Belastingvoorstellen versterken positie vrouw en alleenstaande Advies aan minister: HBO-scholen bundelen „Genezingskans voor vrouw met eierstokkanker nu 30%' Moderne biologen bezig met moord ■2*sijthoff pers Initiatief voor samenwerking kleine linkse partijen Ruud Slavenburg j verliest kort geding Nieuw zoetje op Nederlandse markt P BINNENLAND foicbc Soivuvnt VRIJDAG 2 SEPTEMBER 1983 PAGINA 8!^ Elsbeth Etty stapt uit CPN AMSTERDAM Elsbeth Etty, die onlangs opstapte als adjunct-hoofdredactrice van het communistische dagblad De Waarheid, heeft nu ook bedankt als lid van de CPN. Zij heeft in een brief aan partijvoorzitter Elly Izeboud geschreven dat zij de kansen op een succesvolle voortgang van het ver nieuwingsproces in de partij niet hoog aan slaat. Etty heeft ook kritiek op de reis die partijbestuurder Jaap Wolff en Ina Brou wer, CPN-fractievoorzitter in de Tweede Kamer, naar Moskou hebben gemaakt en de manier waarop dat is gegaan. Marius Ernsting, penningmeester van de CPN, volgt Gijs Schreuders op als lid van de Tweede Kamer. Schreuders stapte op om dat hij vindt dat vernieuwingen binnen de partij tegengewerkt worden. Gijs Schreuders en Ina Brouwer zaten gisteren in de Tweede Kamer nog kameraadschappelijk" naast elkaar. FNV wil geen onderscheid in uitkering UTRECHT (ANP) De FNV peinst er niet over om onderscheid te maken in de uitkeringen van georganiseerde en niet- -georganiseerde werknemers. Dit heeft de vakcentrale meegedeeld naar aanlei ding van berichten, dat de FNV in navolging van het CNV wel iets voor dit plan voelt. CNV-voorzitter H. van der Meulen lanceerde maandag het plan om niet-vakbondsleden bij werkloosheid een lagere sociale uitkering te geven dan georganiseerde werknemers. FN V-hoofdbestuurder F. Drabbe liet daarop via de KRO-radio weten het bil lijk te vinden als georganiseerden een betere positie krijgen dan ongeorgani seerden. De daardoor gewekte indruk dat ook de FNV voor het plan van Van der Meulen zou voelen, is volgens de FNV onjuist. Moeder van Pieter van Vollenhoven overleden DEN HAAG De moeder van mr. Pieter van Vollenhove, mevrouw Van Vollenhove-De Lange, is woensdag op 77-jarige leeftijd in een verpleeghuis in Apeldoorn overleden. Prinses Margriet en haar echtgenoot hebben in verband hiermee een aantal activiteiten voor vandaag en morgen moeten afzeggen. Prinses Margriet zou vandaag een gerenoveerd verpleeg tehuis in Nijmegen openen en 's avonds met haar echtgenoot aan wezig zijn bij het jubilieumconcert van het Limburgs Symfonie Orkest in Maastricht. Morgen zou de prin ses een jazz-studio in Apeldoorn openen. (Van onze parlementaire redactie) DEN HAAG De positie van alleenstaanden en vrouwen in het belastingstelsel wordt ver beterd op het moment dat een belastingverhoging voor ge huwde en ongehuwde twee verdieners wordt ingevoerd. Dit laatste is, zoals bekend, per 1 oktober niet haalbaar, nu de Kamer heeft besloten de be handeling van het betreffende wetsontwerp voor gehuwde tweeverdieners uit te stellen, zolang er geen voorstellen zijn om ook ongehuwde tweever dieners aan te pakken. De ge lijke behandeling van gehuw de en ongehuwde tweeverdie ners moet op 1 januari ingaan, volgens het wetsvoorstel dat thans voor advies naar de Raad van State is gezonden. De voorgestelde maatregelen leveren de staat per jaar 530 miljoen gulden op. De belas tingdienst zal met 550 mensen moeten worden versterkt. Dit kost per jaar 36 miljoen gul den. Voor alle belastingplichtigen wordt een gelijke belasting vrije som ingevoerd van 7381 gulden. Die som wordt naar gelang de persoonlijke situatie met een toeslag verhoogd. Om daarvoor in aanmerking te ko men, moet de belastingplichti ge dit voor de fiscus aanneme lijk maken. De toeslagen zijn bestemd voor alleenstaanden, alleenverdie ners (iemand die men een in komen een gezin of leefeen heid onderhoudt), bijna-alleen- verdieners (iemand die prak tisch het gehele inkomen voor een gezin inbrengt), en alleen staande ouders. Twee-verdie ners, gehuwd of ingehuwd krijgen geen De toeslagen bedragen voor de volgende groepen: de alleenstaande (2540 gul den) die bij het begin van het kalenderjaar 34 jaar of ouder de gehuwde alleenverdiener (5335 gulden) wier of wiens partner geen inkomen heeft of niet meer verdient dan 4841 gulden; de ongehuwde van 27 jaar en ouder (5335 gulden) die duurzaam samenwoont met een partner van 27 jaar of ou der, mits de laatste geen inko men heeft of een inkomen la ger dan 4841 gulden; de leef tijdsgrens vervalt als er kinde ren ten laste komen; de bijna-alleenverdiener (2540 gulden) die in gelijke po sitie verkeert als de alleenver diener. Alleen mag de partner een inkomen hebben tot 7381 gulden per jaar; de alleenstaande ouder (5335 gulden) die afhankelijke kin deren heeft die niet ouder zijn dan 27 jaar; de buitenshuis werkende al leenstaande ouder (4076 gul den) tot wiens huishouden een jeudig kind behoort. De toeslag is gelijk aan de bestaande be lastingaftrek voor één-ouder gezinnen. De plaats van de vrouw in de belastingen wordt beter ge markeerd. Behalve de inkom sten uit arbeid zullen ook gaan gelden: inkomsten uit vroege re arbeid, winst uit onderne ming, lijfrenten, studietoela gen, e.d. Voor gehuwden is een rolverwisseling opgeno men zodat inkomsten uit ver mogen en buitengewone lasten worden toegerekend aan dege ne die het hoogste inkomen heeft. (Van onze parlementaire redactie) DEN HAAG De 413 scholen in het hoger beroepson derwijs (HBO) moeten zich de komende jar.en bunde len in enkele tientallen regionale scholen. Gebeurt dit niet, dan is het HBO ten dode opgeschreven. Daarnaast dient het onderwijs aan de HBO's anders worden opge zet. Het moet mogelijk worden vak voor vak af te stu deren, dus niet meer per pakket. Zo kan kan de stu dent zijn eigen studietempo bepalen, vooral belangrijk als hij het onderwijs in deeltijd volgt. Dit is de kern van het advies dat de HBO-Raad onder de titel Versterking door Samenwerking vanmiddag heeft aangeboden aan minister Deetman van onderwijs. Als deze maatregelen worden genomen, zegt de raad, (een adviesorgaan van de rege ring) dan worden verpaupering van het onderwijs, groei van de werkloosheid en de dreiging van studentenstops zoveel mogelijk voorkomen of beperkt. Dan kunnen er ook de hooggekwalifi ceerde afgestudeerden komen die nodig zijn om de economie uit het slop te halen. Voorts kan en moet juist in deze tijd een stelsel van „hoger onderwijs voor velen" worden geschapen. In dit stelsel zal een gevarieerd studieaanbod moeten zijn, om zo beter rekening te houden met de behoeften en capaciteiten van jongeren met middelbare schooldiploma's. „Terwijl het HBO moet verrijken, verarmt het", aldus de raad. Door het samenvoegen krijgen de HBO's de kans zich te specia liseren en de taken te verdelen. Dan zullen ook de docenten minder zwaar worden belast. Videospel kan bestaand speelgoed verdringen UTRECHT "Het videospel wordt een serieuze concurrent van het bestaande speelgoed als het wordt ontwikkeld door iemand die inzicht heeft in de wereld van het kind. Die ont wikkeling, waarbij videospel letjes een opvoedkundige waarde krijgen, dient zich Dat zei gisteren in Utrecht drs. Chriet Titulaer bij de bekend making van het "Speelgoed van het jaar 1983". Overigens vond de jury'van de Stichting Goed Speelgoed, die dat predi kaat jaarlijké uitreikt, geen en kel elektronisch spel een be kroning waard. Wel heeft de jury, bestaande uit zeven (vol wassen) deskundigen op speel- goedgebied, overwogen een aparte categorie Elektronica in te voeren, maar gezien de kwaliteit van het aanbod is daar, aldus het juryrapport, nog niet van gekomen. Fontein In het centrum van Amsterdam ont stond gisteravond een fontein toen de politie bij het oprui men van door kra kers opgeworpen barricaden een buis van de gemeente waterleiding raakte. Met de barricaden wilden de krakers voorkomen dat de politie een woens dag gekraakt pand zou ontruimen. Van de ontruiming werd vooralsnog afge zien. Nadat agenten met „de platte pet" toch met stenen werden bekogeld werd de ME ingezet. Twee agenten raak ten gewond. UTRECHT Vrouwen bij wie kanker van de ei erstokken wordt vastge steld hebben meer kans op het verdwijnen van de klachten, op een langer leven en zelfs op volledige genezing dank zij een nieuwe behandeling. Die nieuwe methode is ont wikkeld na een serie onder zoeken in academische zieken huizen en kankercentra onder leiding van de Utrechtse inter nist J.P. Neijt. Neijt heeft de resultaten neergelegd in een proefschrift waarop hij vol gende week hoopt te promove ren. Kanker van de eierstokken is van alle mogelijke kankers bij vrouwen de derde doodsoor zaak. In Nederland overlijden elk jaar zo'n 900 vrouwen aan deze ziekte. Alleen borstkan ker en kanker van de dikke darm eisen jaarlijks meer slachtoffers onder vrouwen. In 70% van de gevallen wordt eierstokkanker pas ontdekt als de ziekte zich door de hele buikholte of zelfs verder door het lichaam heeft verspreid. De kans op genezing was, bij de vroegere standaardbehan deling dan ook erg klein: 5%. Door een nieuwe behande lingsmethode in de VS ver dween bij 19% van de patiën ten de kanker na verloop van tijd. De nieuwe combinatiethe rapie die nu in Nederland ont wikkeld is blijkt de Ameri- kaaanse- methode in de scha duw te stellen. Bij 40% van de 200 vrouwen die bij het onderzoek betrok ken waren is de tumor ver dwenen en kon de behande ling worden gestaakt. Neijt schat de kans op genezing op 30%. In de medische wereld is het gebruikelijk om pas over genezing te spreken als de pa tiënt vijf jaar na de behande ling nog in leven is. Het Ne derlands onderzoek loopt pas sinds 1979. ADVERTENTIE RUITENHEER „Onzorgvuldige bezuinigingsvoorstellen rond onderwijs" DEN HAAG Bewindslieden blijken geen zicht meer te heb ben op wat er zich rond het onderwijs afspeelt Vergeten wordt dat onderwijs een nood zakelijke basisvoorziening is, dat op grond hiervan prioriteit verdient, aldus voorzitter A. van Kints van de sectie onder wijsverzorging van de KOV vrijdagmorgen tijdens de jaar vergadering van deze sectie. Als voorbeeld noemde Van Kints het aan het einde van schooljaar gepubliceerde voor ontwerp van de wet op de on derwijsverzorging, waaraan slechts een adviestermijn van twee maanden is gebonden. „Slordig en storende fouten komen er in voor, terwijl de noodzaak voor deze haast ont breekt. De verscheidenheid aan schoolbegeleidingsdien sten en andere instellingen ter ondersteuning van het onder wijs maakt een meer afgewo gen voorontwerp noodzake lijk", aldus Van Kints. Ook het korten op de subsidie van schoolbegeleidingsdien sten noemde de voorzitter een voorbeeld yan kortzichtigheid. Van Kints: „Bij een dergelijke, heilloze ingreep wordt de de moeizaam opgebouwde des kundigheid weer vernietigd. Dat is zuivere kapitaalvernie tiging". BAARN Moderne bio logen hebben gezorgd voor een noodsituatie in onze natuurgebieden, j Deze nieuwlichters plegen faunamoord doordat ze geen oog hebben voor onze nationale diersoorten en met exculsieve plan nen .op de proppen komen waarvan het nut nog moet worden bewezen. Dit zei oud-directeur W. Schüite- maker van Faunabeheer gistermiddag bij de pre sentatie in Baarn van het boek „Dieren op het spoor". Volgens Schuitemaker heeft het introduceren van bijvoor beeld Schotse koeien op de Veluwe en Przewalski-paar- den op een landgoed bij El- speet, onvermoede nevenef fecten omdat de natuur niet op deze uitheemse gasten is inge steld. Bovendien worden ter reinen met dergelijke dure „gasten" vaak afgerasterd, waardoor de natuurterreinen voor de inheemse diersoorten nog versnipperder en ontoe gankelijker worden. Het feit dat de overheid onvol doende stelling neemt tegen dergelijke plannen en zelfs in deze economisch moeilijke tij den zulke activiteiten finan ciert, vond Schuitemaker „on begrijpelijk en ontstellend". „Dieren op het spoor" is een uitgave van Omniboek in Den Haag. Het boek geeft een in ventaris van de Nederlandse fauna, waarbij veel aandacht is besteed aan de gedragingen van het wild in de vrije na tuur. Het boek is samengesteld door de „veldbiologen" Rien Mouw uit Nunspeet (tekst) en Nico Bulder uit Elspeet (teke ningen). DEN HAAG Een gezelschap van negentig leden van i CPN, PSP en PPR heeft samen met vakbondsleden en „partijlozen" het initiatief genomen voor een links sa- 4 menwerkingsverband. De groep wil daarmee de aarze- lende stappen van de partijbesturen in die richting wat t bespoedigen. Bij de presentatie van het Links Samenwerkingsverband giste- 1 ren in Den Haag bleek dat de groep via een federatie wellicht tot een fusie van klein links wil komen, waaruit uiteindelijk een „middelgrote" partij ter linkerzijde van de PvdA ontstaat. Het samenwerkingsverband wil via de folder „Voor een linkse door braak" die via veertig boekhandels verspreid wordt voor 15 december tenminste vijfhonderd aanhangers werven. Rond de jaarwisseling wil men een congres houden waar het Links Samenwerkingsverband officieel wordt opgericht. De initiatiefnemers willen de beginselen van de drie partijen geenszins verloochenen. Ze hebben vier oriëntatiepunten opge steld, waar zowel CPN, PSP en PPR zich in moeten kunnen vinden. Jack Verduyn Lunel (PPR-gemeenteraadslid in Den Haag) verwacht binnen zijn partij ruime sympathie voor het ini tiatief. Een belangrijke rol spelen in het programma onder meer paci fisme en feminisering van de maatschappij. Uiteindelijk willen de initiatiefnemers met een gezamenlijke lijst voor de Europese verkiezingen in 1984 en voor de Tweede Kamerverkiezingen in 1986 komen. ïec int ROTTERDAM De 60-jarige ex-topman van Slavenburg's i' Bank, Ruud Slavenburg, die maandag werd gearresteerd, wordt niet vrijgelaten. De president van de Rotterdamse rechtbank, 4 mr. S. Oudkerk, heeft dit gisteren beslist in het kort geding dat Slavenburg tegen het Openbaar Ministerie had aangespannen. 1 Volgens de president is de aanhouding in opdracht van de offi- r cier van justitie niet onrechtmatig. De motivering van de rechtbankpresident is nog niet bekend Jf Vandaag is Slavenburg aan de rechter-commissaris voorgeleid De officier van justitie heeft gevraagd om Slavenburg nog eens y zes dagen vast te mogen houden. Het OM beschouwt Slavenburg als een van de hoofdverdachten in de affaire-Slavenburg. Hij wordt ervan verdacht leiding te hebben gegeven aan de zwartgeld-transacties van de bank. 4 Volgens de president was de officier van justitie bevoegd om Slavenburg zonder overleg met de rechter-commissaris aan te c houden. Ook is de rechter-commissaris tijdig van de aanhouding P op de hoogte gesteld. Oudkerk geeft toe, dat de omschrijving van de feiten waar Sla- P venburg van wordt verdacht zeer summier is. De president A vindt dit begrijpelijk „omdat het om een zeer ingewikkeld com- plex van feiten gaat, dat is ontleend aan uitgebreide processen- -verbaal die Slavenburg en zijn advocaat in hun bezit hebben". DEN HAAG Binnenkort komt een nieuwe zoe'lstof op de Ne derlandse markt, die volgens de producent niet alleen beter smaakt dan de nu bekende zoetstoffen, maar bovendien geen schadelijke bijwerkingen heeft: aspartame. Volgens het ministe rie van volksgezondheid moet een onderzoek naar de werking van het middel nog worden afgerond, maar is te verwachten dat aspartame in meer produkten verwerkt mag worden dan de be kende zoetjes saccharine en sorbitol. Saccharine en sorbitol mogen vanwege de bijwerkingen niet in levensmiddelen zoals limonades, babyvoeding en jam verwerkt worden. Ook voor diabetes-patiënten is de dagelijks hoeveelheid te consumeren zoetstof aan een maximum gebonden. Aspartame is een calorievrij en van de natuur afgeleid produkt, dat gemaakt wordt uit de aminozuren fenylalamine en asparagi- ne, die voorkomen in natuurlijk eiwit. De Amerikaanse produ cent Searl Pharmaca heeft al in een groot aantal landen, waar onder de V.S., West-Duitsland en Groot-Brittannië, al toestem ming gekregen voor het industrieel gebruik van aspartame 8 dagen mat uw krant naar ZWITSERLAND Vertrek maandag 12 september a.s. Aan de zonzi|de van de imposante RIGI, beschut tegen het noorden en open naar het zuiden - en daardoor overvloedig voorzien van een prachtige zuidelijke flora (met o.a fraaie vijgebomen) ligt aan het VIERWOUDSTE- OENMEER het rustieke plaatsje GERSAU. Reeds sinds 1850 bekend bij toeristen en meerdere jaren als vakantieoord verkozen door o.a dé cönipönlst Brahms. Het is de standplaats van onze unieke 6-daagse vakantiereis per luxe tou ringcar van MAASKANT REIZEN Hiervoor blijkt zoveel belangstelling te be staan dat we voor onze vorige reizen, vele hebben moeten teleurstellen MAANDAG 12 t/m MAANDAG 19 SEPTEMBER a.s. Als verblijf voor 6 volle dagen is gekozen voor het comfortabele hotel llge Het programma omvat behalve een bezoek aan Brunnen, een volle dag tocht door het imposante Berneroberland en Grindelwald met een bezoek aan een houtsnijwerkplaats, alsmede een dagtocht rond het gehele Vier- woudstedenmeer met bezoek aan diverse bekende toeristenoorden waar onder Interlaken Voorts wordt een bezoek gebracht aan de stad Luzern met een rondrit langs de markante stadspunten en gelegenheid tot winke len en een bezoek aan o a. het grootste automuseum van Zwitserland Het programma biedt ruime mogelijkheid om op eigen gelegenheid biizonder fraaie wandelingen te maken alsmede voor een eventuele romantische boottocht over het Vierwoudstedenmeer. De prijs v e vakantietrip bedraagt s ƒ595.- Inbegrepen a le vervoer Incl. excursies per luxe touringcar alsmede het af scheidsdiner In Nederland Uitgezonderd zijn alleen de lunches op de heen- en terugreis. Gecombineerde reisverzekering 16.- per persoon 5.- polls- kosten Annuleringskosten 3 1/2% van de reissom 6.- poliskosten. Tijdig boeken wordt dringend aangeraden. Inlichtingen en boekingen: telefonisch onder nr. 070-190882 (van maanjag t/m vrijdag van 9 tot 13 uur) of persoonlijk in onze vestigingen Spuistiaat 71, Den Haag (op de hoek van het Spui) en Coolsingel 67. Rotterdam f„o. stadhuis) POSTBUS 16050 2500 AA 's-GRAVENHAGE TEL. 070-190882 (MAANDAG T/M VRIJDAG TUSSEN 9 EN 13 UUR) Ene Beli FT

Leidse Courant | 1983 | | pagina 8