I Professor Tak Miyanaga volgt weer Japanse sporen in Leiden Omwegen UIT Knap spel van Kitty Courbois Rijschoolhouder trok zich niets aan van faillissement -EIDEN/REGIO A 4«— CeidócSoincmt VRIJDAG 2 SEPTEMBER 1983 PAGINA 5 Op mijn omwegen door stad en land I kom ik graag mensen tegen. U kunt I mij telefonisch of schriftelijk vertellen I wie u graag in deze rubriek zou willen I tegenkomen. Ik ben bereikbaar via 071 I - 12 22 44 op toestel 10. door Ton Piotrrs .Je zou je langzamerhand kunnen afvragen, of pro fessor Takashi Miyanaga {39) zich beter in Neder land thuisvoelt dan in Tokio, waar hij toch en- jtele semesters in het jaar colleges in geschiedenis en Engels aan de Hosei Universiteit moet geven. In augustus '81 kwam ik hem op de Kippebrug in Leiden voor het eerst te gen. Daar was hij, met een zonnehoedje op, op zoek naar de sporen die vijftien van zijn door- luchte landgenoten, een geteisterd groepje laaga- dellijke samurai, na 1863 hadden achtergelaten. Met ^ïun onafscheidelijke symbolische zwaarden waren die officieren en onderofficieren van de Japanse zeemacht als an dere Peters de Grote naar Holland gekomen om er wegwijs te worden in de (oorlogs) scheeps bouw. Prof. Niyanaga had toen de handen vol om achter de verblijf plaatsen van de samurai in Leiden te komen, maar hij liet de moed niet in de schoenen zak ken. „Dat doen Japan ners nooit!", vertelde hij me gisteren, precies twee .jaar na onze eerste ont moeting. Takashi is back in town. Hij is niet weg te slaan. Nu staat hij hier weer met een aantal nieuwe taken die hij zichzelf heeft opgelegd, „en daarbij enkele pri meurs voor uw krant", zei hij glimlachend. Ik gaf me gewonnen. Doorzetter Ook nu wacht de vriende lijke, Hollandsgezinde Ja panse hoogleraar een schier gigantische opgave, maar hij liet, terwijl hij een siga- De in Amsterdam, in 1865, begraven „Heer" Ookawa Kita- roo, meester smid. Geportretteerd door fotograaf I.H.Hoff- meister, Oude Vest, Leiden. ret opstak, geen twijfel be staan aangaande de resulta ten ,.Ik ga door, tot de dood; ja, de echte samurai- geest. Japans doorzettings vermogen, you know", zo getuigde hij, in Hosei-En gels. We gingen in de geest terug naar de groep samu rai anno 1863. De meeste van hen stoomden in 1866 terug naar Nippon, na hun scheepmakerservaringen. Evenwel, één van de rid derlijke Japanners, de meester-smid Ookawa Kita- röo van de Japanse marine, kwam daar niet aan toe. Hij studeerde smeedkunde en ging na hoe je, bijvoorbeeld, een scheepsromp in elkaar moest smeden, zorgde voor nakomelingen en stierf reeds in 1865, slechts 33 jaar oud, aan hepatitis, een le verziekte tengevolge van het buitensporig gebruik van genever, ,,to kill his lo neliness", zoals Miyanaga het uitdrukte. De jonge „Heer Ookawa" werd be graven op de Westerbe graafplaats in Amsterdam (J.B Fabius maakte er een schilderij van), maar in fei te verdween het graf in de mist na het opheffen der begraafplaats. Prof. Miyanaga die. ove rigens, vijf boeken geschre ven heeft, het laatste over de Japanse marine in Ne derland „Tot nu toe wa ren we ons niet bewust van de precieze plaats van het graf en de grafsteen van Heer Ookawa Maar de me neer die tenslotte de rust plaats van Heer Ookawa vond, is mister Katsuyama, die twintig jaar geleden in Amsterdam het eerste Ja panse restaurant „Toga" vestigde en nu een aantal bookshops (een is er in het hotel Ookura in Amster dam, en één in Brussel) be zit. Toen mr. Katsuyama Japan verliet en naar Ne derland kwam („to make that land his home"), kon hij de miserabele toestand van de laatste rustplaats der (nog steeds intrigerende) gestorvene niet over het hoofd zien (zo drukte Miya naga zich uit), en hij bevor derde een organisatie die zich zou beijveren om de grafsteen van Heer Ookawa opnieuw op te richten" Nu is het Amsterdamse ge meentebestuur zo vriende lijk geweest om medewer- Dr. Jhr. Pompe van Meerdervoort (rechts zittend) en zijn studenten in Nagasaki, rond 1860. king te verlenen aan het herbouwen van Ookawa's grafmonument, maar nu op de Nieuwe Oosterbegraaf plaats in de Watergraafs meer, waar je „onder de linden" op het laatste oor deel kunt liggen wachten, afgezien van de huur en het schudden. Het gebaar van de Amsterdamse autoritei ten valt ook op te vatten als erkentelijkheid voor de vriendelijke relaties tussen Nederland en Japan, de laatste vierhonderd jaar. Prof. Miyanaga: „Op 10 ok tober wordt de grafsteen of ficieel onthuld, in aanwe zigheid van de president der Kijowa Bank, de heer Irobe, een kleinzoon van één van de vijftien samu- rai-officieren die het Ja panse detachement in Ne derland vormden. Ook zul len veel leerlingen van de Japanse school in Amster dam, de Japanse ambassa deur in Den Haag en Ne derlandse regeringsverte genwoordigers de plechtig heid bijwonen. Zelf zal ik er niet bij zijn, over een paar weken moet ik weer in Tokio terug wezen". Maar Takashi Miyanaga heeft nog een andere goede reden gehad om weer eens in Leiden neer te strijken: „Ik wil namelijk de voet sporen natrekken van dr. Pompe van Meerdervoort (1829-1908) en materiaal over hem verzamelen. Ik wil een kritische biografie van hem schrijven. Wij, Ja panners, hebben aan hem veel te danken aangaande onze medische ontwikke ling in de loop der vorige eeuw". Jhr. Johannes Lydi- us Catharinus Pompe van Meerdervoort was officier van gezondheid en legde in Decima en op aangrenzen de plaatsen de grondslag tot het geneeskundig onderwijs in het toen nog ontoeganke lijke Japan. Hij publiceerde, na zijn terugkeer in 1863 naar Nederland, veel in Leiden, onder andere over „Het Paardenvleesch be schouwd als voedingsmid del". Grondlegger Nu bestaan er Japanse plannen om ter ere van Pompe van Meerdervoort hier te lande een monu ment op te richten, „van wege zijn grote bijdrage tot de ontwikkeling van Ja pan's moderne medische wetenschap", aldus Miyana ga; „Hij was de eerste Ne derlandse arts die het eerst moderne medicijnen syste matisch onderwees aan Ja panse medische studenten en bouwde een westers hos pitaal. Pompe van Meerder voort was een van de offi cieren van het Nederlandse maritieme detachement dat door de Nederlandse rege ring naar Japan werd ge zonden, en medewerker van de Leidse hoogleraar Hoffmann, destijds de meest vermaarde Japano- loog in Nederland en de trots van zijn vaderland", vond Takashi. In elk geval heeft de uni versiteit van Nagasaki al 5000 gulden beschikbaar ge steld voor het monument. „Dat moet een groot monu ment worden, vinden wij. Prof. Vos hier in Leiden meent, dat het 't best in Middelburg zou moeten ko men, andere genoemde plaatsen zijn Hellevoetsluis, Utrecht, Den Helder of Den Haag. We gaan verder met geld inzamelen in Japan. Als dat niet lukt, dan maar een klein bronzen borst beeld of zo". Maar Pompe van Meerdervoort moet er uit springen, dat is wel dui delijk. Tenslotte is Takashi Niyanaga er ook veel aan gelegen om in contact te komen met de Nederlandse afstammelingen van de in Amsterdam begraven „Heer" Ookawa. Takashi heeft nog heel wat voor de boeg, „maar het zal me luk ken", zei hij vastberaden, voordat hij met een militair saluut en buiginkje afscheid van me nam. Wellicht tot ziens, over een jaartje of wat. J.W.Fabius schilderde de oorspronkelijke grafsteen van Heer Ookawa. gemeenten hoeten bijstands uitkeringen t voon wagen- tewoners ch- jj|* felf regelen an onze parlementaire re- ictie) EN HAAG De rijksover- iid zal een extra bijdrage in it Gemeentefonds storten om meenten die veel aanvragen >or bijstandsuitkeringen van oonwagenbewoners krijgen, gemoet te komen. De extra jdrage is gelijk aan een bij- >ndere vergoedingsregeling a bor bijstand aan woonwagen- bwoners die nu op de begro- j hg van Sociale Zaken staat, f te overheid gaat tot de stap s ker nu het bijstandsbeleid in- ike woonwagenbewoners t yergedragen is aan de ge- i leenten. t t lit staat in een brief van aatssecretaris De Graaf (So- lale Zaken) aan de Kamer. Ie Graaf geeft aan dat de had voor de gemeentefinan- -i len nog zal adviseren over de trdeling van de extra bijdra- fc in het Gemeentefonds over p gemeenten die door het yerhevelen van de bijstands- brg voor woonwagenbewo- prs van het rijk n^ar de ge- t eenten, onevenredig zwaar -j etroffen worden. Desondanks pit de bewindsman een kos- t In verzwaring voor de ge- leenten niet uit. Of die op- |eedt hangt af van van het intal aanvragen voor bijstand bn woonwagenbewoners en e hoogte ervan. THEATERAFKOMST VAN PETER OOSTHOEK DRUKT TE ZWAAR De mid-life crisis van een vrouw. Dat is in een paar woorden „An Bloem", de eerste speel film van toneelregisseur Peter Oosthoek. Maar de film gaat in even grote mate over de onmacht rond die vrouw, die haar beslissing om van huis weg te gaan neemt als een kat-in-het-nauw, raarspringend dus. De onmacht om de proble men onder ogen te zien en er over te praten. Een probleemfilm dus van ei gen bodem, met knap spel van Kitty Courbois in de hoofdrol, met gro tendeels geloofwaardige karakters en met als na deel dat de theateraf- komst van de maker wat al te zwaar op de film drukt. Wat Kitty Courbois als An Bloem laat zien is erg mooi. Ze zit opgesloten in haar bur gerlijke milieu rond het siga renwinkeltje van haar man, ze is in de veertig eh nog mooi en wil alsnog iets van haar leven gaan maken. Ze neemt haar beslissing in het wilde weg, zonder overwo gen te hebben wat te gaan doen en hoe. Een paniekbe slissing die zich voortdurend in haar ogen weerspiegelt. Beangstigend en gekund, vooral als je bedenkt dat Kit ty Courbois vlak voor de op names begonnen een pan ko kend water over zich heen kreeg en een aantal scènes (de vechtscène achter de toonbank van het sigaren winkeltje) nog in het ver band moest spelen. Naast een kamertje en werk, vindt An Bloem ook nog een vriend - Rijk de Gooyer perfect als een burgermannetje met geld - maar die vreugde is van korte duur als nota bene een van haar twee dochters er met meneer van door gaat, zwanger raakt en trouwt. An Bloem hult zich dan opeens in een boetekleed aan en ze trekt bij haar dochter in waar ze als een zwijgende gedienstige goed wil maken wat ze de - keiharde - doch ter ooit tekort denkt te heb ben gedaan. Had Oosthoeks film daarvoor nog een puur realistische toon, die om- draaiiing binnen An onder streept hij met effecten die over die realiteit heenstijgen en daardoor theatraal aan- Kitty Courbois als An Bloem: Ogen vol paniek. TRIANON EUROCINEMA I en II: „An Bloem" (12) met Kitty Courbois en Renëe Soutendijk. Regie: Peter Oosthoek. doen. Kitty Courbois ziet er opeens doods en strak uit, cfe omgeving krijgt een bijna surreëel tintje, het heeft even iets van een Strindbergiaans drama. Eerder laat Oosthoek de camera al „subjectief" kij ken, d.w.z. de toeschouwer ziet de werkelijkheid zoals de personages die ondergaan. Door de onregelmatige dose ring ervan, vallen die mo menten op als minieme stijl breuken die de film af en toe iets ongemakkelijks nadruk kelijks geven. „An Bloem" is ondanks die bemerkingen zeker de moei te waard. Er zit humor in, over de hele linie wordt er goed gespeeld, o.m. door Ben Hulsman in een mooi rolletje als de echtgenoot die het alle maal niet kan verwerken, met een tragische onmacht in z'n ogen. Geen slechterik, maar een van de vele onge lukkige mensen in die film. Dat je de film als geheel toch tamelijk afstandelijk blijft be kijken, heeft misschien het meeste te maken met het sce nario dat van meet af aan te duidelijk is en van het titel- karakter teveel een van aan vang af getekende maakt. Een „geval" dat je - ondanks Kitty Courbois - te koel blijft bekijken. BERT JANSMA DEN HAAG/ALPHEN AAN DEN RIJN De of ficier van justitie bij de Haagse rechtbank heeft tegen een 42-jarige Alphe- naar vier maanden gevan genisstraf waarvan twee maanden voorwaardelijk met proeftijd van twee jaar geëist. De man stond terecht wegen het plegen van bedriegelijke bank breuk. Als eigenaar van een éénmans autorijschool, was verdachte in november 1981 failliet ver klaard In de periode van 16 november 1981 tot en met 31 januari 1982 zou verdachte handelingen hebben verricht waardoor de rechten van zijn schuldeisers werden verkort. Hij zou ook niet hebben vol daan aan de op hem rustende verplichtingen om aanteke ning te houden van inkomsten en uitgaven, zoals is voorge schreven in het Wetboek voor Koophandel en evenmin vol daan om de diverse bescheiden te bewaren. Hij zou in het ge heel geen administratie heb ben gevoerd en ook geen giro- en bankafschriften beschik baar hebben gesteld. Twee geldbedragen werden ge noemd elk van duizend gulden die verdachte zou hebben ont vangen doch niet zou hebben verantwoord aan de curator. Volgens verdachte zou een en ander een gevolg zijn van het feit dat hij zijn woning op last van de gemeente had moeten ontruimen. Bij die gelegenheid waren veel papieren onlees baar geworden zodat verdach te die had vernietigd. Voor Jiuur van een auto had ver dachte 1.000 gulden betaald en daarvan geen mededeling aan de curator gedaan. Verdachte beklaagde zich over het optre den van zijn curator aan wie hij 24.000 gulden zou hebben te betalen. De officier mevr. mr. I. E. Kloppers constateerde dat er geen enkele boekhouding was van de rijschool, dit terwijl hij verplicht was die te bewaren. Hierdoor ontstaat een onbe trouwbare situatie voor een curator en schuldeisers, van wie de rechten zijn aangetast. Vonnis op 15 september. Geen krant ontvangen? Bel tussen 18.00 en 19.00 uur, zater dags tussen 14.00 en 15.00 uur, telefoonnr. 071-122248 en uw krant wordt nog dezelfde avond nabezorgd.

Leidse Courant | 1983 | | pagina 5