„Een beetje smokkelen, dat doet toch iedereen? Diamant heeft imitatie als concurrent: cubic zirkonia hoe hasj zijn weg vindt van rugs mee azië naar europa Vissen met „Mister Twister" ZATERDAG 3 SEPTEMBER 19S3 vergeet t maar iet buitenland straft met harde hand Dp het smokkelen van drugs staan in het buitenland zware itraffen. Handel in heroïne is in het drugparadijs Thailand zelfs j faoed voor de doodstraf. CATHMANDU Het is een jekend reizigersverhaal. Een rriendelijke jongeman spreekt e aan op het vliegveld en in- ormeert beleefd of je mis schien op weg naar huis bent. lou je in dat geval een pakje willen meenemen? Toch een deine moeite? De hulpvaardi- ;e toerist valt met een beetje k>ech bij de douane al door de nand, want in het pakje zit ïatuurlijk geen souvenir, maar een portie drugs waar voor de plaatselijke justitie graag een paar jaar cel in re kening brengt. En vertel dan maar eens dat die drugs niet van jou zijn b4 5*?! Tel en Nigel, een goed geklede Canadese a3P°hetrotter van 27 jaar. houdt niet van deze methode. Hij kiest liever dgfeen meer directe benadering voor isenPet transport van zijn drugs. In een 35 café in Kathmandu wijst hij de rei- verslaggever nuchter op de die zijn handel piedt. 37.|Uit zijn rossig baardje klinken de 'zalvende woorden: „Dat reizen, dat i 3g -is toch iets moois. Ga je nog naar '(Australië? Dat komt goed uit! Ik 'heb een adres daar. Ja, ik denk dat lik je wel kan vertrouwen. Je lijkt Ime oké". .Nigel woont sedert een jaar in Ne- 4Jpal. Onlangs betrok hij een lemen 7jhuisje in de Kathmandu-vallei, buiten de stad. Handelt wat in (handgeknoopte tapijten en than- Tbgka's: Tibetaanse religieuze zijde- a5 (schilderingen. Maar zijn belangrijk- depte bron van inkomsten is de han- del in soft-drugs: hasj en hasjolie. 13." Absoluut veilig tan- BI ko-k,. tmenzweerderig openbaart Nigel r^n „absoluut veilige" methode, die °"[binnen drie dagen 3000 dollar cash oosjoplevert. Dat wil zeggen, voor zijn (koerier. 'i„Ik kan je hasjolie leveren, zoveel jje wilt. Op krediet", zegt hij met ^pretoogjes. „Alles wat je moet doen Waarom heeft de Aziatische Boeddha zoveel pret? Een snuggere politie-agent zou zeggen: kijk eens in zijn verlichte buik! Daar gaat wellicht een portie hasj schuil. is de olie in rubber zakjes stoppen, de zakjes dichtknopen en de handel vervolgens inslikken. Een kind kan de was doen. Vorige week heb ik nog een jongen naar Australië gestuurd. Slikte 1400 gram. Die gast ligt nu ergens in Hawaï cocktails te drinken". Olie, vliegticket en visa: alles wordt op een gouden presenteer blaadje aangereikt. De Canadees vervolgt op bedaarde toon: „Het probleem is niet fysiek, maar meer geestelijk. Het gaat erom of je „cool" kunt blijven bij het idee dat je iets vreemds in je lichaam mee draagt. Over de douane hoef je jë de minste zorgen te maken. Géén mogelijkheid dat ze het spul vin den. In Sidney stap je in een taxi, op naar het huis van mijn vriend, een paar laxeerpilletjes en klaar ben je. Drieduizend dollar in kas". Nigel hoeft nooit lang te zoeken naar een koerier. In de restaurants van Kathmandu zijn drugs in het gezelschap Aziëreizigers het ge sprek van de dag. De Hollandse na tionaliteit dwingt bij dat soort con versaties een zeker respect af. Hasj is in Nederland immers zo goed als gelegaliseerd? Maar, wordt al snel geconcludeerd: het spul naar Frankrijk, Duitsland of Italië stu ren is dóódsimpel. Wie dat niet probeert is óf dom óf een bangerik. Sedert het Europese toerisme in Azië goed van de grond is gekomen zijn er vele gerenommeerde expe diteurs die de adspirant smokke laar graag een professionele hel pende hand toesteken. Ze bieden een ruime keus tot de verbeelding sprekende smokkel verpakkingen: van holle boeddhabeelden het bedwelmende goedje in de verlich te buik opgeborgen tot het meer traditionele houtsnijwerk met dub bele bodem. „Of had u misschien een olifantje gewild?". Het gaat hier meestal om vrij klei ne hoeveelheden, die het Europese reizigersvolk met (andere) souve nirs naar huis stuurt voor eigen ge bruik. Cadeautje Egbert uit Utrecht roemt zijn eigen methode, hij vindt een ademloos gehoor. „Mezelf vandaag een cadeautje ge stuurd", vertelt hij grinnikend. Hoezo? „In een pakje heb ik vijftig gram hasj gestopt, keurig verpakt. Naar mijn eigen adres gestuurd, onder een valse naam. In de begeleidende Met een beetje pech valt de oner varen drugsmokkelaar al bij de douane door de mand. brief schrijf ik: Hartelijk gefelici teerd met je verjaardag. Je mag dit pakje op je feest openmaken. Ge niet er maar lekker van". Verbaasde blikken. Egbert vervolgt: „Morgen vlieg ik naar huis. Dat pakje laat ik twee weken ongeopend. Komt de politie langs, dan is die'brief een mooi ex cuus. Het is immers niet mijn hasj!". Waar een wil is, is een weg. De wil blijkt al te vaak zeer sterk, als drugs in het geding zijn. Bijgevolg vinden veel Aziatische drugs vlot hun weg naar Europa, waar de meer koopkrachtige gebruikers wonen. Maar er zijn ook koeriers, die niet zo inventief zijn, zoals Gero uit Württemberg. Hij naaide in Zuid-India 200 gram sterk geu rende hasjolie in zijn onderbroeke lastiek. Een hasjhond in Colombo kreeg daar lucht van. Gero is nu voor onbepaalde tijd in Sri Lanka gedetineerd. In drugparadijs Thailand wordt ook zeer streng opgetreden tegen het bezit, en zeker de smokkel, van soft- en harddrugs. Op de handel in heroïne staat zelfs de doodstraf, hoewel boeren noordelijk van Chi ang Mai onbelemmerd opium telen. Sigaar De verleiding drugs te smokkelen is groot in Azië, vooral omdat ie dereen je verzekert dat het zo een voudig is. „Ik heb de sigaar in je mond ge stopt. Aansteken moet je hem zelf", probeert Nigel nog eens. In de Kathmandu-vallei zakt de zon juist achter de 8000 meter hoge bergpie ken. Maar als zo'n zakje nou kapot gaat?, wordt voorzichtig geïnfor meerd. „Dat is onmogelijk. Maar zuiver theoretisch Ja? ,,Nu ja. zuiver theoretisch Dan ga je kapot aan een acute overdo- PAUL KOOPMAN De diamant heeft het moeilijk. Niet alleen door de slechte economie, maar ook door de gestage opkomst van de beste imitatie aller tijden, het cubic zirkonia. Tegen een fractie van de kostprijs van een echte diamant heb je in cubic zirko nia een nabootsing, die de ko ning der edelstenen in uiter lijk heel dicht benadert. Zo wel wat betreft de schittering, als in kleur en hardheid. De hardheid van diamanten is „10", die van cubic zirkonia „8,5". Voor een echte diamant met een doorsnede van 10 millimeter moet de koper zo'n 325.000,- neertel len; de inkoopprijs van een cubic zirkoniasteen van dezelfde afme tingen is ongeveer dertig gulden. Een reusachtig verschil, waardoor mensen, die het niet al te breed hebben, het toch weer redelijk breed kunnen laten hangen. Han dige zakenlieden, die een dik be legde boterham zien in deze na maak edelstenen, prijzen hun waar op een verleidelijke en soms bijna misleidende manier aan: „De echte cubic-zirkoniastenen zijn zo ver want aan diamanten, dat zelfs vak mensen ze niet uit elkaar kunnen houden, zonder zorgvuldig onder zoek. Elk sieraad wordt geleverd met een kwaliteitspas, een certifi caat van echtheid", aldus een forse advertentie die geregeld in allerlei bladen staat. Het blad Arts en Fiscus maakte het zo'n anderhalf jaar geleden nog bonter. „De gelijkenis is meer dan treffend. Zo goed zelfs, dat diaman texperts de cubic-zirkoniastenen nauwelijks van echt kunnen onder scheiden. Gezet in een gouden sie raad is het welhaast onmogelijk om cubic zirkonia te herkennen de weg voor fraude ligt dan ook helemaal open. Volgens insiders is op het ogenblik meer dan 35 pro cent van de „briljanten" cubic zir konia". De schrijver van het artikel in Arts en Fiscus was een schade- expert uit Bussum. De mensheid is al eeuwenlang be zig met het imiteren van diamant. Keer op keer werden pogingen ge daan een redelijk resultaat te berei ken. In de beginjaren werd glas ge slepen in de vorm van een dia mant, later deed men dit onder meer met bergkristal en topaas. Na de Tweede Wereldoorlog kwam de produktie van allerlei synthetische nabootsingen op gang. De industrie bleek zelfs in staat op fabrieksmati ge wijze, onder grote druk en hitte, échte diamant te vervaardigen. Maar de kostprijs daarvan lag ruim boven die van natuurlijk diamant en het produkt was op grond daar van onbruikbaar. De zuidelijke ha vendam van ele- Numansdorp, plaats aan het Hollandsch Diep, wordt op ge zette tijden betreden door twee stoere, wat gemelijk kij- kende manspersonen. Een pook van een hengel (je waant 22, je aan zee) wordt opgetuigd met een bonk van een molen, silij-i30-00 of daaromtrent en daar aan komt een paternoster met drie spierwitte Mister Twisters en een loodje van 30 gram. Dat spul wordt een eindeloos eind in het water gepleurd i (sorry, maar er is echt geen ander woord voor) en pom- ftlGfpend en schokkend binnenge- draaid. Ik vis daar zelf graag, zij het niet op deze wijze en heb ze met dat spul in een uur tijds een emmer baars zien vangen. Maatbaars wel te verstaan, alle ondermaats spul ging terug. Ik heb ook beleefd dat ze tien vergeefse worpen deden, nors mompelden: „waardeloos" en huns weegs gingen. Maar als er baars was, klapten ze op die Mister Twister. Mister Twister is een vrij jeugdige verschijning in de Nederlandse vis tas. Een mal plastic geval met een mte j zwabberstaartje dat, inderdaad, .OOOjdoor het water gaat, zo driftig als inse, de staart van een kikkervigie en ze- er ker voor vis aantrekkelijk is. Je e5n hebt ze in alle kleuren, tot en met goud en fluorescerend. Je hebt ze in vele maten, ook voor de grovere zeevisserij. Je hebt mensen die er bij zweren en mensen die zeggen: „Niks voor mij". Met de twister vissen zoals die stoe re binken op het Numansdorpse havenhoofd, ach, persoonlijk zeg ik: laat maar. Evenwel: aan een lichte werphengel, een lichtere lijn (zeg: 25-00) en een snelvlietend wa ter is er zeker zeer veel goede sport te beleven voor wie de baars op deze wijze wil belagen. Het baars- seizoen is weer aangebroken, tot veler vreugde. Want baars is een buitengewoon plezierige sportvis. Voor wie er niet te zwaar op vist geef ik iedere liefhebber van baars- vissen onbekommerd de raad een la- bij paar van die twisters bij zijn uitrus ting te voegen. De kosten zijn het niet, je praat over kwartjes. Let er wel op dat het vangend vermogen in dat olijk fladderende staartje zit. Als na een paar vangsten (of loze aanbeten, die komen ook voor) dat staartje beschadigd is, vervang de twister dan. (Maar gooi de ouwe dan alsjeblieft, alsjeblieft niet ach teloos in het gras of water, we ma ken er toch al zo'n smeerboel van met z'n allen. Laat geen troep ach terook geen einden nylon, want daardoor zijn al veel vogels ellendig aan hun eind gekomen). Bijzonder plezierig is ook het spin nen op baars. Het liefst moet men er een snel draaiende spinner voor gebruiken, bijvoorbeeld de Mepps en niet al te groot, no. 2 of no. 3 voldoen. Spinners zijn er in alle soorten en kleuren; kies voor het baarsvissen de Mepps zilver met rode of met blauwe stippen. En op groter water is ook de lepel een kleintje, wel te verstaan voor baars een prima vangmiddel. Met de 7 grams Toby zilverkleurig heb ik het meeste succes gehad. Op groot en diep water kan men met veel zwaarder spul ook te keer gaan overigens; baars de grote met name en daar gaat het ons ten slotte vooral om is niet voor een klein aasje vervaard. In het Spui, groot water waar het af en toe flink kan stromen zodat je, om met succes te vissen, verre worpen moet maken, heb ik knap baars ge vangen aan een 20 gram zware Abu Salar lepel, lichtblauw. Maar dan niet een te lichte lijn op de mo len zetten natuurlijk, 24-00 is dan wel nodig. In de polderwateren kan zeker als je uit een bootje vist, maar ook van de kant af het vissen met een drijvende plug op baars leuke resultaten geven. Een drijvende plug is een imitatie-visje met een schoep onder zijn bek. Wegwerpen 't ding drijft inhalen en door de werking van 't schoepje duikt de plug omlaag, stijgt daarna weer, kortom: na een beetje oefening kan die plug door het water worden be wogen als een ziek visje. Neem ook hiervoor een niet te lichte lijn, want de plug loopt nogal eens vast in riet en ruigte, die dingen "zijn niet te geef, waarom zou je ze nut teloos verspelen. De aangenaamste plug voor de baarsvisserij vind ik tot nu toe de Big S in de kleine uit voering, van Shakespeare, donker groen. En ja, de worm Natuurlijk de worm. Het oudste en" „normaalste" aas om de baars aan de schubben te komen. In Noord- Holland en dan vooral in Amster dam, had je vroeger heel veel „baarscolleges"hengelsportclubs die er' zondag na zondag op uit trokken om in de polderwateren en de vaarten van Noord-Holland met de worm op baars te jagen. Er zijn er nog wel, van die colleges, maar toch veel minder. Ik ben, vele tien tallen jaren geleden, eens in de Nauernasevaart bij Krommenie wezen baarzen met zo'n Amster dams college, dat alleen uit vrou wen bestond. Zeer geoefende vrou wen, dat dient gezegd, er waren er die al vijf baarzen hadden toen ik nog moest beginnen. Maar de'geoe- fende baarsvisser „ziet" dan ook de baars onder water als het ware, hij voelt op de een of andere manier dat er daar een of meer moeten lig gen. Nelis Vogel, voorheen een be faamde visser uit de Amsterdamse Jordaan en vereeuwigd in het boek. „Beet" van wijlen Kick Geudeker (dat men rustig als het klassieke Nederlandse boek over hengelsport mag beschouwen) was zo'n „onder water-kijker". Hij kon succesloze vissers toevoegen: „Ach man, daar zit geen vis, geef eens hier die stok, kijk, daér, daar zit visen dan liet-ie een paar meter verder het wurrempie van de beteuterde aan gesprokene te water en jawel hoor: meestal was het dan tikketikketik en weg de kurkjes. (Want baars werd wordt nog wel bevist met een tuig waaraan geen dobber zit, maar een reeks kleine roodwit te kurkjes.) Mag ik voor de komende weken en maanden de baars in uw warme belangstelling aanbevelen? Ik heb de indruk dat de baarsstand de laatste jaren weer aardig is toege nomen, met name op het IJssel- meer (waar hengelsportboten op de baars gaan, ik hoor nu en dan van zeer grote vangsten, maar heb het nog nooit met eigen ogen aan schouwd), maar ook in vele, vele andere wateren. Nog maar een jaar of twintig geleden, ja, nog maar tien, waren bijvoorbeeld vele Zuid hollandse en Utrechtse polderwate- ren vergeven van wat „zwarte baars" werd genoemd, heel kleine dingetjes die niet meer groeiden. De grote zag je niet meer. Die zwarte baars, dat is gelukkig een eind gebeurd. En knappe zitten er weer. Niet bij elke meter rietkraag, maar dat zou ook te gek wezen. Oh ja, van rietkraag gesproken: zoek baars niet te ver uit de kant. Vergeet vooral beschoeiingen, brugkanten, ducdalven niet. En kroosdammetjes, daar liggen ze ook graag bij. A. C. W. VAN DER VET De onderzoekers bleven echter niet stilzitten. Over de hele wereld werd naarstig gezocht naar iets dat in de industrie of bij het grote pu bliek een waardige vervanger zou kunnen zijn van de zo geliefde en kostbare diamant. In de Sovjet- Unie en in Zwitserland werd, onaf hankelijk van elkaar, een produkt ontwikkeld uit een oxyde van het mineraal zirkoon, dat onder meer in Sri Lanka, Birma en Thailand wordt gedolven. Een kubisch ge vormd kristal dat wij in ons land kennen als cubic zirkonium. In Zwitserland wordt het ook wel dje- valiet genoemd, ter ere van de ver vaardiger, ene Djevahirdjian. De eerste stenen die halverwege de jaren zeventig in de handel werden gebracht, gaven nog vaak inslijp- sels te zien in de vorm van grote en kleine gasbellen. Onder invloed van de vetten en zuren op de huid, werden ze bovendien na enige tijd veelal dof. Maar tegenwoordig is dit kunstmatige produkt zo perfect dat die kleine gasbelletjes vrijwel niet meer voorkomen en de stenen even glanzend blijven als diament. Ook de scherpe facetranden, een ander herkenningspunt tussen ech te en namaakdiamanten, leveren geen moeilijkheden meer op. Gaan deze cubic-zirkoniastenen de natuurljke diamant volledig ver dringen en zijn ze inderdaad zo moeilijk van de echte te onder scheiden dat fraude mogelijk is? „Er is inderdaad een redelijke groei r te nemen in de afzet van deze cubic zirkonia. De mensen willen er goed uitzien en kopen dan deze imitatie, omdat de prijs betaalbaar is", zegt mr. E. W. Canneman, se cretaris van de Federatie Goud en Zilver, waar ook de diamant-detail handel onder valt. „Maar ondanks de geperfectioneerde technieken blijven de cubic-zirkoniastenen toch vrij gemakkelijk te onder scheiden van echte diamanten. Er zijn zoveel duidelijke verschillen dat geen enkele juwelier er echt moeite mee zal hebben. Er zijn zelfs nog juweliers, die weigeren het cubic zirkonia te verkopen. Dat zegt, lijkt me, al genoeg", aldus mr. Canneman. „Bovendien, de Neder landse consument speelt steeds meer op zeker, weet ook steeds meer af van edelstenen en laat zich niet zo snel beduvelen. Nee, ik ge loof niet dat de diamant uiteinde lijk het loodje zal leggen". Het verhaal van die schade-expert uit Bussum noemt hij „uit de lucht gegrepen". „De markt overspoeld, fraude met imitaties, zo'n 35 pro cent van de aangeboden briljanten zou uit cubic zirkonia bestaan Indianenverhalen. Ik heb die man destijds opgebeld en hem gevraagd waar hij die gegevens vandaan haalde. Hij wist alleen maar om de kwestie heen te draaien, wilde •geen bronnen noemen. Assura deurs zien ook geen enkel pro bleem bij het verzekeren van dia- j manten. Het eerste twijfelgeval moet ik nog tegen komen". Maar hoe zit het met de consument, die zich afvraagt: koop ik nu een echte diamant of een goed gelijken de nabootsing? Die krijgt een certi ficaat van echtheid. En mocht dat nog niet overtuigend genoeg zijn, dan kan de potentiële koper de edelstenen laten onderzoeken door het Nederlands Diamant Instituut (NDI) in Den Haag. Elke steen wordt daar. puur wetenschappelijk, door tenminste twee gekwalificeer de diamantonderzoekers en onaf hankelijk van elkaar beoordeeld. Deze onderzoekers weten niet van wie de steen afkomstig is. direct na ontvangst wordt de steen „ano niem" gemaakt. Het rapport wordt pas opgemaakt nadat de onderzoe kers een eensluidend oordeel heb ben gegeven. Bij dat onderzoek worden internationale normen over vorm, slijpsel, afmetingen, ge wicht in karaat (bij een diamant la ger dan bij cubic zirkonia), kleur en dergeliikë letterlijk en figuurlijk onder de loep genomen. Dat gebeurt niet meer, zoals vroe ger in een klein achterafkamertje met noorderlicht, maar onder labo ratoriumomstandigheden. Een van de belangrijke hulpmiddelen die de onderzoekers daarbij ter beschik king hebben is een internationaal goedgekeurde serie standaard dia manten. In heel Nederland is slechts een zo'n masterset aanwe zig- Mr. Canneman ziet als secretaris van de Federatie Goud en Zilver de toekomst van de echte diamant met vertrouwen tegemoet. „Ik zei al, de Nederlandse consument is ta melijk kwaliteitsbewust. De markt van diamanten groeit nog steeds, al moet ik toegeven dat we nog mij lenver achterliggen bij de Verenig de Staten en de ons omringende landen. Het is hier nog lang niet zo ver dat we, net als in Amerika, ook in het dagelijks leven met grote di amanten en witgouden sieraden op lopen of de mannen, zoals in Enge land, hun diamanten dasspeld op hebben. Misschien zijn wij over het algemeen wat calvinistischer van aard; niet te veel glimmen en op vallen. niet té opzichtig. Maar dat we het uiteindeljk liever op echt dan namaak houden, staat voor mij wel vast". HENDRI BELTMAN

Leidse Courant | 1983 | | pagina 23