Lou Landré als paspop met mensenhoofd finale Video van sociale mededeling tot kunst Roel Faassens tv die net niet in het water valt ZATERDAG 3 SEPTEMBER 19t| DEN HAAG De gemiddel de Nederlander die het woord video hoort, denkt onmiddel lijk aan de videotheek op de hoek. Drie films voor een tientje mee naar huis voor het weekend. Een populair en specifiek gebruik van video. Films beknopt reproduceren via video dus. Maar video is meer. Hoeveel meer is nauwe lijks te zeggen met een medi um dat in z'n toepassingsmo gelijkheden nog altijd niet zijn limieten heeft bereikt. Een hoop van wat we op de televi sie zien, is via video geregistreerd. Filmen via video dus. Video wordt in het maatschappelijk werk, door actiegroepen, gebruikt als een de mocratisch middel waarmee het „veldwerk" kracht bijgezet kan worden. Je filmt discriminatie en de beelden vertellen beter dan wel ke woorden ook waar het om gaat. Video als sociale mededeling. Bo vendien zijn er kunstenaars bezig om de grenzen van de video naar binnen toe te exploreren. Video kunst, esthetiek, abstracties via vi deo. Voorlopig lijkt de term video dan ook een te ruim vuilnisvat, waarin het onhandig wroeten is. Het Haagse Kijkhuis organiseerde vorig jaar een eerste video-festival waarin het fenomeen video zich van diverse kanten liet bekijken. Het werd een succes. Volle zalen en veel internationale belangstelling. Vandaar een tweede aflevering van het World Wide Video Festival van 6 tot en met 11 september a.s. aan het Haagse Noordeinde. Een bandeloze parade van dichters, ge schiedschrijvers, clowns, schilders die zichzelf hebben vastgelegd op de tape. Zes meter Dinsdag 6 september om 18.00 uur opent Jan Kassies het wereldwijde festival. Na zijn openingswoorden beginnen Fabienne de Quasa Riera en Jeffrey Shaw samen met danser Shusaku Takauchi een „digitale vi deo-wisselwerking" onder de titel „Corrida - logique de la sensation". De aanwezigen kunnen actief deel nemen en het wisselwerkingspro ces beïnvloeden. Tegelijkertijd zal er een zes meter hoge monitoren- Tv als buikorgeltje in „Video Flashs". Beeld uit het video-magazine „After Image", een Channel-4-pro- duktie van de BBC. De Amerikaanse Judith Barry werd voor „Space Invaders" geïn spireerd door video-spelletjes. constructie van Friederike Pezold in werking treden: „Die leibhaftige Zeichensprache eines Geslechtes nach den Gesetzen von Anatomie, Geometrie und Kinetik", een titel die alleen uit een Duits brein kan stammen. Om half negen 's avonds begint dan het echte festival dat tot en met zondag 11 september tussen twaalf uur 's middags en één uur 's nachts een dikke honderd video tapes brengt. Godard Het Kijkhuis heeft de voormalige boekhandel van Ruward aan het Noordeinde voor de gelegenheid erbij gehuurd en onder de naam Studio 122 wordt dat een video-de pendance van het. festival. Galerie Artline aan de Toussaintkade is eveneens geannexeerd voor enkele vaste video-kunst-tapes, terwijl de installatie „La voix des maïtres" opgesteld zal staan in het Haags Gemeentemuseum. Behalve een aantal video-sculpturen en con structies, wordt er een overzicht vertoond van de videoprodukties van de Franse filmer Jean-Luc Go- dards (onder meer „Scenario du Film Passion" en „Sauve qui peut la vie", video-versie), komt de schijnwerper te staan op wijlen Li- vinus van de Bundt, een Neder landse video-pionier van het eerste uur, terwijl de zoon van Marguerite Duras naar Den Haag komt met onder zijn arm tapes die hij maakte van de locaties waar de films van zijn moeder zich afspeelden. Enke le namen van gasten: Christine van Asshe (Centre Pompidou, Frank rijk), Gabor Body en Vera Body (Hongarije), Betsy Newman en El lin Stein (USA), Marie André (Bel gië), Robert Cahen en Jean-Paul Fargier (Frankrijk), Va Wölfl, Joa chim Ortmanns, Kirsten Johann- sen (Bondsrepubliek). Video-ma kers, video-producenten en video- journalisten. Een passepartout voor het hele fes tival zal vijftig gulden kosten, com plete dagkaarten twintig gulden, terwijl ook „deeltijdkaarten" ver krijgbaar zijn. De festivalcatalogus levert een zeer complete opsom ming van wat en wie er op dat nog lang niet voldoende verkende vi deo-gebied werkzaam zijn. Dank zij subsidies van WVC, Gemeente Den Haag en Prins Bernhard Fonds (te zamen een kleine ton) kan het Kijkhuis volgende week aardig wat beeldbuizen laten ruisen. BERT JANSMA DEN HAAG De tuin van het Kijkhuis aan het Noord einde biedt in het kader van het World Wide Video Festi val ook ruimte voor video- sculpturen. Dat klinkt mooi, maar wat is een video-sculp tuur? Een beeld van video? Video-kunst is zo'n betrekke lijk nieuwe zaak dat er nog heel wat uitgelegd moet wor den. In de Kijkhuistuin is de 24-jarige Enschedeër Roel Faassen bezig zijn video-sculp tuur neer te zetten. Van hem komt het antwoord: „Bij een video-sculptuur heeft de om geving van de monitor een zelfde betekenis als het beeld óp de monitor. Het beeld is deel van een groter geheel en vormt daar een eenheid mee". Abacadabra? Een blik op de sculp tuur van Roel Faassen moet duide lijkheid brengen: Boven het vijver tje in de tuin hangt een plank drei gend scheef neergebogen. Daarop staat een tv-toestel (monitor) ijzing wekkend op het randje. Het lijkt elk ogenblik te water te kunnen gaan, slechts weerhouden door een grotere regisseur die de stop-knop van de werkelijkheid heeft inge drukt en de benedenwaartse bewe ging aldus heeft doen stollen. Op het beeld van de monitor een gol vende zee. Het beeld ligt dwars in de monitor, die daardoor op een bak met zeewater lijkt. Het heeft een merkwaardige spanning. Van: het kan niet, en het kan toch. „Om die spanning gaat het in de dingen die ik doe" zegt Roel Faassen. Hij heeft er drie iaar opzitten op de Enschedese kunstacademie, de AKI, was de enige die slaagde met enkele video-sculpturen als eind examen-werkstukken, waarvan het Kijkhuis deze uitzocht. „Ik heb dit voor een andere ruimte ontworpen, maar hier met dat water eronder krijgt het een heel andere 'werking. Ik heb het allemaal uitgemeten en uitgerekend, dus er kan niets fout gaan. Maar als ik er zelf naar kijk, heb ik ook steeds het gevoel van: O, dat ding dondert eraf. Tegen be ter weten in. Zo sterk is die sugges tie". Bladstille bries Dus voor een maker van video- sculpturen telt alleen de combinatie van het beeld en z'n omgeving en de fictieve spanningen die hij daar in kan bouwen. Een ander bedenk sel van Roel Faassen: twee tv-mo- nitoren vijf meter van elkaar met op het beeld wapperende vellen pa pier en een stevig hoorbare bries op de soundtrack. Tussen de monito- ren in een zuil van papier dat blad stil hangt. Het lijkt alsof dat papier de wind doorstaat. Het is pure beel dende kunst die gebruik maakt van video. Hoe begin je aan zoiets? Faassen: „Ik begon op de kunstaca demie met foto-sequenties die sa men een beweging vormen. Ik ben erg geïnteresseerd in beelden. Van daaruit kwam ik bij de video te recht. Ik interesseer me niet zo voor de video-kunst via films-puur die je op monitoren vertoont. Wat mensen als Nam June Paik doen, vind ik mooi. Maar dan net zoals ik schilderijen mooi vind. Zelf hou ik het op die spanningen die je kunt oproepen door video in een omge ving te zetten. Ik heb ooit een con structie gemaakt met vier monito ren met beelden die allemaal op el kaar inspeelden, samen weer een geheel vormden". Video-clips „Ik heb er natuurlijk nog nauwe lijks ervaring mee, maar het zal wel onmogelijk zijn om je als ma ker van video-sculpturen te hand haven. Dan ben je afhankelijk van opdrachten en wie geeft je die? Om zelf apparatuur te kunnen kopen en te kunnen leven zal ik dus vi deo-opdrachten moeten maken. Vi deo-clips voor popgroepen bijvoor beeld. Met het geld dat ik daarmee verdien, kan ik me dan aan andere dingen wijden. Video-werk is een dure zaak. In de eerste plaats de basis-apparatuur. Maar voor de montage van de films die je ge bruikt moet je ook nog eens de stu dio in. En studio-huur kost ook een kapitaal". Roel Faassen kijkt er nauwelijks beklemd onder. Hij geeft de indruk dat het allemaal wel zal loslopen. „Deze sculptuur is niet zo duur geweest omdat ik de apparatuur van de school kon ge bruiken. Een paar honderd gulden denk ik. Als ik een staalconstructie had gebruikt was dat natuurlijk mooier geweest. Maar ook veel duurder. Nu hangt die plank aan nylondraden die gegarandeerd tachtig kilo kunnen hebben". Scheve camera „Ik heb voor de opstelling in En schede eerst uitgerekend hoe scheef die monitor kwam te staan. Daarna heb ik met een viltstift een fictieve horizon over het beeld ge trokken en bij het filmen van de zee die lijn over de werkelijke ho rizon laten lopen. M'n videocamera dus scheef gehouden. Daardoor krijg je het effect of die tv een bak is waar het water zo uit kan stro men. Hier heb ik de opstelling ui teraard andersom moeten doen. Eerst had ik dat scheve beeld al en daar heb ik de gradatie in het door buigen van de plank aan moeten aanpassen. Er is nog een andere moeilijkheid bij het maken van vi deo-sculpturen. Je weet nooit of het werkt, of jouw bedenksel in derdaad die gekke spanning op roept. Je tekent het natuurlijk alle maal uit. Maar dat is een platte schets. En je weet pas of het echt werkt als je het driedimensionaal hebt uitgevoerd. En de kans is niet denkbeeldig, dat je een film ge maakt hebt. een constructie, en dat het er niet uit komt. Dan kun je de boel dus weer afbreken Roel Faassen is een van de vele gasten van Word Wide Video. Ze zijn allemaal op een andere manier met video bezig. Terwijl we koffie drinken aan een ta feltje in de tuin, kraakt er verderop iets. Roel Faas sen schrikt even op en kijkt of zijn kunstwerk het niet begeven heeft. Tegelijkertijd lacht hij verontschul digend. Hij gelóóft in wat hij doet. BERT JANSMA DEN HAAG Voor wie van hokjes houdt: acteur Lou Lan dré zou je zonder al te veel passen en meten kunnen on derbrengen in de categorie ac teurs van de Grote Metamor fose. Nu is acteren per defini tie al een „in de huid van een ander kruipen", maar in een aantal van de rollen die Lou Landré (44) de laatste jaren speelde was die fysieke veran dering uiterst opvallend. Bij het RO-theater in Rotterdam spon hij zich ooit in de huid van Herman Heijermans „Wij ze Kater", bij de Haagse Co- medie gaf hij eind '81 de be faamde Olifantman zijn pijn lijk verwrongen gestalte. Zo verwrongen en zo pijnlijk dat Landré niet alleen voortdu rend een behandeling bij de fysiotherapeut nodig had, maar zelfs voor een aantal voorstellingen werd geveld met een verdraaide wervelko lom. Het nieuwe toneelseizoen begint voor de Haagse Come- die op 10 september a.s. en wéér is Lou Landré te gast voor een ongewone rol. In „Het bal van de etalagepop pen" van de Poolse schrijver Bruno Jasienski speelt hij de centrale figuur: een etalage pop die zich het hoofd van een belangrijk politicus aanmeet en daarmee verwarring zaait. Alweer zo'n rigoureuze ge daanteverwisseling. „Ik hou van rollen waarin ik met m'n lijf kar» werken", bekent Lou Landré. We praten een week voor de première met elkaar, de acteur is goed vermoeid door de repetities onder de Italiaanse regisseur Gio vanni Pampiglione en de fysieke training van de Pool Lezek Cerno- ta, afkomstig uit de befaamde Wro- clawse mime-school van Henryk Tomaszewski. „Dit zijn altijd de spannendste dagen, zo'n week voor de première. Dan ken je je rol, de bases zijn gelegd, maar dan moet alles op z'n plek vallen, gaan wer ken. Het is voor mij misschien wel het mooiste deel van het acteren. De spanning ervan, het je letterlijk in het zweet werken". Landré heeft ook zijn wat meer re guliere rollen altijd een sterk fysie ke „schwung" meegegeven. In Go- goljs „De revisor" onder de Tsjech Jan Grossman bij het Publieksthea- ter wervelde hij het toneel over, in zijn solo-theater met de gedichten van Villon (onder regie van de Ne derlands-Tsjechische Vera Bareso- va) sprong, tolde hij over tafels en stoelen met de poëzie en de verbit tering van Villons ballades. Een ei gen stijl die zeker te maken heeft met de opleiding die Landré volgde bij de Franse mime-grootmeester Etienne Decroux in Parijs en die hem apart zet van andere acteurs. Soort Den Uyl „Ik hou erg van dit stuk" zegt Lou Landré over „Het bal van de etala gepoppen". En als ik goed begrijp wat die Italiaanse regisseur wil, dan moet het een sprankelend glas champagne worden. Het is heel simpel het enige stuk van de Poolse dichter Jasienski. Het is een pril stuk, bijna breekbaar. Het begint met een feest bij de etalagepoppen, paspoppen eigenlijk. Dan komt een politicus, zeg maar een soort Den Uyl of een Kok die wereld binnen en de poppen ondergaan zijn aan wezigheid als een bedreiging. Ze ontpoppen zich als gevaarlijke we zens, de politicus wordt onthoofd. Een van de poppen zet het hoofd van die politicus op en vindt bo vendien in diens binnenzak een uitnodiging voor een feest. Een high-societybijeenkomst bij een in dustrieel van de grootte van een Anton Phiips. Hij gaat erheen, maar al gedraagt hij zich duidelijk anders en praat hij vreemd, ieder een denkt dat dat de nieuwe stijl is en ziet het door de vingers. Vrou wen zijn hem onbekend en hij be gint ze zonder scrupules te benade ren en te verleiden. Hij praat mee over economische en politieke pro blemen. Het stuk is een poëtische satire, bijna surrealistisch. En het publiek kan er hopelijk hard om lachen". Arlequino Lou Landré als paspop-met-men- senhoofd lijkt weer een tour-de- force te gaan leveren. „We gebrui ken geen echte maskers" zegt Lan dré, „we zijn nadrukkelijk als pop pen geschminkt en alles moet ge beuren via ritme, fysiek, gebaren. Daar traint die regisseur erg op. Hij vergelijkt het stuk met de Italiaan se commedia dell'arte. En de figuur die ik speel ziet hij als een soort Arlequino. Guido de Moor had Pampiglione in Italië de eerste acte van dit stuk zien regisseren met to neelschoolleerlingen en was er zo weg van dat hij hem heeft uitgeno digd naar Nederland te komen. Ik vind dat trouwens een prima tac tiek, dat uitnodigen van buiten landse regisseurs door de Haagse Comedie. Net zoals die Pool Grze- gorzewski die hier Kafka's „Ameri ka" heeft gedaan. Toneelspelen is toch iets internationaals en zo word je geconfronteerd met andere me ningen en andere manieren van werken. Ik voel me heel erg thuis in zo'n internationaal sfeertje". Futurist Schrijver Bruno Jasienski (geboren 1901) was de Poolse vertegenwoor diger van de internationale stro ming van het futurisme. Italië had z'n Marinetti al gehad, Rusland z'n Majakowski en wat later dan zij trad Jasienski (1918-1923) in hun voetsporen met een radicale kunst opvatting die politiek en maat schappij in die futuristische kuni wilden incorporereren en bover dien de nadruk legde op taalexper menten en op het communism Met zijn „Manifest aan het Pools volk over het directe futurisme vai het leven (1921) werd Jasienski d leidende figuur. Hij en zijn vrier den geloofden zo heilig in de mach die de kunst zou moeten hebbe dat ze politiek en kunst samen wil den brengen in een gigantische fu turistische partij waarbij ze voo kunstenaars, net zoals voor parle mentaire figuren, onschendbaar heid eisten. Jasienski wordt in gedwongen Polen te verlaten oj politieke gronden, vertrekt naai Frankrijk waar hij in 1929 ooi wordt uitgewezen en gaat dan naa Rusland. Hij laat zich daar natura liseren, wordt lid van het bestuu: van de schrijversbond. In 193! wordt hij gearresteerd en op trans port naar een kamp overlijdt hi onder onduidelijke omstandighe den. Pas in 1955 krijgt hij een offi ciële rehabilitatie. In Jasienski's enige stuk „Het bal van de etalagej poppen" gaat het onder meer om de maatschappij die z'n normenhx opeens af gaat stellen op en zichfy, aanpast aan de pop met mensen-»Y* hoofd en zich aan hèm aanpast. Delc" misverstanden zijn echter niet vanlie de lucht als de „pop" aanneemt daüjm de mensen altijd alles letterlijk me nen wat ze zeggen. Vleiend Lou Landré is als gast voor deze ene rol verbonden aan de Haagse Comedie. „Ik ben gevraagd voor die rol en dat vind ik toch altijd weer vleiend" zegt hij. Voor de rest van het toneelseizoen heeft hij nog geen afgeronde plannen. „Ik ga les geven aan de toneelschool van Maastricht. Maar daarna weet ik het niet". Hij bekent dat hij minder"3! betrokken is bij het vaderlandse to- neelgebeuren, zijn vroegere felheid kwijt is („Ik denk dat ik te veel Pet ben gaan relativeren") en geen dui delijk zicht heeft op wat hij wil en wat hem nog te wachten staat. „Gelukkig wordt ik altijd nog voor allerlei dingen, radio en televisie, gevraagd. En ik zou ontzettend graag een stuk van de Poolse schrijver Slawomir Mrozek gaan spelen. In een vrije produktie. Ik en ben naar Praag geweest om Jan far Grossmann te vragen of hij het wil (usi regisseren. Maar het is nog de fet vraag of hij toestemming krijgt. Ik tetl denk niet dat ik iemand ben die the zelf moet gaan regisseren. Ik werk ele graag met een regisseur die mijn en (theater)taal spreekt en als het klikt zoals nu wil ik me graag zo bereid mogelijk maken om aan een rol te werken. Ik ben echt niet zo'n solo-figuur als je mis schien zou denken. Zo'n groep als de Haagse Comedie vind ik heer lijk. Toneel is toch iets dat je met elkaar moet maken. En dat proces •van met z'n allen bezig zijn, je in het zweet werken, dat is fantas tisch. Dan bestaat er niets anders". BERT JANSMA Foto: CEES VERKERK Lou Landré in z'n kleedkamer in de Koninklijke Schouwburg: „Ik werk me graag in het zweet voor een rol". Roel Faassen: de spanning tussen een video-apparaat en z'n omgeving in de tuin van het Kijkhuis.

Leidse Courant | 1983 | | pagina 18