegaan.- >- voorbereiding was uitstek* Ifiii Volgend jaar gaan we van £oo maart naar de Olympiipel Spelen toewerken. Ik dl dat ik de Ronde van Nawg land maar loslaat, zodat ikbep; volledig op de ploeg kan rbere ten. In Los Angeles wil ikip medaille halen". wa PETER VAN PUT] iog el: iv: lnf -1

Leidse Courant | 1983 | | pagina 14