Neergeschoten Boeing 747 was honderden kilometers uit koers Boeing vloog boven geheim militair gebied Moord in koelen bloede Neerschieten passagiersvliegtuig eerder voorgekomen De uitvinding van de eeuw nü in het Boek van de Maand voor slechts f 14,90. BUITENLAND fteidae. Soutcwt VRIJDAG 2 SEPTEMBER 1983 PAGINA 7 Kamerdelegatie beslist zondag over Moskou-reis (Van onze -parlementaire redactie) BÉUSSEL De parle- h mentaire delegatie welke .■op dit moment op bezoek 'is bij het NAVO-hoofd- kwartier, zal zondag be slissen of zij het bezoek volgende week aan Mos- kou zal laten doorgaan. 1 De delegatie wil haar stand punt mede laten afhangen van de houding die de Nederlandse L' regering inneemt na de mede deling van de Amerikaanse regering, dat een Russisch jachtvliegtuig een Koreaans passagiersvliegtuig met 269 mensen aan boord heeft neer geschoten. Het kabinet heeft die zaak vandaag besproken. Volgende week staat een be zoek van minister Braks van Landbouw aan Moskou op het programma. De parlementaire delegatie be staat uit de fractieleiders van PvdA, CDA en VVD in de Tweede Kamer, de heren Den Uyl, De Vries en Nijpels, als mede de buitenlandspecialis ten Ter Beek (PvdA) en De Boer (CDA). De vijf begonnen gisteren aan een tweedaags be zoek aan de NAVO in Brussel, de eerste etappeplaats van een reis, die hen ook naar Moskou, Washington en Bonn zou moe ten brengen. Hoofddoel van de bezoeken is het voeren van ge sprekken over de stationering van atoomraketten voor de middellange afstand en de mo gelijkheden om deze te voor komen (kruisraketten, Pers- hings-2) dan wel ongedaan te maken (SS-20's). DEN HAAG Het neer schieten van een Zuidko- reaans passagiersvliegtuig door een Russische Mig is niet het eerste, maar wel het ernstigste voorval van dergelijke aard. Sinds de Tweede Wereldoorlog zijn vier militaire aanvallen op passagiersvliegtuigen be kend. Maar nooit waren er zoveel slachtoffers als nu. In 1955 haalden Bulgaarse ge vechtsvliegtuigen een Israëli sche Constallation neer, die per ongeluk boven Bulgaars grondgebied was gekomen. Alle 56 inzittenden kwamen In 1973 schoten Israëlische straaljagers boven de Sinaï op een Boeing 727 van de Libi sche luchtvaartmaatschappij, nadat de piloot waarschu wingssignalen om te landen had genegeerd. Het toestel was door navigatiefouten van de piloot en van de vluchtleiding in Egypte uit de koers geraakt en vloog boven Israëlische mi litaire stellingen. Israëlische jagers schoten op de vleugels om de Boeing tot landen te dwingen, maar het toestel stortte bij de landing neer. Alle 107 mensen aan boord van het Libische toestel von den de dood. Dit was het ern stigste incident tot dusver. In 1979 schoten guerrilla-strij ders in Zimbabwe boven het toenmalige Rhodesiè met luchtdoelraketten een Vis count van de Rhodesische luchtvaartmaatschappij neer. 38 van de 56 inzittenden verlo ren het leven. In 1978 werd een passagiers vliegtuig van de Zuidkoreaan- se luchtvaartmaatschappij bo ven het noorden van de Sov jet-Unie met boordwapens be schoten om het tot landen te dwingen. Daarbij werden twee van de 97 passagiers gedood. Het toestel was op de route Pa- rijs-Seoel uit de koers geraakt en bevond zich bij het Kola- -schiereiland, een streng be waakt militair gebied. Volgens de Sovjet-versie van het ge beuren werd de piloot te ver staan gegeven dat hij op het vliegveld van Moermansk moest landen. De piloot week echter uit naar een bevroren meer, waar het toestel bij de landing zware schade opliep De piloot en de navigator werden enige tijd vastgehou den in de Sovjet-Urpe. Na te rugkeer in Seoel zeiden ze dat ze tevergeefs hadden gepro beerd op de internationale alarm-frequentie contact te krijgen met de Sovjet-jagers. Ze hadden geen antwoord ge kregen. SCHIPHOL Bij de KLM, die zelf drie keer per week over de drukke Poolroute naar Tokio vliegt en daarbij langs de grens met de Sovjet-Unie scheert, achten vliegers het hoogst onwaarschijn lijk, dat de neergescho ten Zuidkoreaanse Boeing 747 per ongeluk uit zijn koers is geraakt en het Russische lucht ruim is binnengedron gen. Toch wijst alles erop dat er iets dergelijks moet zijn gebeurd, het geen dan het gevolg moet zijn geweest van een ernstige technische storing. In de tot nu toe binnengekomen stroom van informaties zijn daar aanwijzingen voor uit drie bronnen: een Russi-i sche, een Zuidkoreaanse en een Amerikaanse. De Russen zeggen dat de na- vigatielichten van de Boeing 747 niet brandden, dat niet gereageerd v/erd op oproepen en dat de bemanning ook zelf geen radiocontact opnam. Ook de Zuidkoreaanse lucht vaartmaatschappij zegt dat de Boeing 747 problemen met de radio leek te hebben en de piloot van een ander vlieg tuig van deze maatschappij, die op zijn vlucht het pad van de Boeing 747 kruiste vóór hjét verdween, heeft dat bevest/gd. Hij verklaarde al tijd radiocontact op te nemen met passerende vliegtuigen om gegevens over het weer uit t< wisselen, maar dit keer lukt? dat niet. Hij maakte overigens geen gewag van niet brandende navigatielich- te'. en zou dat zeker gedaan h?bben als daar iets niet mee ii orde zou zijn geweest. Tenslotte is er een persbu- reaubericht', dat „een hoge functionaris" van het Ameri kaanse ministerie van bui tenlandse zaken heeft ver klaard, dat de Boeing 747 „honderden kilometers van zijn koers was afgeweken". Toch blijft men in vliegers kringen en niet alleen bij de KLM een ingrijpende koersafwijking vrijwel on denkbaar noemen. Volgens In het Russisch luchtruim is al eerder op een passagiersvliegtuig geschoten. In 1978 open de een straaljager (foto) het vuur op een Boeing 707 van Korean Airlines. De Boeing werd niet geraakt en kon even later onder escorte landen op het vliegveld van Moer mansk. een KLM-gezagvoerder die de route uit ervaring kent, beschikken alle vliegtuigen op dat traject over een uiterst nauwkeurig navigatiesys teem, de zogenaamde traag heids-navigatie-apparatuur, waarmee ook de eerste Ame rikaanse maanvlucht was uit gerust. Dit systeem werkt praktisch op de meter nauw keurig. „Wanneer het aan staat, is een afwijking van meer dan een mijl uitgeslo ten. Bovendien bevinden zich verplicht drie van dergelijke systemen aan boord; wanneer het ene door een technisch mankement uitvalt, neemt het andere het werk automa tisch over, terwijl de vlieger voor alle zekerheid door al lerlei signalen gealarmeerd wordt'1. De luchtcorridor over de Pool nadert de grens met het Russische luchtruim het dichtst op 3 uur vliegen van Tokio. Maar de afstand be draagt daar nog steeds 100 km. Bij de huidige stand van de technologie is het volsla gen onmogelijk dat een Boeing 747 ongemerkt zo ver af zou dwalen. Bovendien be staat er geen stukje aardbol. dat zo door radar wordt ge controleerd als het gebied rond de Beringstraat. De Amerikaanse en Japanse ra darketens kruisen er elkaar en de Amerikaanse vloot die, daar kruist beschikt over de modernste luisterapparatuur. Elke afwijkende vliegtuigbe weging wordt onmiddellijk opgemerkt. Een van de eerste raadsels is dan ook waarom Amerikaan se of Japanse radarstations hebben- nagelaten de gezag voerder van de Zuidkoreaan se Boeing te waarschuwen dat hij zich ergens bevond waar hij zich op gezag van zijn navigatiesysteem onmo gelijk kon bevinden, en waarom ze hem niet hebben teruggefloten. „Ten derde", aldus de KLM- gezagvoerder, „is het bepaald onjuist te denken dat wij bang zijn stante pede te wor den neergeknald, mochten we al per ongeluk het lucht ruim van de Sovjet-Unie bin nendwalen. Geen sprake van. Aan boord van alle vliegtuigen bevinden zich handboeken, waarin de sil houetten van Russische ge vechtsvliegtuigen staan afge beeld, plus de signalen die ze stel het extreme geval dat er geen radiocontact is met hun vleugels of anders zins geven. Wanneer je die signalen gehoorzaamt, ge beurt er niets. In de luchtcor ridor naar Moskou komen dergelijke voorvallen wel va ker voor. Alleen als je niet zou gehoorzamen en door zou vliegen; ja, dan zouden ze op den duur wel gaan knallen". Speculerenderwijs opperen ingewijden vervolgens wat er wel gebeurd zou kunnen zijn. Zo zou men de computer die het navigatiesysteem van de Boeing stuurt van een ver keerd programma kunnen hebben voorzien. Dit zou de gigantische koersafwijking kunnen verklaren. Of mis schien zijn er kapers aan boord geweest, die onkun dig van de gevaren de ge zagvoerder hun wil hebben opgedrongen. Ofwel zeer ver gezocht de Zuidkore aanse gezagvoerder zou zich-^ zelf in welke geestestoestand dan ook een martelaarsmissie hebben opgelegd. In elk ge val, zo luidt de unanieme mening op Schiphol, moet het uitgesloten worden ge acht dat de Russen een vlieg tuig neerhalen, louter omdat het in hun luchtruim is bin nengedrongen. De vele erva ringen met dergelijke inci denten in het verleden wij zen op het tegendeel en to nen aan, dat de Sovjet-Unie de in de internationale lucht vaart geldende wetten en spelregels op dit gebied tot nu toe respecteert. ADVERTENTIE Het Vaderlandse Fietsweekend. Dat is kriskrassen door de plassen van de Randstad. We doen dit weekend eens iets anders. We gaan op Vader lands Fietsweekend. Naar het Groene Hart van Holland. We gunnen onszelf en onze fietsen een retourtje Woerden. Dat stadje was eens „de sleutel van Holland". Ringgracht en wallen zijn er 't stille bewijs van. Van Noorden fietsen we langs de Meije. Dwars door een natuurmonunent, deNieuwkoopse plassen. Over één van die weggetjes waar geen auto komen kan. We verzamelen molens rond Leiderdorp. Wevergelijken de gebrandschilderde kerkramen van voormalig Oudshoorn, nu Alphen aan de Rijn met die van Gouda. De Goudse Glazen winnen. We laten ons wegen in de Hehsenwaag van Oudewater. Onze overnachting hebben we vooraf geregeld. En zondag avond nemen we weer de trein terug. De fietsenvakman, de boekhandel, de VW's, de ANWB en stichting: fiets.' Post bus 7120, 1007JC Amsterdam, tel. 020 -44 6993, hebben prima suggesties en boekjes voor allerleiVaderlandseFietsvakanties. Schadeclaims belopen ruim 1 miljard NEW YORK/SEOEL Het neerschieten van de Zuidkore aanse jumbo zal Verzekerings maatschappijen op eisen tot schadevergoeding van in to taal ruim 1,3 miljard gulden kunnen komen te staan, zo menen functionarissen van de Zuidkoreaanse luchtvaart maatschappij KAL. Verhaal op de Sovjet-Unie zal, naar Amerikaanse deskundi gen op het gebied gisteravond zeiden, evenwel nog moeilij ker blijken dan het vaststellen van de schuld en het veroor deeld krijgen van de Sovjet- -Unie. Volgens Amerikaanse juristen is het nog maar de vraag of kan worden aange toond dat het neerschieten van een burgervliegtuig in strijd is met de letter van de interna tionale rechtregels voor be scherming van het luchtruim. ADVERTENTIE (Met kans op IBM personal computer!) 'Kijk, automatisering', verplichte lectuur voor iedereen die in de ban is van de computer. In 146 pagina's alles over de automatiseringsgeschiedenis en de ontwikkelingen die voor de deur staan. Rijk geïllustreerd. Met bovendien gratis kans op IBM personal computer. Op naar de boekwinkel dus! Zolang de voorraad strekt.PA Na I oktober: f26,50. MOSKOU Het Zuidko reaanse verkeersvliegtuig dat gisteren werd neerge schoten, vloog boven een zeer geheime militaire zone. Dit gebied, bij de ei landen Kamchatka en Sakhalin, is verboden voor buitenlanders. Dit blijkt uit zowel Ameri kaanse als Sovjet-meldin gen. Amerikaanse functionarissen van het Pentagon zinspelen op de mogelijkheid dat de Boeing is neergeschoten vanwege de „paranoïde zorg" waarmee Moskou het gebied omringt. Kamchatka wordt onder meer gebruikt voor het testen van raketten die vanaf onderzee boten worden afgevuurd. Defensiebronnen zeiden dat de Sovjet-Unie ongeveer 8.000 tot 10.000 man troepen hebben op twee van de vier eilanden in het gebied. De eilanden wer den in de Tweede Wereldoor log geannexeerd en Japan heeft nog steeds aanspraken op dit voormalig grondgebied. Op het Kamehatka-schierei- land dat aan de verre noord oostelijke punt van het Sovjet- -grondgebied vastzit, bevindt zich de belangrijke haven voor onderzeeboten, Petropavlovsk en volgens Amerikaanse mili taire rapporten staan er ook intercontinentale kernraket ten opgesteld. (Vervolg van voorpagina) WASHINGTON De Amerikaanse regering is er hon derd procent zeker van dat het Koreaanse lijntoestel door de Sovjet-luchtmacht met een raket, afgevuurd door een SU-15 jachtvliegtuig, doelbewust in volle vlucht is vernietigd. Het was gistermiddag minister van buitenlandse zaken Shultz, die dit wereldkundig maakte. Eerder op de dag werd eerst vermoed dat het vermiste Zuidkoreaanse toestel was verongelukt; later dacht men dat het door de Sovjet-Unie tot landen was gedwongen. Maar tijdens een persconferentie in Was hington verbaasde minister Shultz zijn gehoor met een gedetailleerd verslag van de actie van de Russische luchtmacht, inclusief het radiocontact tussen het Sov- jet-grondcommando en de jachtvliegtuigen die de Boeing in het Russische luchtruim hadden onder schept. Shultz wist onder meer te melden dat om 18.26 uur de Russische straaljagerpiloot bevestigde de opdracht „vuur op doelwit" te hebben uitgevoerd. Er was toen minstens dertien minuten visu eel contact geweest tussen de betrokken Russische piloot en het passagiersvliegtuig, dat om nog altijd niet vastgestelde redenen in het Sovjetduchtruim moet zijn verdwaald en liefst twee en een half uur door de Russische radar is gevolgd. Vermoed wordt dat de gegevens afkomstig zijn van de grote luisterposten avnde Amerikanen op de basis Misawa in Noord-Japan. Alles wat aan de oostkust van de Sovjet-Unie gebeurt wordt daar in de gaten gehouden door een permanente bezetting van Amerikaanse mi litairen. die vloeiend Russisch spreken „Als de Russen met deze daad hun vastberadenheid hebben wil len tonen hun grondgebied onder alle omstandigheden te verde digen, dan hebben de Amerikanen nu getoond dat zij alle Russi sche militaire acties en communicaties onafgebroken in het oog en het oor hebben", aldus de woordvoerder van het Amerikaan se ministerie van buitenlandse zaken. Leden van Reagans staf maakten er gisteren geen geheim van dat de president zich door de Russische gewelddaad gesterkt weet in zijn defensiepolitiek en zijn beleid van harde onderhan delingen met Moskou. „De Russen hebben zichzelf met deze on begrijpelijke actie enorme schade toegebracht. Nu zien de vre desbewegingen eens wat voor een onmenselijk ststeem in het Oostblok heerst", aldus onder-minister Burt. Terwijl een nadere verklaring vanuit Moskou over het gebeurde vanochtend nog altijd uitbleef, vroegen regeringskringen in Washington zich vooral af op welk niveau het bevel is gegeven om het passagiersvliegtuig te vernietigen. Sommige officials op het Pentagon spraken de mening uit dat president Andropov zelf de fatale toestemming moet hebben gegeven. Anderen hiel den het op een instructie van een regionaal commandant. „In het laatste geval kan het zijn dat de consequenties niet zijn over zien", maar ook dat kan een halszaak worden voor Andropov, aldus een woordvoerder van het Amerikaanse ministerie van defensie. Hij sloot de mogelijkheid uit dat de Russische lucht macht de precieze aard van het binnendringende vliegtuig niet zou hebben onderkend. Andere zegslieden veronderstelden dat de Russische hyperge voeligheid jegens de veiligheid van de landsgrenzen een rol heeft gespeeld. De Russen hebben hun luchtopsporingssvsteem rigoureus verbeterd, nadat in 1978 eveneens een Zuidkoreaans passagiersvliegtuig twee uur lang boven Sovjet-grondgebied had gevlogen alvorens het werd ontdekt. Harder beleid Het heftigst werd gisteren op het drama gereageerd in het Ame rikaanse Congres, waar zowel Democraten als Republikeinen in het Huis en in de Senaat de Sovjet-actie omschreven als „walge lijk", „in geen enkele omstandigheid te rechtvaardigen", en als „moord in koelen bloede op onschuldige burgers in een ongewa pend vliegtuig". President Reagan lijkt voor het eerst in zijn ambtstermijn verzekerd van unanieme steun vanuit het Congres voor verharding van het beleid jegens Moskou Voorzitter van de Senaat Tip O'Neil. een vooruitstrevend Demo craat die altijd heeft gepleit voor intensieve dialoog met Moskou, sprak van „een ongelooflijk barbaarse daad, die door alle fat soenlijke mensen in de wereld nooit vergeten en vergeven zal worden". Rechtse Congresleden zagen in het Sovjet-optreden een rechtvaardiging voor hun aloude pleidooien alle diplomatie ke contacten, verdragen en onderhandelingen met Moskou op te zeggen. „Naar de hel met de Russen, want daar horen ze thuis", aldus vatte een Republikeinse senator de stemming onder veel van zijn collega's samen. De woordvoerder van omgekomen afgevaardigde McDonald, ui terst rechts lid van de Democratische fractie in het Huis van Af gevaardigden, zei ervan overtuigd te zijn dat de Russen wisten dat McDonald in het Koreaanse vliegtuig zat. en dat dat de be slissing heeft beïnvloed het toestel uit de lucht te schieten. Mc Donald heeft verschillende boeken geschreven, waarin hij de Sovjet-communisten als goddeloze criminelen beschrijft. Zijn weduwe verklaarde in de deur van haar woning ten overstaan van tientallen film- en tv-camera's. dat nu op bizarre wijze is bewezen dat haar man altijd terecht heeft gewaarschuwd voor de onmenselijkheid van het Sovjetregime. Terugkeer Reagan De terugkeer van president Reagan naar de hoofdstad Washing ton, op 5.000 km van zijn vakantieranch in Californië, wordt al gemeen als een politiek gebaar en niet als feitelijke noodzaak beschouwd. Reagan heeft altijd volgehouden dat hij even doel treffend kan regeren vanuit Californië. waar hem alle informa tie- en communicatiekanalen en de hele Witte-Huis-staf ter be schikking staan. Raadgevers van de president beklaagden er zich gisteren echter over dat de hard aan vakantie toe zijnde 72-jarige Reagan aan vankelijk laks reageerde op de berichten aangaande het Kore aanse vliegtuig. Reagan liet zijn dagelijkse uurtje paardrijden, waarvan tv-beelden werden gemaakt, gewoon doorgaan terwijl zijn minister Shultz de hele natie in rep en roer bracht met de bevestiging van de Russische raketaanval op honderden vlieg- tuigpassagiex-s van diverse nationaliteit. Ook wilde de president aanvankelijk niet eerder naar Washington terugkeren dan aan staande zondag. Reagan moest ervan overtuigd worden dat de bevolking de in druk dreigde te krijgen dat hun president geen leiding had over de gebeurtenissen, zoals twee jaar geleden eveneens het geval was, toen de Amerikaanse luchtmacht twee Libische straaljagers neerhaalde. Dat gebeyrde toen het in Amerika nacht was. de president werd daarvoor niet wakker gemaakt, hetgeen hem op aanzienlijk politiek gezichtsverlies is komen te staan. Gisteren kwam. kennelijk als resultaat van het „inpraten" op Reagan, eerst de mededeling dat hel staatshoofd zaterdag naar Washington zou terugkeren en tenslotte dat hij zich reeds vrij dag in het Witte Huis zou installeren. Op alle landelijke netten van de Amerikaanse televisie beheerst het drama in Azië onafgebroken het scherm. In straatinterviews met passanten worden gevoelens van ongeloof en wraak geuit, en aan ingestorte familieleden van de slachtoffers worden hart verscheurende reacties ontfutseld. MARC DE KONINCK

Leidse Courant | 1983 | | pagina 7