seizoen oed Wereldtitel Spencer voor Racecontract voor Palmer Stunt je van John Lloyd Coe maanden uit roulatie Zware loting basketballers Weer crosstitel Verenigde Staten MAANDAG 5 SEPTEMBER 1983 cord 10.000 iter voor rla Beurskens sle«VIK Carla piojrskens (Festina, LimUo) heeft gisteren in [Narvik (Noorwe- het Nederlands >rd op de 10.000 me- voor dames verbe- 1 en gebracht op 32 ooniuten en 50,71 se inden. Het record nenpd met 33.23,5 se- troï 15 september 1981 punds op naam van de óórpburgse atlete, die czye prestatie destijds nd jjtrecht leverde, ist it LEICESTER De Engelse atleet Sebastian Coe kan maandenlang niet trainen. In het zie kenhuis van Leicester kwam vast te staan dat de wereldrecordhouder op drie midden-afstan den lijdt aan de klierziekte toxoplasmose. De 26-jarige hardloper kreeg voor de wereldkam pioenschappen van Helsinki enkele nederla gen te slikken, waarna hij zich terugtrok voor de titelstrijd. De koorts was een gevolg van van zwellingen van de lymfeklieren. De gene zing van de zeldzame ziekte neemt maanden in beslag. Dit houdt in dat Sebastian Coe de wintertraining, die als basis dienst voor zijn voorbereidingen op de Olympische Spelen van Los Angeles, moet laten schieten. MUNCHEN De Nederlandse bas ketbalclubs hebben zaterdag in Miln- chen sterke tegenstanders geloot in de eerste ronden van de strijd om de Europese bekers. Landskampioen bij de heren Den Bosch opent het toernooi op 29 sep tember met de uitwedstrijd tegen de Hongaarse kampioen Honved Boeda pest. Op 6 oktober volgt de return in de Brabantse hoofdstad. Bij winst ontmoet Den Bosch op 27 oktober in eigen hal de winnaar van het duel tussen Dinamo Boekarest en Limo ges. Een week later staat de uitwed strijd op het programma. Bij de be kerwinnaars maakt Haaksbergen op 27 september zijn Europa Cupdebuut met de uitwedstrijd tegen het Engelse Solent. De Britten komen de week erop naar Twente. Bij een positieve score speelt Haaksbergen in de twee de ronde op 25 oktober thuis tegen de winnaar van de wedstrijd tussen Maccabi Brussel en Hapoel Tel Aviv. Zeven dagen later volgt de uitwed strijd. Bij de dames heeft landskampioen Amstelveen in de eerste ronde vrij geloot. In de tweede ronde (27 okto ber en 3 november) ontmoeten de Amstelveense dames Slavia Praag. De landskampioen uit Tsjechoslowa- kije komt eerst naar Nederland. [™jrri Alles leek dit 'zoen voor Steve Ovett •keerd te gaan. De jarige Engelsman, die zijn landgenoot Se- ian Coe de laatste ja de middenafstand op itletiekbanen regeerde r dit jaar zich na veel :ite kwalificeerde voor ereldkampioenschap- in Helsinki, heeft het ien toch nog afgeslo- met een wereldrecord ipÏÏJde 1500 meter. In Rieti Ovett een tijd van 77, waarmee hij bijna halve seconde sneller dan de Amerikaan ney Maree een week Ier in Keulen. tt, die in Helsinki als vier- indigde en zijn plaats als aMu3Per za8 ingenomen door e Cram, werd in Rieti Matc»'beeld ig getrokken door de ikaan Dave Mack, die een week eerder in Keulen ook als haas gefungeerd had voor Maree. Ondanks de win derige omstandigheden in Rie ti ging Ovett in de laatste 400 meter bijzonder sterk door. Wat hem afgelopen woensdag in Koblenz, door slecht trek- kerswerk, niet lukte daar slaagde hij nu wel. Aanvanke lijk werd de officiële tijd van het nieuwe wereldrecord aan gekondigd als 3.30.78. Bij na dere bestudering van de fi- nishfilm bleek Ovett nog een honderdste seconde sneller te zijn geweest. Het was het 28e wereldrecord in de atletiek van dit seizoen. Enkele uren voordat Ovett zijn aanval op het wereldre cord deed, zag Steve Cramm in Knarvik ^en poging we reldrecordhouder op de 1500 meter te worden, mislukken. In regenachtig weer kwam de 22-jarige Cram niet verder dan 3.33.06, waarmee hij 1.82 se conden verwijderd bleef van het wereldrecord, dat toen nog met 3.31.24 op naam van Syd ney Maree stond. Steve Ovett steekt de armen in de triomf omhoog, zijn seizoen is alsnog goed ge maakt met een wereldrecord. In Rieti werden nog enkele uitstekende prestaties gele verd. De Portugees Fernando Mamede won de 5000 meter in 13.09,92. Zijn landgenoot Anto nio Leitao werd in 13.14,13 tweede en de kleine Spanjaard Antonio Prieto (13.58,53) der de. Gesteund door een niet tweede op de 1500 meter da- toelaatbare rugwind won Pie- mes in 4.11,67 achter de Ita- tro Mennea de 200 meter in liaanse Agnese Possamai 20.22 seconden. Van voortref- (4.10,25), die woensdagavond felijk gehalte was ook de in Rome de zesvoudige Neder- 1.44.29 van de Amerikaan Don landse kampioene van dit jaar, Paige op de 800 meter. ook op de 3000 meter met ge- Elly van Hulst werd in Rieti ring verschil had verslagen. IMOLA Voor de eerste keer in zijn loopbaan heeft de motorcoureur Freddie Spencer het we reldkampioenschap op de weg veroverd. In de laat ste Grand Prix van het seizoen had „Fast Fred die" aan de tweede plaats achter zijn landgenoot Kenny Roberts voldoende om de titel op te eisen. Honda-rijder Spencer hield twee punten over van de voorsprong, die hij op zijn concurrent uit de Yamaha-stal had. Spencer is een jonge, 21-jarige kampioen, maar kan reeds bogen op een rijke erva ring. Als zesjarige leerde Spencer al een motor be rijden. Het afscheid van de 32-jarige Roberts, die tussen 1978 en 1980 drie keer achtereen we reldkampioen werd, had nau welijks fraaier kunnen zijn. Het einde van Roberts' loop baan betekent tevens de voor lopige kroon op die van Spen cer. Deze behaalde het wereld- kampioenbschap in zijn twee de seizoen als Grand-Prixrij- der. In 1982 werd hij derde. Spencer won dit seizoen zes races. Door zijn zege op Imola van gisteren op Imola kwam Roberts weliswaar op dezelfde score, maar de overige klasse ringen gaven de doorslag. Geen andere renner kon zich tijdens de door 150.000 belang stellenden bezochte race om de Grote Prijs van San Marino in de de strijd om de eerste twee plaatsen mengen. Ook de der de Amerikaan, Randy Mamo- la, en de bij de TT in Assen Bij de laatste aflevering van de strijd om de wereldtitels motorracen bevond zich tussen de toeschouwers de Zwitserse ex-coureur Clay Regazzoni (in rolstoel), oud wereldkampioen op de motor Giacomo Agostini en diens collega en tegenwoordig autocoureur Johnny Ce- cotto. gevallen maar weer opgekrab belde Italiaan Franco Uncini niet. Spencer leidde in Imola zeven ronden, waarna Roberts definitief de kop overnam. pech opgeven, Van Duimen eindigde als achtste. In het eindklassement werd Van Duimen elfde met zeventien punten en Middelburg twaalf- Jack Middelburg moest met de met twaalf punten. DEN HAAG De Britse autocoureur Jonathan Palmer heeft het door hem geregeerde formule s-seizoen op karakteris tieke wijze afgesloten. Palmer won in Mugello de twaalfde en laatste •i'iijw YORK De vijfde van Flushing Meadow 0 d gekenmerkt door de kopp chakeling van de voriuwners zes, elf, dertien 48 ij vijftien bij de heren. llermo Vilas verspeel- et o» mogelijk zijn laatste v# s om na 1977 nog een- -.48.4de open Amerikaan- 7,1 titel op zijn naam te e|1o»r^en d°0r met 6-2,6-3 te verliezen -Ti' de 20-jarige amateur- ïpioen van de Pana- "nu ikaanse Spelen Greg won mes. Gene Mayer, die ha een langdurige rust 5ofcr eens probeerde, (kim 'd met 6-1,6-0,6-0 weg- 'Jgaagd door de Zwitser a ift Günthardt. Steve ,2fliton en Vitas Gerulai- waren de overige van uitgeschakelde ge ëtste kwartet. Zij verlo- van respectievelijk 1 nez en Krickstein. speler van wie men twee maanden geleden nog nauwe lijks had gehoord. Via het kampioenschap van het uni- versiteitstennis plaatste hij zich voor de Panamerikaanse Spelen, waar hij de titel vero verde. Zijn opkomst is zo snel gegaan, dat hij zijn amateur- status nog niet heeft ingeruild en derhalve geen prijzengeld mag aanpakken. In de enkele Grand Prix-toernooien,' die hij tot nu toe heeft gespeeld, is Holmes, die zowel de fore-als backhand met beide handen slaat, nog nooit verder geko men dan de eerste ronde. De nederlaag van Vilas was een nieuwe aanwijzing dat het in Flushing Meadow zal uit draaien op een driekamp tus sen titelhouder Jimmy Con nors, John Mcenroe en Ivan Lendl. Lendl en Mcenroe be reikten vrijdag al de derde ronde. Connors ging zaterdag met een driesetsoverwinning op Bruce Manson (6-0,6-4,6-0) in slechts 77 minuten als eerste van de favorieten over naar de laatste zestien. De titelhouder had reden zijn verblijf op de baan zo kort mogelijk te hou- «f oilr-tegenover stond de min- den. Kort voor de partij was s^zo grote verrassing, dat bij de organisatie een anoniem Jortï Lloyd, die de laatste ja- telefoontje binnengekomen, un niets meer presteerde, de waarin Connors met de dood jo >(e zestien bereikte door werd bedreigd. overwinning met 6-3, 5-7, §-0, 6-1 op de Amefikaan uwflnjty^ Moor. De echtgenoot Niet bereikt Vitas Gerulaitis heeft de vier- Chris Evert zakte in de de ronde van het toernooi om 2 so ede en derde set ver weg, de open Amerikaanse kampi- John Lloyd dreigde weer een nederlaag te incasseren, maar herstelde zich en zorgde daarmee voor een op vallende prestatie op Flushing Meadow. r werd wakker geschud "dat hij wegens tijdrekken ^waarschuwing van oenschappen niet bereikt. De als vijftiende geplaatste Ame rikaan verloor in vijf sets van ïÜsrechter kreeg. „Ik vond zijn dertien jaar jongere land- genoot Aaron Krickstein, die daarmee de jongste speler in de geschiedenis van de „US Open" werd, die de vierde I- 3 ohterecht. Maar het inspi- 21 wel", aldus Lloyd. Heni er dwars 01 het geval van Vilas was ilijk uit te maken, wat de 2°aiM nieer dwars zat: de Beek nstanaer of de schorsing een jaar, die hem nu al 1 v„ r k maanden boven het 3. w fd hangt. Holmes is een ronde bereikte. De zestienjarige Krickstein, ju niorenkampioen van de Vere nigde Staten, verloor tegen Gerulaitis de eerste twee sets met 3-6 3-6. Niets leek een ge makkelijke zege Gerulaitis in de weg te staan. In de derde set kwam de ommekeer. Krickstein won die set met 6-4 en bleef vervolgens in de vier de en vijfde reeks ook aan de winnende zijde: 6-3 6-4. In de volgende ronde ontmoet Krickstein de Fransman Yan- nick Noah, die in vier sets ze gevierde over de Amerikaan Eric Korita: 5-7 6-3 6-3 6-4. Strenge regime Bij de dames nandhaafde Mar tina Navratilova haar strenge regime. Tegen Kate Gompert werd het 6-2,6-2, zodat haar totale verlies aan games in drie ronden slechts acht be draagt. De als derde geplaatste Andrea Jaeger daarentegen had het tegen Mima Jausovec moeilijk: 6-2,6-7,7-6. De fina- liste van Wimbledon verspeel de in de tweede set een voor sprong van 5-1, won de tiebre ak met 7-2 en moest in de twaalfde game van de derde set de finaliste van Parijs twee Bij de dames kwam de als matchpoints toestaan. Jauso vec benutte ze niet en werd in de beslissende tiebreak met 7-1 tweede geplaatste Chris Lloyd via een gemakkelijke zege op de Bulgaarse Manuela Malee- geklopt. De 17-jarige Francaise va: 6-4 6-0. Andrea Leand ech- Pascale Paradis, die dit jaar ter zorgde voor een verassing, zowel de juniortitel van Parijs De negentienjarige Ameri- van Wimbledon won, maakte inbreuk op de plaat singslijst door een overtuigen- kaanse speelster, die in de eer ste ronde te sterk was voor Marcella Mesker, won in drie de overwinning met 6-4,6-0 op sets van de Australische Wen de Europese kampioene An- dy Turnbull, die als zesde was drea Temesvari. De Hongaarse gerangschikt. De setstanden was negende geplaatst. waren 7-5 4-6 6-2. race uit de Europese titel strijd. Het was Palmers zesde zege van dit seizoen. De laatste vijf wedstrijden schreef hij met overmacht op de naam. De Engelse arts, die zich in Zolder al van het Europees kampi oenschap verzekerde, had in Mugello de beste start positie en leidde van be gin tot eind. Palmers in drukwekkende werk in de „eerste divisie" van de autosport resulteerde in een contract bij de Britse renstal van Frank Willi ams. Bij de Grote Prijs van Europa op Brands Hatch zal Palmer in de zelfde formule-1-wagen als wereldkampioen Keke Rosberg uitkomen. De Belg Jackie Ickx is in de lange-afstandsracerij op weg naar de prolongatie van zijn wereldtitel. Op zijn „thuis- baan", het circuit van Fran- corchamps waar hij drie jaar als directeur optrad, won de 38-jarige Ickx met zijn West- duitse teamgenoot Jochen Mass de „1000 kilometer van Spa". Het Porsche-duo had in de vijfde race uit de wereldti telstrijd zware tegenstand te verduren van merkgenoten Bell en Bellof. Na de kopstart van Mass, nam het Brits/Duit se duo Bell /Bellof voor lange tijd de koppositie over. De Westduitser zette in het laatste uur de aanval in op Ickx, maar via pitsignalen werd collega- -fabrieksrijder Bellof tot kalm te gemaand. Door zijn over winning in Spa heeft Ickx in het individuele klassement de kop overgenomen van de Fransman Bob Wollek, die zijn wagen door een stuurdefekt in de vangrail parkeerde. Voor de Nederlanders was er in Belgie weinig succes. Huub Rothengatter kon zijn geplan de terugkeer niet maken. Teamgenoot Kees Kroesemeij- er zette zaterdag in de afslui tende training zijn Porsche CK5 naast de baan. De wagen raakte onherstelbaar bescha digd. Jan Lammers, rijdend met de Belgische formule- -1-coureur Thierry Boutsen, kende een weekeinde van te genslag. De motor van zijn Porsche 956 liep slecht, pit stops brachten geen verbete ringen, waardoor de Neder lands/Belgische samenwer king niet tot een topklassering leidde. Het duo eindigde ten slotte als negende. ANGREAU De motocrossers van de Verenigde Sta ten hebben gisteren in Angreau (België) in de Moto- cross des Nations het wereldkampioenschap voor lan denteams in de 500cc-klasse geprolongeerd. Het Ame rikaanse team, bestaande uit Glover, Ward, Bailey en Barnett, was na de eerste manche, met de klasseringen een, twee en vier, al vrijwel zeker van de titel. De verrichting in de tweede manche was nauwelijks minder (1. 3 en 4). Zonder de oud-wereldkampioenen La Porte en Lackey hielden de Amerikanen de voor eigen publiek rijdende Belgen gemakkelijk op afstand. De derde plaats was voor Engeland. Het Nederlandse team (Herlings, Verwaayen, Van Zoggel en Sep- penwoolde) kwalificeerde zich niet voor de A-finale. Oranje won de B-finale. De wereldtitel zijspancross kan Bollhalder en Büsser vrijwel niet meer ontgaan. Volgende week kan het Zwitserse koppel in Italië zijn kampioenschap prolongeren. Na de wedstrijd van gisteren op eigen grond in Wohlen hebben Bollhalder en Büsser een voorsprong van zeventien punten op de Westduitsers Böhler en Burkhardt. De Nederlander Muller en Van der Bijl nemen in de tussenstand de vierde plaats in. Davie Strijbos uit Venlo heeft gisteren in zijn woonplaats de mo torcross 125 cc, tellend voor het Nederlands kampioenschap, ge wonnen. Strijbos zegevierde op een Yamaha in de eerste man che en eindigde in de tweede omloop als derde. Op het overzich telijke parkoers in Venlo bleef de publieke belangstelling be perkt tot duizend kijkers.

Leidse Courant | 1983 | | pagina 13