Mistige panden situatie rondom Stationsweg aan DE NIEUWSTE DIESEL HEET CHERRY Avifaunaboot moeiteloos door Rembrandtbrug Kamer stemt in met grenswijziging Leiden - Warmond iml MET T LAAGSTE PRIJSKAARTJE VAN NEDERLAND:18.795,- AUTO HEEMSKERK Herengracht79,Leiden,071-133861 ;jA- "LEIDEN QeidóaQowuvtd VRIJDAG 2 SEPTEMBER 1983 PAGINA 3 tHeroïnerokende jongens aangehouden LEIDEN Een 24-jarige jon gen uit Voorschoten en een evenoude Leiderdorper en een 23-jarige Leidenaar zijn gister- i middag aangehouden omdat zij zaten te „Chinezen" in de i trein. De politie werd door mede treinpassagiers gewaar schuwd toen de jongens in de nog wachtende trein Leiden- Utrecht openlijk heroine aan het bereiden waren en rookte en cocaïne snoven. Het drietal j is meegenomen naar het bu- peau voor verhoor en zullen een proces verbaal krijgen. Besteller opgelicht LEIDEN Een werknemer van V&D heeft gistermiddag bij de Leidse politie aangifte gedaan van oplichterij. Hij zou bij bewoners aan het Trekvaartplein een bestelde kleu rentelevisie en een videorecorder ter waarde van 5000 gulden hebben afgeleverd. Toen de man de spullen had afgeleverd, overhandigde hij de rekening. De bewoners zouden daarna gevraagd hebben of de reke ning ook de kwitantie betekende en of de werknemer van V&D er op wilde zetten dat de betaling was voldaan. Dit deed de werk nemer in de veronderstelling het geld direct daarna in ontvangst te kunnen nemen. Maar dat gebeurde niet. Later stelden de be woners dat ze weldegelijk hadden betaald en „bewezen" dit met de „kwitantie met vol daan" erop. Twee auto's vernield LEIDEN De auto van een 22-jarige Leide naar is in de nacht van woensdag op donderdag totaal vernield. De auto stond geparkeerd aan de Lange Mare. De ramen waren ingeslagen, de auto zat vol deuken, bedradingen waren door gesneden, evenals de banden. Het is nog niet helemaal duidelijk wie voor de vernielingen verantwoordelijk zijn, maar de politie stelt een onderzoek in. Gisteren werd nog een auto vernield. Deze stond aan de Langegracht geparkeerd en hier trof de eigenaar zijn auto met deuken en afge trokken sierstrips aan. De eigenaar van de auto vermoedt dat deze vernielingen zijn verricht door een automobilist waar hij eerder op de dag ruzie mee had. Deze automobilist moest rem men omdat de eigenaar van de later vernielde auto aan het inparkeren was. Haring en witte brood LEIDEN De in- schrijving voor ha ring en wittebrood, dat weer traditio neel op 3 oktober zal worden uitge reikt, wordt donder dag 15 september gehouden. De in schrijving vindt vanaf vier uur plaats in de Stads gehoorzaal. Eerste paal LEIDEN Wethouder D. Tesselaar van volkshuisvesting sloeg gistermid dag de eerste paal van een complex van 36 woningen op en om het ter rein van de voormalige Olga-fhatras- senfabriek in Groenoord. De Kat- wijkse Bouwmaatschappij zal hier 8 eengezinswoningen en 28 boven- en benedenwoningen (waarvan enkele bejaardenwoningen) realiseren die na voltooïng door de LWS in beheer worden genomen. Het is het laatste bouwproject in Groenoord met een dergelijke omvang. De bouwkosten bedragen zo'n drie miljoen gulden; de bouw neemt ongeveer een jaar in be- 4 RAAD VAN STATE VERNIETIGT UITSPRAAK BEROEPSCOMMISSIE eel DEN HAAG/LEIDEN De Raad van State heeft eëi het besluit van de Leidse Commissie voor Beroep en Bezwaarschriften, om pro- ;-iet jectontwikkelaar Passage aal Noordwijk b.v. geen sloopvergunning toe te in- kennen voor de panden de- Stationsweg 23 en 25, ver- de nietigd. De projectontwik- aist keiaar was bij de commis- ;m- sie in beroep gegaan tegen u het besluit van b en w een sloopvergunning toe te kennen doch werd niet ontvankelijk verklaard omdat er onenigheid be- stond over de datum van 5tiR het indienen van de dat bouwvergunning. Door ens, deze uitspraak schaarde dat, de commissie zich min of eze,meer aan de zijde van b en w van Leiden die de sloop van de panden kost wat het kost tegen willen houden. Sloop van deze historische huizen is niet in het belang van de stad, menen b en w. De geschiedenis van de twee historische panden is nogal ge compliceerd, mede omdat er verschillende juridische proce dures door elkaar lopen. In fe bruari 1982 diende de project ontwikkelaar een bouwplan in bij de gemeente. Een plan dat in overeenstemming was met het toen geldende, al zeer oude, bestemmingsplan. Het bouwplan, een kantoorgebouw met een glazen gevel, werd echter door de welstandcom missie afgewezen. Enkele maanden later bracht de wel- kstandcommissie een positief advies uit over een aangepast bouwplan. Opgeschrikt, had het gemeentebestuur drie da gen tevoren echter een voor- bereidingsbesluit voor het ge bied Stationsweg genomen volgens welke de panden niet gesloopt zouden kunnen wor den omdat het goedgekeurde bouwplan nog niet getoetst kon worden aan een nog te ontwerpen (nieuw) bestem mingsplan. Waarna een juridi sche steekpartij volgde over de vraag of het laatste bouwplan als een nieuw plan dan wel als een wijziging van het eerste plan moest worden be schouwd. Ofwel, werd het bouwplan voor of nadat het voorbereidingbesluit werd ge nomen, ingediend. Wat nu precies de consequen tie is van het besluit van de Raad van State is nog ondui delijk. Pas over drie weken, wanneer de Raad de motivatie van het besluit mee zal delen, kan hierover meer duidelijk heid bestaan. Gemeenteambte naar G. Schramm houdt er re kening mee dat de Raad heefi vastgesteld dat het eerste bouwplan als 'het echte' bouw plan moet worden gezien. Da hoeft echter nog niet te bete kenen dat dan ook een sloop vergunning moet worden af gegeven daar het bouwplan zelf nog aangevochten kan worden en geen sloopvergun ning zonder bouwvergunning wordt gegeven. De Raad van State zou bijvoorbeeld bedoeld kunnen hebben dat de Com missie voor Beroep en Be zwaarschriften een uitspraak moet doen over het eerste bouwplan, iets dat de commis sie door de projectontwikke laar niet ontvankelijk te ver klaren, achterwege heeft kun- Duidelijk is in ieder geval dat de juridische touwt rekkerij haar laatste sta dium nog lang niet is in gegaan. B en w hebben nog andere mogelijkheden om de plannen van Passa ge Noordwijk b.v. te frus treren. Wanneer bijvoor beeld de gemeenteraad uiteindelijk mocht beslis sen toch een bouwvergun ning te verlenen, kunnen b en w hiertegen weer in beroep gaan. Hetgeen ze, gezien de voorgeschiede nis, ongetwijfeld zullen doen al was het alleen maar om de plannen van de projectontwikkelaar zoveel mogelijk te vertra gen. Kinderboerderij In tegenstelling tot eerdere berichten is de tentoonstel ling over de kinderboerderij, die maandag door de wet houders C. Waal en J. Peters wordt geopend, zondag reeds te zien in de kinderboerderij in de Merenwijk. Van 12 tot 4 uur. Tot 22 september is de tentoonstelling dagelijks geopend van 9 tot 5 uur (zondag 12-4 uur). Volkenkunde In het Rijksmuseum voor Volkenkunde wordt zondag (15.00 uur) de film 'Anders in dezelfde straat' vertoond. De film gaat over het leven van een Marokkaans gezin in Ne derland en de spanning tussen de Nederlandse en Marok kaanse cultuur. Komende woensdag is een tweetal films over de Sherpa's gedraaid. Om 14.30 uur; 'Sherpa's van Komjong' en om 15.00 uur 'Sherpa Legend' over de tradi ties van Tibetaanse oorsprong bij de Sherpa 's. De toegangs prijs is3,50 voor volwassenen, 2 voor kinderen en 65+. Bloemschikken Turnvereniging „Ons Buiten" houdt morgen in haar verenigingsgebouw achter het Rodenburgterrein het Leids kampioenschap bloemschikken voor kinderen. De prijsuitreiking heeft omstreeks 13.00 uur plaats. Volkshuis Het Leids Volkshuis aan de Apothekersdijk 33 biedt maan dagavond de mogelijkheid om in te schrijven op de vele cursussen die voor het komend seizoen op het programma staan. Het Volkshuis is maandagavond voor deze gelegen heid van zeven tot negen uur open. Repelsteel Het vegetarisch - ekologisch eethuis Repelsteel aan de Breestraat 19 viert in de week van 5 tot 10 september feest. Vanaf dat moment is het mogelijk in Repelsteel a la carte te eten hetgeen als een belangrijke uitbrei ding van de service aan de klanten wordt beschouwd. Repelsteel bereidt nu al bijna vijf jaar maaltijden van ekologische produkten die iedere werkdag geserveerd worden. Het eethuis is van maandag tot en met vrij dag open van half zes tot half acht. Alle goede dingen bestaan in drieën. Drie prima tennisballen verpakt in een handige koker, krijgt u cadeau voor het aanbrengen van een nieuwe abonnee voor deze krant. - En...het lukt: de grote Avifaunaboot passeert de als onneembaar aangemerkte Rembrandtbrug. LEIDEN Onder flinke publieke belangstelling vaarde gistermorgen om streeks half twaalf de grote Avifaunaboot door de Rembrandtbrug. De boot, die de zomermaan den, gedurende de bouw van de brug, moest aan meren in de Haven, kan nu weer terug naar zijn oude stek, het Galgewa ter. Er was wat tumult ontstaan toen, nadat de Rembrandtbrug officieel was geopend, de grote Avifaunaboot niet kon passeren óm aan te leg gen aan haar oude plaats in het Galgewater. Ge sproken werd van een bouwkundige blunder van de eerste orde: een beweegbare brug die te smal was. Gisteren ble ken die verwijten, in elk geval voor wat betreft de Avifaunaboot, niet te recht Ook rederij Slingerland, die met zijn grote boot „Olym- pia" op drie oktober in het Galge water ligt, was ont stemd over de „smalle" Rem brandtbrug en dreigde de ge meente zelfs met een proces. Of deze boot ook kan passe ren is nog de vraag. „Waar schijnlijk zal dat niet luk ken zo stelt ontwerper van de brug William Mc.Gillavry. „Bij het bouwen van de brug hebben we rekening gehou den met de boegmaten van de boten. Alleen die hadden de rederijen doorgegeven. Met de brede bovenbouw van de „Olympia", is daardoor geen rekening gehouden" al dus Mc. Gillavry. Rederij Slingerland spreekt dit tegen en zegt die boven maten wel degelijk te hebben doorgegeven. Ook is deze re derij nogal verbolgen over het feit, dat wel de Avifauna boot mocht proberen of ze door de brug kon varen en dat er geen uitnodiging was voor Slingerland om het ook te proberen met de „Olym pia". „Maar", zo stelt me vrouw Slingerland, „Wij zou den die uitnodiging nog krij gen, al weten we haast wel zeker dat onze boot er niet door gaat". Volgens mevrouw Slingerland zou er eerst nog een gesprek zijn met ir. Ba- rendregt, de uiteindelijk ver antwoordelijke voor de bouw van de brug. Voorlopig kan de Avifauna boot wel terug naar haar oude aanlegplaats. „Dat dit nóg niet eerder kon, was een kwestie van afstellen van de brug", aldus Mc. Gillavry. „De officiële opening van de brug kwam eigenlijk te snel. Hij is nog steeds niet opgele verd. Die opening werd een beetje geforceerd vanwege de Rembrandtroute die door de VVV was uitgestippeld voor de toeristen. De «brug was toen nog niet helet&aal in ba lans. Na de bouwvakvakantie is dat wel bijgesteld en nu komen de „klappen" (of de „vallen" in vaktermen) van de brug nagenoeg geheel ver ticaal open te staan. Hierdoor is ongeveer een halve meter meer ruimte in de doorgang ontstaan en kan ook de grote boot van Avifauna er door", aldus Mc. Gillavry van de af deling bruggenbouw van de gemeente. Brugwachters Eigenlijk zouden er voor een dergelijke brug als de Rem brandtbrug met zijn twee te openen „vallen", ook twee brugwachters nodig zijn, die elk aan een kant één „val" omhoog hijsen. Maar Leiden heeft een beetje gebrek aan brugwachters, (vijf brug wachters moeten in ploegen diensten de bruggen van de Sleutelstad af, om ze op ge zette tijden te openen), dus bedacht ontwerper Mc. Gilla vry een systeem, waarbij één brugwachter de brug zou kunnen openen. „Gekozen werd voor een speciaal hy draulisch systeem. Zoals dit nu werkt bij de Rembrandt brug is het uniek in Neder land", aldus ontwerper Mc. Gillavry. William Mc. Gillavry werkt nu vier jaar bij de gemeente Leiden. Zijn eerste brug was de Huigbrug over de Mare- singel, bij het Huigpark. Het ontwerp en de uitvoering van de Rembrandtbrug duur de ongeveer anderhalf jaar. De Rembrandtbrug heeft na genoeg zo veel gekost als de Huigbrug, ongeveer 3,8 ton. Voor de uitvoering van de Rembrandtbrug werd geko zen voor aannemer Prinsen- Waterwerken uit Vreeland. De brug is in de winter ge prefabriceerd in een grote loods van de aannemer. Hier door kon men ook op on werkbare winterse dagen ge woon door gaan met de klus. Helemaal voorbewerkt en voor het overgrote deel al helemaal klaar, is brug naar de Sleutelstad gesleept waar hij zeer snel aangelegd kon worden. LEIDEN/DEN HAAG De Tweede Kamer heeft unaniem een wetsontwerp ter wijziging van de ge meentegrens tussen Lei den en Warmond aan vaard. Het gaat bij de grenswijziging om de overgang van 17,1 ha. grond en 262 inwoners van Warmond naar Lei den en van 4,5 ha. grond van Leiden naar War mond. De grenswijziging is nodig om de afbouw van de Merenwijk in Lei den verder mogelijk te maken. Warmond krijgt een strook groen van Lei den. Het is de bedoeling dat met de bouw van woningen in het Warmondse gedeelte van de Merenwijk in '86 wordt begon nen. Er komen in het totaal 344 woningen te staan waar van 264 premiehuur en 80 pre miekoopwoningen. ADVERTENTIE NISSAN Tijdens het debat over de grenswijziging voerde alleen het SGP-Kamerlid Van Ros- sum het woord. Hij sprak er zijn bevreemding over uit dat in het wetsontwerp uitgegaan is van een oud stelsel van me ting. Hij diende een amende ment in waarbij de metingen werden omgerekend naar een nieuw stelsel. In het oude stel sel is als centraal punt voor landmetingen de toren van de Onze Lieve Vrouwenkerk in Amersfoort genomen. In het nieuwe stelsel een punt op zee bij de Kanaaleilanden. Minister Rietkerk (Binnen landse Zaken) stelde dat het oude stelsel gehanteerd is, om dat de betrokken rijksdiensten nog geen computer hebben waarmee zij het nieuwe stelsel van landmeting kunnen ge bruiken. Hij beloofde Van Rossum echter zo snel moge lijk het nieuwe stelsel van me tingen te zullen invoeren, ook bij het kadaster. Van Rossum trok zijn amendement daarop in om de grenswijziging niet langer op te houden. De succesvolle Nissan Cherry is er nu ook in Dieseluitvoering. Dat is-zeker als u meer dan 10.000 kilometer per jaar rijdt-erg goed nieuws.Want de nieuwe Cherry Diesel is meteen de laagst geprijsde 4-cilinder Diesel die er nu in Nederland te koop is. Bekijk 'm. Rij 'm. Verbaas u. Over z'n prestaties. Z'n opvallend stille 1,7 liter motor. En vooral z'n zuinigheid, I op 21,3 bij 90 km/h constant, I op 15,4 bij 120 km h constant, bij een stadsrit I op 14,5 (ECE-norm). De nieuwe Nissan Cherry Diesel. Vlot 3-deurs model. Met voorwielaandrijving. Zelfcorrigerende stuurinrichting. 5-Versnellingsbak. Onafhankelijke wiel ophanging rondom. Lekker ruim interieur. Getint glas en radio. Alle comfort. De nieuwe Nissan Cherry Diesel. Een regelrechte sensatie. BIJ UW NISSAN/DATSUN DEALER: T urmilól/rRI/ Alkemadelaan 1,Roelofarendsveen,01713-2866 Postcode/Plaats Betaald wordt: 0 per maand met automatische afschrijving v bank/girorekening ,nr: 0 per kwartaal I Stuur een set tennisballen naar: Naam nb. Indien daartoe aanleiding bestaatkan een verzoek c ^abonnement worden geweigerd. j noteer m.i.v. de Leidse Courant. I

Leidse Courant | 1983 | | pagina 3